Minister Struycken: geen hernieuwd overleg over ambtenarensalarissen Sultan Hamid zoekt Duits kapitaal KLANKBORD MINISTER WEET NIETS VAN SPIONAGE-METHODEN B.V.D. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN GOEDGEKEURD Duitsers willen bemiddelen tussen Britten en Fransen Monument Ongetwijfeld kan het paleis van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele raad der Verenigde Naties, dat de ze weck aan de Place de Bontenov te Parijs werd geopend, beschouwd worden als een monument van heden daagse opvattingen in de beeldende kunst. Nervi, Zehrfusz en Breuer hebben de architectonische vormge ving verzorgd; Picasso, Miro. Arp. Appel en Tamayo behoorden tot de genen die de (deels zeer monumen tale) decoraties ontwierpen en uit voerden. Het heeft heel wat voeten Lm de aarde gehad, voordat de ste delijke overheid van Parijs, die bij zonder gesteld is op haar reputatie van „hoedster der tradities" ertoe kon worden overgehaald om de bouw van dit wel zeer moderne bouwsel goed te keuren. Maar de Franse re gering heeft indertijd op aanvaar ding van de plannen aangedrongen om te voorkomen dat het Unesco-pa- leis buiten Parijs en zelfs builen Frankrijk zou worden opgericht. De politici hebben elkaar daarmee onge twijfeld gefeliciteerd toen zij elkaar deze week bij de officiële opening van het gebouw ontmoetten. Wanneer het gaat om de vesti ging van een internationale organisatie, is het vanzelf sprekend dat de politici het heft in handen nemen. Maar men betreurt het welecns. dat de politiek zich niet alleen met zulke kwesties maar met het gehele werk van de Unesco be moeit. Van het ideaal om van deze internationale organisatie een idealis tische, zuiver specialistische werkge meenschap te maken, is in de loop der jaren maar weinig terechtgeko men. En ook de vergadering van de Algemene Conferentie der Unesco, die nu in het nieuwe gebouw wordt gehouden, is in de eerste plaats een politiek forum. Het merkwaardige is nu, dat de Russen voor de verkie zing van een secretaris-generaal de zittende functionaris, de Amerikaan di-, Luther Evans, willen doen her kiezen terwijl de afgevaardigden der Verenigde Staten in de wandelgan gen al hebben laten weten dat zij veel meer voelen voor een benoeming van de door het bestuur gestelde kandidaat, de Italiaan Veronese. Op de achtergrond van deze merk waardige politieke tegenstelling staat de kriHèk, die in de afge lopen jaren is geleverd op het feit dat het secretariaat in handen van een Amerikaan was gelegd. Hij is immers een vertegenwoordiger van een der beide grote mogendhe den, die elkaar met pogingen om vrienden te maken in de „onderont wikkelde gebieden" om het hardst beconcurreren. De Verenigde Staten vinden het nu welletjes, temeer omdat in hun land; net zo goed als in de andere leden- landen, heel wat kritiek wordt ge oefend op het werk der Unesco. De voornaamste klacht, is dat de activi teiten van deze monsterorganisatie te veel worden versnipperd. Het feit, dat het niet de taak van de Unesco is om zelf allerlei projecten vast te stellen en uit te voeren, maar vooral om te coördineren en te sti muleren, draagt ertoe bij dat de re sultaten op de oppervlakkige bui tenstaander, een minder grootse in druk maken dan eigenlijk wel het geval mocht zijn. Er worden bergen werk verzet en overal waar de Unesco in de weer is blijven de vruchten niet uit. Maar die versnippering is niet te ontken nen. Luther Evans zal dus bedanken als secretaris-generaal. Van een herverkiezing wil ook hijzelf niet weten. Deze Amerikaan, die als oudste van acht kinderen in een landbouwersge- zin te Sayerville bij Texas zijn la gere schoolopleiding genoot in een éénklassige school met één onderwij zer en vervolgens het middelbaar en het hoger onderwijs met glans door liep, na zijn promotie in de politieke wetenschappen en economie een his torisch onderzoek in de archieven dei- Verenigde Staten leidde en later werkzaam was bij de bibliotheek van het Amerikaanse Congres, eerst als staffunctionaris, later als de biblio thecaris himself, zal dus niet lang de baas zijn in het nieuwe Unesco-paleis, al willen de Russen hem er houden misschien om excuses te hebben voor hun eigen in gebreke blijven. Algemeen neemt men aan. dat Vero nese de steun van een meerderheid der ledenlanden zal krijgen, ondanks de bezwaren van de Russen die iets tegen hem hebben. Veronese zal dan de taak overnemen om de LTnesco zoveel mogelijk buiten de politieke sfeer te houden en van het Parijse paleis uit een nieuw mo nument op te richten dat uit grootse resultaten van het ontwikkelings werk zou moeten bestaan. maanden nog voor het eind van het jaar in Duitsland mensen proberen te vinden, die vertrouwen in me willen stellen. Hoe het zij, het ligt in mijn bedoeling in Pontianak alleen legale I zaken te doen. Of ik er nog een be- stuurlijke functie zal kunnen vervul-1 len ligt iii de schoot der toekomst I verborgen. Het hangt van Djakarta 1 en van de bevolking af. Mezelf am- bieert een dergelijke functie niet meer, maar ik heb nog verplichtingen en daar wil ik mij niet aan onttrek ken. Overigens mag hier niet uit geconclu deerd worden, dat ik nog bezittingen zou hebben in Pontianak, zelfs geen klapperboom. Maar wanneer het mij goed gaat zal ik zeker proberen er weer wat te verwerven. In gevangen schap ben ik buitengewoon goed be handeld. Ik genoot tal van facilitei ten, kon zoveel boeken krijgen als ik wilde en ontving regelmatig post, aldus sultan Hamid II. DR. LUTHER H. EVANS ...treedt beslist af... In West-Duitsland met uitzondering van West-Berlljn woonden op so juni 52.149.500 mensen, onder wie 9.300.000 vluchtelingen.' Er waren op genoemde datum meer dan 51 steden met meer dan 100.000 Inwoners. Nationale voetbalpool gewenst (Van onze parlementaire redacteur) Met aantekening dat de communisten tegen waren, heeft de Tweede Ka mer donderdagavond zonder hoofdelijke stemming de begroting van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor 1959 goedgekeurd. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming nam de Kamer verder aan de begrotingen voor 1959 van het alge meen burgerlijk pensioenfonds, van het provinciefonds en van het staats drukkerij- en uitgeversbedrijf. Wat laatstgenoemd bedrijf betreft, meende de heer Cornelisscn van de V.V.D., dat het zich te veel op particulier ter rein beweegt. Minister Strnycken betoogde echter, dat men zich te dien aanzien niet ongerust behoeft te maken. Vooraf had de bewindsman een motie van de heer Franssen (p.v.d.a.) om de bestaande regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten tijdelijk te verlengen, af gewezen. Hij gaf er de voorkeur aan om de nieuwe wet op de financiële verhouding, als deze volgend jaar tot stand komt, terugwerkende kracht te verlenen tot 1 januari 1959, omdat dit voordeliger is voor de ge meenten. Mocht echter de Kamer een tijdelijke velenging van de geldende regeling verlangen teneinde een wet loos tijdperk te voorkomen, dan wil de hij wel een daartoe strekkend wetsontwerp indienen, doch dan zou de Kamer het ook in enkele weken tijds moeten goedkeuren. Weinig bezwaar had de bewindsman tegen de motie van de heer Franssen, die vraagt om met de bijzondere uit gaven van de gemeenten in de ont wikkelingsgebieden en de industrie centra rekening te houden, als zij om een subjectieve uitkering uit het meentefonds verzoeken. Hij ontried de motie-Smallenbroek (a.r.), die de oprichting van een ont wikkelingsfonds beoogt ten bate van de gemeenten in de probleemgebieden en de industriekernen. Nuttiger oor deelde hij de „verbijzondering" van de uitkeringsschaal voor gemeenten van een bepaalde structuur. Bij de oprichting van een ontwikkelings fonds vreesde hij moeilijkheden in de verhouding tot het gemeentefonds, Een motie-Blom (p.v.d.a.), die aan de minister verzoekt om her nieuwd overleg te bevorderen over de ambtenarensalarissen op de ba sis van de door de. centrales van overheidspersoneel ingediende loonvoorstellen, achtte minister Struycken, na wat hij reeds had toegezegd, „volmaakt overbodig". De stemming over de moties stelde de waarnemend voorzitter van de Ka mer, de heer Bommer, uit tot dins dag a.s. Tenslotte zegde de bewindsman toe, dat hij de indiening van de nieuwe Sensioenwet wil bespoedigen, ver de ziektenkostenregeling voor het rijkspersoneel zal de regering op korte termijn een beslissing nemen. Bij de behandeling van de begroting van justitie voor 1959, waarmede de Krakeel (Slot van pag. 1 het gehele kabinet Drees. Zodat de enige ontstemde politicus; de heer Burger is. Nu hebben verscheidene dag- en weekbladen dit lichte gekrakeel op het Nederlandse politieke erf gezien als een uiting van falende po litieke samenwerking, waaruit dan weer zou voortvloeien, dat onze hui dige regering niet meer in staat zou zijn tot het voeren van een krachti ge politiek. Dat is voor zo'n licht gekrakeel een veel te vérgaande conclusie. Uiter aard zijn er tussen de politieke par tijen, die „min of "meer" achter het huidige kabinet staan, meningsver schillen. Maar daarnaast bestaat bij insiders de stellige indruk, dat de samenwer king tussen de ministers in het ka binet Drees tamelijk hecht en con structief is. Men kan het zeer wel met elkaar vlnden ondanks de meningsverschil len en ondanks de sofns geprikkelde toespraken: op politieke vergaderin gen. Er is dus tweeërlei reden om zich over de verwijten van rqr. Bur ger niet al te 'ongerust te ma ken. Eerstens is de motie Biewenga in wezen slechts van beperkte beteke nis voor de politieke partijen en daarnaast zullen de leden van 't kabi net elkaar werkelijk niet 111 de haren vliegen voor zo'n' wissewasje. Dat kabinet, tenslotte, is wellicht krach tiger dan het slappe regeringspro gram van 1956 zou doen vermoeden. Tweede Kamer donderdagavond be gonnen is, is de kwestie van de 37 verstekelingen uit Indonesië, die uit ons land zijn gezet, ter sprake ge bracht. Mr. Berkhouwer van de V.V.D. was verheugd over de interventie van de rechter en over het resultaat, die zij heeft opgeleverd. Van het standpunt van de regering beschouwd, kon hij niet begrijpen, dat zij op haar be slissing is teruggekomen door de aanvaarding van het schikkingsvoor stel. Het gezag van de regering heeft daardoor niet gewonnen. Bovendien vond hij het verblijf in Nieuw-Guinea in materiële zin niet anders dan een verblijf in Nederland. Voetbalpool Ook de voetbaltoto is tot onderwerp van bespreking gemaakt. De gehele V.V.D.-fractie is van oordeel, dat er zo spoedig mogelijk een nationale voetbalpool moet komen met de K.N. V.B. als enige concessiehouder, ver zekerde de heer Berkhouwer. De heer Van Doorn van de K.V.P. beperkte zich tot de opmerking, dat hij be nieuwd was, wat het wetsontwerp, dat de voetbalpool regelt, zal bren gen. Voor het overige maakte deze katho lieke afgevaardigde zich ongerust over de ruime verspreiding van por nografische lectuur. Er zijn te weinig 1 strafvervolgingen, omdat nog wei eens getwijfeld wordt, of de wet daarvoor ruimte laat. De Kamer zet volgende week dins dag de behandeling van de begroting van justitie voort. Cals doet voorstellen voor betere functionering Unesco De Nederlandse minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. Cals, heeft donderdag op de TJnes- co-vergadering in Parijs voorstellen gedaan voor een betere functionering ran deze V.N.-organisatie voor onder wijs, kunsten en wetenschappen. Hij stelde voor de subsidies aan de grote niet-gouvernementele internati onale organisaties als de Internatio nale Raad voor Filosofie en de Inter nationale Raad van Wetenschappelij ke Verenigingen te vergroten. Over het nieuwe Unescogebouw, waar de vergadering wordt ge houden, zei de minister onder meer, dat de prachtige techni sche faciliteiten niets waard zijn als niet in het hart van alle me dewerkers het heilige vuur brandt dat nodig is voor het volbrengen van hun zending. De conferentie heeft donderdag een Russisch voorstel om de toelating van communistisch China tot de organi satie te bespreken, met 35 tegen 23 stemmen bij elf onthoudingen ver worpen. Contractloze periode in grafische industrie Nadat de technische en administratie ve c.a.o.*s voor de grafische industrie op 1 november niet opnieuw waren verlengd, is nadien de correspondentie tussen partijen over een nieuwe c.a.o. hervat. De werknemersorganisaties hebben een brief gezonden aan de werkge versorganisaties. Van de zijde der Werknemers is bij de onderhandelin gen, die gevoerd zijn nadat de c.a.o. in mei afliep, als eis gesteld evrkortïng dér werkweek tot 45 uur. (De 5-daag- se werkweek). De werkgevers willen, in afwachting van het standpunt dat de regering over deze kwestie zal innemen, daar toe niet overgaan. In de contractloze periode blijven de loon- en arbeids voorwaarden van de oude c.a.o. van kracht, Ten noorden van' Tel Aviy, aan de Middellandse Zee. zijn een heiligdom beelden, juwéelen en aardewerk uit 800 voor Christus opgegraven. ZWAARD. Een huisvrouw in Tokio bemerkte bij haar thuiskomst, dat vijf inbrekers haar woning waren binnengedrongen. Zij greep een oud Samoeri-zwaard en ging daar zo handig mee om, dat een van de in dringers zich onmiddellijk overgaf en een andere buiten gevecht werd ge steld. De drie overigen wisten te ontkomen, maar op een van hen had de krijgskunst van de vrouw zo'n indruk gemaakt, dat hij om politie bescherming liecft verzocht. DIERENLIEFDE. Een dief met die renliefde drong het kantoor van de volksapotheek voor zieke dieren in New-Castle binnen. De man vertrok onverrichter zake onder achterlating van een briefje waarop stond: „Neem me niet kwalijk, ik wist niet dat het de dierenapotheelc was waarvan ik de ruit had ingedrukt". In Pontianak heeft de bevolking hem een onverwacht hartelijke ontvangst bereid. Wanneer hij naar Indonesië terugkeert? „In ieder geval voor het eind van het jaar, maar volgend jaar zomer wil ik opnieuw naar Neder land komen om de zomervakantie met de kinderen door te brengen. In Pontianak, waar hij geen bestuurlij ke functies meer heeft, wil hij zake lijk gaan werken. Borneo is eèn land met grote mogelijkheden, zowel voor mijnontginning als voor winning van bosprodukten, maar ook een veenibe- drijf of een scheepswerf zouden er gevestigd kunnen worden. Er zijn duizend en een mogelijkheden, maar ik weet nog niet wat ik zal aanpak ken aangezien ik eerst nog geldschie ters moet vinden"., aldus de sultan. Geldschieters vinden in Nederland werd hem gevraagd. „Nee, mijn be langstelling gaat uit naar Duitse geldschieters. Wanneer mijn vrouw mij kan begeleiden zal lk in deze Vandaag lancering nieuwe Amerikaanse maanraket Het ligt in de bedoeling hedenoch tend om ongeveer 07.22 de derde Amerikaanse maanraket te lanceren. Aldus is donderdag van Cape Cana veral gemeld. Indien de poging moet worden uitgesteld, is het mogelijk, dat op één van de volgende drie da gen de raket alsnog zal worden ge lanceerd. De nieuwe raket is een verbeterde versie van de Pioneer 1, die op 11 oktober op een afstand van 127.000 kilometer van de aarde is gekomen. Onderweg geraakte de Pioneer 1 uit zijn baan, waarna hij in de damp kring terugviel. De nieuwe raket is voorzien van een inrichting voor het corrigeren van afwijkingen. Evenals de Pioneer 1 is de nieuwe ra ket voorzien van achtendertig en een halve kilogram aan instrumenten, waaronder een soort televisie-camera voor het geven van een beeld van de achterzijde van de maan. IN ONS LAND AANGEKOMEN Felix von Eckhardt, woordvoerder van de Westduitse regering, heeft woensdagavond in Düsseldorf op een bijeenkomst van het genootschap „Frankrijk-West-Duitsland" ver klaard dat West-Duitsland bereid is te bemiddelen tussen Engeland en Frankrijk inzake de kwestie van de Vrijhandelszone. Von Eckhardt zei voorts dat de po gingen van Frankrijk om een atoom bom te krijgen niet zullen' leiden tot moeilijkheden tussen 'Frankrijk en West-Duitsland. Schrijfster van jeugdromans en kinderboeken overleden Op 64-jarige leeftijd is ïu Den Haag de schrijfster mevrouw D. Menkens- van der Spiegel overleden. *- Zij heeft naam gemaakt als schrijf ster van tal van jongens- en meisjes romans en van kinderboeken, als „Ons Tienekind", „Schemering", „Bert van de tuinbaas", „Greet's hel dendaad", „Dolf" en andere. Ook heeft mevrouw Menkens-van der Spiegel aan verscheidene tijdschrif ten medegewerkt en in vroeger ja ren vele kindewurtjes voor de N.C. R.V. verzorgd. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal maandagmorgen te 11.15 uur op Oud Eik en Duinen in Den Haag geschieden. Als de oude meesterschilder Herfst met licht speelt langs de Amsterdamse grachten Om het de bewoners van de nieuwste Amerikaanse staat Alaska mogelijk te maken met een oogopslag te zien of zij voor of va de middag leven, heeft een unrwerkfabrïek in dit land, waar sommige dagen 1.9 uur zonlicht en sommige dagen IS uur duisternis hebben een polshorloge op de markt gébracht, met een handige nieuwig heid. De wijzerplaat van het klokje is namelijk zo gemaakt, dal na 12.00 uur 's middags de uurcijfers ver springen, zodat men dan de uren van 1.1.00 tot iUf.OO kan aflezen. De foto toont het horloge in zijn twee „fa- Straks terug naar Pontianak Van een speciale verslaggever) Met de superconstellatiou „Griffioen" is gisteravond om kwart over elf sultan Hamid II v an Pontianak in Nederland gearriveerd. Op het platform van Schiphol werd liij behalve door enkele vrienden uit zijn bestuurstijd in Indonesië hartelijk begroet door 'zijn echtgenote mevrouw Al Kadrie van Delden en zijn beide kinderen, dochter Edith (19) en zoon Max (16). De verzamelde persvertegenwoordigers betuigde lüj dank voor hun belang stelling bij zijn aankomst en voor het feit dat ze hem na negen jaar nog niet waren vergeten. In antwoord op vragen vertelde hij verder geen plan nen te hebben het Nederlandse staatsburgerschap te verwerven en ook zijn aanvankelijke plannen ten aanzien van een staatsburgerschap van Malak- ka te hebben laten varen. C.P.N.-afgevaardigde niet in staat man en paard te noemen (Van onze parlementaire redacteur) De toezegging van de minister van binnenlandse zaken, nir. Struycken, dat hij een onderzoek zal instellen naar afluistermethoden en naar po gingen tot omkoping om van com munisten bepaalde gegevens los te krijgen, is donderdag in de Tweede Kamer door de heer Ba klier van de C.P.N., die in deze richtingen be schuldigingen had geuit, uitgelegd als een bekentenis, dat zulke metho den inderdaad worden toegepast. De minister wees deze conclusie ver ontwaardigd van de hand. Hij had gevraagd om gegevens van de heer Bakker over plaats en tijd van het afluisteren van een communistische vergadering door de Binnenlandse Veiligheidsdienst en naar naam en toenaam van de persoon, die de B. V. D. met f 1000.had willen om kopen. De heer Bakker is het antwoord op dit verzoek volledig schuldig geble ven. Het enige wat hij kon aanvoe ren was.... een verwijzing naar de rapporten van de B. V. D. zelf, in die rapporten blijkbaar plotseling weer voldoende vertrouwen stellend. „Bent U tegen de methoden, dig ik geschetst heb?" riep de heer Bak ker, in het nauw gedreven, uit. „Natuurlijk ben ik ertegen", ant woordde de minister. De heer Scheps van de P.v.d.A. in terrumpeerde, zich oprichtend tot de heer Bakker: „Bent U ook tegen spi- onage-methoden „Ja", riep de heer Bakker en ver wekte daarmede een hoongelach in de vergaderzaal. Op de afdeling Vrolijk België" van de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft de vrolijkheid onder de grau we herfstluchten nu wel definitief plaats gemaakt voor de rauwe gelui den van de werktuigen welke de slo pers er gebruiken. De foto toont, het sloopwerk in volle gang bij de poort der boogschutters. Op de achergrond het Atomium, dat zal blijven staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5