2WITSALITTEN Oostelijk Zeeuws Vlaanderen kreeg rijdende tandartskamer keipen Umf Zeenvvsc Almanak moderne karpetten en gordijnstoffen. HOGERE AFDRACHT AAN ZEEUWSE WIT-GELE KRUIS IN ACTIECOMITÉ „VRIJE VEREN" ROMMELT EN KRAAKT HET VOORZIENINGEN AAN GEBOUW MIDDELBURGS GYMNASIUM FEL K.V.P.-PR0TEST TEGEN WOORDEN VAN IR. HORSTMANN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1U NOVJUivitfniK iyo8 OVERDRACHT TE TERNEUZEN Aanwinst voor de Stichting Schooltandverzorging Zaterdagmorgen werd In de „Zuldlandschool" te Terneazen de nieuwe „dentalcar", voor de „Stichting Schooltandverzorging" in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, officieel overgedragen. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen kon als voorzitter van de Stich ting talrijke genodigden verwelkomen, waaronder de burgemeesters van Axel, Zaamslag, Sas van Gent, Vogelwaarde en Zuiddorpe, de heer W. H. Bauer, lid van de Centrale Raad en Ned. Vereniging voor Sociale Tand heelkunde, vertegenwoordigers van ziekenfonds, volksgezondheid, prov. bestuur Groene Kruis, Stichting Schooltandverzorging in West Zeeuwsch- Vlaanderen en verscheidene tandartsen en schoolhoofden. In zijn openingswoord schetste mr. Tellegen de moeilijkheden die men tot nu toe heeft gekend bij de bezoe ken van de tandartsen aan de ver schillende scholen in Oostelijk Zw.- Vlaanderen. De verplaatsing van het instrumentarium geschiedde per taxi of soms wel per vrachtauto, ter wijl daarnaast door het eenvoudig materiaal waarmee men zich moest bedienèn, een doelmatige behandeling der schoolkinderen haast onmogelijk was. Thans kunnen 3200 kinderen van 41 scholen in de 14 aangesloten gemeen ten profiteren van een bijzonder doel matige en met de meest moderne instrumenten uitgeruste, mobiele ..tandartskamer". Namens de tandartsen sprak de heer A. :H; v. d. Lee uit Axel z'n dank uit aan allen die de bouw van deze .„car" mogelijk maakten. De wagen noem de hij een juweeltje die o.a. het warmwaterprobleem, waarmede de tandartsen op de scholen steeds heb ben te kampen, in één klap heeft opgelost. De heer W. H. Bauer zei in zijn toespraak, dat er op verscheidene plaatsen in Nederland vragen zijn gerezen naar aanleiding van de vreemde naam „dentalcar". De benamingen „kiezen-frezer" en „gebitsbus, die hij al had horen noemen, konden hem echter ook maar matig bekoren, zodat hij' zich afvroeg of voor het verkrij gen van een degelijke Hollandse naam niet een prijsvraag zou moeten worden uitgeschreven! Spreker verheugde zich over het feit dat nu al 50 van deze wagens in Ne derland in gebruik zijn, waarvan 15 met een dubbele outillage, die allen aan de gestelde verwachtingen vol doen. Tandarts Fijn van Draat, lid van het stichtingsbestuur zei te hopen, dat de wagen een zegen zou betekenen voor de kinderen en dat hiermede de ge vreesde tandziekten tot een minimum VAN ^Ztoin TOT lijfje De Middelburgse Jazz-Soeiety heeft zaterdagavond weer een contact avond gegeven. Een bijzonder avond je. Met een even bijzondere, muziek- makende formatie. Er zouden twee formaties optreden: het kwartet van gitarist Weezeman uit Vlissingen en het „huisorkest" van de society. De leider van het Vlissingse kwartet was echter ziek geworden, zodat nog za terdagmiddag een nieuwe groep moest worden geformeerd, waarbij het huisorkest en twee mensen van het kwartet drummer T. Adriaan- se en saxofonist Net werden „ge voegd". Er zijn die zaterdagmiddag bijzonde re dingen tot stand gekomen, want er trad zaterdagavond in het Middel burgse ,,'t Trefpunt" een groep op, die spontane jazz produceerde. Men wist deze spontaniteit zelfs te bewaren tot in de werkjes veelal evergreens waarvoor be reids een arrangement was door- ONTBOEZEMING Enkele landelijke dagbladen hebben uitvoerig aandacht geschonken aan het negende lustrum van de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam en daarbij vanzelfspre kend niet verzuimd om ook de „huis dichters" uit het studentenkorps aan het woord te laten. Zo citeerde het Algemeen Handels blad een dichtwerk van een zekere Oppo, die in „Hermes", het officieel orgaan van het Rotterdams Studen ten Corps, een Zeeuwse ontboeze ming neerschreef, welke wij U niet willen onthouden. Onder het motto „Nu ook opschudding in de Schelde" dichtte Oppo als volgt: ,Jn 't verdronken land, rondom Saeftinge Gebeuren uiterst vreemde dingen Het zeegras dat. daar welig groeit Meent zich in levenstaak besnoeid Want slaagt de actie: Veren Vrij Dan is de zeegrastijd voorbij - Geen mens zal toch met gratis -■ veren Nog zeegras als matras proberen." Waarvanheer Colsen, acte! genomen. Weer bewees de jonge society, hoe jazz goed en in een beschaafde sfeer kan worden ge speeld. LICHT. manier jazz gespeeld, in „De Boeiert" te Hoedekenskerke heeft men het van donderdagavond tien vóór zeven tot vrijdagavond twintig minuten over vijf zonder de geneugten van de elektriciteit moeten stellen. Men zat daar zonder licht, zoals men dat zegt en dat duurde bijna een gans etmaal. Alle lichten rondom de veerhaven waren in die periode gedoofd, evenals de rijkskustverlichting onder Hoede kenskerke. De scheepvaart ondervond hiervan enige hinder. VERWARD. Bij het passeren van de keersluis in het havenkanaal te Brouwershaven raakte het tuig van het garnalen- vissersschip O.D, 9 uit Ouddorp ver ward in de* aluminium brug. De ijze ren boom van een der visnetten haak te achter de brug, die werd ontwricht. De aangerichte schade, zoals dat heet, was trouwens aanzienlijk. De geramde brug lichtte rails uit de grond en ook werd een lichtmast ver bogen. Voor de niet verzekerde schip per betekent dit een flinke schade post. QUIZ. Twee Zeeuwen gaan zaterdag 22 no vember a.s. naar Bussum. Niet zo- maar-een-dagje-naar-Bussum, maar een reisje naar het Gooi met een doel. De heer H. J. Burger uit Kapelle- Biezelinge zal met zijn dochter Addie uitkomen in de A.V.R.O.-televisie quiz „Van je familie moet je het heb ben". En dus, via de Goese televisie toren, op de Zeeuwse schermen en vooral op die te Kapelle-Biezellnge verschijnen...... GOUD. Zonder dat hieraan een televisie gebeurtenis zal worden gewijd, zal het op donderdag 13 november a.r\ toch feest zijn in Sint-Jansteen, als daar de echtelieden A. Rottier- Stevens hun 50-jarige (echt)ver eniging herdenken. De buurtschap „Molenstraat" zal de viering gepaste luister verlenen, Te Terneuzen werd zaterdagmorgen de nieuwe dentalcarvoor de Stich ting Schooltandverzorging i« Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen overgedra gen. Na de plechtigheid bezichtigden de genodigden het interieur van deze rijdende tandartskamer. kunnen worden terugge- zouden bracht. Na een technische uiteenzetting door de heer R. Visser, die de wagen heeft geleverd, werden de genodigden in de gelegenheid gesteld de „dentalcar" te bezichtigen. In de beperkte ruimte is een complete tandartskamer ge bouwd, voorzien van de nieuwste ap paratuur. Algemeen was men het er over eens dat deze nieuwe tandartswagen voor de Oost Zeeuwsch-Vlaamse stichting eén belangrijke aanwinst betekent. Advertentie M. H. BOASSON ZONEN N.V., MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Wij etaleren (Levering uitsluitend via de detailhandel). Slachtoffer ongeval bij Schoondijke overelden. De 56-jarige bromfietser C. de Regt uit Schoondijke, die woensdagavond bij het oversteken van de rijksweg naar Oostburg ter hoogte van de weegbrug door een personenauto, be stuurd door O. de D. uit Oostburg, werd aangereden, is vrijdagmorgen in het St.-Anthoniusgasthuis te Oost burg aan de gevolgen van deze aan rijding overleden. De heer De Regt was na het ongeval met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opge nomen. Procureur-generaal tekent cassatie aan. In zaak van Vlissingse notaris. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft cassa tie aangetekend bij de Hoge Raad tegen het arrest van het Hof in zake notaris V. te Vlissingen, die in beroep wegens valsheid in ge schrifte werd veroordeeld tot een boete van vijfduizend gulden en voorts werd vrijgesproken van verduistering. Alleen tegen deze vrijspraak is de procureur-generaal in verzet geko men, zodat dus nu de Hoge Raad in hoogste instantie zal moeten uitma ken of hier inderdaad verduistering Men zal zich herinneren, se Hor de procureur-generaal toegaf dat bij notaris V. geen sprake was van wederrechtelijke toeëigening. Toch meende hij op formele gronden, dat hier verduistering was gepleegd, zijn betoog baserend op het feit, dat de notaris zonder dit te boeken gel den van een zelfstandig vermogen, in casu een boedel, in een algemene kas had gestort, namelijk zijn privékas. Ook al bleven de bewijsmiddelen (spaarbankboekje) in het boedel-dos sier aanwezig en werd bij de de finitieve afwikkeling van de zaak nieman tekort gedaan, toch zou ver duistering zijn gepleegd, aldus de procureur-generaal. Of dit inderdaad het geval is. zal dus nu de Hoge Raad moeten uitmaken. Indien dit college dezelfde mening als de procureur-ge neraal zou zijn toegedaan, dan zal dit punt van de tenlastelegging opnieuw berecht moeten worden door een an der Gerechtshof. Hangende deze procedure is de disci plinaire behandeling van deze zaak voör de civiele kamer van het Haagse Hof tot nader order uitgesteld. JAARVERGADERING TE TERNEUZEN Het belangrijkste agendapunt van de zaterdagmiddag in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen gehóuden jaarvergadering van de Prov. Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" was wel het bestuursvoorstel om de afdracht der afdelingen van de bonden te brengen van 0,75 op 1,50 per lid en per jaar. Hoewel voorzitter J. M. Ai G. van Dongen het betreurde dat enkele afdelingen met een bindend mandaat naar deze vergadering waren geko men, zodat hij vreesde dat van een „vruchtbare" discussie geen sprake kon zijn, schaarde de overgrote meerderheid zich toch achter hét bestuur. Het voorstel werd met 51 tegen 11 stemmen aanvaard. van hulp aan niet-leden, die desge vraagd dezelfde hulp ontvangen als de W.-G. K.-leden. Voorzitter Van Dongen noemde dit een zelfde onaan genaam verschijnsel zoals men dat ook in de vakbeweging aantreft, n.l. Earasiterèn op hetgeen anderen op rengen. „Snelgroeiend bedrijf" vraagt een offer. De afdelingen waren op deze belang rijke vergadering goed vertegenwoor digd, waarover de voorzitter zijn vreugde uitsprak. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de Genees kundig inspecteur in Zeeland, dokter R. v. d. Borgh, de voorzitter van het Groene Kruis, jhr. R. J. H. Q. Röell, het bestuurslid van het Oranje-Groe ne Kruis, de heer D. Borne, de adj. directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer A. L. A. Borst en mr. J. Th. M. de Vreze, algemeen secre taris van de Ned. Federatie Wit-Gele Kruis en lid van de Tweede Kamer. De heer Van Dongen noemde het Wit- Gele Kruis een snel groeiend bedrijf waarin het werk met deze groei mee moet. Hij vroeg de afdelingsbestuur ders zich goed te bezinnen op de ma nier waarop men het werk verricht en in het bijzonder de efficiency daar bij, waarover hij suggesties uit de vergadering verwachtte. Hij drong verder aan op nog. betere samenwer king -tussen bond en afdelingen. „De verhoging der afdracht aan de bond was niet louter te doen om de tekorten te dekken", zo zei de heer Van Dongen verder, „maar moet wor den beschouwd als een „to-be-or-not torbe" van de bond. Willen wij óns veelomvattende werk naar behoren vervullen, dan zal er een offer ge bracht moeten worden". Het rijk geeft thans 4 subsidie per verplegingsdag. Er zal ook een be roep worden gedaan op gemeentebe sturen om hieraan meer aandacht te besteden. Hij sprak de hoop uit dat de Provinciale Staten vandaag maan dag zullen besluiten tot subsidie verlening, waardoor het probleem van de geestelijke volksgezondheid voor een belangrijk deel wordt opgelost. Hierna brachten vèrschillenae afdelin gen hun bezwaren naar voren doch zoals reeds gezegd, werd het vooi:stel tenslotte aanvaard. Mevrouw N. SchliiterYtsma te Graauw werd zonder stemming her benoemd als bestuurslid. In de vaca ture N. J. Rijk uit Aardenburg, die zich niet herkiesbaar stelde, werd zonder stemming benoemd de heer J. P. Springveld, voorzitter van de afde ling Vlissingen. De toegevoegde be stuursleden C. van Hootegem, Hon- tenisse; J. A. van Lierop, Hulst en J. Puijlaert, Sas van Gent, werden even eens herbenoemd. Nadat nog enkele genodigden zich tot de vergadering hadden gewend vroeg één der leden bij de rondvraag naar het bondsstandpunt inzake verlening slot van pag. 1 hoogte Is. Er is hier geen sprake van een beslissing van de minister alleen. Het was een aangelegenheid, die het gehele kabinet betrof. Volgens de heer De Kunder zou een der bestuurs leden tegen ministér Algera hebben gezegd, dat als hij de wil van de Tweede Kamer zou negeren, hij zoals dat te doen gebruikelijk is in Frankrijk zóu dienen heen te gaan. „Hiërmede bedoelde dit bestuurslid blijkbaar, dat hij de minister naar huis heeft gestuurd verklaarde de secretaris. Met deze argumenten heeft de heer De Kunder kehbaar willen maken, dat wanneer dë meetingen op een dergelijk laag peil staan, er van fat sóen weinig overblijft en het beleg gen van deze bijeenkomsten totaal overbodig is. Het volgende punt, dat de afgetreden secretaris in zijn be toog aanroerde, was het bijwonen van de K.V.P.-Statenvergadering in Hulst door de heren Colsen en P. Stevens. Na het politieke aspect in deze veren- kwestie te hebben toegelicht, vroeg de heer De Kunder zich af of het juist is vergaderingen van politieke partijen over de verenkwestie bij te wonen. Hij was van mening, dat dit een ongewenste toestand is. Vooral als wordt gedemonstreerd, dat zij de materie rond de verenkwestie niet Zij stellen niet alleen zichzelf, maar ook 't gehele actiecomité aan de kaak, zo beweerde hij. Het beginselprincipe was toch op de oprichtingsvergade ring vastgesteld: men zou zich name lijk buitén de politiek houden. Deze stelregel is van het begin af door de heer Colsen geschonden, zeide de heer De Kunder. Personenauto reed te Kloetinge tegen bus. In de gevaarlijke S-bocht op de 's-Gra- venpolderseweg nabij de Albertinehoe- ve (gemeente Kloetinge) is zaterdag middag omstreeks kwart voor drie een personenauto, bestuurd door B. M. uit" 's-Heer Abtskerke, tegen een autobus van de A.M.Z. van de lijn GoesHoedekenskerke gereden. De bus, waarin zich'vrij veel passagiers bevonden, reéd in de richting Goes. Het ongeval gebeurde, toen M. in de gevaarlijke S-bocht plotseling de bus aan de rechterzijde van de weg zag naderen. Hij probeerde zijn snelheid te verminderen met het gevolg, dat hij slipte en tegen de bus botste. Noch M., noch een van de pasagiers van de autobus werd gewond. De perso nenauto werd vrij zwaar beschadigd. De buspassagiers hebben met een an dere bus de. reis naar Goes voortge zet. KREDIET VAN 31.000 GEVRAAGD Huidige toestand kan niet Nu het vrijwel zeker is, dat In de naaste toekomst niet kun worden overgegaan tot de bouw van een nieuw gymnasium te Middelburg, kan niet langer worden gewacht met het aanbrengen van een aantal voorzie ningen en verbeteringen lu het oude gebouw van het stedelijk gymnasium. Daarom stellen B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad de raad voor om een krediet beschikbaar te stellen van ongeveer 31.000. Uit het feit, dat de raad destijds in principe akkoord is gegaan met de bouw van een nieuw gymnasium, is B. en W. gebleken, dat ook de raad ervan overtuigd is, dat de bestaande toestand niet kan worden gehand haafd. Thans is namelijk ook van de zijde van de schoolarts aangedron gen op noodzakelijke verbeteringen. Uit het rapport, dat de dienst van gemeentewerken heeft uitgebracht blijkt, dat verbetering niet ais luxe te beschouwen is. De voorzieningcu betreffen in hoofdzaak: het plaatsen van nieuwe borden in de leslokalen, het vervan gen van ac banken door moderne sets, de vloerbedekking van de lo kalen, het opknappen van het labo ratorium en het plaatsen van olie- stookkachels. De kosten, die deze voorzieningen zullen meebrengen, zijn door gemeentewerken geraamd op 31.000. Alhoewel B. en W. ervan overtuigd zijn, dat dit bédrag een vrij zware last is voor de gemeentelijke finan ciën, is het college toch van oordeel, dat deze aangelegenheid niet moei' mag worden uitgesteld. Dé kosten wensen B. en W. in tien jaar af te schrijven. De hieruit voort vloeiende kapitaalslasten voor het eerste jaar, te ramen op ƒ8100 vermeerderd met een rente van 4>A% van ƒ31.000 in totaal dus ƒ4495, kunnen worden gedekt door te be schikken over 'n gelijk bedrag van de post voor onvoorziene uitgaven. Voor de financiering van de uitgaven zullen B. en W. zien wenden tot de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten met het verzoek de gemeente een vaste lening te willen verstrekken van ƒ31.000. Als bewijs hiervoor haalde spreker een dagbladadvertentie aan. Daarin maakte de heer Colsen melding, dat hij op verzoek van vele vrienden be-- reid zou zijn een benoeming in de gemeenteraad te aanvaarden, betoog de hij. FINANCIEEL ASPECT Ook het financieel aspect nam spre ker onder de loep. Tegen de wijze, waarop dë geldelijke aangelegenhe-. den waren afgehandeld maakte hij ernstige bezwaren. Zo heeft de se cretaris-penningmeester van de.af deling Zeeland van de Nederlandse Bond van Veehandelaren de heer Colsen op 12 juni jl. een bedrag van 40 ter hand gesteld voor het actie comité. Aanvankelijk wilde de voor-, zitter hiervan een busreisje van de Sluiskilse „supporters" naar Den Haag financieren, waarvan evenwel, niets is gekomen. Tot op heden is dit bedrag nog niet door de heer Colsen afgedragen, stelde de heer De Kunder vast. Ook de opbrengst van de tegel verkoop was volgens de afgetreden secretaris nog niet overgemaakt. Hét betreft hier een groot aantaltegels, die buiten het bestuur om in de om geving van St.-Jansteen zijn ver kocht. De opbrengst van de tegels was bestemd voor het betalen van advertenties, maar nadat ik twee maanden geleden hier al schriftelijk op gewezen heb, zijn de tegelsnog steeds niet verantwoord, aldus de heer De Kunder. Geen bezwaren had spreker tegen de verkoop van „vrije- verenlepeltjes", maar wel kon hij er niet mee akkoord gaan, dat hierop de woorden „Vrije Veren 1958" wor den vermeld. De heer De Kunder liet In zijn betoog nog het licht schijnen over andere zaken, zoals de protestrit naar Den Haag. Met tal van voorbeelden haalde hij aan, hoe de heer Colsen door zijn optreden tegenover de minister, ^ae vertegenwoordigers van de pers en vele anderen, de zaak van de vrije veren geen goed heeft gedaan. Te voren had de heer De Kunder toen nog sprekende als secretaris van het actiecomité een schrijven voorge lezen van het comitélid, de heer Schijf uit Terneuzen, die zich even eens niet met de gang van zaken kon verenigen en om deze reden als be stuurslid bedankte. De heer Colsen beweerde later, dat slechts één lid was uitgetreden, namelijk, de. Jiéer De Kunder. Arbeider mishandelde zijn vroegere baas. De aannemer C. H. uit Bergen op Zoom deed bij de politie aangifte van mishandeling door G. G. uit Halste ren. G. die bij de aannemer H. in dienst was, werd zaterdag op het werk te Goes ontslagen, omdat hij zich onbe hoorlijk gedroeg. G. zette het op een drinken en ging H. later op de dag in Bergen op Zoom in de werkplaats aan de Z. Z. Haven opzoeken: Hij mishandelde H. en een broer van H. dreigde hij met een mes, onder de mededeling, dat een van hen zou sterven. Op verzoek van de politie te Bergen op Zoom heeft de rijkspo litie te Halsteren verdachte G. aan gehouden. Hij werd overgebracht naar het po litiebureau te Bergen op Zoom. Na dat tegen hem een proces-verbaal was opgemaakt werd hij weer in vrijheid Knaapje in Ovezande kreeg kokend vet over benen. Het vierjarig zoontje van de familie H. te Ovezande liep vrijdag ernstige brandwonden op aan beide benen, toen het een pan kokend vet omver schopte. Dokter Folmcr behandelde het knaapje. Het bestuur van de Statenkring Hulst van dc K.V.P. heeft geprotesteerd te gen de kritische opmerkingen van de voorzitter van de Kamer van Koop- Handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, welke deze vorige week heeft gemaakt naar aan leiding van een rede van Gedeputeer de ir. G. P. M. Dikötter. Dit lid v^n Ged. Staten had zoals men zich zal herinneren in een bijeenkomst van de Statenkring gesproken over de rol van de Kamer van Koophandel bij de veertanevenrkwestie. Het bestuur van de Statenkring ver klaart thaps in een communiqué met nadruk, dat de door de voorzitter van genoemde Kamer gegeyen interpre tatie van hetgeen ir. Dikötter in de kringvergadering <van zaterdag 18 ok tober té Huist over de tarieven van de Westerscheldevèréh heeft meege deeld,. in wezen onjuist is. Het f Advertentie J stuur van de Statenkring zegt met klem te protesteren tegen de bele digende, denigrerende en onwaardige uitlatingen aan het adres van het lid yan Ged. Staten, ir. Dikötter. Binnen kort zal het kringbestuur een nadere publikatie over deze zaak doen ver schijnen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Meineed", 19 en 2115 uur, 14 jaar; Schouwburg: „De charge der vaquero's", 20 uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: „Liane, .het meisje uit het oerwoud", 19 en,21 uur, 14 jaar; Luxor: „In het hart van St. Pauli", 20 uur 18 uur; Britan nia: H Z-T. „Ensemble" met „'Meneer Perrlchon gaat op reis", 20 uur. Veere Het Lammetje: „Slssl. de Jonge keizerin", 16 én 20 uur. Goes Grand: „Jacht op een schaduw", 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2