PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT STAATSGREEP IN SOEDAN Gen. Ahboed kondigde de noodtoestand af V.S. protesteren tegen schieten op vliegtuigen Was kritiek op lid van Ged. Staten onjuist? ZWEDEN WAARSCHUWT VOOR GEVAAR VAN HANDELSOORLOG Vandaag... 201e jaargang - no. 272 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie - Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen1 (b g.g 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. SOEDAN Onze leuze „Eerlijkheid en onkreukbaarheid" Het Soedanese leger heeft maandagochtend onder de lenze „eer lijkheid en onkreukbaarheid" de macht aan zich getrokken, de politieke partijen afgeschaft, alle kranten gesloten en de nood toestand afgekondigd. De in Engeland opgeleide generaal Ibra- liïm Abboed, de 58-jarige opperbevelhebber van de strijdkrach ten die de staatsgreep leidde, verklaarde te zullen streven naar betere betrekkingen met Nassers Verenigde Arabische Repu bliek en naar een oplossing van „alle hangende vraagstukken". In Londen was evenwel de eerste indruk dat het niet een „pro- Nasser"-staatsgreep geldt. Waarnemers geloven, dat de staatsgreep, evenals in Pakistan en Birma, gericht was tegen het onvermogen van de politieke partijen om een stabiel bewind te scheppen. Conflicten met Egyptenaren Generaal Ahboed is lid van de Khatmia-sekte, die- tot 1955 voorstander was van vereniging van Soedan met Egypte, doch die zich sedertdien heeft uitge sproken voor onafhankelijkheid van het land. De regering van Said Abdoellah Khalil is op dood spoor gezet. Premier Khalil zou donderdag a.s. aan het hoofd van een delegatie van vijf ministers in Cairo zijn aangekomen. Met de regering van de Verenigde Arabische Republiek zouden zij hangende vraagstukken tussen beide landen bestuderen, al dus het Egyptische blad „Al Ah- ram". De voornaamste kwesties zijn de vaststelling van de grenzen en de verdeling van het Nijlwater. De vorige week was er in het Soe danese kabinet een crisis ontstaan ten gevolge van het ontslag van 6 ministers uit de anti-Egyptische Oemmapartij. geleid door Khalil. Daarna trachtte men tot een „re gering van nationale eenheid" te komen. De zitting van het parle ment die op 17 november zou zijn begonnen was reeds tot 8 december uitgesteld. Het recente bezoek aan Cairo van de voorzitter der Democratische Volks partij, deel uitmakend van de rege ringscoalitie, en van Azhari, oud-pre- Kip en boek Tot de vreemde woorden waarmee de Nederlanlse taal is verrijkt behoort ook het woord „pocket- book". Dat is de Engelse naam van de kleine goedkope boeken, die voor al na 1945 een uitgebreide afzet heb ben gevonden in Nederland. Niet ieder is in staat de welverzorg de en daardoor ook wat duurdere uit gaven van romans, populair-weten- schappelijke werken, reisverhalen enz. in ruime mate te kopen. Daarin heeft men voorzien door de uitgave van goedkope pocketbooks en rond die pocketbooks is nu een in tensieve strijd gaande. De goedkope boekjes passen heel goed in het Nederlandse cul tuurpatroon van heden. Er zijn in onze samenleving grote groepen, die in het verleden gewoon waren vrij veel boeken te kopen en te lezen en die daaraan nu vrijwel niet meer te pas zouden komen, omdat de beurs niet meer toereikend is gevuld. De achterblijvende salariëring van vele culturele werkers, de ongunstige va lutaverhoudingen met het buitenland en verscheidene andere oorzaken hebben er thans toe geleid, dat het goedkope pocketbook een ware uit komst is geworden voor hen, die hun studiezin of hun leeshonger willen bevredigen op een weinig kostbare wijze. Maar er gebeurde meer: ook zij, die niet gewoon waren boeken te kopen en te bezitten, kregen door het goed kope pocketbook de smaak van het lezen te pakken en zo bevorderde dat eenvoudige boekje de cultuursprei ding in een veel bredere kring dan met de beter-verzorgde uitgaven werd bereikt. Enkele weken geleden is nu in het rustige vijvertje van de pocket- bookuitgevers en van de Neder landse boekverkopers een steen ge worpen, welke veel deining veroor zaakte. Een Antwerpse uitgever heeft de Ne derlandse kruideniers en tabaksver kopers uitgenodigd de verkoop van zijn pocketbooks op zich tenemen. In een circulaire zegt deze uitgever, dat er in het kader van een goede distributie slechts één klein verschil is tussen een slachtkip en een poc ketbook: „de kip is lichamelijk voed sel en het boek is geestelijk voedsel". Tegen deze uitspraak zijn ernstige bezwaren te maken, maar de situatie is zó, dat de kruidenier en sigaretten- (Zie slot pag. 3 kol. 1) mier en leider der oppositie, waar zij naar wordt beweerd ten opzichte van Nassers aanspraken óp het Nijlwater toegeeflijk zijn geweest, heeft naar het schijnt de crisis doen ontstaan. Tegen corruptie In de vroege ochtend van gisteren hadden tanks en pantserwagens Khartoem omringd en de wacht be trokken bij de buitenlandse diploma tieke missies. Abboed verklaarde dat zijn staatsgreep, die nergens tegen stand ontmoet, noodzakelijk was ge worden omdat het partijsysteem in de Soedan corrupt is. De Soedan zal vrij en onafhankelijk zijn, aldus Ab boed in zijn eerste verklaring, en een buitenlandse politiek voeren die ge baseerd is op eerbied en vriendschap en tot wederzijds voordeel zal strek ken. Veel is er niet bekend over Abboed of diens motieven. Hij is een beroeps militair, die aan de zijde van de En gelsen in Eritrea tegen de Italianen tevochten heeft. Sommigen zeggen at Abboed met goedvinden van Kahlil is opgetreden, zelfs zijn er waarnemers die veronderstellen dat de omwenteling op verzoek van Kha lil door Abboed is uitgevoerd. Tot dusver verwachten politieke en diplomatieke waarnemers in Khar toem en Omdoerman geen ingrijpen de wijzigingen. De voorzitter van de Oemmapartij, El Mahdi, die voor een particulier bezoek in Rome is, verklaarde ten zeerste verrast te zijn. Niettemin zei hij „volledig vertrouwen in de inte- friteit en vaderlandsliefde van het oedanese volk en leger" te bebben. Het plaatselijk comité te Middelburg voor de verkoop van postzegels is maandag weer begonnen met de ver koop van de kinderpostzegels. Daar voor hebben deze dames weer het be kende stalletje ingericht in de hal van het hoofdstedelijk postkantoor. De echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw 8. C. de Ca- sembroot-barones van der Feltz, was deze morgen de eerste koopster om hgar bijdrage te leveren voor het goede doel, waarvoor de dam,es van verschillende Middelburgse vrouwen organisaties zich inzetten. (Foto P.Z.C.) Aan boord van de Noorse ijsbreker Polarhavis de tweede Belgische zuidpoolexpeditie zaterdag uit de ha ven van Oostende vertrokken. De ex peditie, welke uit twintig man be staat, zal de eerste Belgische expe ditie aflossen, welke een jaar geleden is vertrokken. Het vertrek van het schip. Paus Johannes XXIII benoemde 23 kardinalen Van gezaghebbende Vaticaanse zijde is maandag meegedeeld, dat er op 15 december een consistorie gehou den zal worden waarop nieuwe kar dinalen zullen worden gecreeerd. Paus Johannes heeft besloten op dit consistorie 23 nieuwe kardinalen te benoemen, waardoor het college van kardinalen weer 75 man sterk zal zijn. Onder de nieuwe kardinalen be vindt zich mgr. Paolo Giobbe, pau selijk muntius in Nederland, echter niet mgr. Alfrink, aartsbisschop in Utrpcht, zoals verwacht werd. Van de 23 nieuwbenoemde kardina len zijn dertien Italianen, twee Ame rikanen en twee Fransen. Een komt uit Mexico, een uit Uruguay, een uit Engeland, een uit Spanje, een uit Oostenrijk en een uit Duitsland. Op 13 juni 1935 werd mgr. Giobbe of ficieel als opvolger van mgr. Schiop- Plannen voor een Navo-satelliet Op de conferentie van parlementa riërs uit de NAVO-landen te Parijs is maandag met algemene stemmen een Amerikaanse. resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op het lanceren van een aardsatelliet door frlle NAVO-landen tezamen. Deze zou jn 1960 rond de aarde moeten cirkelen als een symbool en de eer ste vrucht van een grotere samen werking in de Atlantische gemeen schap op het gebied van de vreed zame ruimtevaart. De Franse treiler „Anna Gaston" is bij de zuidwestpunt van Bretagne ver gaan. Drie van de negen opvarenden kwamen om het leven. lurende de oorlog vertrok hij met de Nederlandse regering naar Lon den om na de bevrijding zijn ambt in Den Haag te hervatten. Van de hoof den der buitenlandse diplomatieke missies is mgr. Giobbe het langst bij het Nederlandse hof geaccrediteerd. Hij was een studiegenoot van paus Johannes XXIII. Oorlogs- en watersnoodschadè De nog resterende door het rijk te vergoeden oorlogsschade bedraagt op het ogenblik ruim 350 miljoen gulden. Aan watersnoodschade moet het rijk nog verplichtineen tof een bedrag van 20 miljoen gulden nakomen. Aldus minister Hofstra in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van financiën. Russen vuurden boven Oost- en Japanse Zee De Amerikaanse regering heeft bij de Sowjet-Unie geprotes teerd tegen aanvallen van Sow- jet-nachtjagers op Amerikaan se toestellen boven de Oostzee en de Japanse Zee. Deze inci denten hadden zich op zeven no vember voorgedaan. De tekst van het Amerikaanse protest, DE KWESTIE DER VRIJHANDELSZONE Engelsen hebben overleg te Parijs uitgesteld De stand van de verwikkelingen rond Euromarkt en Vrijhandelszone was gisteravond in deze punten samen te vatten: Zweden heeft gisteren bij de lan den van de Euromarkt stappen ge daan om hen te waarschuwen voor de gevaren van het ontstaan van een „handelsoorlog" in Europa na de inwerkingtreding van de Euromarkt op 1 januari a.s. Deze stappen wor den door Noorwegen gesteund. Op initiatief van de leider van de Britse delegatie naar de onderhande lingen over het plan van een Vrijhan delszone, Reginald Maudling, zijn de besprekingen te Parijs uitgesteld; een datum voor de hervatting ervan is niet genoemd. In het Lagerhuis verklaarde Maudling gisteravond dat de Engelese regering onmiddellijk ieder voorstel van de Franse rege ring wil bespreken, ook indien het streeft naar bescherming van de Franse belangen in een eventuele vrijhandelszone. Engeland zal de kwestie intussen met de andere be trokken landen bespreken. Te Parijs is meegedeeld, dat Frankrijk niet terugkomt op woorden die minister Soustelle op het eind van de vorige week sprak: dat het Britse voorstel voor dé Vrij handelszone onaanvaardbaar leek. Frankrijk zal over de kwestie met zijn Eurömarktpartners beraadsla- §en alvorens nieuwe voorstellen te oen. In de P.Z.C. van gisteren hebben wij op deze plaats gastvrijheid verleend aan ir. G. P. M. Dikötter, lid van Ged. Staten van Zeeland, voor een reactie op de kritiek, welke de afgelopen weken op hem was uitgeoefend. Deze kritiek had betrekking op een uitlating van ir. Dikötter op 18 okto ber jl. tijdens een vergadering van de Statenkring Hulst der K.V.P. over de verhouding kamers van koophandelprovinciaal bestuur voor zover het de veertarieven betrof. De heer Dikötter had toen namelijk verklaard, dat de kamers zonder overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland aau minister Algera een „fatale" brief hadden gezonden, waarin zij stel den redelijke tarieven te kunnen aanvaarden, indien de outillage werd verbeterd en de wachttijden zouden worden verkort. Men zal zich herinneren dat wij kort nadat de heer Dikötter deze verkla ring 'in Hulst had afgelegd, er in een beschouwing op hebben gewezen, dat over de actie van de gezamenlijke kamers van koophandel wel degelijk met het provinciaal bestuur was overlegd en dat daarbij kennelijk niet zodanige bezwaren naar voren wa ren gekomen, dat er voor de beide kamers alsnog een reden was zich maar eens grondig op hun actie te bezinnen. Onlangs hebben nu ook de beide voorzitters van de kamers van koophandel in niets aan duidelijkheid te wensen ovei'latende verklaringen over deze zaak het hunne gezegd. Het antwoord van ir. Dikötter op dit alles is' nu bekend en het is derhalve redelijk na te gaan of de op hem uitgeoefende kritiek juist was of niet. De kern van ir. Dikötters verklaring ligt in de opsomming van de volgen de feiten uit 1956: 1. De kamers nemen contact op met Ged. Staten over een geza menlijke actie voor verbetering van de veren-outillage, desnoods met aanvaarding van redelijke tarieven. 2. Ged. Staten delen de kamers daarop mede eerst met Provin ciale Staten te willen overleg gen. 3. Na dit overleg verklaren Ged. Staten aan géén initiatief te zullen deelnemen en dit ook niet te zullen steunen. 4. Ondanks deze laatste medede ling schrijven de kamers hun fatale brief. Deze opsomming zonder meer vormt in feite een beschuldiging aan het adres van de kamers van koophan del, omdat deze tegen de zin van het provinciaal bestuur in en ook zonder voorkennis van dat bestuur zich tot de minister zouden hebben gewend. Maar bovendien betekent deze op somming, dat éen nieuw, tot dusver niet in de openbaarheid gekomen ele ment in deze tarievenzeak wordt ge bracht, namelijk het overleg in de Provinciale Staten over eventuele deelneming aan of ondersteuning van de door de kamers voofgenomen ac tie. Wij menen te weten, dat dit staten- overleg gehouden is op 14 juni 1956 in besloten 'zitting. Officieel mag daaruit niets naar buiten bekend worden, zodat de enige aanwijzing wordt gevormd door enkele opmer kingen van statenleden na de her opening van de openbare vergade ring. Zij spraken toen van „moeilijk heden om tot een eenparig besluit te komen" en over een „zware dis cussie". Meer is echter niet bekend. Ir. Dikötter heeft nu gisteren enkele passages gepubliceerd uit de brief aan de kamers van koophandel, wel ke gevolgd is op dit geheime staten- overleg en hij verbindt daaraan de conclusie: „Het provinciaal bestuur had niet duidelijker afstand kunnen nemen van het door de kamers van koophandel genomen initiatief." Helaas is het moeilijk om juist over dit essentiële punt een oordeel te vellen, omdat een onbekend en slechts voor statenleden beschikbaar zijnd element in het geding is ge bracht. Wanneer men echter in aan merking neemt, wat zich heeft afge speeld na liet verzenden door de ka mers van hun „fatale" brief en wan neer men daarbij vooral let op de reacties van het provinciaal bestuur, dan krijgt men toch niet bepaald de indruk, dat dit bestuur duidelijk afstand heeft genomen van het ini tiatief van de kamers. In het licht van hetgeen na deze brief is gebeurd lijkt dat geheim overleg van de 14e juni 1956 dan ook een soort „tussen fase", waarbij besloten werd dat het provinciaal bestuur zélf geen initia tief zou ontplooien, teneinde tegen over de minister een stevige onder handelingspositie in te nemen. Met andere woorden: men liet het aan de kamers over het spits af te bijten. Dat men er overigens wel degelijk rekening mee hield, dat er iets zou gebeuren, blijkt uit de door ir. Dikötter geciteerde brief aan de ka- (Zie slot pag. 10 kol. 1) dat vier dagen geleden te Mos kou werd overhandigd werd maandag te Washington gepu bliceerd. In de nota van Washington wordt gezegd dat, als de Russen boven in ternationale wateren opnieuw een dergelijke gevaarlijke tactiek volgen, de commandanten van Amerikaanse vliegtuigen opdracht zullen krijgen, de nodige en passende defensieve maatregelen te nemen. Het incident boven de Oostzee had zich op honderd km van het dichts- bijzijnde Russische gebied voorge daan. Ondanks die omstandigheid hadden twee Russische jagers tweemaal op een Amerikaans toe stel geschoten. Dit vliegtuig had niet teruggevuurd. Enige uren later had een Ameri kaans militair vliegtuig boven de Japanse Zee driemaal aan schijn- aanvallen door Sowjet-jagers bloot festaan. Ook in dit geval had het merikaanse toestel „niettegen staande de gevaardlijke en uitda gende manoeuvres" van de Sowjet- vliegtuigen niet geschoten. Ook waren de Sowjet-toestellen in geen enkele opzicht bedreigd. Aan het slot van de nota zegt de Amerikaanse regering te verwachten dat de Sowjet-regerïng maatregelen treft om een einde te maken aan der gelijke voorvallen. Zij wordt verant woordelijk gesteld voor de gevolgen van een herhaling dezer incidenten. p is het 40 jaar geleden, dat =f na een mislukte revolutiepo- ging op het Malieveld in Den Haag met onbeschrijflijk en- p p thousiasme een grootse hulde- p betoging aan koningin Wilhel- H mina plaats had, van wier rij- H tuig de paarden werden af ge- p spannen, waarna soldaten het voorttrokken; 1 is het 100 jaar geleden dat de „Big Ben", de 13% ton wegende luidklok in de toren ff p van het Engelse parlementsge- bouw, voor de eerste maal werd geluid, al duurde het nog tot ff mei 1859, eer de klok voldoen- de was afgestemd op het daar- M bij behorende uurwerk; p viert de Nederlandse ci- H neast Joris Ivens, wiens Franse §i inzending „La Seine a rencon- tré Paris" op het filmfestival te Cannes in mei jl. werd be- f§ kroond met de eerste prijs, zijn Ij 60e verjaardag. yERWAQHT. DROOG Droog weer met plaatselijk wolken velden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtém- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 19 november Zon op 8.05 onder 16.45 Maan op 13.57 onder 0.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1