PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT België tekende onderwijsvrede en kreeg nieuw (coalitie-) kabinet Resten van „De Hellenburg" behouden Vandaag... KONINGIN BIJ JUBILEUM VIERING OOGLIJDERSGASTHUIS TWINTIGTAL AMERIKANEN OP IJSSCHOTS GEÏSOLEERD 201e jaargang - no. 263 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cjilt per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlra. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-50, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzce. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Mijlpaal in historie der zuiderburen Streven naar betere betrekkingen tassen Vlamingen en Walen Gisteren heeft de kabinetsformateur Gaston Eyskens de samen stelling van zijn nieuwe Belgische coalitieregering van rooms-ka- tholieken en liberalen bekendgemaakt. Twaalf leden van het ka binet zijn (r.-k.) christen-democraten en zeven behoren tot de li berale partij. Het kabinet telt drie ministers meer dan het vori ge (volledige r.-k.) kabinet. Op dezelfde dag heeft minister Van Hemelrijck in een radio- en televisietoespraak bekendgemaakt, dat (zoals was verwacht) vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen in Bel gië (christen-democraten, socialisten en liberalen) een pact had den geparafeerd dat een eind maakte aan de schoolstrijd. Deze laatste gebeurtenis is een mijlpaal in de geschiedenis van België. „Kracht- verspillende twisten voorbij" Meer dan een eeuw zijn de Belgen over de schoolkwestie verdeeld ge weest en hebben zij elkaar, dikwijls vinnig, bestreden. Door gemeenschap pelijke inspanning van mensen van goeden wille is het tijdperk van krachtverspillende twisten nu echter voorbij, zo verklaarde minister Van Hemelrijck. Voortaan zullen alle ouders op gelijke voet staan bij de keus van de school opleiding voor hun kinderen. Het middelbaar onderwijs wordt koste loos; dit geldt zowel voor het open bare als voor het bijzondere. Een stelsel van beurzen zal begaafde, leer lingen in staat stellen, liun studies aan de universiteit voort te zetten. Voorts verzekert het school pact aan het onderwijspersoneel gelijkheid, on geacht de school waaraan het werk zaam is. Premier Eyskens verklaarde don derdag, toen hij de samenstelling van zijn regering bekendmaakte onder meer, dat nij bij het verle nen van sommige bevoegdheden aan bepaalde ministers van welbe paalde* bedoelingen is uitgegaan. Krakeel Nederland zit met een kabinet, waarvan de grondslag is komen te vervallen. Dat heeft de frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. A. Burger verklaard op een kadervergadering van zijn partij. Enkele dagen te vo ren had hij in de Tweede Kamer ge zegd, dat „de betekenis van het re geringsprogram nihil was gewor den". Deze sombere uitlatingen over onze Nederlandse regering en haar pro gram hebben nogal sterk de aandacht getrokken in de pers. Zij gaven aan leiding tot beschouwingen in dag- en weekbladen over de zwakte van het huidige ministerie Drees, dat eigen lijk alleen maar een kabinet van zaakwaarnemers zou zijn en dat ze ker in 1960 door e^n krachtiger ka binet vervangen zal worden. Waarom was mr. Burger zo ont stemd? Omdat de Tweede Ka mer een amendement-Biewen- ga (a.r.) aannam, waarbij de prijs- beheersing voor landbouwgronden wordt beperkt tot 1963. De regering wilde een wet voor een .blijvende prijsbeheersing, dus ook n& 1963. Het plan daartoe was reeds in 1956 be sproken door mr. Burger tijdens de vorming van het huidige kabinet Drees. Daarvan is toen ook melding gemaakt in het regeringsprogram. Door thans de motie Biewenga in de Tweede Kamer te aanvaarden heb ben de K.V.P. en de A.R. zich eniger mate afgewend van dat regerings program anno 1956. Leest men echter wat in dat regeringsprogram, dan stuit men weliswaar op de zin „blij vende voorzieningen dienen te wor den getroffen tot prijsbeheersing der landbouwgronden" maar dan wordt ook verteld „dat de regeringsplannen flexibel zijn, zodat men niet met ze kerheid kan zeggen wat in de ko mende jaren kan worden verwezen lijkt." Een nogal vaag en bewegelijk pro gram dus, en zeker geen pro gram, dat een vaste grondslag vormde. Wanneer het Kamerlid Bie wenga voorstelt de prijsbeheersing voor landbouwgronden tot 1963 tc verlengen, opdat dan nog eens beke ken kan worden of men met die prijsbeheersing wel wil voortgaan, past dat eigenlijk volkomen in het „flexibele" karakter van de rege ringsplannen en het ls weinig begrij pelijk waarom de heer Burger zo boos is over die onschuldige motie Biewenga. De minister van landbouw, ir. Vondeling, heeft het niet nodig geacht de motie onaanvaardbaar te verklaren en nog veel minder heeft hij met aftreden gedreigd. Hij re geert rustig voort en dat doet ook (Zie slot pag. 3 kol. 1) Zo hoopt hij dat het nieuwe minis terie van culturele zaken een ver nieuwing in de betrekkingen tus sen Vlamingen en Walen zal kun nen inluiden, vooral op het gebied van de moeiEjke vraagstukken als de taalkwesties. Eyskens hoop te. dat dit ministerie zal kunnen bijdragen aan de ontplooiing van de twee nationale Belgische cul turen op volkomen gelijke voet. Van de economische en sociale vraag stukken noemde hij de kwestie van de kolenoverschotten. Het probleem van de mijnen wordt een ramp, aldus Eyskens. Men kan geen mijnen slui ten zonder alle nodige maatregelen te nemen voor tewerkstelling van de ontslagen mijnwerkers. De minister van arbeid wacht dan ook een be langrijke taak voor het te werk stel len van de ontslagen mijnwerkers len en herklasseren van de arbeiders der onrendabele mijnen en de strijd tegen de werkloosheid in het alge meen. Beëdigd l)e regering, die negen Vlamingen telt, zes Walen en vier Brusselaars van wie drie Franssprekenden is donderdagavond door koning Bou- dewijn beëdigd. - GASTON EYSKENS meer verzoeningsplannen De portefeuilles zijn als volgt ver- Minister-president: Gaston Eyskens (r.-k.); vice-premier; Albert Lilar (lib.); financiën; Jean van Houtte (r.-k.); landbouw; Albert de Vleeschauwer (r.-k.); buitenlandse zaken: Pierre Wigny (r.-k.); ver bindingen: P. W. Segers (r.-k.); Kon go en Roeanda-Oeroendi: Van Hemel rijck (r.-k.); arbeid: Oscar Behogne ir.-k.); maatschappelijke zorg: L. Servais (r.-k.); gezondheidszorg: P. Meyers (r.-k,); defensie: Arthur Gil- son (r.-k.); middenstand: P. van den Boeynants (r.-k.); binnenlandse za ken: René Lefèbvre (lib.); openbare werken: Omer Vanaudenhove (lib.); justitie: L. Merchiers (lib.); economi sche zaken: J. van den Schueren (lib.); culturele zaken: Pierre Har mei (r.-k.); onderwijs: Chailes Mou- reaux (lib.); buitenlandsé handel: Jacques van Offelen (lib.). If ...verricht de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, in het Bouwcentrum n H de opening van een gedurende vijf maanden te bezichtigen tentoonstelling „Europoort f§ een schakel", welke de stich- ting Bouwcentrum inricht ter j gelegenheid van het negende lustrum der Nederlandse Eco- nomische Hogeschool, in sa- menwerking met deze school; n Ej ...is het 350 jaar geleden, dat jf Adolf van Nassau de Jonge H (derde zoon van Jan II van =f Nassau-Siegen en Magdalena, H gravin van Waldeck-Wildunge) in Nederlandse dienst op een H veldtocht van Nijmegen naar l Luxemburg bij Kanten snefi- s velde en vervolgens op 23 no- ff vember te Nijmegen wérd be- n I |f graven; j§ ...viert de Indische natuurkun- §f dige en nobelprijswinnaar Sii M Chandrasekhai-a V. Raman, M wiens ontdekking van het naar H hem genoemde „Raman-effect" een nieuw hoofdstuk betekende if in de spectroscopie, te H lore zijn 70e verjaardag. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vrouwenmoordenaar in Oostenrijk gearresteerd In de flatwoning van de vijftigjari ge Oostenrijkse handelsreiziger Max Gulfer, die op verdenking van moord is gearresteerd, zijn bezittingen aan getroffen van tenminste elf vrou wen, wier lijken in het afgelopen half jaar werden gevonden of die als vermist werden opgegeven. Gulfer, die reeds de „Blauwbaard van Oostenrijk" wordt genoemd, werd gearresteerd op verdenking van moord op de 47-jarige Maria Robas. De in zijn woning aangetroffen goe deren van gedode of vermiste vrou wen omvatten dameskleding, hand tassen, radiotoestellen, elektrische ap paraten. De Oostenrijkse politie heeft vele brieven, die tussen Gulfer en de vrou wen die hij vermoedelijk vermoord heeft, werden gewisseld aangetroffen. Hij was met vele van haar door mid del van huwelijksadvertenties in aan raking gekomen. Het hoofdbureau van politie te We nen heeft donderdagavond meege deeld, dat Max Gufler heeft bekend dric^v rouwen tc hebben gedood. Dvi>r vrouwen waren de 47-jarige Maria Robas, de 44-jarige Josephine Kammleitner en de 44-jarige Juliane Nass. ft De voormalige Britse filmmagnaat Mark Ostrer ls te Londen overleden. In 1941 had hij de „Gaumont-Britisb pic- ture Corporation" die hij met zijn broers sldore en Maurice had opgebouwd en die 350 bioscopen en theaters omvatte, oor dertien miljoen pond aan de organi- atie-Rank verkocht. PREDIKAAT KONINKLIJK VERLEEND Donderdagochtend, is de 900.000ste telefoonaansluiting van Nederland te Rotterdam officieel in dienst gesteld ten huize van de familie A. C. Post aan de Bergse Linker Rottekade. De ze foto laat zienhoe de heer Post het eerste gesprek voerde in het bij zijn van zijn vrouw en de twaalfja rige zoon Erik. Het was een gratis gesprek dat mocht worden gevoerd met de veertienjarige zoon Jan in het sanatorium Zonneglorenin Soest. Stichting te danken aan prof. Donders Donderdagmiddag heeft dc Koningin in grootauditorium der rijksuniversi teit te Utrecht de herdenking van het 100-jarig bestaan van het Nederlands gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders bijgewoond. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vooraanstaande figuren uit de Utrechtse universiteitswereld en enke le van Europa's grootste geleerden op het gebied van de oogheelkunde. STORM VERHINDERT REDDING Landingsbaan voor vliegtuigen weggedreven Radioberichten maken melding van 21 Amerikanen, die geïso leerd zijn op een ijsschots in de Noordelijke IJszee, aldus is don derdag uit New York gemeld. Door een hevige storm is het nog niet mogelijk de mensen te redden. De mannen behoren deels tot een groep geleerden, die waarnemingen verrichten in het kader van het In ternationale -Geofysische Jaar, en deels tot het personeel van de Ameri kaanse luchtmacht. Zij kwamen in de moeilijke positie doordat de grote re schots, waarop zij werkzaam wa ren, is gebroken. De landingsbaan voor vliegtuigen be vindt zich op een ander stuk, dat on geveer twee kilometer van de ijs schots niet de mannen verwijderd is. Volgens de laatste mededelingen be vind de schots met de waarnemings post en de landingsbaan zich op 1600 kilometer ten nooi-doosten van Bar row in Alaska en 1000 kilometer ten noordwesten van Thuele op Groen land. FINANCIEEL VOLDOENDE PERSPECTIEF Geen zand over vondst bij Baarland In het begin van dit jaar wer den bij Baarland de fundamen ten van kasteel „Hellenburg" tijdens lierverkavelingswerk- 7,aam heden blootgelegd Aanvankelijk werd in oud heidkundige kringen gevreesd, dat door gebrek aan fi nanciële middelen deze architec- tuur-liistorisch belangrijke vondst weer met zand en klei zou moeten worden overdekt... Zonder tegenslag zal het tegen deel waar worden: er bestaan plannen om tot conservering van de fundamenten over te gaan. De resten van „Hellen burg" zullen hierdoor voor het publiek nog aantrekkelijker worden, dan ze reeds zijn. Eris thans voldoende perspectief, dat het hiervoor benodigde bedrag beschikbaar zal komen. Het voorlopige bestuur van een in het le ven te roepen stichting „De Hellen burg" heeft besloten de grond, waar in de funderingen liggen, aan te ko pen. Het ligt in de bedoeling de gracht verder uit te diepen en te verbre den tot zeven meter. Met uit de gracht komende losse stenen voor zover die nog bruikbaar zijn, zui den de funderingen zo ver worden opgehoogd ais nodig is om een duidelijk inzicht in (ie plattegrond van het kasteel te krijgen. Toen dit voorjaar de resten van het veertiende eeuwse kasteel werden blootgelegd, voelde de gemeente Baarland weinig voor de instandhou ding van de kasteelresten: in de raad werd een voorstel om medewerking te verlenen aan een eventuele in standhouding van de funderingen met vijf tegen twee stemmen verworpen. In Baarland zat het kasteelminnende deel van de bevolking echter niet stil: er werd een comité gevormd. Intussen richtte de herverkavclings- commissie zich in een schrijven tot allerlei oudheidkundige instellingen. Hierin verklaarde de Herverkave lingscommissie zich bereid de grond met de Hellenburg-fundamenten aan de agrarische bestemming te onttrek ken en toe te wijzen aan een even tueel te vormen stichting. V ergaderingen Op initiatief van de stichting „Zeeuwsch Landschap" werd toen in juni jl. een vergadering belegd. Deze en nog andere vergaderingen, waarbij onder meer aanwezig waren dr. W. S. Unger, secretaris van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, de burge meester van Baarland, de heer W. M. van Liere, J. H. E. Baron van Nagell vertegenwoordiger van de Kastelen stichting, mr. J. de Vries van het pro vinciaal bestuur en de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. V.V. V., hebben ertoe geleid, dat besloten is een stichting „De Hellenburg" in het leven te roepen, aan wie de grond kan worden toegewezen en die de ver. dere zorg voor de Hellenburg op zich neemt. Tijdens deze vergaderingen was men het er over eens, dat de fun deringen van het kasteel behouden moesten blijven. Uit naam van de belangstellenden zal men om subsidie aan kloppen bij rijk, provincie en particulieren. Er zijn reeds enkele toezeggingen gedaan, zodat de te vormen stich ting reeds over enkele duizenden guldens kan beschikken. Voldoende middelen om de blootge legde funderingen van de „Hellen burg" te kunnen conserveren. In het gevormde voorlopige bestuur hebben onder meer zitting mr. Th. Lebret, de secretaris van de Stichting „Het Zeeuwsche Landschap", de heer A. I. van Rooijen uit Baarland, jhr. L. E. D. S. van Bönninghauaen tot Herinckhave, burgemeester van Ter- heyden en de heer J. den Hoed, con servator van het stedelijk museum te Vlissingen. Voorts zullen hierin ver tegenwoordigers van de Nederlandse Kastelen Stichting en vermoedelijk ook een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur zitting nemen. Als technisch adviseurs zullen optre den de heren J. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek en G. Wisse van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Zo zal de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek richtlijnen verstrekken voor het aanbrengen van (Zie slot pag. 2 kol. 3) Prof. dr. H. J. M. Weve, oud-genees- heér-directeur van het ooglijdersgast- huis gaf een historisch overzicht van de 'ontwikkeling van het gasthuis in de afgelopen eeuw. Hij verklaarde, dat het gasthuis niet reeds in 1858 ge sticht zou zijn, als prof. Donders zich niet tot de oogheelkunde aangetrok ken had gevoeld. Dit was, volgens prof. Weve, te dan ken aan de studiereis die Donders in 1851 naar Londen maakte, aan de uit vinding van de oogspiegel door Von Helmholtz en aan het feit, dat het ma gere inkomen dat het buitengewoon hoogleraarschap Donders opleverde, hem noopte het befaamde leerboek der oogheelkunde van Ruet te verta len, Ook de ontdekking van het me chanisme van de accommodatie door •de jonge Groninger arts dr. Cramer in 1851, speelde bij dit alles een grote rol. Bij de oprichting van het ooglijders- gasthuis was er in Nederland op oog heelkundig gebied een achterstand, aldus prof. Weve. In universiteits steden als Göttingen, Wenen, Leipzig, München, Berijn, Freiburg, en Hei delberg bestonden reeds vele jaren oogheelkundige klinieken. Maar het zeer ruim en royaal opgezette gast huis in Utreoht heeft de verdere ont wikkeling van de oogheelkunde in Nederland, volgens prof. Weve, mo gelijk gemaakt. Dat het tegenwoordig een zeer goe de naam heeft, blijkt wel uit de uit spraak van de beroemde Ameri kaanse oogheelkundige prof. Alan Woods uit Baltimore, die het gast huis onlangs „een ultra-modern research hospital" noemde. De Koningin heeft aan het gasthuis ter gelegenheid van het jubileum het predikaat „koninklijk" verleend. De vorstin bij het betreden van de aula in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aanslag op Algerijnse leider in Duitsland De leider van de Algerijnse nationa listen in West-Duitsland, Ameziane Ait Ahcene, is gisteren, terwijl hij naar de Tunesische ambassade te Bad Godesberg bij Bonn reed. uit een andere auto beschoten. Hij werd ernstig gewond. Een Algerijnse studente, die bij hem in de wagen zat, bleef ongedeerd. De Algerijnse nationalisten in Bonn hebben geen officieel contact met de Westduit.se regering. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en hier en daar mist, maar geen regen van be tekenis. Weinig wind en ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 8 november Zon op 7.45 onder 17.01 Maan op 3.46 onder 15.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1