LEXINGT0H Moord in de krantenwijk" 3,eM uit de ETHER SPORT EN WEDSTRIJDEN Gezelligheid kent geen tijd met Tekko Taks op de vliegende Hollander Een zittend leven? DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PROVINCI ALE ZEEUWSE COURANT 13 RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, CU... schrijven Onder het melkwoud ligt het dori Llaregyb met zijn inwoners: de l bies en de vissers, de predikant en de dronkenlap, de postbode en de klet sende huisvrouwen, de lijkbidder en de meid. Het is een gezelschap, zo als men het overal zou kunnen vin den. Mensen met hun leven vol op- ffehouden schijn en heiligheid, die pas n hun dromen echt gaan leven. Als het verleden zich opdringt tot voorbij het heden, als de wensen de koele werkelijkheid verdringen. De wonderbaarlijke schrijver Dylan Thomas heeft hen samengebundeld in een merkwaardig woordenspel. Een spel van sfeer en brandend ver langen. Verlangend naar de ware mens, ontdaan van alles wat hij aan trekt om zichzelf niet meer te lijken. Een meesterlijk spel van woorden en zinnen, van zinnebeelden en gedach ten. Een brok poëtische sociografie, mm VRIJDAG 7 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nvre. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7-40 Idem. 750 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor de oudere luis teraars. 12.00 Sopr. en piano. 1250 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53. Gram. of "act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.20 Omr. ork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Gram. 16.25 Instr. kwint. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muziekkorps. 18.20 Licht programma. 19.50 Regeringsuitz.: Effl- ciency-problemen ln het groeiende mld- denstandsbedrljf. 19.00 Nws- en weerber. 19.10 Huismuz. 19.S0 Radiokrant. 19.55 Op de mgn af, caus. 20 00 Nieuwe gram. 20.30 Ter Introductie. 20.50 Bijbel en kunst, klankb. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Kunstoverz. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/ï. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21,00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8-18 De ontbljtclub. 900 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Solistenconc. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Amus. muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubrlek. Hoe een boer ln Moor drecht waterleiding kreeg. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Sport en prog nose, 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 1325 Dansmuz. 1355 Beursber. 14.00 Harpkwint, 14 40 Voord. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziek- revue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Roemeens ork. 17;55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.dA., caus. 18.25 Lich te muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes v. d. Jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 1930 Het platteland nu, caus. 19.45 Installatie ds. G. Ch. Duinker te Hoogvliet, rep. 19 50 VPRO-nws. 2000 Nws. 20 05 Boekbespr. 20.15 Oude n 20.35 Regeringsuitz.: De Ver. Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A Schürmann, Nederlands permanent ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties. 20.45 Het Atoom, caus. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Licht en donker, klankb. 22.10 Musette- ork. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23.0( Nws. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. (Advertentie) Peanut butter (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt inMfutü schaamteloos ontledend als de duch- tigste vivisectie, tegelijk dichterlijk spelend met het hoogste wezen van het menszijn. „Onder het melkwoud", schijnbaar een literair kunstwerk, bestemd voor de schaarse gelukkigen, de fijnproevers van het woordenspel en de getrainde belezenen, die cynis me kunnen onderscheiden van de daarachterschuilende alles verteren de hartstocht voor het zoeken naar de waarheid, werd een bestseller in de moderne toneelliteratuur. De adembenemende voorstelling, waartoe Han Bentz van den Berg de „Nederlandse Comedie" inspireerde, trok een groot publiek, dat met inge houden adem het spel van licht en donker volgde, zich niet latend weer houden door de moderne vormgeving op het toneel, of door het gebrek aan ideling, dat ieder ander stuk tot een volslagen mislukking zou hebben gedegradeerd. .Onder het melkwoud" beleefde tal van voorstellingen, het werd tot tweemaal toe als hoorspel uitgezon den. En gisteravond kregen de tv-kij- kers dan nog de gelegenheid er ken nis mee te maken of de kennisma king te vernieuwen. Ton Lensink had het caleidoscopische, in tal van scè nes uiteenvallende stuk met een al even sprekend gevoel voor poëzie als de dichter en de vertaler (welk een subliem woordenspel ook van Hugo Claus) voor de camera geschikt ge maakt. Met intelligente dubbelbeel den en een even geraffineerd gebruik van close-ups voegde hij een nieuwe dimensie toe aan het toneel. Een nog indringender effect was het gevolg. Het feit, dat sommigen der acteurs door het gebrek aan camera ervaring en voor het beeldscherm noodzakelijke „versteilling" der geba rentaal niet kon bereiken, deed daar niets aan af. Ten hoogste kreeg deze tv-voorstelling daardoor bij vlagen iets te veel het effect van een toneel reportage. Maar ondanks dat, was dit voor wie de kunst verstaat van luisteren, een televisie-avond om niet spoedig te vergeten. KERKNIEUWS Ds. W. A. Wasch 80 jaar Ds. W. A. Wasch uit Groningen, eme ritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, hoopt vandaag, donderdag, de leeftijd" van de zeer sterken te bereiken. Ds. Wasch werd op 6 november 1878 te Middelburg geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde daarna verder nog aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Nadat ds. Wasch in mei 1904 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 13 augustus van het daarop volgend jaar (1905) door zijn schoon vader, wijlen ds. K. H. IJzonides, toen nog predikant te Stedum, te Oude Schans in de classis Winschoten in het ambt bevestigd. In deze zijn eer ste gemeente werd de jubilaris in ver band met zijn benoeming tot predi kant van de Protestantse Kerk in het voormalig Nederlands Oost-Indië met ingang van 21 augustus 1910 eervol ontslag met de bevoegdheid van eme ritus verleend. Ds. Wasch was in In donesië eerst ongeveer tien jaar werkzaam te Palembang en daarna nog ongeveer acht jaar te Bondowo- so, waar hem met ingang van 1 juni 1930 eervol ontslag met pensioen werd verleend. Na zijn terugkeer in Nederland stelde de jubilaris zich weer beroepbaar in de Nederlandse Hervormde Kerk en werd hij op 26 oktober 1930 door wijlen prof. dr. C. G. Wagenaar van Leeuwarden beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Kielwindeweer in dè classis Groningen, waar hem met in gang van 1 januari 1949 op zeventig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Wasch zich metterwoon te Groningen. Tijdens zijn achttienjarige ambtsbe diening te Kielwindeweer was ds Wasch vele jaren lid van het classi caal bestuur van Groningen en prae tor van de ring Hoogezand. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuw Vennep S. de Vries te Buitenpost. Beroepen te Ezinge (Groningen) G. de Zeeuw te Schoonoord. Aangenomen naar Hau- lerwijk J. Nierop te Dwingelo. Be dankt voor Alphen aan den Rijn (derde predikantsplaats) R. N. Groe- nevelt te Urk. Bedankt voor Avereest Jack. Boonstra te Zwaag Westeinde. Ook Vriendenschaar II te sterk voor Sorry Nederlands elftal tegen Zuid-Afrika Het Nederlands bondselftal, dat op woensdag 12 november a.s. op het terrein van P.S.V. te Eindhoven een lichtwedstrijd speelt tegen het team van Zuid-Afrika, is als volgt samen gesteld: Doel Pieters Graafland (Feijenoord), achter Wiersma (PSV) en Kuys (NAC), midden: Van Wis sen (PSV), Kraay DOS) en De Ko ning (Sparta); voor: Lazeroriis (NAC), Lenstra (Spel. Enschede), Kruiver (PSV), Van dor Linden (DOS) en Bouwmeester (NAC). De reseves zullen, nader worden aange wezen. Ook Middelburg IV voetbalt mee. In de 3e klas B van de afdelingcom petitie der Zeeuwse K.N.V.B. is als nog ingedeeld Middelburg IV. Hier door wordt het zaterdagmiddagelftal van Middelburg, dat in de 2e klas A van het zaterdagvoetbal uitkomt, ge wijzigd in Middelburg V. Het vergaat het eerste team van de Vlissingse tafeltennisvereniging Sor ry, dat uitkomt in de landelijke over gangsklas, al precies zo als in voor gaande jaren Wilno, en ook nog één jaar het eerste team van Will van Zoelen. De zaterdag gespeelde thuis wedstrijd van Sorry tegen de reser ves van Vriendenschaar uit Gouda gaf duidelijk weer dat liet spelpeil van de Zeeuwse topspelers nog altijd beneden het algemeen gemiddelde van de Hollandse spelers uit de ovcr- gangsklas ligt. Dit is natuurlijk geen vreemd ver schijnsel daar de sport in het alge meen in Zeeland een achterstand heeft op de meer centraal gelegen provincies van Nederland. Dat, on danks de betere techniek van Vrien denschaar H, toch geen eenzijdige (Advertentie) from America's Best Tobaccos wedstrijd gespeeld werd is zeer ze ker te danken aan de grote vecht lust van de Zeeuwse spelers. In de negende partij, toen de stand reeds 80 voor Vriendenschaar was, zet te Piet Martijn alle minderwaardig heidsgedachten van zich af en wist na drie games de eerste overwinning voor Sorry te boeken. Het dubbelspel daarna was weer voor Vrienden schaar. De gedetailleerde uitslagen zijn: P. Martijn—J. Okkerse 8—21, 11—21 R. v. Breen—A. Pol 17—21, 17—21, P. de Waal—J. Blokland 19—21, 12 21; R. v. BreenJ. Okkerse 18 21, 1821; P. MartijnJ. Blokland 12—21, 15—21; P. de Waal—APol 12—21, 13—21; R. v. Breen—J. Blok land 14—21, 11—21; P. de Waal— J. Okkerse 1621, 721; P. Mar tijn—A. Pol 18—21, 21—19, 21—16; P. de Waal, P. MartijnJ. Okkerse, J. Blokland 14—21, 13—21. Damvierkamp in Den Haag door Hisard gewonnen De internationale damvierkamp in Den Haag is gewonnen door de Fransman Hisard. De uitslagen van de laatste partijen waren: Vijfde ronde: Deslauriers (Canada) Piet Roozenburg (Nederland) 11; Hisard (Frankrijk)Delhom (Frank rijk) 1—1. Zesde ronde: DeslauriersDelhom 2 0; HisardZaad (Nederland) 20. De eindstand werd: 1. Hisard (Frank rijk), 8 punten; 2. Deslauriers (Ca nada), 7 punten; 3. Delhom (Frank rijk), 5 punten; 4. „Damas" 4 pun ten. De onderlinge rangschikking van Deslauriers, Hisard en Delhom werd: 1 en 2 Deslauriers en Hisard, beiden 5 punten; 3. Delhom, 2 punten. 32. Alle spanning was op eens gebroken en alle zor gen en boosheid vielen als bij toverslag van Charles Brills af. „Prachtig! Schit terend. Een droom!zuchtte hij verrukt. „Prachtkerels, die Hollanders!"- Om dan plotseling te brullen: „Op name!" Maar zover kwam het niet! Even plotseling als het licht ontstoken was, ging de wind ineens liggen, waardoor de zeilen van de „Vliegende Hollander" ver waarlijk begonnen te klap peren! Mister Brills wilde net weer woedend uitvallen, toen een lid van zijn tech nische staf verschrikt schreeuwde: „Kijk daar eens!" Vanuit de richting waarin de man onbeheerst gebaarde, naderde met ont zagwekkende snelheid een reusachtige vloedgolf met daarboven een pik zwarte slurf. Een windhoos! „Look out!" schreeuwde Charles Brills nog Dan werd het bootje met mensen, camera's en al reeds hoog opgetild en naar de kust ge dreven. En de nu opeens, weer hevige storm waaide alles wat niet vast stond of lag, mee dogenloos overboord. Internationaal toernooi voor dames-hockeyteams. Voor het internationaal hockeytoer- nooi voor dameselftallen, dat van 25 april tot en met 7 mei 1959 in Am stelveen wordt gehouden, zijn 16 in schrijvingen binnengekomen. Behalve Nederland, nemen de volgende landen deel: Ver. Staten, Ierland, Schotland, Wales, België, Frankrijk, Nieuw-Zee- land, Australië, West-Duitsland, Ca nada, Argentinië, India, Zwitserland, Zuid-Afrika en Engeland. „De Zwarte Dame" verloor. „De Zwarte Dame" te Kruiningen speelde haar eerste competitie-wed strijd in de 2e klas A van de Zeeuw se schaakbond tegen Middelburg II. De Kruiningse schakers moesten met 73 de eer laten aan hun Middel burgse tegenstanders. De uitslagen waren: „De Zwarte Dame" Middelburg III J. W. HasmanJ. Goedbloed 10; C. M. GoedegebuureJ. Jonkheer V> J- QuakkelaarK. Jonkheer; 0 1; P. A. HuissonH. Vermeule 0 —1; H. Volbeda—C. A. v. d. Koorde M. SchrijverM. S. de Vries 1—0; A. J. Dek—T. Klaver 0—1: B. Cok—H. S. Matena 0—1; W. A. Ver beekW. Scheltens 01; J. A. J. v. Nieuwenhuijzen-mevr. Holster 01. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen. onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bi) apotheker of drogist i L 1.80 per groot pak, voldoende voo« maanden. tïüii.i.irrnv 99 O OOK ANDREW GARVE. 45 Ogilvie knikte. „En om circa dezelfde tijd. vermoed ik. gaan de andere werksters ook met haar tweede ka mer beginnen?" „En zo niet dan behoren ze dat toch te doen". „Zodat, laat ons zeggen, om vijf mi nuten voor half acht de situatie als volgt zou zijn: de gangdeur van Mr. Edes kamer zou ontsloten zijn..,..." „Wijd open", zei Mrs. Little. „We moeten de kamers toch luchten". „Dat is nog beter, wijd open. En U zou in de kamer van Miss Timmlns zijn met de tussendeur dicht, wed ik? Er is een springveer op. niet?" „Ja. dat is zo en ze gaat niet gemak kelijk open. Het is gewoon vreselijk om erdoor te moeten met een arm vol bezems en emmers, dat kan ik U wel zeggen". „En on dat moment zouden de andere werksters allemaal met de tweede kantor bezig zijn?" „Ja". „En even later gaan jullie allemaal naar weer een andere kamer en J~ gangdeuren zouden nog altijd open staan?" „Daar komt het zowat op neer", zei Mrs. Little, die er min of meer was ingelopen. Ogilvie keek peinzend naar de werk ster. „Denkt U", vroeg hij, „dat iemand van de redactiestaf er enig idéé van heeft, hoe jullie te werk gaan. Ik bedoel de methode en zo?" Mrs. Little vouwde haar enorme voorarmen over elkaar en dacht pein zend na. „Wat nü betreft, dat weet ik niet, inspecteur. Tijdens de oorlog ging alles natuurlijk heel anders. Heel wat mannen, die hier werken, hadden toen de gewoonte in het ge bouw te slapen, beneden in de schuil kelder". „Is dat zo?" zei Ogilvie met toene mende belangstelling. Hier had men misschien een lanknopingspunt. waaraan hij helemaal niet had ge dacht. „Ja, en we zagen ze gewoonlijk, wan neer ze soms in de ochtenduren naar boven kwamen. En ze zagen eruit! U had ze eens moeten zien. Wij babbel den altijd wel even met hen. Dat was zo gezellig in de oorlog hij maak te ae mensen tot kameraden voor zover hij er geen lijken van had ge maakt". Zij zuchtte, terugdenkend aan die tijd. „Ja, sommigen hadden hier eigenlijk hun woning „Veronderstel eens, Mrs. Little", zei Ogilvie, „dat de man die Mr. Ede trachtte te doden, ergens in het ge bouw was toen jullie aan het schoon maken waren, waarbij hij er natuur lijk voor zorgde niet door jullie te worden gezien en dat hij loerde op een geschikte gelegenheid. Denkt U, dat nij gedurende enkele minuten in de kamer van Mr. Ede heeft kunnen zijn, nadat jullie daar klaar waren, zonder te worden gezien of gehoord door een van jullie?" Mrs. Little staarde voor zich uit. „Het lijkt mij niet waarschijnlijk, moet ik zeggen, maar ik vermoed dat het toch wel kon, zodra hij zag, dat de kust veilig was. We hebben hier heel wat te rommelen en zeker geen tijd om te treuzelen en rond te kij ken". „Dat is precies wat ik ook dacht. Nu nog wat. Hoe laat sloot U de kamers op deze verdieping weer?" De werkster ging snel aan het reke nen. „Ongeveer om kwart voor acht, zou ik zeggen". „Dank U", zei Ogilvie, helemaal niet onvoldaan. „Ik ben U zeer dankbaar voor de hulp. die U mij hebt verleend, Mrs. Little. Ze is zeer waardevol ge weest". „Tot uw dienst, hoor. Ik hoop alleen, dat U de kerel die het gedaan heeft te pakken krijgt". Mrs. Little wacht te totdat de inspecteur buiten gezicht was en spoedde zich toen weg om aan de andere werksters het sensationele nieuws te vertellen, dat de moorde naar de vorige ochtend waarschijn lijk in hun midden had vertoefd. Ogilvie ging naar de tweede verdie ping terug en bracht in het hun toe gewezen vertrek ongeveer een half uur door met het in orde maken van zijn aantekeningen met het oog op Haines' komst. Even na achten begaf hij zich opnieuw naar de portiersloge, om nog eens met Vickers te praten. „Kijk eens, Sarge", zei hij met nau welijks verborgen opwinding, „er is nog één ding dat ik vergeten ben je te vragen en dat is belangrijk. Veron derstel eens, dat iemand de hele nacht in het gebouw had willen blij ven hl plaats van naar huis te gaan, zou je dat dan hebben geweten Vickers dacht een ogenblik na. „Ja, dat is verschillend", zei hij langzaam. „Ik vermoed, dat we het niet zouden hebben geweten. We weten inderdaad niet wanneer de mensen naar huis gaan behalve wel eens toevallig en er zijn er te veel en vaak gebeurt het, dat we menen dat ze naar huis zijn gegaan en dan blijkt, dat ze in de Crown Inn wat zijn gaan drinken. Ze huppelen altijd maar in en uit en ik zeg U, het is om duizelig van te worden". „Wordt er 's nachts in het gebouw gecontroleerd?" „Nu, wel en niet, zou je kunnen zeg-1 gen. Portier Peach gaat gewoonlijk een ronde maken juist voor midder nacht, waarbij hij de lichten uit draait, die de mensen onnodig hebben aangelaten en daarna maakt portier Granger soms nog een ronde door het gebouw in de eerste ochtenduren, maar natuurlijk alleen wanneer er iemand anders in de portiersloge aan wezig is, weet U. Maar een eigenlijke controle door het hele gebouw wordt niet gehouden. Nu U het me vraagt, zou ik willen zeggen dat als iemand zich gedurende ae hele nacht in het. gebouw zou willen verbergen, hij dat makkelijk zou kunnen doen. Er is ruimte genoeg". „En om de volgende dag weer te ver trekken zonder dat iemand er iets van merkt?" „Ik wed van wel, als hij een beetje voorzichtig was". Ogilvies ogen straalden. „Dank je wel, Sarge. Ik denk dat we iets op het spoor zijn, weet je". Hij ging op nieuw naar boven en legde de laatste hand aan zijn aantekeningen. Om ongeveer even over nalf negen arriveerde Haines. „Morgen, inspec teur", riep hij Ogilvie toe. „Nog nieu we ontwikkelingen?" „Er zijn een paar dingen, chef, die ik graag onder uw aandacht zou willen brengen", zei Ogilvie bescheiden. Hij had het aangename gevoel, dat hij iets had bereikt, maar hij trad tact vol op. „Ia U er nog in geslaagd iets uit Mrs. Ede los te krijgen?" Haines zette zich neer en begon zijn pijp te stoppen. „Ik had een nuttig half uurtje met haar", zei hij. „Zij is inderdaad een charmante vrouw. Niet erg groot, maar een aardig figuurtje ik vermoed, dat jullie dat „petite" zouden noemen. Grote donkere ogen en een aardig gezichtje". „Dat lijkt een volledige beschrijving", zei Ogilvie eerbiedig, maar in zijn hart dacht hij, dat Haines' schilde ring van vrouwelijke charmes wel zeer onvolledig was. „Ik wil niet ontkennen", ging Haines verder, „dat zij veel indruk op mij maakte en ik kan me voorstellen, dat een gevoelige jongeman als Cardew door haar zijn hoofd verloor. Zij is een van die vrouwen met veel sex- appeal, zoals men dat noemt, en bo vendien is ze nog waardig in haar op treden. Ede heeft bepaald een prijs getrokken". „En bevestigde zij Cardews relaas?" vroeg Ogilvie. „Ja en neen. Zij wilde hem niet alle verantwoordelijkheid laten dragen voor hetgeen gebeurd is dat was het voornaamste verschil. Ik ver moedde al wel, dat hij ridderlijk wil de optreden. Volgens haar vond zij hem aangenaam gezelschap en zij waren, zoals zij het uitdrukte, een klein beetje aan het flirten geweest, maar niet zo, dat haar echtgenoot het niet zou mogen weten. Dat kan zijn. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9