Automaten worden steeds meer bij de verkoop ingeschakeld Chroom grijnst achter ramen. HOPE-DIAMANT (EDELSTEEN DIE DOODT) NAAR MUSEUM FRIESE (SIAMESE)-TWEELING GEPLEIT WORDT VOOR INSTELLING CENTRAAL ATOOMBUREAU 10 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN.T VOORTDUREND NIEUWE ONTWIKKELINGEN Omzet in Verenigde Staten anderhalf miljard dollar per jaar (Van een speciale verslaggever) Binnenkort, vermoedelijk deze maand, zal in ons land een nieuw ■oort automaat worden geïntroduceerd1 een sigaretten-auto maat, die zowel guldens als kwartjes accepteert - zodat het wis selprobleem is opgelost. Afhankelijk van de prijs van het doosje sigaretten denk aan de 10 stuks verpakking kan men in één en dezelfde muntgleuf twee of drie of vier kwartjes, dan wel een gulden gooien. En duurdere sigaretten kan men betalen met een gulden en een kwartje of vijf kwartjes. Het mechanisme van die automaat zoekt alles keurig uit en zorgt ook nog voor even tueel wisselgeld. automatenhal doet het. Het is zelfs een goudmijn voor de ondernemer. In ons land is de omzet in auto maten anderhalf tot twee miljoen gulden per jaar. Dat bedrag zal ">enemen, want het aantal toeDas- E-^en wordt steeds groter. Voor 1 denkt men al aan drie mil- i. Veel daarvan zal niet langs ue weg staan of aan de gevels van winkels hangen. Het is vooral de industrie met zijn kantines, die grote belangstelling heeft voor de voedselautomaat. Niettemin zal ongetwijfeld ook de verkoop van alle mogelijke artikelen per automaat, rechtstreeks aan het publiek op straat, toenemen. Het lijkt een ontwikkeling, die niet te stuiten is. En tevens een ontwikke ling, waarin we ongetwijfeld steeds vernuftiger staaltjes van techniek zullen tegenkomen. Want de machi ne, die kwartjes en guldens weet te onderscheiden en een andere machi ne, die elf verschillende dranken schenkt, helemaal vers, zijn nog maar een begin. Ook Grieks protest tegen uitlatingen van Mongomery. Ook Griekenland heeft geprotesteerd tegen de opmerkingen van veldmaar schalk Montgomery over de ge- vechtsklaar van de Italiaanse troe pen in de Tweede Wereldoorlog. In een vrijdag gepubliceerde verkla ring zegt de Griekse regering dat het Griekse leger in 1940-1941 moest vechten tegen de Italiaanse troepen en dat het de strijdgeest van de Ita lianen, zowel in de verdediging als in de aanval heeft gewaardeerd. Zoals bekend heeft de Italiaanse re gering officieel bij de Britse regering geprotesteerd tegen de woorden van Montgomery. Amerikaanss wapens voor Tunesië De Ver. Staten zijn van plan beperkte hoeveelheden lichte infanteriewapens aan Tunesië te verkopen ter verster king van de strijdkrachten, aldus mel den functionarissen te Washington. Zij verklaarden dat Frankrijk met de levering heeft ingestemd. Tevoren had dit land zich verzet tegen een derge lijke verkoop omdat het vreesde dat de wapens ln handen zouden komen van Algerijnse opstandelingen. President Bourguiba van Tunesië had met klem om de wapens verzocht en de Ver. Staten verzekerd, dat zij niet in andere handen zouden vallen. Amerika zal geweren, machinegewe ren, revolvers en munitie leveren. Het. is de zoveelste vervolmaking .van de koopautomaat. Wat wij aan auto maten op straat zien is niet een3 zo veel. Toch is de omzet in automaten in de Verenigde Staten maar liefst anderhalf miljard dollar per jaar! Vanouds is Denemarken het land van de verkoopautomaat, precies zoals Zwitserland dat is van het horloge. Veertig jaar geleden begon men daar al. En nog steeds heeft Denemarken de leiding. Typerend voor de Deense automaat is het gebruik van roest vrij. staal, dat voor de Scandinaviër een'grote bekoring heeft. In de oorlog echter volgde Amerika. Het probleem deed zich voor, dat de oorlogsindustrie op volle toeren moest komen. De fabrieken werkten op topcapaciteit en dat betekende, dat ook steeds in de kortst mogelijke tijd een maximum aantal arbeiders van eten en drinken inoest worden voorzien. De enige weg om dit te be reiken was het automatiseren van kantines. Dat gebeurde ook: de kan tine werd een ruimte met tafeltjes met rondom in de muren de automa- tenloketten voor. dranken en gehele maaltijden. De winst in tijd en geld was enorm. Voor een voorbeeld hoeven we niet naar Amerika te gaan. In een grote fabriek in Nederland zijn vijftig mensen nodig om 3500 arbeiders 's morgens van één kop koffie te voorzien en dan krijgt de laatste zijn koffie anderhalf uur later dan de eerste. De koffie-automaat op de af deling kan hierin voorzien. Dat heeft bovendien andere voordelen: een kop warme koffie in de winter, als de ar- beidèr koud in de fabriek aankomt, kan de stemming geheel veranderen. Verder is overal in fabrieken gecon stateerd, dat tussen tien en elf uur in JyAt your custpinegs^ fingertip"Uw- Jclant heeft maar op eenknop te drukken Dat is het toekomstbeeld, menen de fabrikanten: automaten in fabriekenlangs de weg, in restau rants. de morgen een inzinking optreedt, die resulteert in een bedrijfsongeval- lenpiek. Hier kan koffie de aan- dachtsinzinking bestrijden. Maar dat kan alleen, als de arbeider haast zon der rijn werk te onderbreken, zo'n kop koffie kan krijgen. Dus weer: de automaat. Het kopje koffie, dat uit zo'n machi ne komt, is vers. Ingenieuze appara ten wegen keurig koffiepoeder, melk poeder en suiker af, mengen, voegen er het kokende water bij, passen de hoeveelheid in de beker af en dan kan men zelf nog bepalen, of men de koffie zwart, met veel of weinig sui ker en veel of weinig melk wil heb ben. En dan is er de zogenaamde automa tiek. Het publiek geeft de voorkeur aan zo'n hal met loketten boven een restaurant. De massamens heeft een hekel aan wachten en aan het zitten in restaurants. Niet als hij een lek ker uit eten gaat, maar wel, als het er om gaat, even iets te eten. Een De beroemde Hope-dia- mant „de edelsteen die doodt" gaat deel uitmaken van de verza meling van het Smith sonian Museum te Washington. De tegen woordige eigenaar, de juwelier Harry Win ston, aan wie tot dus ver nog geen ongeluk is overkomen, wil niet verder het noodlot tar ten en heeft besloten de 44-karaats steen de grootste blauwe dia mant ter wereld aan het museum te scha ken. Om zelf geen ge vaar meer te lopen heeft hij het juweel per post verzonden. Volgens hét verhaal is de steen, die van een iiitzonderlijke schoon heid en van onschatba re waarde is, van een Hindoebeeld geroofd en in 1642 naar Frankrijk gezonden door een ze kere Tavernier, een avonturier die spoedig daarna door rijn hon den .werd verscheurd. De diamant kwam ach tereenvolgens in het be zit van de Franse mi nister van financiën, Fouquet. die in onge nade stierf, de prinses van Lambelle die in de Franse revolutie werd vermoord,, en van Ma rie-Antoinette. die in 1793 werd onthoofd. Daarna werd de steen eigendom van de Ierse bankier Henry Thomas Hope, die weliswaar 'n natuurlijke dood stierf maar wiens kleinzoon geheel geruïneerd werd. De volgende eigenaar kwam met rijn vrouw en kind bij een auto ongeluk om het leven. Toen kwam de dia mant in het bezit van Sultan Abdoel Hamid Turkije, die werd afge zet. Zijn gunstelinge die de steen daarna had, werd vermoord. Degene, tenslotte die de Hope-diamant voor Winston bezat, was me vrouw Ned Mclean, die haar leven in 'n krank zinnigengesticht eindig de, nadat haar zoon bij een verkeersongeval was omgekomen en haar dochter zelfmoord had gepleegd. Bezwaren tegen verdeling onkosten der Ver. Naties Frankrijk, Indonesië en Japan heb ben donderdag in de begrotingscom missie van de V.N. geklaagd, dat zij voor de komende drie jaren te hoog zijn aangeslagen wat hun bijdrage tot de onkosten van de volkerenor ganisatie betreft. De Fransman André Ganem had be zwaar tegen de verhoging van de Franse bijdrage van 5,56 tot 6,40 procent van de totale begroting. In september kwamen 7629 woningen gereed Vólgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in sep tember 7629 woningen voltooid. In de zelfde maand van het vorig jaar wer den 7909 woningen opgeleverd. In de eerste negen maanden van 1958 kwamen 64.002 woningen gereed, te gen 62.238 in de overeenkomstige pe riode van 1957. Van dé in september voltooide wonin gen werden er 775 als systeemwoning gebouwd. In de eerste negen maan den van 1958 kwamen 6286 systeem- woningen gereed. Gerekend tot en met september 1958 werden sedert de bevrijding 660.560 nieuwe woningen opgeleverd, waar van 66.745 als systeemwoning zijn ge bouwd. In september 1958 werden 8028 wo ningen in aanbouw genomen, tegen 6213 in september 1957. In de eerste negen maanden van 1958 werd begon nen met de bouw van 64.238 woningen, in de overeenkomstige periode van 1957 met 68.934. Doordat er in september met meer woningen werd aangevangen dan er die maand gereedkwamen, steeg het uitvoeringsniveau wederom. Op 1 ok tober 1958 waren 90.120 woningen in aanbouw. RAPPORT WIARDl BECKMANSTICHTING „Van parlementaire zijde te weinig kritische belangstelling" Voor de dr. Wiardi iJeckmansticütmg, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft ir. S. A. Posthumus, mede op grond van be sprekingen in een commissie onder voorzitterschap van ir. H. Vos, een rapport geschreven over „de uitda ging van het atoom". Wetensehappe- lijke, economische en bestuurlijke aspecten van de industiële toepassing der kernenergie worden erin behan deld. Het zal volgens het rapport zware financiële offers vergen om te voor komen dat Nederland op het gebied van de kernenergie welke energie bron zich hoe langer hoe sterker naar noodzakelijkheid ontwikkelt bij vergelijkbare landen achterblijft. Daarbij moet volgens het rapport wor den aanvaard, dat de gemeenschap de plicht heeft, zeker in de kostbare ont wikkelingsperiode, in deze offers bij Contactcentrum over audio visuele hulpmiddelen Op de conferentie over het gebruik van „audiovisuele hulpmiddelen bij bedrijfsleven en het v.h.m.o.", dat op het conferentie-oord Woudschoten in Zeist is gehouden, is men o.m. tot de volgende conclusies gekomen: Al gemeen wordt het belang van audio visuele hulpmiddelen, zoals film, filmstrips, dia's en flanelbord inge zien. Deze hulpmiddelen moeten ech ter als aanvulling op het schoolonder wijs, dus op afgepaald gebied wor den gehanteerd. De televisie-proefles is met belang- stelling gevolgd maar bij eventuele1 herhalingen in de toekomst, zou men toch andere programma's willen heb ben, In de slotvergadering werd nog opge merkt, dat bij ruimere toepassing van audio-visuele hulpmiddelen bij het v.h.m.o. overheidssteun zo niei onontbeerlijk, dan toch zeer gewens! is, het zou voorts aanbeveling vei dienen, dat onderwijskrachten zelf c materialen voor de flanelborden ma ken en daarbij komen tot een uit wisselingssysteem, waarbij mogelijk het technisch filmcentrum contact- j punt kan zijn. 1 te dragen. De studie geeft de vorming van een fonds, via heffing op de hui dige energietarieven in overweging, dat mede zou kunnen dienen om een aantal kostbare uitgaven te finan cieren. Gelet op de overheidsactiviteiten en de ontwikkeling sinds 1930 op het ge bied der kernprocessen, spreekt het rapport bezorgdheid uit over de hui dige gang van zaken, een achterstand ten opzichte van b.v. België, Zwe den en Noorwegen wordt geconsta teerd. Haar stimulerende en coördine rende taak in deze heeft de overheid, aldus wordt opgemerkt, niet op be vredigende wijze vervuld. De samenstellers van het rapport hebben niet de indruk, dat het Reac tor Centrum Nederland een leidende functie hééft gehad bij de opbouw van een samenhangend atoombeleid en dat dit centrum een coördinerende taak vervult in de wetenschappelijke en technische activiteiten ten gunste van de reactorontwikkeling in Neder land. Ook wordt de vraag gesteld of de in 1955 ingestelde ambtelijke com missie voor atoomenergie wel een afdoende oplossing is geweest voor het atoombeleid, zoals dat gewenst is. De overheid, zo wordt ten stelligste betoogd, is zeker aanvankelijk pri mair verantwoordelijk voor een sa menhangend atoombeleid. Gezien het complex van problemen dat zich hier voordoet. Dr. Wiardi Beekman spreekt in het rapport de mening uit dat een cen traal atoombureau dient te worden ingericht. Naar onze mening ontkomt men daarbij niet aan de consequéntie, dat met handhaving van de funda mentele verantwoordelijkheden van de regering, in de organisatie van de centrale overheid plaats wordt ingeruimd aan een atoomorgaan, dat op zijn minst bij de beleidsvoorbe reiding een coördinerende en stimu lerende functie vervult, en daar door de basis legt voor een effec tief samenhangend atoombeleid. Het is gewenst dat men in regerings kringen, gelet op de ervaringen van de laatste jaren tot de erkenning komt, dat de huidige gang van zaken beslist niet bevredigend is en dat een handelingshekwame centrale instantie noodzakelijk is. Voorst wordt de mening geuit dat er van parlementaire zijde in de afge lopen jaren te weinig kritische be langstelling geweest is voor de rege- ringstaak met betrekking tot een te voeren atoombeleid. 9 Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft' de nationale politie uitgebreid met een afdeling, die zich speciaal zal belasten met de bestrijding van de handel in blanke slavinnen. Hen simpel plaatje van een etage: parkeerplaats in New York. De foto graaf zag er echter meer in en dat hij gelijk had, beioijst dit plaatje, dat wel heel erg Anno 1958" is. Het was zaterdag feest bij het gezin van de heer S. de Vries in Bergum. Dubbel feest eigenlijk, want het gezin viert de vijfde ver jaardag van Folkje en Tjitske, die indertijd over heel de wereld de aandacht trokken, omdat ze als „Siamese tweeling" ter wereld kwamen en later toen ze zeven maanden oud waren met suc ces operatief werden gescheiden in het Diakonessenhuis te Leeu warden. Sindsdien is het met het tweetal uitstekend gegaan, afge zien van de kinderziekten, zoals elk kind die krijgt. Folkje en Tjitske zijn opgegroeid tot een paar flinke kleuters, die zich niet gauw de kaas van het brood laten eten en die altoos voor elkaar opkomen, als dat nodig blijkt te zijn. Vooral Folkje kan fel optreden, als iets of iemand haar dwars zit. Tjitske neemt de dingen wat gemakkelijker. Enig verschil is er dus toch wel bij de beide meisjes in het karakter, hoezeer ze overigens ook op elk aar mogen lijken. Buitenstaan ders kunnen de twee slechts zel den uit elkaar houden. Thuis vin den de huisgenoten, behalve va der en moeder De Vries zijn er nog drie zusjes en drie broers, het niet moeilijk te zien, wie Folkje en wie Tjitske is. Houding, gebaren, oogopslag en dergelijke spelen daarbij een rol. Bovendien zijn er wat verschillen in de stem. Allemaal kleinigheden, waaraan men kan weten: dat is de een en dat de ander. Vergissen is daarbij trouwens lang niet uit gesloten. Hun verjaardag is ook gevierd in de christelijke kleuterschool te Bergum, waar een grote feest taart en een berg gebakjes wer den verorberd. Het feest gaf aan leiding tot luid hoera-geroep, waaraan Tjitske (links) en Folkje (rechts), elk met een feeststrik op de borst, van harte meededen. Arrestatie in Amerikaans quiz-schandaal -Districtsprocureur Frank Hogan heeft gisteren te New-Yerk de arres tatie bekendgemaakt van Albert Freedman, organisator van de T.V.- Quiz „21", op twee aanklachten van meineed. In een akte van beschuldiging wordt gesteld dat Freedman bewust loog toen hij voor de grand jury verscheen om te antwoorden op de vraag of hij aan 21 deelnemers al dan niet vragen en antwoorden ter beschikking heeffc gesteld voor zij in de quiz optraden. Hogan zeide dat de grand jury Freed man in feite beschuldigt, vragen en antwoorden vooraf meegedeeld te heb ben aan deelnemers. De beklaagde was organisator van de quiz „21" van november 1956, tot deze vermakelijkheid vorige maand beëin- werd. Schilderij van Van Bijck bracht ruim 72 mille op Een beroemde Van Dijck, voorstellen de de hertogin. Mary Williers, Is woensdag aan een anonieme koper verkocht voor 17.200 dollar (72.360 gulden) op de beroemde kunstveiling van Bukowski die elk najaar in Stockholm gehouden wordt. De anonieme koper kreeg het doek na lang opbieden tegen mevr. Mar guerite WennerGren, echtgenote van de bekende Zweedse miljonair en zakenman Axel WennerGren. In de stockholmse kranten meent men dat de man het Engelse konink lijk huis vertegenwoordigde, maar er gaan ook geruchten dat hij door Bu kowski was gehuurd om het bieden te stimuleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7