PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie te Genève over „onverhoedse aanvallen" vastgelopen Afwatering Vrije van Sluis wordt een miljoenenproject Reeds na vier bijeenkomsten Vandaag.. IN RUSLAND NIEUW ZEVEN JARENPLAN AANGEKONDIGD EMIGRATIE VERRUIMD NAAR V. S. VOOR GEREPATRIEERDEN ARBEIDER TE VENLO DODELIJK GEWOND DOOR 2 SCHOTEN 201e jaargang - no. 270 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie^ F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paeter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 nov. 1S53 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van X—..Brieven ol adres oureau vP d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 Cb.g.g. adv: 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tei 2425 tel 2094. Besprekingen zullen maandag toch worden hervat De Russische delegatie op de conferentie „tegen onverhoedse aanvallen met atoomwapens" te Genève heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie meer Is geïnteresseerd voor" een mogelijke politiekepovereenkomst, welke de partij en verbiedt onverhoc3se aanvallen op elkaar te doen waarbij kernwapens worden gebruikt, dan voor een vergelijk op technische gronden. De Sowjet- Unie is daarom niet bereid wetenschappelijke of militaire geheimen be schikbaar te stellen voor een uitwisseling waarop de technische overeen komst kan worden gebouwd. Het ontdekken van defensiegeheimen is een opgaaf voor de mili taire inlichtingendienst, aldus de Russische delegatieleider. De algemene indruk die gisteren in kringen van deze Geneefse con ferentie heerste was dat, na vier bijeenkomsten, het overleg is doodgelopen. De besprekingen zullen maandag hervat worden. voorzag in besprekingen van de wapens en middelen die een on verhoedse aanval mogelijk maken, de middelen waarmee wapens voor een onverhoedse aanval (ra ketten) geobserveerd kunnen wor- Het was de bedoeling van de weste lijke landen in Geneve waar in een parallel lopende conferentie on derhandeld wordt over een verbod op kernproeven en een controlesysteem dat de naleving ervan kan garande ren met de Sowjet-Unie een met technische maatregelen omklede overeenkomst op te stellen, waardoor beide partijen zich verplichten elkaar niet onverhoeds met kernwapens aan te vallen. De Russische delegatie heeft vrijdag duidelijk gemaakt dat zij een politie ke afspraak wenst, die niet is om kleed met technische waarborgen. De Verenigde Staten hadden, voor de conferentie begon, zich min of meer bereid verklaard oorlogsgehei men op het terrein van de kernwa pens met de Sowjet-TJnie uit te wis selen. Het „werkplan" dat door de wes telijke delegaties was voorgesteld H ...Is het 250 jaar geleden dat de beroemde Engelse staats ie man en redenaar William Pitt sr., bijgenaamd „The Great commoner", te Westminster werd geboren. M ...herdenkt Brazilië de uitroe- ping van de republiek (1889). 1 EN MORGEN... ...hebben in Oost-Duitsland voor parlement, provinciale be- sturen en gemeenteraden ver- kiezingen plaats, waarbij de H kiezers alleen hun stem kun- nen uitbrengen op de ene lijst van het nationale front. ïïiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Ulbricht: wellicht mogen geallieerden in West-Berlijn blijven. Walter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij en eerste vice-premier, heeft vrijdagavond in Leipzig verklaard dat de westelijke geallieerden wellicht toestemming kunnen krijgen om in West-Berlijn te blijven, als zij daar over willen onderhandelen met de re gering van Oost-Duitsland. De westelijke geallieerden, aldus Ul bricht, moeten de aanspraken die zij thans nog in West-Berlijn hebben, opgeven. Is dat gebeurd, en blijven er nog vraagstukken, „dan kan deze zaak geregeld worden met de rege ring van de Duitse democratische re publiek", zei Ulbricht. den, de mogelijkheden die de tech niek nog in petto heeft voor het toezicht, etc. De Russische delegatie stelt daar te genover een ander werkplan: bespre king van maatregelen tegen onver hoedse aanvallen, over de taak van controleposten en luchtfotografie, en het opstellen van aanbevelingen aan de belanghebbende regeringen. Zolang or aan beide zijden kernwa pens bestaan, is de Russische these, kan er geen sprake zijn van uitban nen van het verrassingselement. Daarom dient een zekere mate van algemene ontwapening ook op het terrein der „conventionele wapens" bij een akkoord te worden inbe grepen. Begin blokkade van Berlijn? Russische grenswachten hebben vrij dag drie vrachtwagens van het Ame rikaanse leger, die van Berlijn naar West-Duitsland wilden rijden, de doortocht geweigerd. De wagens werden acht en een half uur aangehouden bij een door Sow- jet-militairen bemande grenspost even buiten Berlijn. De Russische wachten eisten het recht de wagens te doorzoeken alvo rens ze door te laten. VERPLICHTE SCHOOLTIJD VERKORT Boelganin behoort tot de In de Sowjet-Unie is een zevenjaren plan aangekondigd, dat erop gericht is, tegen 1970, „wellicht zelfs eerder", de Amerikaanse produktie geëve naard en voorbijgestreefd te hebben. Het Centraal Comité der communis tische partij vergaderde woensdag de gehele dag en keurde het plan in de door Kroesjtsjew ontworpen hoofd lijnen vast. Het plan zal nu „in het openbaar besproken" worden en het partijcongres in januari 1959 zal er over stemmen en goedkeuren. Tevens keurde het Centraal Comité ingrijpende wijzigingen in het Rus sische onderwijssysteem goed. I De verplichte schooltijd wordt van tien tot acht jaar verkort. Het stelt daar door ruim twee miljoen leerlingen reeds op vijftienjarige leeftijd tef be schikking van de industrie. 'Begaafde leerlingen mogen echter langer on derwijs genieten. Het zeven-jarenplan is erop gericht de totale industriële produktie in Rusland met 80 procent te verhogen, ten opzichte van die van 1958. De hoofdlijnen van het plan werden vrijdag voor publikatie aan de Sow- jet-pers vrijgegeven. Het plan voorziet o.ain het bevor deren van de economie in al haar af delingen, waarbij prioriteit zal wor den verleend aan de expansie van de. zware industrie en het economische potentieel aanzienlijk zal worden versterkt, „opdat de levensstandaard van de bevolking geleidelijk omhoog kan gaan". Het volume van de kapitaalinveste ringen van de staat zal bijna zo groot zijn als die van al de 41 jaren van Sowjet-bestuor. Het zal 1,8 maal vergroot worden ten opzichte van de afgelopen zeven jaar. In een rapport over het nieuwe zeven-jarenplan wordt gezegc" dat maarschalk Nikolai Boelga nin, de gewezen premier, tot „de partijvijandige groep" behoort. Ex-premier Malenkof, ex-minister van buitenlandse zaken Molotow, de gewezen vice-premier Kagano- witsj en de voormalige minister van buitenlandse zaken Sjepilow waren al eerder als zodanig be stempeld. In Cambridge uit auto 600.00 gulden geroofd. Een gemaskerde man heeft in een stille straat te Cambridge, Engeland, uit een auto een bedrag van 6.000 pond (c.a. 60.000 gulden) geroofd. In de auto bevonden zich een chauf feur en twee kassiers, die salarissen 'voor het peroneel van de papierfa briek waar zij werkten bij zich had den. Alle nasporingen zijn tot nu toe vergeefs geweest. t Maatregelen getroffen voor subsidiëring. Nieuwe emigratiemogelijkheden voor gerepatrieerden uit Indonesië naar de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, maken het mogelijk dat aan melding bij alle erkende aanmel dingskantoren voor emigratie open staat, zo deelt de regeringscommis saris voor de emigratie mede. Voor een emigratievisum on,der de nieuwe wet komen 3136 Nederlan ders met hun gezinnen in aanmer king. Bij een gemiddelde gezinsom vang van 3 a 4 personen zullen dus bijna 10.000 gerepatrieerden een vi sum kunnen krijgen. De aanstaande emigranten moeten in het bezit zijn van een Nederlands paspoort. Zij die nen in Indonesië verblijf te hebben gehouden en naar Nederland te zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Op laatstgenoemde datum dienen de emigranten in Ne derland te zijn gevestigd. Zoals bij iedere vorm van emigratie naar de Verenigde Staten moet al daar ook voor hen die onder dit nieu we programma uitkomen, een borg stelling zijn afgegeven. 'bote organisaties in Amerika, zoals de wereldraad van kerken, de r.-lt. vluchtelingenhulp, de zusterorganisa- HA EEN FUIF.... Huisgezin in arrest gesteld. (Van onze correspondent). Omstreeks kwart voor drie in de nacht van donderdag op vrijdag wer den in de Weertervelstraat te Venlo twee schoten gelost op de 34-jarige ongehuwde los-werkman P. Versteek, wonende te Weert, naar eerst thans bekend is geworden. In zorgwekken de toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Bij onderzoek is gebleken dat één der kogels door een long is gedron gen en de andere het slachtoffer in de lies heeft geraakt. De beide kogels zijn operatief verwijderd. Het slacht offer verkeert nog steeds in levens gevaar en kon daardoor nog niet worden verhoord. Na het sluiten van de cafés was het slachtoffer meegegaan naar de wo ning van de familie S. Er werd een krat bier gehaald en nog wat nage- fuifd. Reeds lang bestond er een oude vete tussen het slachtoffer en de familie. Toen de man tegen kwart voor drie vertrok, werden in genoemde straat plotseling van ach teren twee kogels op hem afgevuurd. Het wapen is nog niet gevonden, maar vermoed wordt dat de kogels van een revolver afkomstig zijn. In verband met deze aanslag heeft de politie het gezin S. (vader, moeder en drie zoons) ingesloten. Het onderzoek duurt nog voort. tie van de gereformeerde kerk in Ne derland en andere, hebben zich, evenals in het verleden, wederom be reid verklaard hun medewerking te verlenen bij het verkrijgen van de nodige borgstellingen. De Nederlandse regering heeft, me de dank zij de door de intergouverne mentele commissie voor Europese migratie verleende financiële steun, bijzondere voorzieningen getroffen o.m. ten aanzien van de subsidiëring om het welslagen van dit speciale emigratieprogramma voor gerepa trieerden te bevorderen. Ook zij, die zich reeds eerder voor emigratie naar de Verenigde Sta ten hebben opgegeven, hetzij bij het Amerikaanse consulaat te Rot terdam, hetzij bij een erkend aan meldingskantoor, dienen contact op te nemen met een emigratie- aanmeldingskantoor, indien zij voor een visum onder de nieuwe wet van Pastore-Walter in aan merking wensen te komen. Verstekelingen door Kon. Marine overgenomen. Vrijdagochtend zijn de 37 versteke lingen in de Arafurazee (ten zuid westen van Nederlands Nieuw-Gui- nea) van het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" door Hr. Ms. opnemings vaartuig „Luymes" overgenomen. Zij zullen door de koninklijke marine in Merauke aan land worden ge bracht, alwaar zij aan de zorgen van het gouvernement van Nederlands- Nieuw-Guinea worden toevertrouwd. Komend weekeinde minder treinen naar Rotterdam. Op het centraal station van Rotter dam zal dit weekeinde een gedeelte van de nieuwe stationsbeveiliging in dienst worden gesteld. In verband hiermee zien de Nederlandse Spoor wegen zich genoodzaakt, zaterdag 15 november een wijziging aan te bren gen in de treinenloop op de trajecten Rotterdam-Den Haag, Rotterdam- Maassluis en Rotteraam-Dordrecht. Enkele treinen zullen geheel of ge deeltelijk moeten uitvallen. Ook zon dag zal dit, zij het mindere mate, het geval zijn. Voor nauwkeurige gegevens over de wijzigingen in de treinenloop, kan men op de stations alle gewenste in lichtingen krijgen. Een tram liep op het Béllevueplein in Zurich uit de railsomdat de rem men weigerden. Doordat de tramwa gen kanteldewerden twee mensen, die op de vluchtheuvels stonden, ge dood. Verscheidene mensen werden gewond. Probleem vooral: waterbeheersing OM EN NABIJ ZEVENTIEN JAAR is het al weer geleden, dat in West-Zeeuwseli-Vlaande ren welgeteld 76 grote en kleine polders werden samengevoegd tot één reusachtig waterschap: het Vrije van SlttisEen soort experiment was het, ge baseerd op het motto „Een dracht maakt macht"! En er is in al die jaren onbetwistbaar veel gebeurd. Maar juist één facet, waarop het „Eendracht maakt macht" vooral van toe passing zou moeten zijn, veran derde niet ingrijpend! Dat was de afwatering van al die polders en poldertjes De oorzaak? „Natuurlijk, zoals altijd, geld" zult ge zeggen. Maar voor deze ene keer was dat nu eens niet het geval, want geld is er geweest. Zo ongeveer 25 mil joen gulden zelfsDat was na melijk ongeveer het bedrag, dat een jaar of tien geleden door ver schillende instanties en belanghebben den zou worden bijgedragen. Om die 25 miljoen, die ten dele ook voor de wegen bestemd was, echter ook werkelijk te kunnen besteden was er één voorwaarde: de betrokken par tijen rijks- en provinciale water staat, cultuur-technische dienst en waterstaat moesten over de plan nen tot overeenstemming komen... En dat nu lukte tien jaar geleden niet! Beheersing.... Verborgen in het gras van al die 76 polders en poldertjes lagen dan ook -. figuurlijk gesproken heel wat voetangels en klemmen... Voetangel nummer één was deze: het zou be lachelijk zijn om te denken, dat voor heel dit reusachtige waterschap (25.000 ha...) één cn hetzelfde grond waterpeil geldt, integendeel, juist voor dit gebied is er een bijna uit zonderlijke verscheidenheid van ge wenste grondwaterstanden. Het ver schilt vaak sterk van polder tot pol der en zelfs zijn er in één poldertje soms drie, vier verschillende dieptes van deze gewenste grondwaterstand. Zodoende werd het vooral na de bijna kurkdroge zomer van 1947 glashelder, dat dit afwa teringsprobleem niet zozeer een kwestie van afwatering als wel van waterbeheersing was! De Zeeuws-Vlaamse landbouwers hebben immers niet de beschikking over een reusachtig zoetwaterreser voir, zoals bijvoorbeeld het IJsel- J meer dat is voor de Noordoostpol der. Neen, hier is men aangewezen op slechts één „bron": regenwater. En zelfs ingenieurs van de cultuur technische dienst in Goes kunnen de ze bron niet „naar behoefte" rege len... De enige mogelijkheid is dus het water met wijs beleid te spuien en zonodig te... beheersen of, zoals de deskundigen het zeggen, het wa ter in het gebied zelf te conserveren! Steentjes Zo ge ziet; afwatering van polders is moeilijker dan U denkt... En dat begreep men vooral, nadat de plan- nen-rond-de-besteding-van-die-25 miljoen schipbreuk hadden geleden. De volgende stap om tenslotte toch tot een zo mogelijk ideale afwatering te komen, lag voor de- hand; nadere studie. Daarvoor kwam al gauw een werkgroep, waarin rijks- en provin ciale waterstaat, de cultuur-techni sche dienst en het waterschap-zelf zitting hebben. Vooral de cultuur technische dienst uit Goes heeft in deze „nadere studie" heel wat steen tjes bijgedragen. Vooral de afde ling onderzoek van deze dienst, die bovendien gebruik maakte van ge gevens van de commissie waterbe heersing en ontzilting. Hoever is men nu met een nieuw glan? „We weten nu welk grondwa- ■rpeil voor ieder deeltje van dit wa terschap nodig is om de optimale op brengst van de gronden te berei ken", zo vertelde ir. G. Frieling van de cultuur-technische dienst ons. „Nu rest er nog te onderzoeken welke praktische mogelijkheden er zijn om al die ideale grondwaterpeilen te be- Zie slot pag. 4 kol5) Het Nederlandse schip „Orion" van de K.N.S.M. heeft het Spaanse schip Castillo Butron", dat voor de Por tugese kust in moeilijkheden was ge komen, veilig de haven van Leixoes Portugalbinnengesleept. De „Ori on" had de S3 opvarenden van de Spanjaard aan boord genomen. Foto: De „Orion" met de Castillo Butron" op sleeptouw nadert de ha ven van Leixoes KORTE PREDIKATIE Jongelingen worden moede en mat Hij (de Here) wordt noch moede noch mat". Jes. 1,0 30, 28 De hoela-hoepel heeft de wereld ver overd. In Tokio en New York, in Roodeschoól en Retranchement pro beren kinderen en volwassenen hun hoepel draaiende te houden. Sommi gen brengen daar weinig van terecht, anderen zijn er ware meesters in; door hun inspanning blijft de koepel tij denlang om hen heen cirkelen, tot dat se eindelijk vermoeid de strijd moeten staken. Waf is dit gehoepelf Een onschuldig spelletje, een voor bijgaande rage, een uitlening van rit misch gevoel? Ongetwijfeld. Maar al die hoela-hoepelende kinde ren en volwassenen doen onbewust méér. Ze beelden de mens uit] zoals hij zich in dit leven beweegt. En we wringen ons in alle mogeijke boch ten cn spannen ons in om ons leven zo harmonisch en gelijkmatig te doen verlopen, om het op peil te hou den, om de vaart te bewaren. Som migen lukt het helemaal niet, maar anderen schijnen er voorlopig ware meesters in te zijn, totdat ook zij vroeger of later aan het eind van hun krachten zullen zijn. Jongelingen worden moede en mat", d.w.z. zelfs de krachtigsten en ener- gieksten houden het niet volaïs ze proberen op eigen kracht klaar te komen met het leven. De harmonie wordt niet bereikt, het peil zakt steeds verder en de vaart vermin dert. En de oorzaak ligt ergens anders dan in de mens zelf. Het is de zonde, die de harmonie heeft verstoord, die het. leven naar beneden doet gaan en tenslotte tot doodse stilstand brengt. De zondedat is niet: een of andere morele fout, maar juist die hoog moedige en hopeloze poging om zichzelf in het middelpunt te zetten en dan door eigen morele of vrome krachtsinspanning het ware leven te bereiken. Juist dat streven loopt op de mislukking uit. Er is maar één as, waaromheen de levenshoepel kan blijven draaien. Dat is God. Hij wordt noch moede noch mat". Hij bracht de gewéldige in spanning op, die de harmonie tussen zich en de mens herstelde, die ons verhief tot het hoge peil van Zijn kinderen en die de doodse stilstand overwon, hl. het kruisïijden en de opstanding van Jezus Christus. En Hij is nog steeds onvermoeibaar be zig om door zijn H. Geest mensen van hun dwaze doodlopende egocen triciteit te verlossen. Wie Hem zijn werk aan zich laat doen, zal boven dien ervaren, dat Hij voldoende kracht bezit om dit werk op heerlijke wijze te voltooien. Cirkelt Uw leven al om Hem? Goes. F. N. M. Nijssen. VERWACHT. RUSTIG WEER Plaatselijk mist, overigens droog weer met hier en daar opklaringen. Overwegend zwakke wind uit weste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of Iets la- ZON EN MAAN 16 november Zon op 8.00 Maan op 12.35 17 november Zon op 8.02 Maan op 13.01 onder 16.49 onder 22.26 onder 16.47 onder 23.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1