ZO WAS HET IN ZEELAND Kindercircus Lambertha verzorgt in Zeeland P.Z.C.-Voorstellingen ASTMA-LIJDERS Jubileumtournee P.Z.C. MUILDIEREN REMMEN SPANJE IN ZIJN ONTWIKKELING „De Korenschoof" in Kortgene: een luisterrijke hoeve - nu in steen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Programma van drie jaar oude circus uit Haarlem verbaast ook volwassenen (Van onze speciale verslaggever) Men zegt wel eens, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Daar moesten we aan denken, toen we dezer dagen in Haarlem mevrouw G. van der Gracht ontmoetten, die als „Tante Gusta" van het kindercircus „Lambertha" dat in de kerstvakantie de jubileum-kindervoorstellingen van de P.Z.C. zal verzorgen langzamerhand faam begint te krijgen in ge heel Nederland. Haar Franse ouders, die ze zelf niet gekend heeft, waren luchtwerkers in een circus. Bij pleegouders werd ze grootgebracht, maar die hielden haar verre van dat avontuurlijke bedrijf. In haar kinderen kwam ech ter al heel gauw aan het licht, dat artistenbloed zich niet verloo chenen laat. Haar 20-jarige dochter Yvonne, die op haar 13e jaar al koordan- ste in het Scheveningse Kurhaus, is nu met haar twintig gedres seerde honden een van de topnumers van Rïngling, Barnum en Bailey in Amerika, en haar 24-jarige zoon maakt deel uit van „The Como Borthers", een groepje trapezewerkers, dat in Euro pese hoofdsteden triomfen viert. De jongste dochter, de negen jarige Armanda, treedt nog maar alleen op in moeders kinder- circus. Het was niet aan dovemansoren ge klopt. In de huiskamer van de toen nog onbekende dame, waar tussen de suite-deuren nog de trapeze hing, die vader Van der Gracht voor zijn kin deren had gemaakt, vonden ze groter mogelijkheden voor hun lenigheids- spel dan ze op straat ooit hadden' kunnen ontdekken. Hoe het toen ver der gegaan is? „Och, gewoon", zegt mevrouw Van der Gracht, wanneer we het maar vragen, en dan lacht ze verlegen. „Het ene kind bracht het andere mee, en we gingen oefenen. Eerst één keer per week, later zelfs drie- of viermaal. En zo groeide het van zelf. Eerst gebeurde het nog allemaal bij me thuis. Later kregen we van „Pro Juventute" een zaaltje ter be schikking. Jammer genoeg zijn we daar tengevolge van een verbouwing uit verdreven. Maar in het zaaltje achter een café hebben we nu weer wat oefenruimte gevonden. Onge veer vijf-en-dertig kinderen maken deel uit van de troep. Eerst betaalden ze een dubbeltje contributie per week, nu heb ik er een kwartje van moeten maken, want 's zpmers moet zes gulden zaalhuur per week wor den betaald en 's winters acht gulden, terwijl er ook nog requisieten nodig zijn. Men moet het werk van deze 8 tot 14-jarige artisten gezien hebben, om te kunnen getuigen, dat het grote- mensen-werk waardig is. Men staat verbaasd over de capaciteiten van deze jeugd, die een program van 2V2 uur, acrobatiek zowel op de grond als in de lucht jongleren, even wichtskunst en clownerie verzorgt. Het donkerogige slangenmeisjë „La petite Willy" spot met alle wétten van de buigzaamheid van. het mense lijk lichaam, en de stevige 14-jarige „Mr. Tonio" presteert het zijn „ba- lansact" op zijn kin een stellage te laten ballanceren met een stoel, waar een acht-jarïge kleuter op zit. De „Vijf Victoralia's" vijf meis jes verrichten aan een vijfvoudige trapeze verbluffende toeren, en de 12-jarige „Mademoiselle Lambertha" de knapste artiste en daarom naamgeefstër aan het circus ba lanceert op een grote houten kogel, die zelfs op en af een schuinstaande stellage wordt gerold. In de „Icari- sche Spelen" kunnen we de spierbe- heersing en lenigheid van acht maal twee meisjes bewonderen en in „Pri ma Ballerina" Mary de lichtvoetige hëid in eigen persoon.. Maar „Tante Güsta" ontgaat het niet, dat ook deze derde telg op-en- top een artistenkind is. „Ze wil en zal hogeschoolrijdster worden", zegt mevrouw Van der Gracht. „Ik kan het haar niet uit het hoofd praten, maar ik moet toegeven dat ze er aanleg voor heeft. Nu al heeft ze een prachtige zit, heeft Otto Schu mann van Strassburger me gezegd. Maar ja, een paard is zoiets kost baars. Dat is mijn bescheiden beurs te machtigEnfin, komt tijd, komt raad, zullen we maar zeggen In haar eigen kinderen, maar ook In de kinderen van liet kindercircus „Lambertha", heeft mevrouw Van der Gracht haar ingeboren liefde voor het eeuwenoude circusbedrijf gestalte zien krijgen. Drie jaar geleden werd de grond slag gelegd voor dat kindercircus. Kinderen uit haar straat hadden zich met tafelkleden, houtskool en lippenrood-van-grote-zus een clow nesk uiterlijk gegeven, en voerden voor belangstellende buurtgenoot jes, acrobatische toeren uit. Toen begon het te regenen. worden. Wat mistroostig zocht de „artisten-troep" schuilplaats in een portiek. Op dat moment is „Tante Gusta" ten tonele verschenen: „Willen jullie misschien bij mij thuis verder ko men spelen?" wendde ze zich tot het groepje. De laatste twee jaar is Circus Lam bertha regelmatig op tournee. In Leeuwarden en Maastricht, in Delft tournee. In en Hoek van Holland, werden (mid dag-Ivoorstellingen verzorgd voor ouden van dagen, zieken, kinderen of liefdadige instellingen. De enige be loning. die ervoor gevraagd werd, was net applaus van een dankbaar publiek. Wel verlangt men vergoe ding der onkosten. De kostuums van de artisten- wast en strijkt en repa reert of versiert tante Gusta zelf. Bij het naaien heeft ze hulp gehad van 'n vriendin, die al even enthousiast voor de onderneming is als „Tante Gusta". Zeker dag en nacht is „Tante Gnsta" ermee in touw. „Ik vind het niet erg", zegt ze. „Ik krijg er de liefde van 35 kinderen voor in de plaats, terwijl ik toch allesbehalve gemak kelijk voor hen ben... Maar ja, „Tante Gusta" heeft het in haar vingertoppen: de opoffe ringsgezindheid van een moeder en de vindingrijkheid en energie van een echte circusdirecteur. Wat wil een kind nu meer? (Advertentie) Maak een einde aan uw martelingen. Elke astmalijder kent het verstik kende gevoel dat een astma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten bren gen binnen de 30 seconden verlich ting en bedwingen de felste aanval ln 515 minuten. Om geheel gerust te zijn, nemen vele lijders aan ast ma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef! Bij apothekers en drogisten. De P.Z.C.-KINDERVOORSTELLINGEN jubile ren dit jaar. Het is het tiende jaar, dat de P.Z.C. in Zeeland kindervoorstellingen geeft, waarvan de entreegelden een dubbeltje steeds voor een lief dadig Zeeuws doel beschikbaar worden gesteld. Een jubileum-tournee dus, die derhalve een bijzonder ka rakter zal dragen. Er komt een kindercircusHét kindercircus eigenlijk, het bekende kindercircus „Lambertha" uit Haarlem, dat in de kerstvakantie met een autobus en de ganse uitrusting naar Zeeland komt. Het kindercircus „Lambertha", dat in de drie jaar van zijn bestaan een grote populariteit heeft verwor ven, zal zaterdag 27 december in Goes optreden en maandag 29 en dinsdag 30 december in Middelburg. In Goes wordt op de morgen van oudejaarsdag nog één voorstelling gegeven. Bij de jaarwisseling zijn de Haarlemse kinderen - onze speciale verslaggever maakte een hierbij gepu bliceerde reportage over het kindercircus vanzelfsprekend thuis. Maar reeds de eerste ja nuari komen zij terug naar Zeeland om op 2 en 3 januari in Vlissingen op te treden. Evenals vorige jaren zullen vanaf 24 november a.s. bij de winkeliers, die deelnemen aan de St.- Nicolaasactie van de P.Z.C., bij inkopen tot een be drag van minstens één gulden een bon worden ver strekt. Voor tien van deze bonnen en het dubbeltje voor een nader aan te wijzen Zeeuws liefdadig doel wordt een toegangsbewijs verstrekt. Hierbij dus een artikel, „ter kennismaking" met het kindercircus, dat ook volwassenen verbaast. Over de voorstellingen volgen nog nadere bijzonderheden. ROMANTIEK KAN GEEN VOLK VOEDEN Grootgrondbezitters werken niet mee aan modernisering (Van een speciale correspondent) Geen vreemdeling, die door het wijde Spanje geredën is, langs de grijze, boomloze straatwegen, die nooit een schaduw gezien hebben, zal het beeld kunnen vergeten, dat zich steeds weer aan hem moet hebben opge drongen: de silhouet van de boer op zijn muildier tegen de onbarmharti- fe blauwe middaghemel of de tegen e avond bij donker wordende hori zon. Zonder muildier en de geduldige kleine ezel, zonder de „toro", de stier op de eindeloze weiden'van An- dalusië, zou de romantiek aan Span je ontbreken, die met de waandenk beelden van Don Quichotte leven kreeg en die voor de Europese mens het land achter de ^Pyreneeën tot een land van wondere dingen maakt. En toch is deze romantiek ten dode opgeschreven, want voor de Spaanse economie bestaat er, naast hét har de, onverbiddelijke klimaat geen ge vaarlijker vijand dan juist die ge duldige, grauwe langoor. Tot nu toe echter is de ezel de enige „motor" in het Spaanse dorp. De voornaamste schuld aan deze toe stand treft het grootgrondbezit, dat geen enkele belangstelling heeft voor modernisering van de landbouw en dat door een politiek van grondspe- culatie de ontwikkeling zelfs afremt, zodat vrijwel alle lasten van de voor uitgang in de landbouw volledig op de schouders van de staat komen. Het schoolvoorbeeld hiervan is wel de veel te langzame opkomst van motorische trekkracht. Terwijl in Nederland op anderhalve arbeider, in Engeland op drie en in Frankrijk op twintig landarbeiders één trekker voorkomt, staat in Spanje één motor ter beschikking van 165 landarbei ders. Weliswaar is het aantal trek kers tussen 1940 en nu gestegen van nog geen 6000 op 45.000. doch het voor economisch werken in de Spaan se landbouw noodzakelijke aantal tractoren zou minstens 120.000 moe ten bedragen. Dezelfde oorzaken, die remmend wer ken op de invoering van moderne techniek en arbeidsmethoden in de landbouw van Spanje, maken ook de herbebossing van het land uitermate moeilijk. Tot nu toe heeft eigenlijk alleen de staat in dit opzicht iets ge daan. Sinds 1941 zijn bijna een mil joen hectare staatsbezit opnieuw be- bostj terwijl op slechts 50.000 hectare particulier bezit weer bomen werden geplant en dit ondanks het feit, dat ook hier de staat belangrijke steun verleende. Deze wanverhouding is des te ernstiger, omdat het grootste deel van Spanje's braakliggende ge bieden, die voor bebossing in aan merking komen, zich vrijwel geheel in particuliere handen bevindt. Hoezeer Spanje zich heden ten dage ook bezighoudt met industrialisatie, de landbouw zal toch de ruggegraat moeten vormen voor de toekomstige economische ontwikkeling van het land. Van de landbouw zal de zo noodzakelijke en onontbeerlijke ge lijkschakeling moeten komen van Spanje's levensstandaard met die van de rest van West-Europa. Het muildier en het ezeltje zullen moeten verdwijnen, omdat zij onren dabel zijn en daarmee zal een stuk romantiek verdwijnen van de Casti- liaanse landwegen. Reeds nu dalen op alle Spaanse markten de prijzen van de trouwe, grauwe langoor, waarop Sanclio Panza zijn meester volgde. Maar tenslotte kan romantiek geen volk van dertig miljoeij mensen te eten geven. OPBRENGST WEER VOOR LIEFDADIG DOEL Mademoiselle Lambertha (12) Europa's jongste trapezewerkster. Hier op de kogel. En of het nu de invloed van Me lis was, of de mode van die da gen: ook de meisjes gingen in 't wit. Corrie Kallewaard geheel rechts was op de foto nog maar net kleuter-af. Nu is het mevrouw Bak-Kallewaard, die ergens in Vlaardingen moet wo nen Koos Kallewaard, de tweede van links, was al een stuk groter en droeg de haren lang, voor de schouders, zoals men dat in die dagen deed. 't Is allang geen $oos meer, maar een Middelburg se mevrouw Rekkers. Hannie Sa- lomé, die Kortgene trouw is ge bleven, staat helemaal vooraan, met een zwarte strik op het witte bloesje. De juffrouw met de ve ger, dat' moet een logeetje zijn geweest, men weet dat niet pre cies meer. De meisjes en de juffrouw, zij speelden en werkten op en rond de boerderij, werden groter en gingen weg van die plaats Een luisterrijke plaats overi gens, waar doorgaans zo'n twaalf koeien werden gehou den, vijftien stuks jongvee, een zevental paarden, honderd kippen, ganzen en eenden, vier hanen, wat kalkoenen en de stier „Jan", die goed vastge bonden in de stal stond. Een hoeve, waar zo'n veertig hectaren weiland en bouw land bijhoorde, waaronder ook het in Kortgene nog bij zeer velen bekende „De weitjes", een gaaf stukje natuurschoon, dat tot ae mooiste plekjes van 't dorp werd gerekend. Er stond een rij wilgen en verder mooie hoge ol men en essenbomen, het was een niet-geereërd stukje recreatiege bied Drie generaties Kallewaard heb ben sinds 1892 op de oude „Koren schoof" geboerd. De kleinzoon van de eerste Kallewaard van de „Korenschoof" beheert nu de niéuwe, stenen boerderij. Maar over de oude, fraaie Noord-Beve- landse hoeve, zegt de heer C. P. Kallewaard „de tweede" „De oude was veel mooier dan die stenen Dat is waar. Maar hij erkent graag de eisen van deze tijd. En wellicht, als men over een eeuw of wat een vergeelde prent van de huidige „Korenschoof" in han den krijgt, dat men zegt: „Die oude „Korenschoof', dat was nog eens een boerderij. Met pannen op het dak. Neen, de romantiek Js er nu wel af luisterrijke hoeve HET IS EEN vergeelde foto, die de herinnering aan de oude, rietbedekte boerderij „De Korenschoof", die reeds vóór honderd jaar aan de Hoofdstraat van Kortgene heeft gestaan, le vend houdt. Een foto, die zo'n slordige vijfendertig jaar geleden werd gemaakt, een foto met een achtergrond van hoge bomen, die reeds vóór de watersnood van 1953 werden gerooid, omdat men op die plaats huizen wilde bouwen. De ramp was er wel de oor zaak van, dat deze prachtige Noord-Bevelandse boerderij verdwèéri. Er werd een nieuwe uït steen opgetrokken, met een landbouwkundig oog ge- nu in steen zien een schitterende functio nele boerderij, praktisch en zo. Maar de romantiek spoelde met het ramp water weg... Alleen de foto uit het begin van de twintiger jaren bleef. Met vier koeien en vier meisjes uit die „goeie ouwe tijd..." Om heel oneerbiedig met de koeien te beginnen: de meest rechtse, dat was een heel bijzon dere koe, dat was de koe Melis, die was van onder tot boven wit... Melis was een best beest, dat net als andere koeien melk gaf. Alleen: zij was wit, helemaal wit. Zij was een witte raaf onder de bonte koeien, maar men schonk daar in het Kort gene van de twintiger jaren niet zo'n aandacht aan. Melis was er, 't was de koe van Kallewaard van „De Korenschoof' en vooruit: wit of bont, 't was een beste

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3