In Duitsland ontwikkelt zich een rassenprobleem door de „Toxi's" ais lïifMffl Eerste steen voor gerefkerk te CONFERENTIE BEGONNEN OVER ONVERHOEDSE AANVALLEN 9eén ondergoed ups W# 9°ed DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 PROVINCIAL.hl Z. E E U W S E COURANT W(Van onze correspondent in Bonn) est-Duitsland heeft zijn eigen rassenprobleem. Het begon zich te ontwikkelen in de eerste helft van 1945, toen de geallieerde legers Duitsland bin nenstroomden en het „verbroederings"-verbod ten spijt, de eerste kennismakingen tussen Duitse vrouwen en de soldaten werden aangeknoopt. Reeds in 1945 werden kinderen geboren van Duitse moeders en neger-soldaten van de Amerikaanse strijdkrachten, de kleurlingetjes, die men in Duitsland met de naam „Toxi" heeft bedacht. Hoeveel „toxi's" er in West-Duitsland op de wereld zijn Amerikaanse neger richt hulp organisatie voor bezettingskinderen op Het doet er op zichzelf weinig toe, hoeveel „toxi's" er in West-Duitsland zijn en worden geboren. Dat verandert niets aan het rassenprobleem, dat deze kleurlingetjes zo langzamerhand beginnen te worden. In de eerste jaren na de komst van de neger-soldaten naar Duitsland merkte men van de „toxi's" eigenlijk niets. De moeders vertoonden zich er niet mee op straat. Pas jaren later werd men in West-Duitsland geconfronteerd met de „toxi's", namelijk toen de halfnegertjes op de straten begonnen te spe len met hun blanke Duitse landgenootjes. gekomen, weet niemand precies. De schattingen va riëren tussen 8000 en 33.000 een getal, dat dezer da gen werd becijferd door de Amerikaanse negerbokser en toneelspeler Alston Hoosman uit Los Angeles. Hij woont al acht Jaar in West-Duitsland (München) en heeft daar thans een organisatie opgericht, die beoogt hulp te verlenen aan kleurlingetjes en weesjes, ontspro ten aan dikwijls (zeer tijdelijke) verbintenissen tussen Duitse vrouwen en Amerikaanse militairen. Alston zei- de, dat er 100.000 van deze kindertjes in de Bondsrepu bliek zijn geboren, waarvan een-derde kleuringen. De pogingen om de Duitse-half-ne- gertjes te doen adopteren door kin derloze neger-echtparen in de Ver enigde Staten richten zich vooral op de toxi-meisjes. De zojuist-genoemde Hoosman wil zich vooral daarvoor interesseren. Met steun van Ameri kaanse particulieren wil hij eerst een onderzoek doen instellen naar de eco nomische positie van de Duitse vrou wen, die „toxi"-kinderen ter wereld hebben gebracht en naar de levens omstandigheden van de kleurlingetjes zelf. De volle omgang van het werd pas duidelijk, toen „toxi's" op de volksscholen werden ingeschreven. En sinds dit voorjaar zijn de eerste eerste toxi's op de ho gere scholen gekomen en daarmede midden in het harde leven, waar ze nu eigenlijk pas beginnen op te vallen en hun isolement aan den lijve te voelen. Niet, dat men in West-Duitsland een antipathie tegen deze „toxi's" heeft. Duitsland verkeert in de vooral na de Tweede Wereldoorlog zo gelukkig gebleken positie al 40 jaren geen koloniën méér te hebben. Duitsland kent daarom geen „colour-bar". Maar de Duitser weet eenvoudig niet, wat hij met die „toxi's" aan moet. Hij verstoot ze niet, maar accepteert ze evenmin als zijn gelijke, ook al zijn ze voor de wet zijn landgenoten en al spreken zij zijn taal. Dit schept enorme conflicten, niet al leen bij de „toxi's", die van „bovenaf" van een gruwelijk minderwaardig heidscomplex worden voorzien wat heel gemakkelijk zou kunnen om slaan in de sterke drang om de meer derwaardigheid te tonen, hetgeen het gevaar in zich bergt, dat vele „toxi's" de weg van de misdaad zouden kun nen opgaan maar ook bij de Duit sers, voor wie in hun hoogblonde Germanendom alles wat een donkere huidskleur heeft weliswaar „hoch- interessant" maar tevens bijzonder griezelig is. Vooraanstaande Duitsers, profes soren en sociologen, verheffen in toenemende geluidssterkte hun stem tegen vooroordelen jegens de „toxi's" en tegen het aankweken van haat-gevoclens door Duitse ouders via hun kinderen jegens de donker-gekleurde en anders-ge aarde speelgenootjes. Maar het grote conflict, waarin de Duitser zich ten aanzien van de „toxi's" bevindt, blijkt wel uit de om standigheid, dat hij tegelijkertijd naar middelen zoekt om ze kwijt te raken. Daaruit stamt dan het plan om de mannelijke „toxi's" te laten probleem opleiden voor het geven van techni- eerste sche leiding bij de uitvoering van pro- Olieverkenningen in Nieuw- Guinea worden voortgezet. De B.P. Exploration Limited en d Vacuum Oil Company Proprietary Limited, zullen, naar te Melbourne bekend is gemaakt, het zoeken naar olie in Papoea-Nieuw-Guinea voort zetten. Voor de olievondst bij Prui in Papoea hadden de maatschappijen te kennen gegeven, dat zij omstreeks het einde van dit jaar het zoeken naar olie zouden staken. jecten die "de Duitse industrie in de zwarte werelddelen ter band neemt. Wat er met de „toxi"-meisjes moet gebeuren, weet helemaal nog nie mand, maar men heeft af en toe zo het gevoel, dat dé Duitser meent dat circus en variété wel in staat zullen ziin dit surrdus te verwerken In Bitburg in de Eifel wil hij een te huis stichten, waar de „toxi's" die als geadopteerde kinderen naar Amerika gaan, zich eerst een poosje aan hun toekomstige leven zullen kunnen aan passen. Want waar zij in Duitsland, zij het met enige reserve, nog als kleine Duitsertjes worden behandeld, zullen zij daar in Amerika negers zijn. En het is de vraag of ook dat voor deze ongelukkige halfbloedjes wel de juiste oplossing is. In de graanbeurs van het Huis van Nassau te Znerikzee heeft de afde ling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen maan dagavond haar 25-jarig jubileum ge vierd. Kringvoorzitter van de Z.L.M., de heer A. M. Geluk uit Schudde- beurs, complimenteerde de afdeling met het zilveren jubileum. Namens het dagelijks bestuur der Z.L.M. en het secretariaat te Goes bood hij een passend geschenk aandat dankbaar werd aanvaard door de presidente van de afdelingmevrouw J. J. Goe- mans uit Zonnemaire. Bij Helgoland is de Duitse vissersboot Kehrwinder gezonken. De bemanning is gered. WEST EN OOST IN GENEVE Vrijwel geen kans tot slagen De conferentie tussen het Oosten en Westen over de middelen om een on verhoedse aanval te voorkomen, is maandag te Genève begonnen. De leider van de Amerikaanse delegatie, William Foster, verklaarde bij de opening, dat de conferentie zich ook moet bezighouden met de gevolgen die de perfectionering van de moder ne wapens op het onderhavige vraag stuk kan hebben. Hij drong aan op objectieve en wetenschappelijke analyse van de technische vraag stukken. Rusland eist: een algemeen verbod op atoom, en waterstofwapens, ver wijdering van die wapens uit de be wapening van alle landen, liquidatie van de bases in het buitenland, ver nietiging van de voorraden kern wapens en een aanzienlijke vermin dering van de conventionele bewa pening, waarbij een sterkteverminde ring van alle strijdkrachten is inbe grepen. Door deze eisen is de hoop in weste lijke hoofdsteden op een spoedig ver gelijk met de Sowjet-Unie vrijwel de bodem ingeslagen. De Westerse naties hebben alleen deskundigen en militairen naar deze conferentie gestuurd, om te onder strepen dat deze besprekingen niet van politieke aard zijn. De Russische delegatie staat onder leiding van de eerste plaatsvervan gend minister Koeznetsow. Polen en Tsjecho-Slowaklje hebben eveneens plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken gestuurd. Uit Roemenië kwam de directeur van 't ministerie van buitenlandse zaken en Albanië is vertegenwoordigd door zijn ambassadeur in Moskou. De Westerse landen die aan de con ferentie deelnemen zijn de Verenig de Staten, Engeland, Canada, Frank rijk en Italië. Advertentie) Open brief van aantal Nederlandse dichters. Een aantal Nederlandse jonge dich ters heeft in een open brief stelling genomen tegen de wijze, waarop hun gedichten in bloemlezingen worden opgenomen, zonder dat de uitgevers in de meeste gevallen rekening hou den met verschillende factoren, die in de open brief met name worden genoemd. De aangevoerde punten zijn, dat aan de desbetreffende auteurs niet recht streeks om toestemming wordt ge vraagd; dat vooraf geen overeen stemming wordt bereikt over het ho norarium, dat er geen rekening mee wordt gehouden en dat in 't algemeen het copyright bij de auteur berust. In het algemeen wordt niet voldoen de rekening met de auteur gehouden, zowel wat de overeenkomst van het honorarium betreft als het fiat van de auteur aangaande het op te ne men gedicht. Zij hebben niets tegen een grotere verspreiding van de Nederlandse poë zie via het goedkope pocketboek. Maar zij vinden wel dat er een dwa ze situatie ontstaat wanneer een uit gever de roep krijgt de cultuur te bevorderen door poëzie uit te geven in grote oplage, terwijl dit in werke lijkheid gaat ten koste van de cul tuurproducent, in dit geval de dich ter. De dichters behouden zich dan ook het recht voor bij toekomstige gelegenheden medewerking te wei geren, indien in de gesignaleerde praktijken geen verandering komt. De samenstellers van de brief zijn de dichters Hans Andreus, Remco Cam- pert, Jan E. Elburg, Gerrit Kouwe- naar, L. Th. Lehmann, Cees Noote- boom, Sybren Polet en Simon Vin kenoog. Filosofische boeken verlaten de badkamer De filosofische leeszaal van de Utrechtse rijksuniversiteit, die men met enkele andere leeszalen was onder gebracht in dé vroegere bad kamer van koningin Lode wijk Na poleon aan de Drift te Utrecht krijgt een nieuwe behuizing aan de Zuilen- straat. De kleine behuizing in de badkamer beperkte de mogelijkhe den tot een intensief gebruik. Vandaag zullen in Utrecht zowel het nieuwe instituut voor Italiaanse taai en letterkunde als het filosofisch in stituut van de rijksuniversiteit ge opend worden. Het Italiaanse instituut organiseert ter gelegenheid hiervan een tentoon stelling van het Italiaanse boek, dje tot en met 14 hovember dagelijks en kele uren te bezichtigen is. De betekenis van het filosofisch in stituut is hieiin gelegen, dat het een centrum kan vormen voor de be oefening van de wijsbegeerte, door studenten zowel als door afgestu deerden. Er kunnen namelijk colle ges, werkcolleges en seminarieoefe ningen gehouden worden en er is ge legenheid tot het houden van verga deringen en spreekuren, tot het ver richten van onderzoekingen en het voorbereiden van publikaties. pi» ^233333!^ Iraakse staatslieden ter dood veroordeeld. Een militair .tribunaal te Bagdad heeft maandag Fadhil al Djamali, voormalig Iraaks premier en minister van buitenlandse zaken, generaal Ra- fik Aref, voormalig stafchef van de strijdkrachten der Arabische Unie van Irak en Jordanië, en generaal Ghazi el Daghistani, voormalig plaatsvervangend stafchef van het Iraakse leger, ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door ophanging wor den voltrokken. Dit is door radio- Caïro meegedeeld. Alle drie waren in functie tijdens het bewind van Noeri al Said. OMSTREEKS MEI 1959 GEREED Iviltl om 9.52 Plaats voor 200 kerkgangers. De heer W. J. A. H. van Berkel advi seur van het Rampenfonds, heeft maandagmidadg de eerste steen ge legd voor de nieuwe geref. kerk van Geersdijk. De bouw van dit bedehuis vergt een uitgaaf van rond 125.000, waarvan 50.000 voor rekening komt van de Deputaten Kerkbouw van de Synode der geref. kerk Het resteren de bedrag wordt door het Rampen fonds betaald. De eerste steenlegging geschiedde o.a. in aanwezigheid van de geref. predi kant ii vjco, sdijü, ds. H. L. van Ai- Ier, burgemeester J. van Halst van Wissenkerke en tal van gemeentele den. Een welkomstwoord werd ge sproken door ds. Van Aller, waarna hij de troffel in handen gaf van de heer Van Berkel. De adviseur van het Rampenfonds bleek zijn taak goed te verstaan: met vaardige hand streek hij een laag cement over een reeds gedeeltelijk opgetrokken muur, waar na hij een tweetal stenen op hun plaats aanbracht. In een korte toespraak herinnerde de heer Van Berkel aan de vruchtbare en prettige samenwerking met ds. Van Aller, waarbij hij er aan herin nerde, dat deze kerkbouw noodzake lijk werd door de februariramp in 1953. Hij deelde voorts mede, dat na voltooiing van het bedehuis, het orgel dat tijdelijk in het protestants pavil joen op de Expo te Brussel was ge plaatst, maar dat reeds bestemd was voor de kerk te Geersdijk, een plaats zal krijgen in de nieuwe geref. kerk. Tenslotte bracht hij dank aan archi tect P. J. 't Hooft te Goes en de aan nemer Den Herder uit Wolfaartsdijk. De nieuwe geref. kerk van Geersdijk, die omstreeks april of mei van 1959 in gebruik wordt genomen, zal plaats bieden aan ruim tweehonderd kerk gangers. Zij voorziet in een grote be hoefte, want thans houden de leden van de Geref. kerk hun diensten in een ond vervallen gebouw. Rusland wil herziening overeenkomst-Potsdam. De Sowjet-Russische premier Kroesj- tsjew heeft maandag te Moskou ver klaard, dat de Sowjet-Russische rege ring van plan is het gedeelte van de overeenkomsten van Potsdam dat be trekking heeft op de vierzijdige sta tus van Berlijn op te zeggen, aldus heeft Radio-Moskou meegedeeld. Kroesjtsjew verklaarde dit op een een bijeenkomst te-Moskou, die ge houden werd in verband met het be zoek van de Poolse delegatie aan de Sowjet-Unie. Kroesjtsjew maakte duidelijk, dat de Sowjet-Unie het beheer over het gedeelte van Berlijn, dat haar bij het verdrag van Potsdam werd toegewezen, aan de Oostduitse re gering wil overdragen. „Laten de westelijke mogendheden nu dit voorbeeld volgen, aldus de Russische premier en zich niet langer mengen in de binnenlandse aangele genheden van de Oostduitse hoofd stad en afzien van hun spoor- en luchtverbindingen door Oostduits grondgebied. Kroesjtsjew merkte op dat deze in menging van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het enige is dat van het verdrag van Potsdam is overgebleven. Maar toch geven de westelijke mo- g:ndheden er de voorkeur aan Oost- uitsland niet te erkennen, aldus de Russische premier. Hij verklaarde dat het Westen het Duitse vraagstuk gebruikt als een middel om de span ning in de wereld te handhaven. Helikopter faalde bij vervoer van kabel. De N.V. Nederlandse Kabelfabriek te Delft heeft maandagmorgen een proef genomen met het vervoerèn van kabels met een helikopter. Men zou deze wijze van transporteren voornamelijk willen gebruiken voor kabels, waarvan de haspel te groot of het gewicht te zwaar is om die over de weg te vervoeren. Bovendien zou men bij het slagen van de proef de helikopter ook willen inschake len bij het monteren van kabels aan televisietorens. De proef mislukte echter. De kabel schoot op ongeveer driehonderd me ter hoogte los en viel in het weiland. Amsterdammers oefenden hazardspel uit De Eindhovense recherche heeft, na dat zij vernomen had dat een dame te Eindhoven enkele duizenden gul dens bij een roulette had verloren, de twee Amsterdammers E. P. (48) en J. B. (57) aangehouden. Zij worden ver dacht van het als bedrijf uitoefenen van hazardspel. Lerarensalarissen Naar aanleiding van een aantal vra gen, die tot het ministerie van on derwijs zijn gericht, deelt het mini sterie mede, dat de aanvangsalaris- sen en de maximumsalarissen van de leraren, die een doctoraal examen (niet gepromoveerd) hebben afge legd, in de volledige betrekking (26- 29 lesuren) resp. bedragen 692,45 en 1.171,50 per maand. Het minimumsalaris van een leraar in de volledige betrekking, in het be zit van een bevoegdheid m.o.-B is af hankelijk van de diensttijd, die hij el ders bij het onderwijs heeft doorge bracht. Het maximumsalaris be draagt eveneens 1.171,50 per maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3