Noodwachtplicht gaat in op 1 febr. a.s. in 14 grote gemeentekringen KLANKBORD GEVANGENISSTRAFFEN GEËIST VOOR FRAUDE IN HARSKAMP VISTE ANTIQUAIR EEN ECHTE VAN DIJCK UIT WAT ROMMEL? PONDERDAG 6 NOVEMEER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MINISTER STRUYCKEN IN TWEEDE KAMER Hogere uitkering gevraagd ooor gemeenten in probleemgebieden (Van onze parlementaire redacteur) De regering streeft ernaar de noodwachtplicht voor gewoon-dienstplichti- gen op 1 februari 1959 een aanvang te doen nemen. Hij zal gelden voor de volgende gemeentekringen: Amsterdam, Velzen-Bevenvijk, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, VLÏSSINGEN, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, de oude mijnstreek, Arnhem, Utrecht, Amersfoort en Groningen. De minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, heeft dit woensdagavond in de Tweede Ivamer in een lange redevoering meegedeeld, nadat in twee dagen tijds zeventien afgevaardigden over zijn begroting voor 1959 het woord hadden gevoerd. Hij voegde eraan toe, dat er eind 1960 twintig mobiele colonnes zullen zijn ter ondersteuning van de civiele verdediging van ons land. Op de vele vragen, die tot hem ge richt waren en op de gemaakte op merkingen antwoordde de bewinds man o.a. het volgende: De nieuwe wet op de financiële ver houding tussen het rijk enerzijds en de provincies en de gemeenten ander zijds zal, naar het zich laat aanzien een gunstige regeling brengen voor de gemeenten, die in financiële moei lijkheden zijn geraakt. Niettemin zullen zij de grootste zuinigheid moe ten betrachten. Teneinde moeilijkheden tijdens de overgang naar de nieuwe wettelijke regeling van de financiële verhouding te voorkomen, denkt de regering er aan de desbetreffende wet terugwer kende kracht te verlenen tot 1 janua ri 1959. Wat de zware financiële lasten van de gemeenten in de ontwikkelingsge- - bieden betreft, laten de richtlijnen voor de uitkeringen uit het gemeen tefonds toe met de bijzondere om standigheden van die gemeenten re kening te houden. Daarom ontried de bewindsman de aanneming van de twee hierover ingediende moties. De eerste was van de heer Fran sen (p.v.d.a.) en verzocht aan de regering om bij aanvraag van de subjectieve verhoging door ge meenten in ontwikkelingsgebieden en industrie-centra met de bijzon dere uitgaven van die gemeenten rekening te houden. De tweede motie, ingediend door de heer Smallenbroek (ar), vroeg de tot standkoming van een ontwikke lingsfonds te bevorderen, waaruit in overleg met de colleges van Ge deputeerde Staten de daarvoor in aanmerking komende gemeenten in de probleemgebieden en de In dustriekernen een bijzondere uit kering kan worden verstrekt. De minister was van mening, dat de hulp niet langs de weg van de sub jectieve uitkering behoort te lopen. Hij dacht aan bijzondere uitkerings- Voorlopig geen verhoogde melkprijs Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten, voors bands f 700.000 renteloos ter beschik king te stellen van de staudaardisa- tiebedrijven in het westen des lands, om-tot 18 januari 1959 een op 9 no vember ingaande slijtersmarge voor de melkhandel op te vangen. Tot 19 januari wordt (Ie consumptiemelk prijs dus niet verhoogd. Het produktschap voor zuivel stelde in oktober voor aan de minister van economische zaken de straatprijs van melk per 2 november met 1 cent per liter te verhogen. De minister van economische zaken kon hierme de, in verband met een te verwach ten S.E.R.-advies over consumenten subsidies enz. nog niet mee instem men. Het bestuur besloot daarom het ren teloze voorschot aan de standaardi- satiebedrïjven in het westen des lands voor flessenmelk te geven in afwachting van het S.E.R.-advies en onder beding, dat de prijsstelling na 19 januari 1959 zodanig zal worden, dat het krediet voor of op 1 novem ber 1959 is teruggehaald. Volgens een schema zal de losse melk in niet-gesaneerd gebied tot 30 mei 1959 37 cent per liter moeten gaan kosten, nadien tot 7 november 1959 36 cent per liter. Flessenmelk zou in dit niet-gesa- neerde gebied 41 cent per liter moe ten kosten, maar tussen 18 januari en 8 augustus 1959 42 cent per liter. In het gesaneerde gebied zou de losse melk 36 cent per liter moeten kosten, j maar tussen 31 mei en 8 augustus 1959 35 cent. De flessenmelk zou tot 17 januari in het gesaneerde ge bied 40 cent blijven en nadien 41 cent per liter worden. Bij dit prijsvoorstel wordt aangc-1 nomen, dat de straatprijs voor fles-1 senmelk in Amsterdam per 19 no vember met 1 cent zal worden ver- I laagd. GEVANGENIS. Een gevangenis zonder stenen muren en een cel zon der tralies waren beneden de waar digheid van Thomas Shaw en Jack Williamson. Een verbeteringsgesticht was, volgens lien, niet de plaats om hun straffen uit te zitten en dus na men zij dc benen. Zij werden echter weer gevangen ge nomen. ,.Je kunt je er nu eenmaal niet bij neerleggen om in een dergelijke plaats je straf uit te zitten", ver klaarden zij tegenover de plaatselij ke magistraten. schalen voor die gemeenten, te rege len in de nieuwe wet betreffende de financiële verhouding, waaraan de laatste hand wordt gelegd en die spoedig kan worden ingediend. De nieuwe provinciewet is in de minis tërraad gepasseerd. Een commissie, waarin zitting hebben de heren Beel, Bolkestein, Donner en Polak bestu deert een nieuwe gemeentewet.- Met de samenvoeging van gemeenten wil de minister de grootste voorzich tigheid betrachten. Volgend jaar zal, naar verwacht wordt, een kampeerwet worden inge diend. De minister is niet bereid tot wijzi ging van de zondagswet, nu een ar rest van de hoge raad de mogelijk heid schept, dat op zondag meer ca- fé's geopend zijn. De regering overweegt of maatrege len nodig en mogelijk zijn tegen mis bruik van de Nederlandse vlag, o.a. voor reclamedoeleinden. Over de subsidiëring van de kerken bouw heeft minister Struycken een nota naar de ministerraad gestuurd. De regering heeft haar standpunt nog niet bepaald, doch zal niet lang op zich laten wachten. De tekorten aan politiepersoneel noemde de bewindsman een kwestie van de gemeenten. De verlangens van de drie grote steden gaan uit naar te zamen 1000 nieuwe agenten. Gekapi taliseerd betekent dit 175 miljoen gulden. Van dit bedrag kan men een paar tunnels bouwen. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH I Zo knecht zo baas H Vier jaar geleden won de heer P. Arbeider te Delfzijl in één financiële radio-actie 'n woon- H huis. De heer Arbeider was in dienst van de aannemer P. Vos II en liet het huis in Delfzijl door II H de heer Vos bouwen. Een 23- M jarige zoonvan de heer Vos, H die zich zondag aanstaande H gaat verloven, kocht een lot ff van de actie: „Bijstand 2" en M s blijkt recht te hebben op een woonhuis van f 25.000. !lllllllllllll Koning Hoessein gaat met vakantie naar Europa De Jordaanse minister van voorlich ting heeft woensdag in Amman be vestigd, dat koning Hoessein van plan is binnenkort voor een korte va kantie naar het buitenland te gaan. De vertrekdatum was nog niet vast gesteld, zei hij. Het Egyptische blad „Al Akhfoar" verklaarde woensdag, dat Hoessein maandag zal vertrekken en dat het mogelijk een „permanente" vakantie in Europa voor hem zal worden. Het blad herhaalde voorts de be schuldiging dat Israël gereed staat om Jordanië aan te vallen. Het waar schuwde in verband hiermee, dat de Arabische legers gereed zijn om op elk gewenst ogenblik in actie te ko men. Woensdagochtend heeft de pers in het Tropenmuseum te Amsterdam kennis gemaakt met de daar inge richte nieuwe afdeling, gewijd aan de Unie van Zuid-Afrika. Deze af deling zal op zaterdag a.s. voor het publiek worden opengesteld. De fo to toont de lieren N. S. C. Schoeman (rechts) en B. P. Erasmusatta che's van de Zuid-Afrikaanse ambas sade, bij een voorstellinggewijd aan de wijnbouw. Kamerlid Westerhout stelt vragen over bungalows Het Tweede Kamerlid de heer Wes terhout (p.v.d.a.) heeft do minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid vragen gesteld over vakantie bungalows. De heer Westerhout vraagt de minis ter o.m. of hij op de hoogte is van de ontwikkeling'in een aantal gemeen ten waar vakantie bungalows enz. ge bouwd op gronden met een bestem ming voor sociaal-toerisme na ver loop van tijd afzonderlijk worden verkocht aan particulieren. Hij waagt of de minister bereid is maatregelen te treffen ter voorkoming- van deze ontwikkeling. Weet de minister, dat in som mige gemeenten gronden, zo vraagt de heer Westerhout verder, waarop een bouwverbod rust, in zeer kleine percelen worden verhuurd of zelfs verkocht als „kampeergrond" Hij vraagt of de minister bereid is maat regelen te overwegen ter voorkoming van een dergelijke ontwikkeling, ten einde nodeloos onttrekken van be perkt beschikbare recreatiegronden aan algemeen gebruik te voorkomen. Verhoging radio-activiteit in lucht boven Denemarken. De radioactiviteit ïu de lucht boven Denemarken is tien keer zo sterk als normaal, zo heeft een woordvoerder van de Deense gezondheidsinstantie gezegd. De verhoogde radioactiviteit was evenwel niet gevaarlijk. Ook in Noorwegen en Zweden was eenzelfde verhoging van de radio activiteit geregistreerd. Sinds de atoomproeven van de laatste tijd had een radioactieve wolk boven Scandi navië gehangen. KRIJGSRAAD TE VELDE WEST Te combineren met ontslag uit dienst De Krijgsraad te Velde West, die zit ting hield in de Oude Alexanderkazer- ne te Den Haag, heeft gisteren bijna zijn gehele zitting besteed aan de be rechting van zeven militairen uit de Harskamp die zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering, oplich ting, valsheid in geschrifte en omko ping. In al deze zaken speelde de grossier in levensmiddelen G. J. L. die de militairen geld of levensmiddelen, had gegeven, een belangrijke rol. De 34-jarige beroeps-sergeant le klasse-hofmeester W. van 't S. wo nende te Ede, had zich schuldig ge maakt aan verduistering van 2600 ten nadele, van de officiersmess van het schietkamp, oplichting van de ad ministrateur voor 220 en voor 880 ten gunste van de grossier L. en zich zelf alsmede valsheid in geschrifte. De krijgsraad veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De 33-jarige beroepssergeant J. J. S. uit Oosterbeek had als president van de onderofficiersmess valse facturen van de grossier voor goedkeuring ge tekend. De grossier kreeg dan beta ling van de bedragen op de facturen. Dit geld diende om particuliere schul den te betalen. Voorts had deze ser geant 200 verduisterd ten nadele van de mess. Het vonnis dat de krijgsraad over hem velde luidde: zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De 38-jarige 'beroepssergeant-hof- meester G. F. van R. uit Ede had hetzelfde als S. gedaan, namelijk val se facturen voor goedkeuring gete kend en geld van de mess verduis terd. Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst zonder ontzetting. De krijgsraad veroordeelde de 33-ja- rige beroepssergeant le klassc-kolc E. Th. B. uit Ede tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontslag uit de dienst zonder ontzetting, omdat deze militair, toen hij werkzaam was op het bureau van de verplegingsofficier, van de gros sier in levensmiddelen in totaal ruim 700 had aangenomen. Ook de 33-jarige reserve le luitenant C. A. M. van E. had giften aangeno men van L., zij het dan geen geld, maar levensmiddelen. Hij werd ver oordeeld tot 100 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. In zijn functie van korpsadministra teur, tevens verplegingsofficier ran het depot cavalerie te Amersfoort had de 46-jarige reserve-majoor J. D. uit Utrecht levensmiddelen van de gros sier gekregen. Het vonnis over hem luidde twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd en ontslag uit de dienst zonder ont zetting. De laatste van de zeven was de 39- jarige sergeant-hofmeester S. W., hofmeester van he tofficiershotel te Ermelo. Hij kreeg ook geld van de grossier. Deze sergeant en de luite nant Van E. zijn de enigen die niet van de dienst werden geschorst toen de malversaties aan het licht kwa men. De sergeant-hofmeester werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand en voorwaardelijke verlaging tot soldaat laagste klasse' met een proeftijd van één jaar. V.N.-commissie in Libanon vertrekt Een woordvoerder der Libanese re gering heeft maandag medegedeeld, dat de zich in Libanon bevindende groep waarnemers der Verenigde Naties eind november zal vertrek ken. Twee beelden van de grote brand, die dinsdagavond woedde in het hoofd gebouw van het vliegveld Meisbroek bij Brusselboven: in het licht van schijnwerpers vecht de brandweer haar urenlange strijd tegen het vuur. Onder: een dagopname van het door de vlammen geteisterde gebouw. Vakcentralen richten zich tot de S.E.R. In «en brief aan het dagelijks be stuur van de Sociaal Economische Raad, hebben de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. de aandacht gevestigd op het feit, dat voor de ziekengeld- en de zieken fondsverzekering geldende loongrens van f 6900 per jaar niet meer in overeenstemming Is met het huidige loonniveau. Hetzelfde is naar hun oordeel het geval met de voor deze en andere sociale verzekeringswetten geldende premie- en uitkeringsgrens van f 19.per dag. In verband daarmee wordt er in deze brief op aangedrongen de vraag on der ogen te zien, welke verhoging deze bedragen dienen te ondergaan ter aanpassing aan het huidige loon niveau. De besturen der vakcentralen wijzen er daarbij op, dat het begrip van het inkomen, waarover premie voor de algemene ouderdoms verze kering wordt geheven, als gevolg van de stijging van het loonniveau per 1 januari eveneens hoger zal worden gesteld. Tevens herinneren wij eraan, dat de S.E.R. zich op verzoek van de staats secretaris van sociale zaken reeds bezig houdt met de vraag, of af schaffing van de loongrens der wer keloos heidswet gewenst is. Voorts menen de vakcentralen, dat in samenwerking met de binnenkort te verwachten verhoging van de uitke ringen der A.O.W., de S.EJFt. aan dacht aal dienen te schenken aan een verhoging van de toeslagen op ren ten ingevolge de invaliditeits- en on gevallenwetten, alsmede aan de vraag in hoeverre de huidige kinder bijslagbedragen nog in overeenstem ming zijn met het gestegen loonni- Het Wereldgebeuren Blijven juichen? De letters LBJ spelen een belang rijke rol in het leven van de Amerikaanse senator Johnson. Zijn eigen initialen zijn LBJ: hij heet iiïimers „van voren" Lyndon Baines. Zijn vrouw luistert naar de naam Lady Byrd Johnson en zijn beule dochters kregen respectievelijk de voornamen Lynda Byrd en Lucy Bai nes. Zijn familieboerderij heelt hij daarom maar de LBJ-ranch genoemd. Betekent de uitslag van de gisteren gehouden verkiezingen voor hem: Lang Blijven Juichen? De toekomst zal net moeten leren, en bij voorbaat staat vast, dat L. B. Johnson een be langrijk aandeel kan hebben in een eventuele vervulling van die wens. Johnson is namelijk leider van de Democraten in de Amerikaanse Se naat. Tot dusver had zijn partij daar een meerderheid van twee zetels; de stand Democraten Republikeinen was er 49-47. Bij de overweldigende Democratische verkiezingsoverwin ning van dinsdag is die verhouding- belangrijk gewijzigd: de Democraten bezetten straks in de Senaat meer bezetten straks in de Senaat 62 ze tels. Nu de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en van gouverneurs een even indruk wekkend resultaat heeft opgeleverd, zal de Republikeinse regering onder president Eisenhower meer nog dan tevoren van de gunst der Democra ten afhankelijk zijn voor het voeren van zijn beleid. Dit zal ertoe leiden dat Ike zich meer moet houueii aan een politiek die in beide partijen wordt goedgekeurd; een beleid dat zich veelal tot de middenweg zal be palen en waarbij hij het voordeel neeft, dat in beide organisaties over zaken van buitenlandse politiek veel al gelijke opvattingen bestaan. Dat misschien in het Democratische kamp naar verhouding meer vurige voorstanders worden gevonden van voorstellen om de hulp aan achter gebleven gebieden uit te breiden, zal de president slechts kunnen toejui chen. Hij heeft in de afgelopen jaren maar al te veel moeilijkheden onder vonden om in eigen kring zijn en thousiasme voor dat streven op an deren over te dragen. Voor Johnson en de zijnen levert deze nieuwe situatie evenwel de bijzondere moeilijkheid op, dat zij door hun goedkeuring aan re geringsvoorstellen te geven of te wei geren in hoge mate medeverant woordelijk zullen zijn voor wat in het (Republikeinse) Witte Huis gebeurt. Bij de presidentsverkiezingen van 1960 zullen de Republikeinen hun on getwijfeld die medeverantwoordelijk heid voorhouden en op die manier aan Democratische kritiek veel kracht kunnen ontnemen. Daarom zal het Johnsons streven zijn om net als tot dusver gebeurde zijn mensen zoveel mogelijk bij elkaar te houden en hen ertoe over te halen als „blok" op te treden. Of hem dit zal gelukken nu de Democratische parlementsleden zich bewust zijn van him royale meerderheid, is de vraag. Wat de nieuwe Democratische fracties betreft kan men con stateren, dat de (zuidelijke) Conservatieve vleugel minder invloed zal krijgen dan tot dusver het geval was. De winst werd namelijk vooral behaald in staten waar meer- voor uitstrevende partijgenoten van John son aan de touwtjes trekken. Nu de eveneens als vooruitstrevend aange merkte Republikeinse miljonair Nel son Rockefeller het gouverneurschap in de staat New York heeft veroverd en daarmee zijn positie in zijn partij aanmerkelijk heeft versterkt, is te verwachten dat ook bij de Republi keinen de meer progressieve krach ten vaker aan bod zullen komen. Er zijn dus mogelijkheden voor een constructieve, door beide partijen gesteunde, politiek. En het is daarbij, dat Lyndon Baines Johnson zijn belangrijke rol zal spe len als overtuigend woordvoerder na mens de fractie en tegelijk als over- reder binnen de eigen groep. Als hij daarbij weer succes heeft, is er kans dat zijn partijgenoten ook na de presidentsverkiezingen van 1960 Lang Blijven Juichen. KENNERS RAAKTEN ENTHOUSIAST (Van een correspondent) Het is mogelijk, dat antiquair K. Kamminga uit Sneek vorige week in Amsterdam de koop van zijn le ven sloot. Hij duikelde namelijk uil; de kar van een opkoper een schilderij op, kocht het voor vier tientjes en ontdekte dezelfde dag nog, dat het meer dan alleen maar een „goed" schilderij was. De heer Komv, eigenaar van een bekende Amsterdamse kunst- en antiek zaak, wilde het doek voorstel lende het kind Jezus, Maria en Jozef meteen overnemen en een Haagse kunstkenner deed vlot een uitermate verleidelijk aanbod. De lieer Kamminga bleef evenwel onvermurwbaar. Het doek gaat naar Sneek. Waarom? Omdat de gezaghebbende Hagenaar na het mislukken van de koop zei: „wees er in ieder geval zuinig mee, want ik moet me al sterk vergissen, als het g;een Anthonie van Dijck is, uit zijn tweede Londense periode waarschijnlijk". Hoe promoveerde het stuk handel van een opkoper tot kunstschat? Door een zeer toevallige samen loop van omstandigheden. De heer Kamminga had het vrijdag niet druk en trok daarom met zijn au to naar Amsterdam om bij de heer Kouw wat tegels af te leve ren. Voor de IJpont moest hij ta melijk lang wachten. In een mie zerige regen ontwaarde hij een opkoper. Hij stapte uit en ging in de kar rommelen. Een stuk of wat stoelen stonden hem niet aan. „Niks anders?" op hetzelfde mo ment was een oude zak al weg getrokken. Daar lag het verguis de kleinood. Overigens had de heer Kamminga cr geen flauw idee van, dat het inderdaad een kleinood was. Het stuk sprak hem alleen 'hiaar aan en daarom kocht hij het. De moeilijkheid is echter, dat het stuk niet werd gesigneerd. Het schijnt overigens alle kenmerken van het werk van Van Dijck of zijn tijdgenoten te bezitten. Meer dan gewone waarde heeft het dus ongetwijfeld. LYNDON BAINESJOHNSON ...machtig oppositieleider Begroting Nederlands Zuivelbureau verworpen Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de begroting van het Ned. Zuivelbureau voor 1959, froot 7.050.000 inclusief een saldo 958 van 180.000 verworpen. In '56 is aan het bureau een totaal budget van 6 miljoen toegestaan. De nieuwe begroting zou verhoging- van de propaganda-heffingen op melk, boter en kaas noodzakelijk ma ken. Een hogere heffing op consumptie- melk acht het Produktschap voor Zuivel in verband met de onzekere situatie ongewenst. Daarom zal het zuivelbureau het bud get moeten terug' lengen tot 6 mil joen plus de sal .i uit diverse fondsen en eigen kas, he .reen in totaal 6.730.000 wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3