PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer „Moord in de krantenwijk WAS KRITIEK OP UD VAN GED. STATEN ONJUIST? WETHOUDER NAM ONTSLAG IN RAAD VAN RETRANCHEMENT Kruidenkracht! Rookt u veel sigaretten 3\oren, yien en.... sclvrijven K. sell. sell. o. C.B.B.B. dit de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 (Slot van pag. 1) mers van koophandel. Daarin staat een zin: „indien van rijkswege in beginsel tot herziening van de tarie ven mocht worden besloten" enz. Dat besluit was al enige jaren daarvoor door minister Algera genomen, maar kon niet worden uitgevoerd, omdat het provinciaal bestuur geen mede werking wilde verlenen, gebonden als het was door een statenmotie van 1952. Maar nu opeens wordt in 1956 door Gedeputeerden wél over een mo gelijkheid gerept... Andere feiten Die „tussenfase-theorie" vindt een bevestiging in twee andere feiten. In de eerste plaats in de omstandig heid, dat het provinciaal bestuur geen gebruik van de mogelijkheid maakte zijn misnoegen uit te spre ken over de acties van de kamers van koophandel. Dat zou op zijn plaats zijn geweest, Indien er zulk een „duidelijke afstand" zou hebben bestaan tussen de opvattingen van het provinciaal bestuur en zijn (vroe gere) gesprekspartners, de kamers van koophandel. Maar in stede daarvan ging men er later toe over overleg te plegen met vertrouwensmannen uit de kamer. In de tweede plaats vindt men deze „tussenfase-theorie" bevestigd in de (wel gepubliceerde) brief van Ged. Staten aan de minister van verkeer en waterstaat dd. 12 februari, waar bij het college deze tarievenzaak aansneed. In deze brief staat letter lijk: „Onder de druk der omstandighe den heeft zich thans in de Zeeuwse samenleving de gedachte baan gebro ken, dat, hoe veel ook wordt ge hecht aan het behoud van vrijdom der veren na de oorlog door de Regering verleend, doch later be perkt de, naar eerlijke mening rechtvaardige strijd voor het verkre gen recht moet worden gestaakt, in dien deze zoii leiden tot een tenslot te onoverzienbare schade aan een nog ingrijpender belang: de vervul ling van de taak van de bootdiensten op een wijze, die aan de eisen van het steeds groeiende verkeer afdoen de beantwoordt. Van deze gedachte getuigt ook de oner, die de samenwerkende ka mers van koophandel en fabrieken d.a. 15 augustus J-l. aan Uwe excel lentie richtten, zu vond evenzeer weerklank in de laatste zitting van de provinciale staten van Zeeland, waar van alle zuden getuigenis kwam van de grote bezorgdheid, die de Zeeuwse bevolking ln deze Ver- VUll". Uit dit citaat spreekt toch wel een zekere gelijkgezindheid tussen Ged. Staten en de kamers van koophan del. Deze zinsnede geeft toch geen grond aan de gedachte, dat het juist de kamers zijn geweest, die Gede puteerden in een moeilijk parket hebben gebracht cn dat uitgerekend hun brief nu juist de fatale daad zou zijn geweest. Het lijkt ons echter beter een defi nitief oordeel over dit alles op te schorten. Immers het statenlid Van Oorschot heeft gisteren het college twee vragen gesteld, die wellicht Ged. Staten aanleiding geven een verkla ring af te leggen. Die verklaring kan óf de voorzitter van de kamers van koophandel in het gelijk stellen, zo dat hun kritiek op ir. Dikotter ge rechtvaardigd wordt, óf zal de opvat ting van deze Gedeputeerde volko men recht doen wedervaren omdat de kaniers inderdaad hun „fatale Verdwenen notaris spoelde aan; wrak van auto gevonden Een vrijdag ter hoogte van Kornwer- derzand aan de Afsluitdijk aange spoeld stoffelijk overschot is naar later is gebleken het lijk van de sinds maart 1957 spoorloos verdwenen 65- jarige notaris J. J. van der H. te Hee renveen. De rijksrecherche te Leeu warden, die reeds anderhalf jaar naar de heer Van der H. zocht, stelde in de omgeving van de plaats, waar het stoffelijk overschot gevonden werd, een onderzoek in. Gistermid dag stuitte men, vlakbij deze plaats, in het water op een autowrak, dat omstreeks half vijf werd gelicht. Het bleek de auto van de heer Van der H. te zijn, zodat men toen zekerheid had. brief schreven, terwijl xij wisten, dat zij tégen de opvattingen van het pro vinciaal bestuur in handelden. Overigens moet in beide gevallen er nadrukkelijk op worden gewe zen, dat zowel provinciaal bestuur als kamers van koophandel een eigen verantwoordelijkheid hebben. Een provinciaal bestuur behoeft zich niets aan te trekken van een kamer en omgekeerd kan deze in stelling zich in alle vrijheid over allerlei zaken tot een minister wen den. Het lijkt ons dus minder juist om in dit verband twijfel uit te spreken zoals ir. Dikötter deed over „getrouwheid aan demo cratische tradities". Een verklaring dus. Zij is nodig, om dat nu de indruk is gewekt dat het college van Ged. Staten door een Zeeuwse instelling in een dwangposi tie werd gebracht en niet de kracht kon opbrengen tot een eigen, onaf hankelijke politiek te komen. Met andere woorden: er is twijfel gerezen over de beleidskraoht van het col lege. In de tweede plaats is een ver klaring nodig, omdat er enerzijds tussen kamers van koophandel en anderzijds het provinciaal bestuur, althans een lid daarvan, een vertrou wenscrisis is ontstaan, die van in vloed kan zijn op een eensgezind be leid met betrekking tot een vitaal onderdeel der Zeeuwse samenleving. R.k. bisschoppen: ook in De r.-k. bisschoppen van Nederland hebben in een brief, die zondag in de kerken Is voorgelezen, de gelovigen opgewekt om ook ln het verkeer het gebod Gij zult niet doden te onder houden. Ook in ons land voltrekt zich, aldus de bisschoppen, het afschuwelijke drama, dat er dagelijks mensen ver ongelukken of levenslang verminkt worden door onverantwoordelijk ge drag. De burgerlijke overheid be ijvert zich lofwaardig om de algeme ne veiligheid door verkeerswetten te verhogen. Wij kunnen echter niet aan de indruk ontkomen, dat velen deze voorschrif ten te zeer zien als technische ver keersregels en niet als een nadere omschrijving van de gewetensop dracht het leven te beschermen, zo wel van de anderen als van zichzelf. De beste bestuurder is niet slechts hij, die over een snel reactievermogen beschikt, maar veeleer iemand, wiens sociaal gevoel in die mate is gerijpt, dat hij beseft op de weg niet slechts met motoren, maar met medemensen te doen te hebben. Drie dagen in december vroeg vers brood In verbaind met de drukte voor St.- Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid vergunning ver leend om in broodbakkerijen op vrij dag 5, woensdag 24 en woensdag 31 december eerder met de arbeid te beginnen en reeds van acht uur af vers brood te verkopen. VOOR DEMOCRATISCHE VERHOUDING: Grootste fractie (p.v.d.a.) kreeg nu wethouder De heer S. van de Sluis (prot. chr. partij) heeft ontslag genomen als wethouder van Retranchement. Dit heeft hij meegedeeld in een schrijven, dat maandagmiddag bij de ingeko men stukken tijdens de raadsverga dering van Retranchement door bur gemeester J. A. Leenhouts werd voorgelezen. Bij ae jongste wethoudersverkiezing (2 september van dit jaar) was de (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven' onj een •wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vmle teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Krulden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist L 1.80 per groot pak, voldoende voor heer Van de Sluis met vier van de zes stemmen gekozen. De heer C. J. Almekinders-Masclee (gem. bel.)werd toen herbenoemd als wethouder. Hoe wel de Partij van de Arbeid met drie van de zeven zetelts de grootste frac tie in de raad van Retranchement is, werd er dus geen socialistische wet houder benoemd. Tijdens de vergadering van 2 septem ber, waarin de wethouders werden gekozen, verklaarde de heer H. A. den Hamer (p.v.d.a.) dan ook de uit slag van deze verkiezing te betreu ren. Hij constateerde met leedwezen dat de meerderheid van de raad geen vertrouwen in de drie leden van de P.v.d.A.-fractie had. De heer Den Hamer deelde daarbij ook nog mede, dat de leden van zijn fractie zich uit de verschillende commissies zouden terugtrekken. Wethouder S. van der Sluis vestigde er tijdens de vergadering van 2 sep tember de aandacht op, dat de P.v.d. A.-fractie geen contact had opgeno men met zijn fractie (prot. chr. par- Dit contact is er dus na 2 septem ber wel gekomen, want tijdens de raadsbijeenkomst van gistermid dag nam de heer Van de Sluis ont slag „ter bestendiging van de juis te verhouding tussen de raadsfrac ties en mede in verband met de goede persoonlijke verhoudingen, (Advertentie) Voor kieskeurige rokers zijn siga retten geen „gewoontedingen". U wenst een sigaret die altijd nieuw is en blijft. Om u te verkwik ken als u dat nodig hebt te ont spannen wanneer u daar tijd voor hebt. Om u 't rookgenoegen te schen ken dat telkens weer „nieuw" is. Dat doet Roxy nu al jaren voor miljoenen. Omdat de eigen Roxy-smaak niet kén vervelen. En omdat Roxy fluweelzacht is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat! Om u dit te bieden worden voor Roxy 21 edele, milde tabakken gebruikt. Ieder heeft zijn taak: het zij In die eigen lichte Roxy-smaak, hetzij in het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte karak ter. Koop een pakje Roxy. Rook met Prof. Gelissen benoemd tot voorzitter ANW De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer neeft tijdens een gisteren in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen met een overweldigende meerderheid van stemmen tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De be noeming van prof. Gelissen, die reeds heeft toegezgd dat hij bereid is het voorzittersambt te aanvaarden, wordt opl januari 1959 van kracht. Prof. Gelissen is de opvolger van mr. L. N. Deckers, die sinds 1940 voor zitter is geweest van de A.N.V.V. en aandacht die licht geurige, perfect I die in verband met het bereiken van gestopte, fluweelzachte Roxy's. En de 75-jarige leeftijd voor zijn functie u zegt ook: ,,'n Roxy? Ja graag!" heeft bedankt. 9 Prins Rainier van Monaco heeft de paus een tafelklok van goud en kristal geschonken waarop de tijd van overal ter wereld wordt aangegeven symbool van de universaliteit van de kerk. Het ge schenk werd door prins Pierre de Polig- nac, prins Ralnlers vader, aan pro-staats secretaris mgr. Tardlnl overhandigd. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Bij apothekers en drogisten HACO N.V. - Maostricht die er tussen de raadsleden be staan". Het was dus duidelijk, dat er ditmaal bij de verkiezing van de nieuwe wet houder een lid van de P.v.d.A.-fractie uit de bus zou komen en bij de stem ming werden thans dan ook vijf stemmen uitgebraoht op de heer H. den Hamer (P.v.d.A.), die daarmee benoemd was. Hij nam zijn benoe ming aan. De burgemeester bracht dank aan de heer Van de Sluis voor diens grootmoedige houding en voor het of fer, dat hij bracht in het belang van de democratische verhoudingen. Hij verklaarde zeer ingenomen te zijn met het aanblijven van de heer Van de Sluis als lid van de raad. Ook zal de heer Van de Sluis vertegenwoor diger blijven in de stichting beschut tende werkplaats en plaatsvervan gend vertegenwoordiger van de wa terleidingmaatschappij. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Goed T.V.-programma maar eenzijdig Wij hebben toch echt wel even niét onze ogen geknipperd, toen het jon ge talentje Leitie Kosterman uit Utrecht gisteravond zomaar een sur prise van formaat op het scherm de poneerde. Het had niet schokkender kunnen zijn, als ze aangekondigd had: beste kijkers, vanmiddag heeft de Kamer besloten, dat commerciële te levisie in ons land is toegestaan. We beginnen nu. „Het kan verkeren", zei de goede oude Breero al. Dat ons zo razend geeft tegen de commerciële televisie agerende Hilversum plotseling, alsof het de gewoonste zaak was, een stukje reclame weg, waarvoor inenige autofabriek of -importeur de duizendjes zo in de kijkgeldpot had willen deponerenmaar ja, het was toch allemaal wat Amerikaans deze keer. Ook de manier, waarop we de gehele avond al naar de verrassing toe waren geloodst, wat overigens verdienstelijk gebeurde. Wat de rest van het programma be treft: het was velen wellicht te een zijdig samengesteld, maar wie dit genre kon waarderen, had een beste avond. De „Perry Como"show was aanzienlijk aadiger dan de vorige. ..Meridiaan" kwam met een aantal loffelijke korte onderwerpen op een niveau, dat Dick de Vilder lang niet wist te bereiken. Het uitstekende praatje door mr. Hilterman werd ge volgd door geestige beeldgrapjes over de schoonheid van de vrouw en nieu we woorden in de taal. De korte blik op de industriële vorm geving was al evenzeer echt televi sie. Wel wat oppervlakkig, maar niettemin boeiend en ondanks de kortheid instructief. Het halfuurtje 0 Mgr. Theodosius Aboerjeile Is geko zen tot Grieks orthodox patriarch van Antiochlë en het gehele oosten- Hij noemt zich Theodosius de vierde. De nieuwe patriarch ls ln 1886 te Beiroet ge boren. 1024. De mannen van Zo- rin hadden te vroeg ge juicht, want nog terwijl zij kwaadaardig grijnzend de neersuizende Onyx nakeken, werden zij onverhoeds aan gevallen door de slagvloot van Vuldun. In paniek trachtten de piraten zich te verspreiden, doch zij wer den nu reeds van alle kan ten ingesloten. Als toornige adelaars cirkelden de tegen standers om hen heen, ter wijl van weerszijden ver nietigende stralen en pro jectielen door het luchtruim gezonden werden. Hoewel ae piraten zich dapper te weer stelden, waren zij toch niet tegen de overmacht op gewassen en de een na de ander stortte ln vlammen gehuld neer of explodeerde na een voltreffer in de ma chinekamer. Het hele gevecht had niet langer dan vijf minuten geduurd! Onbewust van het geen zich boven hun hoofden afspeelde, zweefden piloot Storm en zijn metgezellen aan de parachutes omlaag. Woeste, huizenhoge golven grepen reeds naar de slingerende gon del en opeens kletsten zij neer in een golfdal, om dan bedolven te worden onder tonnen blauwgroen zeewater en schuim (Advertentie) (Kil* scliuur ichrMuwt om C*ti-8mr BuitonbiJU) 10 In de Zuidnoorse streek Telemark zijn bij de plaats Haugll Europa's oudste fos- I sielen ontdekt, rolronde visvormen van een 900 miljoen jaar geleden. met Duke Ellington zal velen heb ben laten horen, dat jazz beslist geen lawaaierige rock and roll behoeft te zijn. Muzikaal had het optreden min der te betekenen dan wel van de Duke verwacht mocht worden, maar toch kreeg men soms fraaie staaltjes van concertjazz te horen. WOENSDAG 10 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 9.(10 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst, ll.oo Gram. 11.10 De zee roept, hoorspel. 12.10 Gram. 12.33 Mu sette muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 1315 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muziek- 13.40 La vida breve, opera (gr.) 15 00 Jeugdorkest. 15.45 Gram. 16 00 Voor de Jeugd. 17.20 Lichte muziek. 17 40 Beurs berichten. 17.45 Spectrum van het orga nisatie- en verenigingsleven. 18.00 Leger des Heilskwartier. 1815 Boekbespreking. 18.30 R V U Zwarte mensen langs de witte Nijl (Sudan), door mevrouw mr. L. Eversdijk Smulders. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Koorzang. 19.30 Ra diokrant. 19.55 Op de man af. 20 00 Radio Philh. orkest en solist. 21-00 Wijsgerige stromingen, caus. 2120 Mannenkwart. en sol. 21.50 Gram* 21.55 Vrij als de lucht, klankbeeld. Mil. Kapel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 2315 Sportuitsl- 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1930 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym 7.20 Gram. 8 00 Nieuws. 8 18 De ontbljtclub. 9-00 Gym. voor de vrouw. 9-10 Gram. VPRO: 1000 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1100 Gevar. programma. 12.00 Politieka- pel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Voor het platteland. 12 38 Orgel en zang. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuziek. 1350 Medische kron. 14.00 Jeugdconcert. 14 45 Gram. 15.00 Voor de Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.Emlgratierubx-iek. I-Iet emigratiepraatje van II. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondor gelspel. 18,40 Act. 18.50 Mannenkoor. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Tekortgedaan of tekortgeschoten?, caus. 19.25 VARA-Varia VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Derde jaar openbaar kunst bezit, caus. 20 10 Comm. 20.20 Dit is uw leven. 21-15 Promenade orkest, koor en sol 22 20 Voor de Jeugd. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25 Lichte muziek. 23 50— 24.00 Soc. nieuws ln Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 13.55—15.45 Eurovisie: Interl. voet balwedstrijd DuitslandOostenrijk. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: Weekjournaal. VARA: 20.30 Documentaire. 21,00 Terug keer, T.V.-spel. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Tussen water en wind. 19.30 Nieuws. 20.00 T.V.-exploratlefilm. 20.30 Rep. 21.00 T.V.-spel. 22.30 Dans met de Doormes. 23.00 Nieuws. FUANS-BELG. T.V--PKAGKAMMA. 13-55—15.45 Eurovisie: act. uit Berlijn. 19.00 Reflets du Libéralisme. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 1030 Speelfilm. 22.00 Literair programma. 22.51 Wereld nieuws. (•'i.ijiLmm DOOK ANDKEVV ÜAKVE. Hij had nu bevonden dat zijn bange twijfel onlangs helemaal niet nodig was geweest. De politie mannen waren sukkels en hadden aan zijn verhaal geloof geschonken. Met Cardew was het afgelopen. Hij was van schrik op de vlucht gesla gen en zou weldra worden gearres teerd. Dat zou Jessop moelijkheden besparen. Opnieuw was hij zich be wust van een verblijdend machtsge voel. Hij schreed als een colossus over het slagveld ln het redactiege bouw en aan alle kanten stortten zijn vijanden ter aarde. Hind, Ede en nu Cardew en er zouden nog anderen komen. In zijn op drift ge raakte geest kon de vijand met ca leidoscopische snelheid van persoon veranderen- Hij voelde reeds geen verbittering tegen Ede meer. Het was thans tegen Cardew, op wie zijn haat zich concentreerde. „Zij ver wachten". zei hij, „dat ze hem te pakken zullen krijgen voordat hij het land kan verlaten". Iredale stond verstomd. Zijn eigen zorgen leken hem nu onbetekenend. „Je gelooft toch zeker niet, dat Car dew het heeft gedaan?" zei hij. „Hij en Ede mochten elkaar immers graag". Jessop snoof. „Je kunt er niet altijd zeker van zijn, wie je vrienden zijn", zei hij. „Er zijn men sen die beweren aan je zijde te staan en later blijkt het tegendeel". Hij was Iredales houding ten aanzien van zijn opus niet vergeten. „Het gaat er niet om aan iemands zijde te staan", zei Iredale op ver bitterde toon. Zo nu en dan kon Ed kinderachtig zijn. „Cardew gaf veel om Ede daar durf ik een eed op te doen". „Voor de schijn misschien", zei Jes sop. „Maar hoe dacht hij er in wer kelijkheid over? Vergeet niet wat ik je van hem en mrs. Ede vertelde". „Zelfs wanneer je wat dat betreft gelijk zou hebben, hetgeen ik betwij fel. zou Cardew Ede toch niet heb ben gedood. Dat vind ik een waan zinnig idee". „Nu, waarom is hij dan gevlucht?" Jessop begon het Iredale kwalijk te nemen dat hij Cardew verdedigde. „Hij heeft, vermoedelijk meer dan genoeg gekregen van al dat hatelijke geklets in het gebouw en wilde er eens tussenuit zijn. Een gevoelige kerel ik wou, dat ik met hem was meegegaan". Een waas kwam over Jessops ge zicht. „Jij en Cardew kunnen tame lijk goed met elkaar opschieten, niet?" Iredale haalde de schouders op. „Ik ken de man nauwelijks, maar Ik heb zeker niets tegen hem. Je bent ver duiveld bevooroordeeld, Ed. Hij kreeg het baantje, dat Jij wilde heb ben en dat was een tegenvaller voor Ie, maar je kunt hem werkelijk niet kwalijk nemen, dat hij de geleeen heid aangreep ledereen zou zelfde hebben Jessop speelde met een stuk kopij „Je zult er wel anders over gaan denken", zei hij, wanneer ze Cardew wegens moord ophangen". Iredale zweeg een ogenblik en stak zijn pijp aan. „Gunst, Ed, je haat hem, nietwaar?" Hij blies een wolk rook uit. „Maar hoe dan ook, ik wacht op het bewijs. Ik heb meer dan genoeg van al die armzalige be schuldigingen. Voordat hij er van door ging. dachten de mensen ver moedelijk. dat ik het had gedaan Want denk maar aan al die drukte over het zyklon. Je kunt ervan op aan, dat mijn motief veel gegronder was dan het zijne". „Ja, dat vermoed ik", zei Jessop langzaam. Hij was zo druk bezig ge weest met het uitwerken van zijn plannen Cardew te elimineren, dat nij aan Iredales positie niet eerder aandacht had kunnen besteden. „Nu, daar heb je het al. Maar toch deed ik het niet en ik zou niet we ten, waarom ik nu zou moeten gelo ven, dat Cardew het heeft gedaan. Ik veronderstel, dat de moordenaar iemand is, op wie in het geheel geen verdenking is gevallen en lk hoop dat Haines hem spoedig zal ontdek ken. Het wordt hier ondraaglijk". Jessop staarde de man aan, die eens zijn vriend was geweest. Het begon er op te lijken, dat Iredale koek en el met Haines was. Iredale realiseer de zich klaarblijkelijk niet, dat Hai nes in dienst was van de machten van het kwaad. Hij scheen gevaar lijke sympathieën te hebben, gevaar lijke ideeën, die moesten worden ge peild. Als terloops zei Jessop: „Wat denk jij van de zaak, Bill Wat denk je, dat het motief was?" ,Ik kan me niet voorstellen, dat er enig redelijk motief was", zei Ireda le. „De kerel is klaarblijkelijk een krankzinnige, die door het gehele ge bouw blauwzuur aan het rondstrooi en ls. Hoe eerder hij wordt gepakt des te beter". „Hij moet er toch zijn reden voor hebben gehad", zei Jessop. „Indien hij meent, dat hij er reden voor heeft, dan bewijst zulks, dat hij krankzinnig is. Welk redelijk motief kon er zijn om blauwzuur in de olij ven te doen, waarvan vijf personen zouden hebben kunnen eten? Als je mij, verduiveld, die dag niet aan de praat had gehouden, had ik even goed als Hind het slachtoffer kunnen worden. Neen, hij is volkomen krankzinnig, en niemand van ons zal veilig zijn, zolang hij niet achter slot en grendel zit". Jessops handen knepen zich samen, zodat de nagels in het vlees drongen. Zo, hij was dus gek was hij het Gek! Terwijl hij alleen die vreselijke samenzwering, welke gesmeed was, had doorzien, terwijl hij alleen aan het strijden wats tegen die wrede mannen, die hem, en mensen zoals hij, wilden vernietigen. Als Iredale dacht, dat hij krankzinnig was, was Iredale eveneens een vijand. Hij was vermoedelijk zelf bij het komplot be trokken. Iredale was bereid hem te vernederen en te kwellen en hem met de krankzinnigen op te sluiten. Ja, en had Iredale ook niet gewild, dat hij naar Malakka zou gaan om daar evenals Eversley te worden neergeschoten en verminkt? Voor het ogenblik scheen Cardew van min der belang.te zijn. Toen Jessop naar het venster staarde, waar Iredale stond, zag hij niet langer het gezicht, dat hij kende. Zinsbegoochelingen maakten zich van hem meester. Wat hij zag was duivelachtig, grotesk en afzichtelijk, met ogen die dropen van het bloed. Hij wist, dat hij moest vernietigen en hij greep de stalen pin, die voor hem op de schrijftafel stond. Voordat hij kon opstaan was het af grijselijk visioen verdwenen. Hij hoorde Iredales stem als uit de verte zeggen: „Voel jij je wel goed, Ed?" „Jawel, helemaal in orde", zei Jessop met de hand aan zijn hoofd. Ireda les gezicht zag er nu weer normaal uit, maar Jessop wist, dat het slechts een masker was. Het was hem gege ven geweest een blik in zijn binnen ste te werpen. Hij was een verrader, een afvallige, en politiespion. Nu, de openbaring was juist op tijd geko men er was een voor de hand lig gende manier om met hem af te re kenen. En een veiliger manier dan door aanwending van geweld. Jessop stond op. „Ik ga eens een eindje de gang oplopen", zei hij. „Deze zaak begint me dwars te zitten. Wil jij een oogje op de druktclegraaf hou den, Bill?" „Zeker", zei Iredale welwillend. „Ik zal niet lang wegblijven. Apro pos, Jackson Interesseert zich voor dat bericht over de gevluchte Bal kan-communisten het kan zijn dat daar nog meer nieuws over binnen komt". ,In orde". Iredale ging het vertrek iktele binnen, waar de druk' stond. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12