ZELANDICA Dr. Drees over de verwarring na de tiende mei van 1940 „Vraagtekenreis" SPAARBEWEGING VERTOONT DIT JAAR WEER OPGAANDE LIJN „VAN MEI TOT MEI" Uitwijkpogingen te Scheveningen en IJmuiden mislukten Aangezien dr. Drees in zijn boek „Van mei tot mei" vrijwel alleen schrijft over de activiteiten' waarbij hijzelf betrokken is geweest, zien wij hem in zijn hoofdstuk over de Duitse overval op 10 mei 1940 ook in de allereerste plaats als' Haags burger. Misschien kan men nog beter zeggen- als zeer nauw betrokkene bij het werk op het Binnenhof. Om velerlei reden kwam de aan val voor hem niet onver wacht, maar desniettemin heeft hij de weinige dagen dat er in ons land gestreden werd in hevige spanning doorleefd. Hij was toen nog niet de man, die de belang rijke beslissingen had te ne men; iemand die deze plicht wel had, zoals mr. De Geer, werd door dr. Drees in deze meidagen dadelijk al kritisch beoordeeld. Het uitwijken van koningin en ministers naar Engeland had de volle instemming van dr. Drees. Zelf heeft hij in Scheveningen en IJmuiden ook nog getracht het land te verlaten, maar hem i3 dat al evenmin gelukt als Koos Vor- rink; bij gelijktijdige pogingen slaagden bedreigde personen als dr. L. de Jong, Lebon, Meyer Sluyser en dr. M. van Blanken- stein er gelukkig wel in Engeland te bereiken. Dr. Drees heeft wat zijn eigen persoon betreft deze mislukking nooit betreurd; hij en Vorrink hebben in de oorlogsja ren heel wat voor de goede zaak kunnen doen. Met veel medegevoel schrijft de huidige minister-president over de joodse landgenoten, met wie hij in partijverband of anderszins nauw neeft samengewerkt. Een zelfmoordpoging van De la. Bella, de secretaris van het. N.V.V., slaagde niet; hij is later in Duits land omgekomen. Dr. Drees wist dat vele van zijn vrienden een ge lijke poging zouden wagen en hij achtte dat onder deze omstandig heden ook niet ongeoorloofd. Pro fessor Van Gelderen koos met zijn gezin de gasverstikking, professor Bonger en de Amsterdamse wet houder dr. Boekman gingen ook vrijwillig de dood in, gevolgd door verschillende andere in de politiek of in het openbare leven vooraan staande joden. Het zijn, voor wie dat allemaal van nabij heeft mee gemaakt, verschrikkelijke dagen geweest. DE algemene situatie in mei en juni van dat eerste oor logsjaar was er natuurlijk een van afwachten. Het verloop van de gewapende strijd zou im mers ook uitmaken welke politie ke mogelijkheden nog in ons land waren overgebleven. In een verga dering van de Haagse gemeente raad op 17 juni liet dr. Drees dui delijk uitkomen, dat hij niet alle hoop had opgegeven. Wel konden de Kamers niet vergaderen. De houding van mr. K. J. Frederiks, de toenmalige secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, wordt door dr. Drees niet bewonderd; Een aantal jouralisten, die gespeciali seerd zijn op het gebied van internatio naal toerisme, hebben op het cogres van de internationale federatie van reis- bureau's een internationale persvereni ging voor toerisme (P.I.T.) gesticht, die zal streven naar een steeds vrijer ver keer van personen en deviezen. De ver eniging zal elk "jaar een verslag aan de Organistatie voor Europese Economische Samenwerking, de O.E.E.S., zenden. Advertentie het was een houding van berus-, tin|f en niet van principieel verzet. Van de Duitsers verwachtte dr. Drees weinig goeds; naderhand is hij van mening, dat zij het zich hier nog veel moeilijker hebben gemaakt dan zij het hadden be hoeven te hebben. Huichelarij en karakterzwakte bij lieden die ver antwoordelijkheid droegen heeft dr. Drees van meetaf veraf schuwd. Het begin van verzet, de „anjerdag" (29 juni, verjaardag van prins Bernhard), heeft hij verwelkomd als een gedeeltelijke bevrijding uit de apathie. Het lag in de rede dat dr. Drees betrokken werd bij het overleg tussen de poli tieke partijen. Hij schrijft ook over de bekende brochure van Go- lijn en verklaart diens toen voor velen onverklaarbaar standpunt uit zijn betrekkelijk optimisme ten aanzien van de door de Duit sers aan te nemen gedragslijn. Seyss-Inquart heeft voor .Cohjn een bijzondere belangstelling aan de dag gelegd, maar al gauw wa ren deze Nederlandse staatsman de ogen geheel opengegaan. Voor de vorming van een „nationaal blok" heeft dr. Drees wel sympa thie gehad; de oprichting en de ontwikkeling van de Nederlandse Unie heeft hij op een afstand en met iets van welwillende scepsis fadegeslagen. Het lag voor de and dat geroutineerde partijman nen, als dr. Drees er een .was, het amateurachtige streven van het. driemanschap en van anderen niet steeds hebben kunnen bewonde ren. Meer dan eens wijdt dr. Drees waarderende woorden aan leiders van andere partijen dan de zijne, die zich in de oorlogs jaren geheel hebben ingezet en dat soms met hun leven hebben betaald. Het hoofdstuk over de gelijkscha keling van de S.D.A.P. en van dé" met haar verwante organisaties is zeer uitvoerig en zal niet iedereen het meest interesseren. Toch mag men erkentelijk zijn dat zoveel details hier in een logisch verband zijn samengevoegd, want weini gen hebben als dr. Drees zo se cuur de gehele situatie kunnen overzien. Er zijn in deze geschie denis vele treffende en ook tragi sche momenten; er zijn inderdaad enkele meelopers en zelfs verra ders geweest, maar in het alge meen heeft de partij zich gehou den zoals dat van een Neder- landse partij verwacht kon wor den. Herhaaldelijk komt hier de schier demonische figuur van Rost van Tonningen naar voren; succes heeft deze concurrent van Mussert gelukkig niet gehad. Niet zonder enige trots deelt dr. Drees mee, hoe Vorrink, Scheps en hij eigenlijk van de eerste dag af aan het verzet tegen de Duitse indrin ger door schriftelijke en monde linge beïnvloeding hebben opge roepen en versterkt. (Advertentie) Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxanel AGRÉ-GOLA Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noem de naam - voor De daling in de totale besparingen bij spaarbanken, welke zich reeds in de tweede helft van 1956 manifesteer de, heeft zich in 1957 ih versterkte mate voortgezet, aldus het Centraal bureau voor Statistiek in de statis tiek der spaarbanken 1957. De vrees voor de waardevermindering van de gulden in augustus en de scherpe stijging van de rentestand in het laatste kwartaal hebben hiertoe bij gedragen. Vele namen spaargelden op om daarmede de aankoop van goe deren te financieren, of onttrokken ter belegging in hoogrebtende obli gaties belangrijke bedragen aan de spaarbanken. Deze beweging werd nog versterkt door de uitgifte van de nationale wo ningbouwlening tegen een rente van 6 procent, welke velen er toe bracht hun spaargelden gedeeltelijk in obli gaties om te zetten. Er vond dus een zekere verschuiving in de vorm van de besparing plaats. Volgehs een raming van dé R.P.S. werd op deze manier in 1957 onge veer 100 miljoen aan de spaarban ken onttrokken, waarvan circa 30 miljoen aan de R.P.S. Een uitzon dering op deze tendentie tot ontspa- ring in 1957 vormen de besparingen bij de spaarafdelingen van handels banken. Het spaarverschil bij deze instellingen steeg van rond 40 mil joen in 1956 tot rond 100 miljoen in 1957. Dèzé cijfers zijn echter niet in; deze spaarbankstatistiek van het C.B.S. verwerkt. Het totale bij alle in het onderzoek betrokken instel lingen gespaarde bedrag beliep in 1957 77 miljoen of minder dan 1/5 van dat in 1956, toen het 394 mil joen bedroeg. Dat het totale spaar verschil voor 1957 nog een positief cijfer te zien geeft, is te danken aan hét storting overschot bij de boeren leenbanken groot 151 miljoen. Bij de R.P.S., de algemene spaarbanken en de bankspaarbanken en aanver wante instellingen, was het spaar verschil negatief. Dit resultaat wijkt wel sterk af van dat van 1956, toen bij de R.P.S. een sterke stijging, bij de algemene spaarbanken en de boe renleenbanken een daling, en bij de bankspaarbanken enz. een klein ne gatief spaarverschil optrad. De gunstige ontwikkeling van het spaarverschil bij de boerenleenban ken- vindt waarschijnlijk voor een deel haar oorzaak in de verhoging van, de vergoede rente tot 3 en de voor het sparen gevoerde propagan da. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. L. A. Nypéls, op zijn verzoek met in gang van 1 januari 1959 eervol, ont slag verleend uit zijn ambt van vice- president van de Hoge Raad der Ne derlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Bij vergelijking van de eerste acht maanden van 1957 met die van 1958 blijkt, dat het spaarverschil bij de drie grote groepen van spaarinstel- lingen tezamen van 195 miljoen tot 426 miljoen is gestegen. De spaar- béweging vertoont weer een opgaan de lijn en naar het zich laat aanzien zal 1958 voor alle in het onderzoek betrokken spaarinstellingen een posi tief spaarverschil te zien geven. Op grond van globale berekeningen wordt verwacht, dat dé jeugdspaar- regeling zal leiden tot extra besparing van ongeveer 150 miljoen per jaar, aldus het C.B.S. Op het platform van Schiphol liepen dezer dagen twee pinguïns vrij rond en hadden uit de aard der zaak veel bekijks. Ze waYen op weg van Rome naar Anchorage in Alaska en werden in het KLM- toestel meegenomen door de heer Antonel- lo Marescalschi van de Italiaanse radio-omroep Rai. Bij deze omroep was namelijk een vraag binnengekomen of pinguïns, die wel aan de Zuidpool leven, ook in het Noordpool gebied voorkomen en zo neen, of zij wellicht aan de Noordpool in leven zouden kunnen blijven. Het antwoord op de eerste vraag was eenvoudig, omdat de pinguïns alleen op hét zuidelijk halfrond zijn aangetroffen. De tweede vraag kon niet zo onmiddellijk wor den beantwoord. En dat w as de reden, waaromde pinguïns naar Anchorage wer den gébracht en aan- gébodên aan de ge zondheidsraad. Het mannetje kreeg di naam Egegik, het vrouwtje de Italiaanse naamAngela. Dé die ren voelden zich al dc eerste dag zo gezond als ee» vis. Zondag leek het alsof de natuur een mengelmoes van mist en zonlicht willekeurig over Nederland had laten uitdwarrelen. Terwijl het n.l. op vele plaatsen prachtig zonnig weer was, had men op evenveel andere plaat sen te kampen met een dichte kille mist, welke de zon geen kans van schijn gaf. Deze romantische foto laat zien hoe het er zondagochtend uitzag in de winkelstraat tan Am sterdams tuinstad Slotermeer, De Burgemeester De Vlugtlaan. Nieuwe zeerechtconferentie voorgesteld Elf landen hebben vrijdag in de juri dische commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties 'n resolutie ingediend, waarin een nieu we conferentie over het zeerecht wordt voorgesteld, speciaal ter be spreking van de breedte der territo riale wateren en visserijzones. Secretaris-generaal Hammarskjöld zou de conferentie in juli of augus tus 1959 in een nog te kiezen stad moeten bijeenroepen. De elf landen die de resolutie indien den zijn: Australië, Frankrijk, Ma- lakka, Griekenland, Honduras, Italië, Liberie, Nicaragua, Thailand, Groot- Brittannie en de Verenigde Staten. Onderscheiding voor vice-admiraal Pröpper Vice-adiniraal H. H. L. Priipper de bevelhebber der Nederlandse zee strijdkrachten, die op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, is vrijdag tijdens een plech tigheid in het Amerikaanse ministe rie van defensie te Washington on derscheiden met het commandeur schap van het legioen van verdien- De versierselen van de onderschei ding werden door de Amerikaanse minister van marine, Thomas Gates aan de Nederlandse vice-admiraal overhandigd. Ontvoerde Amerikaan op Sicilië vrijgekomen Alberto Castello, een 71-jarige gepen sioneerde Amerikaanse evangeli sche predikant van Siciliaanse af komst die vorige week was ont voerd, is zondag vrijgekomen. Zijn ontvoerders hadden een losprijs van vijf miljoen lire (ongeveer dertigduizend gulden) gewaagd, maar de predikant, die moet leven van een pensioen van negentig dollar in de maand, kon dit bedrag niet opbrengen. De ontvoerders waren waarschijnlijk misleid door de grote Amerikaanse auto, die de oud-predikant bij zijn terug keer naar Sicilië, drie maanden geleden, had meegenomen. Volgens een politiebeambte vermoed de de politie,dat de ontvoerders de Amerikaan hadden verborgen in een huis dat in een grot was ge bouwd. Het gebied werd daarom omsingeld en de ontvoerders vluchtten met achterlating van hun gevangene. DE GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EULAN voor mofechte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van y jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. sntal'ler Vogelkenners hebben in Zeeland een rijk arbeids veld. Inlagen, kreken, dijken, welen, schorren en slikken vormen een dorado voor allerlei soorten vogels. Voor onze lezers geeft Barend Zwerfmans hierover zijn instructieve artikelen. Ook in het Zeeuws Tijdschrift hebben verschillende ornitho logen van hun kennis blijk gegeven. Veranderin gen in het landschap, waaronder begrepen het schorren- en platengébied, doen hun invloed gel- gen op het vogelleven. IN LIMOSA (Orgaan van de Nederlandse Ornithologische Unie) 1958, no. 8, is een studie verschenen van Russell Webbe: On Pink- foot changes in the Netherlands. Deze studie gaat gedeeltelijk over de aanwezigheid en het verdwijnen van de Kleine Rietgans in het Veerse Gat. Dr. C. G. B. ten Kate geeft in dit tijdschrift over 't voorkomen van deze vogel nog enige nabeschouwingen. Webbe geeft interessante bijzonderheden over het voorkomen van deze vogels op de Schollemanplaat, waarmee ongetwijfeld de Schotsman bedoeld is, uit het jachtboek van Leyborne Popham. Verder werden van laatstgenoemde Engelsman nog twee boeken met kranteknip sels en zijn dagboeken over de periode 19101925 geraadpleegd. Leyborne Popham pachtte rond de eeuwwende een jachtgebied in het Veerse Gat. Hij was daar gewoon ieder seizoen een week of twee te jagen, zodra zijn jachtopziener, J. de Bliek, hem telegra feerde dat de weeromstandigheden gunstig waren. Gunstig weer be tekende dan koud weer met wind uit oostelijke richting. De duur en het aantal van deze jachtbezoeken varieerden van jaar tot jaar. Leyborae Pophams voorganger, T. M. Pike, rapporteerde reeds dat duizenden ganzen zich in een lange rij, als een zwarte streep, op de zandplaat bevonden. Bij normaal koud weer met sneeuw en ijs was het er goed jagen. De ganzen kozen de SGhotsman als rust plaats. Eerst werd op deze dieren met een „punt gun" geschoten, een niet handteerbaar „kanon", dat wel voor op een boot gemon teerd werd. Hiermee werden grote slachtingen onder deze dieren aangericht. Na het jachtseizoen 1906/7 mocht men met dit soort geweren niet meer jagen. (Nederland was met dit verbod „voorlijk", in Engeland wordt deze toch wel wrede manier van jagen nog toegestaan). Pop ham, die elke winter in december of later hier kwam. constateerde dat deze vogel steeds minder voorkwam en in het begin van de ja ren twintig bijna geheel niet meer. Hij weet dit aan het feit, dat de hoge zandbank, waar zij bij voorkeur de nacht doorbrachten, veel lager was geworden. Deze bank werd zelfs bij normale tijen over stroomd. De schrijver van het artikel, Webbe, vraagt zich af wat de oorzaak van het wegtrekken geweest kan zijn. Hij vermoedt, dat de vogels geen geschikte nieuwe rustplaatsen in de omgeving kon den vinden in de nabijheid waarvan zij voedselgronden konden vin den. Ook denkt Webbe aan wijziging in het gebruik van de voed selgronden door de mens. N'ü we het toch over de Schotsman hebben, vermelden we nog het artikel van M. Schönfeld In de Mededelingen van de Vereniging 1958 (2-4), voor Naamkunde te Leuven en de Commissie voor Naamkunde te Amsterdam, getiteld: Van zandbanken en eilandjes De schrijver vermoedt, dat de Neeltje-Jansplaat (Oosterschelde) genoemd kan zijn - naar een schip dat daar verging, evenals de Schotsman. De Onrast (noordwesthoek van Noord-Beveland) is ge noemd naar het verschijnsel van voortdurende wisseling van groot te, vorm en plaats van de zandbank. N.B. Rectificatie van een drukfeil: de abdij Ter Horst in Zelandica" van 22 oktober moet zijn: Ter Doest, DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7