PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verklaring Westduitse regering: burgers van Berlijn stellen hoop op het Westen Vrije veren - kwestie nog steeds oorzaak van beroering Na rede van Kroesjtsjew OFFICIËLE VLUCHT AMSTERDAM- T0KI0 EINDIGDE IN LONDEN Vandaag 201e jaargang - no. 268 Dagblad, uitgave- van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr, p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 nov. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 35.46); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b'.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2094. Uiteenzetting door Grotewohl over woorden Russische premier Na een bijzondere kabinetszitting, waarin de verklaring van Kroesjtsjew over Berlijn werd besproken, heeft de Westduitse regering gisteren te Bonn een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de burgers van Berlijn, het Duitse volk en de gehele vrije wereld hun vertrouwen hebben gevestigd op de Westelijke landen. Wanneer de Sow jet-Unie zich eenzijdig terugtrekt uit zijn internationale verplichtingen zou dit een schending van het volkenrecht betekenen, die ertoe zou leiden dat Russische toezeggingen als van twijfelachtige aard zul len worden beschouwd. Bovendien, aldus de regeringsverklaring, zou dit optreden zijn terugslag hebben op de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland en een groot gevaar kunnen zijn voor de wereldvrede. Inmiddels overwegen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk om een gezamenlijke verklaring uit te geven, waarbij zij zouden zeggen, in West-Berlijn te zullen blijven, zo nodig met gebruikmaking van geweld, aldus meldt United Press uit Bonn. Meer dan zeshonderd viermotorige vliegtuigen zullen, mocht dat noodza kelijk worden, op zeer korte termijn kunnen worden ingeschakeld bij een eventuele luchtbrug op Berlijn, aldus is te Washington door functionaris sen van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie verklaard. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft woensdag op een perscon ferentie te Oost-Berlijn verklaard, dat de jongste uitlatingen van pre mier Kroesjtsjew over de status van Berlijn geen „sensationele gedach ten" rechtvaardigen. Berlijn was niet het hoofdonderwerp van de rede geweest. Waar het om ging was de noodzaak van een vergelijk tussen de Duitsers onderling. Grotewohl gaf te kennen dat er geen gedachtenwisseling met de Russen was geweest, voordat Kroesjtsjew zijn rede hield. Uit de tekst zoals hij die in de kranten had gezien, trok hij de conclusie dat de Sowjet-Unïe bereid is haar strijdkrachten uit Oost-Dnitsland terug te trekken. „Wellicht zal er aan een dergelijke actie de voorwaarde worden verbon den dat het westen het voorbeeld volgt", zo voegde de Oostdnitse pre mier echter hieraan toe. Voorts bleek volgens hem uit Kroesjtsjews woorden, dat de Sow- jet-Unie bereid is met de Oostduit sers te onderhandelen over een „nieu we regeling betreffende de status van de Sowjetgrocpen op Duitse bo dem". Dit zou wellicht een aanmoe diging voor de westelijke mogendhe den zijn om het voorbeeld te vol gen. Er waren echter nog niet derge lijke besprekingen met de Russen aan dé gang. Wanneer de Russen hun controle bevoegdheden in Berlijn aan Oost- Duitsland zouden overdragen, kon Grotewohl niet zeggen. Volgens hem moesten de westelijke mo gendheden inzien dat hun aanwe zigheid in West-Berlijn niet in het belang van het Duitse volk is. De Oostduitse regering zag Berlijn als één stad. Als West-Berlijn economische moeilijkheden had, was Oost-Duitsland bereid te hel pen. De Oostduitse premier herhaalde, dat zijn regering van oordeel is dat Duitsland herenigd moet worden door middel van een vredesverdrag tus sen de vier grote mogendheden en de twee Duitse staten, gevolgd door de vorming van een confederatie van Oost- en West-Duitsland. In het vre desverdrag zouden zekere voorwaar den aan West-Duitsland moeten wor den gesteld, zoals de ontbinding van monopolies en de demilitarisatie van de bondsrepubliek. Hierna zou geheel Duitsland moeten worden opgenomen in een Europese zone zonder kernwa pens. Westelijke waarnemers te West-Ber lijn constateerden met tevredenheid dat Grotewohl geen nieuwe bedrei gingen tegen de aanwezigheid van de westelijke mogendheden in Berlijn heeft geuit. De opwinding over de verklaring van Kroesjtsjew verdween snel toen de Oostduitse premier had gezegd, dat de kwestie-Berlijn niet het enige of het belangrijkste vraag- In de mist De herfst is in Nederland het jaar getijde van de mist. Dat die mist in Zeeland veel verkeers- stagnatie veroorzaakt is bij de huidige stand van de techniek on vermijdelijk. Men is daaraan ook wel gewend en men stelt er zich op in. Het verwekt wel teleurstelling, maar geen protest wanneer het verkeer te water en te land door mist, wordt vertraagd of gedeeltelijk stilgelegd. Wat echter wel protest uitlokt is het feit, dat bij het verkeer te land niet altijd de vereiste maatregelen worden genomen om dat verkeer bij mist zo veilig mogelijk te doen verlopen. Tijdens de jongste mistdagen moest geconstateerd worden, dat tientallen bestuurders van auto's en in het bij zonder van vrachtauto's niet tijdig overdag de grote koplampen ontsta ken tijdens het rijden in de mist, maar volstonden met het ontsteken van kleine zijlichten. Ook viel het op, dat vele wielrijders niet de moeite namen hun elektri sche rijwiellamp te laten branden, hoewel dat toch een uitermate gerin ge moeite zou zijn geweest. Er moet daarom een beroep gedaan worden op allen, die zich per voer tuig door de mist bewegen om deze veiligheidsmaatregelen in acht te ne men. Dat is dan voor wielrijders het ontsteken van de gewone nachtver lichting en voor automobilisten, die overdag rijden, het ontsteken van de grote koplampen buiten de bebouwde kom. De meeste automobilisten be grijpen dat wel, maar de wielrijders dienen beter te beseffen dat zij "oor- al hun eigen veiligheid dienen door die verlichting. Zij worden door het voeren van verlichting veel beter zichtbaar in het verkeer. De kans dat zij plotseling uit de mist op duikend door een of ander voer tuig worden aangereden, wordt door de verlichting aanmerkelijk geringer. stuk Is. Westelijke waarnemers be schouwden deze uitlating als een aan wijzing dat er niet onmiddellijk van communistische zijde zal worden op getreden. Op de persconferentie van Grotewohl werden exemplaren uitgedeeld van een „witboek over de agressieve po litiek van de regering der Duitse bondsrepubliek en een memorandum over de bedreiging van de vrede door de herbewapeningspolitiek van West- Duitsland". De Oostduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Lpthar Bolz, deelde mee dat woensdag deze stukken aan ongeveer zestig landen zijn gezonden. De betrokken landen worden uitgeno digd hun diplomatieke betrekkingen met Duitsland niet tot de bondsrepu bliek te beperken, maar ook de Oost- Duitse regering te erkennen. Nieuwe Berlijnse luchtbrug in geval van nood. I Uit gezaghebbende Amerikaan- 1 se klingen in Washington wordt vernomen, dat de Ver- enigde Staten in geval van nood in snel tempo een lucht- brug van 600 viermotorige mi- litaire vliegtuigen kunnen or- ganiseren voor de bevoorrading van West-Berlijn. Men zou, in- dien nodig, ook nog kunnen I putten uit een reserve van 300 viermotorige burgervliegtuigen. Voorts zal de Amerikaanse burgerluchtvaart binnenkort de beschikking hebben over meer 1 dan 400 viermotorige straal- I i vliegtuigen, die zonodig even- 1 eens gevorderd kunnen worden. Samenzwering in Buenos Aires. President Arturo Frondizï van Ar gentinië heeft woensdagavond een paleisrevolutie afgewend door zich van de steun der strijdkrachten te verzèkeren tegen een samenzwering onder leiding van vice-president Ale jandro Gomez. Zolder bezweekzeven vrouwen gedood Woensdag is te Alstaette, een plaats je in het Duitse grensgebied, even ten zuiden van Enschede, de betonnen vloer van een kunstmestzolder be zweken. Zeven vrouwen, die in een eronder liggende ruimte bezig waren aard appelen te schillen, raakten bedolven onder het puin en een grote hoeveel heid kunstmest. Zij stierven ter 'De zeven vrouwen werkten voor een conservenfabriek, onderdeel van het bedrijf dat ook kunstmest verhan delt. Oorzaak van de instorting is waarschijnlijk overbelasting van de zoldervloer. Dodenherdenking op 11 november in Brussel: Koning BoudevAjn plaatst een krans aan het graf van de On bekende Soldaat. KOUDE MIST OVER EUROPA Vele passagiers namen maar de boot.... „Minister Witte is naar Londen uit geweken", werd in dè aankomsthal Europa: van Schiphol gezegd, toen geïnformeerd werd hoe laat het K.L. •M.-toestel uit Biak/Tokio via de Noordpoolroute op Schiphol woens dagmiddag zou aankomen. „De rilDSN „Noordzee" had na Anchorage een gunstige wind en zou twee uur voor schematijd op Schip hol zijn binnengekomen, indien de Amsterdamse luchthaven niet dicht van mist had gezeten. Wolkendek 100 meter verticaal, horizontaal zicht miniem. Dat is de reden, waar om de „Noordzee" met de genodig den van de officiële openingsvlucht welke op 1 november is begonnen, gistermiddag om ruim half 1 op London Airport aan de grond wera gezet". Ir. Witte nam de avondboot van Harwich naar Hoek van Holland, evenals dr. H. Albarda, voorzitter van het Centraal Orgaan voor de economische betrekking met het bui tenland, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst en de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.LM. De andere passagiers van de „Noord zee", allen genodigden van de K.L. M., bleven in Londen. Woensdagavond vertrok nog een ma chine naar Londen met aan boord talrijke Japanse gasten van de K.L. M., die een week geleden ter gele genheid van de opening van de gere gelde dienst over de Pool tussen Biak/Tokio en Amsterdam, naar de hoofdstad waren gekomen en gister avond weer zouden vertrekken voor dé retourvlucht naar Tokio. In Londen zouden zij overstappen in de „Noordzeè" en de dienst van Amsterdam naar Tokio en Biak zal dus bij uitzondering niet in Amsterdam maar in Londen be ginnen. Met het extratoestel van Amsterdam naar Londen zullen de passagiers, die in Londen zijn gestrand, naar Schiphol vliegen. De herfst heeft woensdag trouwens in veel Europese landen een meer winters aanzien gekregen. Noord- Frankrijk, Zuid-Engeland, België en West-Duitsland hadden ook te kam pen met een koude mist, Italië had behalve met mist ook te kampen met een zware zeegang langs zijn kus ten, en uit Denemarken en Spanje werden vriestemperaturen gemeld. Uit Oostenrijk werd bewolking en re gen gemeld, gepaard gaande met sneeuwval in de bergen. Ook in Zwitserland was er bewol king met enige mist en regen, maar de temperatuur in de lager gelegen gebieden was nog aangenaam, 'uitsland meldde mist, bewolking en druilregen maar zachte temperatu ren behalve in de bergen, waar hier De leden van het Nederlandse Pad- vindstersgilde zullen in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor het Blauwe Vogel-werk van het N.P.G., ten bate van lichamelijk gehandicapte leden, zelf te verdienen. Er zal n.l. een werkblad, ontworpen door mej. Hil Bottema worden ver kocht, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van kerstversierin gen staan afgedrukt. Deze foto laat zien hoe prinses Ma rijke de actie begon door in Baarn onder haar klassegenootjes werkbla den voor de Blauwe Vogel-stseunac- tie van het N.P.G. te verkopen. Engelse regering steunt maatregelen op Cyprus De Engelse regering steunt de gou verneur van Cyprus in zijn maatre gelen tegen de terreur op het eiland. Engeland en Griekenland hadden bij na overeenstemming bereikt over een Navo-conferentie over Cyprus, en de Britse regering blijft hopen dat dit voorbereidend overleg, wanneer zich een kans voordoet om het voort te zetten, alsnog tot een dergelijke Na vo-conferentie zal leiden. Dit verklaarde premier Macmillan woensdagmiddag in het Lagerhuis, aan het begin van het grote debat over Cyprus. Engeland zal zijn actie tegen de Eoka-terreur voortzetten, en zich niet laten afleiden door geweld of be dreiging met geweld. En het zal al les doen wat noodzakelijk mocht blij ken voor het handhaven van de open bare orde en veiligheid, en om verder bloedvergieten te voorkomen. Nogmaals verklaarde Macmillan te hopen dat de Griekse regering en de Grieks-Cypriotische politici waar bij, zonder dat die genoemd werd, de naam. van aartsbisschop Makarios doorschemerde zullen willen hel pen, door hun afkeuring uit te spre ken over de terreur. KAMER VAR KOOPHANDEL VERGADERDE Moet een lid van Gedep. Staten excuus aanbieden of verdwijnen? De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad, heeft gistermorgen tijdens een vergadering van de Kamer evenals vorige week zijn Zeeuws-Vlaamse collega-voorzitter in Terneuzen deed de verklaringen ter sprake gebracht, welke het lid van Ged. Staten ir. G. P. M. Dikötter op 18 oktober te Hulst tijdens een verga dering van de K.V.P. heeft afgelegd. „Met verwondering en verontwaardi ging heb ik uit de dagbladen daarvan kennis genomen" zo zei de heer Kam meraad, die voorts meende dat aan de heer Dikötter slechts twee wegen openbleven: Openbaar excuus of eclipseren. De heer Kammeraad herinnerde er aan, dat de heer Dikötter in Hulst gezegd zou hebben, dat de Kamers van koophandel in deze verenzaak een fatale rol hadden gespeeld door buiten het provinciaal bestuur om de minister van verkeer en waterstaat te schrijven, dat het bedrijfsleven lie ver redelijke veertarieven zou willen betalen dan urenlang aan de veerha ven te moeten wachten. „U kent even wel de juiste geschiedenis", zei de heer Kammeraad gisteren tot de le den van de kamer. „Op 9 maart 1956 hebben wij in een vergadering van de beide Zeeuwse Kamers volkomen ope ning van zaken gegeven. Er is door mij toen nadrukkelijk gesteld primair verbetering van de vervoersmogelijk- heid en daarnaast als het niet an ders kon billijke tarieven. Medege deeld werd toen ook, dat wij alvorens deze kwestie in de openbaarheid te brengen overleg hadden gepleegd met de commissaris der koningin en daar na met het college van G.S. Tijdens deze laatste bespreking bleek bij het college niet alleen zin voor de reali teit te bestaan,- doch openbaarde zich de instemming en de waardering voor het streven van onze Kamers de be sprekingen over de veren met de mi nister, die waren vastgelopen, weer op gang te brengen". Het zou volgens de heer Dikötter het bedrijfsleven geweest zijn, dat Ged. Staten met de rug tegen de muur plaatste. „De verdere ont wikkeling van deze zaak heeft, me de naast de uitspraak van Prov. Staten, aan Gedeputeerde vol doende gelegenheid verschaft en de ruimte tussen de ruggen en de muur dermate vergroot, dat rich ting kon wor.den bepaald" merkte nu de heer Kammeraad op. Spreker verklaarde dat het niet aan hem ter beoordeling lag of aan de hand van de mogelijkheden verder een juist beleid is gevoerd. „Ik heb mij steeds op het standpunt gesteld, dat door samenwerking en samen- spreking tussen de verschillende col leges, met mannen van goeden wille, het mogelijk moet zijn tot goede re sultaten te komen". „Maar wanneer zoals hier is geschied en nog wel door een lid van het hoogste bestuurscollege in ons gewest de waarheid dermate geweld wordt aangedaan om zijn positie ten over staan van zijn politieke volgelingen te redden, dan wordt samenwerking wel uitermate moeilijk, zo niet onmoge lijk" betoogde de heer Kammeraad met nadruk. En hij vervolgde: „Bij een dergelijke onhebbelijkheid past slechts één keu ze uit twee mogelijkheden: openbaar excuus of eclipseren!" Ten aanzien van de kwestie der vaste oeververbinding onderschreef de heer Kammeraad hetgeen zijn collega, ir. Horstmann vorige week daarover had verklaard. „Met hem betreur ik de geringe activiteit en besluitvaardig heid die ook hier aan de dag wordt gelegd. Opening van zaken is nood zakelijk!" Tot zover de verklaring van de heer Kammeraad. Bij de behandeling van de ingekomen stukken informeerde de heer J. Roose naar de „hearing" van Gedeputeerde Staten over de weg HoedekenskerkeGoes. De he ren C. Kammeraad en A. S. de Jonge (Zie slot pag. 2 kol, 5) Verstekelingen gaan voorlopig naar Merauke Van niet-officiële zijde in Hollandia wordt vernomen, dat de 37 versteke lingen, die zich aan boord bevinden van de „Johan van Oldenbarnevelt", door het marine opnemingsvaartuig „Luymes" zullen worden overge nomen. De verstekelingen worden vrijdag in Merauke verwacht, waar zij zullen worden ontvangen door een vertegen woordiger van de dienst voor sociale zaken. Zij zullen voorlopig in Merau ke worden ondnergebraeht, doch zul len zich verder als vrije burgers kun nen bewegen. Het Rode Kruis van Nieuw-Guinea heeft ten behoeve van de verstekelin gen een bedrag geschonken. en daar sneeuw viel. In Denemarken heeft het sinds maandag 's nachts gevroren en was liet overdag donker en koud. In Zuid-Zweden en Finland was het weer daarentegen nog steeds zacht en regenachtig. In het noor den vroor het echter tien graden en sneeuwde het zonder ophouden. In Noorwegen regende het en de temperaturen langs de kust ble ven boven het vriespunt. In de hoger gelegen gebieden viel sneeuw. Spanje meldde vriestem peraturen in de omgeving van Madrid en sneeuwval in de ber gen. In Portugal was het daaren tegen mooi, zonnig weer. ...is het 350 jaar geleden, dat prins Philips Willem van Nas- i sau, de oudste zoon van Wil- i lem van Oranje, die op veer- j tienjarige leeftijd te Leuven i werd ontvoerd en in Spanje j werd opgevoed, na zijn vrijla- j ting daar en na het overwin- i nen van de daaropvolgende strubbelingen met de Staten i van Holland, die hem in ons i land niet wilden toelaten, ein- i delijk in Den Haag aankwam, j waar hij ijverde voor de tot standkoming van het Bestand, i ...is het 40 jaar geleden, dat de j Duitse kroonprins Wilhelm via Eisden Nederland binnen vluchtte en werd overgebracht naar het provinciaal gouverne mentsgebouw te Maastricht, van waar hij de volgende dag j onder geleide naar het slot Hillenraad te Asselt ging om vervolgens te worden geïnter- I neerd op Wieringen, waar hij i op 1 december afstand deed van al zijn rechten op de Duit- j se en Pruisische troon en zijn dagen sleet als hoefsmid, tot i hij in november 1923 naar i Duitsland terugkeerde, waar j hij als ambteloos burger leef- de en in 1951 overleed. VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen. Aanvankelijk plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 14 november Zon op 7.57 onder 36.51 Maan op 11.11 onder 20.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1