PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEMOCRATEN BEHALEN GROTE ZEGE Eisenhower: Verlies niet te verklaren Nieuwe zwavelzuurfabriek te Sas van Gent is reeds in gebruik BILT FRANSEN VOLGEN REBELLEN OP TUNESISCH GEBIED De uitslag STIJGING RIJSTPRIJS LEIDDE TOT RUMOER IN INDONESIË 201e jaargang - no. 262 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mai. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2QH. Bij verkiezingen in Verenigde Staten De Amerikaanse Democratische Partij heeft in de verkiezingen, waarbij alle zetels van het Huis van Afgevaardigden en een der de van die in de Senaat alsmede een aantal gouverneursposten op het spel stonden, een overweldigende meerderheid behaald. Amerika's (Republikeinse) president Dwight D. Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, niet te kunnen verklaren waarom de Republikeinen een dergelijke ne derlaag over de gehele linie leden, maar hij wilde de verklaring van vice-president Richard Nixon, dat de Republikeinen reeds nu voor de presidentsverkiezingen van 1960 moeten vechten wil het hun niet slecht vergaan, onderschrijven. Hij zei dat geen ver andering zal komen in de grondslagen van de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Adlai Stevenson, de Democratische kandi daat die in 1952 en 1956 door president Eisenhower werd versla gen, gaf als commentaar, dat het volk de Democraten een man daat heeft gegeven om „het land het leiderschap te verschaffen dat het in een gevaarlijke tijd nodig zal hebben". Hij voorspelde dat de Democraten nu meer invloed op het vaststellen van de buitenlandse politiek zullen hebben dan in het verleden. Democratische fractie sterkste sinds de jaren dertig De grote politieke verschuivingen van deze verkiezingen heeft de Democra ten de sterkste overheersing over het Congres gegeven sedert Roosevelts New Deal uit de dertiger jaren. Pre sident Eisenhower werd woensdag de eerste Amerikaanse president in de geschiedenis die tot driemaal toe met een Congres moet werken waar in de oppositiepartij de sterkste was en is. De samenstelling van de Senaat toont de grootste Democratische meerderheid sedert 1940, toen er 65 Democratische senatoren waren. In dat. jaar werd Roosevelt voor de der de maal president. De verhoudingen in het Huis vau Afgevaardigden to nen de grootste Democratische meer derheid sedert 193G, toen de partij 333 zetels bezette. In 1940 telde men 267 zetels. Republikeins lichtpunt De Democraten zijn van mening, dat de economische teruggang een grote factor voor hun overwinning was, hoewel de verkiezingen niet om dui delijk omlijnde kwesties werden ge voerd. Plaatselijke vraagstukken en persoonlijkheden speelden de voor naamste rol in de campagnes. Een dezer persoonlijkheden heeft gezorgd voor het' enige lichtpunt voor de Republikeinen bij deze verkiezingen: de overwinning van Nelson Rockefeller, de vijftigjari- Se kleinzoon van de oliekoning ohn D. Rockefeller, op de Demo cratische miljonair Averell Harri- man in de strijd om het gouver neurschap van de staat New-York. Al gauw gaf Harriman, die thans gouverneur is, zijn verlies toe, waar bij hij tegelijk Rockefeller geluk wenste. Rockefeller wordt door zijn verkiezing in een sterke positie ge plaatst voor het dingen naar de Re publikeinse kandidatuur voor het pre sidentschap in 1960, als hij die zou wensen. Tot dusver scheen het of vice-president Nixon de enige Repu blikeinse gegadigde zou zijn. In de staat Vermont werd voor het eerst sinds 1854 een Democraat naar het congres afgevaardigd. Kansen verkeken Een belangrijke persoonlijke kwestie speelde zich af in Califor nië, waar de bekende Republi keinse senator Knowland, die er kandidaat was voor het gouver neurschap, werd verslagen. De De- dat van alle Amerikaanse staten de grootste bevolkingsaanwas heeft en bijgevolg ook de snelst groeiende politieke invloed. Voor Knowland betekent de nederlaag de vernietiging van zijn kansen om in 1960 als Republikeins kan didaat voor het presidentschap op te treden. Calïfornië is de thuis- staat van vice-president Nixon. Goedgemutst President Eisenhower zei gisteren geen moeilijkheden te verwachten nu de Democraten hnn meerderheid in beide Huizen overgroot hebben. Hij zei altijd al met een door de democra ten beheerst congres gehandeld te hebben op een manier die hij het best voor het land achtte. Ondanks de ne derlaag van zijn partij was de presi dent naar het scheen in een uitste kend humeur. MORTIERVUUR BIJ SAKIET SIDI JOESSEF Krachtig protest bij ambassade te Tunis Huis van Afgevaardigden Hier zijn de Amerikaanse verkie zingsuitslagen, voor zover ze van nacht bekend waren voor het Huis van Afgevaardigden, waar thans 235 Democraten en 200 Re publikeinen zitting hebben, waren 279 Demoeraten en 151 Republi keinen gekozen. In twee districten, waar de uit slag nog niet volledig bekend was, hadden de Democraten een voor sprong, in twee andere de Repu blikeinen. In Little Rock was een Onafhankelijke gekozen. Senaat De Amerikaanse senaat zal als volgt worden samengesteld 62 (thans 49) Democraten en 34 (thans 47) Republikeinen. Er moe ten nog twee senatoren door Alas ka worden aangewezen. Bij de verkiezingen zijn 26 Demo craten en acht Republikeinen ge kozen. De Democraten wonnen dertien zetels, namelijk voor de staten Californië, Connecticut, Indiana, Maine, Michigan, Minnesota, Ne vada, New Jersey, Ohio, Utah en Wyoming één en voor West-Vir ginia twee. Gouverneurs Toen de uitslag van de verkiezin gen voor gouverneurs nog in één staat, Nebraska, onbekend was, hadden de Democraten 24 en de Republikeinen acht gouverneurs plaatsen. Hieronder is begrepen de staat Maine, waar reeds op 8 september werd gestemd. In acht staten veroverde een De mocraat de gouverneursplaats op een Republikein, ih vier vervangt een Republikein een Democraat. De thans onder een Democrati sche gouverneur gekomen staten zijn; Californië, Maryland, Neva da, New Mexico, Ohio, Züid-Da- kota, Wisconsin en Wyoming. De thans onder een Republikeinse gouverneur gekomen staten zijn Arizona, New York, Oregon en Rhode Island. Op 25 november zal in Alaska een gouverneur worden gekozen. Vaii Tunesische zijde is gisteravond medegedeeld, dat Franse strijdkrach ten ter sterkte van naar schatting twee regimenten en ondersteund door tanks Tunesïsch grondgebied waren binnengedrongen in het gebied van Boe Dsjaber. Dit zou zijn gebeurd bij - v;de achtervolging van Algerijnse op- mocraat Edmund Brown wordt de ato„dclincen. dI Tunesische minister nieuwe gouverneur van Califorme. ti„n«„iaodse zaken Mokkadem, heeft woensdagavond krachtig bij de Verstekelingen verheugd over beslissing De 87 Indonesische verstekelingen, aan wie door de Nederlandse rege ring toelating in Nederland was ge- vielgerd, doch die thans vergunning hebben gekregen zich in Nederlands Nieuw-Guinea te vestigen, kregen j gisteren van deze beslissing telegra- fisch bericht aan boord van de „Jo- han van Oldenbarnevëlt", die op het ogenblik in de haven van Melbourne ligt. De verstekelingen waren uitermate verheugd over de nieuwe wending, die hun lot heeft gekregen, en ston den juichend op het dek van het Ne derlandse schip. Het is nog niet be kend waar zij van boord zullen gaan. Het van bevriende zijde in Nederland afkomstige telegram met het heuglij ke nieuws werd op de „Johan van Ol- denbarnevelt" een half uur voor de aankomst in Melbourne ontvangen. Het werd aan de verstekelingen voor gelezen door hun geestelijke verzor ger, pastoor T. Homan, die zich gedu rende de reis over hen had ontfermd. Alle 37 verklaarden naar Nederlands Nieuw Guinea te willen gaan, doch te zullen blijven vechten voor toelating in Nederland. Franse ambassade geprotesteerd te gen „de schending van nationaal grondgebied door Franse landstrijd krachten", aldus werd te Tunis ver nomen. Het Tunesische ministerie van voorlichting heeft meegedeeld, dat er door Frans mortiervuur in Tu nesische legerkampen bij Sakiet Sidi Joessef dinsdagavond een Tu nesiër is gesneuveld en een ge wond. De grensschending door Franse troepen zou gisteren zijn gebeurd en volgens de laatste be richten zouden de Fransen tot drie kilometer op Tunesisch grondge bied zijn doorgedrongen. De Fran se troepen, die werden gesteund door mortiervuur en 42 tanks, waren verscheidene dorpen bin nengedrongen, waar zij huiszoe kingen hadden verricht, aldus Tu nesische zegslieden. In februari van dit jaar was Sakiet Sidi Joes sef het toneel van een Frans bom bardement. Woensdagochtend, heerste er ten huize van de familie Wagenveld te Rotter dam een nerveuze spanning. De fa milie verwachtte n.l. een telefoontje van haar dochter mevrouw Zeven- hergen, de honderdduizendste immi grante in Australië, dat als ge schenk werd aangeboden door de Australische regering. V.l.n.r.: vader moeder en broertje Dick opgewekt in gesprek nadat het gesprek eindelijk was doorgekomen Eyskens mag Belgisch kabinet formeren Koning Boudewijn van België heeft woensdag na het gebruikelijke over leg met de drie grote Belgische poli tieke partijen rooms-katholieken, socialisten en liberalen de aftre dende premier Gaston Eyskens ver zocht een nieuwe regering te vormen. Eyskens had dinsdag het ontslag van zijn homogene r.-k. minderheidsrege ring aan de koning aangeboden. Hij is van plan een coalitiekabinet van rooms-katholieken en liberalen te vor men, dat over een meerderheid in de Kamér van Volksvertegenwoordigers kan steunen. BESLUIT WAS NIET UIT TE VOEREN Regering zwicht voorlopig wordt rijst niet duurder De plaatsvervangend premier van Indonesië, Hardi, heeft woensdag avond in 't parlement medegedeeld^ dat de regering haar besluit om de prijs van. importrijst met 50 procent te verhogen, had „bevroren". Duide lijk werd gemaakt dat de oude prijs van 3,5 rp. per kg. zou worden ge handhaafd. Dit besluit werd genomen nadat de militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini, had bekendgemaakt, President Eisenhower was goed ge stemd toen hij zijn stembiljet in de bus stopte te Gettysburg waar zijn boerderij staat. Gisteren op zijn pers conferentie te Washington belaagde ■men hem met vragen over de oorza ken van de indrukwekkende neder laag die zijn Republikeinse partij heeft geleden. De president koii daar voor geen verklaring noemen, maar was nog even goed gestemd en voorts vol moed dat hij het met de grote Democratische meerderheid in het Congres wel zal klaren. Verdrag Euratom-V.S. wordt in Brussel ondertekend Het akkoord tot samenwerking op het gebied der kernenergie tussen Euratom en de Verenigde Staten van Amerika zal op zaterdag 8 november in Brussel worden ondertekend. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN IN V.S. GEKOZEN Deze afbeelding laat zien, hoe de i den tot aan de verkiezingen van deze krachtsverhoudingen van Democra-1 week. ten en Republikeinen zich ontwikkel „WARMSTE PLEKJE" VAN HEEL ZEELAND Als sluitstuk van na-oorlogse uitbreiding en vernieuwing De spitse, kanarie-gele „heuvels", die even buiten Sas van Gent langs de weg naar de Belgische plaats Zelzate oprijzen, passen beslist niet in het Zeeuws-Vlaamse landschap.... Daarvoor zijn deze „heuvels" van een te bijzondere samenstelling: bijna 10.000 ton hel-gele, ruwe zwavel. De schreeuwerige kleur van die compacte massa trekt als een sterke magneet de blikken van iedere voorbijganger, van voetganger tot automobilist. En daarmee wordt ieders belangstelling dan tegelijkertijd gericht op een nieuw bedrijf, dat daar even buiten Sas van Gent is ontstaan. Want ach ter al die gladde, gele „heuvels" torent een samenstel van bijna meters dikke buizen, ketels, tanks en droog- cn absorbietorens op. Al die buizen, ketels, tanks en torens vormen de nieuwe zwavelzuurfabriek van een naamloze vennootschap met een bijzonder weidse naam: de N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot Vervaardiging van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Produkten. Ditmaal komen de „chemische pro dukten" dus vooral in de belangstel ling, want op vrijdag 14 november zal de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot de nieuwe installatie officieel ingebruik stellen. De bedrijfsleiding beschouwt het gereedkomen van de nieuwe zwa velzuurfabriek als het sluitstuk van de na-oorlogse vernieuwingen. En er is na de bevrijding heel wat vernieuwd;.... de N.V. heeft in bei de afdelingen (spiegelglas- en fos- faatfabriek) na de oorlog negen miljoen gulden geïnvesteerd, een bedrag, dat voornamelijk werd besteed voor uitbreiding eu verbe tering van de chemische afdeling. Het uittrekken van dit bedrag was ook wel nodig, want de bedrijven la gen er na de bevrijding opvallend verwaarloosd bij. Verbazingwekkend was dat allerminst. Er was immers de laatste oorlogsjaren helemaal niet meer in gewerkt, van onderhoud was geen sprake, enkele bommen troffen de gebouwen, en uit België opruk kende Canadezen trokken over het terrein schietend in de richting van Sas van Gent. Er lag dan ook zowel in de spiegelglasfabriek, die al in 1904 opgericht was, als in de chemi sche fabriek, die in 1919 begon te draaien, heel wat op herstel te wach ten. Korrelen Vreemd was het daarom niet, dat de fabricage pas in 1947 weer op gang kwam. En al direct werden moderne re opvattingen in het bedrijf toege past. Zo werd de superfosfaatfabri- cage vernieuwd en later ging men er ook toe over de superfosfaat kunst mest te korrelen, waarmee de landbouw werd gediend, want super fosfaat kan nu eenmaal gemakkelij ker in korrelvorm dan als poeder uit gestrooid worden. Reeds voordat deze nieuwe zwavel zuurfabriek gereed was, werd ook het gehele transportsysteem ingrijpend gereorganiseerd. De hangbaan met hangende transportbakken, die in 1914 tot één van de modernste tran sportsystemen gerekend mocht wor den, moest nu verdwijnen. En dus werd deze bijna 6 kilometer lange hangbaan gesloopt.... Daarvoor in de plaats zijn nu gekomen; lopende ban den, Jaeobsladders, vrachtauto's, elevators en mechanische schoppen. Weinig mankracht Al eerder was ook een installatie in gebruik genomen voor het maken van fosforzuur, waaruit weer dubbel- superfosfaat in korrels sterk ge- (Zie slot peg. 2 kol. 1 dat hij het besluit van de minister van handel, Rachmat Muljoseno, be treffende verhoging van de rijstprijs niet kon uitvoeren. Hij maakte dit bekend in een decreet dat hij in Soerabaja uitgaf in zijn hoe danigheid van regionaal bestuurder tijdens de staat van oorlog. Het besluit was genomen teneinde de veiligheid en rust in de provincie te handhaven. Sarbini maakte verder bekend, dat hij ook niet twee andere opdrachten van Djakarta kon uitvoeren. De ene betrof een vermindering van twintig procent in de toewijzing van suiker voor de bevolking van de provincie. De andere zou voorzien in verschillen de rijstprijzen voor regeringsambte naren en voor de gewone bevolking. Er was grote politieke beroering ont staan na het regeringsbesluit om de grossiersprijs van importrijst te ver hogen. De regering heeft gisteravond verder beloofd de resolutie te bestuderen van parlementsleden inzake herzie ning van de overeenkomst met de Sowjet-Unie voor aankopen van 200.000 ton rijst tegen een prijs die 100.000 pond sterling hoger zou zijn dan wanneer deze hoeveelheid zou worden gekocht van de Chinese Volks republiek. Jhr. van Lawick Pabst van Nijevelt overleden In Apeldoorn is op 56-jarige leeftijd overleden kol. tit. b.d. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nije velt, intendant van het koninklijk pa leis en domein 't Loo en adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. Op 13 mei 1940 vergezelde hij konin gin Wilhelmina als ordonnans-offi cier naar Engeland. De overledene was Commandeur in de Huisorde van Oranje. VERWACHT. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. ZON EN MAAN 7 november Zon op 7.44 onder 17.03 Maan op 2.27 onder 15.07,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1