Boer sloeg oude man met een hooivork Zeeuwse Almanak N^mhm <3B2> Aambeien? HEMOTABS livin Rookt u veel sigaretten RESTEN VAN „DE HELLENBURG' BEHOUDEN B-11-'63 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 POLITIERECHTER MIDDELBURG Eert maand gevangenisstraf voor stelende schippersknecht ait Gent Wegens mishandeling van de 68-jarige Vlissïngse inwoner M. v. d. H. stond donderdagmiddag voor de politierechter te Middelburg, rar. A. W. Thöne, terecht de landbouwer A. R., eveneens ait VHssingen. De bejaarde man is een hartstochtelijk visser, die, wanneer hij aan de Waleherse kust zijn aas in de zee werpt, zijn fiets wel eens tegen een weiland-afrastering zet. Die afrastering was geplaatst rond het land, waarop de landbouwer werkte. Door de druk van de fiets zakte het prikkeldraad naar beneden, waardoor de landbouwer bevreesd was, dat zijn schapen weg zouden lopen of aangevallen zouden worden door honden. Op de 19e juli j.l. had de bejaarde man weer zijn fiets tégen de afraste ring gezet. Toen Van de H. enkele uren later terugkwam, stond de fiets daar niet meer. Hij vroeg R. of die er soms iets mee te maken had. „Ja ze ker", vertelde deze, „ik heb de fiets aan de overzijde van de sloot ge gooid". Wat er daarna gebeurd was, werd niet helemaal duidelijk, ómdat de verklaringen van Van de H. en R. precies tegenovergesteld waren. „Ik heb alleen maar met een hooi vork gezwaaid om de plaats van de fiets aan te duiden", vertelde R. Per tinent ontkende hij met dit wapen geslagen te hebben. Dat verklaarde namelijk de be jaarde Vlissinger. „Als ik mezelf niet met de inmiddels uit de sloot gehaalde fiets beschermd had, zou hij me doodgeslagen hebben", ver klaarde Van de H. in een breed voerig en emotioneel betoog. R. zou hem tot bloedens toe op het hoofd geslagen hebben. De landbou- Advertentie) neem Hemotaba de nieuwe behande* ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water la alles wat nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen tilt, doen Hemotaba de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies heratellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pUn. bi Complete kuur f. 1.47 Bii Apothekers en Drogisten: wer vroeg hem namelijk te kijken wat hij gedaan had, terwijl hij' een verzakking in de afrastering aan wees. Terwijl de oude man dat deed, sloeg R. hem met de hooivork op hot hoofd. Aldus het verhaal van Van de H. „Met mijn ene hand op het hoofd en met de andere de fiets vasthoudend ben ik naar een boerderij gestrom peld, waar de politie gebeld is. Van daar ben ik naar het ziekenhuis over gebracht", betoogde hij. R. bleef echter ontkennen. „Hoe kwam de oude man dan aan de hoofd wond", vroeg de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. „Kan ik niets van verklaren", antwoordde verdachte. De officier achtte het be wijs wettig en overtuigend geleverd en eiste een boete van 50. De raads man van verdachte, mr. W. F. I'. Kurtz, kon wel aannemen, dat de steel van de hooivork het hoofd van Van de H. geraakt had. „Maar dat was dan ook alles", aldus de raads man. „Mijn cliënt heeft alleen maar de richting uitgezwaaid, waar de fiets stond". Mr. Kurtz achtte de opzettelijk mishandeling niet bewe zen. Mr. Thöne echter wel, zodat de politierechter conform vonniste. Geld dief stallen De schippersknecht L. P. B. de M. uit Gent had in november van het vorige jaar een geldsbedrag van 8.50 ge stolen- en drie maanden Jater uit een loonzakje, toebehorend aan J. de B. uit Sas van Gent, een geldsbedrag van 30. De officier van justitie, die deze misdrijven bijzonder ernstig op nam, vorderde een gevangenisstraf van een maand onvoorwaardelijk. De politierechter veroordeelde verdachte bij verstek conform de eis. De Oostburger I. A. B. sloeg op 30 juli jl. een ruit in van het café van A. S., eveneens uit Oostburg. Hij werd bij verstek conform de eis ver oordeeld tot een boete van 40. De Vlissingse koopman J. G. had onder invloed van sterke drank op zijn bromfiets gereden. Conform werd, hij veroordeeld tot een geldboete van 40. Eenzelfde straf kreeg de opko- VAN TOT BEKER VOOR VLISSINGSE SPOORWEGMANNEN De spoorwegmannen, die woensdag in Den Haag winnaars zijn geworden van de landelijke finale der wedstrij den voor opruimings- en reddings- dlenBtploegen van de Nederlandse Spoorwegen waren Zeeuwen, afkom stig van het station Vlissingen. Eer der dit jaar won hun ploeg op gericht in het kader van de bedrijfs zelfbescherming de regionale wed strijden. Van de tien beste ploegen uit liet hele land vervulden zij hun opdracht woensdag in de residentie het meest nauwgezet, waarvoor zij niet alleen de wisselbeker, maar ook nog de lof van de jury ontvingen. De wisselbeker werd hen tijdens een gezamenlijke koffiemaaltijd uitge reikt door het lid van de directie der Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Loh- mann. De tweede en derde prijzen waren voor ploegen uit de "werk plaats te Tilburg. De Vlissingse ploeg behaalde in totaal 204% punt. HERVERKAVELING Nog even, dan is de herverkaveling van de gronden' in de gemeente Oos- terland een feit. Alleen „complex zes" moet nog worden „behandeld". „Com plex zes" ligt in het centrum van de gemeente en wordt ingesloten door Rampaartsedijk (van het Laurens- weegje af), Rijksweg, Oud Heilige- weg, Hofweg, Nieuwe weg, Lage Rampaartseweg, Laur'ensweegje. Veel werk hoeft er in „complex zes" niet te worden verzet, zodat de herverka velingswerkzaamheden voor Ooster- land binnenkort tot het verleden zul len behoren. STEEK Janleerling van een school voor uit gebreid lager onderwijs, ergens in Zeeland, was blijven zitten. De sprong van de eerste naar de tweede klas had hij net niet kunnen halen en dat was jammer. Want Jan was niet dom. Dat beseften ook de onderwijskrach ten aan die school en dat besef sta ken zij niet onder stoelen of banken. Maar de manier waarop een hunner van zijn waardering voor Jans talen ten blijk gaf, was nu niet bepaald een krachtig bewijs voor s leermees ters eigen capaciteitén. Want »n de marge van het rapport had de onderwijsman zwart op wit geboekstaafd: „Je zou het best heb ben gekunne, Jan." Een griezelig soort Nederlands voor een onderwijzer, maar hopelijk is op de man die aloude zegswijze van toe passing over de beste breister, die wel eens een steek laat vallen VRIJETIJDSBESTEDING De douane-ambtenaren in de grens streek behoeven zich wel niet te ver velen zolang er nog boter is, maar toch hebben enkele het initiatief ge nomen in Aardenburg een personeels vereniging op té richten, die ten doel heeft de leden gepaste ontspanning te bieden en daardoor een hechtere band te kweken tussen de ambtena ren onderling. Tweemaal in de maand zullen zij bijeenkomen in het r.-k. jeugdgebouw in Aardenburg, waar gelegenheid is om te biljarten en tafeltennissport te beoefenen. NET TE LAAT. Terwijl zij in de mening verkeer den, dat de eigenaar nog voorlo pig in de kerk zou blijven, „leen den" twee jongens een bromfiets, die bij de kerk in Sluiskil stond geparkeerd. De kerkdienst duurde echter korter dan zij hadden ver wacht en de eigenaar van de bromfiets, die zijn vervoermiddel nergens kon vinden, waarschuw de de politie. Juist toen de politiemannen een en ander noteerden, kwam de verdwe nen brommer de hoek om stuiven. De politie zette een korte achtervolging in, greep de beide boosdoeners en no teerde de namen van twee knapen, resp. 12 en 14 jaar oud. De jongens waren juist voornemens de brommer terug te zetten. AUTOMOBIELENDIEN ST In het onlangs in de P.Z.C. versche nen artikel over de totstandkoming; van een autobusverbinding tussen Yerseke en Goes kon men lezen, dat deze verbinding er in de twintiger jaren kwam. Een onzer lezers in Yerseke maakte ons er nu op attent, dat de plannen voor een autobus dienst tussen Yerseke en het station Vlake reeds vijftig jaar geleden he stonden. Enkele regels uit een oud archief, wijzen op deze plannen: „Maandagavond 7 augustus 1905 werd ten herberge Adrlaanse (nu ho tel Nolet) in beginsel besloten tot het oprichten van een automobielen- dienst naar het .station Vlake". Het is bij de plannen gebleven, want de dienst bleef voorlopig uitgevoerd met paardentractie. per J. de B. uit Sas van Gent, die in kennelijke staat van dronkenschap op zijn fiets gereden had. De zaak te gen de Ambonees J. S. uit Vlissingen, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van twee bankbiljetten van 10 van een serveerster in een Vlis- sings Chinees restaurant, zal op 4 december behandeld worden. S. zal dan voorgeleid worden. De onder-ploegbaas L. O. uit Ove- zande reed op 29 augustus jl. on der invloed van sterke drank op zijn bromfiets over de Hoofd straat. Hij was aanwezig geweest bij het afscheid van een zijner chefs. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van 60. De landbonwer J. K. uit Ellemeet had op 1 september jl. een afrastering langs een weiland van de landbouwer K. op twaalf plaatsen doorgeknipt. Het was een gevolg van de herverka veling. Volgens afspraak, aldus ver klaarde verdachte, zou het prikkel draad 1 oktober verwijderd worden. „Ik ben inderdaad eigen rechter ge weest", gaf K. toe toen de officier hem op het verkeerde van zijn han deling wees. De officier, mr. J. L. Andreae, stip te aan, dat K. op geen enkele wijze tot een vergelijk wenste te komen. Mr. Andreae vond de handelswijze van verdachte „kinderachtig" en eis te een boete van 15. „Ik krijg nog centen van K.", vertel de verdachte. „Kan ik die er afhou den?"De uitspraak-luidde con form de eis. De 19-jarige Ternauzense parle vinker J. A. van C. nam op 16 mei en daarna in de nacht van 15 op 16 juli oud-ijzer weg uit de rui men van in Terneuzen liggende schepen. De officier stipte aan, dat Van C. geruime tijd op het „hellende vlak" gezeten heeft. Op het ogenblik is er echter een ver betering In de situatie gekomen. Mr. Andreae hoopte dan ook, dat- Van C. de drank zal laten staan en regelmatig zal trachten te wer ken. Conform werd verdachte Advertentie Voor kieskeurige rokers zijn siga retten geen .gewoontedingen'. U wenst een sigaret die.altijd nieuw is en blijft. Om u te verkwikken als u dat nodig hebt te ontspannen wanneer u daar tijd voor hebt. Om u 't rookgenoegen te schenken dat telkens weer nieuw' is. Dat doet Roxy nu al tien jaar voor miljoenen. Omdat de eigen Roxy-smaak niet kan vervelen. En omdat Roxy fluweelzacht is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat! Om u dit te bieden worden voor Roxy 21 edele, milde tabakken ge bruikt. Ieder heeft zijn taak: hetzij in die eigen lichte Roxy-smaak, het zij in het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte karakter. Koop een pakje Roxy. Rook met aandacht die licht geurige, perfect gestopte, fluweelzachte Roxy's. En u zegt ook: ,'n Roxy? Ja... graag!' veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 8 jaar plus toezicht". De Middelburgse automibilist A. P. bestuurde op 12 oktober jl. zijn auto over de Kanaalweg onder invloed van sterke drank. Daar de officier van justitie het alcoholpromilage te hoog vond, achtte hij wettig en overtui gend bewezen, dat P. niet" in staat was te rijden. De officier eiste een geldboete van 200, alsmede 2 we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en 6 maande nvoorwaardeïijke ont zegging van de rijbevoegdheid, alles met een proeftijd van 2 jaar. Mr. P. C. Adrlaanse, de raadsman, vond deze eis zeer hoog, temeer omdat tegenover het hoge promi- lage een uitstekende wijze van rij den stond. Mr. Adrlaanse betwij felde daarom of een veroordeling kon volgen. De politierechter was echter overtuigd, dat P. niet in staat was te rijden en vonniste conform. De bankwerker G. M. B. uit Yzendij- ke had op 31 augustus W. P. P. mis handeld. Er was hier 'sprake van een familievete. De officier eiste een boe te van 15, waarmee dé politierech ter zich akkoord verklaarde. Slot van pag. I) een beschermende, conserverende laag dus. Bij vorst zouden de bloot gelegde fundamenten anders aanzien lijk te lijden hebben. De bedoeling is het terrein met res ten van Hellenburg na de conserve ring voor het publiek open te stellen. Het voorlopige bestuur heeft behalve de reeds in de aanhef genoemde werkzaamheden ook het aanleggen van een gemakkelijke toegangsweg en een pad om de gracht heen met de nodige beplanting op zijn pro gramma staan. Ook zal, als het enigs zins mogelijk is, een klein gebouwtje op het terrein wórden geplaatst, waar de bezoeker door afbeeldingen op de hoogte kan worden gebracht van de oorspronkelijke toestand van het kasteel en waar wellicht ook ter plaatse gevonden voorwerpen kunnen worden tentoongesteld. „Brandfield" bij Bath aan de grond en weer los De pl.m. 1000 b.r.t. metende Engelse m.s. „Brandfield" is, komende vati Antwerpen, donderdagmorgen om on geveer 4 uur ter hoogte van Bath in de Westerschelde aan de grond ge lopen. Het schip is bij hoog water op eigen kracht vlotgekomen. Donder dagmiddag om 12 uur 10 passeerde het schip Vlissingen op weg naar zee. De resten van het lJfde en 15de eeuw- se kasteel „De Hellenburg" te Baar land, die in het afgelopen voorjaar bij de herverkavelingswerken werden blootgelegdzullen nu door het initia tief van een te vormen stichting be houden kunnen blijven. (Foto P.Z.C.) Voor deze voorzieningen is echter nog verdere financiële steun van ve len een vereiste. Men kan daarvoor terecht bij de Ned. Kastelenstichting te 's Gravenhage. Wanneer de werk zaamheden zoals het voorlopige bestuur die denkt uitgevoerd zul len zijn, zal Zeeland in de eerste plaats een architectuur-historisch monument rijker zijn geworden. Be langrijk is echter ook, dat mag wor den verwacht, dat de „zak van Zuid- Bevéland" voor het toerisme van gro ter betekenis zal worden. (Advertentie) Als u morgen hout eo muren feestelijk verft met Flexa, staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest'uitgekiende'verf: de verf voor het schiiderfeest FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ JO MAES, St.-Jacobsstraat 15 Vlissingen - Telefoon 2294 SCHILDERSBEDRIJF HE1JBOER, Balans 7 - Middelburg - Tel. 2886 Middenstandsbedrijven aan oude haven van Breskens Bespreking in Tweede Kamer aangekondigd. De vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer heeft de aandacht van de minister erop geves tigd, dat bij de openbare behande ling van de begroting voor 1959 on der meer nog de positie van de mid denstandsbedrijven aan de oude ha ven te Breskens aan de orde zal wor den gesteld. Bouwvakarbeider maakte dodelijke val te Zierikzee Tijdens werkzaamheden aan 't gym nastieklokaal van het Prof. Zee manlyceum te Zierikzee heeft zich donderdag omstreeks kwart over twaalf een dodelijk ongeval voorge daan. De 25-jarlge bouwvakarbeider J. D. uit Nieuwerkerk is door onbekende oorzaak van een hoogte van onge veer tien meter uit de spanten van het dak gevallen. Hij kwam op de betonvloer terecht en werd zwaar gewond. Korte tijd later kon dokter C. M. van Hoorn slechts de dood con stateren. D. was getrouwd en vader van twee kinderen. Hulst besluit tot verweer in rechten Tegen geding van Clingepolder Donderdagavond heeft de raad van Hulst in een spoedeisende vergade ring besloten tot het voeren van ver weer in rechten, tegen een doof de Clingepolder aanhangig gemaakt ge ding. Deze polder eist namelijk dat de gemeente zich zal onthouden van vervuiling door rootwater of andere schadelijke stoffen, van de waterlei dingen van de Clingepolder. Dit op Straffe van een dwangsom van 1 500 voor iedere dag dat de gedaagden (de gemeenten Hulst en Sint Jan- steen en de coöperatieve vlasroterij „Ons Belang" te Sint Jansteen) wci^ geren of nalaten hieraan te voldoen. Naar burgemeester A. L. S. Locke- feer nader aan de raad uiteenzette, was het gemeentebestuur niet op de hoogte van deze komende procedure. B. en W. hebben toen rechtskundig advies ingewonnen, waarbij is geble ken, dat een en ander een uitvloeisel, was van een destijds door de heer A. Lion te Axel aanhangig gemaakt ge ding tegen het waterschap „Hulster en Axeler Ambacht" wegens vervui ling van de zogenaamde Zoete Vaart aan de weg Hulst-Belgische grens. De Clingepolder zegt nu zelf niet verantwoordelijk te zijn voor een en ander, maar bovengenoemde licha men. Naar de mening van mr. H. L. B. de Rechter kan de gemeente Hulst dit echter bestrijden. Ten eerste kan er van de zijde der gemeente geen vervuiling optreden door rootwater. Het zou dus rioolwater kunnen zijn, maar dit komt nergens direct in de Zoete Vaart, terwijl er ook niets uit de buitenvest in komt. De rechtskun dige adviseert daarom tot verweer, waartoe de raad z.h.s. besloot. De zaak zal op 12 november te Middel burg dienen. Vrachtauto bij Rilland uit sloot gehaald Donderdagmorgen omstreeks half tien is men er te Rilland-Bath in geslaagd om met behulp van een zware takelwagen van de Auto-Mij. Zeeland uit Goes de vrachtwagen van de fa. J. van Opdorp uit Sas van KUNST Juda en Hengeveld speelden in Middelburg Concert- en Gehoorzaal. e hooggespannen verwachtingen werden gisteravond niet beschaamd: Juda en Hengeveld hebben in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een magnifieke sonaten-avond gegeven, een concert waarmee ook de Z.V.U. eer heeft ingelegd. Van de vele goede zaken, die in deze kolom vermeld dienen te worden, moet in de eerste plaats worden genoemd de programma-opbouw. De concertge vers waren er in geslaagd een even wichtig programma samen te stellen, waarbij niet alleen de ontwikkeling van de sonate-vorm duidelijk was te volgen, maar waarbij tevens de vier onderdelen Bach, Brahms, Debus sy en Ravel voortreffelijk met elkander contrasteerden. Zo kreeg dit programma als geheel min of meer de vorm van een sonate en de den Juda en Hengeveld zich, behalve als uitvoerend kunstenaars, ook ken nen als goede „componisten", al thans in de letterlijke zin van het woord: samenstellers Een goed programma dus. Maar ook een goed uitgevoerd programma! Want Brahms, Debussy en Ravel met name werden vertolkt op een respec tabele wijze. Het opvallende hiervan was, dat zowel violist als pianist zulk een voortreffelijk stijlgevoel de monstreerden. Immers, Brahms 'en Ravel vormen twee totaal verschil lende werelden en het is denkbaar, dat de muziek van de baardige ne gentiende eeuwer Juda of Hengeveld beter zou liggen dan die van Pask Ravel. Maar neen, violist en begelei der dit laatste woord is hier in fei te misplaatst: Hengeveld was even zeer solist als Juda hadden zich verdiept in het wezen van deze zo verscheiden muziek en zich het ka rakter daarvan eigen gemaakt. En daardoor klonk Brahms even over tuigend als Ravel. Wanneer men dan ook nog in aanmerking neemt, dat violist en pianist ter verwezen lijking van hun muzikale intenties een virtuoze techniek ter beschik king stond, dan zal men begrijpen, dat hier inderdaad mag worden ge sproken van een magnifieke sonaten- avond. Evenwel: waarom hier niet ook de vertolking van Bachs sonate in E in deze jubel betrokken? Omdat zij naar onze mening niet diezelfde ver diensten had als die van de andere programma-onderdelen. Met name bij Juda leek het in dit Bach-werk, alsof hij deze compositie beschouwde als 't verplichte nummer, dat nu eeh-i maal gespeeld diende te worden vóórdat met Brahms kon worden be gonnen. Zo was het' natuurlijk niet, want Juda kan voortreffelijk Bach spelen. Gisteravond evenwel was het hem door welke oorzaak dan ook niet mogelijk vanaf het eerste mo ment tóp-niveau te behalen. Het ge volg was een wat slaperige Bagh, een weinig markante vertolking. Als of Juda dit werk héél erg stijlvol en strak wilde spelen, maar daarbij gehinderd werd omdat zijn roman^- tisch bloed wilde kruipén waar hét niet gaan kon (of mocht...). Deze opmerkingen echter doen' niéts, volstrekt niets af aan de grote waar dering, die deze avond als geheel in zulk een grote mate heeft opgeroe pen. Terecht was er langdurig ap plaus van het vrij talrijke publiek aan het slot. De beide solisten dank ten met een herhaling van het laat ste sonate-deel van Ravel: Perpetuo Mobile. de K. (Advertentie/ Gent, die zoals bekend woensdag avond na een aanrijding van de weg geraakte, uit de sloot te halen. De vrachtauto bleek slechts geringe schade te hebben opgelopen. Woens dagavond na het ongeval waren reeds pogingen in het werk gesteld door personeel van een garage uit de om geving en militairen van de vliegba sis Woensdrecht, Deze pogingen ble ven echter zonder resultaat. VANDAAG Middelburg Electro: „Meineed" („Die Sünderln vom Ferner-Hof"), ia en 21.16 uur, 14 Jaar; Schouwburg: „De charge der Vaquero's", 20 uur, 14 J.; Bogardzaal: Wijkavond Geref. Kerk, 19.30 uur; Gebouw Zeeuwsch Ge nootschap: Lezing prof. dr. D. Loe- nen, 20 uur; Schouwburg: Vergade ring aandeelhouders N.v. „De Mld- delburgsche Schouwburg", 17 uur; Hotel „De Burg": Vergadering aan deelhouders Stoomtram Breskens— Maldeghem, 11 uur. Vlissingen Alhambra: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „In het hart van St. Paull", 20 uur, 18 Jaar; R.H. B.S.: Bijeenkomst wijk H herv. ge meente, 20 uur. Grand Goes: „Jacht op een schaduw",. 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2