PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie kinderen in de vlammen omgekomen „Pool" voor culturele evenementen is thans in voorbereiding Verhoging van woninghuren en opvoering bouwactiviteit noodzakelijk BOURGUIBA: POLITIEK VAN GEEN-BONDGENOOTSCHAPPEN Jaarvergadering Werkgeversverbond Er zijn tekenen, die wijzen op een geleidelijk economisch herstel in Nederland. Tot deze con clusie kwam gisteren de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond mr. F. H. A. de Graaff tijdens de jaarvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. Behalve de huidige economische toestand werd ook het woning vraagstuk in ons land uitvoerig besproken. Om uit de moeilijke situatie te komen werd als op lossing gegeven: verhoging van de huren, opvoeren van de produktiviteit in het bouw- Waarschuwing tegen verruiming besteding en overheidsinvestering Ten aanzien van de bestedingsverruiming in de consumptieve sfeer en bij de overheidsinvesteringen is een voorzichtig beleid geboden. Mr. De Graaff kwam ook tot een nadere taakstelling: onze toekomstige investeringen moeten worden veilig gesteld en inflatoire maatregelen moeten worden vermeden. Sprekend over het onlangs gevraagd advies aan de Sociaal Economische Raad deed mr. De Graaff de suggestie een beslissing over de afschaffing van de consumentensubsidie te laten afhangen van het nog nader te voeren beraad over het garantieprijsbeleid ten aanzien van agrarische produkten in het algemeen. Hij was van mening, dat bij een huurverhoging naar een passende in komenscompensatie voor de loon- en salarlstrekkenden moet worden ge streefd, maar dat het economisch niet verantwoord is deze op te voeren tot een hoogte zoals thans met de ver werking van de huurbijslagen in de loonregelingen is bereikt. Bij het be raad over een nieuwe huurverho ging zal ook het compensatievraag- stuk moeten worden betrokken. Hij pleitte voor continuering en geleidelijke verhoging van de be staande huurbijslag, en dit in de vorm van een gezinsbijslag, te financieren uit een verevenings fonds. De S.E.R., aldus de voor zitter, zal zich moeten uitspreken over het tijdstip van een verdere huurverhoging. Gezien vde urgen tie van het probleem kan men verwachten dat het noodzakelijk moet worden geacht in 1959, wan neer althans de economische om standigheden dat toelaten, met de verdere huurverhoging een be gin te maken. Mr. De Graaff was van mening, dat het opvangen van een arbeidstijdver korting met behoud van loon, alleen kan geschieden door verhoogde pro duktiviteit. Hij beval aan, de aanvang van arbeidstijdverkorting niet moge lijk te maken voor het begin van een verdere huurverhoging. Hij sprak zich uit zowel tegen een verhoging van de loongrenzen voor de ziektewet en het ziekenfondsenbe- sluit, op basis van de stijging van de loonindexcijfers, als tegen de op heffing van de loongrens in de werk- loosheidwet. Voor het laatste voerde hij o.a. aan, dat men een onaan vaardbare maatschappelijke nivelle ring in huis zou halen, door ook voor hoger personeel een dwangverzeke ring in het leven te roepen. Over het woningvraagstuk werd het woord door de voorzitter van de Ne derlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven de heer J. Dura Dzn., prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, en mr. J. Wilens directeur van de Friesch-Groningse Hypo theekbank. Tot herstel van dc economische basis waarop Nederland in de woonbehoef ten zal moeten worden voorzien zul len én verhoging van de huren én In Roelof-Arendsveen is donderdag een tentoonstelling geopend: „Uw huis en tuin in 1965" gewijd aan de woonafdeling van de moderne boer derij. Op de bijgaande foto een keu ken en bijkeuken anno 1965. Men heeft het plan ieder jaar een derge lijke tentoonstelling in de veilinghal van Roelof-Arendsveen te houden. opvoeren van de produktiviteit van het bouwbedrijf moeten plaatsheb ben, aldus prof. Van Beusekom. Door het treffen van deze maatregelen zullen de stichtingskosten van een huis moeten worden verlaagd. Verbetering in het produktieappa- raat van de bouwnijverheid is te be reiken, aldus de heer Dura door het uitvoerend bouwbedrijf in te schake len bij het ontwerpen van het ob ject en dus ook van de woningbouw. Een andere voorwaarde is dat inzicht wordt verkregen in de omvang van bedrijf, verbetering van het produktieapparaat in de bouwnijverheid. meer effectief gebruik van de woningvoor raad. De heer De Graaff noemde een aantal facto ren, die op het economische herstel wijzen. Hij wees daarbij op de verbetering die is ingetre den in de betalingsbalanspositie. Hij waar schuwde echter tegen maatregelen, die een be- stedingsverruiming op korte termijn zouden beogen. de bestaande en de te verwachten behoefte aan woningen. Dit is nodig voor het verkrijgen van een ont wikkeling en afstemming van de produktiecapaciteit. De heer Dura legde vooral de nadruk op de nood zaak van een geïndustrialiseerde wö- ningproduktie om een einde te ma ken aan de woningschaarste. De heer Wilens wilde een aantal globale overheidsmaatregelen waarvan de eerste zou dienen te bestaan uit het toestaan van een huurverhoging in twee etappes, resp. per juli 1959 of 1 januari 1960 en de tweede etappe thans reeds vast te leggen op twee jaar later,waardoor de bestaande wo ningvoorraad effectiever zal wor den gebruikt. Verder zullen de di recte en indirecte overheidsbouw van nieuwe woningen sterk moe ten worden verminderd. Drie verstekelingen aan boord van Sibajak. Toen de „Sibajak" van de Koninklij ke Rotterdamse Lloyd gisteren aan de Lloydkade te Rotterdam afmeer de meldden zich drie jongemannen, die verklaarden de reis van het schip van Singapore naar Rotterdam als blinde passagier te hebben meege maakt. Zij waren vroegere opvaren den van K.P.M.-schepen, die destijds naar Signapore waren gevlucht. In deze haven was het drietal ont slagen. Toen de „Sibajak" Singapore aandeed zagen zij een kans om naar ons land te komen. Ze stapten aan boord en hebben gedurende de reis gewoon als passagier geleefd zon der dat iemand er idee van had, dat ze verstekelingen waren. De verstekelingen zijn de 25-jarige A. J. Wensen, voorheen stuurman aan boord van de „Sambas", die va der, een broer en een neef in ons land heeft, de 23-jarige C. F. Nikijoeloew (wiens oom gevolmachtigde is van de republiek der Zuid-Molukken) oud-motordrijver op de „Bankai" en de de 26-jarige L. Tanihatoe voor heen stuurman op de „Minjak". Deze zullen op financieel verantwoor de wijze wel door particulieren wor den gebouwd, voorzover daarvoor koop- of huurkrachtige vraag be staat, aldus spreker. Tenslotte zou een compensatie moeten worden ver leend tot een maximum van het voor de huurverhogingen benodigde to taalbedrag in de vorm van een ge- zinshuurbijslag, zulks bij thans di rect vast te leggen voorrang boven invoering van andere sociale maat regelen waarvoor compensaties ver eist zouden zijn. MR. F. H. A. DE GRAAFF waarschuwing BRAND IN VAKANTIEHUIS TE BEEKBERGEN Met lucifers gespeeld? Omstreeks kwart over tien gisteravond is brand uitgebroken in het va kantiehuis „De Kakelhof" aan de Arnhemse weg te Beekbergen. Tegen twaalf uur was het huis zo goed als afgebrand. Het blijkt, dat drie kleine kinderen bij de brand jammerlijk zijn omgekomen. De slachtoffer tjes zijn kinderen van het echtpaar J. Riphagen, dat afkomstig is uit Apeldoorn, doch thans woonachtig is te Amsterdam. De familie verbleef sinds enige tijd in een van de huisjes van het vakantieoord „De Kakelhof" te Beekbergen, omdat men woonruimte in Apeldoorn wilde zoeken. Gisteravond omstreeks acht uur kre gen de ouders het verzoek van hun in Apeldoorn wonende ouders om naar Apeldoorn te komen, omdat men het adres had van een woning, die eventueel betrokken zou kunnen worden. Het echtpaar Riphagen ver trok naair Apeldoorn en liet de kin deren, waarvan de oudste bijna ze ven en de jongste ruim anderhalf jaar was, alleen in het huisje achter. Om half elf kwam het oudste meisje Jenneke naar buiten hollen, schreeu wend dat er brand was uitgebroken. Zij ging naar een van de dichtstbij- wonende buren in het bos. Men kwam daar onmiddellijk in actie en de Beekbergse en Apeldoornse brand weer werden gewaarschuwd. Aan redding van de kinderen viel echter niet meer te denken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de drie kinderen, de anderhalfjarige Thea, het driejarige jongetje Gezinus en de vijfjarige Annie in de vlammen om- Proef met „Atlas"-raket op laatste moment afgelast. De lancering van een intercontinen tale „Atlas"-raket van de Ameri kaanse luchtmacht is donderdag tij dens het aftellen afgelast wegens technische moeilijkheden, aldus is op de raketbasis Cape Canaveral mede- Op 19 september is een proef met een dergelijk, honderd ton wegende raket, mislukt doordat zij ontplofte. Dè raket, die donderdag zou worden gelanceerd, was ingesteld op een af stand van bijna 5.000 kilometer. De proef had ten doel de voortstuwings- en de geleidingsapparatuur te probe ren. kwamen. Eerst bij het nablussen konden de lijkjes worden geborgen. Over de oorzaak van de brand is nog weinig te zeggen. De mogelijkheid bestaat dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. ANDERE KOERS INGESLAGEN Geen wapens meer uit Engeland en V.S. gewenst. President Bourguiba heeft donderdag meegeedeld dat Tunesië tot Tsjecho- Stichting Cultuurspreiding Zeeland Samenwerking tussen bestaande organisaties. Naar wij vernemen worden thans besprekingen gevoerd om tot oprichting te komen van een „Stichting Cultuurspreiding Zeeland", waaraan zal worden deelgenomen door die Zeeuwse organisaties, welke reeds werk zaam zijn op cultuurverzor gend gebied. Bij deze voorberei dende besprekingen zijn thans betrokken de Zeeuwse Volks universiteit, de Federatie van Arbeiderskunstkringen, de Fe deratie van Nutsdepartemen ten, de Zeeuwse Katholieke Cul turele Federatie en de Culturele Commissie van de Nederlands Hervormde Kerk. Het doel van de nieuwe Stichting is het orga niseren van culturele evenemen ten (concerten, toneelvoorstel lingen en tentoonstellingen) met dien verstande, dat de keu ze van elk evenement zal wor den overgelaten aan de organi saties, die aan de Stichting deelnemen. Een van de belangrijkste overwegin gen, die bij de oprichting van deze nieuwe Stichting een rol speelt, is het feit, dat elk jaar op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een niet onbelangrijk be drag wordt uitgetrokken voor steun aan culturele evenementen in Zee land. Tot dusver ging het grootste deel van deze subsidie via het pro vinciaal bestuur naar de Zeeuwse Volksuniversiteit, tegen welke gang van zaken evenwel de andere cul- tuurverzorgende organisaties be zwaar maakten. Van die zijde name lijk werd met nadruk betoogd, dat ook andere verenigingen aanspraak konden maken op een deel van die rijkssubsidie. De vraag bij dit alles e ;hter was, hoe men het bewuste bedrag op een redelijke wijze kon verdelen, '.amelijk zodanig, dat de uiteinde- ijk aan de organisaties uit te ke ren bedragen nog enig effect zou den sorteren. Immers, hoe groter iantal gegadigden, hoe minder er voor elk overschoot. Een derge lijke versnippering komt in feite neer op geldverspilling. Op initiatief van Gedeputeerde 'ta- ten en in overleg met net ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten-, schappen werd door de Stichting Zeeland een vergadering belegd met vertegenwoordigers van die instellin gen, die meenden in aanmerking te komen voor een deel van de jaarlijk se rijkssubsidie. Na langdurig over leg kwam men tot de conclusie, dat het de beste oplossing zou zijn geza menlijk een soort „pool" te vormen, van waaruit de kosten voor het cul turele werk konden worden bestre den. De stichtingsvorm zou daarvoor de aangewezen weg zijn. Aldus zou een soort gezamenlijk „impresari aat" ontstaan, zoals thans de Z.V.U. al min of meer heeft in de vorm van haar secretariaat. Zo is men dus gekomen tot dit voorlopig plan, dat dus voorziet in de oprichting van deze „pool", de Stichting Cultuurspreiding Zee land, welk plan thans een onder werp van bespreking uitmaakt in de deelnemende organisaties. VERANTWOORDELIJKHEID Met nadruk is het bij de voorberei dende besprekingen gesteld, dat deze Stichting niet de verantwoordelijk heid voor de inhoud der evenementen op zich neemt. Deze verantwoorde lijkheid, die tevens het recht op de keuze van de evenementen inhoudt, blijfi. derhalve berusten bij de aan de nieuwe Stichting deelnemende or ganisaties. Het is echter denkbaar, aat voor bepaalde evenementen deze deelnemende organisaties tot een ge zamenlijke verantwoordelijkheid be sluiten, b.v. bij bepaalde concerten. (Zie slot pag. 2 kol3) Slowakije, verzoeken heeft gericht, de wapens te leveren, die het dringend nodig heeft. Als reden voor deze stappen gaf de president op, dat het Westen met name de Verenigde Staten en Engeland onaanvaardbare voor waarden aan eventuele wapenleve ranties hadden verbonden. „Onze politiek tegenover het Westen is enigszins gewijzigd. Het Westen moet onze situatie begrijpen en zijn houding herzien voordat het te laat is", aldus Bourguiba. Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn land geen an ti-westerse koers is ingeslagen. „Wij volgen geen neutralistische politiek, in positieve of negatieve zin. Wij vol gen wat ik zou willen noemen een po litiek van geen-bondgenootschappen", zo zei hij. Officiële kringen te Tunis hadden eerder verklaard dat Tunesië geen wapenleveranties van de Verenigde Staten en Engeland meer wenste, om dat „de Tunesische soevereiniteit niet werd gerespecteerd". De Verenigde Staten en Engeland hadden n.l. een derde mogendheid Frankrijk over de kwestie ingelicht en verzeke ringen verlangd dat de te leveren wa pens niet in handen van de Algerijn se opstandelingen zouden komen. IETS MINDER KOUD. Overwegend zwaarbewolkt met slechts hier en daar enige regen of motregen. In de achtend plaatselijk mist, dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ZON EN MAAN 15 november Zon op 7.58 onder 16.50 Maan op 11.58 onder 21.18 201e jaargang - no. 269 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 14 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Op Tholen, aan de weg tussen St. Maartensdijk en Stavenisse, is gistermiddag een monument onthuld ter herinnering aan de rampdagen van februari 195S. De beeldhouwer Gerrit Bolhuis uit Amsterdam had tot opdracht De geest van de ramp nacht" te symboliseren en hij vond dit in de uitbeelding van het zeemonster, dat toen ook Tholen besprong. Op de foto op de voorgrond v.l.n.r.: De voorzitter van de Stichting Adoptie Eiland Tholen, burgemeester mr. H. J. Wij- tema van Alkmaar, de burgemeester van St. Maartensdijk, de heer D. C. Bouwense en de beeldhouwer. Foto P.Z.C.). (Voor verslag zie pag. 2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1