NIEUWS UIT DE KERKEN P. z, c. BEGROTING KAMER VERMELDT BATIG SLOT VAN 26.0(10 Tekko Taks op de vliegende hollander i VAN DEN DRIEST UITNODIGING voorlichtingsavond Slagerij A. J. DE PAGTER DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL IN GOES Vestigingsbesluiten voor bijna 2000 ondernemingen. Tijdens de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg, die a.s. woensdag in ho tel „De Korenbeurs" te Goes gehou den wordt, komt de vaststelling van de begroting der Kamer voor 1959 aan de orde. De ci iters van deze be groting staan voor een belangrijk deel in het teken van de op handen zijnde uitvoering der werkzaamheden die verbonden zijn aan de eerste toe- pnssing van de Vestigingswet Bedrij ven 1954. De begroting voor 1959 geeft aan" in komsten een bedrag aan van f 165.500 en aan uitgaven van 142.100, zodat I er een voordelig saldo te zien is van 23.400. De ontvangsten en uitga ven van de begroting voor 1958 be droegen respectievelijk 142.100 en 116,100, alzo een batig slot van 26.000. De post jaarlijkse bijdragen op de be groting voor het volgende jaar geeft een stijging te zien van 122.000 tot 135.000, terwijl op de post „andere inkomsten" thans 15.000 geraamd is tegen vorig jaar 6000. Dé voor naamste bronnen voor deze post zijn de leges vestigingswet kleinbedrijf 1937 5000) en de leges vestigings wet bedrijven 1954 9000). Wat de uitgaven betreft zijn de salarissen, toelagen en gratificaties geraamd op 68.000, dat is 6500 hoger dan in 1958. De post onderhoud gebouwen is op 4000 geraamd, 1000 hoger dan vorig jaar, de post aanschaffing en onderhoud inventaris op 5000 te gen 1000 het vorig jaar en de post telefoon en telegrammen op 3500 tegen 2500 het vorig jaar. Men ver wacht namelijk een toeneming van 't telefonisch contact. Voorts is de post reis- en verblijf- H kosten met 9500 2000 hoger I geraamd dan in 1958, terwijl de raming van 8000 voor subsidies en contributies 1500 hoger is dan het vorig jaar. De raming voor algemene onkosten tenslotte is verdubbeld geraamd tot 3000. De overige posten zijn op en kele uitzonderingen nagenoeg gelijk geraamd aan die van het vorig jaar. In de toelichting öp deze begroting wordt voorts meegedeeld, dat vóór 1 januari a.s. de totstandkoming ver wacht kan worden van talrijke vesti gingsbesluiten. De voorbereidingen voor de uitvoering zijn op het secre tariaat van de Kamer in volle gang. Om de gedachten te kunnen bepalen bij de omvang der werkzaamheden, is nagegaan hoeveel ondernemingen onder de werking van deze besluiten vallen. Het betreft hier 1980 onderne mingen, waarvoor binnen drie maan den 2500 aanvragen moeten worden verzorgd en waarvoor naderhand de vestigingsvergunningen moeten wor den afgegeven. Teneinde aan deze opeenhoping van werkzaamheden het hoofd, te kunnen bieden, zijn reeds enigh noodzakelijke voorzieningen getroffen door uitbrei ding van de outillage der Kamer. Ook zijn twee extra-krachten in dienst genomen. Na de behandeling van de begroting 1959 vermeldt de agenda de verkie zing van leden der Kamer in ver band met de periodieke aftreding per 1 januari 1959. Na de rondvraag houdt drs. B. J. Udink.'adjunct-secre- taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, een cau serie over het onderwerp „De Euro pese economische samenwerking, in het bijzonder de Vrijhandelszone". Nagekomen advertentie Op 7 november is zacht en kalm van ons heen gegaan onze lieve tante JOHANNA WILHELMINA ADRIANA VAN LOO. Den Haag; J. van Loo A. M. van Lco- Ditmar Toontje Vlissingen, 10 november 1958. Algemene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden, nog onverwachts, onze zorg zame vrouw, moeder, behuwdmoeder, groot- en overgrootmoeder in de ouderdom van ruim 88 jaar. Uit aller naam,' A. Hubregsen, Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Biervliet, 10 november 1958. De begrafenis zal plaatshebben donder dagmiddag te drie uur op de algemene be graafplaats te Biervliet. Hoela-hoepelwedstrijden in Vlissingen. Vlissingen krijgt op 19 en 26 M november a.s. zijn eerste stede1- lijke hoëla-hoepel-wedstrijd! Het is de buurtvereniging „Nieuwendijk-Zeilmarkt" die tot het organiseren van een dergelijk hoela-festijn voor de jeugd-'toestemming heeft ge- vraagd en... verkregen. Men kan dus in Vlissingen ge- jl organiseerd aan de hoepel. Woensdagmiddag 19 november a.s. beginnen op de Nieu- M wendijk om half twee de voorronden voor het Vlissing- se kampioenschap. Er zijn drie leeftijdsgroepen; één voor de p deelneemsters en deelnemers van vijf tot acht jaar, één voor de groep van acht tot elf jaar en eén voor de categorie elf tot veertien jaar. De winnaars in de verschillen- de groepen komen uit in de M woensdagmiddag 26 november te houden finale, die op dezelf- de plaats wordt gehouden en |f eveneens om half twee begint. Op de Nieuwendijk worden ook de aan de wedstrijd verbonden §f prijzen uitgereikt, die ter be- §f zichtiging in de etalage van de fa. Hemelaar op 'de Nieuwen- dijk zullen worden uitgestald. f§ De winnaar .van. de finale zal Vlissingen mogen vertegen- M woordigen op de nationale kam- pioenschappen, die in Amster- dam gehouden zullen voorden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer R. Zuidema te Goes overleden. Op 79-jarige leeftijd is in het Gast huis te Goes overleden de beer R. Zuidema, oud-hoofdredacteur van de protestants christelijke dagbladen „De Zeeuw" en „Het Zeeuwsch Dag blad". De heer Zuidema heeft tevens enkele jaren zitting gehad in de Goe- se raad voor de A.R. partij. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing stel de de heer Zuidema zich niet meer herkiesbaar. Wijlen de heer Zuidema, die in 1879 in Kollum (Fr.) werd geboren, ging al op jeugdige leeftijd in de journalis tiek. Hij trad 1 april 1904 in dienst als redacteur van „De Velüwse Bla den" en was vervolgens werkzaam bij „De Vrije Westfries" te Enk huizen en bij de „Nieuwe Leidsche Courant" te Leiden. In laatstgenoem de stad was hij tevens lid van de ge meenteraad voor de A.R. In 1927 kwam de heer Zuidema naar Goes, waar hij hoofdredacteur werd van „De Zeeuw". Kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd hij door de bezetters gevangen gezet. In 1946 aanvaardde hij de functie van hoofdredacteur van „Het Zeeuwsch Dagblad" te Goes. Hij werd in dat jaar tevens lid van de Goese gemeen teraad voor de A.R. In 1949 legde de thans overledene -zijn functie als hoofdredacteur neer. Tot 1958 maak te hij evenwel nog deel uit van de Goese raad. In het politieke en kerkelijke leven hêeft de heer Zuidema voorts tal van functies bekleed. Zo is hij vele jaren ouderling geweest van de gercf. kerk te Goes en tot 1954 voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging van de A. R. Bij zijn overlijden bekleedde de heer Zuidema o.a. nog de functies van voorzitter van de Centrale Kiesver eniging van de AR. voor Zuid- en Noord-Beveland, bestuurslid van het Provinciaal Comité van de A.R., en bestuurslid van de Vereniging van Provinciale en Gemeentelijke A.R.- hestuurders. De begrafenis is bepaald op donder dagmiddag 2 uur op de algemene be graafplaats te Goes. Kopers voor huizen in Nieuw- en St.-Joos!and? Raad verleent bouwonderneming recht van optie voor 3 mnd. In de maandagavond onder voorzit terschap van burgemeester F. S. K. Graaf van Randwijck gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland werd voor de tijd van drie maanden een optie op bouwterrein verleend aan de heer M. Boogaard te Goes voor de bouwon derneming „Inter Scaldis" te Goes. Indien er kopers voor de woonhuizen kunnen worden gevonden, dan ligt het in de bedoeling van het bouwbe drijf twee soorten woningen te bou wen aan de Beatrixstraat en de Wil- helminastraat. Mochten na drie maanden geen kopers zijn gevonden, dan vervalt de optie op het bouwter rein. Bij de rondvraag vroeg de heer Jan- sexi (arb.) tot herstel van de Wilhel- minastraat over te gaan. B. en W. zegden toe, begin 1959 met het her stel van deze straat een begin te ma ken. De heer P. Jeras werd tot ge meentewerkman in vaste dienst en havenmeester benoemd. Afscheid voorzitter van Ver. chr. mulo in Zeeland. De afdeling Zeeland van de Vereni ging voor christelijk m.u.l.o. hield een vergadering in „De Korenbeurs" te Goes, onder leiding van de heer J. IJsselstein te Middelburg. Na een openingswoord door de voorzitter werden enkele mededelingen gedaan betreffende een enquête door net So ciologisch Instituut. Hieruit bleek o.m., dat op 165 scholen 211 vacatu res zijn, terwijl het gemiddelde aan tal aktes per onderwijzer relatief vrij sterk is teruggelopen in vergelijking met vijf jaar geleden. De heren J. Hommes uit Vlissingen en C. A. van Wijngaarden uit Vlis singen werden aangewezen als af gevaardigde naar dé algemene ver gadering te Den Haag. De heer J. Boender te Middelburg werd tot be stuurslid benoemd. In verband met zijn afscheid als voorzitter gaf de heer IJsselstein een kort resumé van hetgeen er in de af gelopen twintig jaar in de vereniging is gebeurd. Bijf de oprichting in 1936 telde de vereniging 24 leden, verdeeld over zes scholen; thans is dit aantal rond 60 leden van 13 scholen. De scheidende voorzitter werd ver volgens toegesproken door de heren H. van Elven uit Wissenkerke en G. van Bekkum uit Rotterdam, welke laatste namens het hoofdbestuur sprak. Tijdens deze goedbezochte bij eenkomst werd voorts een causerie fehouden door drs. M. Enker uit liddelburg, die sprak over „Een oud volk wordt nieuw", de geschiedenis van het Joodse volk. Ontspanningsgeschenk voor ..Zonneveld". Op donderdag 27 november a.s. des avonds om acht uur zal het comité „Sport steunt Zonneveld" weer een ontspanningsgeschenk aanbieden aan de- patiëntjes en het personeel van het zeehospitium .Zonneveld' te Oost- kapelle. Dit zal geschieden in een bijeenkomst in „Zonneveld". De aard van het geschenk is nog niet definitief bekend. Zoals bekend werd vorig jaar door het comité een be drag van ongeveer 5000 ingeza meld, hoewel evenmin bekend is hoe veel hiervan voor het geschenk be steed kan worden. Anna Kethly spreekt in Middelburg. De bekende Hongaarse verzetsstrijd ster en oud-minister, mevrouw Anna Kethly, die thans te Brussel verblijft, heeft zich bereid verklaard op de op maandag 17 november a.s. in de gro te zaal van „De Gouden Poorte te Middelburg te houden jaarlijkse vrou wendag van de vrouwenbond van de P. v. d.A als spreekster aanwezig te zijn. Prof. P. Nieuwenhuijse overleden. In Zeeuwse gemeente Kattendijke geboren. In Utrecht is vrijdag j.l. overleden prof. P. Nieuwenhuijse, oud-hoogle raar in de ziektekunde en de ziekte kundige ontleedkunde aan de rijks universiteit te Utrecht. Prof. Nieu wenhuijse. die in de Zeeuwse ge meente Kattendijke werd geboren, bereikte de leeftijd van 75 jaar. Na zijn artsexamen in 1908, werd hij een jaar later benoemd tot prosector aan de psychiatrische inrichting Mee- renberg. In 1920 volgde zijn benoe ming tot assistent van prof.'R. Josse- lin de Jong in Utrecht. In 1929 werd hij benoemd aan de psychiatrische in richting van de Willem Arntzstich- ting te Utrecht. In 1935 werd hij be noemd tot hoogleraar aaft de rijks universiteit aldaar. Van zijn hand verscheen een groot aantal werken op het gebied van de hersen- pathologie, terwijl hij ook veelvuldig zijn medewerking verleende aan het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. Hij zag de ziektekunde steeds< tegen een brede biologische achter- grónd, hetgeen resulteerde in zijn bij zondere opvatting over de betekenis van de levende ziekteverwekkers voor de mens. De overledene zal vanmiddag in alle stilte op de begraafplaats t.e Biltho- ven ter aarde worden besteld. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rijswijk (Zuid-Holland) (ddfde predikantsplaats) W. Grif fioen te Nijkerk en P. Heinen te Nooi-dwi jk-Binnen Beroepen te Winschoten (vac. R. J. de Jóng): J. van Dalen te Nieuw Loosdrecht: te Vollenhove-Sint-Jans Klooster: C. W. de Ruiter te Visvliet (Gr.); te Nieuwlande: G. de Vries, kand. te Almkerk (N.-Br,). VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Groningen H. R, Tim merman te Yerseke. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Daarlerveen-Vrooms- hoop-Westerhaar R. J. Vóórhaar, kandidaat te Bussum, die het beroep ook aannam. Ds. P. Meijering 40 jaar predikant P. Meijering te Zierikzee her- Tweeduizendste schip in haven van Vüssingen Op 8 november liep in de Vlissingse haven het tweeduizendste schip sinds één januari 1958 binnen. Het was de „Olive", een kustvaarder, die op weg was van Hansweert naar Swansea. In 1957 kwam het tweeduizendste schip pas op 3 december binnen, zo dat het in de Vlissingse haven wel iets drukker is geworden. HOOG EN LAAG WATER 12. november Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 1.59 2.31 3.23 3.33 3.55 2.56 2.70 2.78 1.85 2.11 -f- nap uur meter 14.17 2.47 14.49 15.41 15.51 16.14 2.61 2.68 1.79 2.06 uur 8.28 9.02 9.38 8.57 9.25 nap meter 2.18 2.35 2.48 1.43 1.70 nap uur meter 20.56 2.25 21.31 22.05 21.23 21.45 2.42 2.55 1.53 1.82 36. Na het terugvloeien van het gewelddadige water werd het eindelijk weer stil. Stil? Neen, want over al van verschillende punten klonk nog steeds heel dui delijk angstgeschrei. Dan kwamen de bewonérs van het stadje, de dappersten voorop, reeds met lantaarns aangelopen en zag men de slachtoffers van de schip breuk gillend en kermend over daken en aan boom takken hangen. Natuurlijk waren wij wel «rat gekneusd en wit van schrik, maar verder toch ongedeerd en in ieder geval springlevend. Had ze maar eens zien spar telen! Dan ging ook het licht weer aan en de men sen die bezig waren om de technische staf van de tele visie met ladders naar be neden te brengen, ontdekten nog iets. Boven op de torenspits van de kerk zwaaide met ar men en benen alsof hij vliegen wilde een gro- te, gezette figuur, die aan één stuk door brul de: „Help! Help, help me toch!" Het was de geweldenaar Brills. de massaregie, Charles geboren, als chr. geref. predikant te Baren- drecht bevestigd. Hij diende deze ge meente tot 1922, waarna hij achter eenvolgens nog te Nieuwpoort 1922- 1927), Zwijndrecht f1927—1942) en Maassluis (19421946) stond. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Zierikzee, waar hij nog wel preek beurten vervult. Op initiatief van de kerkeraad van Zierikzee zal de jubi leumdag niet onopgemerkt voorbij gaan. Motorspits omhoog gevaren bij Hoedekenskerke. In de nacht van zondag op maandag, omstreeks half vier, is de motorspits „Fata Morgana" 300 ton), op weg van Terneuzen naar Hansweert, ter hoogte van Hoedekenskerke op een zandbank omhoog gevaren. Het schip had geen lading aan boord. De sleepboot „Holland" uit Terneu zen voer ter assistentie uit, maar de „Fata Morgana" slaagde er maan dagmorgen omstreeks 11 uur in, op eigen kracht vlot te komen. Het schip heeft de reis voortgezet. Instuif-weekend op Hedenesse. Met zeer veel voldoening kunnen de jongeren van de instuif van de Her vormde Jeugdraad te Goes terugzien op een weekend-verblijf op „Hede nesse" te Cadzand. Het thema van het weekend was „Eenzaamheid en vriendschap". Za terdagavond hebben de jongeren, on der leiding van wika Wasterval, zich beziggehouden met pantomime, waar bij allerlei situaties en begrippen móesten worden uitgebeeld. Dit ge beurde in een allerplezierigste spel vorm. Wika Best hield daarna de dagslui ting. Zondagmorgen werd de kamp dienst door alle jongeren voorbereid door bijbelstudie, verzorging van de liturgie en uitspelen van hèt Bijbels verhaal, waarbij op treffende wijze werd uitgebeeld hoe een groep men sen een gemeenschap kan vormen en iemand, die zich eenzaamvoelt kan opnemen. De preek werd gehouden door wika D. E. Hiensch, waarbij hij inging op de problematiek van de jongeren, zo als die zich had geuit in de beant woording van de vragen bij de bijbel1 studie. Zondagmiddag werden volleybalwed strijden gehouden en werd een aar dig* karakterspel gespeeld. Ook het voiksdansen ontbrak niet op dit ge zellige weekend. De leiding berustte bij de drie wika's, die ook gezamenlijk het weekend be sloten. waarbij ieder een bepaald fa cet van het weekend samenvatte. Voldaan gingen de deelnemers per fiets of per trein zondagavond huis waarts. LEZERS SCHRIJVEN Lagere school te Baarland. In het gemeenteraadsverslag van Baarland van dinsdag, 4 nov. j.l. las ik tot mijn verbazing, dat aan de leer middelen in de laagste klassen van de o.l. school te Baarland zeer weinig aandacht is geschonken. Dat is geheel onwaar, daar deze de laatste jaren ge heel zijn vernieuwd. Dat de oud-wet houder en lid van de Oudercommissie, de heer De Mol, daar een aanmerking op durfde te maken, is een bewijs, dat hij met de toestand van de leermidde len helemaal niet op de hoogte is. De aanvraag van een extra-uitgave dient dan ook niet voor vernieuwing van leermiddelen, maar is hoofdzakelijk bestemd voor een nieuwe handwerk- kast van plm. f 40U.en voor leer middelen van een nieuw in te voeren vak handenarbeid en zo mogelijk voor de aanschaf van een naaimachine voor het vak handwerken. Het zou mij groot genoegen doen, wanneer de raadsleden eens een kijk je In mijn school kwamen nemen. Gaarne zal ik ze dan de inventarisatie lijst met jaartallen van uitgave en de leermiddelen zelf tonen. Ook voor be langstellende ouders zal op verzoek op de a.s. ouderavond alles te bezichti gen zijn. H. A. Minna ai d Hoofd der o.l. school te Baarland. Deze patent vormhouders voorkomen omkrullen van revers van lederen kleding. Alleenverkoop voor Walcheren GRAVENSTRAAT - MIDDELBURG Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland. ZIJ betekenen betrou wbaarhei d, grote lezerskring, vlotte berichtgeving, actualiteit en ruim verspreidings gebied. STAATSBEDRIJF DER PTT Telefoondistrict Breda aan alle telefoonabonnees van Hulst, Kijkuit, Heikant, 5t.Jansteen, Clinge en Terhole, tot bijwoning van een over automatische telefonie, in het PATRONAAT „ST. JOSEPH", Lange Bellfngstraat te Hulst, op donderdag 13 november en vrijdag 14 november a.s., des avonds te 19.30 uur. Tijdens de demonstraties wordt tevens de film „Telefoon, de ontwikkeling van een uitvinding", vertoond. Morgen is het weer woensdag dan is het weer goedkope dag bij ons l 500 gram GEHAKT kost dan 1.55 500 gram doorregen RUNDERLAPPEN 1.75 Wij hebben dan ook weer verse BOERENLEVERVVORST en BOERENHOOFD- KAAS. Vanaf heden ook weer fijn gezuurde ROLPENS. KORTE NOORDSTRAAT 51 - TEL 2914, MIDDELBURG. WIJZIGING ,'OLIKLINIEKUREN R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN HEELKUNDEKLINIEK Hoofd prof. dr. E. J. MOEYS tel. kliniek 20941 - tel. huis 21714. Polikliniek ingang Verlengde Groenestr. Heelkunde Alle werkdagen van 8-10 uur v.m. Urologie woensdag en vrijdag 8-9 uur v.m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5