PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITSE BURGERS OP CYPRUS BEWAPEND „Aan Eoka-aanvallen moét einde komen" Auto vloog tegen boom 2 doden te Soestduinen In het actiecomité „Vrije Veren" rommelt en kraakt het Uit verdediging tegen verzetslieden Vandaag... TWEEDUIZEND LERAREN TE UTRECHT IN PROTEST BIJEEN salarissen der .leraren niet te verbe teren, heeft gehandhaafd onder ver waarlozing van de belangrijkste gege vens van het op grond van een onder zoek naar de verhouding van de sa larispositie en het carrière-verloop van leraren en akademisch gevormde ambtenaren samengestelde rapport en zonder de minste poging te doen, op de belangrijkste, tijdens het geor ganiseerd overleg gemaakte opmer kingen in te gaan. Het congres uitte in de resolutie zijn verontwaardiging over de miskenning van de grote betekenis, die het be trokken onderwijs voor ons volk heeft, over de onrechtvaardige discri minatie der leraren en over de wijze van behandeling die het vertrouwen in de betekenis van het georganiseerd overleg dreigt te vernietigen. Het congres eiste, dat onverwijld aan de leraren een met die der ho gere ambtenaren overeenstemmende verhoging wordt gegeven ingaande op dezelfde ingangsdatum en zon der dat daaraan voorwaarden wor den verbonden, die bij de verhoging der hogere ambtenaren ook niet ge steld zijn. Het congres besloot de resolutie ter kennis t- brengen van de regering en de volksvertegen woordiging. Foto Demonstranten op weg naar de zaal van kunsten en wetenschap pen. Brits schip „Forresbank" in brand geraakt. De bemanning van het 5155 ton me tende Britse vrachtschip „Forres bank" heeft het schip zondag, toen het zich 250 kilometer ten zuiden van de Zuidafrikaanse havenstad Durban bevond, verlaten, omdat er een hevige brand aan boord woedde. De overlevenden werden aan boord genomen van het Britse schip „City of York". Het enige slachtoffer is een Indische donkeyman, die aan brand wonden bezweken is. ris, die als protest tegen het besloten karakter van de vergadering zich van de bestuurstafel afzonderde, nader in op de enkele weken geleden in de drie centra van Zeeuwsch-Vlaanderen ge houden meetingen, namelijk in Sluis kil, Hulst en Breskens. Dat deze bij eenkomsten op een mislukking moes ten uitlopen, was aldus de heer De Kunder te voorzien, getuige de uitlatingen op een reeds eerder ge houden vergadering in Zierikzee. De kwaliteit van het gesprokene tij dens de avonden was beneden peil. Een der bestuursleden had namelijk beweerd, dat minister Algera. niet om gezondheidsredenen was afgetreden, maar dat de verenkwestie hiervan de oorzaak was, zo vervolgde de afge treden secretaris. De heer De Kun der zeide van mening te zijn, dat deze spreker slecht met de politieke situatie rond de verenkwestïe op de (Zie slot pag2 kol. 5) ENKELE OPKLARINGEN. Nu en dan opklaringen, maar plaat selijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord Ongeveer dezelfde temparaturcv algisteren. ZON EN MAAN 11 november Zon op 7.51 onder 16.56 Maan- op 7.51 onder 17.22 201e jaargang - no. 265 Dagblad, uitgave van de Ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent p«r mira. Minim, p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-60. tel. 2355 4 UJnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adra. tel. 2094. heeft de chaufferende jongeman waarschijnlijk te hard gereden met de zes jaar oude auto, die met vier personen achterin vermoedelijk uit de balans heeft gelegen. Op de Rijksstraatweg onder de ge meente Wassenaar (Den Haag) naar Amsterdam deed zich zaterdagoch tend een ernstig verkeersongeval voor, waarbij een 18-jarïge wielrijder zo ernstig werd gewond dat hij is overleden. Een uit de richting Amsterdam ko mende vrachtwagen, bestuurd door de 32.-jarige J. B. uit Rotterdam, raakte door nog onbekende oorzaak een langs de weg geparkeerde bestelauto. De twee auto's schoven dwars over het fietspad langs de weg, raakten de juist passerende 18-jarige wielrijder R. Z. uit Oegstgeest, ramden een stenen hekwerk van een hotel en kwamen in de tuin van het hotel tot stilstand. De wielrijder is kort na aankomst in een der ziekenhuizen overleden. De eigenaar van de bestelauto, die bij zijn geparkeerde wagen stond, werd meegesleurd en kreeg een her senschudding. De bestelauto werd to taal vernield. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. De regering van Cyprus is zondagavond begonnen revolvers aan Britse burgers uit te reiken voor de verdediging tegen verzets lieden. Generaal-majoor Kenneth Darling, die de leiding heeft van de Britse operaties tegen de Cyprisch-Griekse verzetsorga nisatie Eoka, had zaterdag te Nicosia op een persconferentie reeds verklaard, dat, indien de Britse burgers op Cyprus vuur wapens wensten, zij die zouden kunnen krijgen. Hij voegde daaraan toe: „Wij zijn vastbesloten een einde te maken aan de monsterachtige Eoka-aanvallen op Britse burgers en wij zullen waterdichte maatregelen nemen. Generaal-majoor Darling beval de Britse burgers zich zo min mogelijk te verplaatsen, waakzaam te zijn en elke dag te vermijden dezelfde handeling op dezelfde plaats te verrichten. De Britse gouverneur Sir Hugh Foot sprak in een radiorede, die hij zater dagavond tot de inwoners van Cyprus hield, over de nieuwe veiligheids maatregelen. „Het geval is er, het zal nog voortduren en niemand kan er zeker van zijn dat men er vrij van zal blijven". Hij zei dat alle soorten van veilig heidsmaatregelen zullen worden ge nomen om de Britse burgers te be schermen en dat geen enkele overwe ging noch van ongemak voor het pu bliek in het algemeen, noch van kos ten, noch van wat ook zal verhinde ren, deze maatregelen uit te voeren. Gouverneur Foot verklaarde de voor naamste Cyprische steden te hebben bezocht en met de daarin wonende Britse burgers te hebben gesproken over het nenfen van afdoende veilig heidsmaatregelen. Aan zijn opmerking, dat de aansla gen op Britse militairen in de laatste tijd sterk waren teruggelopen, voeg de sir Hugh Foot toe: „doch de Eoka is verleden week begonnen met de meest lafhartige en verachtelijke ge weldpleging van alles, namelijk het in de rug schieten van ongewapende Britse burgers". En in een woord tot de Britse ge meenschap op Cyprus zei hij: „Wij doen er allemaal aan mee. Ook U ■staat in de fj-ontlinie. De voornaam ste taak der Britse troepen zal zijn U te beschermen". Sir Hugh zei ook dat de Eoka, na haar in september gedane poging om generaal-majoor Douglas Kendrew, voormalig leider der militaire opera ties op Cyprus, te vermoorden, zich had toegelegd od een in het gehele eiland uitgevoerde campagne van Ontsnapte gevangene na vier jaar terug. Ongevier vier jaar geleden waren twee gedetineerden uit het huis van bewaring aan de Casuariestraat in Den Haag ontsnapt. Ze sloegen een bewaker neer en vluchtten door de duinen weg. Later is één ontsnapte gevangen, toen hij een inbraak pleegde in het zuiden van het land. De andere ging naar Duitsland. Hij werd daar bij een inbraak gegrepen en moest een gevangenisstraf ondergaan. Hij heeft deze straf uitgezeten en is nu door de Duitsers aan de Nederlandse grens uitgeleverd. Nu zal hij zijn straf in ons land nog moeten on dergaan. De man is de 28-jarige zee man C. H. S. uit Rotterdam. hinderlagen tegen de Britse troepen, waarbij vooral van mijnen gebruik werd gemaakt. Hij verklaarde, dat enkele daders ge dood en vele gearresteerd waren, ter wijl ook vele wapens waren buit ge maakt. Het Britse conservatieve Lagerhuis lid Rupert Speir zal de regering woensdag interpelleren over de toe stand op Cyprus. Hij zal de regering vragen een definitieve verzekering te geven, dat zij krachtiger maatregelen op Cj^prus zal nemen en dat zij de militaire autoriteiten alle noodzake lijke volmachten zal geven om orde en rust te herstellen en een einde te maken aan de geweldpleging. Zo no dig zou ook de regering een militaire gouverneur voor het eiland moeten benoemen. Twee Britten leden van de luchtmacht zijn zaterdagavond om het leven gekomen en zeven gewond, toen er een bom ontplof te in de kantine van het vliegveld van Nicosia en twee Engelse mili taire auto's zijn zondag op weste lijk Cyprus in een hinderlaag ge reden, waarbij een soldaat sneu velde en een ander werd gewond. is het 20 jaar geleden, dat |f Kemal Ataturk, de eerste pre- sident van de Turkse republiek, H die zich tijdens de Eerste We- M reldoorlog bijzonder had on- H derscheiden, nadien gunstiger f§ H vredesvoorwaarden van de ge- allieerden wist af te dwingen en vervolgens zijn land in ve- lerlei opzichten moderniseerde, f§ s te Istanboel overleed. fë is het 475 jaar geleden, dat ji hf de kerkhervormer Maarten Luther aan de Lange Gasse te Eisleben werd geboren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER In Wassenaar werd fietser dodelijk getroffen. Twee doden en drie zwaar gewonden kostte zaterdagavond laat een onbe suisd ritje van zes vrolijke jongelui van Zeist naar Soest. De slachtoffers zijn de 21-jarige Nellie van Dorre- stein uit Soest en de 19-jarige Peter de Wit, een groentenhandelaar uit Zeist. Zij hebben een botsing met een boom, na een slippartij in de verra derlijke bocht bij het chr. sanatorium Zonnegloren te Soestduinen, niet overleefd. Een 18-jarige en een 19-jarlg meisje uit Soest werden zeer ernstig gewond. Evenals de 20-jarige chauffeur uit Bunnik, die zware hoofdwonden kreeg De zesde inzittende van* de wagen bleek kort na de botsing te zijn ver dwenen. Deze jongeman heeft een ernstige shock gekregen en is in to taal verdwaasde toestand van Soest duinen naar zijn ouderlijk huis te Bunnik gelopen. De drie jongemannen uit Bunnik en Zeist waren zaterdagavond in een ca fé te Zeist aan het biljarten. Daar ontmoetten zij de drie meisjes uit Soest en het kwam er al gauw van, dat ze die even thuis zouden brengen. Het wegdek was glad door regen en dorre bladeren. Hoewel bij de bocht in Soestduinen waarschuwingen KRITIEK OP HOUDING VAN REGERING Volgens inlichtingen uit kringen van het Japanse hof zal voor het einde van dit jaar de verloving bekend ge maakt worden van de Japanse kroon prins Akihito met een katholiek op gevoed burgermeisje waarmee hij bij het tennissen kennis heeft gemaakt. Het meisje zou de 24-jarige mole naarsdochter Mitsjiko Sjoda zijn. Vijf mensen omgekomen bij brand m Montreal. In Montreal is na een ontploffing een flatgebouw van vier verdiepingen ge deeltelijk door brand verwoest, vijf mensen werden gedood, vijftien wor den nog vermist. Zevenenveertig ge meubileerde huurkamers en kleine flats brandden geheel uit. De verwoeste vleugel herbergde naar schatting honderd bewoners. Volgens de politie woonden er veel emigran ten. Na twee uur was men de brand meester. Japanse prins verlooft zich met dochter van molenaar. Verontwaardigd over uitblijven salarisverhoging. Een kleine tweeduizend leraren, werkzaam bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, het kweekschoolonderwijs en het middel baar nijverheidsonderwijs, hebben za terdag in de Stadsschouwburg en het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Utrecht geprotesteerd tegen de weigering van de regering, hun de salarisverbetering te geven, die de hogere ambtenaren reeds in 1956 kre gen. De protestvergadering stond onder lei ding van dr. A. C. de Jong uit Lei den, waarnemend, voorzitter van de faa'd van leraren. Dr. H. W. Veenstra uit Rotterdam, oud-voorzitter van de raad van leraren en ere-voorzitter van het genootschap van leraren aan Ne derlandse gymnasia en lycea, dr. A. Le Fleur uit Overveen, oud-voorzitter van de vereniging van leraren bij het christelijk V.H.M.O., dr. J. A. van Bennekom uit Tilburg, tweede voor zitter van de bond van protestants christelijke kweekschoolleraren en dr. J. G. A. G. Konig uit Alkmaar, voorzitter van de r.-k. lerarenvereni ging St.-Bonaventura, uitten achter eenvolgens onder talrijke bijvalsbe tuigingen hun kritiek op de salarispo-' litiek en op de gang van zaken bij het georganiseerd overleg. De vergadering nam een resolutie aan, waarin zij onder meer constateer de, dat de regering haar besluit, de TWEE LEDEN BEDANKEN In Ter Apel heeft de 105-jarige me vrouw H. SmitMeijering haar ach ter-achter-kleinzoon, Rijkend Ri chard Veldman ten doop gehouden. We zien hier het moment, waarop ds. H. van Nieuwenhoven de kleine die in de armen van zijn bet-over grootmoeder ligt, doopt. Felle aanval van (afgetreden) secretaris op voorzitter Honoré Colsen De secretaris van het actiecomité „Vrije Veren", de heer N. de Kunder te Axel, heeft tijdens de twaalfde vrïje-verenbijeen- komst in hotel „Meert" te Sluiskil een felle aanval gelanceerd op het beleid van het comité, waarbij hij scherpe kritiek uitte aan het adres van voorzitter Honoré Colsen. In een uitvoerig betoog, waarin hij tevens zijn beweegredenen uiteenzette om af te treden als bestuurs- en comitélid enkele weken geleden had hij de comitéleden reeds schriftelijk van deze stap op de hoogte gesteld hekelde de heer De Kunder de houding van de heer Colsen ten aanzien van tal van kwesties. Met name ging spreker in op de politieke aspecten van de vrije-verenactie en tevens uitte hij ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de geldelijke aangelegenheden van het comité worden afgehandeld. Tijdens deze ruim een uur durende vergadering werden geen vertegen woordigers van de pers toegelaten. Zij moesten zich na afloop van de bijeenkomst tevreden stellen met een kort communiqué, waarin werd ver klaard, dat secretaris De Kunder „wegens drukke werkzaamheden was afgetreden". In zijn plaats had de ver gadering 7 van de 14 comitéleden waren aanwezig (volgens de afgetre den secretaris De Kunder telt het co mité 14 leden, de heer Colsen daaren tegen heeft enige tijd geleden ver klaard, dat er slechts 9 comitéleden zijn) benoem 1 de heer F. Kolijn uit Oostburg, de vice-voorzitter van het comité. De heer Kolijn, die we gens ziekte niet in staat was de bij eenkomst bij te wonen, werd telefo nisch van deze benoeming op de hoogte gesteld. Hij aanvaardde zijn verkiezing tot secretaris. Voorts werd besloten aan de nieu we minister van verkeer en water staat een telegram te sturen met de volgende inhoud: „Het actie comité in vergadering bijeen op 8-11-1958 verzoekt Uwe Excellen tie beleefd uwe welwillende mede werking te willen verlenen ter ver krijging van vrije veren op de Wes- terschelde." SCHERPE AANVAL Over het betoog van de heer De Kun der, dat overigens wel duidelijk de monstreert dat de eenheid in het vrije-verencomité ver zoek is, werd van bestuurszijde met geen woord gerept. Later heeft de heer De Kun der evenwel enkele afschriften van zijn rede aan de pers verstrekt. Al lereerst ging de afgetreden secreta-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1