Mogelijk in mei 1959 een nieuwe Prins Hendrikweg in Vlissingen vraag geen verf.vraag RIP O LIN Een nieuw radio-tv-blad? RESTAURATIE OOSTKERK KOST ONGEVEER 95.000 MEER FRUITKWEKER UIT KATS MET TRACTOR DWARS OP DE WEG STEMMEN UIT DE KERKEN OPENING SPORTTERREIN VAN „THE STREAKS" TE GOES c PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 MET GESCHEIDEN RIJBANEN Toekomstige verbinding Nieuwland- Vlissingen zal hierop aansluiten IN 3NLEI van het volgend jaar hoopt Rijkswaterstaat de Vlisslngse Prins Hendrikweg, de intensief gebruikte verbinding Keersluis-Station en veer haven geheel te hebben verbeterd. Vóór het begin van het eigenlijke toe ristenseizoen dus. „Verbeterd" is een wat ongelukkig gekozen kwalificatie, want alles wat aan de oude Prins Hendrikweg zal herinneren, is de naam. Want zoals deze belangrijke verbinding er thans nog bijligt, is het louter in n&&m een weg De Prins Hendrikweg is terecht tot onderdeel van de Rijksweg 58 verheven, zodat het Rijk de weg van de gemeente Vlissingen zal overne men. De belangrijkste functie van de Prins Hendrikweg is wel, dat zii de toe gangsweg is tot de veerdienst op Breskens. En juist een dergelijk weggedeelte moet breed zijn, bij voorkeur met gescheiden rijbanen, zodat het sneller rijdende verkeer zich na aankomst van een boot on- middelijk van de trager rijdende voertuigen kan afscheiden. Welnu: Rijkswaterstaat ma&kt een nieuwe Prins Hendrikweg, die glansrijk aan deze voorwaarden zal voldoen. De door een midden berm gescheiden rijbanen krijgen elk een breedte van zeven meter. Wegdek: asfaltbeton. Aan weerszijden komen twee meter twintig brede rijwielpaden bete geld en aan de zufdwestkant een twee meter breed eveneens bete geld voetpad. Parallelweg Tussen de Keersluisbrug en de oude weg naar Oost-Souburg wordt aan de zuiawestzijde een vijf meter brede beklinkerde parallelweg ten behoeve van de bedrijven, die hier zijn gevestigd. De verlichting wordt uitgevoerd zoals dat op moderne ver keersknooppunten het geval is bij voorbeeld Kruiningen, kruispunt Sou burg met natriumlampen. Wel haast spectaculair is de wijze, waar op Rijkswaterstaat de moeilijkheden heeft opgelost, die door de aanleg van de nieuwe weg voor het verkeer zouden kunnen ontstaan. Vanaf het kantoor van de Provinciale Stoombootdiensten zal het verkeer worden omgelegd, tot aan de opstel plaats van de nieuwe veerhaven, dat is voor twee-derde gedeelte. Het ver keer zal worden geleid over het ma rineterrein bij de binnenhaven, kruist dan de bestaande weg om over het terrein van Van Gend en Loos de op stelplaats te bereiken. Het verkeer zal van de uitvoering van deze grote verbetering dus zo weinig mogelijk hinder ondervinden. De Rijksweg 58, die over Zuid-Be veland en Walcheren tot aan Middelburg loopt en waartoe ook het aansluitende gedeelte BreskensSluis behoort, krijgt dus een bescheiden üitbreiding, die bij de Keersluisbrug een abrupt einde vindt. De Rijksweg 58 zal dus na de voltooi ing van deze nieuwe Prins Hendrik weg nog steeds worden onderbroken door de provinciale weg tussen Mid delburg en Vlissingen. „Voltooiing" Maar er is uiteraard nog altijd de in het Rijkswegenplan opgenomen ver binding Nieuw- en Sint-Joosland Vlissingen. Wanneer men met de aan leg van dit gedeelte, dat tussen Sou burg en Ritthem zal lopen, zal begin nen, is moeilijk te zeggen. Het kan evengoed over vijf als over vijftien jaar zijn Deze „voltooiing" van de Rijksweg 58 zal vermoedelijk op een punt tussen Nimmer zag u een blad dat u zo overzichtelijk toont wat er van daag aan radio en tv is. Nergens vindt u een blad dat u zo onpartij dig en zo volledig inlicht over de beste programma's in binnen- en buitenland, die in Nederland be reikbaar zijn. Hebt u al begrepen dat het over Vrije Geluiden gaatniet nieuw, maar uernieuwd. Nog meer bere kend óp zijn taak. Dat wil voor Vrije Geluiden zeggen: geen „zuil" dienen, maar de luisteraar-kijker, die zijn toestel fcrfltigj^ebr^iktl 1 fcrflj^^ebruik «gfr? Vr:®BH*en al oor un: Daardoor viel VriSHHkfen altijd al op - daardoor 15 19 uniek. Hoort u ook bij die kritische min derheid? Geef u dan op als lid- abonné of vraag een proefnummer aan bij VRIJE GELUIDEN. postbuB II, Hilversum. De prijs is slechts 2.50 per kwartaal, want Vrije Geluiden is wel ver hoogd in waarde, maar niet in prijs' de eerste en de tweede binnenhaven op de nieuwe Prins Hendrikweg uit monden. Bij de huidige verbetering van de Prins Hendrikweg is het ech ter nog niet mogelijk voldoende reke ning te houden met het toekomstige aansluitpunt. Dat de weg op de Prins Hendrikweg zal aansluiten, staat uiteraard als een paal boven water. Ook deze toekomstige verbinding zal een enorme verbetering betekenen voor het verkeer, dat vanaf het veer BreskensVlissingen de richting GoesBergen op zoom kiest. Het betekent niet alleen minder boch ten en een geringer aantal kilome ters, maar bovendien de vermijding van twee bruggen te Vlissingen en te Middelburg en een spoorweg overgang. Waar dit toekomstige gedeelte van de Rijksweg 58 de spoorlijn kruist dicht onder Vlissingen dus zal na melijk een viaduct of een onderdoor gang worden aangelegd. Voorlopig bepaalt Rijkswaterstaat zich tot het verbeteren van de Prins Hendrikweg, een acht ton vergend object. En men mag aannemen, dat bij het ontwerpen van deze verbetering niets werd achterwege gelaten, waarmee het van en naar boot en trein dave rende verkeer kon worden gediend. Zo werd het Scheldespoor, dat thans nog twee maal de weg in zijn gehele breedte kruist, een plaats toebedacht in de middenberm. Hierdoor zal al leen en slechts één keer de noordelijk gelegen rijbaan worden gekruist. De bocht, ongeveer op de helft tussen Keersluis en Veerhaven, zal worden verfauwd. De breedte van de middenberm van de nieuwe Prins Hendrikweg in september werd met de verbeterings werkzaamheden begonnen zal va riëren van drie tot zes meter. Ten slotte zij vermeld, dat op de hoek van de oude Oost-Souburgseweg en de Prins Hendrikweg een benzinestation is geprojecteerd. Taoaaaiurovond In KWALITEIT SERVICE onPRIJS I TOESTAND KOEPEL ZEER SLECHT Gemeentelijke bijdrage moet met 9500.- omhoog De vermoedelijke restauratiekosten van de Oostkerk te Middelburg zul len f 95.000 meer bedragen, zo is het gemeentebestuur van de Zeewse hoofdstad schriftelijk meegedeeld door het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente. De toe stand van de houten koepel met be kroning bleek namelijk veel slechter te zijn, dan men had kunnen voor zien. B. en W. van de Zeeuwse hoofd stad verzoeken nu de raad het ge meentelijk subsidie voor de restaura tie te verhogen met f 9500.en te brengen op f 22.260. Op 30 november besloot de raad in de restauratiekosten van deze kerk een subsidie te verlenen van 10% met een maximum van f 9430.Bij be sluit van 5 november 1956 werd dit maximum verhoogd tot f 12.760. Eerst toen de steigers rond het werk stonden kon het houtwerk onder de looddekking van de koepel worden onderzocht. Bijna al dit houtwerk bleek verrot of ten dele vergaan of verstikt te zijn. Ook de leibedekking was veel slechter dan men had kun nen vermoeden. Op deze wijze groei de de restauratie van de enorme hou ten koepel tot een groot en kostbaar bedrag uit. De aanvullende begroting van Aanbesteding landbouwschuren. Vrijdag werd in Breda ten domein- kantore in het openbaar aanbesteed het bouwen van twee landbouwschu ren in de Dijckmeesterpolder onder Philippine en twee landbouwschu ren in de Braakmanpolder. Op de eerste twee percelen kon in massa worden ingeschreven. De laagste in schrijver was H. Zwier, Retranche- ment: perceel 1 f 39.226. perceel 2 f 44.674; perceel 3 f 83.900; perceel 4 f 104.122. Op een na laagste in schrijver perceel 1 A. J. Groessen Zoon, Walsoorden, f 45.950; perceel 2 I. de Bliek, Schoondijke f 55.300. Ferceel 3 A. J. Goossen, Walsoorden, 101.600, perceel 4 G. F. Schoote, Breskens, f 106.256. Ongeluk in haven van Brouwershaven. De chauffeur C. het fouragebedrijf ken te Brouwershaven heeft daar bij het verladen van stro van een auto op een binnenschip, een pak stro van 35 kilo op het hoofd ge kregen. Het pak stro tuimelde van de wagen op het schip, terwijl K. zich nog niet had kunnen verwijde ren. De man werd getroffen, waar bij hij zich ernstig bezeerde. Aanvankelijk wist hij nog de auto te besturen, ondanks hevige pijnen. Hij moest echter terugkeren en zich onder doktersbehandeling stellen. K. is thans voor onderzoek in het zie kenhuis opgenomen. f 95.000 werd goedgekeurd door de minister van O. K. en W. B. en.W. stellen nu voor het verzoek van het college van kerkvoogden in te willi gen en het gemeentelijk subsidie te bepalen op 10 van de door het rijk goedgekeurde restauratiekosten, vermeerderd met de kosten van aan leg van een elektrische verwarming, met een maximum van f 22.260. De extra kosten wensen B. en W. in een periode (van 1958 tot en met 1967) af te schrijven. Voor 1958 kan het bedrag van f .950.gevonden worden door verlaging van het onder deel „kapitaalslasten" van de post onvoorziene uitgaven. Arbeider A.C.Z. Sluiskil aan verwondingen bezweken De 56-jarige Belgische arbeider P. H. uit de buurtschap Staak te Asse nede, die woensdagochtend op het be drijf van de A.C.Z. te Sluiskil van een hoogte van vier k vijf meter van een platform viel, is in de nacht van donderdag op vrijdag in het St. Eli- sabethziekenhuis te Sluiskil aan zijn verwondingen overleden. Automatische telefoon in land van Hulst Met ingang van 19 november a.s. Woensdag 19 november a.s. des mid dags om één uur zullen de automati sche telefoonnetten Hulst. Klooster- zande, Lamswaarde, Stoppeldijk, Nieuw-Namen en Koewacht in dienst worden gesteld, waarbij het reeds lo kaal geautomatiseerde net Graauw tot het automatisch interlokale ver keer zal worden toegelaten. De in- dienststelling zal geschieden met een korte plechtigheid in de Telefooncen trale te Hulst. RECHTBANK MIDDELBURG Officier eiste boete van 150.- voor de rechtbank te Middelburg stond vrijdagmorgen terecht de fruit kweker K. U. v. uit nats, die op 24 juni van dit jaar de veiligheid van üet verkeer ïn gevaar gebracht had. Up die dag keerde hij namelijk op de JNoonangeweg een tractor met een neveispuit er achter, juist op het mo ment, dat de 43-jarige calculator <J. iv. uit fcindnoven op een motorfiets naderde. Deze laatste kon üet samen stel niet meer ontwijken en botste er met flinke vaart tegen. K. viel en liep een gecompliceerde beenbreuk op, waarmee hij lang het bed moest hou den. De motor was het eigendom van K.'s neef, J. J. K. uit Kats, die het voer tuig die morgen aan zijn oom geleend had. Deze 25-jarige jongeman diende een civiele vordering in van 250. Door dit ongeval met zijn motor leed hij overigens nog een verlies van on geveer 100.De motor was name lijk verkocht voor ongeveer 275. Als de verzekering nu 250.be taalde, dan kon K. voor zijn verniel de motor nog 25.terugkrijgen en dan kon hij onmiddellijk een andere kopen. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, stipte aan, dat het ongeluk was te wijten aan grove schuld van de fruitkweker. De offi cier achtte het primair ten laste ge legde bewezen en eiste een geldboete van J 150.Nadat verdachtè op een vraag van één der rechters nog ver klaard had bij het keren van zijn voertuigen geen teken te hebben ge geven, bepaalde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, de uitspraak in deze zaak op woensdag 19 november a.s. Vervolgens stond terecht J. R. uit Sint-Laurens, zonder beroep. Op 30 augustus had hij in de boek winkel van J. de J. te Goes vier boeken weggenomen. De boekhan delaar had verdachte reeds eerder in zijn winkel zien rondscharre len, zonder dat hij ooit iets kocht. Dat vond De J. vreemd en hij Slot van pag 3) zijn". Bovendien is er bij de medische zending de moeilijkheid dat de Indo nesische regering de aflopende con tracten met Nederlandse zendings artsen niet vernieuwt. Deze moeilijk heden hangen samen met het feit dat Nederlanders over het algemeen in Indonesië als ongewenste vreemde lingen worden beschouwd en met de algemene verwarring en ontredde ring die ginds heerst. Andere kant Maar, hoe het ook zij, de kerken ln ons land zullen voor hun zendings werk een andere kant moeten uit zien dan zij eeuwenlang hebben ge daan. Dit geeft natuurlijk een zekere pijn, vooral omdat het Nederlandse zendingswerk in Indonesië niet on vruchtbaar is geweest en de jonge kerken daar prijs blijven stellen op de band met ons land. Na de Tweede Wereldoorlog zijn het trouwens niet alleen de kerken van ons land die in deze moeilijkheden verkeren. In an dere landen staat men voor dezelfde problemen dat oude zendingsgebieden afgesloten zijn. We noemen alleen maar de belangrijke Amerikaanse en Engelse zending in China. In het verslag van de laatst gehou den vergadering van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk werd een belangrijke plaats op de agenda ingenomen door het verslag over de bespreking die er in Oegst- geest is geweest tussen zendings instanties uit verschillende landen in zake de zending in Afrika, waaraan ook de Hervormde Kerk zal deelne men. In de Raad voor de Zending is echter met nadruk gezegd: „We gaan er niet heen, omdat we in Indonesië niet meer terecht zouden kunnen. We gaan er heen, omdat Afrika schreeuwt om zendelingen, die de kerken daar kunnen helpen. Dit moe ten de gemeenten ln ons land be grijpen." Die gemeenten in ons land zullen het wel begrijpen. Kerk en zending' behoren bijeen. Wanneer een kerk niet meer aan zending doet, ver waarloost zij haar roeping, waarmee ze in deze wereld geroepen is, name lijk het Evangelie uit te dragen tot aan de uiterste einden van de aarde. En wanneer in een land de moeilijk heden zo groot worden dat het zen dingswerk, zo het niet onmogelijk wordt gemaakt, toch in ernstige mate wordt belemmerd, waarom zal men dan niet naar andere gebieden gaan kijken? De wereld is nog groot ge noeg. Zo is Immers de apostel Paulus met het Evangelie in Europa geko men, omdat hem verhinderd werd het Woord in Azië te spreken. Bovendien is Afrika een land dat momenteel vraagt om het Evangelie. In het pa viljoen van de Kongo op de Expo, hebben we in dat deel, waar de pro testantse zending was ondergebracht, een gesprek gehad met een van de Belgische zendelingen, die toen nog maar een enkele week met verlof te rug was. Hij deed een zeer nuchter verhaal van de grote mogelijkheden die er lagen en die niet werden aan gegrepen door gebrek aan zendlngs- arbelders. Bovendien !s het niemand minder dan Albert Schweitzer, die niet moede wordt een goed woord voor Afrika te doen. Laten we ons echter niet ontveinzen dat de moeilijkheden van een ander zendingsterrein niet gering zijn. Om maar iets te noemen, zal de gehele opleiding moeten worden omgezet. Men kri jgt te maken met andere ta len dan die, welke men tot nu toe ge woon was. Maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden en in het verleden hebben de Nederlandse zendingsarbeiders niet geschroomd die aan te pakken en wanneer zij worden voortgedreven door liet Evan gelie, zal dit ook in de toekomst wel zo blijven. H. vroeg de verloofde van één zijner bedienden eens uit te kijken. Dat deed de verloofde, de privé-se- cretaresse D. H. S. uit Rotterdam, en op de 30e augustus zag zij R. een boek wegnemen. De boekhandelaar ging achter R. aan en na hem ver zocht te hebben mee te gaan naar zijn kantoor, bleek, dat verdachte nog drie andere boeken in zijn tas had. Vervolgens verklaarde de chef boekverkoper A. G. uit Goes zich niet te herinneren, dat R. ooit een boek gekocht heeft. De officier stipte aan, dat R. een sterk gestoorde persoonlijkheid is. Mr. Van der Dussen achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste een boete van 50.plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar alsmede toezicht van het Nederlands Genoot schap voor reclassering. Nadat de raadsman van R., mr. J. F. C. van Deinse, nader ingegaan was op het psychiatrisch rapport van zijn cliënt, bepaalde de president ook hier de uitspraak op woensdag 19 november. i Advertentie Voor het tere Baby-huidje "BABYDERM-POEDER Schip vast en weer vlot op de Oosterschelde Vrijdagavond omstreeks half zeven voer hét geladen motorschip „Euro- §oort" in de „Witte Tonnenvlije" in e richting Wemeldinge op een zand bank. Bij het achteruit draaien kreeg het schip de ketting van een bo§i tus sen de schroef en net roer. Op eigen kracht wist men een en ander te kla ren en Wemeldinge binnen te lopen. Studenten en hoogleraren Vrije Universiteit bezochten „Schelde". Een gezelschap studenten en hoog leraren onder wie de onlangs tot staatsraad benoemde lector, drs. J. W. de Pous uit Den Haag, van de nu tien Jaar bestaande economische faculteit der Vrije Universiteit, bracht de afgelopen week een bezoek aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Een der directeuren, de heer G. N. van Ginkel, trad bij ontvangst en lunch in het Scheldekwartier op als gastheer, waarna tijdens een bijeen komst de heren ir. R. V. van Itallie en Ch. A. Th. Hermes voordrachten hielden over respectievelijk de tari- fiëring van werk en de administra tieve organisatie. Tenslotte voerde de directeur van het E.TJ. voor Zee land, drs. M. C. Verburg, het woord over het Deltaplan, waarna een ge animeerde discussie volgde. Met een bezoek aan de scheepswerf werd de ze excursie besloten. I11 Bonn zijn schoten gelost op een auto met Franse nummerborden, welke juist het terrein van de Tune sische ambassade opreed. De enige inzittende, de 27-jarige Ait Achene, propagandist en vertegenwoordiger van het Algerijnse bevrijdingsfront en de regering in ballingschap te Cairo, moest met ernstige hoofdwon den in het ziekenhuis worden opge nomen. De schoten werden gelost uit een auto, wélke achter de beschoten wagen aanreed. Men meent te doen te hébben met een politieke aanslag. De foto laat zien hoe politie en re cherche een onderzoek instelden. Middelburger won prijs in etalagewedstrijd Voor de derde achtereenvolgende maal is een van de hoofdprijzen van een landelijke etalage-wedstrijd voor herenmodezaken in Zeeland terecht fekomen. En voor de derde maal is et ook de heer P. J. C. Castenmiller uit Middelburg, die deze prijs in de wacht sleepte, nadat hij reeds in 1956 en 1957 een eerste prijs toegewezen kreeg. Dit maal was het de tweede prijs plus de titel van meester-eta- leur. Vrijdagmorgen ontving de winnaar in het sousterrain van zijn winkel, de herenmodezaak „Peca" in de Lange- Delft te Middelburg, uit handen van de jury, bestaande uit de heren K. de Waal, W. J. de Nachtegaal en F. Eymans, de prijs. Tevoren had de heer De Waal in een kort speechje aangestipt, dat het tot een bijzonder heid gerekend mag worden, dat de heer Castenmiller ook deze keer in de prijzen was terecht gekomen. Vooral omdat dit jaar door ae deelname van meer dan 100 zaken de concurrentie nog groter was. De heer Castenmiller haalde ln zijn dankwoord aan, dat hij wel eventjes getwijfeld heeft of hij dit jaar mee zou doen. „Ik had eigenlijk niet de moed om er aan te beginnen", aldus de winnaar, „want deze wedstrijd kon ik alleen naar beneden gaan en niet naar boven". Hij had op een prijs gehoopt, maar vond niettemin deze tweede prijs een grote verrassing. Dit jaar werd deze etalagewedstrijd georganiseerd door de importeursfir ma van herenmode-artikelen „Sir Edwin" uit Amsterdam. De opdracht was om in een lijst een compositie van herfst-herenmodeartikelen te maken. De heer Castenmiller had de compositie in de kleur blauw uitge voerd, met als versiering enkele Delfts-blauwe borden. Huisvesting gerepatrieerden in Zeeland. In Zeeland waren per 1 oktober j.l, in vijf contractpensions totaal 133 ge- repatrieerden gehuisvest, zo blijkt uit een overzicht van de minister van maatschapelijk werk. In het gehele land waren er 391 van dergelijke pen sions in gebruik voor de huisvestin van 16427 gerepatrieerden. Vólgens de meest recente gegevens werden door kleinere beroepspensions en door particulieren respectievelijk 3768 en 3213 bedden beschikbaar ge steld. Van dit totaal aantal bedden (69'81) waren er op 1 oktober 1958 ongeveer 4700 bezet. Globaal is dus ongeveer 67 procent van het aantal bedden in kleinere beroepspensions en bij parti culieren bezet. Collecte. De in Hoedekenskerke gehouden col lecte ten bate van de stichting chris- iting AANSTAANDE DONDERDAGAVOND Ongebruikt tennisveld kreeg nieuwe bestemming De enige maanden geleden in Goes opgerichte sportvereniging „The Streaks" een afkorting van de straaljagernaam „Thunderstreak" zal aanstaande donderdagavond om half acht liet nieuwe sportterrein aan de Westwal openen. Dit 35 meter lan ge en 18 meter brede sportveld is in gericht in de tuin van notaris H. Jon kers, waar een jarenlang ongebruikt tennisveld heeft gelegen. De nog. jonge sportvereniging „The Streaks", die thans reeds veertig le den telt en verschillende begunsti gers, heeft zich tot doel gesteld nieu we sporten te Introduceren. Zo zal f Advertentie) gedurende de wintermaanden basket bal worden gespeeld op het terrein aan de Westwal. 's Zomers zullen de leden honkbal beoefenen. Het bijzondere van dit sportterrein is, dat het is betegeld met circa 7200 trottoirtegels, waarvan het grootste gedeelte afkomstig is van het vroege re tennisveld in de tuin. De leden van de vereniging hohhen vele avonden gegeven om het terrein op te knap pen en opnieuw in te richten. Langs het speelveld zijn verhogingen ge maakt, die min of meer als „tribune" dienst doen. De totale inrichtingskos ten, die door de leden en de begunsti- fers worden gedragen, belopen circa 1200,Op de openingsdag aan staande donderdagavond zullen ze- venhandbal- en microkorfbalwedstrij- den worden gespeeld. Voor het zeven handbal zijn uitgenodigd de vereni gingen „Tonido" te Goes en „E.M.M." te Middelburg en voor het microkorf bal „Togo" uit Goes en „Tjoba" uit 's-Heer-Hendrikskinderen. Aan de rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer S. J. Klompe te Goes, zal worden verzocht de ope ningsplechtigheid van dit bijzonder knusse en fraaie terrein te verrich ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 14