y OUD-GOUVERNEUR DR. VAN BAAL SPRAK OVER NIEUW-GUINEA »mfraphil< 39.75 WALCHEREN MARKTBERICHTEN DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 PROVINCIAL h A Uj h W E COURANT 5 Voor A.R.-kiesvereniging in Middelburg Maandagavond sprak do oud-gouver neur van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal op een vergadering, van de anti-revolutionaire kiesvereniging „Nederlapd en Oranje", iu een van de zalen van het „Schuttershof" te Middelburg. De oud-gouverneur ge waagde daarbij van zijn teleurstel ling over het Nederlandse volk, dat de hele Indonesische kwestie accep teert zonder diepe verontwaardiging. Gedane verbintenissen bleken vodjes Ïapier, de Nederlanders werden uit ndonesië gegooid, liet recht werd er verkracht, maar men neemt dit maar, aldus inleider. Verder hekelde dr. Van Baal lauwheid van de P.v.d.A., waardoor Nederland met deze kwestie geen vertrouwen wekt in het buitenland. Spreker begon zijn betoog met de vraag: „Hebben wij in Nieuw-Guinea wel een taak?". „Om deze vraag te kunnen beantwoorden moeten wij eerst de recente geschiedenis na gaan", aldus de oud-gouverneur. Bij de bevrijding van dit eiland in de Tweede Wereldoorlog bleek voor het eerst dat de bevolking gevoelens van haat jegens de Indonesiërs koesterde. Men maakte toen mee, dat aanwezige Indonesiërs door de Papoea's werden verdreven. Bij de soevereiniteitsover- drag viel Nieuw-Guinea daarbuiten. Daar 't een bijzondere plaats in neemt, besloot men indertijd de nieuw te stichten staat Indonesië niet op te schepen met Nieuw-Guinea, waar 'n levende tegenstelling tussen beide rassen heerst. Een tegenstelling die er van daag de dag nog leeft. Bij de onder handelingen kwam men overeen één jaar lang niets aan de status quo van dit deel te veranderen. Hieraan voeg de de Nederlandse regering toe, dat men daaronder verstond, dat dit een voortzetting van het Nederlands ge zag betekende. De Indonesische rege ring ging daarmee akkoord. Er werd een gemende commissie ingesteld om te onderzoeken hoe men tot een op lossing kon komen, maar deze on derhandelingen liepen vast. De In donesische regering meende hierna, dat Nederland eerst Nieuw-Guinea moest overdragen, vóórdat men ver der kon praten. Vervolgens deed de Nederlandse re gering het aanbod om een bestuurs commissie in te stellen, waarin ook Indonesiërs zeggenschap zouden heb ben. Toen dit werd afgewezen deed men het voorstel om Nieuw-Guinea over te dragen aan de Nederlands- Indonesische Unie, welk aanbod ook niet werd geaccepteerd. Deze weigering bewijzen twee dingen, meende dr. Van Baal, le Indonesië wil bepaald Nieuw- Ziekenhuisverpleging tegen toetreding Goes tot I.Z.A. Wederom- schrijven aan raadsleden Er is een tweede reactie gekomen op het voorstel van B. en W. van Goes over toetreding van de gemeente tot het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland (I.Z.A.-Zee- land). Thans heeft de secretaris-pen ningmeester van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuia- en Noord-Beveland een schrijven gericht aan de Goese gemeenteraadsleden, waarin hij er op aandringt, dat het betreffende voorstel, dat woensdag avond morgenavond dus tijdens de raadsvergadering in behandeling komt, wordt aangehouden. De briefschrijver wijst er in de aan vang van zijn schrijvèn op, dat de ambtenaren met een jaarsalaris van minder dan f 6900.bij toetreding van de gemeente Goes tot het I.Z.A. een vermindering van hun rechten moeten ondergaan. Zij zullen een be paald percentage van de verstrekkin gen zelf moeten betalen, zo schrijft hij. Voorts vraagt hij zich af of het gehele gemeentepersoneel voorlich ting heeft gekregen over deze mate rie en of het een duidelijk overzicht heeft ontvangen van de rechten, die de verzekerden thans hebben en wel ke zij straks bij het I.Z.A. zullen krij gen, teneinde zich schriftelijk voor of tegen toetreding tot het I.Z.A. te ver klaren. Is bijvoorbeeld voor het ge meentepersoneel een vergadering be legd, waarin beide „partijen" voor lichting konden geven? Of is een cir culaire verspreid, waarin objectieve volledige voorlichting is gegeven?, zo vraagt de briefschrijver. Als dit niet het geval is, zou "het dan niet gewenst zijn, dat zulks alsnog geschiedt en dat het voorstel wordt aangehouden totdat hieraan Is voldaan?, aldus het schrijven. VAN ONZE ADVERTEERDERS Nieuwe dameskapsalon in Vlissingen geopend In het pand aan de Singel te Vlissin gen, waar vroeger een herenkapsa lon was gevestigd, heeft de héér Corn. v. d. Sande maandag eeri 'mo derne, smaakvol ingerichte dames kapsalon geopend. Het salon-interieur geheel naar de eigen idee van dc exploitant uitge voerd ademt oen rustige en be schaafde sfeer. Het bijzonder fraaie geheel maakt ook een 'zeer frisse in druk. Tot in de bekleding van de stoelen, met zebra-strepen in zwart wit, werd hierop gewerkt. Uiteraard werd ook de nodige aandacht ge schonken aan het kleurgebruik voor de wandbeschildering, de vloerbedek king en de afwerking van de kapta fels. In de salon werd een ruimte uitge spaard voor een gezellige wachthoek, die vanzelf ooit modern werd opge zet. De capaciteit van de salon zeven dames kunnen tegelijkertijd worden gekapt kan eventueel nog worden uitgebreid tot tien. Examen Mejuffrouw J. Corré te Sas van Gent slaagde voor het te Leiden gehouden examen apothekers-assistente. i Guinea niet hebben, 2e het ging Indonesië om een reden te hebben om moeilijkheden met Nederland te maken. Naar aanleiding hiervan merkte de oud-gouverneur op, dat het in Azië niet gaat tegen kolonisatie, maar te- gen de Westerse wereld. t. Van Baal wees er op, dat Nieuw- Guinea niet alleen een twistappel is, maar ook een „plechtanker", waar door Nederland een rol speelt in de Pacific. Voor ons land achtte spre ker het de moeite waard de zaak gaande te houden. Indien wij dit land zouden overdragen, dan krijgen wij ook moeilijkheden met Australië. Spreker oefende kritiek uit op de on zekere houding van de regering, waardoor geen maatschappij geld in Nieuw-Guinea durft te investeren. De voorzitter van de kiesvereniging, de heer J. S. Hoek, had in zijn ope ningswoord medegedeeld dat men een kader-cursus had gevormd. De cursisten gaan dan op bezoek bij de A.R. leden om op deze manier de teruggang van het stemmental tot staan te brengen. Verder deelde de voorzitter mee dat men de komende verkiezingen gedegen zou voorberei den, onder andere door het houden van discussievergaderingen. Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid,. V^PHILIPS f 37.50 Type 7529 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter De heer Lampe voorzitter commissie sportterreinen Nieuwe secretaris werd de heer J. v. d. Linde Tijdens de vergadering van de Mid delburgse gemeenteraad is de heer D. Lampe met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de com missie voor beheer van de sportter reinen als opvolger van de heer W. L. Heyboer. In de plaats van de heer L. J. Geers, die kort geleden als secretaris en tevens als lid be dankte, werd als secretaris door de raad aangewezen de heer J. v. d. Linde. Ook kwamen enkele benoemingen aan de orde voor het bestuur van de burgerlijke instelling voor de maatschappelijke zorg. De drie perio diek aftredende bestuursleden, mr. J. Moolenburgh en de heren J. M. Her- togh en M. Ton werden alle uit een aanbeveling van twee herkozen. Voorts kwam een aantal onderwijs- voorstellen aan de orde. Als onder wijzer aan de openbare ulo aan de Dwarskaai werd in verband met de stijging van het aantal leerlingen als nieuwe leerkracht benoemd de heer W. H. Hardon, die gelijktijdig eer vol ontslag werd verleend als onder wijzer aan school J. Ds. A. D. H. Roscam Abbing werd met ingang van 1 september 1958 in vaste dienst aangesteld als leraar in de Hebreeuw se taal aan het stedelijk gymnasium. Als gevolg van de stijging van het aantal leerlingen werd een krediet van f 2913 gevoteerd voor aanschaf fing van leerboeken en leerlingensets voor de uloschool aan de Nieuwe Ha ven. Ten behoeve van de gemeente lijke opleidingsschool voor kleuter leidsters werd een bedrag van f 2450 beschikbaar gesteld voor het doen van een aantal aanschaffingen. Tot nu toe werd nagenoeg alles, wat de school nodig had gebruikt van de rijkskweekschool. Een bedrag van f 1627 werd uitgetrokken voor het aanschaffen van twee kachels voor de kleuterschool aan de Bree. Onder dit bedrag is tevens begrepen het verbeteren van de schoorstenen. „Marktbelangen" Middelburg vóór contourverlichting Tijdens de vergadering van de ver eniging „Marktbelangen" te Middel burg, die gehouden werd onder lei ding van de heer L. J. van 't Westen- de, is met algemene stemmen en met veel bijval door de leden, in principe besloten om de verlichting van de contouren der marktgebouwen weer in te stellen. Er zullen nog enkele voorzieningen moeten worden getrof fen om deze dure. maar voor Middel burg zeer aantrekkelijke verlichting tot stand te brengen. Het bestuur verwachtte, dat alle marktbewoners bereid zullen zijn om hun medewer- king te verlenen voor de realisering van deze plannen. Alle aanwezigen verklaarden tijdens deze vergadering met nadruk, dat het bestaan der ver eniging voor de stad en speciaal voor de Markt belangrijk blijft. Tot be stuurslid werden gekozen de heren J. P. Christiaansen en C. W. Saai. R.C.S.—Axel 0—2 RCS is er niet in kunnen slagen Axel van de volle winst af te houden. De kans daartoe is er overigens wel ge weest, maar de vele kansen die de thuisclubvoorhoede kreeg' gingen of wel door onmacht of door orifortuin om zeep. Vooral de linkervleugel van RCS dient nodig gerestaureerd te worden. Ook Axel speelde geen al te beste wed strijd, maar de oranjemannen hebben in hun voorhoede enkele schutters, die wel niet vaak, maar dan toch wel goedgericht schieten. Dat deed ook Dey in de dertigste minuut en tegen zijn schot had Beun geen verweer. Na de rust probeerden de RCS'ers de" ba kens te verzetten en de gelijkmaker was enkelè. malen heel .dicht bij maar het lukte niet. Axel was gelukkiger en weer was het Deij die 5 minuten voor het einde in een periode waarbij men niet meer van doel tot doel kon kijken vanwege de mist nummer twee in net net joeg. Met 0—2 voor Axel kwam het einde van deze matige ver toning. VLISSINGEN Personeelsvereniging van „Schelde" gaf toneelavond De tonelisten van de personeelsver eniging van de N.V. Koninklijke Maat schappij- „De Schelde" te Vlissingen hebben zaterdagavond in het Schel- 'dekwartier een opvoering gegeven van W. Dumont's toneelspel „Wat eeuvyig leeft". Het stuk is opgebouwd rond de figuur van een in het Gooi woonachtige, gesitueerde en gehuwde kunstschilder, die liefde heeft opge vat voor een jongedame, die aanvan kelijk de kunst bij hem kwam afkij ken, een .leerlinge" dus. Zoiets blijft in de regel niet geheim: aan de spanninkjes, die rond deze laakbare romance in het gezin van de kunstschilder ontstaan, had de schrij ver voldoende om een drie bedrijven tellend toneelstuk te wrochten. De Sc h elde-tonelisien onder regie van de heer J. G. Boeyen hadden zich kennelijk met enthousiasme en toewijding op de vertolking van het wat theatraal uit de verf gekomen „Wat eeuwig leeft" geworpen, zodat zaterdagavond aan een dankbaar pu bliek een alleszins aanvaardbare op voering kon worden voorgeschoteld. Zo kwamen mevrouw I. HeytKosten en de heer J. Meulmeester, die een dochter en een zoon van de kunst schilder gestalte gaven, tot opmerke lijke prestaties, evenals trouwens mej. M. Barten, die de leerlinge uit beeldde. De heer J. Lammers zette met zwier een loyale vriend en collega op de planken en mej. N. Wisse bracht een overtuigende actrice. Voor een zwa re opgave stonden de vertolker en vertolkster van de hoofdfiguren, de heer P. Jellema en mevrouw N. Jel- lemaNet, het kunstschildersecht paar. Zij kweten zich hiervan echter naar beBoren, zodat zij met de ande nen, de heer A. Hubregsen vader van de kunstschilder mevrouw N. GrootjansJellema, schoonmoeder en verpleegster, mej. Cl. van Eenen- naam als een dienstmeisje en de heer J. Kikkert, "als leraar en vriend van de schildersdochter op een geslaagde opvoering kunnen terugzien. De grime werd verzórgd door de heer P. van de Sande. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer W. F. L. Korff, bracht in een slotwoord dank aan de tonelisten en verdere me dewerkenden. Een gezellig bal met muziek van „The Orpheans" besloot de avond. Tentoonstelling van exotische vogels Tientallen prachtig' gekleurde exotl- yogels, voor het merendeel af- sche konistig uit Australië en Midden- Afrika, stonden zaterdag en zondag tentoongesteld op de show, die de Vlissingse Ver. van Vogelvrienden „De Vogelliefhebbers" in het K.A.B.- gebouw hield. De uitslag van de ten toonstelling luidt: Kleurkanaries: eigen kweek: le prijs v. d. Bunder IJzendijke 89 punten; 2e prijs Tzebout Vlissingen 87-j- punten; 3e prijs v. d. Bunder IJzendijke 87 punten. Harzer zangkanarics eigen kweek: le prijs: J. Malgo Vlissingen 81 punten: 2e prijs mevrouw Sissingh-Eerlónd Vlissingen 73 punten; 3e prijs me vrouw Hese-v. Belzen Vlissingen 70 punten. Tropische vogels: eigen kweek: le prijs J de Smit Souburg 88+ punten; 2e prijs J. de Smit Souburg 88 pun ten; 3e prijs J. de Smit Souburg 87+ punten. Parkieten, eigen kweek: le prijs P. Herman Vlissingen 87 punten; 2e pr. P. Herman Vlissingen 86+ punten. Kruisingen, eigen kweek: le prijs J. Groenouwe 87+ punten. Duiven en kwartels, eigen kweek: le prijs W. J. Veldman Vlissingen 86 punten; 2e prijs J. Groenouwe 84 punten; 3e prijs W. J. Veldman Vlis singen 83punten. Culturele avond K.A.B. De Cultuur- en Ontspanningsvereni ging van de K.A.B. te Vlissingen gaf zondag in het Concertgebouw de eer ste culturele avond van dit seizoen, die verzorgd werd door de Stichting Beroepstoneel Limburg. Na het ope ningswoord van de voorzitter, dc heer P. Wanst, bracht dit gezelschap de thriller „Gieren op het Veilig Nest." over liet voetlicht; een spannend stuk, dat de aandacht van de toeschouwers ten volle gevangen hield en waarin onder regie van Jo van de Ven goed spel te zien werd gegeven. Met een waarlijk daverend applaus en met bloemen voor de actrices vertolkte het publiek zijn dank voor het gebo- dene. Tot besluit volgde nog een ge animeerd ba! onder leiding van de. heer De Ruiter. Vrouwenbond P.v.d.A. hield avond in het Concertgebouw De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid hield vrijdagavond in het Con certgebouw te Vlissingen een vrou wendag. De voorzitster van de afde ling Vlissingen, mevrouw De Priester, heette de ruim 200 aanwezigen in haar openingswoord hartelijk wel kom, waarna men enkele socialisti sche liederen zong. Vervolgens gaf mevrouw De Priester het woord aan de spreekster van de avond, mevrouw De Ruyter-De Zeeuw, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Mevrouw De Ruyter-De Zeeuw sprak over de vraag ."krijgen de kinderen in deze wereld gelijke kansen Te vens sprak ze over het dringende wo ningvraagstuk, dat Nederland, voor al in de grote steden, kent. Vervolgens werden enkele kleine stukjes opge voerd, waaronder twee Indische dan sen, de dans van de rijstsnijders en de vuurvlinderdans. Na de pauze werd door leden van de bond het door ds. Jan Wit geschreven spel „Gelijke kansen" over het voetlicht gebracht. De voorzitster sloot de avond met een dankwoord aan alle medewerksters, waarna tot besluit van" deze avond de Socialistenmars werd gezongen. Feestavond V.A.R.A.-afdeling Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der afdeling Vlissingen van de V.A.R.A. werd zaterdag een feest avond gehouden, waaraan het Middel, burgse showorkest „The Moonliners" medewerking verleende. In de gezel lige in cabaretstijl gehouden grote zaal van „Britannia" operyie de voor zitter der afdeling, de heer J. C. Net deze bijeenkomst. Hij verwelkomde in het bijzonder mevtouw Voomeman, die veel werk voor de St.-Nicolaas- speelgoedactie van de V.A.R.A. le vért. De heer A. J. Wijnands uit Goes, voorzitter van het Zeeuwse dis triet, feliciteerde de afdeling namens deze instantie. Hij herinnerde aan de moeilijkheden waarmee de jubileren de afdeling te kampen heeft gehad. Thans is zij uitgegroeid tot een afde ling met 2144 leden. In zijn felicita tie betrok hij ook de secretaris, de heer L. J. Florusse, die vanaf de op richting in het bestuur zitting heeft. Hij overhandigde als blijk van erken telijkheid een enveloppe met inhoud aan de afdeling. Ook de voorzitter van de Middelburgse afdeling, de heer J. W. Radder feliciteerde de af- deling en overhandigde eveneens een enveloppe. Daarna was het woord aan het Middelburgse gezelschap „The Moonliners", dat de revue „Parade" opvoerde. De heer Net was wel de tolk van de aanwezigen, toen hij het gezelschap hartelijk dankte voor de medewerking. Daarbij overhandigde hij het gezelschap een doos gebak, geschonken door een oud-dameslid van de band, hetgeen door het gezel schap wel op prijs werd gesteld. Daarna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen, met muziek van de uit gebreide dansband, met zang van mevrouw Roelse. Jubileumtoneelavond in het Concertgebouw De Spoorweg Tineelvereniging te Vlissingen gaf zaterdagavond ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan in het Concertgebouw een toneel avond. De heer G. van Kortenhof, voorzitter van het bestuur der Toneel, vereniging, opende de avond met een welkomstwoord voor de aanwezigen en gaf tevens een korte uitleg bij het toneelstuk dat opgevoerd zou worden. De heer Köning, voorzitter van de bond van ouden van dagen afdeling Vlissingen, zorgde voor een verras sing door de Toneelvereniging ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan en voor de uitnodiging aan de ouden van dagen om de avond bij te wonen een couvert aan te bieden. Vervolgens werd onder regie van de heer Korten hof het toneelstuk van de Engelse schrijver Noel Coward „Ik zie, ik zie. wat jij niet ziet" over het voetlicht gebracht, met in de hoofdrollen An ton Gillissen als de schrijver Charles Condomines, Rie Wijnen-Dingemanse als Ruth Condomines, de tweede vrouw van Charles en Corry van Kor- ten-Entink als de spiritiste Madam Arcatie. De overige rollen waren in handen van Riet Schoot als Edith, het dienstmeisje, Jan Engelsman als dokter Bradman, Gusta Schout als de vrouw van dokter Bradman en Mieke van de Meule als Elvira, de eerste vrouw van Condomines. De grime werd verzorgd door de hèer en mevrouw Hartman. Mede door het goede spel van de acteurs en het uit stekende décor werd de opvoering een groot succes. Na afloop bood de heer van Kortenhof de vrouwelijke medewerkenden bloemen en de man nelijke een doos sigaretten aan, waar na men nog enige uren gezellig bijeen bleef. Damwedstrijd De damclub „D.E.S." te Westkapelle speelde een thuiswedstrijd tegen de jeugddamclub „Grijpskerke", die met 97 door „D.E.S." verloren werd. De gedetailleerde uitslagen waren: J. v. RooyenJ. Rotte 02; W. HoumesJ. Cevaal 02; J. Houmes Wz.+P. Sinke 11; J. Westerbeke D. Coppoolse 20; K. Huiszoon H. Louws 20; J. Houmes Az.J. Kam 20; R. Gabriëlse^J. El- zinga 0—2; P. HengstA-. Boogaard 0—2. vismijn veeke 17 november. Exportgarnalen 6G06 kg. 134—194. Handelsgarnalen 43 kg 112. Schar 343 kg 56—69. Bot 139 kg 42—60. Tong 19 kg 257—394. Rog 73 kg 26—37. Ongesor teerde vis 19 kg 75—167. Wijting 374 kg 27—37. Kabeljauw 11 kg 46—57. Krab 5 kg 18. veiling „walcheren" g.a. middelburg. 17 november. Fruit. Coxs Orange Pippin H I 65-75 50—56, 55-65 44—51, 50-60 28—31, K 41. Gi'oninger Kroon H I 65 en op 24— 25, 55-65 20—22. Goudreinetten H I 85-95 21, 75-85 14—19, 65-75 12—15, K 13. Jonathan H I 70-75 10—25, 65-70 15—21, 60-65 13—16, H II 6—7, K 14—17. Golden Delicious H 1 75-80 51, 70-75 43, 65-70 37, K 31—33. Com- tesse de Paris H I 65-75 21, 55-65 16, K 14. Zwijndrcchtse Wijnpeer H I 55 en op 17. Toïhaten A 62—63, B 53—59, C 36—51. Nou veau Polteau H I 65 27. Druiven: Black Alicante 98—1.23. Groenten. Andijvie 7—13. Prei 10—17. Sa vooiekool 7—11. Rodekool 512. Boeren kool 7—9- Sla (natuur) 3—6. Sla (glas) 19. Uien 6—9. Boskroten 6—9. Kroten kg 10. Bloemkool 3 st. p. kist 52—54, 4 st. p. kist 42—47, 6 St. p. kist 20—43, 8 st. p. kist 10—34, 10 st. p. kist 10—13. Witlof 26—61. Waspeen 1020. Breekpeen 5—10- Spruiten 36—61. Veldsla 3—30. VEEMARKT ROTTERDAM 17 november 1958. Aanvoer in 'totaal 1869. Vette koeien en ossen U69. Varkens 700. Prijs in cents per kg le kw. 2e kW- 3e lew. Vette koeien 29U-320 280-290 240-260 Varkens (lev. gew.) 200 198 104 Vette koeien: aanvoer korter, handel ta melijk. prijzen vooral le kwaliteit wat stijver in prijs, prima' boven notering Varkens (lev gew aanvoer iets ruimer, handel ledelijk, prijzen afhankelijk ruim prljsiioudend, afloop aanvanke lijk iapei in prijs, prima's boven notering AARDAPPELTERM1JNMARKT ROTTERDAM 17 november. Op de 'termijnmarkt voor aardappelen ging de grootste belangstel ling uit naar het ras Bintje 35 mm kiel. Dit ras bereikte een totale omzet van 84 contracten. Tijdens de ochrendcall werd verhandeld voor 21.20 en 21 welke prijs tijdens de middag terugliep van 21 tot 20.30. Ook februari kon zich niet geheel handhaven. Na tijdens de och tenduren voor 20.20 te zijn gedaan, werd deze maand in het middagverloop van de markt voor 20 verhandeld. Maart ln dit ras werd verkocht voor 20.50. Bintje 45 mm kwam tot een totale omzet van 19 zaken, waarvan april aanvankelijk werd gedaan tegen 22.30 en ln de middag uren voor 22.20. December ging voor 19.50 van de hand. Voran 35 mm tenslotte kwam tot 2 zaken op april tegen 15 50. De belangstelling bij de pootaardappelen was niet groot. Bintje 5/45 mm kiel kwam in ochtendeall tot l contract tegen 23. terwijl later nog werd gedaan tegen 22 60. Eerstelingen ,E' bracht het niet verder dan 1 contract op november tegen 27. Sirtëma ,E' december 3 contracten tegen 28-30- Voor Eigenheimers en Libertas be stond bij de consumptie-aardappelen wéi nig interesse, bij de pootaardappelen la gen Bintje ,A' en Slrtema ,A' alsmede Voran ,B' kalm met geringe belangstel ling. AARDAI'PELBEURS ROTTERDAM 17 november 1958. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts- Eigen heimers f 12.00—f 13.00; Bintje f 15.50— f 1650; Koopmans blauwe f 12.00—f 12.50; Bevelanders alleen f 11.50: Meerlanders f 1125—f 11.75. 40 mm opwaarts gewas sen, van de kleigrond Eigenheimers f 14.30. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export 35 mm opwaarts f 17.50; 45 mm opwaarts f 18.00. Zand-aardappelen 35 mm opwaarts Usselster f 7.50—f S.00: Llberitas f 8.00 Voeraardappelen f 2.50—f 4.U0, prijzen be rekend per 100 kg en op de handelsvoer- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto- GRAANBEURS ROTTERDAM 17 november 1958. Officieuze noteringen per 100 kg Franco Rotterdam. Tarwe: .Rode op vochtconditie met klein aanbod en vlotte handel van f 29.50—f 30,35, soms Iets meer. Witte, prima kwaliteit, zonder schot ca. t 30-75 Voedergranen zeer stil. Zomergerst vrijwel zonder zaken van f 25.50—f 25.25, geschoonde tot f 26 75. Haver nauwelijks prijshoudend van f 24.25—f 26 25, extra blanke ca. f 27.00. Rogge doorsneekwaliteit tot f 21.50. bakrogge ca. f 22.00. Peulvruchten mèt weinig handel groene erwten f 32.00-^f 50.000. schokkers t 50.00—f 77.00. Bruine bonen t 5G.OO-* 78.50, prima ge- «chonde, blanke kwaliteit tot f 85 M. Maandagmiddag werd de Vlissingse ouden van dagen in de Alhambra- bioscoop een filmvoorstelling aange boden. Nadat de heer A. R. König, voorzitter van de afdeling Vlissingen van de bond van ouden van dagen, de aanwezigen had begroet, werd de film )rEven afrekenen heren" ver toond. Voor de middag bestond een overgrote belangstelling. Reeds een uur voor de aanvang stonden ver schillende bejaarden te wachten tot de deuren zouden opengaan. De zaal was tot de laatste plaats bezet; zelfs een twintigtal moest worden teleur gesteld. Op de foto: Enkele van de toeschou wers, die stil zitten te genieten. (Foto P.Z.C.) Vrouwenbond P.v.d.A. hield jaarlijkse vrouwendag Voorzitster las rede voor van mevrouw Anna Kethly I)e vrouwenbond van de P.v.d.A. te Middelburg hield maandag in de gro te zaal van de „De Gouden Poorte" zijn jaarlijkse vrouwendag. In de avondbijeenkomst heeft mevrouw E. Stufkens-Lodewijk, de voorzitster, de rede voorgelezen, die de Hongaar se verzetstrijdster en oud-minister, mevrouw Anna Kethly, die avond voor de Middelburgse afdeling zou houden. Zoals bekend kon mevrouw Kethly niet persoonlijk naar de Zeeuwse hoofdstad komen, omdat haar aanwezigheid bij de vergade ring der V.N. In New York noodzake lijk was. In haar openingswoord hoopte mevrouw Stufkens, dat van dit uitstel geen afstel zou komen, daar mevrouw Kethly het bijzonder op prijs stelt voor kleine groepen te spreken. In haar door mevrouw E. Schrijver- Waage vertaalde rede ging mevrouw Kethly- in- op de taak van de vrouw in de democratie. Zij stelde daarin, dat de vrouw mede verantwoordelijk is voor de wijze, waarop de gemeen schap geleid wordt. Alles, wat in het gezin gebeurt, is met duizend dra den verbonden met de buitenwereld. Huishoudelijke, sociale en culturele problemen, vraagstukken op het ge bied der werkloosheid, opvoeding enz. werden vroeger in het gezin opgelost, maar tegenwoordig door de staat. Mevrouw Kethlv verklaarde in haar rede, dat van de vrouw het initiatief moet uitgaan om zulke wetten te ontwerpen, die het leven on aarde menswaardig maken. „Daarbij moe ten moed en zelfvertrouwen ontwik keld worden, zodat de roeping in het gezin vervuld kan worden", aldus was het besluit van mevrouw Keth- ly's lezing. In de plaats van mevrouw Kethly was thans mevrouw J. M. Pijpers- Makkenze uit Rotterdam naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen, waar zij die avond sprak over ,.De wereld van morgen is onze zorg van nu". Mevrouw Pijpers stelde daarin haar talrijk gehoor de vele actuele proble men duidelijk voor ogen. Het onder werp, dat zij behandelde, is do leuze voor de vrouwendag 1958 en voor de vrouw betekent die wereld haar ge zin, haar werk en haar huis. Die we reld vindt de vrouw vaak groot. moei. lijk. angstig en vijandig. Voorts ging mevrouw Pijpers nader in op talrijke vragen, die voor „morgen" de naaste toekomst aan de orde ge steld en beantwoord moeten worden, namelijk ten aanzien van het onder wijs. het woningprobleem, de bejaar denzorg. de vrijetijdsbesteding, de pensionering en de inkomensverde ling. Vervolgens betoogde mevrouw Pij pers, dat het socialisme verantwoor ding wil dragen. Deze zorg vraagt echter veel aandacht, studie, inzicht, bereidbaarheïd en offers. Spreekster betoogde, dat sommigen het erg moeilijk vinden om mee te doen. „Er wordt echter niets bijzonders van ons gevraagd", aldus stelde mevrouw Pijpers, die tenslotte verklaarde, dat deze tijd van nu en morgen twee uit nodigingen inhoudt; de uitbanning van de nood van twee-derde der mensheid en de uitbanning van de oorlog. Voorts werden tijdens deze avond verschillende socialistische liederen gezongen, was er tijdens de pauze oen geanimeerde verloting, droeg mevrouw Stufkens enkele aardige gedichtjes voor on voerden enkele dames een toneelstukje „Gelijke kan sen" op. BurcrerJiike stand middelburg Bevallen: K. S. Epker—de Moor, d.; J. S. de Groot—Lous, d.; N. Davldse—Leijnse, z.; J. A. van Oost—Verweij, d.: P. J. Slagter—Chanthonkul, d.; H. de Koning— Harms, d.; B. H. J. GeersLeiendecker, z.; A. Mahuletta—Teleparij, d. Ondertrouwd: D. J. Koole, 21 j. en M. J. Baak, 19 j. Getrouwd: J. A. Provoost. 25 i. en A. c. van Belzen. 22 .1.: P j. c. Berkel, 40 j en J. C. M. Denevers: R S- J. Vij\er. 23 j en J. M. C. Mes. 22 j. Overleden: M. de Hamer. 88 wed- v. V. C. van Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3