PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen acht zich van belofte tot opschorting kernproeven ontslagen Vaste oeververbinding over Westerschelde Goede sfeer in Genève" Vandaag... PLANNEN VOOR OOSTELIJKER NAVO-VERDEDIGINGSLINIE 201e jaargang - no. 264 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2.' Zienkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2091. Na Russische explosies in november Voor het ogenblik echter geen plannen tot hervatting Omdat de Russen ook na 31 oktober*de datum waarop in Ge- nève beprekingen zijn begonnen over de mogelijkheid van een permanent verbod voor proeven met atoomwapens nog explo sies van kernwapens hebben ontketend, achten de Verenigde Staten en Engeland zich ontslagen van hun belofte, zulke proe ven gedurende een jaar niet te nemen. Dit is gisteren te Wash ington en Londen officieel bekendgemaakt. In beide bekendma kingen werd echter gezegd, dat er voor het ogenblik geen plan nen bestaan om de proeven te hervatten. de bijeenkomst van vrijdag goed ge bleven, hoewel men het nog steeds niet eens is over een agenda Zoals bekend hadden Washington en Londen zich bereid verklaard, de proeven met ingang vaij 31 oktober jl. gedurende een jaar te staken, on der de voorwaarde dat Rusland het zelfde zou doen. Rusland had zijn proeven op 31 maart jl. gestaakt, maar begon er weer mee in de maand oktober. De Russen verkondigden toen het standpunt dat zij het recht hadden, evenveel proeven te doen als de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben genomen in de periode dat de Russische experimenten waren opgeschort. Bereidheid van Russen testen Tenzij de Sowjet-Unie instemt met de opschorting van kernproeven voor de Het hoofd van de Amerikaanse af vaardiging op de conferentie te Ge nève, Wadsworth, heeft vrijdag op de conferentie officieel meegedeeld, dat de Sowjet-Unie na 31 oktober twee proeven met kernwapens heeft Senomen en wel op 1' en 3 november, a afloop werd niet meegedeeld of deze kwestie een onderwerp van be spreking op dé conferentie is ge weest. Het hoofd van de Russische afvaardiging, Tsarapkin, en diens voornaamste wetenschappelijke advi seur, prof. Fjodorow, wilden na de bijeenkomst aan verslaggevers geen mededelingen verstrekken over hun reactie op de Amerikaanse verkla ring. Naar verluidde, is de sfeer op ff ...heeft te Brussel te onderte- ff kening plaats van de tussen Euratom en de Verenigde Sta- g ten gesloten atoomovereen- ff komst; f§ H ...is het 300 jaar geleden dat j§ If de Nederlandse luitenant-ad- If miraal Jacob baron van Was- senaar. heer v^n Obdam, die p j= met een vloot van 35 oorlogs- :z schepen, 4 branders en 28 s schepen met mond- en krijgs- voorraad was uitgevaren om f de vrije doorvaart van de Sont ff te .verzekeren, dat uit 45 oor- logsschepen bestaande Zweed- ff se vloot versloeg, p ...is het 50 jaar geleden, dat j§ een Nederlandse expeditie de besneeuwde, 5030 meter hoge Carstenztoppen van het Nas- §j ff saugebergte op Nieuw-Guinea M bereikte. EN MORGEN ...is het 40 jaar geleden, dat fj ff in Duitsland revolutie uitbrak en dat keizer Wilhelm H van Duitsland te Spa in hotel Bri- tannique (hetzelfde gebouw. waar de koningen van België en Nederland zich na de af- scheiding van 1830 hadden verzoend) afstand deed van de Duitse troon, waarna hij op ff 10 november per auto naar Nederland vluchtte. H ...viert de bekende Franse eco- noom en financier Jean Mon- net, oud-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.K.S.G. te Parijs zijn 70e verjaardag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir In Parijs heeft generaal Charles de Gaulle, de Franse premier, het be- vrijdingskrvis, een zeer hoge onder scheiding, uitgereikt, aan Sir Winston Churchill. Na de plechtigheid in het park van hotel Matignon, de residen tie van de premier, heeft generaal De Gaulle sir Winston in een van de zalen van het hotel ontvangen en hem, zoals de foto laat zien, een Lo- tharings kruis in kristal laten aan bieden. Zoals bekend is het Lotha- ringse kruis het wapen-symbool van De Gaulle. tijd van een jaar, zullen de Verenig de Staten waarschijnlijk de proeven met kleine, tactische kernwapens hervatten, aldus is vrijdag in welin gelichte kringen te Washington ver nomen. Verwacht wordt, dat president Ei senhower binnen enkele weken wil weten of de Sowjet-Unie even als Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten bereid is, de proe ven op te schorten. De Verenigde Staten gaan,, naar de Amerikaanse president gisteren mee deelde, natuurlijk tijdens de Geneef- se besprekingen door met het zoeken naar een hechte overeenkomst voor gecontroleerde staking der kernproe ven. Drie factoren De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dalles heeft vrijdag gezegd, dat een eventueel besluit van de Verenigde Staten tot hervatting van de proeven met kernwapens af hangt van een aantal factoren. Dulles noemde op een persconferentie te Washington de volgende factoren: De opvattingen van de commissie voor atoomenergie en het ministerie van defensie over het belang van een hervatting en het soort proeven (lat zij wensen te nemen; De sfeer op de drie-mogendheden- conferen tie te Genève, en Het feit of al of niet wordt aange nomen dat de Sowjet-Unie alleen maar een einde heeft gemaakt aan een bepaalde reeks proeven en ande re voorbereidt. TERUGTREKKEN OP WEZER NIET OP RIJN Nederland bereid tot legering van troepen in Duitsland Het Engelse blad „Daily Express" schreef vrijdag over inlichtingen te be schikken, dat de NAVO nieuwe plan nen heeft aanvaard voor de verde diging van Europa. Deze plannen zouden voorzien in een onmiddellijk terugtrekken in geval van een Rus sische aanval niet op de Rijn, maar op de Wezer, enige honderden kilo meters meer naar net oosten. Volgens het blad zou echter Nederland hebben geweigerd zijn troepen in Duitsland te stationeren met het oog op de kos ten daarvan. De Nederlandse strijd krachten aldus de „Daily Express" zouden de noordelijke sector blij ven bewaken, maar hun stellingen aan de Wezer niet betrekken voor de strijd zou zijn begonnen, zoals ook voor de Rijn zou hebben gegolden. „Indien de Nederlanders er niet op tijd zouden aankomen, zou de Britse flank evenals in 1940 na de Neder landse en Belgische capitulatie onge dekt zijn", aldus het blad. „De bevel hebbers van de NAVO, onder leiding van generaal Norstad, hebben beslo ten de eerste verdedigingslinies meer naar het oosten te verplaatsen op ver zoek van de Duitsers, die zich er over beklagen dat bij het terugtrekken, op de Rijn te veel Duits gebied wordt let blad haalt vervolgens een woord voerder van de Duitse ambassade in Londen aan, die heeft verklaard: „Het oorspronkelijke plan voorzag in het terugtrekken op de Rijn, indien de Russen de Elbe zouden oversteken. De Nederlanders zagen zich de be scherming van de Rijndelta toever trouwd, die zou worden geïnundeerd. Wij kunnen geen commentaar geven op enige wijziging van dit plan". Naar aanleiding van dit bericht vernamen wij van de legervoor- lichtingsdienst: „De mededeling van de „Dai- PHsgs; Amerikanen gered van gescheurde ijsschots Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmachtbasis te Thule, Groenland, heeft de twintig leden van een Amerikaanse expeditie, die in moeilijkheden waren geraakt door dat «1e ijsschots waarop zich hun kamp en bijbehorende vliegveldje bevond was gescheurd, in veiligheid gesteld. De twintig leden van de expeditie hebben geen nadelige gevolgen on dervonden van hun avontuur. Hun ijsschots was tijdens een storm gescheurd. Er lag anderhalve mijl water tussen beide helften. Blijkbaar heben de twintig mannen kans gezien om. toen de storm was gaan liggen, met een boot naar het vliegveldje te varen, dat op het afgescheurde c(eel lag. Hun kamp en de daarin aanwe zige instrumenten hebben zij achter gelaten op het andere stuk ijsschots. ly Express" over de niet-be- reidheid van de Nederlanders om troepen in Duitsland te legeren, is o£?uist. ^.jAls reeds meermalen is gezegd, streeft Nederland haar de moge lijkheid om troepen in Duitsland te legeren. De Engelse defensiechefs weten goed vandaar hun rustig oor deel dat de Nederlandse strijd krachten de hun toebedeelde taak kunnen vervullen". In Sint Anna ter Muiden is de grenspost zomer en winter geopend en daarom zijn de slagbomen vaak gesloten. In Re- tranchement is de grenspost 's winters dicht en daarom is daar de slagboom uitnodigend geopend Over het hoe en waarom van deze schijnbaar onlogische gang van zaken is meer te vinden in de uitvoerige, geïllustreerde reportage „Over gemeenten langs de grens", welke wij van daag publiceren op pagina zeven. Verder in deze 18 Datrina's tellende krant „Stemmen uit de Kernen" (pag. 3); sport (pag. Hl); letterkundige KronieK en kunst (pag. 13)„Tussen dertien en twintig", de rubriek voor en door de Zeeuwse jeugd (pag. 15) en de wekelijkse „Kinder krant" (pag. 17). (FOTO P.Z.C.) Dulles: geen directoraat van Drie in Navo Ten aanzien van het Franse voorstel voor nauwer overleg binnen de Navo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles gis teren op zijn persconferentie opge merkt, dat dit Daar zijn mening niet zal leiden tot de instelling van een directoraat in het bondgenootschap. De brief van De Gaulle over dit on derwerp, zo zei Dulles, handelt over problemen die ook door Amerika ten volle worden erkend.De verschillende werelddelen zijn nu zo nauw met el kaar verbonden, dat de kwesties niet meer in regionaal verband opgelost kunnen worden, maar een algemeen overleg nodig maken. Derde secretaris Canadese ambassade verongelukt Op de Rijksweg Den HaagUtrecht is vrijdagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij mej. L. Saint-Pier- re, de 28-jarige 3e secretaris van de Canadese ambassade, om het leven is gekomen. De door mej. Saint-Pierre bestuurde wagen, die juist met 90 km. snelheid een auto van de P.T.T. ingehaald had, is, waarschijnlijk door de sterke wind, in de rechterbermweg geraakt en twee maal over de kop geslagen. Mej. Saint-Pierre werd daarbij uit haar wagen geslingerd, Nog voordat de geneeskundige dienst ter plaatse was, is zij vermoedelijk aan een schedelbasisfractuur, overleden. Mej. Saint-Pierre was sinds juni 1958 in Nederland en behandelde de cultu rele zaken van de Canadese ambas sade te Den Haag. In navolging van twee andere Ne derlandse steden heeft Hilversum zijn politiekorps thans ook uitgerust met scooters. Nog steeds geen commissie ingesteld Nog altijd ziet Zeeuwsch-Vlaan- deren en ook het overig Zeeland met intense belangstelling uit naar een mogelijke vaste oever verbinding over de Westerschel de, het moge dan een brug, een tunnel of wat dan ook zijn. Vrij dag is deze kwestie ter sprake gekomen in de vergadering van de Kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuwsch Vlaande ren. De Kamer, die bijeen was in Hotel Rotterdam te Terneuzen, betuigde unaniem instemming met een verklaring, welke de voorzitter, ir. C. A. L. Horst- mann aflegde. De heer Horstmann deelde mede, dat I enkele leden der Kamer hem in een persoonlijk gesprek hadden gevraagd 1 hoever het nu stond met de commis sie. die door Gedeputeerde Staten van Zeeland zou worden ingesteld, en wier taak het zou zijn de mogelijk heden van een vaste verbinding over de Westerschelde te bestuderen. In antwoord daarop gaf de heer Horst mann in chronologische volgorde be knopt de feiten weer. U herinnert zich, aldus spreker, allen nog dat wij op 19 oktober 1956. in deze zelfde zaal een „liearing" hielden over de vraag stukken van 't verkeer van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland, zulks naar aanleiding van het rap port Haccoü. Aansluitend op. deze „hearing" had ons bestuur nog een bespreking met het college van Ge deputeerde Staten dat aan dit onder werp de hoogste prioriteit verleende. Lijst met namen Op 3 april 1957 hadden de voorzitter en secretaris een bespreking met de commissaris der koningin, waarbij een lijst overhandigd werd met na men van personen, die eventueel in de te vormen commissie zitting zouden kunnen nemen. Op 25 juni 1957 werd geïnformeerd hoe ver het nu stond met deze zaak. Toen bleek het zenden van een nieu we lijst nodig. Op 12 september 1957 tijdens de werkbijeenkomst van de parlementsleden te Vlissingen werd door de commissaris der koningin speciaal de aandacht gevraagd voor het Sloeplan, maar over óns probleem werd met geen woord gerept. Op 19 oktober 1957, dus precies een jaar na de hearing, schreef ons be stuur een brief aan Gedeputeerde Staten, waarop een uitnodiging volg de voor een bespreking op 2 decem ber 1957. Minister drong aan In januari 1957 schreef de minister van verkeer en waterstaat, daartoe gedrongen door de Tweede Kamer, aan Gedeputeerde Staten om de mo gelijkheid van een onderzoek te be spreken. De besturen van beide Zeeuwse Ka mers van koophandel hadden, daar toe uitgenodigd op 12 maart 1958 een bespreking met Gedeputeerde Staten, die kort daarna nog door een tweede bespreking gevolgd werd. Toen werd besloten dat G.S. zo spoedig moge lijk bij de minister van verkeer en waterstaat een onderhoud zouden aanvragen. Ruim twee maanden later, op 9 juli 1958, antwoordde de minister aan het Tweede Kamerlid, de heer Van der (Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE Zelfs vindt de mus een huis en de zwaluw een nest Psalm 84 4a Wie oog heeft voor de schepping, zal er zich over verwonderen, hoeveel soorten dieren er op aarde leven. Neem bijv. de vogels, waarvan er zelfs zeer vele ons niet bij naam be kend zijn. Meestal interesseren ivij ons voor allerlei grote, veelkleurige vogels. Maar vergeet ook de kleinere soorten niet. Niet alleen in de schep ping vinden ze een plaats, maar ook in de tempel bij de altaren Gods. In de bijbel noemt de dichter van psalm 84 er twee: de mus en de zwa luw. De mus is daar het voorbeeld van het onaanzienlijke; de zwaluw van het rusteloze. De Heere Jezus zegt, dat er twee musjes voor één penning verkocht wordenzo weinig zijn ze waard. En toch spreekt Hij met teerheid over deze vogel. Want God houdt ze beschermend vast in zijn hand. De mus heeft zelfs een huis en de zwaluw een nest bij het altaar des Heeren. Een bijzondere plaats.' Toen de dichter opging naar de tem pel en zich verlaten voelde van God en mensen, zag hij zich als een mus, die wél geminacht werd, maar tóch een plaats in de nabijheid des Heeren mocht ontvangen. En hij heeft ge leerd wat dat voor hemzelf betekende. Wat een lieflijk beeld! Wat voor een mus en een zwaluw het nest is bij het altaar Gods, dat is voor de vrome het huis des Heeren. Daarheen mag hij vluchten als de vogel in zijn nest uit de onrust der wereld, voor de be strijding van al zijn vijanden, en voelt hij zich in Gods hoede weige borgen. Hebt U zich wel eens gelijk gevoeld aan die geminachte mus of die onrustige zwaluw Zelfs deze inn- den echter rust bij Gods altaren in de tempel. Die laten de schuld van een zondaar,' maar ook de genade des Heeren duidelijk zien. Nog schoner wordt dat op het grote altaar: het kruis van Gölgotha, waar de Heere Jezus dé rust bracht voor rusteloze en vermoeide zondaren in 't offer van zijn eigen leven. Hebt U die rust al gevonden? De Heilige Geest doet ons zien, dat bui ten dit altaar geen ware rust te vin den is; in Christus is echter verge ving van zonden en vrede des harten voor wie in Hem gelooft. Welzalig de mens, die op Hem vertrouwt! Tholen J. DEN HOED ENKELE OPKLARINGEN Overwegend droog weer met van het westen uit enkele opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 9 november Zon op 7.48 onder 16.59 Maan op 5.07 onder 16.06 10 november Zon op 7.50 onder 16.58 Maan op 6.30 onder 16.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1