ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER DE HEER SCHENK WOENSDAG TE MIDDELBURG BEGRAVEN GEVALLEN VAN DRONKENSCHAP MET GELDBOETES BESTRAFT Uitkijken is de boodschap! VLISSINGER ZAT VRACHTAUTO LELIJK IN VAARWATER DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B ZEER GROTE BELANGSTELLING Gemeenschap leed groot verlies met dit heengaan Op de algemene begraafplaats te Middelburg is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer L. A. Schenk, die zondag op de leeftijd van 58 jaar overleed, ter aarde be steld. Deze droeve plechtigheid werd bijgewoond door een zeer groot aan tal belangstellenden, onder wie het voltallige college van B. en W. vao Middelburg en vele raadsleden. De aanwezigheid van deze vele autori teiten, vertegenwoordigers van be sturen, verenigingen en commissies, vrienden en bekenden was een over tuigend bewijs, dat de gemeenschap een groot verlies heeft geleden door het overlijden van de heer Schenk. Als eerste spreker voerde mr. W. L. Schenk, een broer van de overledene, het woord. Hij stipte aan, dat voor de heer Schenk ondanks zijn druk bezette leven, immer zijn gezin voor op stond. Namens het gemeentebestuur getuig de burgemeester mr. Joh. de Widt van de grote waardering en dank baarheid voor hetgeen de heer Schenk als lid van de gemeenteraad voor de Zeeuwse hoofdstad gedaan heeft. Mr. De Widt kenschetste de heer Schenk als een prettig raadslid, wiens adviezen in diverse commis sies op hoge prijs gesteld werden. Teneinde het aantal sprekers te be perken, voerde de burgemeester te vens het woord namens het Middel burgs Muziekkorps, waarvan de heer Schenk talrijke jaren bestuurslid was, het Middelburgs Dilettanten Toneel en de sociëteit „De Vergenoe ging". Tot slot hoopte mr. De Widt dat de grote rol, die de heer Schenk ln de gemeenschap vervulde, voor mevrouw Schenk en haar kinderen naast persoonlijke herinneringen, van waarde zal mogen zijn voor de toe komst. Namens het bestuur van de Middel burgse Nutsspaarbank sprak burge meester F. G. Sprenger van Oostka- pelle. Hij verklaarde, dat de heer Schenk gedurende 12 jaar de Nuts spaarbank met hart en ziel heeft hel pen opbouwen. IS'aast zijn bijzondere tact beschikte de heer Schenk over vele goede gaven, aldus de heer Sprenger, die hij in dienst van de spaarbank stelde. „De heer Schenk was een man met veel optimisme en daadkracht, die met weinig woorden veel kon zeg gen", aldus betoogde de voorzitter van- de vereniging van spaarbankdi- recteuren, mr. Brandsma. Deze ver klaarde vervolgens, dat men nooit te vergeefs een beroep op de heer Schenk hoefde te doen. „Wij verlie zen in hem een collega en vriend, voor wie zijn spaarbank veel bete kende", besloot de heer Brandsma. .receptie?... £SOIW COGNAC FL 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: H VAN TOOR IZ. VLAARDINGEH VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEOE SLIJTER Namens de Kon. Vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk" sprak de heer Chr. J. Mazure, die opmerkte, dat de heer Schenk eerst als secretaris en vervolgens als voorzitter immer een grote kring bestuurders om zich ver zamelde, die met veel liefde voor de vereniging werkte. „Dat gebeurde", aldus, de heer Mazure, „dank zij de inspiratie van de heer Schenk". Na méns het hoofdbestuur van de V.V. D. en de centrale Middelburg van de ze partij kenschetste Ir. M\ J. Stoel Feuerstein de heer Schenk als de rus tige „pool" in de partij. De heer Schenk wist altijd het juiste woord te vinden, dat de partijen tot elkaar bracht. „Figuren als de heer Schenk zijn vrij zeldzaam", aldus ir. Stoel Feuerstein, die verzekerde, dat de nagedachtenis van de overledene bij het hoofdbestuur en de vele liberale vrienden onuitwisbaar zal blijven. De heer J. Boldin, de beheerder van het bijkantoor te Oostburg betoogde, dat het personeel van de Nutsspaarbank in de heer Schenk een directeur verloor, (Advertentie) Van Nelle bestellen! waaraan allen veel te danken heb ben. „Hij had niet alleen warme belangstelling voor de spaarbank, maar ook voor ons allen persoon lijk", betoogde de heer Boidin. „Met name in de vereniging van Vrijzinnig-Hervormden heeft de heer Schenk zijn gaven van hoofd en hart ten volle kunnen ontplooien", aldus verklaarde de vice-voorzitter van de ze vereniging, mr. J. Moolenburgh. Mr. Moolenburgh betoogde, dat zijn vriendschappelijke wijze van omgang en zijn begrijpend hart tot in lengte van jaren in herinnering zullen blij ven. Tot slot sprak de heer J. A. Ta- venier namens de vele vrienden van de heer Schenk uit Middel burg en ook daarbuiten woorden ter nagedachtenis. „Hij had de gave om een sfeer te scheppen", aldus de heer Tavenier, „waaruit een hechte vriendschap ontstond" Het is een voorrecht een echte vriend te hebben. Zulk een vriend was de heer Schenk". Nadat aan de geopende groeve ds. I. J. van Houte het „Onze Vader" ge beden had, dankte de heer J. Schenk, de zoon van de overledene, voor de grote belangstelling. Er waren zeer veel bloemstukken. (Advertentie), •n KwalltQllsproduct wan do Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Dro|jlsten KANTONGERECHT MIDDELBURG Vlissingse Nutsspaarbank in september Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is gedu rende de maand oktober gedaald van 16.102.189,18 tot 16.099.572,17. Er werd gedurende de maand oktober in gelegd 789.334,46 en terugbetaald 791.951,47, zodat 2.617,01 meer werd terugbetaald. Het aantal nieu we rekeningen steeg met 340 tot 24438. Met schoolsparen werd inge legd 2.629,80 en de spaarbusjes le verden 5.594,80 op. Hoofdkantoor: inleg 486.442,99, te rug 512.901,33 tegoed 10.608.343,07 Souburg: inleg 32.134,89 terug 53.415,95, tegoed 880.227,67. Goes: inleg 165.257,18. terug 146.039,25, tegoed 3.098.802,86. Wolfaartsdijk: inleg 16.035.33 terug 9.061,86, tegoed 579.252,07. Terneuzen: inleg 26.647,40, terug 26.230,67, tegoed 440.756,95. Zaamslag: inleg 3.676,43, terug 2.062,73, tegoed 99.605.12. Axel: inleg 9.991,92, terug 7.218,53. tegoed 118.305,18. Noord-Beveland*tnleg 15.161,25, te rug 2.791,—, tegoed 102.194,97. Kapelle: inleg 24.337,02, texmg 21.886,—, tegoed 122.512,05. Examen. Voor de akte handwerken (akte U) slaagde te 's-Hertogenbosch, mejuf frouw A. Fermont te Axel. Voor het examen „Knippen eii Naaien" slaagdente Eindhoven de dames J. Wieland en J. Roose, beiden te Axel. Benzinetank motor geen zitplaats voor kind Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, stond woensdag morgen de los-werkman L. S. uit Middelburg wegens openbare dron kenschap terecht. Op 14 juli had de politie hem in „kennelijke staat" op de Houtkaai aangetroffen en vervolgens op 6 september op de Vismarkt. Zo als de verbalisant voor de kanton rechter verklaarde kon verdachte toen men hem de laatste keer op bracht niet meer op zijn benen staan. „Ze zoeken me en ik was niet zo .zat", zei de los-werkman tegen de kantonrechter. „Ik zoek mijn troost in café's omdat ik maar alleen ben". „Waarom steekt U er zelf geen stok je voor" zei de kantonrechter. „Hoe doe je dat?", vroeg verdachte. En ik doe toch nooit een mens kwaad". „U doet Uzelf kwaad" vond de kan tonrechter, „zowel lichamelijk als geestelijk". Ook de officier van justitie, mr. J. C. Andreae meende dat de drank een veel te grote rol speelt in het leven van verdachte. Toezicht van een con sultatiebureau leek de officier het beste. De kantom-echter vonniste cön- for.m de eis met twee boetes van f 20.alsmede twee maal 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toeziehtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. Ook de koopman A. J. B. uit Mid delburg moest zich voor dronken schap "op de openbare weg verant woorden. De kantonrechter wees er op, dat verdachte nu jammer genoeg een bres heeft geslagen in zijn goede bedoelingen om een kuur te onder gaan. „Ik heb er nu definitief een streep onder gezet" verklaarde de koopman van zijn kant. De kanton rechter veroordeelde B. conform de eis tot een boete van f 30.subs. 6 dagen. De fabrieksarbeider K. S. uit Ar- nemuidcn was na een bezoek aan het bloemencorso te Goes met en kele vrienden zijn dorst gaan les sen in enkele café's. Hij dronk echter meer dan goed voor hem was. „Voor iemand van 19 jaar is dit wel een heel kwaad ding" zei de kantonrechter. De officier van justitie gaf verdachte dan ook ernstig in overweging ermee op te houden en eiste f 25.subs. 5 dagen. Conform deze els vonniste de kantonrechter. De werktuigkundige N. V. uit Mid delburg had op 20 oktober acht ge wichten in zijn zaak, die niet van het vereiste ijknummer waren voorzien. De officier eiste voor deze overtre dingen acht maal 'n boete van f 1.50 subs. 8 dagen. De kantonrechter vond een boete van acht maal f 1.subs. 8 dagen genoeg. De commies J. L. M. B. uit Yerseke had op 20 augustus met zijn auto op 'n kruispunt bij de Kruiningse rijks weg geen voorrang verleend, waar door een vrachtauto op hem ingere den was. Verdachte verklaarde dat hij goed links en rechts had gekeken maar dat hij niets gezien had. Hier aan voegde hij toe dat het mogelijk is dat hij door de ondergaande zon de vrachtauto niet opgemerkt heeft. De officier eiste voor deze overtreding een boete van f 30.subs. 6 dagen. De kantonrechter vonniste conform de eis. De metselaar J. P. H. uit Halsteren werd bij verstek tot f 5.veroor deeld, omdat hij bij Riiland-Bath voorop de benzinetank van zijn mo torfiets'een kind liet zitten. Verdach te had tegen de verbalisant verklaard dat hij al grote tochten door Neder land had gemaakt zonder hiermee ooit last te hebben gehad. In een brief aan de kantonrechter had de verdachte geschreven dat het kind op een schuimrubber kussentje zat dat met twee riempjes aan de tank was bevestigt. Bovendien konden de voeten op twee beenbeschermers rus ten. De officier meende dat hier toch niet van zitplaats kon worden ge sproken en eiste f 5.subs. 1 dag, waarmee de kantonrechter het eens (Advertentie) .Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Oktober zacht en somber H (Van onze weerkundige I 11 medewerker.) P De oktobermaand heeft over L het algemeen overwegend p zacht weer gebracht. De ge- M middelde temperatuur bleef s vooral 's nachts hoog als ge- volg van de zware bewolking, waardoor het aantal uren M zonneschijn in De Bilt maar M op 67 uren kwam tegen nor- maal 105 uren. Op tten dagen s liet de zon zich in het geheel H niet zien. H Vooral in de eerste helft van de maand viel er dikwijls re- gen, hetgeen de bietencam- pagne niet ten goede kwam. In de laatste week bleef het H nagenoeg droog, Nergens ln het land kwam nachtvorst voor. s De neerslag die in oktober voor Zeeland normaal 72 mm bedraagt, werd op enkele plaatsen overschreden: Zo viel s er in Renesse 82 mm, Middel- burg 78, Aagtekerke 75, Aar- denburg en Vlissingen 62, s Borssele 72, Sas van Gent 86, Biezelinge 96, Kats 50, Goes 80, Cadzand 65 en te Sint- Maartensdijk 119 mm. De warmste dag in Zeeland was 4 oktober met 18 graden C.; op 29 en 31 oktober bleef het kwik bij 9 C. steken. p (Advertentie) Van Nelle bestellen! Nieuw kerkorgel in gebruik genomen Woensdagavond werd onder grote be langstelling het nieuwe kerkorgel in de gereformeerde kerk te Kamper land in gebruik genomen. Na opening door de plaatselijke predikant ds. A. J. Radder, volgde de eerste bespeling van het orgel door de organist, de heer J. W. C. Noordhoek. Hierna volgde de officiële overdracht aan de kerkeraad en gemeente door de voor zitter van de orgelcommissie, de heer I. Tange. Deze bracht dank aan de gemeente en de orgelbouwer, de fir ma B. Pels Zoon uit Alkmaar. Mr. A. Bouman uit Bussum, adviseur bij de uitvoering van dit werk, gaf een korte technische uiteenzetting en fe liciteerde de gemeente met het fraaie orgel. Gok de adviseur bracht enkele werken ten gehore. De genodigden van verschillende kerkelijke richtin- fen en ook de burgemeester, de heer van Halst, wenste de gemeente ge luk met het nieuwe orgel. Tot slot bespeelde de tweede organist, de heer P. J. de Putter, het instrument, waar na deze ingebruikneming door de heer Tange werd besloten met dank- Advertentie) Van Nelle bestellen! Een kleine demonstratie van het feit dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uitkijken als ze een balpen kopen. Ze vragen een BIC en krijgen 'm ook - BIC, de béste balpen! Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar wat. Erg onverscandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk handschrift en... de voordeligste balpen die u kunt kopen I Vraag altijd de échte BIC - en kijk liever twéé keer! let op: de naam BIC staat op de schacht KANTONRECHTER MIDDELBURG Een bromfiets is geen „elektrische haas" Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, stond woensdag morgen terecht de fabrieksarbeider A. van S. uit Vlissingen, die op 5 september jl., toen hij met zijn brom fiets vanaf de Poelendaelesingel te Middelburg de Nieuwe Vlissingseweg wilde opdraaien, op het nippertje aan een ernstig ongeval ontsnapte. Van S. kwam uxt de richting Stationsbrug. Ter hoogte van de melkfabriek keek hij achterom en zag een vrachtauto naderen, geladen met negen gietijze ren buizen. Terwijl de fabrieksarbei der bezig was naar links de ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg op te draaien, kwam hij tot de ontdekking, dat de vrachtauto vlak naast hem reed. Van S. gooide onmiddellijk zijn stuur om naar rechts, maar de vrachtauto moest toen al remmen. Tengevolge hiervan begonnen de buizen te wer ken, waarna er zeven elk met een gewicht van 400 kg op het wegdek vielen. Een der buizen viel op de ach terzijde van de bromfiets, terwijl ook een der benen van verdachte geraakt werd, waardoor hij enkele schaaf wonden opliep. Van S. stond nu terecht, omdat hij geen voorrang - verleend had aan de achter hem rijdende auto. Conform de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, veroordeelde de kan tonrechter hem tot een boete van ƒ25. De officier stipte vervolgens aan, dat ook de vrachtautochauffeur, A. L. uit Koudekerke, gevaarlijk gereden heeft. Mr. Andreae vond zelfs de schuld van L. nog groter dan die van Van S. Daarom vorderde de officier tegen L. ee nboete van 30 Mr. Moo lenburgh „schoor" beide weggebrui- kers over één kam en veroordeelde ook de chauffeur bij verstek tot een boete van 25. Wanneer er wind staat en ook zonder (Advertentie) Van Nelle bestellen! V rijhandelszone. De besprekingen over de Europe se vrijhandelszone zijn in een impasse geraakt. Amerikaanse functionarissen te Washington zien daarin een tegenslag, maar toch nog geen mislukking. Zij hopen nog dat tegen het einde van- het jaar een vrijhandelszone in West-Europa tot stand zal ko men. Zij verklaarden, dat de Amerikaanse regering teleurge steld is over de hinderpaal, die door de Franse afwijzing is ge schapen. Volgens sommige lei dende figuren in Frankrijk zou dit land als lid van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) dezelf de faciliteiten aan alle 117 leden van de O.E.E.S. dienen te verle nen als de vrijhandelszone door gaat. Wanneer Frankrijk deze verplichting nakomt, zullen zijn Eroaukten tegenover concurren- ie komen te staan van een om vang, die zij gevaarlijk achten en waartegen zij de regering ver zoeken hen te beschermen. Als Frankrijk niet aan alle lan den der O.E.E.S. dezelfde behan deling toestaat, zal de Franse handel op een andere wijze te lij den krijgen, daar de door de dis- criminatie getroffen landen onge twijfeld tegenmaatregelen zullen nemen en hun markten geheel of gedeeltelijk voor Franse goede ren zullen sluiten. Deze tegenovergestelde stromin gen voor economische belangen 'hebben bij vele verantwoordelijke Franse economische en officiële leiders de vraag doen rijzen of ondanks de officiële aankondi gingen het verdrag inzake de ge meenschappelijke markt op de voorziene wijze in werking zal treden. Plan van De Gaulle. Het- linkse weekblad ,,L' Express" beschuldigt de secretaris-generaal van de Navo, Paul Henri Spaak ervan, dat hij het nieuws over het plan van premier Charles de Gaulle voor een reorganisatie van het westelijke bondgenootschap aan de Duitse en Italiaanse rege ringen heeft doorgegeven. Een woordvoerdervan de Noord- Atlantische verdragsorganisatie heeft onmiddellijk gezegd dat de beschuldiging van ,,L' Express" volkomen ongegrond was. De se cretaris-generaal, aldus ,,L' Ex press", bevreesd dat het plan van de Franse' premier aan het Atlan tische bondgenootschap zou be rokkenen, stelde de Italiaanse en Duitse vertegenwoordiger bij de Navo ervan Fn kennis. Kort daarna had de Middellandse Zee-conferentie plaats. Enkele Franse bladen, die boos waren over de aanwezigheid van de Al gerijnse rebellen vielen de confe rentie in hun hoofdartikelen aan. Volgens ,,L' Express" deelde daarop de Italiaanse premier Fanfani, op zijn beurt boos, een Italiaans blad het plan van De Gaulle mee. Ook een Duits dag blad kon h.et plan publiceren. En zo ontstond het rumoer over dit plan van De Gaulle. Pasternak. De deining die Is ontstaan over de toekenning van de Nobelprijs voor literatuur aan Boris Paster nak en zijn weigering is nog niet verstomd. Alle New-Yorkse bla den hebben vorige week gewezen op de dwang die op Pasternak is uitgeoefend oni de Nobelprijs niet te aanvaarden. Zij herinneren in dit verband aan de handelwijze van Hitler, die zoals bekend drie Duitse geleerden verbood de No belprijs te accepteren. De „Daily News" besloot zijn commentaar op Pasternaks wei gering met de woorden: Ter at tentie van Kroesjtsjew: „Kijk hoe het met Hitler is" afgelopen". En de „New York Times" acht de overwinning van Kroestjtsjew een Pyrrhusoverwinning. Het Belgische blad „Le Peuple" vroeg zich af wat er van Goethe, de Cervantes, Shakespeare of Racine geworden zou zijn, indien ook zij aan officiële censuur onderworpen waren geweest. Het Duitse blad „General Anzeiger" beschuldigde de Russische overheid van gena deloze vervolging. V erkiezingsuitslagen De „New York Post" schreef woensdag, dat de beslissende De mocratische overwinning waar schijnlijk het einde zal betekenen van het tijdperk van Eisenhower. In zekere zin was dat tijdperk al geëindigd, namelijk toen de presi dent zich afwendde van het „mo derne republikanisme". De „New York Times" noemde de verkiezing van de republikein Rockefeller een welkom politiek resultaat. Het blad beschouwt Rockefeller als „een verfi'issende persoonlijkheid". Volgens het Amerikaanse blad „Washington Daily News" moet de nederlaag van de Republikeinen in de Amerikaanse verkiezingen worden toegeschreven aan de eco nomische achteruitgang die heeft geleid tot toeneming van de werk loosheid in de industrie, aan de voortdurende ontevredenheid van de boeren, de prijsverhogingen en de traditie, dat de aan de maöht zijnde partij stemmen verliest. dat, is het voor de gewone fietsers reuze gemakkelijk een bromfiets als „windscherm en trekker" te benut ten. Deze wijze van rijden is echter zeer gevaarlijk. De landbouwers knecht J. G. de R. üit Kapelle was in augustus jl. te 's Gravenpolder ge verbaliseerd, omdat hij op zijn fiets met te grote snelheid achter een bromfiets reed. „Voorovergebogen en snel trappend hield hij de bromfiets bij", verklaar de de verbalisant in zijn proces-ver baal. „De bromfiets fungeert dan ah een soort elektrische haas, waar achter de gewone fietsers met- groot élan gaan „hangen", ken schetste de officier deze wijze van rijden. „Het is buitengewoon ge vaarlijk", oordeelde mr. Andreae, die tegen de landbouwersknecht een waarschuwingsboete vorderde van 10. Verdachte had echter lie ver alleen maar een waarschuwing gehad. Want zo gevaarlijk vond hij liet niet. Dat vond de kanton rechter wel, zodat mr. Moolen burgh conform de eis van de offi cier vonniste. Het was een pronkstuk van een praal wagen, die de landbouwer J. P. N. uit Nisse had opgetuigd voor de afdeling 's-Heer-Arendskerke van de L.J.G. en die meedong naar een prijs in het Goese fruitcorso. Er waren veel on kosten aan de versiering besteed en deze creditpost werd voor landbou wer nog wat hoger, toen hij na af loop vgn het corso de wagen naar huis terugreed, echter zonder-achter- verliehting. Dat zag een politieman, die N. een bekeuring gaf. Omdat de opbouw van de praal wagen te groot was, had X. geen kans gezien om de voorgeschre ven verlichting aan te brengen, al dus vertelde hij de kantonrechter. De officier eiste een boete van 10, die nir. Moolenburgh, de om standigheden in aanmerking ne mend, reduceerde tot 6. Op 7 september jl. stond adjudant C. W. uit Westkapelle op de Noordweg tussen St-Laurens en Serooskerke, toen hij een bromfiets hoorde aanko men. „Die gaat flink hard", verklaar de de adjudant tegen de wachtmees ter, die hem vergezelde. Even later kwam de bromfiets voorbij, bestuurd door de 24-jarige Serooslterkse inwo ner J. W. De politiemannen sprongen op de motor en reden achter de brom fietser aan. Gedurende 600 meter de den ze dat en dc kilometerteller wees toen constant een snelheid aan van ruim 50 km. W. kreeg dus een bekeuring, omdat hij niet harder had mogen rijden dan de toegestane 40 km. „Als ik een pro ces-verbaal krijgt, ga ik voor", ver klaarde verdaente met grote stellig heid. „Desnoods in hoger beroep. Bo vendien zal ik er „de bond" voorspan nen", deelde hij de adjudant mee. Toen de zaak behandeld werd, bleek daar echter allemaal niets van geko men te zijn. „Een brommer is geen motor en als zodanig moet hij dan ook niet ge bruikt worden", verklaarde de offi cier. „Dat is veel te gevaarlijk". Mr. Andreae vorderde een boete van 20. waarmee mr. Moolenburgh akkoord ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13