PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERSTEKELINGEN NAAR NIEUW-GUINEA Paus Johannes XXIII plechtig gekroond BILT Schikkingsvoorstel over „37" aanvaard Colijnsplaat thuishaven garnalenvissers? Vandaag... GROTE BRAND IN GEBOUW OP VLIEGVELD VAN BRUSSEL VERWACHT., 201e jaargang - no. 261 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: w de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23-cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9. tel 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Bereidverklaring mag geen precedent scheppen (Van onze Haagse redactie.) De regering lieeft liet schikkingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank, jhr. inr. G. Witsen Elias, om de 37 Indo nesische verstekelingen in Nederlands Nieuw-Guinea toe te laten, aanvaard. De landsadvocaat, mr. G. J. Scholten, deelde dit dinsdag mede tijdens de voortgezette behandeling van het kort geding, dat de verstekelingen hadden ingesteld tegen de staat der Nederlanden. Nadat mr. Scholten zijn verklaring had afge legd, stelde de president, dat het schikkingsvoorstel was aan vaard en dat daardoor de zaak werd geroyeerd. Aan het begin van de voortgezette behandeling stelde de rechtbank-pre sident aan mr. A. G. Maris, de pleiter van de verstekelingen, de vraag of hij mocht aannemen, dat zijn clienten bereid waren als vrije burgers naar Nederlands-Nieuw-Guinea te gaan. Nadat mr. Maris gezegd had dit te kunnen verklaren, gaf de president het woord aan mr. Scholten, die het volgende mededeelde: „De regering heeft de mogelijkheid om de verstekelingen naar Nederlands Nieuw-Guinea over te brengen, ern stig overwogen. Zij blijft in beginsel van mening, dat deze mensen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar het land van inscheping be horen te worden teruggezonden. De de door de president gesuggereerde ontwikkeling zou echter volstrekt in cidenteel zijn, zowel wat betreft de houding van de regering jegens ver stekelingen en anderen, die langs niet legale weg naar Nederland komen als ten aanzien van vestiging van In donesiërs in Nederlands Nieuw- Gui- Langer leven Een Amerikaanse psychiater heeft kort geleden een heel bijzondere diagnose gesteld. Hij peinsde over de vraag waarom vrouwen dik wijls langer leven dan mannen. Vrou wen, zo constateerde hij, hebben een natuurlijke gave om onlust- en haat gevoelens af te reageren door te bab belen en te roddelen. Dat bevordert de gezondheid en verlengt het leven. Mannen zijn te zwijgzaam. Ze hou den hun mond, blazen geen stoom af enverkorten hun leven. Dat schreef de Amerikaanse psychiater. Op zulke algemene uitspraken is al tijd heel wat af t^dingen. Die zwijg zaamheid van de man is althans in vergaderingen geen bewezen feit en roddelen is er helaas ook dikwijls bij. Maar het is toch mogelijk, dat vrouwen op vlottere wijze dan man nen haar onlustgevoelens wegwerken door gebabbel en dan is het zaak voor de belanghebbende mannen om met die eigenschap rekening te hou den. Deze zomer zijn er in de kringen van de huisvrouwen nogal wat onlust-gevoelens gespuid over leveranciers, die met- vakantie gingen ook in Zeeland. In sommige steden hadden de melkboeren het gedaan en een enkele keer waren het de bak kers. Er is over die leveranciers heel wat gepraat en ongetwijfeld hebben ze aan de dames cliëntèle veel moe ten uitleggen. Men begreep de vakan tieregelingen niet altijd en men vond drie weken achtereen zelf-melkhalen een ietsje overdreven, ook al wenste men de melkboer graag een prettige vakantie toe. In Amstelveen en dat was dan ge lukkig buiten Zeeland kwamen de huisvrouwen in verzet, omdat ze tij dens de bakkersvakantie niet alleen het brood zelf moesten afhalen, maar bovendien nog een cent extra hadden te betalen vanwege de vakantie-uit kering aan de bakkersgezellen en broodbezorgers! Het is duidelijk, dat hier sprake is van een „vakantiebezorg-pro- bleem" en wil dat probleem vol gend jaar prettig opgelost worden, dan zal men er goed aan doen reeds deze winter in de betrokken organisa ties een betere regeling voor te be reiden. Dat zal dan een regeling moe ten zijn, waarbij men klachten zo veel mogelijk vermijdt en de on lustgevoelens van de huisvrouwen niet prikkelt. De dames mogen dan die onlust-gevoelens via gebabbel op grootse wijze weten om te zetten in een verlengde levensduur, het blijft voor een leverancier geen aangename sensatie om onderwerp van dat vrou welijke gesprek te zijn. Toch is er een eenvoudige weg om klachten zoveel mogelijk te ver mijden en dat is de weg van overleg. Indien de leveranciers er toe konden komen hun vakantieregelin gen en hun bezorgproblemen te be spreken met de besturen van huis vrouwenverenigingen, vrouwenorga nisaties, of de Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening, dan zou er weder zijds veel meer begrip ontstaan en dan zouden er regelingen uit de bus komen, die minder prikkelend zouden zijn voor de" onlustgevoelens. In ze kere zin hebben de dames recht op zo'n gesprek. Zij zijn de consumenten en consumenten mogen meespreken, niet alleen over de prijs en de kwali teit van een produkt, maar ook over de bezorging. Wij bevelen dit overleg nadrukkelijk aanhet kan alleen maar leiden tot groter vakantiegenot! Daarbij zou in overeenstemming met de desbetreffende mededeling van de president vaststaan, dat een bereidverklaring geen prece dent schept, zodat door niemand daaruit mag worden afgeleid, dat de door de regering ingenomen rechtsopvatting, in het bijzonder wat betreft artikel 24 van het uni- statuut ook maar enigszins is prijsgegeven. Bij de behandeling van de interpella tie van mej. Ten Broecke Hoekstra is door de minister van justitie aan gegeven dat de regering haar stand punt nader zou bepalen, indien zich nieuwe omstandigheden voordeden. Zulk een omstandigheid is het schik- heeft in het universiteits- museum (Trans) te Utrecht de opening plaats van een tentoon- stelling „100 jaar oogheelkun- de", welke expositie (tot 6 de- n cember) te bezichtigen is. Zij is ingericht ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het door de beroemde fisioloog prof. F. C. Donders te Utrecht gestichte „Nederlands Gasthuis voor ooglijders''. wordt Sir Winston Church ill te Parijs verwacht, waar hij morgen uit handen van gene raal De Gaulle het Franse Be- vrijdingskruis zal ontvangen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIK kingsvoorstel van de president, zoals dit gevolgd is door de uitgesproken wil van de verstekelingen om naar Nieuw-Guinea te gaan. Al deze omstandigheden in aanmer king nemend, is de regering in dit bijzondere geval bereid het schik kingsvoorstel te aanvaarden". Na afloop van de zitting werd ir. Mamoesama en ook mr. Maris door vele belangstéllenden geluk gewenst. De verstekelingen waren van het schikkingsgeval nog niet op de hoogte, doch ir. Mamoesama verklaarde gemachtigd te zijn al le beslissingen te aanvaarden, die voorkomen, dat de verstekelingen naar Indonesië worden terugge bracht. Vliegtuig met atoomwapen aan boord neergestort Een Amerikaanse middelzware b-47 bommenwerper met een kernwapen aan boord is dinsdag in Texas dade lijk na de start in brand geraakt en neergestort. Het wapen ontplofte niet. Van de vier inzittenden wisten drie zich met valschermen in veilig heid te stellen. De vierde, de vlieger, kwam om het leven. Het toestel was opgestegen van een vliegveld bij Abi lene. Het bereikte een hoogte van 450 meter en stortte acht kilometer van de startbaan neer. bij reddingswerk Dinsdagavond is in het nieuwe pas sagiersgebouw op het vliegveld te Brussel een grote brand uitgebroken. Na korte tijd stond ook de verkeers toren op het dak van het gebouw in lichter laaie. Tien mensen werden door de vuurzee van de begane grond afgesneden en vluchtten naar 't dak van het gebouw van zes verdiepin gen. De in allerijl gealarmeerde brand weer wist met behulp van grote lad ders acht mensen van het dak te redden, de twee laatsten werden ge red door een hefschroefvliegtuig, be stuurd door de Sabena-vlieger Ge rard Tremerie, die tijdens de over stromingsramp in februari 1953 tien tallen mensen heeft gered. Door Londen trok maandag een zeer merkwaardig groepje, dat op deze fo to te zien is. Een aantal kleurlingen droeg het charmante West Indische meisje CleDupont over een straat bij Waterloo station, terwijl zij in een 80 jaar oud met krullen versierd ko peren ledikant lag. Het ledikant was juist in Londen aangekomen van de r Virgin-eilanden, waar het is gebruikt voor het maken van belangrijke op- namen voor de film „Virgin Island" en werd op deze spectaculaire wijze overgebracht naar het hoofdkantoor van de „British Lion Films". brand van het vliegveld Melsbroeck vertrok, was dat naar Montreal en New York. Het toestel startte om tien uur 's avonds, enkele minuten voor het uitbreken van de brand. De lijntoestellen uit Londen, Parijs, Amsterdam en Frankfort zijn veilig geland in het schijnsel van het bran dende gebouw. De passagiers verlie ten door een geïmproviseerde douane- en immigratiecontrole het terrein. De brand is waarschijnlijk het ge volg van een ontploffing van een ver- warmingsstel in de lokalen van de weerkundige dienst. Verscheidene brandweerlieden liepen lichte ver wondingen op. „Sterke man" Aref in Bagdad gearresteerd De Iraakse ambassadeur in West- Duitsland en voormalig plaatsver vangend premier van Irak, kol. Ad- doel Salam Mohammed Aref is giste ren, toen hij zonder machtiging der regering in Bagdad terugkeerde uit Bonn, gearresteerd. Radio Bagdad verklaarde dat de arrestatie geschied is in het openbaar belang en wegens Arefs herhaalde pogingen de open bare veiligheid in gevaar te brengen. Hieraan werd toegevoegd dat de vroegere opperbevelhebber van het Iraakse leger voor de rechter ge bracht zal worden. Nog zacht novemberweer m (Van onze weerkundige medewerker) H In de middag stijgt de tempe- ratuur tot 11 a 12 graden Cel- ij sius, hetgeen voor november aan de zachte kant is. Dit rus- tige en vrij zachte weer hou- H den we nog even, want ons land ligt tussen een hogedruk- gebied, dat zich boven Scandi- navië ontwikkelt en een re- gengebied boven Engeland. Dit laatste komt maar weinig meer naar het oosten, zodat de kans op regen klein blijft. Verder naar het zuiden is het no| H warmer, want in Spanje were gistermiddag nog 23 graden E Celsius gemeten. In geheel Scandinavië vertoont de tem- peratuur een daling en er komt in het noordwesten van Rus- s land 's nachts strenge vorst voor. Voorlopig zal deze koude lucht West-Europa nog niet bereiken, zodat wij de eerstko- mende dagen over het herfst- weer nog niet te klagen heb- ben. Wel kan er plaatselijk weer mist ontstaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KWART MILJOEN MENSEN OP ST. PIETERSPLEIN Missionering als voornaamste taak Paus Johannes XXin is gisteren om één uur in de buitenloggia van de Sïnt-Pieter met de tiara gekroond, onder de enthousiaste toejuichingen van zeker een kwart miljoen mensen die op het Sint-Pietersplein verza meld waren. Terstond daarna gaf de paus zijn zegen „Urbï et Orbi" aan stad eil wereld. Te half één, na de beëindiging van de pontificale mis in de Sint-Pieter was de processie uit de basiliek ver trokken om de paus naar de loggia te brengen, waar hij om zeven minu ten voor één verscheen. Terwijl hij, op de sedia gestatoria, uit de basiliek werd gedragen, juich ten de dertigduizend mensen die bij de mis tegenwoordig waren geweest, hem zonder ophouden toe. Er werd orgelmuziek van Palestrina gespeeld en op zilveren trompetten geblazen. Tevoren was de paus, volgens oude gewoonte, door de aartspriester van de basiliek, kardinaal Teaeschini, een In Genève geen akkoord over agenda bereikt Er is, naar te Genève wordt verno men met betrekking tot de conferen tie over een eventueel staken van de kernwapenproeven, nog géén over eenstemming bereikt bij de bespre kingen over een agenda. DEFINITIEVE BESLISSING EERST IN VOORJAAR 19S9 Vruchtbare bespreking van „Zevibel" m Den Haag COLIJNSPLAAT OP NOORD- BEVELAND wordt zeer waar schijnlijk de nieuwe thuishaven van de Zeeuwse garnalenvissers uit Arnemuiden, Tholen en Vee- re, die hun zeebanket thans (nog) in laatst genoemd stadje verhandelen. Deze voor de Zeeuwse visserij zo belangrijke beslissing die overigens nog niet definitief is, is het resultaat van een bespreking tussen de Ver eniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevi bel) enerzijds en de directeur- generaal van de waterstaat, ir. A. G. Maris en de secretaris van de Commissie ingevolge artikel 8 van de Deltawet, mr. A. H. Heering, anderzijds. Bij deze bespreking, die dinsdag in Den Haag is gevoerd en ruim een uur in beslag heeft genomen, waren van Zeeuwse zijde tegenwoordig: de voor zitter van Zevibel, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, het lid J. Siereveld uit Arnemuiden, tevens voorzitter van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten" en het adviserend lid, burgemeester W. H. van der Heide van Arnemuiden. Ook de secretaris van de Stichting Neder landse Visserij, drs. J. Floor, woonde de bespreking bij. „Bijzonder vruchtdragend en hoopgevend", zo kenschetste een enthousiaste burgemeester v. d. Heide het onderhoud met ir. Ma- ris. De directeur-generaal van de waterstaat toonde zich zeer ver heugd over de eenheid, die de gar nalenvissers hebben gedemon streerd met betrekking tot de keu ze van een „voorlopige" thuisha ven in Colijnsplaat. Voorlopig, om dat na de afsluiting van de Oos- terschelde (rond het jaar 1978) een andere oplossing dient te wor den nagestreefd. Tijdens de bespreking overhandigden de vertegenwoordigers van Zevibel aan ir. Maris een door alle schippers- eigenaren yan de 31 garnalenvaartui gen ondertekend schrijven, waarin deze wijzen op de grote moeilijkheden die deze categorie van Zeeuwse vis sers staat te wachten na afsluiting van het Veerse Gat eind 1960 of be gin 1961. Zij dringen er daarin tevens op aan als voorlopige oplossing de haven van .Colijnsplaat te kiezen. Verder staan zij op het standpunt, dat verbetering van de huidige vloot dient te geschieden door van regeringswe- fe aanvaardbare kredieten beschik- aar te stellen. Dit zal zijn beslag moeten krijgen vóór afsluiting van de Oosterschelde. De inrichting van de haven van Burglisluis wijzen de schip pers-eigenaren van de garnalensche- pen van de hand in verband met de ongunstige ligging van deze plaats ten opzichte van het afzetgebied in België en Frankrijk. „Dit laatste punt de inrichting van de haven van Burghsluis is tijdens de bespreking met ir. Maris niet ter sprake gekomen. Ir. Maris was er van overtuigd, dat de keuze op Co lijnsplaat dient te vallen", deelde on ze zegsman ons mede. Overigens zal eerst in het voorjaar van 1959 een de finitieve beslissing worden genomen met betrekking tot de havenkwestie van Colijnsplaat. Tot die tijd moeten de garnalen vissers nog geduld hebben. Het- ?;een hun overigens niet zo moei- ijk zal vallen, zij al enkele ,'ezien het feit, dat jaren in 't duisti rond rondtasten...Het lijkt er nu echter op, dat men eindelijk uit de impasse is geraakt! V oorzieningen Ir. Maris deelde tijdens de bijeen komst van gisteren tevens mede, dat wanneer begin 1959 een gunstige be slissing is genomen, onmiddellijk zal worden begonnen met de uitvoering van de nodige werken aan de haven van Colijnsplaat. Hij had goede hoop, dat alle voorzieningen nog vóór de af sluiting van het Veerse Gat zouden kunnen worden getroffen. Wat zijn nu deze voorzieningen? De haven van Colijnsplaat, die bij laag water geheel droog komt te vallen, is 120 meter lang en 40 meter breed. De outillage is zodanig, dat zij geenszins is berekend op een aantal van ruim 30 vissersvaartuigen. Er zullen dus heel wat werken aan de haven moeten worden uitgevoerd alvorens zij ge schikt is als thuishaven voor de gar nalenvissers van Arnemuiden, Tholen en Veere. Aangenomen mag worden, dat de havenverbetering een bedrag (Zie slot pag. 5 kol. I zijden beurs overhandigd met 25 oude munten als „stipendium"voor een „goed gezongen mis". Tijdens de pontificale mis, die door de paus werd opgedragen, las hij in het latijn zijn kroningsrede voor. In deze rede berispte hij degenen die „van de paus verwachten dat hij een staatsman, diplomaat, geleerde, een organisator van collectief leven" zij. Het centrale punt van zijn taak, aldus zei de paus, was „de ijver van de goede herder". De goede herder moet moedig en standvastig zijn tot het uiterste offer. De paus haalde Johannes 10 vers 16 aan, waar staat: „en er zal één schaap stal zijn en één herder". „Dit is het missioneringsprobleem in al zijn uitgebreidheid en schoonheid. Dit is de zorg van de paus van Rome, de eerste, ofschoon niet de enige. Er zijn nog vele andere van gelijk belang. Maar de geest waar in iemand handelt is nog van gro ter belang dan het handelen zelf. Elk pontificaat krijgt zijn aan schijn van dat van hem die het verpersoonlijkt en vertegenwoor digt", aldus de paus. „Het aan schijn van alle pausen weerspie gelt zich in het aanschijn van Christus". Paus Johannes smeekte de gelovi gen van de gehele wereld voor hem te bidden opdat hij deemoedig en nederig zou zijn. EERSTE AUDIËNTIE Drieëneenhalf uur na zijn kroning heeft paus Johannes de 23ste dinsdag zijn eerste algemene audiëntie gehou den. Hij stond deze toe aan duizen den pelgrims uit het aartsbisdom Ve netië en uit Lombardije waar hij ge boren is. Voor zijn verheffing tot paus was Johannes de 23ste aartsbis schop van Venetië. Tegen het einde van de audiëntie brak de paus in tra nen uit. „U kunt mijn gevoelens be grijpen", zo zei hij. „In mijn binnen ste hoor ik zo vaak en duidelijk zeg gen: je zal Venetië en je geboorte stad nooit meer terugzien". De paus droogde toen zijn tranen en vervolgde: „Maar wat kon ik doen? De wil van God, door de kardinalen geuit, manifesteerde zich duidelijk. Had ik kunnen zeggen „neen", ik wil in Venetië of Bergamo blijven? Neen, dat had ik niet kunnen doen". Foto boven: Paus Johannes XXIII gezeten op zijn troon in de St. Pie tersbasiliek te Rome om de hulde van de kardinalen in ontvangst te nemen. Onder: de nieuwe paus wordt door de kardinalen gehuldigd. Overwegend droog weer met plaatse lijke mist. Weinig wind en iets lage re temperaturen. ZON EN MAAN 6 november Zon op 7.42 onder 17.04 Maan op. 1.U onder 14.39,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1