Uitgeweken Russen werken aan pocket-uitgave „Dr. Zjiwago" Orgel Johanneskerk in Vlissingen gereed Goutje Kanbier uit Amersfoort t.v. - omroepster WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COU F ANT Amerikaanse verkiezingen Stand van de Amerikaanse verkie zingen hedenmorgen om 02.20 Ne derlandse tijd: SENAAT Democraten: gekozen 3 blijvende zetels 36 totaal 39: Republikeinen: gekozen 0 blijvende zetels 26 totaal 26. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Democraten: gekozen 93 (winst 1 voor democraten; Republikeinen: ge kozen 22. GOUVERNEURS: Democraten: gekozen 14; Republikei nen: gekozen 10. Veertigduizend vluchtelingen wonen nog in kampen Het aantal vluchtelingen dat in Europa onder bescherming van de Verenigde Naties staat is sinds 1954 van 300.000 tot 160.000 gedaald, zo heeft August Lindt, de hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen in zijn jaar lijks rapport aan de sociale com missie meegedeeld. Veertigduizend vluchtelingen wonen nog in kam pen. Men hoopt in 1959 en 1960 deze kampen te kunnen opheffen. Voor de verwezenlijking van dit plan verzocht de hoge commissaris zo spoedig mogelijk de benodigde f elden te verstrekken, n de afgelopen vier jaar heeft mén ongeveer 440.000 vluchtelingen door emigratie, vrijwillige repatriëring, naturalisatie of permanente vesti ging in de gemeenschap kunnen op nemen. Van de 200.000 Hongaren die na de mislukte opstand hun land hebben "verlaten, zijn er 16.700 vrij willig naar Hongarije teruggekeerd. Van de rest is 47 procent in "Europa gebleven en de rest naar landen overzee vertrokken, aldus het rap port over het vluchtelingenvraag stuk. Voorstel ziekenfondsraad verhoging premie bejaarden De Ziekenfondsraad heeft een voor stel van zijn commissie-bejaarden- verzekerïng aanvaard tot verhoging van de ziekenfondspremie voor de bejaarden. Als deze voorgestelde premie-verho ging doorgaat, zullen de bejaarden, die een inkomen hebben tot 2520 gul den per jaar 82 cent per week moe ten gaan betalen, in plaats van 67 cent. De anderen wier inkomen tus sen 2520 en 3530 gulden ligt, 1,64 gulden in plaats van 1,34 gulden. Het voorstel van de Ziekenfondsraad is aan de minister van Sociale Zaken ter goedkeuring voorgelegd, aldus 'n bericht in „De Volkskrant". VERENIGING VOOR CREMAT* A.V.V.L 60.000 LEDEN Na inz. van deze adv. als drukw. aan Hoofdbestuur Plant. Midden laan 58, Amsterdam-C. ontvangt U uitvoerige inlichtingen. VOOR ILLEGALE VERSPREIDING (Advertentie) Verscheidene exemplaren vonden weg van Expo naar Sowjet-Unie (Van onze parlementaire redacteur) Er heerst enige geheimzinnigheid rondom het boek „dokter Zji wago", waarvoor de Russische schrijver Boris Pasternak de Nobel-prijs voor literatuur is toegekend. In of bij het Vaticaans paviljoen op de wereldtentoonstelling in Brussel zijn 500 exem plaren aan Russische toeristen uitgereikt. Zij blijken gedrukt te zijn door de drukkerij Mouton in Den Haag naar een foto- copie, die door de heer R. van der Beek, vertegenwoordiger van de stichting „Vrede en Vrijheid" aan de drukkerij is afgestaan. Dat drukken is geschied, toen de firma Mouton met de Italiaanse uitgever van het boek dr. G. Feltrïnelli in onderhandeling was. Mouton meende, dat de heer Van der Beek de Italiaanse uit gever vertegenwoordigde. Mouton is er, zoals de directeur zelf heeft toegegeven, ingelopen. Inmiddels is nog steeds niet duidelijk geworden, hoe de heer Van der Beek de fotocopie in handen heeft gekre- Êen. Ook op een dinsdagmorgen in 'en Haag gehouden persconferentie van de anti-communistische wereld organisatie van uitgeweken Russen en de Hongaarse vereniging „Ma gyar Szo", is hieromtrent geen klaarheid gerezen, hoewel de kwes- tie-Pasternak een van de voornaam ste punten van bespreking uitmaakt. In elk geval leeft nu bij genoemde organisatie het voornemen om „dok ter Zjiwago" in de Russische taal te laten drukken op dun papier in een pocket uitgave, met de bedoeling het boek gratis onder tijdelijk in West- Europa verblijvende Russen te ver spreiden. De op de „Expo 1958" uit gereikte exemplaren in totaal 500 hebben via opvai'enden van in Westeuropese havens liggende Sow- jet-schepen, reeds voor het grootste deel hun weg naar Rusland gevon den. Ook de pocket-uitgave hoopt de organisatie op deze en andere wijze onder het Russische volk te brengen. Niet uit commerciële maar uitslui tend uit idealistische overwegingen. Naar het oordeel van de heer Gara- nin, lid van het uitvoerend bureau van de anti-communistische organisa tie, demonstreert het boek van Pas ternak de splitsing die zich onmis kenbaar voltrekt tussen de boven laag van het Russische volk, de in- telligentia, die naar vrijheid streeft en de rest van de onderdrukte bevol king. Er zijn nog meer aanwijzingen voor deze splitsing die zelfs Kroesjt- sjew niet kan tegenhouden. Er is in Rusland geen enkele grote bijeen komst meer of er worden illegaal anti-communistische blaadjes en pamfletten verspreid. Bovendien wordt in Rusland mondeling veel an ti-communistische propaganda ge maakt. Er is aan de organisatie gevraagd, zo deelde dr. Garanin o.a. mede, om illegale lectuur beschikbaar te stellen voor Russische industriële centra. Het verzoek kwam van vier Russische revolutionaire organisa ties. De organisatie wil proberen eraan te voldoen, al is het niet ge makkelijk de illegale lectuur in Rusland te krijgen. Wetsontwerp bijslag Indonesische pensioenen BIJ de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot het verlenen van een bijslag op bepaalde pensioe nen als omschreven in de toeslagwet Indische pensioenen 1956 in verband met de huurverhoging per 1 augus tus 1957. Bij de wet van 31 juli 1958, aldus de memorie van toelichting, is op grond van de per 1 augustus 1957 ingegane huurverhoging en de daardoor ge stegen kosten van levensonderhoud op de Nederlandse pensioenen een compensatie verleend in de vorm van een tijdelijke bijslag. Het nu inge diende wetsontwerp heeft ten doel op de Indonesische pensioenen, voor zo ver betrokkenen de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt, eenzelfde tij- delijke bijslag te verlenen. De kosten van dit voorstel worden voor de periode 1 augustus 1957 tot ultimo december 1958 geraamd op 2.400.000, waarvan 1.600.000 komt ten laste van de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken en 800.000 ten laste van die van het ministerie van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Er wordt met bekwame spoed ge werkt aan de aanleg van het nieuwe Stoekholmse vliegveld, dat de naam Ar- ianda zal dragen en waaraan in mei van dit jaar is begonnen. Men hoopt het vliegveld eind volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Het ligt veertig km ten noorden van Stockholm. Er komt om te beginnen een rolbaan van 2500 me ter land. Na volgende week zal de hervormde, gemeente in Vlissingen het harmo nium, dat nu al enkele jaren tijdens de kerkdiensten in de nieuwe Johan neskerk wordt gebruikt, voor dit be dehuis niet meer nodig hebben Want donderdagavond 13 november zal het nieuwe kerkorgel in deze kerk in gebruik worden genomen. Gloednieuw is dit kerkorgel eigenlijk niet, want men heeft gebruik ge maakt van het orgel uit de afgebro ken kerk aan de Wilhelminastraat. Wie zich echter dit „oude orgel" dat reeds in 1904 werd gebouwd door Mr. G. L. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zee land, heeft dinsdagmiddag in het uit breidingsplan ,JAalta" te Zierikzee de eerste paal geheid voor het nieu we scholencomplex, waarin een twee tal ulo-scholen ondergebracht zullen worden. (Foto P.Z.C.). GOUTJE KANBIER nam retourtje Bussum J. A. Goossens uit Leiden, slaag de ook voor de test. Zij zal ge- coached worden en te zijner tijd verschillende uitzendingen van het Amersfoortse meisje overnemen. Scheepvaartbond tegen boycot schepen onder goedkope vlag Het Internationale Scheepvaartver- bond heeft dinsdagavond te Londen bekendgemaakt, dat het tegen een boycot van schepen onder „goedko pe vlaggen" is. De bekendmaking was een commentaar op een voorstel tot boycot dat is uitgegaan van het Internationale Verbond van Trans portarbeiders. Het internationale verbond van transportarbeiders heeft een boycot voorgesteld op schepen, waarop de lonen en arbeidsvoorwaarden niet zijn geregeld door een collectieve arbeids overeenkomst, die door het verbond wordt erkend. Reina Prinsen Geerligsprijs dit jaar niet toegekend De jury voor de Reina Prinsen Geerligprijs 1958 heeft uit 47 inzen dingen uit Nederland en België geen werk kunnen aanwijzen dat vol doende oorspronkelijkheid en lite raire waarde had om met deze prijs bekroond te worden. De jury werd gevormd door Anna Blaman, Clara Eggink, Antoon Coolen, Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. De duizenden kijkers, die heden avond hun t.v.-toestel zullen in schakelen, kunnen kennis maken met de nieuwe televisie-omroep- ster, die de A.V.R.O. zaterdag heeft aangesteld. Het is de 22- jarïge Goutje Kanbier, een Amers- foorts meisje, dat vol goede moed haar nieuwe (moeilijke) taak op zich neemt. Ze weet eigenlijk nog maar heel weinig van televisie. Toen ze een maand of wat geleden naar Nederland kwam, had ze nog nooit een beeldbuis gezien. En in de paar maanden, dat ze nu in Amersfoort woont, zag ze nog maar twee keer een televisie-uit zending. Het is wel een bewijs van het vertrouwen, dat de A.V.R.O. in haar stelt., dat ze zon der zelfs maar een week te coachen zoals met andere om- roepsters .soms maanden gebeurt deze Goutje op de camera's los laten. Het is allemaal nogal gemakke lijk gegaan met Goutje Kanbier. Ze werd op Curagao geboren, waar haar vader bij de oliewin ning werkzaam is. Na haar school opleiding werd ze onderwijzeres. En omdat ze aardig kon zingen, viel de aandacht op haar. Ze speelt gitaar en accordeon en toen zé eens een liedje meeneuriede, vonden vrienden, dat ze best eens bij een bandje kon optreden. Ze werd al spoedig de vaste zangeres bij The Lubricators. In die rol trad ze ook op voor de Curagaose ra dio. Men vroeg haar daarna eeffl kinderprogramma te verzorgen en toen een Amerikaanse filmmaat schappij een groots opgezette film ging maken onder leiding van Louis de Rochemont en daarvoor een meisje nodig was, dat de rol kon spelen van een Noors dame tje op een opleidingsschip, werd mej. Kanbier gekozen. Samen met sterren van de eerste orde Pa- blo Casals en Terry Gilkinson traden in de film op. die in het allernieuwste systeem, Cinamiracle werd opgenomen stond ze voor de filmcamera's. Ze bleef gewoon als onderwijzeres werken, maai de smaak had ze te pakken. Zo kwam Goutje Kanbier in augustus naar Nederland, omdat haar ouders met verlof gingen. En Goutje zocht een betrekking. Er ging haar een lichtje op, toen ze voor het eerst van haar leven een televisie-uitzending zag. Dat lijkt me een leuke baan, moet ze toen gezegd hebben: televisie-om- roepster. Het geluk was met haar want de kijkers, waarbij ze die avond op t.v.-visite was, vertelder dat A.V.R.O.-omroepster Ageeth Scherphuis een poosje op nonactief gaat, omdat ze haar eerste baby verwacht. Ze nam een retourtje Bussum om eens met de A.V.R.O. te praten. Het gevolg daarvan weet ze sinds zaterdag: voorlopig zal Goutje Kanbier Ageeth ver vangen. Een ander meisje, mej. de destijds bekende en bekwame or gelbouwer, de firma Van Dam in Leeuwarden herinnert, zal zich nauwelijks kunnen voorstellen, dat dit muziekinstrument-anno-1904 en het nieuwe orgel-van-nu één en het zelfde zijn.... Orgelbouwer Flentrop uit Zaandam heeft het orgel uit de kerk aan de Wilhelminastraat na melijk geheel aangepast aan de mo derne vormgeving in de Johannes kerk. Bij de opbouw was het onder meer nodig deze opbouw te verlagen en hierdoor werden enkele wijzigingen aangebracht in de registers. Het fraaie instrument heeft een prachtige klank. Een bijzonderheid is nog, dat het oude orgel 1053 .nijpen had, ter wijl er thans 1093 zijn. Overigens heeft men niet alleen uit economische overwegingen er was een prijsverschil van 30.000.— besloten het oude or gel opnieuw op te bouwen, maar bovendien wilde men een blijk van medeleven in stand houden: het orgel uit de kerk aan de Wilhel minastraat was een geschenk A'an wijlen de familie Blum-De Niet. Nu de opbouw gereed is, zal het or- - gel dus donderdagavond 13 november in gebruik worden genomen. De pre sident van het college der ouderling kerkvoogden zal het instrument aan de gemeente overdragen, waarna de voorzitter van de wijkkerkeraad- nóord het orgel zal aanvaarden. Na de ingebruikneming zal de heer Wil lem Hülsmann, organist te Amers foort en lid van de orgelcommissie der Nederlands Hervormde Kerk, het orgel bespelen. Hij zal onder meer werken uitvoeren van Joh. S. Bach en van Joh. G. Walther. (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7