yf Brussel verwacht in 10 jaar 3 miljoen Atomiumbezoekers mmüRD Nederlandse zendingsarbeiders ook naar andere gebieden NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR BOERDERIJBOUW M V ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Bollen in weekeinden verlicht Slopen zou gevaarlijker zijn dan het opbouwen was Het Atomiuni, trekpleister van de Ex^io '58, heeft na het sluiten van de wereldtentoonstelling te Brussel al weer enige duizenden bezoekers ontvan gen. Verleden week is het voor het publiek opengesteld. De maatschappij, van het Atomium en de gemeente Brussel zullen dit indrukwekkende bouw werk van metaal de eerstvolgende tien jaar exploiteren. De ontwerper van het Atomium, ir. A. Waterkeyn, rekent op 600.000 bezoekers per jaar (zes miljoen in tien jaar). In de zes maanden van de wereldtentoonstelling hebben niet minder dan 1.800.000 mensen de negen bollen die het Atomium vormen bezocht. De tentoonstellingen in de bollen, die een beeld geven van de ontwikke ling der kernenergie, zijn, met uit zondering van de Amerikaanse in zending, die is overgebracht naar een tentoonstelling in Philadelphia, in tact gebleven. Men overweegt het volgend jaar met hulp van de orga nisatie voor Euratom een tentoon stelling in te richten betreffende het vreedzame gebruik van kernenergie. Ook zal waarschijnlijk één bol ge wijd worden aan de totstandkoming van het Atomium zelf. Een kleuren film, die een overzicht van de bouw geeft, is kortgeleden gereedgeko men. Het is de bedoeling de water werken te handhaven. Gedurende de weekends zal het Atomium'verlicht zijn. Brussel heeft zichzelf dus tien jaar de tijd gegeven om te beraadslagen over het lot van het Atomium. Men heeft uitgerekend, dat het afbreken meer dan een half miljoen gulden zal kosten en bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat het slopen een veel gevaarlijker karwei is dan het opbouwen. In totaal heeft de bouw bijna vijftien miljoen gulden gekost. Expositie „Europoort een schakel" geopend De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gister middag in het Bouwcentrum to Rot terdam de tentoonstelling „Europoort een schakel" geopend, die deel uit maakt van de viering van het negen de lustrum van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool. De Ned. Economische Hogeschool heeft de wetenschappelijke inhoud van de expositie verzorgd, het Bouw centrum nam de uitvoering ervan op zich. Financieel werd een en ander mogelijk gemaakt door de gemeente Rotterdam en bijdragen van het be drijfsleven. Men wil met „Europoort een scha kel" een indruk geven van de vraag stukken die met dit plan, waarvan de uitvoering op 13 september j.l. een aanvang nam, samenhangen en wel tegen de achtergrond van bevolkings toeneming, werkgelegenheid en wel- vaartsvergroting. Ook wordt aandacht geschonken aan het Botlekgebied, als „voorloper van wat in Europoort gaat gebeuren", en aan het Deltaplan, dat de waterhuis houding in dit gebied gaat bepalen, maar uit een oogpunt van produktie- capaciteit tot op zekere hoogte „een concurrent is". Na regen weer zon (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zal er aanvankelijk nog enige regen vallen, maar deze neerslag moet ons eerst passeren willen wij zondug in een gebied met finke opklarin gen komen. Deze eerste week van november bracht slechts twaalf uren zonneschijn, maar eerst vrijdag begon het regen achtig te worden. Een zwak regenfrontje passeerde ons land, maar het front dat van daag passeert wordt gevolgd door een zachte westelijke luchtstroom waarin de tempe- i ratuur tijdens het weekend j| de Bontenoy te Parijs. ZAAK PROPRIA-CURES Ontvoerders te Delft op één na verhoord De studenten van de r.-k. studenten vereniging „Sanctus Vergilius" te Delft, die verdacht worden van ont voering van de redacteur L. van bet studentenblad „Propia Cures" te Amsterdam zijn thans op één na door de politie te Delft verhoord. Uit dit verhoor is gebleken, dat de feiten zijn, aldus de politie zoals de destijds in de pers zijn vermeld. L. is mishandeld en men heeft hem een tonsuur geknipt. Na afsluiting van het proces-verbaal zal dit worden toegezonden aan de officier van justitie te 's-Gravenhage. EENVOUDIG VAN OPZET Stimulans voor economisch meer verantwoorde projecten uezer dagen Is een gewijzigde subsi dieregeling van kracht geworden voor de boerderijverplaatsing in ruilverka velingen en de stichting van nieuwe boerderijen op grote ontginningscom plexen. ueze wijziging was onder meer noodzakelijk door de gewijzigde normen voor koop. en pachtprijzen voor woningen en landhouwhedrijfs- gebouwen. jüe nieuwe subsidierege ling, die zeer eenvoudig van opzet is, kan een belangrijke stimulans bete kenen om tot een economisch meer verantwoorde bouw van landbouw- bedrijtsgebouwen te komen, aldus deelt de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening mede. De belangrijkste algemene voorwaar den zijn het bedrijf dient "ten minste 15 ha groot en goed verkaveld te zijn; geen subsidie wordt verleend in dien het bedrijf' door splitsing is ont staan bij verplaatsing in ruilverkave- lingsverband, dient de te verlaten boerderij te worden afgebroken of aan de Stichting Beheer Landbouw gronden te worden verkocht; er dient een volledige boerderij te worden gebouwd, te weten woning met bedrijfsgebouwen het te investeren bedrag moet m. nimaal gelijk zijn aan het subsidie; bij grote ontginmingscomplexen moet exploitatie op andere wijze dan door kolonisatie en uitgifte van nieu we bedrijven niet mogelijk zijn; tuinbouwbedrijven vallen niet on der deze regeling; aanvragers dienen een redelijk i bekwaamheid, opleiding en financiële draagkracht te hebben. Het subsidie is een vast bedrag, dat wordt uitgekeerd na het bouwen. Het is afhankelijk van de bedrijfsgroot- te en het bedrijfstype. Onderscheid wordt gemaakt naar akkerbouwbe drijven enerzijds en gemengde en veeteeltbedrijven anderzijds (meer dan 25'procent blijvend grasland). De hoogte van het subsidie is geba- seerd op het verschil tussen landelijk Het Wereldgebeuren vastgestelde genormaliseerde bouw kosten voor goede boerderijen en de maximum koopprijsnormen voor wo ningen en bedrijfsgebouwen. Men moet zijn aanvrage richten tot de betrokken provinciale directie van de Cultuurtechnische Dienst. Beoordeling vindt plaats door de Com missie Subsidiëring Boerderijbouw, waarna het subsidiebedrag aan de ge subsidieerde wordt medegedeeld. Hierna is de gesuhsitueerdc, die als opdrachtgever fungeert, vrij in het laten opmaken van plannen. Uiter aard is het mogelijk advies te vragen bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. He overneiasuemoeieius beperkt zich tot de normale gemeentelijke voor schriften en globale goedkeuring voor- dat tot bouw mag worden overge gaan door de subsidiërende Instantie ten aanzien van minimale voorzienin gen en vervolgens de controle achter af of de goedgekeurde plannen daad werkelijk zijn uitgevoerd, waarna het sunsidie w.>rdt uitbetaald. Twee beelden van de aankomst op Schiphol van Sjarif Hamid Alkadri, ex-sultan van Pontianakdie donder dagavond op Schiphol aankwam. De bovenste foto toont het blijde weerzien met zijn vrouw. Op de onderste foto een gelukkig ge- Dit is het nieuwe paleis van Unesco, de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie der Verenigde Naties, aan de Place Wellicht r.-k. consistorie in de kerstdagen Van r.-k. zijde is vrijdagavond in Rome meegedeeld, dat paus Johannes op het ogenblik bezig is met het op stellen van een lijst met namen van kandidaten voor de kardinaalshoed. Men verwacht dat de paus deze na men binnenkort zal bekend maken en dat hij omstreeks Kerstmis een consistorie zal bijeenroepen, waarop dan nieuwe kardinalen gecreëerd zul len worden. Het college van kardinalen telt op 't ogenblik 52 leden. Bijna 400 jaar ge leden werd het maximumaantal van 70 vastgesteld. Volgens waarnemers is het vrijwel zeker, dat de aartsbisschoppen van Westminster, Utrecht, Wenen, Milaan en Napels kardinaal zullen worden. Aan het hoofd van deze aartsbis dommen hebben namelijk in het ver leden altijd kardinalen gestaan. Men verwacht dat de paus ook een of twee Amerikaanse bisschoppen tot kardinaal zal verheffen. Zoals be kend hebben de Verenigde Staten in de afgelopen vijf maanden twee kar dinalen verloren. Beiden stierven in Rome. Laatste slachtoffers uit mijn te Springhill gehaald Nog twee stoffelijke overschotten zijn donderdagavond uit de mijn van de Cumberland Coal and Railway Company te Springhill (Nova Sco tia) gehaald. Meer dode mijnwerkers bevinden zich niet ondergronds. In totaal heeft de aardverschuiving, die op 23 oktober ruim 170 mijnwerkers overviel, 74 levens geëist. flink boven normaal blijft. Een gebied van hoge luchtdruk, dat inmiddels Ierland heeft be reikt, brengt zondag een ver dere verbetering met op de meeste plaatsen droog weer. Tot dusver nog gunstige ver schijnselen in de november- i maand met boven normale tem peraturen. Een groot verschil met 1941 toen in november in I deze tijd al vorst voorkwam en er ook in Zeeland al sneeuw was gevallen. Het gebouw, dat deze week werd ge opend en waar de „algemene confe rentie" van die organisatie thans bij een is, werd ontworpen door de be roemde architecten Nervi, Zehrfusz en Breuer. STRAFFEN. De kinderrechter in Darmstadt, een bekende en beminne lijke figuur, heeft de volgende straf fen uitgedeeld: voor een meisje van 17 dat zonder rijbewijs op een scoo ter had gereden": zij moet een kin- der-scooter kopen, en aan een kin dertehuis in Darmstadt schenken. Een jongen van 17. die vijf vogels uil een dierenwinkel had gestolen moet twee voederbakjes voor de gestolen vogels maken, en de dierjtes tot de lepte blijven voorzien van voer. Ook moet hij lid worden van de Duitse vereniging tot bescherming van vo gels. Een 17-jarige leerling in een fabriek, die acht mark, waarmee hij een re kening moest betalen, in sigaretten had omgezet, moet iedere dag een sigaret minder roken en elke week de zeven overgespaarde sigaretten Lancering van maanraket uitgesteld De derde poging van de Verenigde Staten om een maanraket te lance ren, is vrijdagochtend vroeg uitge steld. Officieel werd meegedeeld dat het uitstel te wijten was aan „tcclraische moeilijkheden". Eerder was meegedeeld, dat, als dit maal de lancering niet zou doorgaan, er vandaag of op zijn laatst zondag- ochend een poging zou kunnen wor den gedaan. Vrachtwagenchauffeur werd opgespoord De politie heeft de identiteit kunnen vast stellen van de vrachtwagen chauffeur die woensdagavond op de Rijksweg tussen Bergen en Well (L.) is doorgereden na een verkeersonge luk te hebben veroorzaakt dat aan twee mensen het leven heeft gekost. De politie kwam de man op het spoor toen donderdagmiddag op de Prinsen gracht te Den Haag een vrachtauto uit Venlo werd aangetroffen met een gebroken voorruit en een ingedeukte ae zeven weigeapiMMue sigmcn.cn motorkap. De chaufeur was naar toen afdragen aan de vereniging voor be- bleek uit Venlo afkomstig waar hij jaardenzorg. I in dienst van de firma W. was. STEMMEN UIT DE KERKEN Moeilijkheden in Indonesië Onderscheiden Van alle kruisen die ik heb te dragen, is het Kruis van Lo tharingen het zwaarste", zo verzuchtte bij herhaling de Britse premier in de Tweede Wereldoorlog, sir Winston Churchill. Hij doekte daarmee od het symbool dat gene raal Charles de Gaulle had gekozen voor de vrije Fransen, die zich niet bij de capitulatie van Pétain hadden neergelegd en van het buitenland uit streden tegen de nationaal-sociahsti- sche vijand. Waarom dat „kruis" zo zwaar was? In een van zijn geschrif ten gaf Churchill zelf het antwoord: Hij had een tegenzin in De GauUes arrogante houding. De Gaulle ..was hier als vluchteling, als banneling uit zijn vaderland, ter dood veroor deeld, volkomen afhankelijk van de welwillendheid der Eritse regering en nu ook van de Verenigde Staten. De Duitsers hadden zijn land ver overd. Hij had geen enkel steunpunt. Maar ondanks dat alles tartte hij iedereen". Later heeft Churchill wat sympa thieker over zijn Franse collega- oorlogsleider geschreven. „Hij voelde dat het van het grootste ge wicht was voor zijn verhouding tot het Franse volk, dat hij een trotse en hooghartige houding aannam ten opzichte van „het perfide Albion"', al was hij dan een banneling, afhanke lijk van onze bescherming en een zwerver in ons midden. Hij moest krachtig tegenover de Britten op treden om in Franse ogen het be wijs te leveren dat hij geen Britse marionet was. Ongetwijfeld voerde hij zijn politiek met grote volhar ding. Op zekere dag heeft hij deze techniek aan mij uitgelegd en ik be greep de buitengewone moeilijkheden van zijn probleem. Ik heb altijd zijn grote kracht bewonderd". Uit Chui- chills mededelingen over De Gaulles vertrouwelijke verklaring blijkt wel dat de heren niet altijd als (geallieer de) kemphanen tegenover elkaar hebben gestaan. En donderdag j.l heeft Churchill met grote ontroering het Franse Bevrijdingskruis in ontvangst genomen. Deze nog slechts enkele keren aan buitenlanders toegekende onderscheiding heeft De Gaulle per soonlijk op Churchills revers beves tigd. De (licht te torsen) decoratie heeft de vorm van dat kruis van Lo tharingen, dat Churchill in de Twee de Wereldoorlog het allerzwaarste. noemdeEn hoezeer De Gaulle. die zich nu opnieuw dé personificatie van Frankrijk voelt, wilde bewijzen dat de toekenning van dit kruis niet slechts een formeel gebaar beteken de, bleek na de opspelding toen de huidige Franse premier de kepi van het hoofd nam, de bril in een zijzak stopte en de grijze Britse staatsman de zogenaamde „accolade" gaf, de kus op beide wangen. Churchill was bleek van ontroering en aanvaardde de hulde met betraande blik. aar niet voortdurend was de 83-jarige Britse staatsman bij na overweldigd door deze ge beurtenis. In de toespraak die hij bij deze gelegenheid hield, ontbrak even min als vroeger naast de ernst de humor. Zo deelde hij tot vermaak van de aanwezigen mee dat hij tij dens de oorlog xyel Frans had gespro ken, maar dat hij geen aanleiding zag, het Franse volk in vredestijd eveneens aan deze beproeving bloot te stellenEn wat de ernstige vermaningen betreft: Churchill die van de drie grote oorlogsleiders de beste kennis van zaken had en het gezondste oordeel, pleitte voor nauwe samenwerking, ook in deze tijd. Na over generaal De Gaulle de loftrom pet te hebben gestoken, wees hij erop dat „de vraagstukken waarvoor wij nu zijn geplaatst, van niet minder gewicht zijn dan die van onze strijd om lijfsbehoud van achttien jaar ge leden. Zij zijn in wezen zelfs veel in- t gewikkelder want een scherp omlijnd doel voor een overwinning ontbreekt. Het is nog moeilijker om zelfs tus sen bondgenoten de doelbewuste eens gezindheid te smeden waaraan bij de ze internationale complicaties he- hoefte bestaat". En, aan het slot: „De toekomst die zich voor ons uitstrekt is onzeker, maar wel staat vast dat als Engeland en Frankrijk die vele jaren lang de speerpunt van de westelijke beschavingen hebben ge vormd schouder aan schouder staan met onze wereldrijken, onze Amerikaanse vrienden en andere bondgenoten en medestanders, dan is er reden voor nuchter vertrouwen en hooggestemde hoop". anzelfsprekend heeft Churchill De vorige week lazen we een bericht in de pers over de zending van de Gereformeerde Kerken in ons land. „De ontwikkeling van de zendings situatie in Indonesië is voor de zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland aanleiding geweest om zich af te vragen of er geen reden bestond om zich bezig te houden niet de vraag, of het gewenst was om naast het zendingswerk in Indonesië, om te zien naar meer zendings- terreïnen." Men is hier altijd uitgegaan van de stelling zo vervolgde het bericht dat we lazen -dat men, zolang het maar enigszins mogelijk was, met de Indonesische Kerken In de Evangelieverkondiging zal willen blijven samenwerken. „Hoewel men natuurlijk niet in de toekomst kan zien, wordt er toch mee gerekend, dat, als de omstandigheden dit toe laten, deze samenwerking nog jaren zal kunnen voortduren." Indien men dit werk zon loslaten, zou men „ontrouw worden aan een eenmaal gegeven belofte". Voorlopig is deze samenwerking nog mogelijk, zij het dan ook dat die sterk moet worden aangepast. Maar toch heeft men zich in de kringen van de Ger. Kerken afgevraagd „of het niet tijd werd om naast (dus niet in plaats van!) het zendingswerk in Indonesië zich bezig te gaan houden met het zendingswerk elders in de wereld". In dit bericht ligt een grote onzeker heid, die uiteindelijk voortkomt uit de vraag of de regering van Indone sië visa zal verstrekken aan de zen dingsarbeiders. Men kan er soms maanden en zelfs jaren op wachten. Aan het zendingswerk in Indonesië, ook wanneer er Nederlanders aan meewerkten, zijn geen bijzondere moeilijkheden in de weg gelegd. Dat wil niet zeggen dat er voor de zen ding in dat land geen moeilijkheden zouden zijn. Die komen voort uit de algemene toestand, uit de ontredde ring van het vervoer, uit de opstan den in sommige delen van Indonesië enz. Maar de grootste moeilijkheden komen altijd weer op wanneer een zendingsarbeider van hier naar ginds moet vertrekken. Kenmerkend is te genwoordig dat, wanneer er iemand uit de zending met verlof komt, er als bijzonderheid nogal eens bij is vermeld, dat hem het visum voor de terugreis is verleend. Het komt voor dat zendingsarbeiders niet naar Indo nesië kunnen terugkeren en ook dat zij, die opgeleid zijn, maar kunnen wachten en wachten op hun vertrek. De zendingsdeputaten van de Ger. Kerken hebben nu in hun laatst gehouden vergadering besloten „om voorbereidend werk te doen, ten einde op zokort mogelijke ter mijn" te zien waar ter wereld zen dingswerk kan worden gedaan. Uit Argentinië en Brazilië hebben ze reeds de vraag om hulp ontvangen en daarheen zal een aantal waar nemers worden gezonden om op korte termijn een rapport uit te brengen over de mogelijkheden die er voor het zendingswerk in deze landen liggen. Ook elders hebben deze deputaten reeds hun voelho rens uitgestoken. Men hoopt aan de Gen. Synode, die in 1959 bijeen komt, „concrete voorstellen te kun nen doen". Wanneer we de berichten lezen uit het zendingswerk van andere kerken in ons land, die ln Indonesië hun vroegere zendingsterreinen hebben gehad, dan ademen zij een zelfde geest als die van de Gereformeerde Kerken. De medische zending wor stelt met een tekort aan voedsel, me dicijnen en medische instrumenten. De Wereldraad der Kerken heeft een zending van deze benodigdheden ge stuurd, maar de moeilijkheden van het vervoer maken, dat zij niet in de „buitengewesten" kan komen, waar „men zwaar lijdt onder het geïsoleerd (Zie slot pag. 4 kol. 3) Had hij dat wel gedaan, dan was misschien aan deze toespraak on danks alle wederzijdse bewondering nog Wel de opmerking toegevoegd dat zo'n samenwerking alleen is te bereiken wanneer men b.v. in atoom kwesties zowel als in vrijhandels zone-vraagstukken elkaar niet tart, maar met welwillendheid aan com promissen medewerkt. CHURCHILL, DE GAULLE ontroerend moment Men vreest, dat 24 mensen om het le ven zijn gekomen bij het omslaan van een veer tengevolge van 'een wervel storm in een Oost-Pabtstaanse rivier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13