WERKCLASSIFICATIE BRACHT RUST IN ZEEUWSE LANDBOUW WALCHEREN MARKTBERICHTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 P HU V I -V t i .1 I ih Lu Vit SE COURANT 6 Slot van pag. 1 adviezen werden uitgebracht, thans vele gevallen aan de plaatselijke, resp. provinciale sociale commissies van het Landbouwschap worden voor gelegd, omdat tussen boer en arbei der verschil van mening over do inde ling bestaat, is dit in Zeeland prak tisch nog niet voorgekomen. Het ge zamenlijk advies, gevolgd door een ruinie voorlichting, heeft in deze pro vincie zo verhelderend gewerkt, dat de functie-indeling welke in een be spreking van boer en arbeider moest geschieden, vrijwel geen "moeilijkhe den heeft opgeleverd. In onze gesprekken met vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers in de Zeeuwse landbouw, kon den we daarom tevreden geluiden be luisteren. Voor Schouwen, waar men nog steeds met de door de ramp ge schapen situatie zat, dat er veel ho gere uurlonen moesten worden be taald dan de C.A.O. aangaf, is thans de werkclassificatie ook een oplos sing voor deze moeilijkheden geble ken. Op het oog moge het dan voor de arbeiders in dit gebied zo zijn, dat de nieuwe indeling hen minder pro fijt heeft gebracht dan voor collega's elders in Zeeland, het verkrijgen van een C.A.O. welke weer werkelijke waarde bezit, is ook in hun belang. De invoering van de nieuwe lonen op basis van werkclassificatie heeft bijna geen moeilijkheden op- feleverd. Slechts hier en daar leek het nodig een controle op de naleving te doen houden. Er moes ten daarbij enkele processen-ver baal worden opgemaakt, omdat men zich niet aan de voorgeschre ven lonen hield. Loon in natura Het zou overigens overdreven zijn om te veronderstellen dat bij oen nieuwe regeling als de werkclassifi catie voor de landbouw is, thans alle wensen in één slag zouden zijn ver vuld. Juist in de praktijk kómen nu puntjes naar voren, waarover men liet mettertijd aan de conferentietafel nog wel eens zal hebben. Zo zit het bijvoorbeeld vele vaste paardeknechts en chauffeurs een beetje dwars, dat zij niet meer zo als vroeger gratis 15 hl. consump tieaardappelen en 10 hl. kriel van hun patroon krijgen. Wanneer zij er wel prijs op stellen, moet er nu een dub beltje per kilo voor worden betaald. Bij het opperen van bezwaren te- ten deze nieuwe regeling wordt an echter over het noofa gezien, dat de vermeende gratis-verstrek king van vroeger, in feite een uit kering van loon in natura beteken de, want het verlenen van deze emolumenten speelde toen een rol bij het vaststellen van het loon. Zou men het nu nog wensen, dan zou hiervoor twee gulden loon per week moeten worden ingehouden. Een ander punt, waarover in landar- belderskringen hier en daar nog wel wat te doen is, ligt min of meer in hetzelfde vlak. Tot op heden was het namelijk zo, dat vele vaste arbeiders van hun patroon een stukje aardap pelland kregen, In de C.A.O. stond hierover niets voorgeschreven; alleen dat men in een dergelijk geval slechts niaximaal 3 per are aan de arbeider in rekening mocht brengen. Met de invoering van de werkclassificatie zijn vele landbouwers er nu toe over gegaan om hier een eind aan te ma ken. „De boer heeft het volste recht om dat te doen, omdat het altijd op vrijwillige basis is geschied. Heb* aardappelland heeft eenter niets met werkclassificatie en C.A.O. te maken. Daarom stuit het de landarbeiders te- Advertentie) „RENATA" kinderschoe nen. dat zegt reeds alles, heus er zijn géén betere. Gezond - sterk - en mooi Vanaf 9,95. 50VÊRS SCHOENEN „Open Deur"-conferentie in Souburg In „Rehoboth" te Souburg werd za terdag onder leiding van ds. J. Mon- teban uit Driebergen een regionale „open-deur"-conferentic gehouden, waarvoor grote belangstelling be stond. Het onderwerp dat ds. Monte- ban behandelde was „Het apostolaat der kerk; God gaat eraan voorbij of gaat Hij vooraan? Na afloop was er ruimschoots gelegenheid tot het stel len van vragen. De middagbijeen komst werd besloten met een geza menlijke koffiemaaltijd. In de'avond bijeenkomst behandelde men de in terne zaken van het „Open Deur"- werk. Zondagmorgen ging in een speciale dienst in de Nederlands her vormde kerk ds. Montoban voor. Ook voor deze dienst was de belangstel ling groot. van brand in het polderhuis Maandagmorgen omstreeks 11 uur ontdekte men in de verwarmingskel- der van het polderhuis van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg een begin van brand. Een hoop aanmaakhout was in brand ge raakt. De echtgenote van de con ciërge werd gealarmeerd door de rookontwikkeling en zij waarschuwde direct de commandant van de vrij willige brandweer. Deze haastte zien, zonder groot alarm te maken, met en kele van zijn mannen naar het pol derhuis, waar zij het smeulende ka chelhout konden doven. De schade was niet noemenswaard. Racid Polder Walcheren De heer C. Ilolthuüzen te Middelburg is bij koninklijk besluit met ingang van 1 november J.l. benoemd tot raad van de Polder Walcheren. Begin gen de kop", zo merkte men van werknemerszijde op. Van boerenzijde wordt daar echter tegenover gesteld, dat men de invoe ring van de werkclassificatie heeft willen benutten om deze .privileges" welke vaak tot uitwassen waren ge groeid, af te schaffen. Want net kwam dikwijls voor, ook al om prak tische redenen voor de boer zelf, dat tegelijk het poten en bewerken van de percelen voor het bedrijf, ook de aardappelen voor de landarbeider werden „meegenomen". De arbeiders deed dan niet meer dan oogsten. Wan. neer de boer geen aardappelen had, werd de landarbeider soms zelfs on der meer een geldsbedrag ineens bo ven zijn loon uitbetaald. Intussen, zo werd ons verzekerd, zijn er in deze overgangstijd toch nog vele boeren geweest, die hun knechts dit jaar het aardappelland nog hebben gegeven. Verder is er intussen bij de werkne mers de wens levendig geworden naar een hogere beloning van arbeiders, naast trekkerchauffeurs, die ook met kostbare machines moeten werken, waarvoor een technische vakbe kwaamheid vereist is. Ook de werk gevers hebben in de praktijk wel on dervonden dat er aan de regeling eni ge bezwaren kleven. Doch dit alles zal mettertijd wel ter sprake komen. In ieder geval zijn beide partijen het er thans over eens, dat de invoering van werkclassificatie voor de Zeeuw se landbouw van groot belang is ge bleken. Wijlen de heer P. M. Panny ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Zierikzee is maandagmiddag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer P. M. Panny ten grave gedragen. De heer Panny was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. In Zierikzee was hij een zeer bekende persoonlijkheid, die veel voor de stad heeft gedaan. Hij be kleedde in het openbare leven tal van functies. Zo was hij jarenlang raadslid en wethouder van Zierikzee terwijl de heer Panny in zijn functie van bouwmeester van de gemeente ook zeer belangrijk werk heeft ge daan. Er werd aan het graf van de heer Panny door velen het woord ge voerd. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee noemde Wijlen de heer Panny een markante figuur, die veel in het belang van de gemeente Zierikzee heeft gedaan. De heer H. C. van der Zande uit Nieuwerkerk, sprekend namens de raad van commissarissen van de Scheldebank te Zierikzee, zei: „Hij was een bijzonder eerlijk mens, die éénenveertig jaar secretaris is ge weest van de raad van commissaris sen en wij zullen hem in hoge ere houden". Er werd verder nog ge sproken door de heer J. W. van den Doel, namens het personeel en de di rectie van de Scheldebank, door de heer S. H. bij dc Vaate namens de Coöperatieve Boerenleenbank te Zie rikzee en door ds. J. Franke uit Ou- werkerk. Een schoonzoon van de heer Panny. de heer A. D. Constandse uit Middelburg, dankte de aanwezigen voor hun troostende woorden en het betoonde medeleven. MIDDELBURG Dr. Francken sprak voor natuurkundig gezelschap Dr. ir. J. C. Francken uit Eindhoven behandelde voor de leden van het Na tuurkundig Gezelschap te Middelburg de „Fysische aspecten van de televi sie". Naar aanleiding van de defini tie van televisie: „het gelijktijdig op een afstand brengen van een bewe gende afbeelding in zwart/wit van een tafereel" werden de verschillende ele menten onder de loep genomen, een en ander verduidelijkt met lantaarn plaatjes. Dr. Francken betoogde, dat men in hoge mate gebruik maakt van de onvolkomendheden van het men selijk oog, te weten beperkt scheidend vermogen en nawerking. Een bewegend beeld wordt weergege ven als een opeenvolging van stil staande beelden en wel 25 beelden per seconde. Het beeld zelf wordt in de opnamebuis door lijnenraster ver deeld in 400.000 beeldelementen, die door elktronen afgetast- worden en. wel door de methode van interlinië- ring, d.w.z. eerst worden de beeldlij nen met een rangnummer geschré ven, vervolgens die der oneven lijnen en daarop weer het even raster, enz. Men heeft nu geen last van flikkeren, doordat er 50 halve beelden per se conde weergegeven worden, terwijl het signaal slechts informatie behoeft te bevatten voor 25 hele beelden per seconde, wat voldoende is voor het verkrijgen van niet schokkende be wegingen in het beeld. Aan het eind van zijn heldere uiteen zetting liet spreker aan de hand van lantaarnplaatjes de ontwikkeling van het beelahuis zien. Jongerengroep Walcheren „Door de eeuwen trouw" Op Walcheren is een jongerengroep geformeerd van de stichting „Door de eeuwen trouw". Deze „Jongerengroep Walcheren" kwam vorige week voor het eerst bijeen in de aan de Heren gracht te Middelburg gevestigde „so ciëteit", waar de voorzitter een uit eenzetting gaf over het doe! van de vereniging. Ook uit de discussie, die hierna ontstond, bleek duidelijk, dat het hoofddoel van de vereniging is het helpen van de Ambonezen in hun strijd voor een vrije en onafhanke lijke republiek Zuid-Molukken. Nadat in deze eerste vergadering de huishoudelijke zaken waren afgedaan er werd onder meer besloten een maal per maand een „soos" te hou den sprak de heer Aad van der Lijcke, secretaris van de afdeling Rotterdam over de 37 verstekelingen, die naar Indonesië zijn teruggezon den. Hij stelde, dat deze mensen jongeren, in leeftijd variërend van 16 tot 32 jaar onder politieke dwang uit Indonesië zijn gevlucht. Hij vroeg zich af, waarom deze mensen, die na hun aankomst in Nedorland naar „De Kruisberg" werden overgebracht, geen bijstand van een advocaat is verleend. Voorts vroeg de Rotterdam se secretaris zich af, waarom de dos siers van het onderzoek gesloten zijn gebleven en waarom de verstekelin gen geen asiel is verleend. Hij vond, dat op vele vragen, die de minister in de Kamer zijn gesteld, een ontwij kend antwoord is gegeven. De heer Van der Lijcke stelde, dat het besluit van de regering niet in overeenstemming is met de wil van het volk. Na. afloop van zijn betoog beant woordde spreker nog verschillende vragen. Na afloop van de vergade ring bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen om te dammen, schaken, kaarten en te biljarten. Maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Walcheren Maandagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van ds. L. H. W. Theunissen uit Aagtekerke de „Stich ting Maatschappelijk werk en Ge zinsverzorging op het platteland van Walcheren" in het Nederlands Kof fiehuis te Middelburg. De secretaris, ds. S. van Wouwe uit Serooskerke, bracht het jaarverslag 1956"57 uit. Door de vergadering werd de rekening voor 1957 cn de begroting voor 1959 vastgesteld. Bij de stichting zijn op het ogenblik twee maatschappelijke werksters cn 17 gezinsverzorgsters en helpsters in dienst. In de vacature van mevrouw A. J. Hasselaar-Dieperink, maatschappo- lk werkster, werd gekozen mej. B. Kroon uit Rotterdam. Drie aftreden de bestuursleden, de heren A. W. Ce- aal, J. Cèvaal en H. Luik werden al len herkozen. Keurige uitvoering van „De Kleine Stem" De jongens en meisjes van „De klei ne stem" te Middelburg hebben zon dagavond in het Schuttershof onder leiding van hun dirigent, de heer Ab Lichtendahl, tijdens hun jaarlijkse uitvoering weer voor talrijke vaders en moeders en bekenden getoond, waartoe ze in staat zijn. In de afge lopen maanden hebben ze er stellig hard voor gewerkt, want de verschil lende nummers van de A- en de B- klas konden de goedkeuring van de belangstellenden ten volle weggedra gen. Alleen verdient het aanbeveling om voor de volgende uitvoering nog eens extra aandacht te besteden aan de uit spraak, zodat deze nog beter „uit de verf" komt. Van de jongere zangers en zangeres sen mag vooral hun goede zingen in „De kleppermars" genoemd worden, waarna zij ook met „Bellen blazen" en „Wie ben ik" de handen geducht op elkaar kregen. De oudere jongens en meisjes-van „De kleine stem" kre gen er kennelijk aan het slot van hun tweede optreden zin in, want „De mooiste bloemen" en „Tante en oom in Laren" kregen een uitstekende vertolking. Na de pauze voerden de oudere jon gens en meisjes het kinderzangspel „Zigeunerleven", een spel in drie be drijven van A. J. van der Knaap, met muziek van A. Th. Vis, op. Het is een verhaal van een aantal zigeuners, dat naar het dorp gaat om daar een dag je muziek te maken en er daarbij ten onrechte' van verdacht worden een klein jongetje te hebben meegeno men. De leden van „De kleine stem" gaven van dit spel een alleraardigste opvoering, waarbij vooral het spel en de zang van de zigeunerhoofdman de aandacht trok. De andere hoofdrol spelers sloten zich er overigens goed bij aan. Deze zangavond werd beslo ten met een bal voor „de. groten", waarbij de band van Jan Groenewoud voor de muzikale begeleiding zorg droeg. Gerepatrieerden hielden geslaagde contactavond De belangenvereniging voor gerepa- trieerden had zaterdag in de grote zaal van „De Gouden Poorte" te Mid delburg een contact-dansavond be legd, die speciaal bedoeld was voor de jongeren. Zeker een 200 bezoekers hebben die avond gehoor gegeven aan de uitnodiging van de B.V.G. en on der hen bevonden zich niet alleen vele jongeren, maar ook talrijke ouderen. De zaal was te klein om allen in de gelegenheid te stellen tc dansen. Daardoor zorgde de conferencier, ad judant G. van den Worm, er voor, dat alle danslustlgen via „afklap"- en „snoeuwbal"-dansen toch aan hun trek kwamen. Voor de muzikale be geleiding was de hulp ingeroepen van de Manuclla-boys, die dat op uit stekende wijze deden. Verder „stamp te" de conferencier nog een bandje „uit de grond", dat twee zangeresjes begeleidde. Deze laatsten kregen na afloop bloemen aangeboden. De avond was geopend door de heer Bouville uit Vlissingen. Verder was aanwezig de heer Tjali Robinson, on der meer de redacteur van het Indi sche blad in Nederland „Tong, Tong". De heer Robinson stipte aan, dat de gerepatrieerden in Nederland er zijn er reeds een 250.000 meer contact met elkaar moeten zoeken. „U moet niet langs elkaar heenlo pen", betoogde de heer Robinson, die vervolgens de leden van de B.V.G. aanried om met gezelschappen in an dere steden uitwisselingsavonden te houden. Verder werd op deze uitstekend ge slaagde avond meegedeeld, dat in maart of april getracht zal worden in ..Britannia" te Vlissingen 'n jaar feest tc beleggen. Vergadering „Handelsbelang" De vereniging „Handelsbelang" to Middelburg zal op woensdag 12 no vember in restaurant „Wöhler" een algemene vergadering houden waar o.a. twee nieuwe bestuursleden zui len worden gekozen Na do pauze zal de heer mr. Portheine, directeur van het bureau van de K.N.M.B.. spre ken over de positie van de zelfstan dige ondernemer. VLISSINGEN De heer A'. List te Vlissingen slaagde te Den Haag voor het diploma B 3 scheeps werktuig kundige St. Hubertusjacht der Vlissingse padvindsters De Vlissingse padvindsters van de groep „Golfbrekers" hielden hun tra ditionele St. Hubertusjacht. Zij had den hiertoe de padvindsters van de „Gouden Cirkelgroep" uit Middel burg uitgenodigd. De jacht, die aan de duinkant gehouden werd, eindigde evenals de jacht van Hubertus, met de ontmoeting van een hert. Terug gekeerd in het stijlvol versierde club huis „De Golfbreker" werd een jacht- maal genuttigd. Later schaarden de padvindsters zich rond de gezellig brandende open haard om te luiste ren naar een verhaal, waarmee dit geslaagde jachtfestijn werd besloten. O.- EN W.-SOUBURG Propagandaz-feestavond Zaterdagavond hield de afdeling Souburg van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond (ANMB\ voor een geheel gevulde zaal in het gebouw ,,'t Zwaantje" een propa- Èanda-feestavond. ie districtsbestuurder, de heer T. de Geus opende deze bijeenkomst met een korte Inleiding, waarna hij aan de heren B. Hofman. M. J. Pluijmers en F. B. Meijers insignes uitreikte voor hun 25-jarig lidmaatschap van de bond. Verder memoreerde spreker in het kort de periode van de laatste 50 ja ren en de grote verschillen voor de arheiders tussen toen en nu. In dit verband wees inleider ook op de ko mende c.a.o.-onderhandelingen voor een 45-urige werkweek. Hiermee, meende spreker, bijt het A.N.M.B. het spits af voor de andere arbei ders. Op deze avond gaven ook blijk van hun belangstelling de wethouder F. Leenhouts en de heer J. Bliek, die de Vlissingse Bestuurdersbond verte genwoordigde. Na het propagandistische woord werd het feestelijk gedeelte verzorgd door het gezelschap Max van Praag, dat in ëen bonte vaart liedjes en schetsjes op het toneel bracht. Deze bijeenkomst werd besloten met een bal, waar men kon dansen op de muziek van het „Accordeonorkest" onder leiding van Jan Gorissen. Verbetering verlichting Rittbemsestraat Souburg Nu in-enkele Souburgse straten de verlichting is verbeterd zoals in de Kanaalstraat en de Van Doorn laan zijn er enkele lantaarns vrij gekomen. B. en W. van Souburg hebben bij de N.V. P.Z.E.M. geïnfor meerd of deze lantaarns gebruikt kunnen worden voor nieuwe verlich ting in andere straten. Zo werd het aanbrengen van een verlichting in de Ritthemsestraat urgent geacht, om dat deze straat de verkeersader vormt naar de gemeente Ritthem. De P.Z.E.M. heeft hierop geant woord, dat hiervoor een deel elf stuks van de oude masten in aan merking kan komen deze kunnen eventueel zes meter worden ver hoogd. Deze masten zouden dan moe ten worden voorzien van een nieuw armatuur. In dé Ritthemsestraat zijn 16 masten geprojecteerd.-Bij verbeteringen in de Paspo'ortstraat en het Oranjeplein zal echter nog een aantal masten vrijkomen. t Indien op deze wijze, met herplaat sen en verhogen van oude masten, do verlichting in de Ritthemsestraat wordt verbeterd, zullen de kosten voor de 16 masten 3620 bedragen. De kosten van 16 nieuwe masten be dragen 5200. In de vergadering van de gemeente raad van Souburg, die woensdag 5 november a s. wordt gehouden de vergadering begint 's avonds om half acht zal een voorstel tot verbete ring van de verlichting in de Ritthem sestraat met gebruikmaking van de oude lantaarns aan de orde ko- Nieuw gereformeerd jeügdgebouw Dezer dagen werd te Souburg de bouw van het nieuwe gereformeerde jeugdgëbouw, alsmede de verbouwing van het bestaande jeugdgebouw, na een onderhandse aanbesteding, ge gund aan de laagste inschrijver, de heer A. C. Haeck te Souburg. Burgerlijke stand B1GGEKEKKE. Bevallen: M. Dlngemanse—Spruit, AARD APPELMARKT ROTTERDAM 3 november. Aardappelen 35 mm op waarts. Eigenheimers 11.001 200. Bintje 14.00—1500. Koopmans blauwe li.BO—12.00 Bevelanders 11.00—11.50. Meerlanders 10.50 —11-50. 40 mm opwaarts, gewassen, de kleigrond, Eigenheimers 14.00- Bintje van de kleigrond ln twee maten gesor teerd voor de export, 35 mm opwaarts 16.00. 45 mm opwaarts 16.50. Zandaardap- pelen 35 mm opwaarts. IJselster 7.50—8.r Llbeitas 8.00—9.00. Voer-aardappelen 2.50 —3.50, prijzen berekend per 100 kg en op de handelavoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardap pelen op wagon, schip of auto. 3 november, Over het geheel genomen was de stemming zowel tijdens de och tend- als tijdens de mlddagcall rustig te noemen met voor alle rassen, uitge zonderd eerstelingen „e", een kalme tendens. Do totale dagomzet bedroeg 52 contracten. Hiervan nam het ras eerstelingen ,,e' 42 contracten. Aanvankelijk werd hier betaald 23.30, daarna Iets oplopend tot 23.50 en tijdens de mlddagcall nog 23.70. Daarna liep dit ras terug van 23.50 tot 23, om in het verdere verloop van dc middag op te trekken tot 23.40, 23.80 en 24.—. Bintje „a" kwam slechts tot 2 contrac ten tegen 21.—, Bintje „e" 35-45 mm op 3 contracten tegen 22.—, Slrtema vijf zaken tegen 29.80- Voran „b" tijdens de ochtendcall 1 contract tegen 22 en 's middags X tegen 21-50. Alle contracten werden afgesloten op de maand november. BIJ de consumptie-aardappelen bedroeg de omzet slechts acht zaken, alle afge sloten bij Bintje 45 mm op november te gen 1620. In deze sector lagen de ove rige rassen kalm zonder zaken. 3 november. Fruit: Goudrelnetten 85-95 22—30, 75-85 19—24. 65-75 20, keuken 17—28. Glorie van Holland H I 85-95 22. 75-85 19—21, 85-75 16—21, H II 13, keuken 14. Cox's Orange Pippin, keuken 14—42. Jonathan H I 75-80 24, 70-75 24, 85-70 14, 60-65 15—16, keuken 9—18. Groninger Kroon H I 65 en op 18. 55-65" 14—15, l ken 13. Gieser Wildeman H I 60-70 Saint Retny, keuken 12. Druiven: Black Alicante 1.31—145 Tomaten A 20—67, ld B 20—55. idem C 20—33. Groenten: Andijvie 8—16. Spruiten 32— 72. Witlof 57—93. Prei 10—15. Uien 5—9 Veldsla 62—78. Sla 3—11. Spinazie 28—32- Bospeen 10—16. Waspeen 10—18. Breek- peen 5—14. Boskroten 2—4.Bloemkool 3 st. p. kist 55—57, idem 4 st. p. kist 57, idem 6 st. p. kist 25—18, Idem 8 st. p. kist 17—28. Idem 10 st. p. bist 20. Sa vooiekool 5—11. Rodekool 5—20. Wlttekool 35. Boerenkool 1622. Kasprlnsessen 1.33. Dubbele bonen 70—78. Kassnljbonen 1.40-1 45- DOMBURG N.C.V.B. bijeen De afdeling Domburg van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield onder lei ding van mevr. L. Jellema-van Dijk haar maandelijkse vergadering. Spre ker was ds. J. H. J. Hofman uit Kou- dekerke met als onderwerp: „Wat doen wij met een preek?". NIEUW- EN 5T.-JOOSLAND Feestavond Bouwbedrijfsbond Do afdeling „Nieuw- en St.-Joosland" van de Algemene Nederlandse Bouw bedrijfsbond zal op vrijdag 7 novem ber een feestavond geven in zaal Pluijmers ter gelegenheid van het 5-jarig bestan van de afdeling. Me dewerking verleent het toneelgezel schap „Arne's Glorie" met het blij spel „Rapalje over de vloer". Voetbalvereniging jubileerde De Nieuwlandse voetbalvereniging hield dezer dagen in café Pluymers een feestavond ter gelegenheid van haar 12 jarig bestaan. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer C. Broodman mede, dat de junioren een redelijke kans hebben op het kampioenschap en dankte voorts het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van een nieuw kleedlokaal. Daarna bracht het ama- teurgezeischap „Fako Stor's Cabaret' onder leiding van de heer F. Koster een gevarieerd programma voor het voetlicht. Zeeland Sport-dames verloren met 100 De eerste helft van de hoofdklas hundbalcompotitie werd door de Zeeland Sport-dames afgesloten met een 100 nederlaag tegen Athene. Zeeland Sport begon met wind in de rug, doch reeds in de 2e min. wist Athene door mej. R. Beek de leiding te nemen. Hierna golfde het spel op en neer. De vlot spelende Athene voorhoede wist voor rust nog twee maal het net te vinden door mej. F. Veen. Na de hervatting ging de doel- puntmachlne van de gastvrouwen eerst op volle toeren werken en kon den zij do score door goed samenspel opvoeren tot 100. De Zeeland Sport- dames kwamen niet verder dan enige goede schoten, waarbij de Athene- keepster haar antwoord klaar had. De wedstrijdleiding was bij mej. De Gorter in goede banden. Vlissingen (badminton) won van Jong Ambon Zaterdag werd te Vlissingen een bad- mintonwedstrijd gehouden tussen Vlissingen cn Jong Ambon. Vlissin gen won met 84. Dc uitslagen luiden: heren dubbel: heer Petriheer Morsheim 66; heer Tanihatu—heer Titlheru 1515; heer Telussaheer Sapulette 168; heer Timmermanheer Pils 1815; heer Legeinheer Timmerman 1110; heer Siegers—heer Tanihatu 1515; heer Hutlihelyheer Tanihatu 915 -12; lieer Goedvolkheer Legein 15—315; heer Morsheimheer Pe tri 1515: heer Siegers—heer Maha- kena 106: heer Titlheru*—heer Ti tlheru 1515; heer Speckensheer Pils 9—10; heer Sapuletteheer Te lussa 104; heer Timmermanheer Goedvolk 1515. Heren enkel: heer Speckens 2—3; heer Titiheru 15—15. Dames dubbel: mevr. Tanihatu mevr. Sapulette 17mevr. Legein mevr. Jacobs 1515; mej. Mahakena mevr. Sapulette 91; mevr. Tim- merman-mevr. Legein 15—15. Mixed dubbel: mevr. Timmermanheer Speckens 1515; mevr. Titiheru heer Titiheru 1013; mevr. Telussa —heer Rumalewang 2—4; mevr. Ja cobsheer Petri 1515. ZEELAND SPORT- GRENSWACHTERS Een met 3 invallers spelend Zeeland Sport, Schuit, Leo van Rijswijk en J. Noest moesten verstek laten gaan, heeft met 2-1 van Grenswachtérs ver loren. De vervangers waven P. Don- ze,-L. Ruben en T. v. Rijswijk. Slecht wegwerken van Eive was er oorzaak van dat één der voorwaart- sen van Grenswachters onbelemmerd kon scoren (1-0). Verder een wed strijd waarin de ploegen uitstekend teggn elkaar waren opgewassen. Zwak spel van C. Elve bracht toch geen gevaar voor de Zeeland Sport- doelman Meijer. Er waren reeds 25 minuten in de 2e helft gespeeld toen P. Donze Jr., 'n goede pass van R. de Ridder benutte en de Grenswachters doelman het nakijken gaf (1-1). Grenswachtera had direct het ant woord hierop. Back Elve echter kwam de Grenswachter voorhoede te hulp door ver buiten bereik van doel man Meijei' terug te spelen in het doel (2-1). Zeeland Sport vocht voor de gelijkmaker, echter zonder resul taat. GKAANUEUKS BOTTERDAM Binnenlandse granen, ochtendbeurs, (of ficieuze noteringen per tou kg franco Rotterdam). Tarwe. Rode op vochtcondl- tle, naar kwaliteit van 29-50—30.10. voor de vlakmolenaar soms 30.20. De prima witte tol 30.55. Voedergranen, zomergerst, nauwelijks prijshoudend, nn»r kwaliteit van 25.50 tot 26.25. Geschoonde tot 26.75. Haver, vast, van 23.75—25.75. Extra blank 20.75. Rogge. 'l7/18'/o vocht cn 21.50. Bak- rogge ca 22.00. Peulvruchten, Groene erwten met weinig handel, van 32.00— 52.00. Schokkers van sn.oo—77.50. Bruine bonen van 50.00—81.00. Prima geschoonde tot 88.00. VEILING BERGEN OP ZOOM 3 november. Andijvie 14—28. Bloemkool 10—52. Rodekool 8—20. Wlttekool 10—17. Savooiekooi 13—23. Kroten 0—7. Bospeen 14—19. Waspeen 10—16.3 Prei 18—25. Sla 3)4—7)4. Spruiten 33—1-14. Tomaten 20— 80. Spinazie 50—62 Schorseneren 2U45- Cox Orange Pippin 6—51. Sterappelen 6— 20. Jonathan 8—22. Glorie van Holland 10—20. Goudreinette 6—18- Saint Remy 7 —14. Zwijndrechtse Wijnpeer 13—14. B. Alex Lucas 6—18. Doyenne du Commlce 57. Druiven 1.18—1.20. MARKTBERICHT VLAS Rotterdam. 3 november. Waterrootvlas: lage soorten van 1.10 tot 1.25, midden soorten tot 1.60, best vlas tot 2.—. Dauwrootvlas: lage soorten van 0.90 tot 1.15, middensoorten tot 135, best vlas tot 1.70. Breekvlas: van 0.60 tot 1.10, naar golang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0.45 tot 0.72. De produkUe was ln de afgelopen week onveranderd, een verdere toename ls voor het einde van het Jaar nauwelijks te verwachten bij de huidige prijzen. Er blijft voldoende vraag om de aange boden partijen vrijwel alle op te nemen, terwijl wekelijks ook een gedeelte van de oudere voorraden verkocht wordt. De prijzen blijven op hetzelfde peil als vo rige weken, voor goede middensoorten werd iets meer betaald. In dauwroot vlas gaat, met uitzondering van de beste soorten, weinig om, de prijzen bleven onveranderd. Breekvlas wordt slechts weinig geproduceerd, de tegenwoordige prijzen van gezwingeld vlas zijn aantrek kelijker. Gezwingelde lokken blijven re gelmatig verkocht, prijzen voor goede middenkwaliteiten iets hoger. VEILING KAPKLLE 3 november. Bramen, Industrie afwij kend 83. Goudreinette H 85 26, H 78-85 18.50—19.10, H 85-75 11.40—12.20, II 6)3. keuken 11.10—11.80, fabriek 6.50—7.20. Geel: -89-95 31—32, H .-73-85 30. H 65-75 18, keuken 20. Jonathan B 80 24. H 75-80 25. H 70-75 20, H 65-70 16, H 60-65 11, II 3',4, keuken 7>i—9, fabriek 4, minder ge kleurd H 65-70 12. H 60-6S 9. Glorie van Holland H 75-65 24. H 65-75 14. II 6)4-8. keuken 12, fabriek 6)3. Sterappel H 60- 70 30, H 55-60 12, II 3, keuken 14, fabriek 8. Cox's Orange Pippin H 75-80 43, H 70- 75 45, H 65-70 41-43, H 60-65 30-33, H 53- 60 15—17, II 3, keuken 23—25, fabriek 13. Lomb. Calville H 70-80 13, H 60-70 8—9, II 3, keuken 9, fabriek 3)b. Golden De licious H 80-85 38, H 75-80 39, H 70-75 31. keuken 18. Bouwman Reinette H grof 13, I 914. Laxton Superbe H 70-80 19, keuken 914- Lemoenappel H 80-90 13. H 70-80 13. II 8. keuken 914 Br- Bellefleur H 85-75 14, H 55-65 6%. Zoete Ermgaard H 65-75 31, H 65-65 23—28, II 9, keuken 20, fabr. 6—7. Campagnezoet H 70-80 23, H 60-70 16 —18, II 8—11, keuken 14-18. Zwijndrecht se Wijnpeer H 60 25, H 55-60 21, H 50-55 9.90—10.05, II 6—7, keuken 11. F. d. Comt. de Paris H 65-75 23.10, H 55-65 12.30— 12.80, H II 3—6)4, keuken 11, fabriek 8- Saint Remy H 75-85 12, H 65-75 12, II 8)4, keuken 9»4, fabriek 6. Gieser Wilde man H 6U-70 28. H 50-60 19. II 9, fabnek 6—10. Leglpont H 75-35 39. H 65-75 41, H 55-65 3D, H 9(4. keuken 30. Ponaspeer H I 9—10. keuken 8 Conference H I 30, 14 II 22. Br. Alex Lucas II 12, keuken li. Kleipeer I 10—13, II d Emlle d'Heijst II 8)4- Nouv. Polteau I 9 Doyenne du Com. H 85 71. H 80-85 75. H 70-80 78. H 65-70 08. II 59, keuken 59—69. Kroet- en valappe- len 3. Diversen: BI. druiven II 91. Noten 2. Kweepeer 30- Mispels 32. Aardappelen 8—9. Groenten: Bloemkool 10—40. Savooiekooi 9—11- Rodekooi 5—8- Andijvie 10—12. Pret 15—18. Kroten 11. Breekpeen 8)4. Wltte kool 8. Kropsla 4. VEILING V.V.Z.B. GOES Groenten: per stuk: Kropsla A H 6—7. B II 4. Bloemkool A I 44—49. A II 28—39. B I S7, B n 16—26, afwijkend 10—29. Knol selderij 8. Per kg: Groene savooiekool 7 —9- Wlttekool 8. Rodekool 9—12 Spruiten A I 51—53 Prei I 18, U 14—17. Andijvie I 8—9. Witlof A II 57—59, B B 36—37. Waspeen II 14. BJack Alicante I 113—116, II lol. Per bos: Wortelen 25. VEILING TEKN ELZEN Per 100 stuks: Sla 3.40—11.60. Per stuk: Bloemkool A U 43—58, B 11 27—37. afwij kend 1552. Knolselderij 36 Per dos: Selderij 5- Per kg: Andijvie 7—15. Rode kool 9—14 Boerenkool 10. Savooiekooi 8 —12. Wittekool 7—9. Waspeen 13—16. Breekpeen 11. Prei 15—17. Spruiten 30— 45. Spinazie 10—15. Uien 7—8- Witlof A II 7883, afwijkend 60. Koolrapen 6. Appelen: Jonathan H I 80 25, 75 17—20, 60 9—10, H II 6, keuken 9—12. Goudrel netten fabriek 7—10. Glorie van Holland keuken 12. Peren: Conference H II 21— 22, Saint Remy keuken 10, fabriek 7. N. Polleau fabriek 6 Druiven II 1.08. VISMIJN VEEKE 3 november. 3323 kg exportgarnalen 83— 113, 6312 kg handelsgarnalen 66—84. 09 kg schar 41—78. 284 kg bot 48—70, 35 kg tong 123—358. 24J kg rog 19—30- 679 kg wijting 20—35. 6 kg kabeljauw 48. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Amstelveen voor bijzon dere werkzaamheden (toez.) L. P. W. Groenveld te Sluis, die dit beroep ook aannam; te Weerselo (Overijsel) W. J. van der Waal kand. te Emmen; te Wilp (Gld.) J. W. ten Kate te Baflo; te Vechei en Uden S. Brand- sma kand. te Ferwérd. Aangenomen naar Eenrum J. W. ten Kate te Baf lo, die bedankte voor Wilp (Gld.) Bedankt voor Vroomshoop J. van Winterswijk te Wieringermeer. GEREF. KERKEN Beroepen te Ten Post (Gron.) J. H. Nawijn kand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Schiedam (vac. G. Brinkman) A. Broek te Groninsen- Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7