Pleidooi in Kamer tot stopzetting koleninvoer uit Verenigde Staten Orion bracht zinkend Spaans schip veilig binnen KLANKBORD HELFT VAN NEDERLANDSE BEVOLKING WOONT IN STEDEN DODENDE „KROKODILMANNEN" IN BELGISCHE KONGO DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „GEEN VRIJHANDELSZONE TEGEN ELKE PRIJS" Andere oplossing voor de kolencrisis: prijzen verlagen (Van onze parlementaire redacteur) Een tijdelijke stopzetting' van de koleninvoer uit Amerika is gewenst. Dit was het oordeel van mr. P. A. Blaisse (k.v.p.) toen hij woensdag tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van economische zaken uit voerig aandacht schonk aan de huidige kolencrisis. Het kolenverbruik is in de zes lauden van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap met 11 pro cent teruggelopen en ruim 22 miljoen ton liggen bij de mijnen opgeslagen. Mr. Blaisse noemde dit een ernstige zaak, zowel in sociaal als in politiek opzicht. Daar ondanks de teruggang van het verbruik de invoer van kolen in lier jaar, van 1954 tot 1958, is toegenomen van 80 tot 44 miljoen ton, pleitte de heer Blaisse voor een tijdelijk invoerverbod voor Amerikaanse kolen. Om de kolencrisis op te lossen moe-1 ten verschillende maatregelen gelijk tijdig worden toegepast, zo meende mr. Blaisse. Hij sloot zich aan bij de socialistische heer Nederhorst, die dinsdagavond reeds had gevraagd of de kolencrisis niet door prijsverla ging kon worden opgelost. De heer Blaisse meende, dat niet alleen door middel van prijsverlaging, maar ook door andere middelen het probleem uit de wereld moet worden geholpen. Zo achtte hij het nodig, dat m België de onrendabele mijnen worden ge sloten. Hij betreurde de moeilijkhe den met betrekking tot de vrijhan delszone en hoewel hij begrip heeft voor de Franse bezwaren, kon mr. Blaisse geen bewondering hebben voor het Franse beleid. Hij vroeg de minister of deze iets kon vertellen over de achtergrond van de Franse stroefheid. Ook wilde hij van minis ter Zijlstra weten of hij kon bevesti gen, dat er geen twijfel bestaat over de uitvoering van het E.E.G.-verdrag door- Nederland, ook indien er geen vrijhandelszone tot stand zou komen. Niettemin zou hij geen vrijhandels zone willen aanvaarden tegen elke prijs. De expansiepolitiek van de regering werd vooral besproken door de he ren Hazenboseh (a.r.) en Roemers (p.v.d.a.). Beide afgevaardigden wa ren van oordeel, dat de regering meer moest streven naar vergroting van de produktie. De A.R.-woordvoerder vroeg zich af of de regering de aan passing van de middelen aan de be stedingen niet op een te laag niveau heeft gezocht. Onze gemiddelde pro- duktiegroei blijft achter bij het ge middelde in de andere O.E.E.S.-lan- den, terwijl onze bevolkingsgroei juist het hoogst is. Wat de industrialisatie betreft spra ken de heren Hazenboseh en Roe mers er hun teleurstelling over uit, dat het nieuwe aangekondigde beleid nog niet was toegepast. De heer Ha zenboseh was verheugd, dat de werk loosheid in de noordelijke provincies was gedaald, maar meende toch, dat het aantal werklozen daar toch nog te hoog is. De A.R.-afgevaardigde vroeg hoe de positie wordt van die streken, die niet tot ontwilckelingskern worden verklaard, maar toch liggen in het probleemgebied. Ook vroeg de heer Hazenboseh hoe de verhouding wordt tussen het oude en het nieuwe indus trialisatiebeleid. Wat zal er gebeuren met de oude industrialisatiekernen, die geen ontwikkelingskernen wor den? Hij pleitte voor een zekere na zorg voor de oude kernen. Ook de heer Roemers vroeg wat met de oude kernen gaat gebeuren. Worden de fa ciliteiten gehandhaafd of is het de bedoeling er niets meer aan te doen? Inzake het nieuwe prijsbeleid sprak de heer Hazenboseh de wens uit, dat er geen wijziging zal komen in de doelstelling. De heer Roemers betwij felde of de invoering van dit nieuwe beleid wel op de juiste tijd is geko men. Hij vroeg de minister de Kamer in te lichten over het resultaat van zijn onderzoek naar de vleesprijzen. Daarentegen was de heer Van Eijsden (a.r.) er over voldaan, dat er een zekere stabilisatie in het prijsbeleid tot stand is geko men. De heer Schmal (c.h.) be sprak vooral het middenstandsbe- leid. Hij meende, dat de midden stand de voortdurende aandacht van de regering moet hebben. Minister Zijlstra zal dinsdag ant woorden. A.R. tegen voetbalpool i na de mededeling van de rcgc- dat zij een wetsontwerp tot Ah ring, Im wijziging van de ioterijwet, waarin de voetbalpool wordt geregeld, zal indienen, de mening mocht hebben post gevat, dat de A.R.-Tweede-Ka- merfractie het hoofd in de schoot heeft gelegd, dan heeft mr. Meulink, de woordvoerder van deze fractie, woensdag in de vergadering van de Tweede Kamer dit misverstand wel grondig uit de weg geruimd. De heer Meulink gaf duidelijk te kennen, dat de A.R.-partïj haar bezwaren tegen de voetbalpool handhaaft, omdat hij het moreel van ons volk aantast, ern stige sociale bezwaren heeft en tot ontaarding van de sport leidt. De Staatkundig-Gereformeerde ïr. Van Dis velde kort en krachtig von nis over de loterijen met. het rijmpje „loterij en spel baant me nigeen naar de hel" Minister Samkalden deelde mee, dat op het naleven van de maximum- snelheidsbepaling een scherpe con trole zal worden gehandhaafd. Hij deed de toezegging dat het wetsont werp tot het invoeren van de wette lijke aansprakelijkheid van bestuur ders van motorrijtuigen nog dit zit tingsjaar zal worden ingediend. VOLGENS STATISTIEK Zeeland heeft nog overwegend plattelandskarakter Op 30 juni 1956, hei; tijdstip van de laatste algemene woningtelling, woon den bijna 6 miljoen Nederlanders, dat wil zeggen ruim de helft (55 pet) van de totale bevolking, in steden van verschillende grootte en 3,7 miljoen of een kwart in plattelandsgemeen ten. Daarnaast woonde nog 1,8 mil joen of 15 pet in kleinere en grotere geïndustrialiseerde en gemengd agra- risch-industriële gemeenten, terwijl bijna 600.000 personen of 5 pet in de forensen-gemeenten rond de grote steden en in de specifieke woongebie den (Kennemerland, 't Gooi, Utrecht se heuvelrug) woonachtig waren. Dit blijkt uit een door het centraal bureau voor de statistiek uitgegeven Het skiseizoen is weer begonnen. De- se foto werd dezer dagen gemaakt op de Zugspitse in de Beierse Alpen, waar een internationale wedstrijd ■werd gehouden met 20 dames en 80 heren als deelnemers. Rond 2000 toe schouwers woonden de gebeurtenis bij. De foto werd tijdens deze wed strijden gemaakt. KLAP I. Drie lij-examinandi, - ieder vergezeld van een examinator, bot sten met drie wagens tegen elkaar op een kruispunt van drie wegen in de buurt van Denver (V.S.). KLAP II. Adolph de Sena, chef van een bijkantoor der Spaar- en Kre dietbank van San Antonio, overhan digde gehoorzaam 1200 dollars aan een onverlaat, die een kaartje voor hem neerlegde niet de boodschap: „Geef me al het geld of je gaat er aan". Onbeweeglijk staarde hij de boef na toen die zich verwijderde. Een en ander betekende een gevoeli ge klap voor de verkoopkansen van het boek dat De Sena zojuist had geschreven onder de titel: „Wat te doen bij een roofoverval". Zeven jaar geëist wegens doodslag. Zeven jaar met aftrek heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage dinsdagmorgen ge- eist tegen do 23-jarige varensgezel P. G. A. B. uit Rotterdam, die volgens de officier schuldig was aan doodslag. Hem werd ten laste gelegd, zijn stief vader, do 62-jarige bockhaudelaar U. E. W. te hebben gewurgd. Verdachte had een half jaar geleden een kistje geld van zijn stiefvader gestolen, doch deze had geen officiële aanklacht ingediend, nadat P. een schuldbekentenis had getekend. Van het gestolen bedrag van 1600. had verdachte reeds 1400.terug betaald, maar over de laatste paar honderd gulden was verschil van me ning ontstaan. Toen P. uitstel van be taling had gevraagd, had zijn stief vader hem dit niet willen geven en zou vervolgens hebben gedreigd, als nog aangifte te doen bij de politie. Hierop was een vechtpartij ontstaan, met het trieste gevolg vandien. Ver dachte was hierna naar Rotterdam gegaan, waar hij een hele nacht aan het fuiven ging. De officier van justitie achtte dood slag bewezen. De uitspraak Ir op 25 november. Ook West-Duitsland heeft nu een mi niatuur brandweerkorps en wel in Merten bij Bonn. publikatie „typologie van de Neder landse gemeenten naar urbanisatie graad." Van de bijna 6 miljoen „stedelingen" in ons land leefden er BVz miljoen in de grote steden boven 100.000 inwo ners. In de 38 kleine plattelandsstad jes (2000 tot 10.000 inwoners) waren ruim een kwart miljoen personen woonachtig. De meest geürbaniseerde provincie is Noord-Holland met ruim 72 pet van de bevolking in steden en nog eens 10 pet in verstedelijkte forensenge meenten, terwijl het platteland hier slechts 10% van de totale bevolking omvat. Op de tweede plaats volgt Zd.- Holland, waar eveneens 72 pet van de bevolking in steden woont, doch waar het platteland nog 14 pet van de bevolking herbergt. De provincies Friesland, Drenthe en ZEELAND dragen nog een overwe gend plattelandskarakter. Hier woont nl. meer dan de helft van de bevol king in plattelandsgemeenten. Limburg en Noord-Brabant zijn de gewesten met het grootste aandeel van de bevolking in geïndustrialiseer de plattelandsgemeenten (resp. 35 en 21 pet bij een rijksgemiddelde van 12 pet). Een vergelijking met de situatie op 31 mei 1947 leert, dat voor geheel Nederland het aandeel van de in plat telandsgemeenten woonachtige bevol king is tei-uggelopen van 29 tot 25 pet. terwijl het bevolkingsaandeel woonachtig in geïndustrialiseerde plattelandsgemeenten is toegenomen van 8 pet in 1947 tot 12 pet in 1956. Defecte atoomreactors te Windscale radio-actief. De twee kernreactors van de Britse plutoniumfabriek te Windscale, die vorig jaar oktober na een ongeluk werden verzegeld, zullen nog min stens tweehonderd jaar radio-actief blijven, zo is van officiële zijde be kendgemaakt. Zoals bekend geraak ten vorig jaar uraniumstaven in een der reactors oververhit, waardoor brand ontstond en zich radio-activi teit over de omgeving verspreidde. Nog geen maatregelen voor bromfietsen met grotere snelheid dan 40 km De minister van verkeer en water staat heeft de A.N.W.B. medege deeld, dat het niet opportuun is nu reeds te overwégen of en in hoe verre maatregelen dienen te worden genomen, waardoor een aantal thans nog in gebruik zijnde bromfietsen te zijher tijd toch van een rïjkskeur kan worden voorzien. Sinds 1957 worden door de bij de R.A.I. aangesloten, industrieën uit sluitend bromfietsen afgeleverd^ die niet harder rijden dan 40 km per uur. Voorts staat het sinds de wijziging van het wegenverkeersreglement op 4» juli j.l. vast, dat de -voor 1957 in ons land rondrijdende ca. 800.000 bromfietsen slechts tot 1 januari 1963 erkend zullen zijn, hetgeen be tekent, dat zij na die datum niet meer aan het verkeer mogen deelne men. Indien tegen het einde van de over gangstermijn mocht blijken, aldus de minister, dat nog een aanzienlijk aantal tot deze groep behor.ende bromfietsen in omloop is, kan aan de hand van de dan beschikbare gege vens worden nagegaan, welke maat regelen voor dit probleem de meest doelmatige oplossing kunnen bieden. Jachtopziener door schot hagel getroffen Tijdens een jachtpartij, die dinsdag morgen in liet duingebied van het provinciaal waterleidingbedrijf onder Bergen aan Zee is gehouden, werd de 72-jarige gepensioneerde jachtopzie ner Jan Wittebrood uit Bergen ge troffen door een op korte afstand af gevuurd schot hagel. Zijn beide benen werden doorzeefd met hagelkorrels. Hij werd onmiddel lijk per auto naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De heer Wittebrood nam als gast aan de jachtpartij deel. Hij heeft erkend dat het ongeval aan zijn eigen onvoor zichtigheid te wijten is. Townsend ontkent huwelijksplannen De Britse kolonel-vlieger Peter Townsend heeft woensdag te Dar win in Australië ontkend, dat er hu welijksplannen bestaan tussen hem en de 19-jarige Franse fotografe Ma rie -Luce Janiagne. Mej. Jamagne. die Towsend verge zelt naar Sydney, zei: „Al deze praatjes over een romance zijn on waar". Towsend is in Australië voor 't ma ken van opnamen voor een film, die gebaseerd is op zijn wereldreis in '56. Vondeling verontrust over agrarische samenwerking in de Benelux Op een contactdag voor het Neder landse zuivelwezen, die gisteren in Den Bosch is gehouden, heeft de mi nister van landbouw, dr. A. Von deling, het door de nieuwe Belgi sche regering genomen besluit om op pen aantal zuivelprodukten ma ximum heffingen te leggen en reeds thans bij een redelijk hoog zuivel- prijspeil heffingen op te leggen van vijf francs op halfharde en harde kaas en van twee francs op zachte kaas en condensmelk met suiker, voor Nederland bijzonder teleurstel lend genoemd. Hoewel België formeel de mogelijk heid hiertoe had, is het feit, dat dit zonder overleg is doorgevoerd en dat Nederland hierdoor ernstig gedu peerd wordt, zeer verontrustend voor de verdere samenwerking in de Be nelux op agrarisch terrein, aldus de minister. De minister heeft in zijn rede ver schillende actuele problemen van het Nederlandse zuivelbedrijf besproken. Hij zag inzake het zuivelprijspeil in vergelijking met dat van andere agrarische produkten en ook met dat in het buitenland, geen reden tot be zorgdheid. Een betere kostprijs voor de melk zal zeker nog verkregen kunnen worden door grotere ratio nalisatie. In de E.E.G. zag de minister voor de Nederlandse zuivelindustrie nog ver schillende mogelijkheden. Naast de grote belangstelling die er bestaat voor het vetgehalte in de melk vroeg de minister toch ook de aandacht voor de voedingswaarde van melk als eiwitbrön. De politie van Pont- hierstad (Belgische Kongo) heeft een tien tal negers gearres teerd die zich, ver momd ais krokodil, in deze streek hebben schuldig gemaakt aan het vermoorden van niet minder dan 32 personen. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de moordenaars gewapend met een kapmes en ge huld in een soort man tel van krokodilhuid, 's avonds in de sche mering dan wel bij het krieken van de dag verscholen in het oe verriet van de rivier of achter een rots hun slachtoffer afwachtten. Dit werd dan aange vallen als het in een prauw kwam aanvaren of een pad langs de ri vier volgde. Uit de ri- viemevel zag het slachtoffer dan plotse ling een monster op doemen met een kroko- dillenkop en -lijf, doch met armen en benen van een mens. Ver lamd van schrik vorm de het dan een gemak kelijke prooi voor de krokodilman. De politie werd op de ze moorden, die herin neringen oproepen aan de praktijken van de luipaardmannen der Kitawalasecte in het zelfde gebied, attent gemaakt doordat bij de rotsen, stroomaf waarts van Ponthi er- stad, talrijke vermink te lijken aanspoelden. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat aan de moorden een oude stamhaat ten grondslag ligt, die de in dit gebied levende Panamoli's voor de Ba- sua's koesteren. Nie mand kan zeggen hoe ver deze oude vete te ruggaat, noch hoe deze plotseling zulk een bloedige vorm heelt kunnen aannemen. De verdachten, allen Panamoli's hebben hun misdaden snel bekend en verklaard dat zij de Basua's wilden uit roeien. Zij ontkennen evenwel zich aan menseneters praktijken te hebben schuldig gemaakt. De treurige zekerheid be staat echter, dat dit wel het geval is ge weest, aangezien de verminkingen der slachtoffers hierop dui delijk wijzen. Het Wereldgebeuren Pion op twee borden Als diplomaat heeft Vasily Vail- yewitsj Koeznetsow de manier van doen die de na-stalinlstische periode in Rusland kenmerkt. Net als verscheidene collega's kan men heni na felle aanvallen op de „wes terse reactionaire imperalisten" in een gemoedelijke conversatie gewik keld zien met persvertegenwoordi gers van diezelfde westerse landen. Maar bij onderhandelingen met Koeznetsow zijn westerse staatslie den zich altijd ervan bewust, dat hij dan toch maar in de stalinistische periode carrière maakte; in die tijd bracht hij het van eenvoudig land bouwerszoon tot hoofd van de Sow- jet-vakbonden. Voordat hij die vakbonden begon te leiden in 1945 (het duurde tot 1953) had hij, eveneens in Stalins tijd, de belangrijke functie bekleed van ma nager der metaalproduktie in de Sowjet-Unie. De kennis die hem I daarbij van pas kwam, had hij onder meer opgedaan in de Verenigde Sta ten waar hij in het begin der derti ger jaren studie mocht maken van I de fabricage en het gebruik van al- I liages. Hij deed er ook een goede mondvol Engels op, die hem mis schien wel van pas komt nu hij in Genève aan het hoofd staat van de Sowjet-delegaties naar twee inter nationale conferenties tegelijk: die tot het staken van proeven met atoomwapens welke van 31 oktober al slepende is, en die tot voorko ming van onverhoedse aanvallen, die deze week werd geopend. Tot belangrijke vorderingen in dit zeer belangrijke overleg is het helaas nog niet gekomen. Het feit dat Vasily Vailyewitsj Koeznet sow aan het hoofd van beide Sowjet- delegaties staat, is op zichzelf a! oorzaak van enige wrijving gewor den. Koeznetsow is er namelijk in zijn kwaliteit van eerste plaatsver vangend minister van buitenlandse zaken, dus in zijn politieke functie. En de Amerikanen hebben steeds de nadruk erop gelegd, dat zij de con ferentie over het voorkomen van ver rassingsaanvallen voorlopig aan technici willen toevertrouwen, zoals ook de kwestie van de kernwapen proeven en de mogelijke controle op een staking daarvan deze zomer, eerst door deskundigen onder de loep werd genomen om op die manier de weg vrij te maken voor het hui lige politieke overleg over die kwestie. Er zijn dus twee heel verschillende soorten conferenties aan de gang in Genève: een technische over onver- hoedese agressie en een politieke over kernwapenproeven. Niet ten on rechte wordt van de zijde der Ver enigde Staten betoogd, dat Koeznet- sows voorzitterschap van beide dele gaties verwarring kan opleveren. Op de eerste de beste zitting van de „technische" conferentie heeft Koeznetsow betoogd, dat vooral de staten die over massa-ver nietigingsmiddelen beschikken, de plicht hebben om d^ oorlog en verras singsaanvallen te verhinderen. Waar nemers in Genève menen nu, dat het de bedoeling- der Russen is om aan te sturen op tweemogendheden-overleg tussen de Verenigde Staten en Rus land en op die manier verdeeldheid te zaaien in het westelijke kamp. Zij voegen daaraan toe, dat misschien ook Kroesjtsjews voorstellen voor overdracht van heel Berlijn aan Oost-Duitsland moeten dienen om disharmonie teweeg te brengen in de N.A.V.O. Als dat de opzet was, heeft hij zich wel erg misrekend, want men mag aannemen dat er geen westelijke regelingen zijn die de Westberlijners aan het Oostduitse schrikbewind zou den willen uitleveren in plaats van hun de huidige oefeningen in demo cratie te gunnen. Hoe dit ook zij, men kan vaststel len dat de Russen thans een uit gebreid politiek offensief ont plooien. En Koeznetsow, die geschik te eigenschappen had om in Stalins tijd carrière te maken, maar die ook in de na-stalinistische tijd „succesvol" bleef, die alles weet van alliages en' na onvriendelijke woorden in de con ferentiezalen vriendelijk weet te zijn in de wandelgangen, staat in het mid delpunt der belangstelling omdat hij in dit offensief met zijn kennis van het Engels een pioxmerol speelt. MOEILIJK SLEEPKARWEI VERRICHT Het Nederlandse vrachtschip „Orion" heeft woensdag de „Cas tillo Butron", een Spaanse vracht vaarder, die meer dan zes nieter gezonken was, in de Portugese haven Leixoes afgeleverd. De of ficieren van het Nederlandse schip hebben bij de autoriteiten hun verklaringen en aanspraken op bergingsioon gedeponeerd en zijn toen weer aan boord gegaan. De „Orion" zal zijn onderbroken reis naar Antwerpen zo spoedig moge lijk voortzetten. De „Castillo Butron", een schip van ruim 1700 ton, had noodsei nen uitgezonden: in de machine kamer was een lek ontstaan waardoor het schip meer water maakte dan de pompen verwerken konden. De kapitein vreesde een ketelexplosie en vroeg hulp. De Spaanse marine stuurde er een sleepboot en twee oorlogsschepen op af, maar de „Orion" stak ze de loef af en nam de „Castillo Bu tron", die zijn noodseinen had uit gezonden uit een positie op onge- .veer 60 mijl van de kust, op sleep touw, met bestemming de dichtst bijzijnde haven, Leixoes. De kleine bemanning van het Spaanse schip (ongeveer 30 man) was in de boten gegaan en werd na een uur door de „Orion" op gepikt, koud en miserabel. Het sleepkarwei kan niet gemak kelijk zijn geweest en de berging is maar op het randje gelukt. Toen de „Castillo Butr* n" giste ren de haven van Leixoes werd binnengesleept stond het water ruim 6 meter boven zijn water lijn. Het schip was bijna tot aan zijn dek onder water'verdwenen. Het zal zo snel mogelijk in een dok worden drooggezet. Onmiddellijk na aankomst depo neerde de gezagvoerder van het Nederlandse schip zijn verklarin gen en zijn aanspraak op ber gingsioon. VASILY KOEZNETSOW ...gesprekken in Genève... Van de 13-082 paarden, die het vorige Jaar van Ierland naar België en Frankrijk werden verscheept, zijn 68 door of tijdens het vervoer omgekomen, 55 ernstig ge wond en 18 ziek geworden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Internationale li ga voor bescherming van paarden, die bij Argentinië een protest indiende te gen een verscheping van paarden naar België, waarbij veie omkwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5