RIVELLA fifl Commissaris der koningin stelde zwavelzuurfabriek in gebruik ,1963 Zeenwsc Almanak Itvin ZEEUWS MEISJESKOOR STOM VOOR DE RADIO-MICROFOON PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 MET CHARME EN SPONTANITEIT.. In Sas van Gent werd samenwerking Nederland-Frankrijk weer onderstreept EUROPESE SAMENWERKING Dit meestal wat zwaarwichtig© onderwerp is gisteren op Zeeuwse bodem met Franse charme en Neder landse spontaniteit behandeld Het gebeurde bij de officiële inbedrijfstel- ling van de nieuwe zwavelzuurfabriek in Sas van Gent. Een fabriek, die staat op Zeeuws grondgebied, werk geeft aan Nederlanders, maar deel nitmaakt van een enorm Frans concern: Saint Gobain, in Sas van Gent vertegenwoordigd door de N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot Vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Produk- ten. Er mag hier dus met recht van enige „Europese samenwerking" wor den gesproken en de vele Nederlanders en Fransen, die woorden aan deze inbedrijfsstelling kwamen wijden, deden dat dan ook! Zo werd er zelfs gesproken van „een stukje Euro markt", dat overigens in de toespraken met „esprit" en humor werd benaderd. Al die woorden vielen 's middags in hotel „Rotterdam" te Temeuzen. Enkele uren tevoren reeds aan het eind van de ochtend had jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland, een rood-wit-blauw lint zowel de Franse als de Nederlandse kleurendoorgeknipt en daarmee deze nieuwe che mische fabriek officieel in bedrijf gesteld. In een kantine, die nog niet volko men „af" was „Ons excuus, maar het is een bewijs, dat dit bedrijf nog steeds aan z'n toekomst bouwt" kon ir. C. A. L. Horstmann, direc teur van het bedrijf, enkele tiental len genodigden welkom heten. Daar bij waren, naast de heer De Casem broot, onder meer de. commercieel attaché van de Franse ambassade, de heer Lorand en de 80-jarige baron L. P. A. Thénard, vice-president van Saint Gobain en gastheer voor deze dag, alsmede vele vertegenwoordi gers van overheidsinstanties en van het bedrijfsleven. In een summier overzicht gaf de heer Horstmann een beeld van de „ver nieuwing, modernisering en mechani sering" in de afgelopen jaren, nadat de fabriek min of meer als een ruïne het oorlogsgeweld had overleefd. „En deze zwavelfabriek is het sluitstuk van al die na-oorlogse vernieuwin gen", aldus deze directeur, „al wil dit overigens niet zeggen, dat hiermee een streep is gezet onder de uitbrei dingen Aan de hand van een maquette gaf hij tenslotte een Houtwerk en rattrea, die a TWkdug net Flen verft, zijn dm nóg strileod ven kleur, mooi en gsaf. 't Verft ml ea... 't houdt lang: de verf voor het schild erf eest FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ JO MAES, St.-Jacobsstraat 15 Missingen - Telefoon 2294 SCHILDERSBEDRIJF HEIJBOER, Balans 7 - Middelburg - Tel. 2836 zelfs voor een leek begrijpelijk over zicht van het produktieschema. Het doorknippen van het lint door de heer De Casembroot, een spon tane felicitatie en een handdruk tussen de commissaris der konin gin en baron Thénard bezegelden daarna bij de ingang van het nieuwe bedrijf de officiële Inge bruikstelling van de fabriek. Op het terrein legden deskundigen de in groepjes verdeelde genodigden daarna nog eens precies uit hoe de ruwe zwavel omgezet wordt in het voor de landbouw kostbare superfos faat. En toen een uur later iedereen dat wist, ging men voor de lunch naar Terneuzen Hechte gemeenschap! Daar, in hotel „Rotterdam", werd de ze lunch afgewisseld met vele toe spraken, die voor het merendeel in het Frans werden gehouden. Na de „truite meunlère" sprak baron Thé nard als eerste. Hij bedankte de heer De Casembroot voor de symbolische ingebruikstelling, toonde- zich ver heugd over de aanwezigheid van de commercieel attaché van de Franse ambassade, roemde de Frans-Neder landse samenwerking en gewaagde met „plaislr" van het herstel van de ze fabriek, die een plaats heeft in „een hechte gemeenschap als Sas van Gent". Zeeland ligt zeer dicht bij Frankrijk, een groot deel van de Zeeuws© be volking is zelfs van Franse oorsprong, Franse marine was betrokken bij de bevrijding van Vlisslngen en in Zee land ligt een Franse militaire be graafplaats. Met deze opsomming onderstreepte jhr. mr. De Casem broot in zijn toespraak de Frans-Ne derlandse, maar vooral de Frans- Zeeuwse samenwerking. Hij wees er ook nog op, dat het nieu we project ontworpen is door Fran sen en uitgevoerd is door Nederlan ders. Uit een gesprek met de bedrijfs- raad was hem gebleken, dat de inter ne verhouding in het bedrijf uitste kend is, ook met directie en commis sarissen. „En wat de verhouding di- rectie-overheid betreft", zo zei de commissaris met een kwinkslag, „wel daar praten we later nog wel eens over VAN TOT EMIGRANTE Mevrouw J. de Bruine-Moerland is na negen jaar in de vreemde weer in Sint Annaland teruggekeerd. Zij kwam niet alleen, maar nam haar belde zoontjes Martien (8) en Albert (5) mee, die in Grand Rapids in de Verenigde Staten zijn geboren. Me vrouw De Bruine emigreerde negen jaar geleden naar Amerika, waar haar man na eerst als knecht in een timmerbedrijf werkzaam te zijn ge weest een eigen bedrijf stichtte en nu ais aannemer zijn brood verdient. Vanzelfsprekend was het voor de oud-Sint Annalandse een blijde dag toen zij haar vroegere woonplaats DOMPER Toen het dochtertje in dat Goese gezin tliuiskvmm met een doosje drop, sprak papa, verwonderd en een beetje vertederd bij de herinnering: >fHé, die doosjes waren er in mijn jeugd ook. Alleen groter en goedko per". Die laatste toevoeging deed dochter lief de verzuchting slaken„Was dat dan nog maar zo", waarop papa zich liet- verleiden tot het schilde ren van een beeld over die goeie ouwe tijd". Met twintig eieren voor een gulden een reep chocolade voor een stuiver tien sinaasappelen voor een kwartje en ijsco's, in prijs klasse variërend van twee en drie tot vijf en tien cent. Het was dan ook niet te verwonderen, dat doch terlief bij het horen van die voor haar bepaald paradijselijke toestand haar papa plotseling onderbrak en verlangend uitriep: „Hé, was ik toen maar geboren!" Maar haar zesjarig broertje zette onmiddellijk een niét geringe domper op de feestroes, want na enig naden ken sprak hij zakelijk: „Ach suf ferd, dan vws je ook veel eerder dood geweest...." met zo vele bekenden terugzag. Haar echtgenoot zal half december ook naar Sint Ahnaland komen, waar de feestdagen in de familiekring ge vierd zullen worden. AL GEBLUST In Sluis werd plotseling alarm gesla gen. In de Hoogstraat was de trac tor van de landbouwer P. Maenhout door kortsluiting in brand geraakt. De brandweer behoefte er echter niet aan te pas te komen, want pogingen van de rijkspolitie om de vlammen met een schuimblusapparaat te blus sen slaagden wonderwel. RECORD-AANTAL SCHUTTERS In Overslag is men er zeker van, dat liet aantal vette kalkoenen dat na de Jongste grote schieting aan de beste schutters werd uitgedeeld de kerstdagen niet zal halen. Er waren overigens gegadigden genoeg voor deze buit. Uit België en alle delen van Zeeuwsch-Vlaanderen waren lief hebbers van zowel het oude spel als van een kalkoensbout naar Overslag getogen. In totaal waren er daar door 137 schutters. Het record aantal was tot voor kort 123. Advertentie) Voor CONSTRUCTOR- BOUWROZEN t?.v. "/b gebr. DOLAK I Vlksioden Benijdenswaardig geurtje... Vier jaar geleden werd het 50-jarig bestaan van de glasfabriek gevierd", zei de heer Lorand, die dé Franse ambassade vertegenwoordigde, „en in die afgelopen vier jaar is er al weer enorm veel verbeterd en gemo derniseerd". Tenslotte wees hij ook op het baanbrekend research-werk van Saint Gobain. „De onwelriekende geurtjes, die de nieuwe fabriek bij 't op gang ko men even heeft verspreid en die in Sas nogal wat deining veroorzaak ten, hebben ons al direct letterlijk met de neus op deze nieuwe in dustrie geduwd", aldus burge meester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, die daar overigens geen bezwaar tegen had, „want talloze gemeenten zouden ons deze geur tjes en dus deze industrie benij den De heer H. J. P. Verschaffel, voor zitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone, wees er nog eens op, dat het voornamelijk „vreemd kapitaal" is, dat deze industrie in een agrarische omgeving heeft doen ont staan. „Ook in Zeeland komen er door de mechanisering van de land bouw meer arbeidskrachten beschik baar", zo zei hij, „en het is daarom jammer, dat de grootste industriële ontwikkeling naar Holland getrok ken wordt". „Het doet mij deugd, dat juist in Sas van Gent weer van zo'n belang rijke uitbreiding sprake is", bekende mr. G. A. van Haeften, secr. van de ver. van de Ned. Chemische Industrie, die er óp wees, dat hij reeds dertig jaar relaties had met Saint Gobain. (Advertentie) Wat U ook eet 't smaakt altijd beter met een koel fonkelend glas RIVELLA. De zuivere alcoholvrije natuurdrank, die de spijsvertering bevordert En die non-filling is, dus nooit dat „volle'gevoel geeftl Drink het koelt .jindeïi clan rmdeïó EEN FRIESCHE VLAS-D0M0 PRODUCT En ir. R. V. Dijkhuis van de che mische fabriek Albatros gaf dit com pliment: „Hier worden de mogelijk heden van zwavel ten volle uitge buit'' In zijn vlotte speech zei de heer J. Schepers van het N.V.V. onder meer: „Automatisering kan de welvaart be vorderen en dus ook de veelbe sproken werktijdverkorting versnel len". Vervolgens slaagde de heer G. A. Luyendijk, accountant uit Mid delburg er in over ogenschijnlijk saaie onderwerpen als oorlogsschade en belasting toch.nog een humoris tisch speechje te houden. Met kern achtige woorden besloot de heer R. van Dinteren, lid van de onderne mingsraad van het bedrijf, de rij van sprekers, waarbij hij ondermeer zei: „Wij zijn verheugd over deze uit breiding, want als het met het be drijf goed gaat, gaat het ook met de werknemers goed". Met vele (Franse en Nederlandse) ta felgesprekken, die deze landen- vriendschap nog eens onderstreepten, kwam tenslotte het einde van deze lunchbijeenkomst. Advertentie TIPVANBOOTZ het vanouds bekende aperitief Op dit ogenbik werd de nieuwe zwa velfabriek in Bas van Gent officieel in bedrijf gesteld. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der ko ningin in Zeeland, doet dit symbo lisch door een rood-wit-blauw lint door te knippen. Achter hem (links) kijkt de 80-jarige Franse baron L. P. A. Thénard goedkeurend toe. (Foto P.Z.C.). Benoeming hoofdlandmeter Bij koninklijk besluit is de landmeter eerste klasse van het kadaster, A. H. van der Most te Middelburg (bureau van de ruilverkavelingsdienst) be noemd tot hoofdlandmeter van het kadaster. EEN tikkeltje zenuw achtig waren ze wel, de drieëntwintig „teen agers" van de Middel burgse Rijkskweek school, die de gemeen telijke opleidingsschool voor kleuterleidster volgen en die vrijdag middag voor de micro foon moesten optreden. Geen gewone micro foon, maar eentje van de radio, zodat de ze nuwachtigheid wel enigszins verklaarbaar was. De aanstaande kleuterleidsters maak ten namelijk die mid dag in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal opnamen voor een zangprogramma, dat de A.V.R.O. zal uitzen den. Zoals bekend werd in het begin van dit jaar =en opname gemaakt van een andere kleu terleidstersklas. Het optreden voor de radio van dit Zeeuwse meis jeskoor werd een ecla tant succes en hierdoor aangestoken begonnen de 23 „opvolgsters" in dit koor eveneens ge zamenlijk te zingen. „Ze zongen en zingen goed, zo niet beter", vertelde ons zangleraar A. Lichtendahl met ge rechtvaardigde trots. Dus ging ,eind septem ber j.l. eén brief op de post naar de A.V.R.O. met het verzoek om ook van dit koor eens een opname te maken. Vorige week kwam er antwoord en gisteren aanvaardde omroeper Henk v. d. Berg de verre reis naar de Zeeuwse hoofdstad, 't Is een bijzonder gezel lige opnamemiddag ge worden, verklaarde de heer Lichtendahl en zijn 23 koorleden wa ren het hiermee ten volle eens. De meisjes van deze klas vormen en dat niet alleen op zangge- bied een eenheid. Er is een gezellige sfeer, het is een en thousiaste groep, die zingt en daarbij liever geen theorie heeft.Nadat da tech nici er in w ren om na het aan brengen van talloze draden en andere voor zieningen de zanggroep op de juiste plaats te dirigeren hetgeen overigens pas gebeur de nadat talloze ge luidsvoetangels en klemmen overwonnen waren, kon iedereen aan de slag. Henk v. d. Berg hield aan het begin en vóór elk liedje een gezellic praatje en nadat hel eerste liedje enkele malen herhaald was ging de rest vanzelf. Van zenuwen was wei nig meer te bespeuren. Enkele versjes van Ab Lichtendahl, alsmede enkele Duitse, Franse en Engelse liedjes maakten het program ma van 25 minuten vol. Binnenkort, namelijk op 2 januari van het volgende jaar, kunnen de luisteraars de niet geringe presta ties van net Zeeuwse meisjeskoor horen. Vlissingse artsen en ziekenfonds in appèl. Bij Haagse Hof tegen vonnis president rechtbank. De belde Vlissingse specialist-ze nuwartsen G. J. W. P. en A. J. B. hebben bij het Gerechtshof te Den Haag hoger beroep aangetekend te gen het vonnis, dat de president van Middelburgse enkele weken geleden in kort geding uit sprak in de VHssingse ziekenfonds zaak. Zoals bekend verleende het Zie kenfonds Walcheren de beide artsen ongevraagd ontslag, waarna de art sen het ziekenfonds dagvaardden, om. dat dit niet had gewacht totdat de Ziekenfondsraad een uitspraak had gedaan. Bij de uitspraak In kort geding be val de president het ziekenfonds om de beëindiging van het medewerker schap van de artsen op te schorten tot 15 februari 1959, of zoveel eerder als de commissie uit de Ziekenfonds raad zou beslissen op het beroep, dat de specialisten hebben ingesteld te gen de weigering van het zieken fonds om hen als medewerker toe te laten. De president bepaalde voorts dat het ziekenfonds een dwangsom van 250 aan elk der eisers zal moe ten betalen voor iedere dag, geduren de welke het ziekenfonds in gebreke mocht blijven aan dit bevel te vol doen. Ook het ziekenfondsbestuur is In ap pel gegaan tegen het vonnis van de president. Deze zaak zal nu voor de civiele kamer van het Haagse Hof worden behandeld, waarbij de gewo ne procesgang wordt gevolgd. Het is namelijk voor het Hof niet mogelijk in kort geding te procederen. Universitair examen Voor het kandidaatsexamen tweede gedeelte geneeskunde aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen slaagde de heer A. A. J. Ferket te Aardenburg. KUNST. „De Muizenval". Middelburg, Schouwburg; „De Melomanen". IN DE PAUZE van de opvoering, die de Koninklijke Maatschappij „De Melomanen" gisteravond gaf in de Middelburgse Schouwburg van Aga tha Christie's detectivespel „De Mui zenval", werd er in de koffiekamer zoals te doen gebruikelijk druk ge raden naar de identiteit van de dader. De vele mogelijkheden die er opge somd werden, waren in feite even- zovele complimenten aan het adres van de schrijfster, die er dus zo mag men wel constateren voor de zoveelste maal in geslaagd was een ST.-NICOLAAS AARDIGE FOTO-CADEAUS vindt U in 'n groot aantal bij: FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 8, Goes. Agenda VANDAAG. Middelburg Electro: „De lilt naar het schavot", 19 en 21.16 uur, 18 jaar; Schouwburg: „Over moord wordt niet gesproken", 20 uur, 14 jaar; Concert en Gehoorzaal: Conferentie Zeeuwse londagsschooUelders(sters), 15 uur; Schouwburg: Toneelgroep Arena voor Z.V.U. en Middelburgse jeugdraad, 14 uur. VUsslngen Alhambra: „De slavin van Pointe du Loup", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „Even afrekenen, he ren", 19 en 21 uur, aJ.; Concertge bouw: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Spoorweg Toneelvereniging. 20 uur; A.N.M B.-gebouw: Verg. Ned. Bond van Vervoerspersoneel, 16 uur; Schel dek wartler: Toneel personeels ver- „Schelde", 20 uur; Britannia: Feest avond VARA, 20 uur; Schuitvaart- gracht: Opening kantoor en bedrijfs pand „Goed Wonen", 15 uur, Kilnsthandel Bikker: Tentoonstelling schllderswerk van Bram Plhl, 9—1230 en 14—18 uur. Goes Grand: „De dood was sneller", 19 en 21 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Verg. C.J.V., 15 uur; AVRO Brldge-drlvc, 19.30 uur; Schutters hof: „Een shoonmoeder uit duizend", „Kunstvrienden", 20 uur; Koren beurs: Vergadering „Pro Juventute", 14 uur; Grote Kerk: Najaarsverg. Ned. Organistenver., district Zeeland, 14 uur; Sportterrein „The Streaks": Hoela-hoepel-kampioenschappen van Goes, 15 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15 30, 19 en 21,15 uur. Schouwburg: als van daag, 14 30 en 20 uur. Vlisslngen Alhambra: als vandaag, 15.19 en 21 uur. Luxor: als vandaag, 15.10 en 21 uur.. Goes Grand: als vandaag, 19 en 21 uur, „Gelntjej met geesten", 18 uur, a.l. mysterie te produceren, dat de aan dacht bepaald wel gevangen hield. De Gentse amateur-tonelisten hebben daar het hunne toe bijgedragen met een opvoei-ing, waarin vooral indivi dueel goede dingen te zien werden gegeven, maar die als geheel helaas nogal te lijden had aan een gebrek aan vaart en souplesse. Menige scène was teveel uitgesponnen had luch tiger en met gerust wat minder zwaarwichtigheid gebracht kunnen wprden zonder dat daarmee aan de bedoelingen van de schrijfster tekort was gedaan en waarmee de handeling ongetwijfeld aan de voor een detecti veverhaal zo broodnodige Spanning gewonnen zou hebben. Niettemin zijn er zoals opgemerkt individueel goede prestaties geleverd en dan dienst als eerste wel genoemd de ra ke typering, die de heer F. Bart wist te geven van „Mr. Paravicini"; een vreemdeling, die wel een bijzonder verdachte indruk maakt, maar die toch de dader niet is Zoals ook mevrouw Fr. van Rooy goed gestalte wist te geven aan de onervaren en met een bepaalde wetenschap be zwaarde pensionhoudster. Met name in een dialoog met W. Copers als de brigadier Trotter tijdens het tweede bedrijf, bewees zij over onmiskanbare acteertalenten te beschikken, waar bij de heer, Copers haar overigens uitstekend partij gaf, volkomen in overeenstemming met de gespannen heid waarmee hij de hem toebedach te rol bij voortduring over het voet licht bracht. De heer G. van Vlaen deren zette op zijn beurt een over tuigend nerveuze, naar het schizo frene neigende „Christopher" op de planken. Minder overtuigend, maar over het algemeen toch wel aan vaardbaar speelden M. Crève als de pensionhouder; W. Verbeke als een pseudo-majoor en mevrouw L. Ghes- quière als de geheimzinnige, door on prettige jeugdherinneringen geplaag de penslongaste. Mevrouw J. De Vloot tenslotte had tot taak een kri tische mejóffer-op-leeftijd uit te beel den.een niét eenvoudige rol, die dan ook gebaat zou zijn geweest met een zorgvuldiger nuancering. Welke onvolkomendheid uiteraard mede op rekening komt van regisseur M. Ver beke, die klaarblijkelijk ook in een overigens verklaarbaar streven naar sfeertekening wat erg spaarzaam was omgesprongen met de belich ting. Zo werd het een voorstelling, die wel enige feilen vertoonde, maar die desondanks boeide en die gege ven werd tegen decors, welke uiterst stijlvol waren en die een aparte ver melding verdienen. Het talrijke pu bliek toonde zich met een langdurig en hartelijk applaus bijzonder dank baar voor het gebodene. AAN DEZE VOORSTELLING ging zoals bij de tot een traditie gewor den „gastvoorstellingen" van „De Me lomanen" voor „Het Middelburgs Dilettanten Toneel" (en omgekeerd) een kleine plechtigheid vooraf, waarin de voorzitter van H.M.D.T., de heer W. de Pagter, een hartelijk begroe tingswoord sprak. Hierin memoreer de hij nog eens de vele vordiensten op het gebied van het amateurtoneel van de heer A. Defresne, voorzitter van de 120 jaar* oude vereniging „De Melomanen", en richtte hij zich in het bijzonder tót de afgevaardigde van het Nationaal Toneelverbond in België en tot de burgemeester van Middelburg, die beiden met hun echt genote aanwezig waren. De heer Defresne no'emde spr. een onvermoeid werker (al sinds veertig jaar voor het amateurtoneel. Met een spontaan applaus huldigden de aanwezigen de heer Defresne, waarna men staande het Belgische volkslied beluisterde. In zijn antwoord sprak de heer Defres ne 0.111. de wens uit, dat de bestaande betrekkingen bestendigd zouden mo gen worden, „tot heil van het ama teurtoneel", waarna hij de heer De Pagter een geschenk aanbood. Nadat nog het Wilhelmus ten gehore was gebracht, nam de voorstelling een aanvang. Na afloop sprak de heer De Pagter nog een dankwoord en werden zowel de heer Defresne als de medespelenden geschenken aange boden. V, B. Aanvaring in sluis Bij het invaren van de Middensluis te Hansweert kwamen de motorsche pen Fiat en Rlo met elkaar in aan varing, waarbij een roeiboot werd vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2