5 m Gedeputeerden gaan met minister Van Aartsen over tarieven praten Zeeuwse Almanak SIEMENS RADIO EEN NIEUW GEMEENTEHUIS IN ST. PHILIPSLAND ZESTIG BEVELANDSE POLDERS SAMENGEVOEGD TOT ÉÉN -Willem Ruys- ZWITSAPLAST ZWIISAL BALSEM 95 cl Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER l«o» MINIATUUR VERENDEBAT IN DE STATEN Overleg nog vóór behandeling van waterstaatsbegroting in Kamer GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland zullen zo spoedig: mogelijk con tact opnemen met de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat over de veertarieven op de Westerschelde. Deze toezegging deed gisteravond tijdens de bijzondere Statenzitting het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje. Zij was een gevolg van een klein debat naar aanleiding van vragen, gesteld door het C.H.-Statenlid A. H. S. Stemerding over de uit voering van de motie, die de Staten op 80 juli Jongstleden over de veer- tarieven aanvaardden. Men zal zich herinneren, dat in deze motie de teleurstelling van de Staten tot uitdrukking werd gebracht over het feit, dat de regering de moties- Westerhout en -Van den Heuvel (vrijstelling voor voetgangers, fiet sers en bromfietsers) naast zich neerlegde. In die motie van 30 juli verzochten de Staten aan Gedepu teerden zo spoedig mogelijk met de minister in overleg te willen treden. De heer Stemerding nu wilde weten of dit overleg al achter de rug was en zo ja, wat de resultaten daarvan waren. Bovendien wilde de heer Ste merding weten of tijdens het overleg ook gesproken was over de tweede boot en over een vaste oeververbin ding. Uit het antwoord van Gedeputeer de Van Poelje bleek, dat het col lege de motie wel ter kennis had gebracht van minister, regering en Staten-Generaal, zoals was verzocht, maar dat nog géén over leg met de bewindsman was ge pleegd. Voor het tot dusver achterwege blij ven van dit overleg noemde de heer Van Poelje drie punten, in 'de eerste plaats het feit, dat minister Algera de gehele maand augustus met va kantie was en kort daarna is afge treden, voorts dat Gedeputeerden tij dens, dit overleg met de bewindsman vervoerscijfers willen overleggen over dè periode né, het invoeren van de (Advertentie) qja t&AevLsLe. tarieven, een periode die echter lan ger zal moeten duren dan de tot dus ver verstreken drie maanden, en ten slotte dat Ged. Staten het beter acht ten af te wachten hoe de Tweede Ka mer zou reageren bij de behandeling van de waterstaatsbegroting. Over deze motivering ontstond enige discussie, waaraan ook werd deelgenomen door de heren mr, J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) en de beide (Kamerlid) Statenleden J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) en C. F. van der Peijl (c.h.u.). Beide laatsten wezen er op, dat nu wel eens een misverstand zou kunnen ontstaan tussen Kamer en provinciaal bestuur. Namelijk, dat de Kamer afwacht wat Ge deputeerden via onderhandelingen bij de minister kunnen bereiken, terwijl Gedeputeerden daarente gen op de Kamer zitten te wach ten Al discussiërend kwam men tenslotte tot de conclusie, dat de Statenmotie van 30 juli zodanig dient te worden geïnterpreteerd, dat nóg voor de be handeling in de Tweede Kamer van de begroting van Verkeer en Water staat waarvan de datum overi gens nog niet vaststaat contact moet worden opgenomen met de nieuwe bewindsman. De heer Van Poelje deed daarop namens Ged. Sta ten de toezegging, dat dit contact zo spoedig mogelijk met minister Van Aartsen zal worden opgenomen. PLANNEN GEREED VOOR... Bouw begint vermoedelijk het volgend jaar De plannen voor een nieuw gemeen tehuis in Sfc.-Philipsland zijn thans bestedingsklaar en vermoedelijk zal nog begin volgend jaar met de bouw naar een ontwerp van de Centrale Dienst Noord Zeeland begonnen kunnen worden. De bouw van het raadhuis vormt de afsluiting van de VAN imn TOT ZELDZAME DAG. In Nisse staat een zeldzaamheid te gebeuren. Op 26 november zullen daar namelijk drie zusjes in het hu welijk treden, de dames De Pundert, van wie er twee met de gebroeders Koens uit Ovezande zullen trouwen en de derde met de heer A. Simon- se uit Heinkenszand. Dat wordt dus een bijzonder zeldzame en tegelijk zeer feestelijke dag in Nisse. GOUDEN ECHTPAAR. Voor de heer en mevrouw A. Rot tier-Stevens in Sfnt Jansteen is die dag alweer vijftig jaar geleden. De zer dagen vierden zij hun gouden bruiloft temidden van familie, vrien- en, kennissen en buurtgenoten. ZO GAAT DAT Zo zitten we dan weer midden in de dagen van „plaatselijk enige regen, voornamelijk in de kustgebieden" en alle dames weer met plastic kapjes over hoeden en kapsel en alle heren met verregende hoeden, die zij bij het betreden van kantoor, fabriek of wo ning krachtig uitslaan, zodat het wa ter uit de randen stroomt. En met een naar ruwe schatting per dag ne genduizend vier honderd en drie ënvijftig maal gemompeld: „Wat een weer!" en met nerveus zwiepende ruitenwissers op de voorruiten van- alle, alle automobieen in heel, heel Zeeland (en zelfs daarbuiten) en met zieligetot op het been verregende straathondendie droef de staart la ten hangen. En soms, een heel enke le maai, een bleke zon achter de grijsgrauwe wolken, die overigens weinig meer doet dan al die natheid accentueren en die in negen van de tien gevallen dan ook weer bliksem snel verdwijnt. Als het ware be schaamd over het nutteloze van haar krachteloos verschijnen in een land, dat reeds in lang vervlogen jaren een dichter inspireerde tot een klacht over dit land, van mest en mist en regen. Een in de loop der eeuwen wijs geworden zon, die weet wat Holland in november zeggen wil. Die zich daarom hoogstens beperkt tot een enkele opklaring per dag en die haar krachten voor het overige reser veert voor klimatologisch gunstiger gebieder, op deze aardbol. Waar het warm is, héél warm, zodat daar op dit ogenblik misschien een man een klagelijk stukje schrijft over de hit te. Want zo gaat. dat in de 1 oijde wereld ENORME SNOEK. In dè buurt van Sint Jansteen, om precies to „zijn in Cllnge, is in liet viswater 'van de plaatselijke heugelaarsvereniging, in de z.g.n. „Verkorting" een snoek gevangen, die een lengte had van 99 centime ter en een gewicht van zes en een halve kilo. De'visser, die het beestje op de kant bracht, was de" heer P. Hageman. ZEVENPOTIGE ZEESTER. Nog- een opmerking over een wa terbewoner. In Brulnisse heeft men voor de aardigheid een zee ster aan de wand van het „beus- je", het schuilhuisje bij de haven, gespijkerd. Men zou dat niet heb ben gedaan wanneer er aan die zeester niet iets bijzonders valt op te merken. Gewoonlijk hebben soortgenoten van dit dier vijf zo genaamde „poten" (Ze worden daarom wel vijfhoeken genoemd), maar de zeester van Bruinisse heeft zeven „poten". Schipper C. Jumelet van de Bru 39 vond dit potige zeedier, waar de vissers en vooral de mosselvissers door gaans niet dol op zijn. „KLAAR-OVERS". Van iedere school in Axel is een zestal leerlingen gekozen, dat een op leiding zal ontvangen tot „klaar- over", oftewel „verkeersbrigadiers". De opleiding wordt gegeven door op perwachtmeester A. Suyddam van de rijkspolitie, onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer. MET MELK MEER MANS. Tot slot willen we nog even me dedelen, dat burgemeester en wet houders van Bruinisse in de eerst volgende vergadering van de ge meenteraad zullen voorstellen om op helde lagere scholen het ver strekken van schoolmelk in te voeren. herstelwerkzaamheden in St.-Philips- land de gemeente, die bij de wa tersnood in februari 1953 bijzonder zwaar werd getroffen. Het nieuwe gemeentehuls zal ge bouwd worden op de plaats, waar nu nog het oude, vervallen gebouw staat. Het zal in moderne stijl wor den opgetrokken. Op de begane grond zullen o.m. de secretarie en de burgemeesterskamer worden onder gebracht; op de eerste verdieping komt de -raadzaal en op de tweede verdieping zullen nog enkele dienst vertrekken worden ingericht. Het houten noodgebouw, een „adop tie-geschenk" van de gemeente Del den in Overijsel, waar de secretarie thans nog is ondergebracht, zal na de ingebruikneming, van het nieuwe raadhuis dienst gaan doen als hulp verenigingsgebouw en dan o.m. ge bruikt worden als repetitie-lokaal voor de muziekvereniging. Tussen het raadhuis en de Neder lands hervormde kerk zal een mu- ziekkiosk worden gebouwd, in de vorm van een open schelp. Een bijzonderheid is nog, dat het meubilair voor de toekomstige raad zaal reeds aanwezig is. Het werd destijds geschonken door de gemeen te Hengelo, die St.-Phillpsland even eens adopteerde. Op de foto: Een schets van het nieuwe raadhuis. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 11. Scooterrijder slipte en reed tegen autobus. Maandagmiddag om een uur of half twee kwam het op de Nieuwe Vlis- singse weg te Middelburg tot een aanrijding tussen een autobus van de „Stoomtram Walcheren", een scoo ter en een personenauto. Hierbij werd de scooterrijder vrij ernstig ge wond. De bestuurder van de autobus, die uit de richting Vlissingen kwam, wil de de Piet Heinstraat inslaan en remde af. De achter de autobus rij dende scooter, bestuurd door de 33- jarige C. v. M. uit Vlissingen, moest hierdoor ook afremmen. Daar het wegdek door de regen nogal glad was, slipte hij en vloog tegen de autobus op. De hier weer achter rij dende personenauto, bestuurd door J. P. uit Souburg, kon niet voorko men dat hij ook tegen de autobus opreed. De scooterbestuurder moest per ziekenauto naar het ziekenhuis worden vervoerd. De materiële scha de was groot. Doe mee en wïn f 5.000. In de grote HOtiiG prijsvraag zijn yi4 prijzen te winnen f 20.000.- in totaal TOP-prijs van f 5.000.- 13 hoofdprijzen van f 1.000— zie Uw dagblad van vrijdag a.s. en Uw rmdioblad van deze week slot van pag. 1 drukken, doch de (niet-betalende) achterliggende polders profiteren ook van de veiligheid! „Ja, maar zeiden gisteren sommige Statenleden, „waarom wachten we niet met de concen tratie tot definitief bekend is, hoe in de toekomst de financiële re geling zal zijn tussen rijk en wa terschappen?" De heer Hommes, die zich bij voorkeur in beelden uitdrukt, sprak zelfs somber van een „sprong-in-het-duister!" „Wij kunnen eenvoudig niet wach ten", betoogde de heer Philipse in antwoord hierop, „want dan zouden allerlei moeilijkheden ontstaan bij de uitvoering van dringend-noodzakelij ke werken". In dit verband wees hij op de voorzieningen, welke nodig zijn tengevolge van de uitvoering van het Drie-eilandenplan. „Maar boven dien: laten we vertrouwen hebben ïr de volksvertegenwoordiging met be trekking tot deze financiële verhou ding" der. zei Gedeputeerde Philipse ver- „De Staten-Generaal immers moet de algemene bijdragenvvet aan vaarden, die deze financiële verhou ding over het gehele land zal rege len. De Kamerleden zeker de Zeeuwse! kennen de moeilijkheden van de polders". Maar over die wet is vrijwel nog niets bekend, zeiden daarop de Sta tenleden weer. Waarop de heer Phi lipse verklaarde over de inhoud niet pessimistisch te zijn. Hij had zelfs gehoord, dat het plafond voor de pol ders ongeveer zou liggen rond de per- centages van tien voor het onge bouwd en vijf voor het gebouwd. Allo meerdere kosten zouden dan voor het rijk komen. Vanzelfsprekend waren er enkele Statenleden met name de heer Kodde die meenden, dat een kleine polder toch ook wel met de tijd mee kon. Maar daarover was de heer Phi lipse toch wel een volstrekt andere mening toegedaan. „Er heersen hier soms nog mid deleeuwse toestanden", verklaar de hij, „ik ken een polder, die slechts één verharde weg heeft, zodat de boeren over wegen met zestig tot zeventig centimeter modder moeten ploeteren om hun bieten te kunnen afleveren. Er is hier een grote achterstand in de openbare werken!" Zowel de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Cas^mbroot als de heer Philipse sprak nog de hoop uit, dat de voorgeschreven in deling in districten niet een dode letter zou blijken te zijn, maar dat de districtsvergadering inderdaad 'n levend element zou worden in het waterschapsleven. Met instemming citeerden zij in dit verband woorden van gelijke strekking, onlangs door de heer P. J. J. Dekker gesproken, Statenlid stelt vragen over wachttijden bij mist. Het Statenlid ir. C. A. L. Horstmann (V.V.D.) heeft aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland de volgende vragen festeld Heeft het College er kennis van genomen, dat gedurende de mistpe- riode van eind oktober 1958 een groot aantal vrachtwagens aan de Zeeuws- Vlaamse zijde van de Schelde niet kon wórden overgezet, terwijl even eens de nodige vergunningen voor het rijden door België ontbraken? 2) Is het het College bekend, dat hierbij transporten waren, die daar door de zeeboot in Rotterdam niet op tijd konden bereiken? 3) Is het College ervan op de hoogte, dat op woensdag 29 oktober 1958 aan het veer te Kruiningen meer dan 200 vrachtwagens stonden te wachten, waarvan de chauffeurs in enkele ge vallen niet over voldoende geldmidde len beschikten voor de overnachting 4) Wat heeft het College in dezen ge daan om aan de in de vorige drie vra gen gestelde moeilijkheden het hoofd te bieden en het daarbij betrokken bedrijfsleven en dè chauffeurs te hel pen? 5) Heeft het College kennis genomen van de actie van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, om voor dergelijke ge vallen opnieuw de door de Belgische autoriteiten na de ramp van 1953 in gestelde faciliteiten voor het hoef- ijzcrverkeer incidenteel in te voeren 6) Is het College bereid aan deze ac tie te bevoegder plaatse steun te ver lenen als voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, tijdens de jaar vergadering te Oostburg. „Indien het waterschap werkelijk in de streek leeft, dan kan het niet anders of de districtsverga dering wordt een belangrijke in stelling", aldus de heer Philipse. Tenslotte betoogde hij nadrukkelijk, dat één waterschap voor Zuid-Beve land zeker niet te groot is. In dit verband trok hij een vergelijking met Delfland en Rijnland. Aan het slot vairde behandeling con stateerde de voorzitter dat het voor stel tot concentratie van de ruim 60 polders en waterschappen op Zuid- Beveland zonder hoofdelijke stem- ming was aanvaard. Ook hij richtte woorden van gelukwens tot Gede puteerde Philipse. Aansluitend besloot de vergaderinj dat alle wijzigingen die tijdens d_ behandeling van gistermiddag nog in het reglement van het nieuwe wa terschap waren aangebracht ook zul len gelden voor de nieuwe reglemen ten van de samengevoegde water schappen Schouwen-Duiveland, Tho- len en Noord-Beveland. Na vele jaren trouwe dienst Gaat onze Willem Ruys Als Indiëvaardermet pensioen. Met een nieuw plan naar huis. Waar hij nu grondig wordt „herschoold" En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig van Pleeier Cum lauds promoveert. 't Wordt een vacantie- sprookjesschip, Dat Aller oog bekoort: Al wat er niet modern Is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met toèlverdlend' pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Op zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 't Is op dat drijvende palels Der Koninklijke lijn Dat SOLA zich écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen laterthuis Van vorst'lijkevacantievreugd, SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. Twee gewonden bij botsing te 's-Heer-Arendskerke. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur iri op de oude rijksweg ter hoogte van afe „De Tol" te 's Heer Arendsker- ke een motorrijder in botsing geko men met een autobus. De bestuurder van de motor, de heer De V. kwam met zijn beide duo-passagiers, een zoon en een dochter, ten val. De pas sagiers van de motorrijder liepen eni ge verwondingen op, de bestuurder bleef ongedeerd. De autobus werd niet beschadigd. Man uit Axel lichtte sigarettenautomaten. In de nacht van zaterdag op zondag werd te Utrecht een man aangehou den, die zich zoals dat in politie termen heet verdacht ophield bij een sigarettenautomaat. Hij had 100.75 bij zich in 72 zilveren gul dens en 115 kwartjes. Voorts was hij in het bezit van een groot aantal pakjes sigaretten van verschillende merken en verder enige sleuteltjes die wel gebruikt worden om automa ten te openen. Men bleek te doen te hebben met zekere E. A. S. uit Axel, die zaterdag In Bergen op Zoom een auto had gehuurd. Tijdens de reis van Bergen op Zoom naar Utrecht zou hij het geld en de sigaretten heb ben gestolen. (Advertentie) (tijdelijk) in handige stripcover (winkelprijs 30 strips bij een grote doos ^lTSAPLAsï KUNST „Meneer Perrichon gaat op reis". Vlissingen, „Britannia"; Toneelgroep „Ensemble" ONDER REGIE VAN Jan Retél heeft de toneelgroep „Ensemble" het aangedurfd een overjarige klucht van de Franse auteurs Labiche en Martin te transformeren in een „musical achtig" blijspel, dat de pretentie heeft hedendaagse allure te hebben. Die allure werd verworven met me dewerking van componist-pianist Cor Lemaire, tekstdichter Ernst van Al- tena en van Albert Mol, die de mise- en-scène van de liedjes verzorgde. Op die manier ontstond althans een oorspronkelijk produkt, dat voor ons land als experimenteel kan gelden en dat als zodanig ongetwijfeld verdien sten heeft. „Ensemble" heeft ermee bereikt, datde aloude geschiedenis, die in de 19e eeuw het licht zag on der de titel „Meneer Perrichon gaat op reis" ook voor 1958 aanvaardbaar werd. Hetgeen nog geenszins wil zeg gen, dat het experiment als volledig geslaagd kan worden aangemerkt, maar het leidde althans tot een the ma, waar men nóg wel eens op voort kan borduren. In ieder geval bracht „Ensemble" het met deze qua opzet even merk waardige als originele muzikale ko medie tot een over het geheel geno men vooral dankzij haar oorspronke lijkheid aantrekkelijke en onderhou dende voorstelling, zoals deze dan gisteravond onder auspiciën van Z.V. U. en ,,'t Nut" gegeven werd in „Bri tannia" te Vlissingen. De op zichzelf nu niet bepaald zo ver rassende belevenissen van de rijk ge worden kruidenier, diens vrouw, dochter en derzelver minnaars plus een maritiale majoor der dra gonders en nog enige andere komi sche bijfiguren deze geschiedenis nu kreeg in déze vorm en vooral dankzij de tintelende muziek van Le maire en deuitstekende liedjes van Ernst van Altena inderdaad de allure van een musical, die niets anders pretendeert dan het brengen van lichte, avondvullende verstrooiing. Waarbij men echter naar onze smaak nóg wel iets dwazer, lichtvoetiger en „Franser" had kunnen doen. Het geen toegegeven niet meevalt in de min of meer plechtige sfeer, waarin zich toneelvoorstellingen („schouwburgbezoeken!") in ons land nu eenmaal plegen te voltrek ken. Wanneer „Meneer Perrichon gaat op reis" in deze musical-vorm genoten zou worden door toeschou wers, gezeten aan tafeltjes en met ruim voldoende tijd tussen elk der vier bedrijvendoor om iets prettigs te consumeren kortom, in een min der plechtige en meer ongedwongen, luchtige sfeer wanneer dat moge lijk zou zijn, zou het experiment on getwijfeld over de hele linie als vol ledig geslaagd aangemerkt kunnen worden. Nu kostte het de vertolkers klaarblijkelijk moeite de vederlichte toon, die de musical vraagt, moeite loos als nodig is voor het voetlicht te brengen óver te planten op een zaal, gevuld met min of meer „plech tige" schouwburgbezoekers. Niettemin is het een voorstelling ge worden, die toch inderdaad veel. vér- strooiing bood en waarin omerir kele van de vele namen te noe men, vooral Wimvan den Brink als een simpele en goedhartige kruide nier; Henk van Ulaën als een uitge kookte minnaar en Liane Saalborn (invallend voor Nell Koppen) subtiel spel te zien gaven. Lo van Hensber- gen gaf een verrukkelijke operette achtige majoor gestalte; Chris Baay zorgde voor een pracht van een ka rikaturale ambtenaar en de overige rollen, vertolkt door o.a. Mariëtte Flink, Harry Bronk, Louis Bongers, Ad Noyens en Jan Verhoeven (drie maal dubbel!) werden met de nodige souplesse vertolkt. De opvoering werd gegeven tegen decors en in kos tuums van Friso Wiegersma, die daarmee een niet geringe bijdrage leverde in de voor deze muzikale ko medie onontbeerlijke sfeer. Het ap- Elaus was langdurig en hartelijk en ewees, dat men zich klaarblijkelijk voortreffelijk had geamuseerd. Vanavond is er een voorstelling In de Middelburgse Schouwburg. v. B. Matroos in Hansweert raakte met voet bekneld. Na de belading is bij het dichtleggen van de luiken van het Duitse zee schip „Siegfried Lehmann", dat aan de loswal te Hansweert lag, de licht matroos Frank Grohnert met zijn voet bekneld geraakt. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde zware beschadi ging van de voet en ^chtte overbren ging naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. VANDAAG Middelburg Electro: ..Maar 36 uur", 19 en 21.15 uur, 18 j.; Schouwburg: Het Zuidelijk Toneel „Ensemble", 2n uur: Gouden Poorte: Vergadering M.B-B- 20 uur; Nederlands Koffiehuis: Afscheid oud-wethouder L. J. van 't Westende van K.V.P.-afdeling, 20 uur- Veëre Campveerse Toren Verg. pro- paganda-Centrale Walcheren, 1S.30 uur. (Ontvangst in stadhuis 14.30 en carllion- concert door P. Broerse, 14.15-15-15 uur). Aruemuiden Veerse Poort: „SJstl, de jonge keizerin", 16 en 20 uur. Nieuw- en St. Joosland. Café PlulJ- mers: „Slssi", 16 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De laatsten zullen de eersten zijn", 19 en 21 uur, 18 J. Luxor Don Juan", 20 uur, 14 jaar. A.N.M.B.-gebouw: Kadercursus over werktijdbekorting voor Vlisslngse Be- stuurdersbond, 20 uur. Britannia: Vergadering Vereniging van huisvrouwen, 14.30 uur. Delta Vergadering Katholieke Midden standsver., 20 uur. Cosy Corner: Foto-avond, 20.15 uur. Goes Prins van Oranje: Filmreportage Osborn-samenkomslen op het Haagse Malieveld. 7.30 uur. Schuttershof: Le zing Jan P. Strljbos over „Onbekend Spanje", 8 uur. Goes Grand: „De gevangene van de ?n uur. 14 jaar..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2