PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Bespreking over „onverhoedse aanvallen" in impasse geraakt Minister van Aartsen, een excellentie van de Zeeuwse „stam" BILT JORDANIË WIL INCIDENT VOOR VEILIGHEIDSRAAD RUIMTEPLANNEN AMERIKAANS LEGER: PLANEET OM DE ZON 201e jaargang - no. 267 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct:. W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststj. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. RUSSISCHE EISEN ONAANVAARDBAAR Eerste werkzitting werd reeds na een uur geschorst In de besprekingen tussen oost en west in G.enève is men met betrekking tot de kwestie der voorkoming van verrassingsaanvallen in een impasse geraakt. De eerste werkzitting over dit onderwerp eindigde na een uur. Men zal vandaag weer bijeenkomen, maar men is, na de scherpe tegen stelling die zich maandag ontwikkelde, niet veel gevorderd. Maandag hield de Rus Koeznetsow een referaat, waarin een reeks van Russische voorwaarden werden gesteld betreffende de wijze waarop vol gens Rusland het vraagstuk moet woTden benaderd. Het westen heeft voldoende duidelijk gemaakt, dat men slechts een benadering langs de technische weg wil. De Russische eisen komen neer op een volstrekte capitulatie van het westen en zijn dus onaanvaardbaar. Dinsdagochtend hielden Koeznetsow rijkste twee aspecten van het vraag- en Foster beiden een uiteenzetting stuk, het verbod zelf en een con- over de wijze, waarop men de zaak dacht ter hand te nemen. Na een uur schorste Foster als voorzitter de zitting tot woensdag en begaf zich met Koeznetsow in een besloten be sloten bespreking, waaraan van weerszijden slechts een handvol ad viseurs deelnam. Erhebben al twee van die besprekingen voordien plaatsgehad. Niets wijst er op, dat men verder gekomen is. De moeilijkheden strekten zich zelfs uit tot het opstellen van een com muniqué, waarvoor men drie kwar tier nodig had. Er stond tenslotte niets grijpbaars in. Slechts kon men eruit leren, dat de conferentie zich de geenszins kort-en-krachtige naam „conferentie van deskundigen voor de bestudering van mogelijke maat regelen die zouden kunnen bijdragen tot het voorkomen van verrassings aanvallen en voor de voorbereiding van een rapport daarover aan rege ringen" gegeven had. Ook in de besprekingen over een ver bod van nucleaire proeve» greep men maar weer naar het middel van de onderhandelingen achter gesloten deuren. Wadsworth (V.S.), Ormsby Gore (Eng.) en Tsarapkin (U.S.S.R.) zetten zich dinsdagmiddag in beslo ten vergadering bijeen. De bespreking zou enige vooruitgang hebben gebracht. Men zou het erover eens geworden zijn, dat de belang- trolesysteem op de naleving ervan tegelijkertijd besproken zullen worden. Dit is een zekere winst want tot nu toe hebben de Russen geëist dat eerst over het verbod zou worden onder handeld, terwijl het westen eiste dat eerst over het toezicht werd gespro ken. In westelijke diplomatieke kringen had men de indruk, dat Rusland eenvoudig de koude oorlog op volle sterkte in Europa terugbrengt. Men brengt dit dan in verband met de stembusoverwinning der democraten in Amerika, die volgens de Russen een wijziging in de Amerikaanse po litiek onontkoombaar zal maken. Men legt verder verband met de me ningsverschillen in de N.A.V.O. en zelfs met de onenigheid tussen Enge land en de Europese landen over handelskwesties. In het kader van dat alles past dan wonderwel een stuggere Russische houding omdat Rusland aanneemt dat Eisenhower onder de gegeven omstandigheden minder dan ooit zal voelen voor nieu- Koud met kans op regen. (Van ofize weerkundige medewerker) Vooral in Brabant is het giste ren een bijzonder koude dag gebleven. De mist bleef daar vrijwel de gehele dag aanwe zig, zodat de temperatuur in Eindhoven niet hoger kwam dan 3 graden C. In de morgen uren werd op het vliegveld Woensdrecht een vorst van 4 graden C. gemeten. In het gehele kustgebied en ook in Zeeland, kwamen naast hier en daar een bui ook flin ke opklaringen voor, zodat de temperatuur in Vlissingen nog tot 11 graden C. kon stijgen. Uit het noordwesten komt een storingsfront naderbij, het welk gisteren in Schotland en Engeland enige regen veroor zaakte. De wind gaat uit zuL delijke richting in kracht toe nemen en blijft nog vrij koude lucht aanvoeren, waarin enke le mistvelden voorkomen. In de loop van de dag kan er voor namelijk in de westelijke helft van ons land plaatselijk wat regen vallen. De temperatuur komt daarbij ook in onze omgeving iets la ger te Liggen. De delegaties om de conferentietafel. we politieke verplichtingen in of bui ten Europa. Verder vermoedt men, dat Rus land de laatste maanden een bete re discipline in de rijen der satel lietstaten heeft kunnen invoeren. Als bewijs daarvan beschouwt men de uitlatingen van Gomoelka bij zijn jongste bezoek aan Mos- - kou. Moeder met vierjarig dochtertje verdronken. Op de grens van de gemeenten Ber- licum en Rosmalen is maandagavond de 42-jarige mevrouw BosHubers uit Berlicum door verdrinking om het leven, gekomen; haar 4-jarige dochtertje Truus, dat bij haar was en dat eveneens te water schijnt té zijn geraakt, Is niet meer terugge zien. Het eerste alarm bereikte de land bouwer Reynen, waar het 3-jarig meisje Nelüe Bos met doorweekte kleertjes en huilend kwam vertellen, dat haar moeder en zusje in de langs zijn boerderij stromende wetering in het water lagen. Het lichaam van de vrouw werd kort daarna gevonden bij een stroomaf waarts gelegen baileybrug. Van het meisje Truus is, nadat tot dinsdag in de late middag gedregd is, geen spoor meer gèvonden. /VA AANVAL OP HOESSEINS VLIEGTUIG Grote demonstraties in Amman. Jordanië is van plan de „aanval" van vliegtuigen van de Verenigde Arabische Republiek op koning Hoes sein voor de Veiligheidsraad te bren- fen. Dit heeft premier Samir Rafai insdag op een spoedbïjeenkomst van het parlement bekendgemaakt. Hij zei dat zijn regering secretaris generaal Hammarskjöld had ge vraagd, spoedig maatregelen te ne men om de kwestie onder de aan dacht van de. raad te brengen. De premier noemde het incident een schending van de beginselen van de Verenigde Naties, van die van de Arabische Liga en van de Arabische resolutie, die op 21 augustus door de Algemene Vergadering der Verenig de Naties werd aanvaard. Koning Hoessein, die vrijdag 24 jaar hoopt te worden, was dinsdagochtend op het vliegveld van Amman tegen woordig bij de overdracht van „Hun- ter"-straaljagers, die de Verenigde Staten Ran Jordanië hebben geschon ken. MEDEDELINGEN VAN VON BRAUN In december wordt raket naar maan afgeschoten. Het Amerikaanse leger is van plan een raket naar de maan te schieten en een kunstmatige planeet om de zon te lat#n draaien. Dit is door de raketdeskundige dr. Wernher von Braun op een symposion over ruim tevraagstukken te San Antonio in Texas verklaard. - Hij zei dat de eerste poging om een raket naar de maan te schieten waarschijnlijk in de eerste week van december zal worden gedaan. De kans dat de maan wordt geraakt achtte Von Braun een op twee. Ver moedelijk zal de raket de maan op tien- tot vijftigduizend mijl passeren en in een nog niet tè voorspellen baan om de zon komen. De raket die zelf een gewicht van 6,75 kg zal heb ben, zal instrumenten van hetzelfde gewicht vervoeren, waarmee men ge- gegevens wil verkrijgen o.a. betref fende de geheimzinnige stralingszone die zich volgens een kortelings geda ne ontdekking hoog boven de aarde bevindt. De uitzendingen van de ra ket zullen tot een afstand van een miljoen mijl van de aarde op te van gen zijn. Dr. Everatt Wellmers, een ruimte vaartdeskundige van de Amerikaanse Bell-vliegtuigfabriek, verklaarde dat de Russen werken aan een intercon tinentale onbemande raket met in trekbare vleugels, die een afstand van 19.000 km zal kunnen afleggen. Dit wapen, de T-4a, zou het hart van de Verenigde Staten kunnen treffen, maar ook een landing op Mars of Venus kunnen maken. Op de maan zou de drietrapsraket niet kunnen landen doordat daar geen dampkring is. Het aanvangsgedicht van de raket zou ruim honderd ton zijn, de groot ste hoogte vierhonderd km en de snelheid 25.000 km per uur, aldus dr. Wellmers. Volgens hem werkt ook de Amerikaanse regering aan een der gelijke raket. De Jordaanse regering heeft dinsdag intensief overleg gepleegd met bui tenlandse diplomatieke vertegen woordigers. Tezelfdertijd vonden grootscheepse demonstraties van sol daten 'en burgers ten gunste van ko ning Hoessein plaats. Soldaten, die grote foto's van ko ning Hoessein, de opperbevelheb ber van het Jordaanse leger, met zich meevoerden, dansten dinsdag door de straten van Amman, ter wijl zij „Hoessein, Hoessein, lang léve Hoessein" riepen en schoten in de lucht afgaven. Overal hingen de vlaggen uit. Schoolkinderen, die dinsdag vrij hadden, mengden zich onder de feestvierenden. Ook de kantoren waren gesloten. Staat van beleg in Argentinië afgekondigd. be Argentijnse regering heeft een staat van beleg voor de tijd van der tig dagjan afgekondigd als voorzorgs maatregel voor hét bewaren van de openbare orde, zo is dinsdag door het ministerie van binnenlandse za ken meegedeeld. Naar verluidt heeft president Arturo Frondizi dinsdagmorgen vroeg een dekreet hiertoe ondertekend in ver band met de onrust, ontstaan door een staking op de olievelden van de provincie Mendoza. Tegelijkertijd werd in de vroege morgen in Buenos Aires, La Plata, Rosario en Mèrcedes een aantal ar restaties verricht. Volgens niet of ficiële berichten zijn ruim driehon derd mensen in hechtenis genomen. Krachtige uitbarsting Japans hoogste vulkaan Japans hoogste vulkaan, de Asama (2540 meter), nabij het vakantie oord Karoeizawa, dat 140 km ten noordwesten van Tokio is gelegen, is maandag tot uitbarsting gekomen. Deze uitbarsting deed de ruiten van naar schatting tweeduizend wonin gen barsten. Het was de ergste eruptie sinds 1922 en was veel krachtiger dan die van 1950 en 1954. Uit de krater werden stukken steen honderden meters de lucht ingewor pen terwijl uit de kratermond ge smolten lava stroomde, die enkele bosbrandjes veroorzaakte. Deze wer den alle geblust, voordat huizen wer den beschadigd. Vraaggesprek met nieuwe bewindsman (Van een onzer redacteuren) „U BENT toch Zeeuw, excel lentie?" De nieuwe bewindsman van verkeer en waterstaat maak te een bezwerend gebaar: „Nou moet U me niet direct annexeren. Ik heb weliswaar Zeeuwse ouders, maar ik ben een geboren Amsterdammer. Maar bovendien: ik ben mi nister, voor Friesland even goed als voor Zeeland Zo begon een vraaggesprek, dal mr. J. van Aartsen ons toestond in zijn werkvertrek aan de Haagse Hofvijver. Een gesprek, dat bijna een uur duurde en dat ons gelegenheid gaf tot een na dere kennismaking met deze nieu we minister: een vriendelijk, maar gedecideerd man, die zicli snel en energiek verdiept in de vele za ken van zijn omvangrijke depar tement. „U moet Van mij géén verklaringen over Deltaplan en veertarieven verwachten", zei hij glimlachend. „Over het Deltaplan weet ik nog niet meer dan de ge middelde krantelezer. En nog maals: ik ben minister voor het gehele land Geen Zeeuwse annexatie dus! Dat Tweede Kamer verdedigde, slaak te hij de verzuchting, dat in een verre toekomst bij de afsluiting van de Waddenzee misschien wè) eens een Zeeuw aan het hoofd van zijn departement kon zitten. Zijp directe opvolger excellentie Var Aartsen past in deze theorie de overgang van een Fries naai een Zeeuw zo-maar-ineens zou té abrupt zijn en nu kan een Zeeuw se Amsterdammer de komende ja ren voor een geleidelijke overgang zorgen Maar nu in ernst: de nieuwe minister moge dan geboren en getogen zijn in de hoofdstad des lands; van Nederlands Deltapro vincie in het zuidwesten weet hij bijzonder vgel. Want talloze malen verbleef hij in dit ge west en nog altijd heeft hij er vele contacten: zijn familie woont in Zeeland. Geen wonder, dat de laatste weken toen be kend werd wie de opvolger van minister Algera zou wórden sommige Zeeuwen tot elkander zeiden: „Van Aartsen, Van Aartsen? Die naam komt me bekend voor En toen de foto eenmaal in de krant was verschenen, zeiden ze: „Oooo, maar dan ken ik hem wel, dat is nog familie van die-en-die..." En omgekeerd, als iemand uit dit gewest de nieuwe bewindsman ontmoet, dan behoeft hij er niet op te rekenen, dat hij veel nieuws uit Zeeland aan hem kwijt kan Waarom niet? Omdat de minis ter het allemaal al weet... Het klinkt wat oneerbiedig, maar men zou kunnen zeggen: deze excel lentie kent zijn Zeeuwse pappen heimers. En het is nog oneerbie diger om bijvoorbeeld met deze pappenheimers de leden van Ge deputeerde Staten te bedoelen, maar ook zou kloppen: excellentie Van Aartsen kent de meeste Ge deputeerden. „Natuurlijk de heer Scnout, een partijgenoot, maar ook de heren Philipse, Mes en Dikötter zijn me niet onbekend." Men zou er aan toe kunnen voe gen: de overige heren zult U zon- mm Minister Van Aartsen. der twijfel spoedig leren kennen, excellentie, vooral nu de Staten van Zeeland het college van Ged. Staten hebben - uitgenodigd zo spoedig mogelijk eens met U te gaan praten over de veertarie ven... Wie veertarieven zegt, denkt aan de waterstaatsbegroting en aan de Tweede Kamer. „Kent U de Twee de Kamer, Excellentie?" (Zie slot pag. 2 kol. 5) Koning Hoessein van Jordanië, die voor een vakantie van drie weken, met een vliegtuig naar Europa on derweg was, werd door Syrische Migs onder vuur genomen. De jonge ko ning wist echter te ontsnappen en vloog terug naar Amman. Overal braken volksfeesten uit om de be houden terugkeer van koning Hoes sein te vieren. Het parlement- werd in een speciale zitting bijeengeroe pen. Foto twee Sjeiks betuigen ko ning Hoessein hun loyaliteit. Abbas bereid tot tijdelijk bestand De Algerijnse nationalistische leider Ferhat Abbas heeft tegenover een correspondent van Belga te Cairo verklaard, dat hij bereid is een tij delijk bestand in Algerije te sluiten, mits onder auspiciën van de Ver enigde Naties onderhandelingen tus sen Frankrijk en de Algerijnse re gering worden gevoerd. Met besprekingen volgens de door premier De Gaulle genoemde voor waarden zou hij nooit instemmen. Elk initiatief van de Verenigde Na ties dat kan leiden tot een toenade ring tussen de Franse en de Alge rijnse regering zou hij toejuichen. Vrouwen nleegden bankroof té Sankt Moritz Twee aantrekkelijke jonge vrouwen hebben kans gezien in minder dan negentig seconden een bank in het Zwitserse wintersportoord Sankt Moritz te beroven. Terwijl een van haar de aandacht van de kassier op zich wist te vesti gen, maakte de ander zich van een stapel bankbiljetten, meester, waarop beiden het gebouw verlieten. De plaatselijke politie meent, dat de bankroof door buitenlandse vrouwen Er zat een beer in de eik. In de nacht van zondag op maandag heeft een ontsnapte beer uit de dierentuin van Hannover een wijkplaats ge zocht in een eik. Toen de be wakers het dier in de boom ontdekten, scheen het heel wei nig neiging te hebben uit zich zelf naar zijn gebruikelijk ver blijf terug te keren. Zij riepen de hulp in van de brandweer, die het dier met brandslangen bespoot. De beer bleef waar hij was, keek op zijn belagers neer en at een blad of wat. In de nacht van maandag op dinsdag werden schijnwerpers op de boom gericht en stonden j politieagenten met machine- pistolen gereed om een uit- i valspoging te verhinderen. Ook dinsdag verzonnen zijn j belagers allerlei middelen hem i uit de boom te krijgen. Zij vie- len hem aan met lange bam- I boestokken en met stokken i met fakkels. Die fakkels brach- ten hem wel wat in het nauw. j Hij gromde, bekogelde de last- i posten met takken en klom nog wat hoger. Een aanval met schuimblus- sers wachtte de beer niet meer af. Hij liet zich langzaam van tak tot tak zakken en einde- I lijk, na veertig uur, stond hij weer op de begane grond. Zon der aarzelen wandelde het dier waardig naar zijn kooi. VERWACHT. EETS MEER WIND Aanvankelijk hier en daar mist, la ter voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuid. De zelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 13 november Zon op 7.55 onder 16.53 Maan op 10.14 onder 19.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1