m mm President Haagse rechtbank: Laat 37 verstekelingen op Nw. Guinea toe Pauskroning vol van tradities VLIEGTUIGWRAK NA 13 JAAR IN NIEUW-GUINEA GEVONDEN A Wd n Russen willen controleposten op hun gebied toestaan DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KORT GEDING OVER TERUGZENDING Schikkingsvoorstel door eisers met sympathie ontvangen (Van een speciale verslaggever De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. C. Witsen Elias heeft maandagmorgen bij de behandeling van het korte geding tussen de 37 Indonesische verstekelingen en de staat der Neder landen een schikking voorgesteld, in dien zin, dat de regering de verstekelingen zal toelaten in Nederlands Nieuw-Guinea. Mr. A. G. Maris, optredende namens de verstekelingen, verklaarde, na ruggespraak met ir. Manoesama, die in de zaal aanwezig was, dat zijn cliënten met sympathie staan tegenover het idee van de president, onder voorwaarde, dat zij in Nederlands Nieuw- Guinea vrije mensen zullen zijn. De president verzocht hierop de vertegenwoordiger van de staat, mr. G. J. Scholten, op korte termijn met de regering over zijn voorstel in overleg te treden en hij bepaalde, dat het kort geding vandaag om kwart voor elf zal worden voortgezet. Jhr. mr. Witsen Elias wees er op, dat I publieke recht valt. Aan de hand van de wet hem toestaat te trachten een I de parlementaire geschiedenis be- toogde hij voorts, dat in 1951 bij de behandeling van de wet tot na dere regeling van het Nederlander schap en het ingezetenschap, de toenmalige regering in haar memo- minnelijke schikking tussen de par tijen te bereiken. In het midden la tende de vraag waarom de 37 ver stekelingen hun land hebben verla ten, alsmede of zij al of niet een binding hebben met Nederland, be twijfelde hij wel of deze mensen in Nederland ooit zouden aarden. Zij zijn in Indonesië geboren en op gevoed en de president achtte het dubieus te zeggen, dat de 37 verste kelingen hier ooit wortel zouden schieten. Is het niet beter, dat deze mensen gaan naar een land, waar zij zich beter thuis zullen voelen dan in Ne derland? Hierbij dacht de president aan Nederlands Nieuw-Guinea. Mr. Witsen Elias merkte op, dat als de regering hiertoe zou besluiten dit niet "betekent dat nu voortaan iedere verstekeling uit Indonesië het recht zou hebben via Nederland in Neder lands Nieuw-Guinea te worden toege laten. De president wees er verder op, dat deze zaak grote ruchtbaarheid heeft gekregen, een ruchtbaarheid, die voor de 37 man wel eens ongunstige tevolgen kan hebben. Er bestond aarom volgens de president een bij zondere reden om in deze zaak een schikking te treffen. Tevoren had mr. A. G. Maris ge steld. dat de 37 .verstekelingen op grond van artikel 24 van het Unie-statuut recht hadden in Ne derland te worden toegelaten Naar de mening van mr. Maris staan Indonesiërs en Nederlan ders, wat de staatkundige er burgerlijke rechten betreft, inge volge dit artikel met elkaar ge lijk Deze burgerlijke vechten houden in, aldus mr. Maris, ten eerste de vrij heid van persoon en ten tweede de vrijheid zich in Nederland te vesti gen en zich daar vrij te bewegen. Ten onrechte, zo betoogde mr. Ma- ris, heeft de Nederlandse regering de verstekelingen als vreemdelingen beschouwd. Hier is door de regering dus een onrechtmatige daad ge pleegd. Mr. Maris gaf toe, dat de consequentie van artikel 24 van het Uniestatuut zou kunnen zijn, dat de Nederlandse regering al de Indo nesiërs in Nederland zou moeten toelaten. Maar als dit zo is, dan kan men het trage optreden van de Ne derlandse regering slechts veroorde len, omdat zij tot. nog toe in gebreke is gebleven de nationale belangen te beschermen, middels een nadere re geling, zoals in artikel 24 mogelijk is gemaakt. Mr. Maris wees er ver der op.' dat de Nederlandse regering steeds heeft aangenomen, dat de op zegging van het Unie-statuut door Indonesië onrechtmatig is en dat dus het Unie-statuut nog steeds bestaat. Hij noemde het tenslotte „miezerig" van de Nederlandse regering om deze 37 verstekelingen, nadat zij in Nederland waren aangekomen, terug te zenden. I)eze mensen voelen zich bedrogen en verraden. De grondfout is, dat de Nederlandse regering niet inziet, dat artikel 24 juist in het Unie-statuut is opgenomen, omdat men de morele rechten wilde erkennen van die In donesiërs die altijd trouw zijn ge weest aan Nederland en het Vorsten huis. Mr. Scholten het pleit voerende voor de staat, ontkende, dat de Indone siërs met Nederlanders gelijk zouden staan. Hij was van oordeel, dat de regeling van de toelating en de uit zetting van de vreemdelingen niet onder het burgerlijk, maar onder het WAAKHOND. Mevr. Patricia Bar rier uit Salisbury in Rhodesië lag verstijfd van schrik in haar bed, toen een inbreker haar slaapkamer plun derde. Naast haar bed sliep Scampie, de waakhond van mevrouw Barrier. Zodra de inbreker was verdwenen riep mevrouw Barrier om hulp. Een politieagent hoorde haar en klopte op de deur. Scampie sloeg aan en beet de agent in het been. OPSTOPPING. Een stier uit Texas heeft het verkeer op het drukke Ma dison Square en omgeving in New York volledig in de war gestuurd. Elmer zo heet de stier moest optreden op een rodeo, maar hij liep de. straat op. Elmer slaagde er zon der veel moeite in het verkeer van een paar huizenblokken die door bre de verkeersaders worden begrensd, vast te zetten. Hij werd tenslotte op Texaanse wijze tot de prde geroepen: een cowboy van de rodeo ving Elmer met een lasso. rie van antwoord aan de Eerste Ka mer de opvatting huldigde, dat In donesiërs vreemdelingen zijn. De kritiek op de politiebewaking aan boord van de „Johan van Ol- denbarnevelt" wees mr. Scholten van de hand. Deze politiemannen waren t op verzoek van de kapitein aan de j rederij afgestaan, omdat het hebben van verstekelingen aan boord altijd onaangenaam is voor de kapitein. Dat de verstekelingen bij aankomst in Indonesië gevaar zouden lopen, kan de regering niet inzien. Waar mr. Maris niet het asielrecht in het geding had gebracht, zou mr. Schol ten hier ook niet over spreken, maai op een vraag van de president gaf mr. Scholten toe, dat volgens de re gering het Uniestatuut nog altijd bindend is. Mr. Scholten vond het onzin de mensen weer naar Nederland te rug te brengen en een nieuw on derzoek in te stellen, omdat dit een herhaling zou betekenen van een onderzoek, waarbij ook reke ning is gehouden met de belangen van de betrokkenen. Aan het slot wilde mr. Scholten opmerken, dat er verschillende minderjarigen onder de 37 verstekelingen zijn en hij vroeg zich af of deze jongelie den zonder wettelijke vertegen woordigers kunnen procederen. „MYSTERY VALLEY" Overlevenden werden in 1945 na 7 weken gered Bij het verder openleggen van de Ba- liemvallei in Nederlands-Nieuw-Gni- nea heeft een bestuurspatrouille op de noordoostelijke helft van de grole vallei de plaats bereikt, waar in 1945 een C-47 Dakota van de Amerikaanse luchtmacht met 24 inzittenden te pletter vloog. Men vond wrakstukken van het vliegtuig en stoffelijke res ten van slachtoffers. Deze vondst roept herinneringen wakker aan een voorval gedurende de oorlog dat de tot vele beschouwingen in de wereldpers aanleiding gaf en waarvan zelfs een film werd uitge bracht. In het bijzonder de stoutmoe dige wijze waarop drie overlevenden zijn gered heeft indertijd grote aan dacht getrokken. Toen het ongeval geschiedde, was Hollandia reeds meer dan een jaar door de Amerianen bezet. Regelmatig werden boven de grote vallei oefen- vluchten gemaakt, waarmee piloten grondig werden geoefend met betrek king tot terrein en weersomstandig heden van centraal Nieuw-Guinea. want de natuur vormde een even gro te bedreiging als de Japanners. Oor logscorrespondenten die deze vluchten meemaakten, schreven romantische verhalen over de „mystery vally", die de naam kreeg van „Shangri La", In Rome zijn de voorbereidingen voor de feestelijke kroning van paus Jo hannes XXIII in volle gang. De foto toont het in gereedheid brengen van het prachtige baldakijn, waaronder de werkelijke kroning zal plaatsvin den. uit het bekende boek „Verloren hori zon". waarin deze benaming werd ge geven aan een verloren vallei in een mystieke Tibetaanse wereld. In mei 3945 stortte een der Ameri kaanse transportvliegtuigen neer op de palissaden van de vallciwanden en ging in vlammen op. Aanvankelijk overleefden 5 van de 24 inzittenden de ramp, waaronder drie leden van het. „Women's Army Corps". Binnen 24 uur stierven twee van de vrouwelijke overlevenden, maar de derde, de vrou welijke korporaal, Margaret Hastings en twee servicemen hebben de ramp overleefd, zij het dan ook, dat er bij na zeven weken voorbij gingen vóór zij konden worden opgehaald. Als inleiding van de reddingswerk zaamheden. die onder leiding van co lonel Ray T. Elsmore stonden, werden filippino's van de medische dienst in dè omgeving van het vliegtuigwrak per parachute neergelaten. De stoffe lijke overschotten werden in de na bijheid van het vliegtuigwrak aan de aarde toevertrouwd voorzover dit mo gelijk was. Amerikaanse parachutis ten, die kort daarop in de grote val lei de filippino's nasprongen, legden op een 65 km afstand van de plaats waar het Amerikaanse toestel veron gelukte een klein vliegveld aan waar op een zweefvliegtuig veilig zou kun nen landen. Wanneer de weersom standigheden dit maar even toelieten Het Wereldgebeuren Deze wanstaltige wortel wist ae neer P. J. den Hollander uit Middelburg gaaf in zijn volkstuintje uit de grond te halen toen hijpeentjes aan het. rooien teas. Het op een hand. com pleet met duim en vier vingers, ge lijkende gewas weegt 700 gram. (Foto P.Z.C.). Ex-president Mirza van Pakistan op Schiphol De gewezen president van Pakistan, Iskander Mirza, stapte maandagmid dag om half vier op Schiphol uit het Tokio-toestel van de K.L.M. en is drie kwartier later doorgevlogen met de B.E.A. naar Londen. De ex-president was vergezeld van zijn echtgenote. Hij had telegrafisch medegedeeld geen onderhoud aan persvertegen woordigers toe te staan en een soort gelijk telegram werd door hem aan Londen gezonden. Gedurende de korte wachttijd hebben de heer en mevrouw Mirza zich op charmante wijze onderhouden met de vertegenwoordigers der beide lucht vaartmaatschappijen. werden voedsel en andere voorraden neergelaten. Eindelijk kon het glij- vliegtuig op het geïmproviseerde vliegveld landen om redders en over levenden op te halen. Het probleem was dat vliegtuig weer in de lucht te krijgen. Tenslotte is de glider met een Dakota uit de vallei omhoog ge trokken. De operaties hebben in de wereld veel aandacht gehad, maar de vliegtuig- resten verdwenen in de regenbossen en de graven der slachtoffers konden niet bereikt worden. Totdat thans, na ruim 13 jaar, Shangri-La haar geheim heeft prijs gegeven. Gereformeerden in P.v.d.A. willen politieke ruimte Belijdende leden uit verschillende ge reformeerde kerken, levens lid van de Partij van de Arbeid, zijn zater dag te Utrecht bijeen geweest om zich samen te beraden over hun posi tie in kerk en partij. Zij waren van mening, dat het nood zakelijk is aan te dringen op eerlijk heid in de politieke strijd en op een waarlijk christelijke geest in de hou ding van de kerk en van haar leden onderling tegenover die leden die po litiek een andere weg menen te moe ten gaan dan de meerderheid in hun kerk. Voorts menen zij, dat er ook binnen de gereformeerde kerken ruimte moet zijn voor verschillende politieke over tuiging en dat zowel de kerk in haar verkondiging als de kerkelijke pers zich verre dienen te houden van het maken van enige vorm van propa ganda voor een bepaalde politieke partij. Deense communisten veroordelen voorzitter Het twintigste congres van de Deen se communistische partij heeft zon dag te Kopenhagen niet slechts één stem tegen een verklaring goedge keurd waarin de „revisionistische nei gingen" die zich sedert enige tijd in de partij hebben geopenbaard worden veroordeeld. Deze verklaring is in hoofdzaak ge richt tegen de partijleider Axel Lar- sen, die door het centrale comité van genoemde neigingen wordt beschul digd. Larson heeft zondagavond mee gedeeld, dat hij zijn functies opgeeft Hij blijft echter parlementslid. DRUKTE IN VATICAANSTAD Duizenden meters damast versieren St. Pieters-basiliek Er is de afgelopen dagen in Vati caanstad met man en macht gewerkt om de Sint-Pietersbasiliek een fees telijke tooi te geven voor de plechtig heid \an de kroning van paus Johan nes de 23e welke vanochtend te half negen aanvangt. F.r zijn drie tronen opgericht. Eeii in de voorhal van de basiliek, een in de Gregorinskapel en een in de absis, waarop de paus ach tereenvolgens plaats neemt tijdens de plechtige mis welke aan de eigenlijke kroning, het opzetten van de Tiara in de buitenloggia v an de basiliek, voor afgaat. De Vaticaanse magazijnen hebben duizenden meters damast, en honderden meters aan roodfluwelen draperieën en andere stoffen alsmede tapijten en dergelijke uitgegeven voor de aankleding van het reusach tige kerkgebouw. Te half negen wordt de paus op zijn sedia naar de voorhal van de basiliek gedragen om daar de eerbewijzen van kanunniken en anderen in ont vangst te nemen. In een processie van duizenden leden van de geestelijk heid, de kardinalen en pauselijke gar den wordt hij dan naar de Gregorius- kapel gebracht. Na de plechtige mis, tijdens welke de assistenten de hostie en de wijn proe ven als traditionele controle om even tuele vergiftiging te ontdekken, wordt de paus naar de loggia gedra gen voor de kroning met de tiara ten aanschouwe van de menigte op het Sint-Pietersplein. Een veertiental televisiecamera's zijn bovenop de zuilengang op het Sint-Pietersplein en op andere punten bij de basiliek en het Vati caanse paleis opgesteld. De Ita liaanse televisieuitzending wordt door alle Europese stations gere- layeerd. In Londen wordt de uit zending gefilmd en de film zal per speciaal straalvliegtuig naar de Verenigde Staten worden ge bracht. De tiara driekroon welke de paus wordt opgezet, geldt als symbool van zijn drie-, voudige autoriteit in de R.-K.- Kerk: opperpriester, opperherder en opperste leraar. Maandagavond waren reeds vele of ficiële vertegenwoordigers in Rome aanwezig, ministers, diplomaten en hoge prelaten van overal ter wereld. Ook familieleden van de nieuwe paus, die uit een eenvoudig boerengezin van Sotto il Monto bij Bergamo in Noord-Italië afkomstig is, waren naar Rome gekomen om de kroning mee te maken. De plechtigheid van de kroning om vat enkele merkwaardige tradities. Zo steekt een ceremoniemeester, wan neer de paus in het schip van.de Sint- l'ietor verschijnt, een prop, aan het eind van een zilveren staf, in brand, knielt voor de paus neer en zingt op plechtige toon: „Pater sanctc, sic transit gloria mundi", aldus op het vergaan van 's werelds roem wijzend. Tweemaal wordt dit herhaald, name lijk voor het bronzen Petrusbeeld en bij het altaar. Na de mis biedt de kardinaal-aartspriester van de basi liek de paus namens het kapittel van de Sint-Pieter het stipendium aan voor de opgedragen mis: vijfentwin tig oude munten in een vvitfluwelen beurs. Atoompoliticus ls de lange, 51-jarige James J. Wadsworth bij partijtjes van diplomaten present is, dan kan men erop rekenen dat althans één nummer van het programma ten volle zal slagen. Wadsworth is name lijk een verdienstelijk zanger en voor zijn optreden, met eigen gitaarspel begeleid, wordt hij altijd met een dankbaar applaus beloond. Ook op ander terrein geeft hij van kunstmin blijk. Zijn woning in New-York is voor een goed deel versierd met schilderijen, die hijzelf heeft ge maakt en waartoe hij vooral door schone landschappen in de staat New York werd geïnspireerd. „Grandpa Moses" noemen sommige kennissen hem licht spottend en zij denken daarbij aan het schilderende krasse oudje dat als Grandma Moses be kend staat. Wadsworth heeft vol doende gevoel voor humor om als zeer jeugdig grootvader (hij heeft drie wolken van kleinkinderen) om deze opmentingen te kunnen lachen. Zoals hij zondag ook zelf het gekke van de situatie inzag, toen hij in Genève van hotel moest veranderen, omdat waar hij logeerde geen bed groot genoeg voor hem was. v dsworth bevindt zich in Ge nève voor zeer belangrijke werkzaamheden, die voort vloeien uit het feit, dat hij de voor naamste Amerikaanse politieke woordvoerder over atoomproblemen is. Zoals bekend, wordt in de Zwit serse conferentiestad tussen verte genwoordigers van de grote mogend heden gesproken over de mogelijk heid om te komen tot een akkoord over het staken van kernwapenproe ven. Wadsworth leidt er de Ameri kaanse delegatie, die met de Russi sche en de Britse vertegenwoordi gers moet nagaan of de positieve re-, sultaten, die atoomgeleerden van* oost en west de afgelopen zomer in hetzelfde Genève bereikten, ook tot politieke vooruitgang kunnen leiden. Zoals bekend, kwamen de geleerden tot de conclusie, dat het mogelijk moet zijn om een eventuele over eenkomst tot beëindiging der proe ven doeltreffend te controleren. Inmiddels is in de vergaderingen die de politieke commissie der Ver enigde Naties de afgelopen week over dit onderwerp hield, weer geble ken, hoe moeilijk het is om op dit punt tot een politiek vergelijk te ko men. De Russen staan vóór in het propaganda-duel omdat zij stijf en strak volhouden dat nü. meteen en voor altijd een eind moet en kan ko men aan alle kernproeven. De Engel sen en Amerikanen hebben daarte genover gesteld, dat na verloop van elk jaar telkens weer moet worden vastgesteld of men de opschorting zal doen voortduren. Aan beide zij den heerst een groot wantrouwen. Vandaar dat de westelijken het ak koord een voorlopig karakter willen geven en erop staan, dat in de tus sentijd telkens vorderingen worden gemaakt met ontwapening op ander gebied'. De Russen zijn met hun voor stellen wat voortvarender omdat zij een grote overmacht hebben aan „conventionele strijdkrachten". Op de duur zal het echter tot een overeenkomst op het punt der proefexplosies moéten komen, hoe die dan ook verder gekoppeld moge worden aan ontwapenings maatregelen op kern- en „conventio neel" gebied. Wadsworth en zijn En gelse en Russische gespreksgenoten en allen die hen van instructies voor zien, weten immers dat atoomgeleer den in een voortgaan met deze expe rimenten grote gevaren zien. De „atoompolitici" moeten bij hun on derhandelingen dan ook denken aan het scheppen van verdere mogelijk heden tot levensvreugd, of die nu in zang en schilderen of in iets anders tot uiting komt. En daarbij mogen zij de belangen van hun wolken van kleinkinderen niet vergeten. JAMES J. WADSWORTH bed was te klein De leidster van een groep Engelse vrouwen, die naar Genève zijn ge gaan om zich niet de afgevaardigden naar de Geneefse conferentie over het stopzetten van kernwapenproeven te verstaan, heeft gisteren gezegd, dat de leider van de Russische delegatie Tsarapkin, de vrouwen heeft mede gedeeld, dat de Sowjet-Uuie wil toe staan, dat controleposten op haar ge bied worden ingericht. De leidster, mevrouw Ridealgh, heeft op een persconferentie gezegd, dat de Engelse vrouwen bij de drie dele gatieleiders hadden aangedrongen op onmiddellijke staking van de kern wapenproeven. Volgens mevrouw Ri dealgh heeft de Britse delegatieleider, Ormsby-Gore, de hoop uitgesproken, dat een overeenkomst over staking van de kernproeven zal leiden tot overeenstemming over algehele kern- ontwapening. die op haar beurt zou kunnen voeren tot een vermindering van de conventionele bewapening. De leider van de Amerikaanse dele gatie, Wadsworth, had gezegd, dat de Ver. Staten de proeven voor altijd willen staken maar dat dit slechts bereikt kon worden door voldoende gewaarborgde maatregelen. In de uitspanningen langs de grote nieuwe autoweg, die het volgend jaar Londen met Birmingham zal verbinden zullen slechts alcoholische dranken ver kocht mogen worden in combinatie met een maaltijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9