Conferenties vormen belangrijke bron van inkomsten voor Genève Voorzichtig gestelde aanbeveling van commissie middenbedrijf VOOR BELGISCHE GRAVEN WORDT WERELDREIS BETAALD IN NOORWEGEN STENEN MET RUNENINSCRIPTIES ONTDEKT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COU P ANT Ssst fabrieksgeheim! Steek nog maar eens op. 't Kan er best af want IbIS shag (in 3 smaken verkrijgbaar) draait lekker uit! WERELDGESCHIEDENIS IN HOTELKAMERS (Advertentie) Opnieuw is Genève het toneel van een belangrijke conferentie, die over de atoomproeven. De vele gedelegeerden hebben er hun in trek genomen; hotellerie en gastronomie zijn weer tevreden. Want conferenties met alles wat daar aan vast zit mogen dan niet altijd tot het gewenste resultaat leiden, voor Genève vormen zij een be langrijke bron van inkomsten. Elegante stad „zetel der humaniteit" Talloze conferenties heeft Genève beleefd. De naam is voor altijd verbonden met de Geneefse Con ventie van 1864, die een aantal re gels stelt ter bescherming van zieken, gewonden, krijgsgevange nen en burgers in oorlogstijd. Het is de stad die wel beschouwd wordt als de zetel der humaniteit. Genève is bovendien de zetel van het Internationale Rode Kruis. In een oude stadstoren is een re liëf ingemetseld, dat een moe der afbeeldt, die vluchtelingen en verkommerden in haar ar men sluit. „Stad der toevlucht" leest men daaronder in het Frans. Een stad der toevlucht is Genève tot op heden gebleven. Door alle tijden zijn bedreigden, verdreve nen en emigranten naar deze stad gevlucht. Nauwelijks beroerd door de vele conferenties is de hoger gelegen oude stad met zijn kronkelende steegjes. In deze nauwe straatjes, niet ver van de Middeleeuwse dom en het raadhuis uit de 16e eeuw staat nog het geboortehuis van Jean Jacques Rousseau. Slechts weinigen weten de weg te vinden naar de wieg van de grote filosoof en criticus, zoals trouwens deze oude stad voor menig confe rentieganger een gesloten boek blijft. De muren van Genève staan op vruchtbare, historische grond. Ro meinen, Bourgondische koningen en Frankische graven kozen de stad als hun residentie. Tijdens de vroege Middeleeuwen behoorde de stad zelfs enige tijd tot het Duitse rijk. In 1562 sloot zij zich aan bij het Zwitserse eedgenootschap. De hervormer Calvijn maakte Genève tot een protestants centrum. Na enkele benauwde jaren onder Na poleontische heerschappij, waarbij de stad bij Frankrijk hoorde, be gon een rustiger periode. Genève werd een elegante stad met brede promenades langs de oevers van het meer, goed verzorgde parken, representatieve hotels en mooie villa's. Een welvarende, zelfbe wuste burgerij met gevoel voor cultuur en levensstijl heeft deze stad die atmosfeer gegeven, die samen met de decor-achtige schit terende natuur er om heen. haar eigenlijke aantrekkingskracht vormt. Aan het Lac Léman, zoals het Meer van Genève in het Frans heet, is het leven goed en zelfs hardwerkende confererende poli tici kost het moeite, de blik af te wenden van het sfeervolle meer en de met sneeuw bedekte bergen. Een vaart op het blauwe meer heeft al ten tijde van de Volken bond staatslieden verzoenlijk ge stemd. Nog heden dwepen de deftige ho teldirecteuren en hun vergrijsde oberkelners weemoedig met de da gen van de Volkenbond: „Dat wa ren nog diplomaten, mijnheer, die toen bij ons te gast waren." Voor de directeur van „Hotel des Ber- gues" betekent bijvoorbeeld de Roemeense minister van buiten landse zaken Titulescu een onver getelijke herinnering. Niet één keer, maar zesmaal per dag trok hij een schoon hemd aan! Met vijf grote kastkoffers en ontelbare stukken kleine bagage placht meneer de minister zijn in trek te nemen in het hotel. Het hotelpersoneel is, voorzover het deze tijden nog beleefd heeft, nog steeds vol lof over de royale fooien, die Titulescu rondstrooide. In „Beau Rivage" was Sir Antho ny Eden een vaak en graag ge ziene gast. Hij woonde steeds op kamer 59, een beroemde kamer, waarin de Oostenrijkse keizerin Elisabeth op 10 september 1898 stierf aan de gevolgen van een aanslag op haar leven. In diezelf de kamer sliep ook de eerste pre sident van de Tsjecho-Slowaakse republiek Eduard Benesj. Eveneens zijn Pilsoedskï, Briand, Stresemann, Rockefeller en talloze andere groten uit de wereld van internationale politiek en finan ciën in de jaren tussen de twee wereldoorlogen legendarische fi guren geworden in de stad van de Volkenbond. En kritisch vergelijken de bur gers van de stad de conferentie gangers van toen met de man nen, die nu wereldpolitiek ma ken en zij missen dan in de nuchterheid van de staatslieden van 1958 de menselijke grootte, die zij de mannen uit een voor bije periode hadden toegemeten. De Japanse meisjes laten zich door hun kimono niet verhinderen opge wekt deel te nemen aan het wereld omvattende gehoela-hoepel, integen deel: in Tokio is „Miss Hoela-Hoepél" al verkozen. We zien haar hier met een paar an dere charmante Japansen tijdens een Monsieur Vastapane verloor (Van onze correspondent uit Brussel) Mijnheer Dino Vastapane, Brussels industrieel van Italiaanse bloede is een sportief verliezer. Zelfs wanneer het gaat om een weddenschap, waar mee een bedrag van vierhonderddui zend francs gemoeid is. Maar toen dinsdagavond te Brussel twee Belgi sche aristocraten, de graven Armand en d'Oultremont ten aanschouwe van de internationale pers een onoverzien bare verzameling bazarprullen op een grote tafel kwamen uitspreiden, bleef mijnheer Vastapane toch maar een beetje uit de buurt. Als zakenman moet hij waar schijnlijk gedacht hebben, dat hij deze spullen goedkoper in een uit dragerij had künnen krijgen. Want het was tenslotte aan ge noemde graven, dat hij zijn vier honderdduizend francs had ver- zichzelf vol trots in bokstenue met Sugar Ray Robinson, achter de tralies van de gevangenissen van Bangkok, gekleed als Hawaii-danseres in Ho nolulu en nog een hele boel ander carnavalsvertoon. Zij waren er echter niet in geslaagd zich te laten ver eeuwigen tezamen met de kroonprins van Japan, maar dat schijnt dan ook een erg onwillig heer te zijn. Daarentegen werden de beide Bel gische edellieden, de bewijsstuk ken als het ware in de schoot ge worpen. In Teheran moesten zij zich laten fotograferen op de rug van een kameel en toen zij met hun vliegtuig landden stond de kameel reeds op het vliegveld, meegebracht door twee journalis ten, die op deze wijze een primeur wisten te bevechten. 't Is fantastisch,Lekkerman Hoe maken jullie die IBIS shag zo fijn van geur en smaak? Zoals men zich zal herinneren had de heer Vastapane voor ruim een maand in Vrolijk België op de Expo, dat toen inderdaad nog vrolijk was, de beide aristocraten uitgedaagd in de tijd van dertig dagen een wereldreis te maken, en daarbij tenminste 22 van een door hem opgestelde lijst van 33 bewijsstukken mee te brengen. Veel meer dan het gevraagde aantal bewijsstukken lag daar dinsdagavond te Brussel op tafel. Maar toch was het voor ons, die hier met spanning het verloop van de weddenschap ge volgd hebben, wel een beetje een te leurstelling. In de eerste plaats was kakamiko on derweg gestorven. Kakamiko was de Chinese kikvors, die de heren levend uit Hongkong moesten meebrengen. Ook de kristallen bol van de hoed van een mandarijn was niet aanwezig. Naar de graven ons mededeelden, zijn 1 deze dingen reeds lang uit de mode en in stede daarvan had men enige wonderlijke glazen vliegenvangers meegebracht. Een telefoonboek van Teheran, op inzage waarvan wij ons zeer verheugd hadden, kwam al even min ter tafel. Maar daar waren dan wel de bre tels van de directeur van het Pa- rijse dagblad „France Soir" („doorgestoken kaart", fluisterde een reporter van een concurreren de krant) en de pet van een Ame rikaanse Majorette, een autobus- kaart uit Bangkok, asbakken uit hotels van Tokio en de knoop van een hostesse-uniform van de Ber muda-eilanden. Op het terrein van fotografische be wijsstukken waren de heren uitste kend gedocumenteerd en zij toonden Mevrouw De Calonne-Meister te Den Haag die op 11 november haar 109e verjaardag hoopt te vieren. In cellofaan verpakt Geen gifgasgranaten voor Chinese nationalisten Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat indien er veertien Chinese soldaten scha delijke gevolgen hebben onder vonden door gifgas, zoals de Chinese communisten hebben gezegd, dit het gevolg moet zijn van verderfelijke leugens van radio-Peking". Het ministerie legde deze verkla ring af als antwoord op een beschul diging van de communisten, volgens welke de Verenigde Staten granaten met gifgas aan de Chinese nationa listen hebben geleverd voor de be schieting van het Chinese vasteland. Ook is op de besprekingen tussen de nationalistisch-Chinese president, Tsjang Kai Tsjek, en de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles, niet over gifgasgranaten ge sproken, aldus het ministerie te Washington. DANK ZIJ EEN KOE Zo spoedig mogelijk ontcijfering van tekens (Van een correspondent) Men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt. Men kan al evenmin weten hoe een koe een oudheidkun dige vondst doet. Dit bleek dezer da gen in Noorwegen. Daar ontdekte 'n goedmoedige vaars iets dat aan de aandacht van ervaren archeologen was ontsnapt. De koe liep dicht bij de terreinen van het Landbouwkun dig Instituut Kalnes in het Noorse district Ostefold te grazen. Het gras is daar buitengewoon hoog en weel derig en de koe at zich een pad door de dichte begroeiing. Onverwacht ONDERZOEK INVLOED LOONPOLITIEK Werkclassificatie zou meer moeten worden toegepast (Van onze parlementaire redacteur) „Ter voorkoming van een structureel tekort aan vakbekwame arbeids krachten zal het midden- en kleinbedrijf aan zijn werknemers een inko men moeten kunnen verschaffen, dat opweegt tegen hetgeen de grootindus trie biedt", aldus luidt een van de meest positieve aanbevelingen in het rapport, dat een commissie loonpolitiek midden- en kleinbedrijf heeft uit gebracht. De aanbeveling zou nog meer op poten gestaan hebben, als de commissie kort en bondig verklaard had, dat het midden- en kleinbedrijf aan zijn werknemers een inkomen moet verschaffen in plaats van moet „kunnen" dat opweegt tegen de lonen in de grootindustrie. Zo ver is zij echter niet gegaan. Zij heeft de uiterste voorzichtigheid be tracht en behoedzaam een aantal aanbevelingen opgesteld, die meer neerkomen op de wens, dat eerst uitvoerig gestudeerd zal worden dan op het in eoncreto aanwijzen van wat en liefst op korte termijn gebeuren moet. De commissie is op 16 januari 1957 benoemd door de Adviescommissie Midden- en Kleinbedrijf, welke Ad viescommissie op zichzelf weer is ingesteld door de hoofdbedrijfschap pen Detailhandel en Ambachten om de Raad van het Midden- en Klein bedrijf voor te bereiden. De taak van de looncomissie was „het instellen van een onderzoek naar de invloed van de huidige loonpolitiek op de structuur van de werkgemeenschap, zoals deze zich voordoet in de midden- en kleinondernemingen' Een aanbeveling van de commissie l luidt: „Wanneer in een branche het loon, gebaseerd op produktiviteit en rentabiliteit, blijvend beneden het gewenste peil ligt, zullen de bedrijfs- genoten zich hebben te beraden over de oorzaken hiervan en over de wijze, waarop verbetering is aan te brengen". Om het ten aanzien van het midden- en klein bedrijf in een algemeen kader te voeren loonbeieid een ver antwoorde basis te geven moeten volgens de commissie blijkens haar tweede aanbeveling, jaarlijks de vol gende gegevens ter beschikking ko men: a. het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in het nationale uitko men; b. het totaal verloonde bedrag; c. het aantal werknemers, en d. het aantal ondernemers in het midden- en kleinbedrijf; e. het aantal overige in het midden- en kleinbedrijf werkzame krachten; f. gegevens, die inzicht verschaffen in de sociaal-economische situatie en de structurele ontwikkeling van de branches. De overige aanbevelingen luiden: In het midden- en kleinbedrijf kun nen moderne vormen van beloning als werkclassificatie, merit-rating en dergelijke veelvuldiger toepas sing vinden dan thans het geval is. Aanpassing van de bestaande tech nieken aan de speciale behoeften van het midden- en kleinbedrijf is noodzakelijk. In de verschillende sectoren van het midden- en kleinbedrijf dienen hier aan technische studies te worden ge wijd. De ondernemers zullen geza menlijk de daartoe noodzakelijke gelden bijeen moeten brengen. Aan de midden- en kleinbedrijven, die moderne beloningsmethoden niet of nog niet kunnen toepassen, dient het College van Rijksbemiddelaars de nodige armslag in de vorm van een ruime marge voor prestatiebe loning te geven. Uit sociaal en economisch oogpunt is het van belang, dat de functionele bedrijfslichamen en de daarin samen werkende organisaties van werkge vers en werknemers de totstandko ming van collectieve arbeidsovereen komsten stimuleren. Het verdient aanbeveling, dat de Raad voor het midden- en klein bedrijf in de toekomst een studie maakt over de relatie tussen de verbetering in de sociale positie van de werknemer en de bereid heid zich als zelfstandig onderne mer in het midden- en kleinbedrijf te vestigen. Het rapport is woens dag 5 november in de vergadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf behandeld. trapte het dier op een platte steen, gleed uit en schuurde met de hoeven het mos van de oppervlakte, dat sinds honderden jaren de steen over woekerde. Hierbij liet de koe het. Even later meende Has Berg, student aan het Landbouwkundig Instituut, tijd te kunnen besparen door ge bruik te maken van het pad, dat de koe door het hoge gras had gegraasd. Hij zag de blootgewoelde steen lig gen en ontdekte daarop merkwaardi ge tekeningen en schrifttekens. Has Berg liet zich op de knieën val len en verwijderde meer mos én aar de. Daardoor kwamen zeer duidelijke runeninscripties en rotstekeningen aan het licht, die afkomstig leken te zijn uit de tijd van de Vikingen. De rotstekeningen, die tot dusver zijn blootgelegd, zijn afbeeldingen van een zestal vaartuigen, sommige volledig opgetuigd, een mensenme nigte, een prachtig getroffen studie van een os, een figuur die overeen komst vertoont met een primitieve zonnewijzer, een aantal figuren die men nog niet heeft kunnen determi neren en verschillende magische te kens. De tekeningen van de schepen heb ben een lengte van omstreeks zestig centimeter. Men heeft ze reeds een „belangwekkende archeologische vondst" genoemd. Het zijn de eerste rotstekeningen van deze aard die men in dit Noorse district heeft ont dekt, ofschoon men juist in deze streek de indrukwekkende Viking schepen heeft blootgelegd, die onder de begroeide aarden heuvels voor treffelijk intact waren gebleven. Het zou voorbarig zijn nu reeds uit latingen te doen over de wetenschap pelijke waarde van de pas ontdekte rotstekeningen en inscripties op de steen bij het Landbouwkundig Insti tuut te Kalnes. Lauritz Opstad, cu rator van het district en de deken van het Insituut hebben verklaard de vonds te beschouwen als een van de belangrijkste, die ooit op het ter rein van runenschrift zijn gedaan. Zij hebben meegedeeld, dat de steen zo spoedig mogelijk met een kleurstof zal worden behandeld. Hierdoor zul len de Inscripties duidelijker leesbaar worden en het ontcijferen zal min der moeilijkheden opleveren. Dergelijke stenen met runenincripties het schrift dat in de tijd van de Vikingen werd gebruikt spelen 'n belangrijke rol in discussies omtrent de vcclbe3treden theorie, dat de Noor se Vikingen in eerste instantie het Noordamerikaanse continent hebben ontdekt. Zij zouden daar reeds vier honderd jaar voor Columbus zijn ge land. In vele Noorse en IJslandse sagen wordt melding gemaakt van de IJslandse zeeman Leiv Eriksson, die met zijn Noorse vader op IJsland aankwam in de 10e eeuw. Het heet, dat hij op zijn verre zwerftochten over de zeeën een land heeft ontdekt dat „Vinland" wordt genoemd. Verschillende geleerden zijn van me ning dat dit land identiek is met be paalde streken op het Noord-Ameri kaanse continent, hoewel de menin gen aangaande de nauwkeurige loka lisatie van het gebied sterk uiteenlo pen, en wel van Nieuw-Schotland tot aan Virginia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5