RÜYS Haagse hervormden reageerden op „Osborn" met volle gebedsdiensten ©OOQGOOO „Moord in de krantenwijk" VER. CHR. ONDERWIJZERS IN OVERHEIDSSCHOLEN JUBILEERT Tekko Taks op de vliegende Hollander 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 CONFERENTIE „KERK EN WERELD" Achtergronden bestudeerd (Van een speciale verslaggever). Onder de titel „Osborn, redding of gevaar" is in Driebergen op het con ferentieoord Kerk en Wereld een con ferentie gehouden. Voor- en tegen standers van de Amerikaanse evan gelist hebben zich daar beraden op de vraag wat er na de meetings in Den Haag en Groningen gebeuren moet met hen, die door zijn optreden in verwarring gebracht zijn. Het belangrijkste nieuws over deze vorm van „nazorg" hoorde de confe rentie van de Haagse predikant ds. H. J. Drost. Hij deelde mee, dat, na de meetings in de residentie de her vormde predikanten zich beschikbaar hebben gesteld om allen, die door Os born „geraakt" waren, van advies te dienen. Het resultaat zijn gebedsdien sten in de Haagse Willemskerk ge worden, die gemiddeld door 2000 per sonen bezocht worden en waaraan men bijbelcursussen en catechisatie verbindt. Op die wijze zijn vele dui zenden, die anders onherroepelijk bij de secten terecht waren gekomen, door de kerk opgevangen. Het organiseren van deze conferentie noemde de leider van de ontmoeting, dr. J. M. van Veen, „een risico" voor beide partijen. Voor Kerk en Wereld en voor de bezoekers. Om een duidelijk en niet mis te ver staan geluid te laten horen, had men de predikant-geneesheer-directeur van het diaconessenhuis in Leiden, ds. dr. F. A. Nolle als inleider uitgeno digd. Deze arts-predikant is juist in de discussie rond Osborn bekend ge worden, omdat hij vrijwel alle mee tings in Den Haag meemaakte en het probleem der gebedsgenezing zowel van de theologische als medische zij de kritisch benaderde. Zijn bijzonder doeltreffend betoog had in het bijzon der de problemen van het lijden en het wonder tot onderwerp. Het lijden komt van de Boze, maar het evangelie werpt er een nieuw licht op, zo zei hij. Want het bestrijdt het in de eerste plaats met Wonder: „Sta op en wan del". Daarnaast toont het duidelijk, dat God middelen aanwijst en dat Juist in de nieuw-testamentarische tijd de weg naar de Boom des Levens „onder welks bladeren de heidenen ge nezing zullen vinden'', teruggevonden wordt. Dr. Nolle vestigde er in dit verband de aandacht op, dat belang rijke medicijnen als kinine en penici- line, plantaardig zijn. De ontdekking ervan was een wonder op zichzelf Het derde bijbelse middel ter bestrij ding van het leed noemde dr. Nolle de genade, die het wonder werkt dat mensen, die van nature aan het leven hangen, zich rustig aan dood en lijden kunnen overgeven, daarin een doorn uit de doornenkroon van Christus dragend. De dokter een teken Verder stond bij de bijbelstudie ge nezing en wonder weer in het cen trum tijdens de Schriftlezing door ds. Amerika is het land van de onbe grensde mogelijkheden: dat blijkt tvel weer uit dü plaatjewaarop we de gemeentelijke sneeuwruimer van de stad Claremont aan hei werk zien om de lange bergen gevallen bladeren op te ruimen. Het kunstje werkteperfect: hét schoonmaken van de straten is in lange tijd niet zo gemakkelijk ge gaan.' L. Buenk van Amsterdam. Deze stel de dat in de bijbelse tijd genezing geen vanzelfsprekendheid was, omdat ziekte als vergelding voor bedreven kwaad werd beschouwd. Jezus werd hier middelaar en middel. Hij werd de dokter gelijk, steeds overal bereik baar. Sinds zijn optreden zijn de dok ters het „wandelend teken van de ver geving der zonden". Daarom moet men zich tot de dokter wenden. Zon der motief, ook zonder geloofsmotief genezen Christus en apostelen. God blijft in het handelen met de mens al tijd primair. Hij wordt niet genezen, aldus ds. Buenk omdat hij gelooft maar hij gelooft omdat God hem ge neest. Zoals de zondevergeving ook geen vrucht is "van berouw, maar het berouw vrucht van schuldvergeving. Tijdens de forumdiscussie, die daarna nog gehouden werd, stelde men tegen over de klacht, dat de kerk in de loop der eeuwen ontrouw werd aan haar genezingsopdracht, het vele werk dat in ziekenhuizen, diaconesseninriehtin- gen en stichtingen van barmliartig- eid gedaan wordt tot heil van dui zenden. Genezingen op het gebed ge schieden er onmiskenbaar, doch het gebed wordt door gebruik van het middel nooit krachteloos gemaakt. In tegendeel bidden en werken gaan ook in de ziekenzorg samen. voor Horecabedrijf Het bestuur van het bedrijfschap Ho reca heeft tijdens de openbare ver gadering zijn goedkeuring ge- Hecht aan de oprichting van een waarborgfonds 'voor het Horecabe drijf. Het bedrijfschap zal te dien einde een eenmalig subsidie van 100.000 uit zijn vermogen ter be schikking stellen ter vorming van 't garantiekapitaal van de stichting en verder uit de lopende middelen jaar lijks een subsidie van 50.000 verle nen tot het ogenblik waarop de kre dietcapaciteit van het fonds voldoen de kan worden geacht. Waar zyn onze schepen? Aagteaijk 7 Tanga. AaJsdijk 8 Bangkok. Abbekerk 7 te Cadiz- Alhena 7 v. Las Palmas n. Rlo de Janeiro Alphacca 8 te Rio de Janeiro. Alphard p. 7 Fernando Noronha n. Hamburg. Annenkerk 6 Llvorno n. Madras. Asmidlskè 6 60 m. n. Fayal. Bantam 6 30 m. n.w. Sabang. Boissevain 7 Singapore. Calamarés 6 110 m. zz w. San Dlego- Cartago 7 Guayaquil. Esso Amsterdam p. 7 Ouessant n. Aruba. Friesland 6 50 m. w. Fatherpoint- Greta 7 Cherbourg.- Helicon 6 869 m- w-z.w Fayal. Hydra 7 p. Bermuda's. Ivoorkust 7 p. Ouessant. Jagersfontein 6 te Port Elizabeth. Krebsia 7 v. Kaapstad'n. Curasao. Kreeft 6 150 m. z.t.n. Las Palmas. Kryptos 7 v. New York n. Curasao. Kalinga 8 te Buenos Aires. Limburg 7 v- Port Swettenham n. Singapore. Llndekerk 6 100 m. verw. Kreta. Lutterkerk 6 50 m. n.o. Maslaganeus. Maashaven 4 v. R'dam n. Bremen. Maaskerk 7 te Stettin. Mitra 8 te Rotterdam- Montférland 9 te IJmuiden. Muiderkerk 7 te Amsterdam; Nestor 6Port au Prince n. Cludad Trujillo. Nieuw Amsterdam 7 v. Curasao n. Cristobal. Oldekerk 7 Hongkong. Omala 7 "v. R'dam n. Stavanger. Ommenkerk 7 v. East London n. Durban. Reyniersz. 11 te Hongkong verw. Ridderkerk 6 325 m. o.zo. Socotra. Sarpedon 6 Kington n. Port au Prince. Schouten 8 te Accra. Schie 7 Amsterdam. Schiedijk 7 Hamburg. Senegalkust 6 Hamburg. Sibajak p. 7 Algiers n. R'dam. Soestdijk 6 360 m. n.n.w. Flores. Statendam 8 te Rotterdam. Steenwijk 6 Norfolk n. Holland. Straat Malalcka 7 Yokohama. Tabinta 6 v. Belawan n. Colombo. Tara 7 te Antwerpen. Telamon 6 800 m. z.w. Azoren. Tjimenteng 6 Yokohama. Van Heemskerk 6 310 m. z.z.w. Manilla. Van Spilbergen 6 700 m. z.w.t.w. Diego Garcia. Willem Barendsz 7 Pointe Pierre n. Kaapstad. Zaankerk 7 te Bremen. Zuidcrkcrk 7 v. Genua n. Marseille. M Advertentie t De Vereniging van. Christen-Onder wijzers in Overheidsscholen bestaat op 22 november aanstaande veertig jaar. Mak na de Eerste Wereldoor log werd deze vereniging opgericht. Zij dient als ontmoetingspunt en als centrum van het streven, om binnen het kader van de wet de leerlingen in aanraking te brengen met de bij belse boodschap, zonder van de school een evangelisatie-instituut te maken. Als het te pas kwam, ver telden de leden zo nu en dan op school een bijbelverhaal. Gemakke lijk hadden zij het niet, want onder invloed van de negentiende eeuw vierde de absolute neutraliteitsge- daclite nog hoogtij. Door de wet op het L.O. van 1920 kreeg de V.C.O.O. meer armslag. Een aanvullend K.B. maakte het na melijk mogelijk in 1922, dat de leden godsdienstonderwijs mochten geven aan schoolgaande kinderen, tijdens de lesuren. Vele leden gaven nu re gelmatig bijbellessen aan een of meer klasSen van de school, waaraan ze waren verbonden, met volle in stemming van de autoriteiten en goedvinden der ouders. Deze laat- sten kunnen beslissen of hun kinde ren al of niet de facultatief gestelde lessen zullen volgen. De ervaring heeft geleerd, dat 80 tot 100 procent der leerlingen eraan deelneemt, als de eigen onderwijzer godsdienston derwijs geeft. In 1956 hield de V.C.O.O. onder haar leden een enquête. Zij, die de beantwoording inzonden, bereikten 270 klassen. In 201 daarvan volg den alle leerlingen of 100% de les- 11 november HOOG EN LAAG WATER nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlis8lngen 1.15 2.46 13.32 2.43 7.41 2.10 20.15 2.25 Terneuzen 1.45 2.61 14.03 2.57 8.15 2.27 20.49 2.42 Hansweert 2.32 2.72 14.48 2.65 8.50 2.40 21.22 2.55 Zierikzee 2.44 1.80 15.02 1.70 8.12 1.40 20.38 1.58 Wemeldinge 3.06 2.06 15.25 1.SJ6 8.39 1.67 21.02 1.88 sen. In 50 klassen 90-99%. De le den werken aan gewone lagere scholen, b.l.o.-scholen, huishoud scholen, uloscholen en middelbare scholen. Velen zijn bij het kerke- werk betrokken, als ouderling, ouderling-kerkvoogd, diaken, jeugd- ouderling of als leider van diverse kerkelijke verenigingen en zon- dagsschoolwérk. 20% der enquuête- inzenders werkte te Rotterdam. Uit de kring der V.C.O.O. kwamen ook lees- en leerboekjes voort, te gebruiken bij het onderwijs in bij belse geschiedenis, of die meehielpen het kind geestelijk te vormen. Om te noemen: „Zonneschijn", door T. van Buul, twee -series leesboekjes, die wel twintigmaal herdrukt werden bij Van Dishoeck, Bussum. „Bijbel voor jongeren", door T. van Buul, bewerkt in de vertaling van Obbink en Brouwer, uitgegeven bij Sijthof, Leiden. „Verhalen uit de bijbel", door T. van Buul, voor de middelkassen, uitgegeven bij Van Dishoeck. „Bij belfragmenten" I en II door C. Flip- se, voor de hoogste klassen, uitge geven bij Wolters, Groningen. Reeds resp. 9e en 8e druk. „Verbroken kluisters" I en H, expressiewerk bij 40 bijbelverhalen voor de eerste en tweede klas der lagere school, door G. J. Beltman en B. H. Brouwer, vijfde druk, bij Ten Brink, Meppel. „Verwondering" I, 40 expressieles- sen bij het Oude Testament voor de hogere klassen der lagere school, door B. H. Brouwer, kopij gereed, uit te geven bij Boekencentrum. De V.C.O.O. is interkerkelijk en telt momenteel ongeveer 600 leden en do nateurs. Jarenlang stond zij onder de bezielende leiding van de voor zitters H. Mostert en H. M. W. Ban- del. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: M. J. Geudeke te As sen (voorzitter), E. H. Brouwer te Holten (vice-voorzitter), E. It. Boas te Schiedam (secretaris), C. M. v. d. Poel te Den Haag (penningmeester en administrateur), T. v. Buul te Arnhem, P. Broersma te Amster dam en M. C.^Boomsma te Rotter dam. De vereniging heeft een eigen orgaan, „De Christen-Onderwijzer", dat naast de vergaderingen een con tactmiddel is en voorlichting geeft. 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO"^2...U&htioeet; ft.' 35. Minstens twee keer zo snel als de Vliegende Hol lander nu naar de open zee gedreven werd, was de klei ne televisieboot op de kust afgestormd. De wind blies met de kracht van een or kaan en iedereen die eerst aan de haven naar het schouwspel had staan kij ken, vluchtte nu zo gauw mogelijk naar huis. De he vige wind veroorzaakte blijkbaar ook nog een defect in .de plaatselijke centrale want plotseling floepte het licht in het stadje uit. En terwijl iedereen in huis ze nuwachtig en gejaagd naar olielampen en kaarsstomp jes liep te zoeken, klonk er buiten opeens 'n oorverdo vend gekraak gevolgd door aen angstaanjagend ge schreeuw en gejammer. De opnameboot was in gruzelementen geslagen en de opvarenden waren huizenhoog het land op geslingerd. Maar boven het angstgeschreeuw uit hoorde men in het anders zo vredige stadje het geweld van .de brekende watermassa's op de kade. Verkoop „pockets" bij kruideniers Honderden kruideniers in Nederland zullen, naar Het Vrije Volk weet te melden, in het begin van 1959 be ginnen met de verkoop van pocket boeken. De Belgisch-Nederlandse uitgevers maatschappij „De Bron" te Antwer pen en een nieuw op te richten Ne derlandse uitgeverij in Utrecht zou den de produktie van deze boeken verzorgen. „De Bron" hoopt tot een gemiddelde produktiè van tien titels per twee maanden te komen. Ook -de sigarenwinkeliers zijn bena derd voor het verkopen van pockets. Hun werd eveneens door de uit geverij De Bron de „Bel-serie" aan geboden, waarvan de verkoopsprijs 1,25 per stuk zou moeten bedragen. De winkeliers zouden deze pockets per. vijf exemplaren kunnen Inkopen voor ƒ0.85 per stuk. Waarschijnlijk zullen de kruideniers zich belasten met de verkoop van dezelfde serie. Tot dusver is de boekverkoop een gesloten zaak. Over deze nieuwe ontwikkeling maakte men zich echter nog geen .zorgen omdat de markt voor pocketboeken nog lang niet is verzadigd. Wel zal men zich in de kring van de boekhandel be raden om de verkoop van pockets te stimuleren. Hierbij woi-dt onder meer gedacht aan het verkopen van pocketboe ken via automaten, een systeem dat in Amerika reeds opgeld heeft gedaan. OOOH ANDREW GARVE. „Indien U er geen bezwaar tegen heeft", zei Haines. Toen Jackson was vertrokken, bleef hij een tijdje in somber gepeins zit ten. Geen politieman, wist hij, hac ooit een grotere verantwoordelijkheid gedragen. Het was waar, dat er tot dusver een bepaald patroon in de ac tiviteiten van de moordenaar viel waar te nemen, maar dat was geen rationeel patroon. Bij iedere moord- dat hij vermoedelijk door dozijnen personen als een goed en betrouw baar collega werd beschouwd, was vreselijk. Haines maakte zich zb on- fjerust, dat hij op dat moment Scot- and Yard opbelde en een gesprek had met de plaatsvervangende hoofd commissaris. Daarna voelde hij zich iets kalmer en nam opnieuw de kran tenknipsels ter hand. Hij overwoog juist, dat het toch tamelijk onwaar schijnlijk leek. dat iemand vijf laar geleden een blik blauwzuur zou heb ben verborgen met de bedoeling er te zijner tijd een moord mee te plegen, toen er weer op de deur werd geklopt en Iredale binnenkwam. Haines gaf hem een kort knikje en wees hem een stoel aan. Een tactiek van overdonderen scheen hier op haar plaats te zijn. „Mr. Iredale", zei hij, „ik heb vernomen, dat U eens een blik blauwzuur in dit gebouw hebt binnengebracht". Iredale staarde hem verschrikt aan. „Deed ik dat?" Hij keek volkomen verbluft en schudde toen zijn hoofd met toenemende nadrukkelijkheid. „Het spijt mij inspecteur, maar ik heb er niet de flauwste notie van, waar U over spreekt". „Het werd zyklon genoemd". Geleidelijk aan ontspanden zich zijn trekken, toen herinneringen bij hem opkwamen. Een blos toog over Ire- dales gezicht, toen hij de narde ogen van de inspecteur op zich gevestigd zag. „Ja", zei hij rustig. „Nu herin ner ik het me natuurlijk". „Het is Jammer, dat U het zich niet. eerder herinnerde", snauwde Haines. „Een spontaan herinneren zou enige dagen geleden indruk op me hebben gemaakt. Zoals de zaken nu staan..." Een schouderophalen voltooide de zin. „In 's hemelsnaam, inspecteur, U meent toch niet dat ik dit opzettelijk voor U heb verzwegen Het spijt me, dat ik er niet aan heb gedacht, maar dat alles is jaren geleden en we spra ken al die tijd over blauwzuur en niet over zyklon. Ik legde immers geen verband tussen deze beide dingen". „U wist, dat zyklon blauwzuur was. Dat zegt U hier in deze artikelen van uw hand". Haines tikte met zijn pij- pesteel op de bundel krantenknipsels. „Ja, maar het vervloekte woord is niet in mijn hart gegrift. Ik zeg U, dat ik het vergeten was, zoals ieder ander het zou zijn vergeten. Ik legde geen verband tussen deze beide din gen en ik vind het onredelijk aan te nemen, dat ik het na al die tijd wèl deed". Haines bromde wat. „Wellicht heeft U er geen bezwaar tegen mij in de eerste plaats te vertellen wat U ertoe heeft gebracht dat goedje mee hierin te nemen. Wat was de bedoeling?" „Ik was zeker niet van plan de men sen hier ermee te decimeren, als U dat soms denkt. Ik nam het mee hier heen, omdat het mijn taak was feiten te rapporteren en een blik zyklon scheen mij een tamelijk indrukwek kend feit toe. Voordat de Russen ons naar Maidenek brachten, meenden heel wat verstandige mensen hier dat de geruchten over gaskamers slechts propaganda waren. Nu, ik zag de gaskamers, ik ben erbinnen geweest en heb gezien hoe ze werkten. Ik zag het zyklon in een bergplaats opgesla gen liggen, precies als zovele insek- tendodende preparaten. Ik zag ook de tot stof verworden beenderen van on geveer een jniljoen mensen, die het had gedood, als dat U interesseert. Het scheen mij een goede reportage toe, maar de hoofdredactie hield het aanvankelijk op zij vonden het te gruwelijk en bijna ongelooflijk. Daar om vloog ik met dat goedje en met enige andere trieste bewijsstukken uit het kamp haar hier terug en zoals U heeft kunnen constateren hebben wij op het redactiebureau de reporta- ?e nader uitgewerkt", redale keek de inspecteur vierkant in de koude ogen. „Is hier iets sinis ters in?" „Niet noodzakelijk", zei Haines. Hij vroeg zich af, of de enerverende er varingen ervaringen, die klaarblij kelijk een diepe indruk op Iredales geest hadden achtergelaten moge lijkerwijs diens geestesevenwicht hadden kunnen beïnvloeden. ,Hoe zag dat goedje eruit?' „Kleine witachtig-grljze kristallen". „Was het blik vol, toen U het mee hierheen nam?" „Ja. en het was nog altijd vol, toen ik het de laatste maal zag". „Wanneer was dat? Wat gebeurde ermee?" Iredale trachtte zijn herinneringen op te frissen. „Nu, in de eerste plaats toonde ik het Ede en hij gaf de foto redactie opdracht het te fotograferen. Praktisch iedereen in'het reaactlege- bouw heeft er een blik op geworpen. Iemand van het departement van Buitenlandse Zaken is ernaar komen kijken en tevens iemand van het mi nisterie van Oorlog en enige ambas sades zonden ook vertegenwoordigers. Het was een hele sensatie". „Waar werd het bewaard, toen het hier was?" „Het was een hele tijd in de kamer van de hoofdredacteur", zei Iredale langzaam, „in verband met bezoeken van belangrijke persoonlijkheden. Ik denk dat het daarna naar de afdeling-1 buitenland ging. Ik weet verder niet wat ermee gebeurde, daar ik naar Rusland terugvloog. Ik vermoed, dat iemand tenslotte opdracht heeft ge kregen het weg te doen. Misschien werd het wel naar Scotland Yard ge stuurd!" Haines keek boos. „Ik ben niet in de stemming om grapjes aan te horen, Mr. Iredale. Moet ik geloven, dat U geen idee heeft, waar het goedje zich thans kan bevinden?." „Geen enkel". „Hm. Waar was U gistermorgen tus sen zeven en acht uur?" Iredale keek verrast op. „In bed, ver moed ik. Waarom?" „In bed, waar?" „In mijn flat in Chancery Lane". „Kunt U dat bewijzen? Zijn er soms portiers of buren, die U hebben zien komen en gaan?" „Ik ben bang van niet het is niet zo'n soort woning, 's Nachts is het hele gebouw leeg. Het is een blok kantoren en ik heb daar een zolder kamer boven de zesde verdieping. Het is een plaats, waar de meeste mensen niet zouden willen wonen", „Jawel. Dat is allemaal zeer jammer. Vertel me eens, Mr. Iredale, heeft U ooit een nacht in dit gebouw doorge bracht?" Iredale keek verwonderd op. „Een paar maal tijdens de oorlog, ja, wan neer ik met verlof thuis was cn er een hevige luchtaanval plaatsvond. Ik maak er geen gewoonte van het is niet mijn idee van comfort". „Heeft U de voorlaatste nacht in dit gebouw doorgebracht?" „Grote goden, neen. Ik zei U toch, dat ik in mijn flat was". „Iemand schijnt hier de nacht te heb ben doorgebracht", zei Haines, „en er het blauwzuur te hebben neergelegd, dat Mr. Ede bijna doodde". „Nu, ik was het niet. U kunt denken wat U wilt, maar ik weet totaal niets af van de moord op Hind en evenmin van de moordaanslag op Ede abso luut niets". Haines keek hem peinzend aan. „Ik was geneigd uw verzekeringen te ge loven, toen we de vorige maal met elkaar spraken, Mr. Iredale, maar U moet zelf trachten te zorgen, dat er bewijsmateriaal komt. Van de vier mensen, die behalve uzelf aan die lunch op de redactie zouden deelne men, heeft U, volgens mijn weten, met drie ruzie gehad. Hind stierf dat was één uit de weg geruimd. U wist, dat hij van olijven hield en U kon verwachten, dat hij als eerste de (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12