LAURENS Duitse firma maakt voorlopig plan voor hoogovenbedrijf op Rozenburg No 10 BOUWONDERNEMERS WILLEN GUNSTIGER WONINGBELEID TWEEDE KAMER NAM GEMATIGDE MOTIE-VREDELING AAN NIEUWE PASSAGIERSDIENSTEN VAN DE „NEDERLAND" DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 P R O VIN CIA L E *Z E E U W S E COURANT PROF. ZIJLSTRA BEANTWOORDT VRAGEN Tweede middenstandsnota wordt volgend jaar aangeboden Naar aanleiding van de begroting van economische zaken heeft de vaste commissie vragen gesteld aan de minister. Prof. Zijlstra heeft thans schriftelijk op deze vragen geantwoord. In de zesde industrialisatienota heeft de minister reeds gewag gemaakt van zijn belangstelling voor de plannen, die de staalstudiestichting in onderzoek heeft om aan de mond van de Nieuwe Waterweg een hoogoven- en staalbedrijf te vestigen. Het curatorium van de stichting heeft aan een Duitse firma opdracht gegeven een eerste gedetailleerd plan uit te werken voor een hoogoven- en staal bedrijf annex walserij, dat zou moeten worden gevestigd op de kop van Rozenburg. Aan de hand daarvan zal een gefun deerd oordeel moeten worden ge vormd over de vraag, of de vestiging van een dergelijk bedrijf aan dt Nieuwe Waterweg economisch ver antwoord is en, zo ja, op welke wijze in de financiering zal kunnen worden voorzien. De minister heeft de zg. schroot- fraude in de bijzondere raad van ministers aan de orde gesteld. Reeds op 17 december 1957 werd de Hoge Autoriteit op de hoogte ge steld van hetgeen in Nederland aan het licht is gekomen. Daarna is over deze zaken voortdurend con tact onderhouden met de Hoge Autoriteit, waarbij van Neder landse zijde steeds op de grootst mogelijke voortvarendheid is aan gedrongen. Tijdens de raadszitting van 13 en 14 oktober is door de minister deze zaak opnieuw aan hangig gemaakt. De Hoge Autori teit heeft daarbij meegedeeld, dat aan de Hansa een proces zal wor den aangedaan. Voorts merkte zij op, dat zeer binnenkort het ac countantsonderzoek voltooid zal zijn, waarna een verklaring zal worden afgelegd. Het ligt inJ de bedoeling de tweede middenstandsnota medio 19o9 aan de Staten-Generaal aan te bieden. In deze nota zullen de voorstellen, ge- (Advertentie) 'n Bloedzuiverend» knar met Krnschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnwekkende onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Krusohen bij Uw apotheker of drogist. Unie Waterschapsbonden stelt enquete in De Unie van Waterschapsbonden stelt momenteel onder zijn leden een enquete in naar de geldbehoefte voor het komende jaar, met de bedoeling bij de regering aan te dringen op beschikbaar stellen van de nodige betalingsmiddelen. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting verkeer en waterstaat op 19 februari 1958 deel de de minister mede, dat er gelden beschikbaar zijn voor de waterschap pen en dat de regering ook bereid is om in de toekomst te overwegen In hoeverre financiering nog mogelijk is. De waterschapsbank, die als finan- cieel-technisch orgaan voor de Unie van Waterschapsbonden optreedt kan op de vrije markt gelden ver krijgen, echter tegen een rentevoet, die de grens van het voor deze bank vastgestelde overschrijdt. Het vorig jaar bedroeg de geldbe hoefte van de leden der Unie van Waterschapsbonden ongeveer 13 mil joen gulden. Ongeluk in Belgische mijn Bij werkzaamheden niet een pantser- robot in de John-Coekerillmijn te Pa- tnrages nabij de Belgische stad Ber gen, zijn woensdag drie mijnwerkers omgekomen en vier gewond. Men veronderstelt, dat de motor van de pantserrobot door een vals con tact onder hoogspanning is geraakt. De slachtoffers behoorden tot een groep van 52 arbeiders, die op ruim duizend meter diepte aan het kolen- houwen waren. daan door de commissie het kleine middenstandsbedrijf, onderwerp van bespreking uitmaken. Indien het onderzoek van de commis sie vrijwillige sanering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf nut tige voorstellen oplevert, zal hiervan gebruik worden gemaakt. Op de vraag, in hoeverre in een aan tal voor het gezinsbudget belangrij ke sectoren kartellering paatsvindt, kan moeilijk exact antwoord worden gegeven. Het is wel zo, dat in de be drijfstakken, die voor het gezinsbud get belangrijke eindprodukten fabri ceren, in zekere mate kartels voor komen. Het spreekt vanzelf, dat in formaties dienaangaande uit het ge heime kartelregister niet kunnen worden verstrekt.. Voor zover echter in dit opzicht tot maatregelen wordt overgegaan, zal de Kamer uiteraard op de hoogte worden gèsteld. De prijsontwikkeling van de in het kader van het prijsstabilisatie- beleid onderzochte, zeer brede groep van artikelen heeft de mi nister de indruk gegeven, dat voor wat betreft de belangrijkste arti kelen van het levensonderhoud tot heden sprake is geweest van een bevredigende symmetrie tussen de ontwikkeling van de prijzen dei- grond- en hulpstoffen en die der eindprodukten. Tussen de mededeling, dat in het 2e halfjaar 1957 enerzijds een prijsda ling van vlees en anderzijds een niet onbelangrijke stijging van de netto winsten in het slagersbedrijf hebben plaatsgehad, behoeft op zich zelf nog geen tegenspraak te bestaan. Wan neer een prijsverlaging- bijvoorbeeld met eeu omzetstijging van voldoende omvang gepaard gaat, kan de totale winst immers zeer wel toenemen. Het ligt in het voornemen van de mi nister om wederom in overleg te tre den met het slagersbedrijf, ten einde de situatie opnieuw te bezien. KRITIEK OP GEMEENTEN-BOUWKAS Fotoboek ter gelegenheid van zilveren jubileum De woningnood wordt terecht betiteld als volksvijand no. 1 doch het is on voorstelbaar dat deze slogan dertien jaar na de bevrijding nog steeds wordt gehanteerd. Dit zei de heer D. 9. Beuker, voorzit ter van de Nederlandse bond van bouwondernemers, toen hij op een persconferentie te Utrecht de laatste tien jaar bouwbeleid aan een be schouwing onderwierp. Volgens hem kan tot de primaire taak van de overheid op het gebied van de volkshuisvesting worden gere kend het scheppen van een gezond klimaat om de woningbouw op eco nomische basis door de particuliere ondernemer tot stand te doen komen. Tot deze taak behoort het voeren van een zodanig huur- en subsidiebeleid, dat een maximale woningproduktie mogelijk wordt gemaakt, een beleid, dat ook de belegger vertrouwen geeft om belegging te zoeken in het onroe rend goed. De bouwkas Nederlandse gemeenten maakt zich schuldig aan een oneer lijke concurrentie, aldus de heer Beu ker. De B.N.G. werd destijds in As sen opgericht om kleine spaarders in staat te stellen na verloop van een aantal jaren te beschikken over een eigen woning. Thans offreert de B.N. G. in advertenties hele blokken wo ningen, die direct zijn te aanvaarden Vandaag wordt 900.000ste telefoon aangesloten Vandaag wordt volgens het werk programma van de P.T.T. voor het maken van telefoonaansluitingen de 900.000ste aansluiting in Nederland tot standgebracht. Wegens de extra toeneming in Rotterdam, waar in 1940 zulk een groot verlies van aan sluitingen werd geleden, is aangeno men, dat op die dag een der Rotter damse nieuwe aansluitingen als de 900.000ste zal worden beschouwd. Ondanks de nog voortdurende ach terstand in het maken van telefoon aansluitingen is er sinds 1945 toch een grote groei te constateren. Eind 1938 waren er in Nederland 306.000 aansluitingen, zodat in bijna 20 jaar tijds dit aantal bijna verdrievoudigd is. Ook in Rotterdam is een over eenkomstige groei te zien, 'zodat het grotere verlies, in 1940 geleden ten opzichte van de rest van Nederland, is ingehaald. In de laatste 20 jaar, zijn dus, ondanks de oorlogsverwoes tingen, bijna tweemaal zoveel aan sluitingen tot stand gebracht als in de daaraan voorafgaande 57 jaren, se dert de telefoon in 1881 zijn intre de in Nederland deed. als men maar een bepaald bedrag op tafel legt. Deze B.N.G., aldus de heer Beuker, is zuiver een bouwbedrijf geworden. Door naast de B.N.G. in hetzelfde mi lieu nog een zogenaamd bemiddelend orgaan in het leven te roepen, worden de praktijken van de B.N.G. onover zichtelijk, aldus de heer Beuker, die voorts opmerkte, dat nu de B.N.G. zich ontpopt als een zuiver winstma kend bouwbedrijf, voor haar dezelfde regelingen dienen te gelden als voor het particuliere bouwbedrijf. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum heeft de bond onder de titel „bouwondernemers bouwen" een foto boek uitgegeven. Dit jubileumboek geeft een indruk vp,n dè na-oorlogse particuliere woningbouw. Het bevat tientallen fraaie foto's. Men vindt er tal van sprekende voorbeelden in van na de oorlog gebouwde eengezinswo ningen en miadenstandsflats, bunga lows en landhuizen, villa's en luxe flatgebouwen, arbeiderswoningen en herenhuizen, winkelcentra en kan toorpanden. OVERDRACHT MARKTRISICO AAN VEEHOUDERS Afvloeiingsregeling voor IJselmeervissers gevraagd. (Van onze parlementaire redacteur) Van de vijf moties, die het grote jaar lijkse debat over de landbouwbegro ting in de Tweede Kamer heeft op geleverd, zijn er woensdag twee aan genomen.. De belangrijkste daarvan was die van de socialistische afge vaardigde ir. Vrèdeling, die evenals de moties van de heren De Ruiter (c.h.), Biesheuvel (a.r.) en Engel- bertiuk (k.v.p.) betrekking had op Wie eenmaal bel komfort van de brede, elastische, ingebouwde heupcentuur der New 8e!t beefl leren kennen, wenst nooit moer een endere pantalon te dragen. Een club van zakenlieden in Zirns- dorf bij de Duitse stad Neurenberg heeft zijn toevlucht genomen tot een soort „verguld" paardemiddel om sprekers die te lang van stof zijn, de lust tot het houden van lange ora ties te benemen. De clubbestuurderen hebben n.l. een enorme keten laten vervaardigen met een zwaar bord eraan, waarop het woord president staat, en laten dat een ieder omhan gen, die in een vergadering het woord neemt. En aangezien deze „sprekers-keten" 25 pond weegt, is het euvel der langpraters hierdoor opgelost. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Europoort een schakel" zal van 8 tot en met 22 november a.s. In het Bouwcentrum te Rotterdam een tijde lijke bijpostkantoor worden gevestigd. De op dit bijkantoor aangenomen gewone, aangetekende en expresse stukken zul len van een afdruk van een bijzonder rubber stempel worden voorzien. Voor de aangetekende stukken zullen nummerstroken met bijzondere opdruk worden gebruikt. de overdracht van een deel van het marktrisico aan de melkveehouders, welke overdracht minister Vondeling bij zijn melkprijsbeleid beoogt. De motie-Vredeling nodigt de Kamer uit voor het melkprijsjaar 1958-'59 aanvullende maatregelen te treffen, die het marktrisico voor de melkpro ducenten beperken tot een in overleg met het landbouwschap nader vast te stellen percentage van de belo ningsnormen die voor deze produ centen zijn vastgesteld. De Kamer nam de motie met grote meerderheid bij zitten en opstaan aan. Tegen waren alleen de A.R., de S.G.P. en van elk der partijen K.V.P. V.V.D. en C.H.U. enige leden. De motie-Vredeling ging het minst ver. Een iets verder strekkende mo- tie-Engelbertink, die de regering uit nodigde alsnog in overleg met het landbouwschap een „bodem" ten aan zien van het door de veehouderij te dragen marktrisico vast te stellen, verwierp de Kamer op het nippertje; namelijk met 60 stemmen voor en 61 tegen. Vóór stemden alleen de K.V.P., de V.V.D., de S.G.P. en de communis ten. De minste kans maakte een ingrij pende motie van de christelijk-histo- rische landbouwdeskundige, de heer De Ruiter, waarvan minister Vonde ling verklaard had, dat hij haar niet zou uitvoeren, als zij werd aangeno men. Welnu, de Kamer verwierp haar met alleen de, stemmen van C.H., S.G.P., V.V.D. en communisten vóór. Tenslotte verwierp de Kamer de mo tie-Biesheuvel (a.r.) die een soort tussenweg aanwees met alleen de stemmen van de A.R., C.H., S.G.P., V.V.D. en communisten voor. Aan de stemmingen was een vinnig debatje over de volgorde, waarin de Kamer zich over de moties zou moe ten uitspreken en waren enkele stern- motieven vooraf gegaan. De Kamer aanvaardde tenslotte zonder hoofdelijke stemming een motie van de antirevolutionaire afgevaardigd, ds. Van der Zaal, luidende: De Kamer, van oordeel, dat de in aanmerking komende IJselmeervissers, die sinds 1950 met spanning daarop wachten, recht hebben op een behoorlijke afvloeiingsregeling, nodigt de re gering uit een dergelijke regeling spoedig tot stand te brengen en ter kennis van de Kamer te bren gen. Twee doden bij auto-ongeluk Chauffeur van vrachtauto reed door Bij een auto-ongeval, dat gisteravond op de Rijksweg Venlo-Nijmegen, na bij Well is geschied, zijn de 39-jarige vertegenwoordiger E. R. uit Venlo en •de 37-jarige caféhouder P. P. uit Ar- cen om het leven gekomen. Beiden waren in een kleine personenauto, op weg naar huis, toen de wagen dóór een vrachtauto met aanhangwagen bij het passeren werd geraakt. De wagen raakte uit zijn koers en vloog enige tientallen meters verder tegen een boom. De bestuurder van de vrachtauto stopte, maakte van het ongeval mel ding tegen 'n naderbij hollende boer. en vervolgde zijn weg in de richting Nijmegen zonder zich te hebben be kendgemaakt. De politie is thans naar hem op zoek. Onderzoek naar gedragingen van Binnenlandse Veiligheids Dienst (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het communistische Tweede- Kamerlid, de heer Bakker, minister Struycken had verweten, dat de kos ten van de Binnenlandse Veiligheids Dienst geheel worden aangewend te gen de C.P.N., dat de B.V.D. tele foongesprekken van communisten af luistert, hun gangen volgt, familie leden van communisten probeert om te kopen en geheime microfoons plaatst in zalen, waar communisten vergaderen, heeft de bewindsman woensdag in de Tweede Kamer aan de heer Bakker overlegging van de nodige juiste gegevens gevraagd, teneinde een onderzoek te kunnen in stellen. De heer Scheps van de P. v. d. A. interrumpeerde, dat de Kamer dan in kennis gesteld wil worden van de resultaten van dit onderzoek. Die toezegging is echter niet gedaan. 's Morgens tas met 1500 verloren, 's middags weer terug Een bewoner te Rotterdam deed maandag aangifte bij het politiebu reau, dat hij een aktentas met ruim f 1500 had verloren van zijn fiets. 's Middags kon de politie de verlie zer in contact brengen met de eer lijke vinder. Het was de 15-jarige scholier Flits Legger die de tas opge raapt had en de afdeling gevonden voorwerpen aan het hoofdbureau van politie telefonisch hiervan in kennis had gesteld. De verliezer heeft de tas met inhoud teruggekregen. IJ De heer P. de Josselin de Jong, di recteur van de N.Y. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" sprak van een „historisch moment", toen hij woensdagmorgen voor het vertrek van de „Oranje" een persconferentie hield. Een historisch moment, omdat gisteren de nieuwe passagiersdienst door de „Oranje" op Australië is ge opend. Binnenkort zal voorts met de .Johan van Oldenbarnevelt" een nieuwe passagiersdienst „rond de wereld" begonnen worden. In verband hiermede is het noodza kelijk geweest beide schepen die tot voor kort vrijwel uitsluitend emi granten vervoerden aan de nieu we omstandigheden aan te passen. De heer Josselin de Jong vertelde ver der. dat in overleg met de Rotter- damsche Lloyd de „Johan van Olden barnevelt" en de „Willem Ruys" zo danig zullen varen, dat een zekere frequentie in de „wereldreizen" wordt gewaarborgd. „Het hangt van de resultaten van de Australiëvaart af of in de toekomst een nieuw passagiersschip wordt ge bouwd. Met die bouw zou echter wel 10 jaar gemoeid zijn. Eventueel zou de bouw samen met de Lloyd beke ken worden, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de beide maatschappij en in de bouwsom zouden bijdragen. Zowel de Lloyd als de Nederland wil len graag een eigen stempel od hun schip drukken. Daar mag mee worden gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7