PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vliegtuig van koning Hoessein onderschept door Mig-straaljagers van de VAR Staten voegden de ruim zestig Bevelandse polders samen tot éér Geen vakantie in Europa NOBELPRIJS VOOR VREDE AAN BELGISCHE PATER PIRE Vandaag... os BILT 201e jaargang - no. 266 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week; f 7.00 p, kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg,Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Het vliegtuig', waarmee koning Hoessein van Jordanië gisteren uit Amman was vertrokken is boven Syrisch grondgebied opgevangen door Mig-straaljagers met de nationaliteitskentekenen van de Verenigde Arabische Republiek. Hoewel getracht werd het vliegtuig tot dalen te dwingen wist de piloot van het toestel de Jordaanse grens te bereiken, waar straaljagers van de Jordaanse Tevergeefs getracht toestel tot dalen te dwingen De koning, die vrijdag 24 jaar wordt en drie weken in Europa zou ver blijven, was in een De Havilland vliegtuig van Amman vertrokken. Wat daarna gebeurde heeft de koning, met een stem die enkele malen door emotie oversloeg, in zijn radiotoespraak verteld. ,,Toen het vliegtuig de Syrische grens bereikte berichtte de piloot, zoals het internationaal luchtverkeer voor schrijft, aan de verkeerstoren van Damascus op welke tijd hij, vliegend langs een vastgestelde corridor, bo ven Damascus zou zijn. De verkeers toren antwoordde dat hij kon door gaan, en vroeg hoe laat hij zou pas seren. Tot op 50 mijl van Damascus bleef mijn vliegtuig in contact met de verkeerstoren. Toen gaf hij na melijk zijn verwachte tijd van over- vlucht te Damascus op. En het antwoord was dat de autori teiten geen toestemming voor de overvlucht hadden gegeven. De piloot antwoordde dat hij in dat geval zou terugkeren. Maar nee, antwoordde de verkeerstoren, men kon geen toe stemming geven om terug te vliegen, het toestel moest landen te Damas cus. „De piloot vermoedde onraad en keer de, en begon te manoeuvreren om te voorkomen dat het toestel zou wor den aangevallen". Na korte tijd verschenen twee Mig- straaljagers, die dicht langs het vliegtuig kwamen, met de bedoeling het aan te vallen. Tot zesmaal heb ben de beide toestellen deze waan zinnige en agressieve manoeuvre herhaald. Him pogingen mislukten, en de piloot van mijn toestel slaagde er in na geruime tijd Jordaans grondgebied te bereiken. Maar de twee straaljagers bleven het achter volgen, daarmee het Jordaanse lucht ruim schendend. Tenslotte keerden ze terug naar Syrisch gebied. Om 08.20 uur was ik vertrokken, om kwart over tien vanochtend was ik, God zij gedankt, veilig terug op het vliegveld Amman", aldus de verkla ring van koning Hoessein, die hij besloot met de opmerking dat zijn regering maatregelen tegen de Sy rische agressie zal nemén. Koning Hoesseins piloot was de Engelse wing-commander Jack Dalgleish, die ook Hoeisseins vlieginstructeur is. Deze had „zo gevlogen dat het toestel geen doel voor een aanvaller bood", waaruit men meent te kunnen opmaken Veertig jaar Het herdenken en gedenken zit de Nederlanders wel in het bloed. In deze novemberdagen van '58 zijn er weekbladen en dagbladen en andere publiciteitsmedia, die herin neringen aan de novemberdagen van 1918 opdelven uit het graf van de historie. Veertig jaar is wel geen of ficieel erkend „gedenk-tijdvak", maar men wil zoiets toch wel aan grijpen om historische taferelen te schetsen en daaraan enkele wijze lessen te verbinden. Veertig jaar geleden kwam een kei zer van een groot nabuurland als vluchteling over de Nederlandse grens. Veertig jaar geleden braken revoluties uit en het was alsof de oude leuze van vrijheid, -gelijkheid en broederschap na 130 jaar een nieuwe impuls had gekregen. Men droomde van eeuwige wereldvrede, van sociale gerechtigheid en van een brede de mocratische basis voor elke staat, Hett had er even de schijn van, dat het Nederlandse volk zou worden meegetrokken in die grote emoties, die Midden-Europa toen beroerden, maar het bleef uiteindelijk in Neder land bij 'n paar opzienbarende rede voeringen en vooral bij manifestaties van trouw aan de grondvesten van het eigen Nederlandse volksbestaan. Men Wilde zichzelf zijn en zichzelf blijven. Er is na die tijd heel wat „terugge blikt" op dc novemberdagen van 1918 en op de mannen, die daarbij de hoofdrollen speelden. De afgetreden Duitse keizer kwam er bij dat terug blikken nogal berooid af. Hij was een zwakke figuur, hij leed aan zelf overschatting, "hij voerde zijn volk naar de ondergang. En merkwaardi gerwijs kwam zijn grote tegenspeler, de Amerikaanse president H. Wilson, er bij de meeste geschiedschrijvers evenmin goed af. Hij had vele fouten. Zijn grootste fout was, dat hij als schrijftafelgeleerde weinig had be grepen van de politieke werkelijk heid in de landen van de wereld, bui ten de Verenigde Staten. Dat noemt men dan het „oordeel van de histo- Wat de gebeurtenissen in Ne derland betreft mag wel ge concludeerd worden, dat de dingen van november 1918 weinig meer spreken tot het Nederlandse volk van 1958. Ze verwekten destijds grote spannin gen en zij verdiepten jarenlang de scheidslijn tussen dat, wat men in die dagen „links" en „rechts" noemde. Maar de veel grotere spanningen in de jaren 1935 tot 1945 verkleinden al spoedig het formaat van wat zich in november 1918 afspeelde. En in 1958, terugblikkend op 1918, schijnt het, dat die novemberdagen in Nederland niet meer dan een flauwe rimpeling waren op de oceaan van de tijd. Al thans in Nederland, dat vergeleken bij Midden- en Oost-Europa een oase van rust bleef. De jongere Nederlanders, die uit schoolboekjes iets geleerd heb ben over de politieke onrust van 1918 en ook zij, die soms uit andere litteratuur hun kennis van de ge beurtenissen uit deze tijd nog heb ben aangevuld, moeten met het be grijpen van die gebeurtenissen wel enige moeite hebben gehad. De politieke tegenstellingen, zoals zij (Zie ilot pag. 3 kol. 1) luchtmacht een escorte vormden. Twee uur na zijn vertrek was koning Hoessein weer terug in Amman. Maandagmiddag heeft hij, sprekend voor radio Amman, het incident toegelicht en verklaar de dat zijn regering maatregelen zal nemen tegen de „moedwillige agressie", op een wijze die „de eer van ons land past". dat het toestel uiterst laag bij de grond heeft gevlogen, waar de snelle Migs het niet kunnen vol gen. In Amman heerste de hele verde re dag een uitgelaten, stemming. Dinsdag is officieel tot feestdag verklaard waarop scholen, kan toren en winkels gesloten zullen zijn. Het parlement is voor dins dag bijeengeroepen. Te Cairo heeft een woordvoerder van de eerste (Syrische) legergroep ver klaard dat koning Hoesseins vlieg tuig onderschept was omdat het, zon der toestemming van „de bevoegde instanties van de Verenigde Arabi- De regering van Libanon heeft be kendgemaakt, dat burgers de in hun bezit zijnde wagens moeten inleve ren. Een groot aantal inwoners van het land heeft aan dit bevel gehoor gegeven: de bijgaande foto werd ge maakt op een wapeninleveringsde- pot" in Beiroet: het blijkt, dat men zelfs brenguns in het gangkastje had staan sche Republiek" over Syrisch grond gebied vloog. Maar hij ontkende dat het is aangevallen. „Onze vliegtuigen hebben het tot aan de grens geëscor teerd", aldus de officiële verklaring. ,,De verkeerstoren van Damascus riep het toestel op en vroeg inlich tingen over aard van de vlucht en bestemming. De piloot weigerde de gevraagde inlichtingen te verstrek ken. Daarop werd hem verzocht te Damascus te landen, teneinde een vergunning voor het voortzetten* van zijn vlucht in ontvangst te nemen. De piloot weigerde en berichtte dat hij terugkeerde naar Jordanië. Vlieg tuigen die op een verkenningspa trouille waren, kregen opdracht het vliegtuig te escorteren tot aan de grens". „De Jordaanse verklaring dat vliegtuigen van de V.A.R. het toe stel hebben aangevallen met het doel het neer te schieten, is niet waar. Onze vliegtuigen hadden de Jordaniër tot landen kunnen dwingen of hem kunnen neer schieten, maar in plaats daarvan escorteerden ze zijn vliegtuig, zonder het te molesteren, tot het het territoriaal luchtruim verlaten had", aldus deze verklaring. NOORSE COMMISSIE BESLIST: Geld voor Anne Frank-dorp in Noorwegen. De nobelprijs voor de vrede 1958 is maandag toegekend aan de Belgi sche pater Pire O.P., die bekendheid verwierf door zijn werk voor de Europese vluchtelingen en in het bij zonder door het stichten van vluchte- Iingendorpen. In het communiqué van de Noorse commissie die deze prijs toekent, wordt slechts gezegd: „De Nobelcommissie van de Noorse na tionale vergadering heeft besloten de Nobelprijs voor de vrede van 1958 toe te kennen aan de Belg George ....viert België het 125-jarig Ij jubileum (in 1955) van zijn M onafhankelijkheid, welke vie- ring men aanvankelijk met de |i wereldtentoonstelling had wil- jH len doen samenvallen. .....viert koning Gustaaf Adolf n s van Zweden zijn 76e verjaar- dag. j| H is het 40 jaar geleden, dat |j in het bos van Compiègne tus- sen Duitsland en de geallieer- den een wapenstilstand werd H gesloten en het Duitse leger zich overgaf, - hetgeen ge- schiedde in het spoorwegsa- lonrijtuig van de Franse maarschalk Focli. In dezelfde p wagon en op dezelfde plek had op 22 juni 1940 de capitu- latie der Franse legers plaats, waarna de historische wagon p op last van Hitier naar Berlijn werd vervoerd om in de Lust- p garten ter bezichtiging te wór- den opgesteld. Pire. De prijs van dit jaar bedraagt 214.599,40 Zweedse kronen". Pater Pire zal zijn prijs op 10 de cember in ontvangst nemen tijdens een plechtigheid in de aula van de universiteit van Oslo in aanwezigheid van koning Olav. Hij zal het géld besteden voor het vluchtelingendorp dat hij in Noorwegen wil stichten on der dè naam van Anne Frank en voor het Nansendorp, dat thans in Brussel wordt gebouwd. Pater Pire werd op tien februari 1910 te Dinant geboren. Aan het Bellevue- college aldaar studeerde hij klassie ke letterén. Gedurende tien jaar gaf hij onder wijs in moraal-filosofie en sociologie. In 1938 stichtte hij twee charitatieve instellingen, hetgeen de basis legde voor zijn later werk ten behoeve van de vluchtelingen. In 1950 stichtte pater Pire te Hoey het eerste vluchtelingente- huis ter wereld, gevolgd door der gelijke instellingen te Esneux, Aertselaer (nabij Antwerpen) en te 's-Gravenbrakel. Zes jaar later begon hij met de stichting van de „Europese dorpen" waarvoor hij. uit de gehele weerld steun ver kreeg. Het eerste dorp verrees in dat jaar bij Aken. In datzelfde jaar werd een dorp bij Bregenz (in Oostenrijk) gebouwd, waarna in 1957 een dorp bij Augsburg (Beieren) en in 1958 een dorp bij BerchemSt. Agatha volgden. Deze laatste plaats werd naar de Noor Fridtjof Nansen genoemd. Pater Pire is de derde Belg, die de Nobelprijs voor de vrede kreeg. In 1908 deelde zijn landgenoot A. Beer- naert de prijs met de Zweed K. P. Aenoldsson en de Deen F. Bajer, en in 1913 werd de prijs toegekend aan de Belg H. la Fontaine. Tienduizenden stuks vee zijntengevol- ge van grote droogte op de hoogvlakte ih het midden van Queensland (Australië) omgekomen. De weerkundige dienst I schat, dat er 60.000 runderen en 180.000 I schapen zijn bezweken. Bij de Cenotaaf in Londen heeft zondag een eenvoudige korte plech tigheid plaatsgevonden ter nagedach tenis van de gevallenen in de twee wereldoorlogen. Koningin Elizabeth 11 plaatst een krans aan de voet van het Britse nationale oorlogsmonument. Boekhandel niet akkoord met verkoop van pockets door kruideniers. De Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels deelt mede dat besprekingen zijn begon nen tussen de Koninklijke Nederland se "Uitgeversbond en de Nederlandse- Boekverkopersbond over. de plaats van het pocketboek. Er is, aldus de vereniging, geen sprake van dat de boekhandel akkoord gaat met de ver koop van pocketboeken door kruide niers en sigarenwinkeliers: de boek handel is er integendeel van over tuigd ten aanzien van het pocketboek zijn functie te kunnen blijven vervul len. Afvalwater van kerncentrum Mol naar de Schelde. Volgens „Het Volk" is besloten het afvalwater van het kerncentrum van Mol rechtstreeks naar de Schelde te voeren om daar geloosd te worden. Die maatregel werd getroffen op ver zoek van de waterdistributïemaat- schappij te Antwerpen, die de over heid sedert verscheidene jaren ge waarschuwd had voor het gevaar van besmetting van het drinkwater in de Antwerpse agglomeratie. Van Mol naar de Schelde zal een gro te afvoerleiding worden aangelegd, waarvan de kosten op een miljard frank worden geraamd. Tijdens zitting van gistermiddag DE POLDERCONCENTRATIE is in Zeeland weer een stap ver- der: Provinciale Staten besloten gistermiddag namelijk tot sa menvoeging van de ruim zestig polders en waterschappen op Zuid-Beveland tot één groot wa terschap, dat de naam zal dra gen „De brede watering van Zuid-Beveland". Vóórdat de zit ting begon kon men hier en daar in de Statenzaal het opti mistische geluid horen, dat „er wel niet veel gezegd zou wor den, want het voorstel van Ged. Staten was immers gelijk aan de reeds vroeger aanvaarde sa menvoegingen op Schouwen- Duiveland, Tholen en Noord- Beveland Maar de vertol kers van dit inderdaad wel zeer optimistische geluid kregen on gelijk: er is gisteren weer me nig woord gezegd. Over één punt ontstond zelfs een ernstig meningsverschil, namelijk over de naam van het nieuwe water schap. Er waren Statenleden men vond hen bij alle partijen die niets voor de „Brede Wa tering" voelden. Daardoor zou namelijk teveel het accent val len bp de grootste van de thans geconcentreerde polders: de Brede Watering bewesten Yer- seke. Het meningsverschil liep zelfs zo hoog, dat er over ge stemd moest, worden, waarbij tenslotte bleek dat de vóórstan ders van het „Brede" met vier- en-twïntig tegen dertien stem men in de meerderheid waren. Voor Gedeputeerde Philipse beteken de de aanvaarding van het concen tratie-voorstel als geheel zonder twij fel een grote voldoening, voor hem én voor de ambtenaren van de Pro vinciale Griffie, die deze wetgevende arbeid hebben mee voorbereid. En het was dan ook terecht, dat het K.V.P.- Statenlid Verdonk uit Lewedorp de Gedeputeerde lof toezwaaide voor diens werk. Gistermiddag verdedigde hij het voorstel op zijn bekende ma nier. rustig en zonder de minste op hef, maar met grote kennis van za ken. Er waren veel sprekers, maar in feite was er weinig oppositie. Het woord werd gevoerd door de heren J. Hommes (a.r.j, C. Verdonk (k.v.p.), A. Koster (c.h.u.), D. Kodde (s.g.p.), mr. H. B. Bouwman (p.v.d.a.) mr. J. F. G. Schlingemann, P. Vercauteren (k.v.p.) en A. A. Schuit (p.v.d.a.). Bij de artikelsgewijze behandeling van het reglement voor het nieuwe waterschap weerde zich met name de heer Kodde, die overigens de enige was die de concentratie afwees, al ging zijn bezwaar blijkbaar niet zo ver, dat hij tegenstemde. Uit de beantwoording door Gedepu teerde Philipse noteerden wij in de eerste plaats de uiteenzetting van het „waarom" dezer concentratie. Dit kan worden aangeduid .waarom" met één enkel woord: veiligheid! Die veiligheid maakt het namelijk nodig te komen tot grotere eenheden in het waterschapsbestel. Dit nu illustreer de de heer Philipse. met enkele op merkelijke voorbeelden. Het waterschap Ellewoutsdijk moest zijn dijk op Deltahoogte brengen, waarvoor het rijk een subsidie gaf van tachtig procent der kosten. Teneinde die overblij vende twintig procent te kunnen financieren moest het waterschap echter besluiten tot verhoging van de polderlasten van 45 tot 57 per hectare. Terwij!' toch heus niet alleen de inwoners van net waterschap Ellewoutsdijk door die nieuwe dijk worden be schermd! Een soortgelijk geval op Noord-Beveland bracht een verhoging van de waterschaps lasten met zich mee van niet min der dan 50 per ha, namelijk van 65 tot 115. Treffend was ook hetgeen de Gede puteerde mededeelde over een water schap in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat een zwakke plaats moet verster ken, maar niet in staat is om 't ver schil tussen rijks-voorschot en wer kelijke kosten te financieren. Toch kon uit een oogpunt van veiligheid hier niet langer worden gewacht, zo dat Ged. Staten de uitvoering van deze werken zullen moeten gelasten. De lasten daarvan zullen nu op de ingelanden van die kleine polder (Zie tlot pag. 2 kol. 4) Perzië sluit met Amerika defensie-akkoord. De Perzische minister van buiten landse zaken, Ali Asgar Hekmat, heeft maandag in de senaat ver klaard, dat Perzië een economisch en defensie-akkoord met de Verenigde Staten zal sluiten, maar dat het daar mee geen aggressieve bedoelingen te genover de Sowjet-Unie heeft. Twee dagen geleden had Perzië naar aanleiding van een Sowjet-nota ont kend dat het over een militaire over eenkomst met de Amerikanen onder handelde/ De Russen hadden in hun nota de Perzen er van beschuldigd dat zij in strijd met de overeenkomst van 1927 handelden door deel te ne men aan een groepering tegen Rus land. Minister Hekmat zei dat hij over deze nota krachtig bij de Sowjet-am- bassade, Pegof, had geprotesteerd. Dé ambassadeur heeft inmiddels Te heran verlaten en waarnemers aldaar geloven dat hij niet zal terugkeren. Pierre Matllard, hoofd van de afdeling politieke zaken van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken, is benemd tot politiek directeur van het algemene secretariaat van de Raad van Europa, als opvolger van de Italiaan Ruggero Faraee Maillard is 42 jaar. De sopraan Leonie Rysanak, die be noemd is tot opvolgster van de be faamde Maria Callas, die dezer da gen door de directie van de Metro politan Opera in New York ontslagen VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen en in hoofdzaak in de kustprovincies slechts verspreid voor komende bnien. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren maar in Limburg iets ho gere. ZON EN MAAN 12 november Zon op 7.53 onder 16.54 Maan op 9.07 onder 18,11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1