PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Binnenlandse situatie in Rusland wellicht oorzaak van spanning om Berlijn Kamers van Koophandel, Ged. Staten en veren „Rivalen voor gerecht" SCHEEPVAARTVERENIGINGEN KEUREN BOYCOT-ACTIE AF IN DRIE WEKEN ZES DODEN BIJ ONGELUKKEN TE SOEST 201e jaargang - no. 271 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde ea F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red tel 2425. adm. tel. 2094. Adenauer op bijeenkomst met journalisten Werd oud-premier Malenkow tijdens een verhoor doodgeschoten? De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft zater dag op een bijeenkomst met journalisten te Bonn verklaard, dat men kan overgaan tot het nemen van tegenmaatregelen als Ber lijn door de Russen of Oostduitsers zou worden afgesneden. De verklaringen ^an de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew over de status van Berlijn hebben, zo zei Adenauer,' een buiten gewoon gevaarlijke situatie geschapen, niet alleen voor Wèst- Duitsland maar voor de hele wereld. Overigens achtte hij het mogelijk dat de starre houding van Moskou verband houdt met de binnenlandse situatie in Rusland. Hij wees in dit verband op gissingen rond Kroesjtsjews positie. De premier en partijsecretaris zou reden hebben om de aandacht van zijn onderdanen van het binnenland af te leiden en op het buitenland te vestigen. Wat de binnenlandse toestand in Rusland betreft, kwam het Amerikaan se blad Sunday Nfews met het bericht dat de gewezen Sowjetpremier Georgi Malenkow zou zijn doodgeschoten door een kort aangebonden on dervrager toen hij bleef weigeren, als getuige mee te werken aan een door Kroesjtsjew beoogd zuiveringsproces. zo nodig met geweld te behouden een nieuwe blokkade heeft Volgens de Sunday Times wil Kroesj tsjew zich door middel van een pro ces ontdoen van zijn gevaarlijkste ri valen waartoe behalve (wijlen?) Ma lenkow ook Molotow, Kaganowitsj, Sjepilow en Boelganin worden gere kend. Malenkow, de eerste premier na Stalin was de laatste tijd directeur Van een waterkrachtstation in Oost- Karakhstan. Kroesjtsjew heeft inder tijd een algehele censuur op nieuws betreffende de dood van Malenkow gelast, maar de zaak lekte uit toen een onbelangrijk technisch tijdschrift een overlijdensbericht publiceerde, al dus de Sunday Times. Officieel is toen verklaard, dat dit doodsbericht een andere Georgi Malenkow gold. Nota Intussen heeft Kroesjtsjew te Mos kou meegedeeld dat de Russische re gering een nota voorbereidt, hande lend over de status van Berlijn. Deze nota zal worden toegezonden aan alle geallieerden die tegen Duitsland heb- en gevochten. Over zijn redevoering van vorige week maandag zei hij nu: „Als we spreken van Berlijn, zeggen we niet'dat we tegen Berlijn gaan véchten". De burgemeester van West-Ber- lijn, Willy Brandt, heeft gister avond verklaard, van oordeel te zijn dat de vastgeslotenheid van het westen om de bedreigde stad Zaterdagmorgen is in de Vlissingse buitenhaven afgemeerd de 2S.664 b.r. t. metende, onder Liberiaanse vlag varende tanker „Chariot", het groot ste vrachtschip, dat ooit de Vlis singse haven binnenliep. De „Chari ot" is tevens het grootste schip, dat tot op heden door het schoonmaak bedrijf, ,J?am Tanker Cleaning Co." door wie het schip zal worden be handeld onder handen werd ge nomen. De „Chariot", van de Griek se reder Lemos, heeft een laadver mogen van 40.000 ton. Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel dezal worden onderzocht, in hoe verre reparaties aan de tandwielkas ten van de tanker nodig'zullen zijn. In het begin van de dertiger jaren is in Vlissingen een dergelijk grote bui tenkeersluis gebouwd, dat het naar de werven van „De Scheldebrengen van tankers vein deze afmetingen geen moeilijkheden geeft. De „Chariot" is op één na het £8.000 b.r.t. metende Engelse passa giersschip, „Himalaya", dat enige jaren geleden de Vlissingse haven aandeed het grootste schip, dat ooit de Vlissingse haven is binnen gelopen. t verme den. „Ik geloof niet", zo zei hij, „dat we ons aan de vooravond van dramatische gebeurtenissen be vinden". Verkiezingen in West- Duitsland en Hongarije In Oost-Duitsland zijn gisteren, even als in Hongarije, Verkiezingen ge houden. Verscheidene waarnemers hebben verondersteld dat Kroesjt sjews verklaringen over het gewens te terugtrekken der bezettingtroepen uit de stad mede dienden om de Oost- duitse communisten een steuntje in de rug te geven bij deze verkiezin gen. De kandidatenlijsten waren in beide satellietstaten opgesteld door de com munisten. Van de gelegenheid om „geheim te stemmen" werd slechts door weinigen gebruik gemaakt. De meeste kiezers stopten hun biljet di- réct in de bus, vrezend dat het zich terugtrekken in een stemhokje hun duur te staan kan komen. Vernomen werd nog, dat het tot de monstratief hoesten, voetengeschui fel en omgooien van stoelen kwam in Hongaarse kerken, toen van de kan sel werd gevraagd, bij de verkiezing de regering te steunen. Portugese vliegboot opgegeven Het zoeken naar de Portugese vlieg boot, die vorige zondag met 36 in zittenden op de Atlantische Oceaan verdween, is zaterdag gestaakt. DE KWESTIE DER „GOEDKOPE VLAGGEN" Havenarbeiders worden door bonden doorbetaald „Tegenover de door de Internationa le Transportarbeiders Federatie (I.T.F.) te ondernemen boycotactie tegen schepen onder goedkope vlag, de zogenaamde Panhonlibco-schepen een actie die in Nederland wordt ondersteund door de bonden van ver- voerspersoneél zullen de Scheep- vaartvereniging-Znid te Rotterdam en de Scheepvaartvereniging-Noord te Amsterdam stelling nemen." Een aansporen tot staken aan Neder landse havenarbeiders dat is waar op de boycotactie in wezen neer komt achten de scheepvaartvereni gingen in strijd met de verlichtin gen, welke de bonden met net aan gaan van de c.a.o. tegenover hen op zich hebben genomen. Dit spreekt te meer waar op deze wijze via Neder landse havenarbeiders een conflict tussen de I.TJT. en een bepaalde groep buitenlandse reders dreigt te worden uitgevochten. Om die reden zien de scheepvaartverenigingen zich genoodzaakt, zo de wederpartij bij de c.a.o. aan de boycotactie deelneemt, gebruik te maken van de hun toeko mende rechtsmiddelen tegenover al die groepen welke deze in gang heb ben gezet en daaraan deelnemen. Alle havenarbeiders, ook de niet- feorganiseerden, zullen van 1 tot december tijdens de internatio nale boycotactie van schepen va rende onder zogenaamde goedkope vlag, normaal hun loon ontvangen, alsmede de sociale uitkeringen. De bij het N.V.V. aangesloten Neder landse Bond van Transportarbei ders is gehouden aan de door de Internationale Transportarbeiders Federatie opgestelde richtlijnen, Deze internationale federatie zal de koste van de actie voor zijn reke ning nemen. Van de zijde van deze bond deelde men ons mee dat de Katholieke Transportarbeidersbond St.-Bonefacius en de Christelijke Transportarbeidersbond zich reid verklaard hebben de actie te steunen. Deze beide confessionele bonden maken geen deel uit van de internationale federatie. De lonen zullen tijdens de actie door de bon den worden uitgekeerd ook aar niet-georganiseerde arbeiders. Woning te Landsmeer door gasontploffing geheel vernield In een woning aan de Acellestraat te Landsmeer heeft zich zaterdag middag tegen half zes een gasont ploffing voorgedaan waarbij twee mensen werden gewond. Het splin ternieuwe huis werd van binnen bij na geheel vernield. De bewoner, de heer F., rook gas- lucht in zijn huis en ging met een buurman, de heer J. B., op onder zoek uit naar een lek in de gaslei ding. Daarbij maakte men gebruik van een lucifer. Plotseling deed zich een hevige explosie voor, die zo krachtig was, dat het plafond naar beneden kwam, het dak werd opge licht en de gesloten, voornamelijk uit glas bestaande voordeur circa 35 meter werd weggeslingerd. Geheel ongedeerd werd door ijlings toegeschoten buurtbewoners een kind onder het puin vandaan gehaald. De bewoner zelf bleef ongedeerd, doch zijn 32-jarige vrouw en de 31-jarige buurman raakten gewond en moes ten in een ziekenhuis worden opge nomen. Wilde jacht op autodief door Wolvega en omgeving Zaterdagavond is na een achtervol ging met een motorzijspan door dik ke mist de 27-jarige grondwerker B. M. uit Giethoorn, die in Steenwijk een vrachtauto uit een garage had ontvreemd, opgebracht naar het po litiebureau te Wolvega. Omstreeks half tien wei-d de politie f;ewaarschuwd, dat op de rijksweg en zuiden van Wolvega een onver lichte auto stond, waarvan de be stuurder vermoedelijk onder invloed van alcohol verkeerde. Een politie patrouille op zijspanmotor kwam de wagen tegen toen deze in de rich ting- Wolvega reed. Bij 4e achtervolging kreeg de politie geen kans de over de weg slingeren de auto te passeren. Met een vaart van circa 80 km ging het door bebouwde kom van Wolvega in de richting Heerenveen. Andere wegge bruikers zochten een goed heenko men op de wegberm. Door de hulp van de politie-station- car uit Heerenveen kon de dolle rit van Steenwijk via Noordwolde Wolvega op de Dongerbrug onder Oudeschoot worden beëindigd. Het bleek dat de vrachtauto flink was beschadigd, maar dat er verder geen ongelukken waren gebeurd. Prinses Irene houdt korte vakantie in Oostenrijk Prinses Irene is zaterdag in Inns bruck aangekomen. Zij werd ont vangen door de voorzitter van de Oostenrijkse skivereniging, dr. Otto Lorenz, en naar Kufstein gebracht, waar zij de oudste skifabriek van Oostenrijk bezichtigde. Zij vertrok daarop voor een vakantie van twee dagen naar het gebied van de Weis- Soldaten gered van onder Kikvorsmannen van de Franse ma rine hebben zaterdagmorgen vier soldaten van onder een omgeslagen boot op de Atlantische Oceaan ge red. De sloep was vrijdagavond met twin tig militairen aan boord uit Casa blanca vertrokken om onbruikbaar militair materieel in zee te storten en sloeg toen om tengevolge van een plotselinge rukwind. Twee solda ten werden onmiddellijk gedood, veertien kwamen inzee terecht, maar konden zich aan de boot vast houden totdat er hulp kwam, en vier waren onder de omgekeerde boot geraakt. Geen van deze vier kon zwemmen, maar zij slaagden er in zich de gehele nacht aan de bin nenkant van de sloep vast te hou den. De pogingen om de sloep te keren, faalden. Toen de kikvorsmannen hen tenslotte uit hun gevangenis verlosten, was de lucht in de afgesloten ruimte na genoeg verbruikt. Zondagochtend hebben koningin Ju liana en prins Bernhard in het A. M.V.J.-gébouw te Amsterdam een herdenkingsdienst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de A.M.V.J. bijgewoond. De foto toont de aankomst van het koninklijk paar bij het gebouw aan het Leidsé Bosje. Atlantisch congres Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Noordatlantische-Ver- dragsorganisatie zal Koningin Eliza betih van Engeland op vijf juni a.s. te Londen een „Atlantisch Congres" openen dat vijf dagen zal duren. Dit is zondag meegedeeld door het secre- tariaatrgeneraal van de N.A.V.O te Parijs. Aan dit congres zullen verscheidene regeringsleiders deelnemen, onder wie waarschijnlijk president Eisenhower. Men zal van gedachten wisselen over de militaire, politieke, economische en culturele aspecten van de N.A.V.O, alsmede over de betrekkingen met de minder ontwikkelde gebieden en met het communistische blok. VERKEER EISTE WEER ZIJN TOL Bus in Oostwöld tegen boom: zeven gewonden (Van een correspondent) Zondagmorgen omstreeks vier uur is een personenauto met- vier inzitten den in de Berkstraat te Soest in een flauwe bocht geslipt en tegen een links van de weg staande boom ge botst. De gevolgen waren zeer ern stig. Mevrouw J. Herrebrugh-van de Berg uit Soest, die zaterdag juist haar 39ste verjaardag had gevierd, werd uit de wagen geslingerd en op VERKLARING VAN IR. G. P. M. DIKOTTER Ir. G. P. M. Dikötter, lid van Ged. Staten van Zeeland, schrijft ons: Reageren op hetgeen in de dag bladen wordt gepubliceerd is niet mijn gewoonte, doch nu de laatste dagen in de streekbla den en in de landelijke pers pu- blikatïes zijn verschenen, waar mede de Zeeuwse belangen niet worden gediend, moet ik spre ken. Hetgeen door mij op 18 oktober jl. in een vergadering van de Statenkring Hulst van de K.V. P. is gezegd, in verband met de tarieven voor de veren over de Westerschelde, is aanleiding geworden tot het schrijven van courantenartikelen en het uiten van protesten in ongebruikelij ke felle bewoordingen. In be- doelde vergadering werd door de voorzitter van de K.V.P.- Statenfraktie medegedeeld welk standpunt deze fraktie in meer derheid heeft ingenomen bij de behandeling door de Provinciale Staten van de zogenaamde „vrije verenkwestie". Duidelijk werd gesteld dat deze frak tie bij monde van haar voorzitter voor het behoud van de vrije veren heeft gestreden en steeds heeft ge waarschuwd tegen het loslaten van eenmaal verleende rechten. Bij de openbare behandeling in de Staten van de bekende moties werd door het bedrijfsleven niet gereageerd. De re- akties kwamen eerst toen in de zo mer 1958 de nieuwe tarieven waren aanvaard, maar toen was het te laat. In feite, zo besloot de voorzitter, heeft het bedrijfsleven, dat zich nu over de tarieven beklaagt, het aan zichzelf te wijten dat het zover is gekomen. Hieraan vastknopend werd mijner zijds medegedeeld, dat de Kamers van Koophandel in Zeeland een brief haadèn geschreven aan de Minister van Verkeer en Water staat, waarin zij stelden redelijke tarieven te kunnen aanvaarden in dien de outillage werd verbeterd en de wachttijden zouden worden ver kort. Inderdaad heb ik toen gezegd dat deze brief zonder overleg met Ge deputeerde Staten was geschreven, daar hij in afschrift aan dit kol- ,lege was gezonden en van de in houd dus eerst kennis kon worden genomen toen de brief reeds in handen van de Minister was. In de vergaderingen van de Kamers van Koophandel van Zeeland werd deze uitlating van mij een bewuste leugen genoemd. Uit het hiernavolgend historisch re laas blijkt echter onweerlegbaar de juistheid van hetgeen door mij werd trpvocrA 1. De lange wachttijden aan de ren moede, namen de Kamers van Koophandel in begin 1956 het ini tiatief tot een aktie voor de ver betering van de verenoutillage, desnoods met aanvaarding van redelijke tarieven (2ae de Zeeuw se dagbladen van 10 maart 1956). Hierover was kontakt opgenomen met het kollege van Gedeputeerde Staten, waarvan in de vergadering van 9 maart 1956 van de Samen werkende Kamers van Koophan del mededeling werd gedaan. 2. Bij brief van 18 april 1956 schre ven de Kamers van Koophandel aan het kollege van Gedeputeer de Staten ónder meer: „zullen de besturen van beide „Kamers het op hoge prijs stellen, „met Uw kollege vooraf nog eens „van gedachten te wisselen over „de te volgen meest doelmatige „gedragslijn." 3. Gedeputeerde Staten doen de Ka mers bij schrijven van 24 mei 1956 weten, dat zij eerst met de Staten der provincie willen spre ken. 4. Na bedoelde bespreking met de Provinciale Staten wordt aan de Kamers van Koophandel bij brief van 21 juni 1956 het volgende be richt: „Na raadpleging van de Provin ciale Staten moeten wij U, naar „aanleiding van Uw te onzer ken- „nis gebrachte zienswijze, met be trekking tot een eventuele her ziening van de tarieven voor de „veren over de Westerschelde „mededelen, dat de Provincie aan „geen „aoor I v__ „nemen, noclT ook daaraan steun „zal verlenen. „Indien, ook met dit standpunt „van het Provinciaal Bestuur gezamenlijk initiatief in de U voorgestane zin zal deel- (Zie slot pag. 2 kol. 4) slag gedood. Haar echtgenoot (33), die de wagen bestuurde, kreeg ver scheidene verwondingen en een zwa re hersenschudding. Eveneens ern stig gewond werd de 40-jarige mevr. J. van Heeterenvan de Berg. Haar echtgenoot kreeg een ernstige shock en liep enkele schrammen op. Het staat vrijwel vast dat de be stuurder alcohol had gebruikt. Hoe wel hij met de plaatselijke omstan digheden goed op de hoogte was, moet hij de bocht niet hebben ge zien. Tijdens het ongeval hing er een dichte mist. De auto werd volkomen vernield. Het was het vierde dodelijke ver keersongeval in Soest in een tijdvak van drie weken. Totaal kwamen daarbij zes mensen, in leeftijd va riërend van 19 tot 39 jaar, om het leven. Aan de Noorderhaven, hoek Nieuwe Kijk in 't Jatstraat te Groningen is zaterdag een bromfietser, de 22- jarige J. van Bruggen uit Zuidwolde, in botsing gekomen met een Gado- bus. De klap was zo hevig, dat de bromfietsèr op slag werd gedood. Zaterdagmiddag is de 51-]arige me vrouw J. Verbeek-van Deventer op de hoek Tasmanstraat-Prins Hen drikstraat te Den Haag met haar bromfiets in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de heer C. C. Zij werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar zij zondagochtend is overleden. Te Oostwolde in het Groningse Westerkwartfer is zaterdagmiddag een autobus van de maatschappij E.S.A. tegen een boom gebotst en ernstig beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur J. K. uit De Wilp een met pulp beladen wagen wildé passeren. De autobus geraakte daarbij in de berm van de weg. De chauffeur en zes van de dertig passagiers liepen verwondin gen op. Allen werden naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen gebracht. WEINIG WIND. Op vele plaatsen mist of laaghangende DewoiKing maar ook enkele versprei de opklaringen. Weinig wind. Onge veer aezeirde temperaturen ais gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 18 november Zon óp 8.04 onder 16.46 Maan op 13.53 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1