Ontplooiing Westerscheldebekken ook zaak van „het Westen" BEZWAREN TEGEN WET OP AFBETALINGSSTELSEL VLEUGEL RIJKSKWEEKSCHOOL NADERT ZIJN VOLTOOIING VERDACHTE „AUTOLOTERIJ" BIJ VERKOOP VAN SCHEERMESJES DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BURGEMEESTER VAN VLAARDINGEN: „Holland" mag niet het Pruisen van Nederland worden..." „Tè haastig komt soms even laat als te laat", zeide de burge meester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, tijdens een verga dering van de Ver. van Zuid-Hollandse gemeenten te Schevenin- gen. Hij was een der sprekers, die door voorzitter mr. L. J. R. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem, werden in geleid als sprekers over „Randstad en Delta". Met alle waardering voor de studie „Randstad en Delta" meent mr. Heusden, dat verdergaande studies met daarop aansluitende plannen nodig zijn. Bovendien zou naar zijn smaak een breder gebied dan alleen de „Hollanden" onder het westen des lands moeten worden verstaan. „Laat Holland oppassen niet het Pruisen van Nederland te worden", zo zeide hij. Een ontwikkeling van het Westerscheldebekken in aan sluiting op het Belgische ha vengebied en een daarmee samenhangende ontwikke ling van westelijk Brabant, behoort naar de mening van mr. Heusden in „het Westen des lands" te worden opgeno men. Het rapport „Randstad en Delta" draagt het kenmerk „haast en het kan niet anders". Zoeken naar aan vullende oplossingen, waarbij tevens meer aandacht aan de financieel- economische zijde van de realisering zal moeten worden besteed, lijkt hem niet alleen nodig, maar ook moge lijk. De capaciteit aan werk- en woongebieden in bestaande Zuidhol landse gemeenten is op het ogenblik en in de nabije toekomst nog aan zienlijk. Voor alle oplossingen is het tot stand komen van de Delta voor waarde. Er is dus nog tijd voldoende om Zeeland en West-Brabant in het zoeken naar oplossen van randstad en deltavraagstukken te betrekken. W ester schelde De burgemeester van Sommelsdijk en Middelharnis, de heer P. W. Hor dijk, bleek voor de verdere ontwik keling van westelijk Nederland voor keur te hebben voor een oost-west ontwikkeling van de Wcsterschelde met Vlissingen en Bergen oi> Zoom als centra. Sprekende over de land- Vereniging voor Volkskredietwezen richt adres aan Tweede Kamer In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen, die de orga nisatie is van de gemeentelijke en andere sociale volkskredietinstellin gen, haar bezwaren kenbaar ge maakt tegen het onlangs aangeboden wetsontwerp op het afbetalingsstel- seL Zij zegt dat, indien een afbétalings- leverancier zich aan overcreditering of andere misbruiken schuldig maakt, daarentegen volgens het ont werp niets kan worden gedaan. Daarom stelt zij voor de minister van economische zaken bevoegd te verklaren de inschrijving van een afbetalingsleverancier en daarmede zijn mogelijkheid om óp afbetaling Meisjes hoela-hoepelden om vier uur 's nachts (Van een correspondent) Een brandweerman uit De Krim bij Coevorden kwam na M een boerderijbrand 's nachts om vier uur thuis. Het viel hem M op, dat bij de buurman de huis- eee kamer en andere vertrekken M nog volop verlicht waren. De gewetensvolle brandweerman H rook onraad. De niet geheel ge- n H sloten overgordijnen stelden hem in staat te constateren, H wat er gaande was. Toen zag hij dat de twee dochtertjes van n de buurman druk bezig waren de hoela-hoepelsport te beoefe- H tien. H In verband met het wel zeer late of vroege) uur meende hij aan deze demonstratie een ein- ie te moeten maken. Hij sloeg sen roffeltje tegen de ruiten, «vaarop de meisjes verschrikt M ie hoepels in de steek lieten en ie trap oprenden. M Vader en moeder veerden ver- baasd overeind bij de angstige kreten van de dochtertjes: „D'r M is een keerl an de ramen". Va- j|j der begaf zich onmiddellijk naar beneden en op hetzelfde ogenblik werd er gebeld. Het |f bleek de buurman te zijn, die n H wel iets naders wilde weten H over deze vreemde „nachtvoor- H stelling". M Naderhand bleek, dat de kinde- n ren er 's avonds achter waren p gekomen, dat vader en moeder op een plaatselijke midden- H itandstentoonstelling hoelahoe- M pels hadden gekocht. De meis- H jes konden ér maar slecht van slapen en waren in het holst van de nacht naar beneden ge- n slopen om meteen aan de (hoe- la)slag te gaan IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ Scheepvaartzaal in instituut nijverheid. In het Nederlands instituut voor nij verheid en techniek te Amsterdam opende gisteren ir. W. H. Itruyff, di recteur van de K.N.M.M., de nieuwe afdeling scheepvaart en haven. Deze afdeling is ingericht om voorlichting te geven over de beroepen en de mo gelijkheden daarvan in zee-, binnen vaart en havens, op dezelfde wijze als dit reeds voor elf andere bedrijfs takken in afdelingen daarover ge schiedt. Het initiatief voor de schcepvaartzaal werd door enige Amsterdamse rede rijen genomen en de afdeling is tot stand gekomen met medewerking van landelijke organisaties, o.m. de cen trale werkgeversorganisatie in de koopvaardij, de raad van bestuur voor de zeevaart en het centraal bu reau voor de Rijn- en binnenvaart. Als beschermende vleugéls spreiden de dileke takken van deze boom zich uit over de nieuwe vleugel van de rijkskweekschool ie Middelburg. (Foto P.Z.C.): bouwgebieden achtte de heer Hor dijk het onduidelijk, dat bestaande studies voorzien in een grote open ruimte in de randstad, maar dat door het betrekken van het Haringvliet in het zeehavencomplex 50.000 ha goede cultuurgrond moet worden opge offerd. Hij acht het van belang, dat in het Deltagebied op bescheiden schaal in dustrievestiging zal plaatshebben. Daardoor wordt de bevolkingstrek naar grote centra verminderd. Een blijvend vertrekoverschot brengt in een agrarische gemeente een statisch element; vermindert activiteit en verzwaart de lasten. Dit krijgt voor al betekenis in het licht van het ont werp van wet „financiële verhou dingswet 1958". Onder deze wet zal de draagkracht van gemeenten met vertrekoverschot gaan afnemen. Er kan als uitvloeisel van deze wet re den zijn de groei der grootste ste den te beperken. Daarin ziet hij me de een réden om de ontwikkelings plannen in den brede te spreiden en niet te bepalen tot de randstad. De samenkomst werd bijgewoond door de secretaris-generaal" van binnenlandse zaken, mr. J. M. Kan, door leden van Gedeputeer de Staten van Zeeland en Zuid- Holland, door mr. B. Kolff, bur gemeester van Vlissingen, verte genwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Ka mers van Koophandel, Hoogheem raadschappen en door de hoog leraren prof. dr. D. Simons en prof. ir. J. L. Klein. Enige vorderingen bij overleg in Genève Op de conferentie te Genève waar vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Engeland van gedachten wisselen over de mo gelijkheid van een staking der proe ven met kernwapens, is, naar ver luidt, woensdag enige vordering ge maakt. Aan het overleg van woensdag wa ren de- vorige twee dagen informele besprekingen tussen de afgevaardig den voorafgegaan. Engeland heeft zijn steun gegeven aan een herzien agendavoorstel van de Verenigde Staten. Ook de Sowjet-Unie diende een herzien voorstel betreffende een agenda in. Tot dusver waren er drie voorstellen voor een agenda. Woord voerders van de conferentie wilden geen bijzonderheden over de wijzi gingen mededelen, zich beroepend op het geheime karakter van de onder handelingen. te verkopen, te doen doorhalen, in dien bij herhaling van misbruik is gebleken. Voorté meent de vereniging, dat een colportagevergunning niet al leen met betrekking tot bepaalde afbetalingscolporteurs, maar ook aan de onderneming zelf moet kunnen worden onthouden of ont nomen, indien gevreesd moet wor den of gebleken is, dat de onder neming ongeschikt is om afbeta lingscolporteurs voor zich te laten werken. In vele gevallen is het minder gewenste optreden der col- polteurs namelijk te wijten aan de leiding van de onderneming. De vereniging betreurt het, dat het wetsontwerp geen enkele voorzie ning bevat inzake registratie van af betalingscontracten en geldleningen. Zonder registratie van afbetalings contracten en geldleningen. Zonder registratie nu reeds verplicht te wil len stellen, bepleit zij opneming in de wet van de mogelijkheid, dat te zijner tijd bij algemene maatregel van bestuur daaromtrent regelen worden gesteld. (Advertentie) Voor feestelijke uren Met „4711" EAU DE COLOGNE- altijd lentefris.' 4711 „T0SCA" EAU DE COLOGNE - De harmonische combinatie van geur en frisheid.' 4711 „TR0ÏKA" EAU DE COLOGNE - met het sportieve cachet! 4711 „MASC0TA" EAU DE COLOGNE - kruidige exotische geur/ 4711 „RHE1NG0LD" EAU DE COLOGNE - liefelijk en licht, elegant en edel >-4?77< $et$7uij clëi edeOe ^7uc, da (oébgnei Prof. Gelissen nieuwe voorzitter A.M.V.V. Zoals bekend acht mr. dr. L. N. Deckers nu hij de leeftijd van 7ü jaar heeft bereikt, de tijd gekomen om het voorzitterschap van de A.ÏN. V.V., dat hij sinds 1940 bekleedt, neer te leggen. Door het algemeen bestuur is ter verkiezing als voor zitter voorgesteld prof. dr. ir. H. C. H. Gelissen, directeur van de N.V. Provinciale Limurgsche Electriciteits- maatschappij te Maastricht en oud minister van economische zaken (1935—1987). Aangezien de statuten voorschrijven dat een voordracht van twee per sonen moet worden opgemaakt, heeft de ondervoorzitter, mr. H. Vlug, goedgevonden als tweede er op te worden vermeld. De verkiezing van de nieuwe voorzit ter der A.N.V.V. zal geschieden op de buitengewone algemene leden vergadering op 17 november in „Es planade" in Utrecht. Aantal sterfgevallen door longkanker stijgt In Groot-Brittannië is ook in 1957 het aantal sterfgevallen tengevolge van longkanker blijven stijgen, aldus heeft het Britse ministerie van volks gezondheid woensdag meegedeeld. Er zijn geen tekenen, die erop wijzen, dat de top thans is bereikt. Er zijn 16.430 mannen en 2689 vrou wen aan longkanker overleden. In vergelijking met 1956 was de toene ming bij de mannen 5,2 procent, bij de vrouwen 4,6 procent. De opvatting dat zwaar roken long kanker veroorzaakt, heeft alle aan vallen die op deze mening zijn ge daan, overleefd, aldus het ministerie. aan slachtoffers Hugo de Groot De staf van het ziekenhuis in de Ierse kustplaats Galway heeft de K. L.M. verzocht een gedenkplaat te ontwerpen ter nagedachtenis van de 99 mensen die op 14 augustus om het leven kwamen, toen het K.L.M.- vliegtuig „Hugo de Groot" voor de Ierse kust in zee stortte. Enkele weken geleden schonk de K. L.M. de staf van het ziekenhuis 200 pond (2000 gulden) uit erkentelijk heid voor het werk in de nacht van de ramp. Het geld zal gebruikt wor den voor de gedenkplaat. 9 Het Noorse parlement heeft ingestemd met verhoging van het geldsbedrag voor bijzondere maatregelen voor tewerkstel ling, van honderd tot hondertien mil joen kronen. Premier Gerhardsen ver klaarde bij deze gelegenheid dat Noor wegen naar verhouding minder werk loosheid kent dan andere landen. In Zuid-Afrika zijn 37 mensen door de bliksenï gedood en. werdén tweemaal zoveel mensen ernstig ge wónd bij hevige stormen. WAARSCHIJNLIJK MAART 1959 KLAAR Uitbreiding maakt een einde aan noodtoestand. In de tuin van de rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Middelburg, nadert de uitbrei ding van deze kweekschool zijn vol tooiing. De nieuwe vleugel, die ont worpen is door ir. H. de Lussanet de Ia Sablonière van de rijksgebouwen dienst, moet volgend jaar maart ge reed komen. Deze nieuwbouw omvat een grote toneel-filmzaal, drie nieuwe leslokalen en op de le verdieping, boven de grote zaal, twee handenar- beidlokalen. De vleugel is aan de Stadhuisstraat gebouwd, zodat het gehele gebouwen complex, de oude school aan de Noordstraat, de school in de Sint Se- bastiaanstraat en de nieuwbouw aan de Stadhuisstraat een grote U-vorm heeft met in het midden een tuin, waarvan echter niet veel meer is overgebleven. Van dit gebouwencomplex valt de nieuwbouw door zijn frisse indruk en zijn vele ramen op naast de grauwe kleuterschool, die in 1880 gebouwd werd. In de nieuwe vleugel wordt de meeste ruimte ingenomen door de toneel-filmzaal met een lengte van ongeveer 17 en een breedte van 9 meter. In de zaal zal plaats zijn voor ongeveer 200 bezoekers. Naast het toneel is een klein keukentje ge bouwd, dat bij toneeluitvoeringen ook als kleedkamer kan worden ge bruikt. Het ligt in de bedoeling om de grote zaal als overblijflokaal te februiken voor leerlingen, die van uiten de stad komen. Voor deze leerlingen is het dan mogelijk om tussen de middag koffie te zetten. De directeur van de kweekschool, de heer M. A. Hage jr., is bijzonder trots op de geluidsfilm-projector, waarover men binnenkort zal kun nen beschikken. „Deze geluidsfilm projector is een van de weinige, zo niet de enige, die er op een kweek school in Nederland te vinden zal zijn", vertelde ons de heer Hage. „Wij hebben plannen", vervolgde de direc teur, „nu er een geschikte ruimte voor is om elke maand een culturele lezing te houden of film te vertonen", Op de le verdieping is er meer ruimte dan in de toneelzaal, om dat hier de gang en de trap weg vallen. Deze zaal heeft een lengte van 24 en een breedte van 9 me ter. Door deze ruimte met een muur. van kasten in tweeën te de len krijgt men twee grote handen- arbeidlokalen. Versieringen Ie drie leslokalen, die op de begane frond enigszins haaks op de toneel- Imzaal staan, worden hiermee ver inden door een kicine hall. Er be- J;aan plannen om in deze entree, die >p de tuin uitkomt, een passend mo- iurnent te plaatsen. De gedachten van directeur en architect gaan hier bij uit'naar een beeld, dat de nieuwe onderwijsmethode op een kweek school uitbeeldt. Verder zullen enke le leerlingen, onder leiding van de SPANNENDE DAGEN IN KLAZIENAVEEN Organisator wierp winnend lot in brandende kachel De Inwoners van Klazienaveen onder Emm en hehben spannende dagen ach ter de rug. De vraag „Wie wint de auto?" heeft de gemoederen de afge lopen week danig beroerd. Het was een zekere H. P. uit Foks- hara (gem. Hoogezand) die de Klazie- naveners een nieuwe mogelijkheid aan de hand deed om goedkoop aan een eigen wagen te komen. Wie zou zo'n ongedachte kans niet met beide handen aangrijpen? Men behoefde er slechts dozijnen scheermesjes voor in te slaan. Genoemde H. P. bood namelijk deze nuttige baardkrabbertjes te koop aan in grote pakken a 5 per pak. Wie twee pakken tegelijk afnam maakte kans op een der fraaie hoofdprijzen uit deze merkwaardige toto: een auto, een TV-toestel of een naaimachine. Wie voor 45 aan mesjes afnam ont ving een fraai horloge, wie 55 neer telde mocht zich de eigenaar noemen van een wekker-pendule. Tegen de lamp Men kon zelf gemakkelijk nagaan of men bij de gelukkigen behoorde. De namen van de hoofdprijzen stonden namelijk in een watermerk in de doorzichtige wikkel om het mesje vermeld. Men behoefde dus niets anders te doen dan iedere wikkel even tegen het lamplicht te houden om te controleren cf men al dan niet in de prijzen viel. Was dit laatste het geval dan was een brief kaartje aan H. P. Foksham vol doende. En men kreeg dan de prijs netjes thuisbezorgd ter betaling van een vergoeding van 10. Ten huize van de heer M. Koops, Bladderswijk Oostzijde 162. heerste tekenleraar, de heer F. Maandag, schilderingen in de leslokalen aan brengen indien de voorstudies, die op het ogenblik gemaakt worden, goed uitvallen. In deze schilderingen wil men op symbolische wijze enke le facetten van Eet Zeeuwse leven uitbeelden, zoals een schildering van Zeeland als waterland, polderland en fruitland. Aansluitend op de nieuwe vleugel is een grote fietsenstalling gebouwd, die plaats biedt aan 120 rijwielen. Ook hoopt men spoedig met de aan leg van de tuin en een speelplaats voor de leerlingen van de lagere schooi te beginnen. „Met deze nieuwbouw komt er ge lukkig een einde aan de noodtoe stand", verzuchtte directeur Hage. „De bouwers zijn voor op het tijd schema, zodat wij kunnen verwach ten dat alles op tijd klaar komt". Dat er van een noodtoestand gespro ken kan worden is te begrijpen als men weet dat in 1947 26 leerlingen de lessen volgden. Nauwelijks tien jaren later is dit aantal gegroeid tot 320 Om deze stroom van leerlingen op te vangen heeft men van de le- rarenltamer een leslokaal moeten maken en is in de tuin een houten barak verrezen, waarin les gegeven wordt. Dit zijn echter provisorische oplossingen. Met de bouw van deze nieuwe vleugel is voor de rijkskweek school dus ook het einde van deze noodtoestand in zicht gekomen. een zenuwachtige spanning. Immers ook hier had H. P. goede zaken ge daan en twee grote pakken scheer mesjes moesten tegen de lamp ten einde te constateren of er al dan niet een hoofdprijs gewonnen was. De heer K. zette zich met zijn vrouw en een ander familielid aan dit mon nikenwerk. Na enige tijd ging er een gejuich op: in een der wikkels stond duidelijk een watermerk en tegen de lamp gehouden lazen alle drie met verbaasde en verheugde blikken dui delijk het woord AUTO. Er naast stond een Spoetnik afgebeeld De vreugde van de fam. Koops kende uiteraard geen grenzen en als een lo pend vuurtje ging het grote nieuws door het dorp. Verdacht Een toevallige bezoeker vond het ge val echter nogal verdacht. Om te beginnen controleerde hij of H. P. ook een telefonische aansluiting bezat. Toen dit niet het geval bleek te zijn en deze bezoeker tevens meen de enkele lekken te ontdekken in de scheermesjestoto werd de politie met deze affaire op de hoogte gebracht. Dat dit niet geheel overbodig was, bleek enige tijd latér toen de fam. K. andermaal bezoek ontving van de scheermesjeshandelaar H. P. Dit bezoek verliep niet zo vreugdevol als de fam. K. zich had voorgesteld. Bij het bekijken van de wikkel, waar in de verleidelijke hoofdprijs stond vermeld, stelde H. P. onmiddellijk vast dat dit niet het goede watermerk was. Een zich in zijn gezelschap be vindende dame bevestigde dit. In de asla H. P. nam hierop een blanco wikkel, krabbelde er met de achterzijde van zijn potlood, iets op, verscheurde daarna beide wikkels en wierp een en ander in de asbak van de brandende kachel. De heer K. was door het gebeurde ge heel uit het veld geslagen, dqch diens vriend M., die bij deze gebeurtenis aanwezig was, trad onmiddellijk han delend op. Protesterend tegen de ver nieling trachtte hij te redden wat er te redden viel. Op de geredde snippers valt niets te zien van een afbeelding van een Spoetnik en ook nergens is het woord auto te lezen. Bovendien waren er te weinig snippers voor twee wikkels. De recherche onderzoekt thans waar de originele wikkel is gebleven. Moraal van dit merkwaardige ver haal: voorzichtigheid blijft geboden bij al te verleidelijke aanbiedingen! Marihimrrsrfaretten te RotteHvn verkocht Dezer dagen werd in Enschede door de politie een Duitse jongeman aan gehouden, die daar niarihuanasiga- retten aan de man trachtte te bren gen. Hij had sigaretten nog in zijn bezit: tw in tuks. Hij beweerr!< gerei ongeveer drie weken te Rotterdam verband h1e> n aangehouden I. J. G., die voo'. ip Katendrecht i te hebben. In i te Rotterdam jarige zeeman officier van jus titie werd geleid, en de 54-jarige win kelier A. P. R., die nog bij de politie in bewaring is. Beiden wonen in Rot terdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9