Pasternak tot Prawda: Blijdschap over Nobelprijs was vergissing *- - NOTA AAN TWEEDE KAMER OVER HAAGSE AGGLOMERATIE KLANKEN uit de ETHER SPORT EN WEDSTRIJDEN s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 VIJF JAAR GELEDEN OOK AL GENOEMD Dr. Zjiwago niet te herzien Boris Pasternak, de Sowjet-schrijvcr die onlangs de Nobelprijs voor letter kunde heeft geweigerd, heeft in een brief aan de „Prawda", het Sowjet- Russische partijblad, verklaard dat het een vergissing van hem was ge weest dat hij aanvankelijk verheugd was over de toekenning van de prijs. Dat hij deze vergissing had gemaakt was begrijpelijk, daar er al vijf jaar geleden aan hem was gedacht voor de Al gerookt? "MTrTtho^ die had er eerder moeten zijn.,. Verontwaardiging over Montgomery's memoires Yincenzo Caputo, een Italiaanse na tionalistische leider, die zichzelf „na tionaal voorzitter van de Italiaanse nationalistische vereniging" noemt, heeft veldmaarschalk Montgomery tot een duel uitgedaagd óp grond van de opmerkingen, die Engelands voorma lige militaire oorlogsleider 111 zijn memoires over de gevechtskwalïteit der Italiaanse militairen heeft ge maakt. Ook de Italiaanse pers is verontwaar digd hierover. Er zijn hoofdartikelen gepubliceerd, waarin Montgomery wordt beschuldigd van „belediging van het Italiaanse volk". Tenslotte heeft de Italiaanse vereni ging van oorlogsinvaliden een verkla ring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt dat de „zure en niet-öb- Jectieve burggraaf" zich nimmer meer in Italië zal laten zien. „Reuter" meldt uit Rome. dat de Italiaanse minister-president, Amln- Fangar te Lon. het Britse ministerie van buitenland se zaken diplomatieke stappen te doen in verband met „bepaalde zin sneden" In Montgomery's memoires. tore Fangani, de Italiaanse ambassa deur te Londen heeft opgedragen op Al gerookt? "MTTTthon die had er eerder moeten zijn.. Marine stuurt geen Gloster Meteors naar Nieuw-Guinea Naar aanleiding van het in sommige Nederlandse dagbladen gepubliceerde bericht, dat enige straaljagers van het type Gloster Meteor op Neder lands Nieuw-Guinea zouden zijn aan gekomen ter vervanging van de al daar aanwezige jachtvliegtuigen van verouderd type, deelt de marinevoor- lichtingsdienst mede, dat dit bericht volledig uit de lucht gegrepen is. Gloster Meteor straaljagers zijn niet op Nederlands-Nieuw-Guinea aange komen, terwijl het evenmin in de be doeling ligt'vliegtuigen van dit type naar Nederlands Nieuw-Guinea te di rigeren. In de nacht van woensdag op donder dag omstreeks twee uur heeft iemand, vermoedelijk met een hamer, een gat geslagen in de etalageruit en de daarachter gelegen veiligneidsruit van een juwelièrszaak aan de Korte Lijnbaan te Rotterdam en een greep in de etalage gedaan. Op het geluid van de inwerkinggetre- den alarminstallatie was de politie spoedig ter plaatse, maar de dader had inmiddels toch zijn slag kunnen slaan en had zi'ch uit de voeten ge maakt. Vermist worden een, diaman ten collier, een dito broche en ring en een briljanten armband met een tota le waarde van 7875. Nobelprijs, op een tijdstip dat hij zijn omstreden roinnu „Dr. Zjiwago" nog niet had geschreven. Toen hij zag, dat zijn werk zo „be treurenswaardig werd geïnterpre teerd" en dat men speciaal het ooj had op de roman „Dr. Zjiwago" lia< hij begrepen „dat de onderscheidinj van politieke aard was". Daarom ha< hij t geheel vrijwillig de prijs geweigerd. „In de loop van deze week ben ik niet vervolgd en mijn. leven is niet in gevaar geweestevenmin als inijn vrijheid. Ik zon er graag nog eens de nadruk op leggen dat al mijn handelingen volkomen vrijwillig zijn geweest. „Mensen uit mijn naaste omgeving", aldus de. schrijver, weten wel, dat niets op aarde mij er van kan weer houden recht door zee te gaan, of mij er toe kan brengen tegen mijn gewe ten In te handelen" Aan het slot van zijn brief zegt hij deze verklaring af te leggen „met gevoelens van trots ten aanzien van de tijd waarin ik leef en de mensen temidden van wie ik woon". „Ik geloof vast dat ik de kracht zal vinden om mijn kamera den te herwinnen", aldus de schrijver. Pasternak herhaalde wat hij vorige week aan premier Kroesjtsjew had geschreven, namelijk dat hij door ge boorte, leven en werk zo aan Rus land was gebonden dat hij over in ballingschap gaan niet kon denken. Hij voegde hieraan in zijn brief aan de „Prawda" nog toe, dat hij hierbij zeker ook aan zijn verbondenheid met het Russische volk „met zijn ver- 1 leden, zijn roemruchte heden en zijn toekomst" had gedacht. De schrijver achtte zichzelf verant woordelijk voor de muur die tussen hem en de gemeenschap is ontstaan als gevolg van zijn roman. Hij zei nooit het plan te hebben gehad om zijn land of zijn volk schade te be rokkenen. Hij herinnerde er aan, dat het letterkundige tijdschrift „Novy Mir" hem nad gewaarschuwd, dat de lezers zijn werk misschien zou den kunnen zien als gericht tegen de oktober-revolutie en de funda menten van het Sowjet-bewind. „Ik was mij hiervan niet bewust en het is nu iets voor mij om te betreuren", aldus Pasternak. Hij was het eens met de kritiek van „Novy Mir" dat in „Dr. Zjiwago" de theorie wordt geopperd dat al le revoluties historisch gezien on wettige manifestaties zijn en dat dienovereenkomstig de Sowjet-re- volutie onwettig was en alleen maar ongeluk over Rusland en rampspoed over de Russische in tellectuelen heeft gebracht. „Het is mij volkomen duidelijk dat ik een dergelijk denkbeeld nooit zou kunnen onderschrijven", aldus Pasternak. Als zijn boek niet zou zijn gepubli ceerd (alleen de uitgave in Italië had zijn goedkeuring gehad), had hij mis schien althans een gedeelte kunnen herzien doch nu het boek was ge drukt, was het te laat 0111 nog hier over te praten. (Advertentie)* Een enorm Amerikaans atoom-kanon met een gewicht van 90 ton is bij het Duitse stadje Greven in de sloot ge raakt en gekanteld toen liet terug keerde van oefeningen in het Senne- gebied in Noord-Duitsland. Het on geluk,waarbij eén lid van de „be manning" licht werd gewondgebeur de doordat het achterstuk van de enorme wagen waarop het kanon is gemonteerd, van de weg slipte. Spe ciale kraanwagens moesten uit het garnizoen van Mainz, honderden kilo meters zuidelijker, worden gehaald om alles weer in rechte banen te lei- •den. Advertentie Duitse maatregel tegen De autoriteiten van Noordrijn-West- falen hebben donderdag de inenting tegen kinderverlamming laten stop zetten wegens de geheimzinnige uit slag-epidemie die zich snel over Weet-Duitsland en In Öost-Duitsland verspreidt. Deze maatregel is genomen omdat zowel de uitslag als de kinderverlam ming een virusziekte is, zodat de mo gelijkheid van complicaties bij inen tingen niet helemaal is uitgesloten. Overigens verklaarden deskundigen donderdag, dat de uitslag die zich de vorige maand voor het eerst in Osnabrück heeft voorgedaan niet gevaarlijk is. Al gerookt? ~MTTat h "'L. dia had er eerder moeten zijn., Plan Wiisyeen biedt de beste oplossing De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de Tweede Ka mer een nota doen toekomen over de uitbreiding der Haagse agglomeratie. Na overweging van alle omstandighe den is de regering tot de slotsom ge komen, dat een uitbreiding van de Haagse agglomeratie naar het oosten op korte termijn noodzakelijk is, dat het plan „XVilsveen" daarvoor de bes te oplossing vormt en dat derhalve de voor dit plan nodige bestuurlijke voor zieningen dienen te worden bevorderd. De vraag is gerezen zegt. de nota o.m. of men door een politiek van andelijke decentralisatie zou, kunnen komen tot een verlaging van het toe komstige bevolkingscijfer van Den Haag. Gezien de beperkte ruimtelijke moge lijkheden in het gebied van de Haagse agglomeratie heeft de commissie westen des lands mede het oog gericht op de beide andere onderdelen van de stedengroep,. n.l. de stad Delft en de Leidse agglo'maratie. De commissie stelt zich voor, dat Delft in de periode tot 1980 zou kunnen uitgroeien tot rond 120.000 Inwoners (thans 66.000) en Leiden ca. tot rond 230.000 inwo ners of later eventueel meer (thans 146.000). Hiertoe zou een belangrijk groter deel van de economische acti viteiten en van de bevolkingsaanwas zich naar de steden moeten verplaat sen dan uit de bestaande tendenties zou voortvloeien. Indien een dergelijke ontwikkeling zou slagen, zou dit uit een ruimtelijk oogpunt welkom zijn. De regering kan zich niet verenigen met de ge dachte om de bevolkingsgroei, die eigenlijk in de Haagse stedengroep zou moeten worden opgenomen, maar die daar geen plaats kan vinden, ver spreid op te vangen in een aantal kleinere plaatsen, zoals Gouda, Bode graven, Woerden e.d.TJteraard zal de ontwikkeling niet buiten zulke plaat sen omgaan. De algemene .conclusie van de rege ring is dat er belangrijke overwegin gen van ruimtelijke ontwikkeling ten gunste van het plan-Wilsveen pleiten, terwijl daartegen geen doorslagge vende redenen in andere zin zijn aan te voeren. Zij zouden dan ook, voor zover dc rijksoverheid hierbij Is be trokken, een spoedige verwezenlijking van dit plan willen bevorderen. De minister van binnenlandse zaken heeft de voorbereiding ter hand' geno men van een wetsontwerp waarin de stichting het bestuur van het nieuwe complex, dat op den duur een afzon derlijke gemeente zal moeten worden, voor de eerste periode in hoofdzaak zal worden toevertrouwd aan een vertegenwoordiging van de Haagse agglomeratie. Daarin zal tevens wor den voorzien in de behoefte aan coör dinatie van het beleid der tot de Haagse agglomeratie behorende ge meenten voor zover het belang van deze agglomeratie zulks vereist. Al gerookt? ~MTr"a~t h fL die had er eerder moeten zijn... RADIOEN T.V.-RUBRIEK oren, jien en. senr ij ven Gevarieerd programma De K.R.O. heeft gisteravond wel een gevarieerd programma op het scherm gebracht, maar helaas was niet alles even genietbaar. Dat geldt lil het bij zonder „testplaat" een program ma voor jonge mensen. Het idee is zeker niet onaardig, maar de uitwer king laat alles te wensen over. Veel gepraat zonder enige vaart over be trekkelijk afgezaagde onderwerpen. Het gesprek van de oude en de jonge piloot bijvoorbeeld was zo langdra dig, dat het leek alsof er geen einde aan kwam. De K.R.O. zal er goed aan doen, zich ernstig te bezinnen of „testplaat" in deze vorm wel te hand haven is. Onze enige vrouwelijke minister, mej. Marga Klompé was de ster van de avond. Met een bekoorlijkheid en vlotheid verscheen zij in het „gasten boek" en beantwoordde vragen van Louis Frequin. Haar charmante op treden en haar spitse opmerkingen boeiden in hoge mate. Jammer, dat de heer Frequin het zelfs tegenover Hare Excellentie niet op kon brengen, zijn gaste helemaal te laten uitspre ken. De heer Leo Riemens hield een inte ressant praatje over de componist Puccini. Zijn deskundige inleiding met verschillende filmgedeelten en aantrekkelijke plaatjes was meer dan de moeite waard. Voor het grote le ger van operaliefhebbers zou een re gelmatig terugkerend rubriekje een aanwinst betekenen. Tussen deze programma-onderdelen in trad ritmeester Gruppelaar op met zijn paarden en ruiters en bracht Hannie Lips nog een bezoek aan de dressuurschool van Klant in Valken- ZATERDAG t NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 74S kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 745 Morgen gebeden lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 0 50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12,00 Middagklok noodklok. 12.03 Prome- nade-ork. en soliste. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13-20 Lichte mu2. 13.45 Voordr. 14 00 Voor de Jeugd- 14.10 Metro- poleork., klein koor en solist. 14.45 Kron. van letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Amateursprogr. 17.40 Gram. 18.00 Jour nalistiek weekoverz- 18.10 Strljkork. 18.30 Caus. 18.35 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbéantw, 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Radio Phllharm. ork. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. caus. 22.95 Lichte muz. 22.35 Wij lulden de zon dag In, Aansluitend: avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.16 Nws. In Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/8. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7-10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws, 818 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9-00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Viool en plano. 12.00 Amus. muz: 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Swlngmuz. 13.40 Sportnws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Kunst- maandork., koor en sol. 16.15 Boekbespr- 16.35 Kinderkoor. 17,00 Gram. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 10.20 Jazzmuz. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.30 Iets voor niets, caus. VARA: 20.no Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21,30 Socialistisch comm. 21.45 Lichte muz. 22.00 Oude en nieuwe dansen. 22.35 Op sporing verzocht. 23.15 Nws- 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.00—17 30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 2020 Vraag- en antwoordspel. 21.10 Demonstratie van de Hoela Hoepel wedstrijd. 21.20 Avonturen van Dorus. Italië heeft maandag de nieuwe Afrikaanse staat Guinee, een voor malige Franse kolonie, erkend. Uitslag N.O.C.-loterij Bekend is geworden waar de hoofd prijzen van de N.O.C.-loterij zijn ge vallen, De hoofdprijs van deze lote rij, waarvan de baten bestemd waren voor de uitzending naar de Olympi sche spelen in 1960, grpot 20.000, ging naar Rotterdam. De tweede prijs 5000.viel in Oldenzaal en de derde prijs 1000,ging naar Beverwijk. De hoofdprijs van de medewerkers- coupons (voor verkopers, die 50 lo ten of meer hebben verkocht en afge rekend) kwam terecht bij de korf balvereniging Eindho'ven. (Advertentie) Al gerookt? die had er eerder moeten zijn.. Afdeling Noord-Brabant K.N.V.B. heeft voorzitter. De voor/.itterskwestie in de afdeling Noord-Brabant van de K.N.VJï., die na de benoeming van de heer Schro der tot K.N.VB.-voorzitter nog al wat stof heeft doen opwaaien, is thans opgelost. Bij enkele kandi daatstelling is lot voorzitter van de afdeling benoemd ir, H. F. Hopster, oud-voorzitter van de K.N.V.B. Biljartkampioenschap van Zeeland 3e klas kader. Vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 november a.s. worden te Ovezande in het café van de heer Doene de voor wedstrijden gespeeld voor het per soonlijk kampioenschap van Neder land 3e klas kader. Het te spelen aantal caramboles be draagt 250, met vrij middenvak. Medespelers zijn: Chr. Gabriëise en F. G. Melse, beiden van A.L.M., Mid delburg, J. Eggermont en J. van de Guchte, belden van O.H.G.L, te Ove zande en J JDieleman uit Axel. burg, waarover de dierenliefhebbers wel verschillend zullen denken. Maar aardig was het zeker. Andor Foldes - pianist-d irigent Pianospelende dirigenten en dirige rende pianisten waren ruim anderhal ve eeuw geleden normale verschijnin gen op de concertpodia. Ook in dit opzicht zijn de tijden echter veran derd en nog slechts enkele kunste naars kan men thans in zo'n dubbel rol zien en boren. Destijds was dat bijvoorbeeld Bruno Walter en, meer van recente datum, zijn het Edwin Fischer, Leonard Bernstein en Jose Iturbi, die zich op een dergelijk ge combineerde taak toeleggen. Sinds enige tijd heeft ook pianist An dor Foldes zich op het dirigèren toe gelegd. In feite is dat niet erg ver wonderlijk, als men weet, dat hij naast piano ook directie studeerde in Boedapest. Zijn prestaties als pianist- dirigent waren gisteravond via de A.V.R.O. te beluisteren,waar hij met het Radio Kamerorkest Beethoven's eerste pianoconcert vertolkte. Het werd een frisse, jeugdige verklanking vol mooie accenten. Het orkest werd allerminst aan zijn lot overgelaten, maar hecht in het totaalbeeld ge- intregeerd. Hetzelfde enthousiasme dat het solistische spel kenmerkte, beheerste ook de begeleiding. Het concert begon met een spirituële goed afgewogen verklanking van de symfonie 102 van Haydn. De tot slot uitgevoerde Haffner Symfonie van Mozart muntte uit door een puntige profilering en pittigheid. Een iets lieflijker aanpak zou niet hebben misstaan, maar ook deze kernachtige weergave vol heldere contouren,had zijn aantrekkelijke kanten. Al gerookt? ~MTTa~thon_ die had er eerder moeten zijn... Zuidafrikaanse elftal voor Eindhoven Een sterke ploeg Het Zuid-Afrikaanse elftal, dat woensdagavond 12 november a.s.-op het P.S.V.-terrein te Eindhoven een lichtwedstrijd zal spelen tegen het Nederlands bondselftal, zal worden samengesteld uit de volgende 17 spe lers: Adrian Smith, Tevror Guy Gèt- hing, Gilbert Phillip Petersen, Lionel John Amos Williams, Henry William Hauser, Malcolm John Rufus, Mar tin James Deetlifs. George Henry Baratt, George Graham Martin, Arthur John Field, Ken Denyssehen, Jack McMuIIen Scott, Walter John Warren, o.a. Beckett, Charlie Huriy, Arthur Lcdgenvood Williams èn Leslie Ernest. Salton. Het Zuid-Afrikaanse elftal heeft juist een tournee door Engeland ach ter de rug, waar het onder meer te gen het Britse amateurelftal een eer vol gelijkspel (22) behaalde. De 29-jarige Gilbert Petersen, opererend op de spil- of rechtsbackplaats zal optreden als aanvoerder. De plaats onder de lat zal worden in genomen door Adrian Smith of Tre vor Guy Gething. De eerste is., da meest geroutineerde, de laatste is mede door zijn lengte zeer sterk op hoge ballen, hetgeen Ajax ohdervond in zijn wedstrijd tegen Noord-Trans vaal. De rechtsbackplaats zal waar schijnlijk worden ingenomen door Lionel John Amos Williams, een rus tige opbouwende speler, die zich ook als cricketer een naam heeft verwor ven. In de voorhoede zijn de meest op de voorgrond tvedende spelers Malcolm John Rufus, \Tack McMullen .Scott en John Warren. Vooral Rufus heeft zich een naam verworven een van de bekwaamste Zuid-Afrikaanse voét- hallers te zijn. Hij speelt afwisselend bulten en bin- nen. Scott is een Noord-Ierse immigrant" die voordat hij. naar Rhodesia ver huisde. zesmaal als amatcur-interna-/ tionaal voor Noord-Icrland uit kwam. Walter John "Warren tenslot te heeft het record-aantal caps van Zuid-Afrika. De 26-jarige diamant slijper speelde 15 maal voor het na tionale elftal. Hij bracht verleden jaar drie maanden als amateur door bij de Schotse club Dundee. Hij is binnen-speler maar kan ook als vleugelspeler, middenvoor of halfspe- ler goed uit de voeten. Korfbalprogramma voor zaterdag. Evenals bot vorig seizoen kost het, ook nu weer de nodige moeite om het programma van het seizoen 1958 vol ledig af te werken. Vorige week wer den alle wedstrijden afgelast. Voor zaterdag staat weer een aantal wed strijden op het programma waarvan de promotiewedstrijden Swift 3 Volharding 1 en OndoS.S.S. de be langrijkste zijn. Swift 3 zou na een overwinning op Volharding wel heel gunstig komen te staan terwijl Ondo haar lantste kans moet. verdédigen tegen S.S.S. Het merkwaardige van deze wedstrijd is, dat wanneer Ondo verliest de overige ploegen in deze competitie zeker zullen zijn van pro motie naar de tweede klasse. Wij verwachten de volgende uitsla gen: prom. Ie kl.: Swift 3Volhar ding 1 (1); prom. 2e kl.: OndoS.S.S. (2); 2e kl. b: Zeelandia .1Togo 2 (duur 60 min.) (1); Togo 2Zeelan dia 1 (terr. Zeel.) (2): 3e kl. a: Ani mo 2Swift. 6 (1); adspiranten C: Tjoba aVios; Scampolo aOlympia (terr. Luctor); E: Vedo bSwift vlot; F: Luctor bTogo b.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8