Verbeteringen aan enkele gevels van oude Middelburgse huizen lijmt kond alle hout! „Moord in de krantenwijk AFSCHEID VAN BINNENLOODS J. BRANDT TE TERNEUZEN GETAFLEZ VLISSINGSE LUTHERSE KERK IS FRAAI GERESTAUREERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 UNIEKE GEVEL KWAM VRIJ Men zal pogen oude gevel in straatwand op te nemen De secretaris der Vereniging tot Instandhouding van oude gebouwen te Middelburg schrijft ons: Terwijl alle belangstellenden in liet reeds zozeer geschonden en nog steeds bedreigde aanzien vau oud-Middelburg uitzien naar de uiteindelijke oplossing t.a.v. het knooppunt Lange Delft Sïnt-Pieterstraat met name wat betreft de v.m. Gasthuïskerk komen er drie berichten en feiten, die belangstelling en in stemming verdienen. Het betreft, in historische volgorde, de houten gevel in de tuin van het Zeeuwsch Genootschap, een ver borgen gevel in de Nieuwstraat en het huis 's-Hertegenbosch aan de Vlasmarkt. De houten gevel, uit de 15e eeuw, die tot c.a. 1880 aan de Lange Delft tegenover de Sint-Janstraat stond, wordt, met steun van het rijk, van opgetréden gebreken hersteld. Aan de suggestie, door een belangstellen de geopperd, deze „levend" te ma ken door opneming in een straat- wand, kan echter niet worden vol daan. Het idee is goed bedoeld, doch praktisch onuitvoerbaar. Op de binnenplaats van het huis in de Nieuwstraat. waarin de Provin ciale Planologische Dienst zetelt, werd na de bevrijding het was aan de auteur van de monumenten van Middelburg, verschenen in 1941, onbekend een bouwsel ontdekt met een bijzonder belangwekkende, zij het enigszins geschonden voorge vel. Deze was opgetrokken uit bak steen met banden van zandsteen ep gecennuleerde vensteromlijs- Huis 's Hertogenbosch: resultaat verrassend tiugen met Ionische kapitelen; in' de bovenste verdieping een kruis- venster, waarboven een fronton, van .zandsteen evenals de (ge schonden) kroonlijst. De gevel zal op omstreeks 1575 mogen worden geschat en is 'n uniek overblijfsel der vroegere renaissance in Middel burg. Wegens de verbouwing van genoemd bureau moest zij wor den afgebroken. Dat is met uiter ste zorg geschied met de bedoe ling, indien enigszins mogelijk, de gevel t.z.t. in een vrijgekomen straat wand op te nemen. Van deskundige zijde werd echter ver nomen, dat dit. niet zo eenvoudig zal zijn. VLASMARKT De brede, van 1665 daterende gevel van het huis 's-Hei togeriooscu v ias- markt 51) was tot voor kort geheel bepleisterd. Jaren geleden was bij de toenmalige eigenaar het plan ge rezen de gevel daarvan te ontdoen, maar de onzekerheid, wat dan te voorschijn zóu komen er zijn af schrikwekkende voorbeelden, o.a. hèt oude Bogmans in Rotterdam deed daarvan afzien. Do huidige eigenaar echter heeft het. erop gewaagd en het resultaat was verrassend. Niet alleen viel de kwaliteiten van de steeii nogal mee, maar, wat veel belangrijker is, de gevel bleek niet, zoals bij overeen komstige Middelburgse huizen (Dam 31, Kantongerecht) liet géval is, uit sluitend van bnksteen té zijn opge trokken. Dit materiaal is gebruikt voor de vleugels; de middenpartij is, evenals de kapitelen boven de pilas ters. van zandsteen. Door deze bewerking is dus een gevel vrijgekomen, uniek in Middelburg en zeldzaam in Nederland, een gevel, die het bepleisteren door vorige ge slachten 2elfs nog door overheids instanties verdedigd te schande maakt. Bazaar Miauw bracht 2000 op voor nieuwe kennel Stenen gebouwtje zal 24 honden kunnen herbergen Dc bazaar „Miauw", die de stichting Zeeuwse dierenasiel enkele weken In de Middelburgse Vleeshal van het stadhuis gehouden heeft, is bezocht door ongeveer 2400 dierenvrienden en andere belangstellenden. Een aan tal, waarmee de organisatoren van de bazaar best tevreden waren. Het batig saldo van de bazaar was na aftrek van alle kosten rond 2000.—. Met dit geld is men van plan om het dierenasiel aan de Industrieweg' te Middelburg uit te breiden met een tweede nieuwe hondenkennel. Daar een houten kennel met name in de winter bijzonder moeilijk te verwar men is, zal de nieuwe keünel uit steen opgetrokken worden.. Hierin kunnen in totaal 24 honden een on derdak krijgen. Verder zijn er enkele isoleereellen in het bouwplan ontwor pen. teneinde daar honden met be smettelijke ziekten in onder te bren gen. De nieuwe kennel zal voornamelijk bestemd zijn foor zomer, en pension gasten, die omstreeks de vakantie in .grote getale door hun bazen en bazinnen naar 't asiel gebracht wor den. zwaar beschadigd Vrachtauto slipte nabij Sloedam Maandagmorgen omstreeks half elf is nabij de Sloedam (Bevelandse zij de) een verkeersongeval gebeurd, waarbij 'n personenauto zwaar werd beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De bestuurder van een personenauto, zekere A. de B. uit Souburg' reed in de richting Goes, toen hij even voor bij de Sloedam een links van de weg staande vrachtauto moest passeren. Op dat moment naderden uit de richting. Goes enkele auto's, die vóór de vrachtauto stopten om B. te laten passeren. Een vrachtauto metaan-"- hangwagen, bestuurd door G. van M. uit Renkum, kwam tijdens het rem men evenwel te slippen en draaide een halve slag om. Door deze onver wachte manoeuvre kwam de aan hangwagen op het linker-weggedeel- te terecht met het gevolg, dat de personenwagen van De B. uit Su- burg tegen de aanhangwagen reed. De personenauto werd zwaar be schadigd. NA RUIM 35 JAAR DIENST Waarderende woorden over een voorzichtig zeeman In de bovenzaal van Hotel „Centraat" te Terneuzen werd maandagmorgen in een kring van genodigden afscheid genomen van de binnenloods J. F. O. randt, die wegens .het bereiken van dc 65-jarige leeftijd op 1 'november j.l. het loodswezen heeft verlaten. Onder hen die afscheid kwamen ne men waren de beren C. ter Poorten uit Vlissingen, directeur loodswezen in het zesde district, en A. K. de Vries, commissaris van het loodswe zen te Terneuzen, en vertegenwoor digers van zee- en rlvierloodsclienst te Vlissingen en Terneuzen en van de bootliedenwacht te Terneuzen. De oudste collega van de heer Brandt, de binnenloods C. Heeres, sprak een woord van welkom tot dc genodigden, waarbij hij zich tot z'n scheidende collega richtte, daarbij de hoop uitsprekend, dat deze nog lange tijd van z'n verdiend pensioen zal mogen genieten. Directeur Ter Poorten toonde zich verheugd bij dit afscheid aanwezig Ce kunnen zijn, hoewel hij het ieaeï-e kunstharshjiu Ceta-Bever keer weer als een verlies verklaarde te beschouwen als één der oudere loodsen wegging. „Evenals ikzelf, hebt U er nu ruim 35 jaar opzitten, in welke tijd U goed en gelukkig hebt gevaren. Ik dank U voor alles wat U in het belang van het loods wezen hebt gedaan en hoop, dat U in goede gezöhdhoid,gelukkig en lang van uw pensioen zult mogen fenieten", aldus bésloot de heer Ter oorteh. Commissaris Dc Vries wees onder meer op het feit, (lat er sedert (le tijd dat Brandt in dienst kwam, wel het één en ander is veran derd. „In de lange tijd die ik U hier heb gekend, heb ik U als een loods leren kennen die liefde voor z'n vak had en die dit vak altijd met enthousiasme uitvoerde". Met dank voor de buitengewoon pret tige samenwerking, nam hij afscheid van de lieer Brandt, hem namens het gehele loodswezen een geschenk aan- bièdend. Namens alle zee- en binnenloodsen te Vlissineen sprak do heer J. de Jong, die gewaagde van „een steeds klei ner wordend ploeg je van oudere lood sen". Hij noemde de heer Brandt een prettige collega, wiens oordeel altijd bezadigd was. Verder sprak hij dc hoop uit, dat hij zich zeer snel aan de veranderde omstandigheden zou kunnen aanpassen. De heer H. Geensen voerde tot slot het woord namens het personeel der bootliedenwacht te Terneuzen, dat, ZONDAG A.S. IN GEBRUIK Gebouw aan Walstraat vóór 1735 van Schuttersgilde Zondagmiddag 8 november a.s. zal de Vlissingse lutherse gemeente tijdens een speciale dienst, die om half vijf begint, haar gerestaureerde kerk aan de Walstraat officieel in gebruik ne men. Iu deze dienst zal ds. H. Jo hannes uit Breda voorgaan, de vroe gere predikant van de Lutherse Kerk te Vlissingen. Zes maanden geleden werd met de restauratie van de kerk het gebouw werd in 1735 door de Lutherse Kerk van het schuttersgil de overgenomen begonnen. De res tauratie heeft circa 60.000 ge vergd, welk bedrag werd bijeenge bracht door Monumentenzorg, Ram penfonds, de Synode van,.de Lutherse Kerk te Amsterdam, de Vlissingse Kerk en de gemeenteleden. Het bedehuis is fraai gerestaureerd. De entree van de kerk is ruimer ge maakt. Hot oude orgel, dat boven de preekstoel was opgesteld, is verwij- zoals hij opmerkte „dag' en nacht met U samen de scheepvaart heeft gediend". Hij roemde de prettige sa-: menwerking tussen loodswezen en bootlieden. Loods Brandt prees hij als een bekwaam loods die het „Sa- fety-first" als devies had. Als blijk van waardering bood hij hem namens de bootlieden een waardebon aan. De heer Brandt dftnkte tenslotte voor de belangstelling en voor de waar derende woorden aan zijn adres ge richt. Ookhij was Aan mening, dat er in die 35 jaren wel het één en an der was veranderd. „Er moest voor al ill die beginjuren hard worden ge werkt, terwijl er weinig promotie was. Ik kan me nog goetl herinne ren", aldus de heer Brandt, „dat we met de roeiboot uren bezig waren óm een schip te praaien en als het dan eindelijk gelulct was om langszijte komen, dan lcön het je gebeuren, dat een Belgische loods Je al voor was Nu maken we het gelukkig mee, dat de directie (le loodsen inschakelt als er dingen te veranderen of te on derzoeken zijn, hetgeen vroeger wel eens anders is geweest", aldus be sloot de scheldende binnenloods. derd. Het nieuwe, dat binnenkort zal arriveren, wordt juist recht tegen over de preekstoel geplaatst, op de galerij. De dubbele rij zitbanken langs de zijwanden is teruggebracht tót één. Dóórdat men de voorste rij liet vervallen kon tussen de in het midden van de kerk opgestel de banken deze werden door nieuwe zeer fraaie, houten banken vervangen een middenpad wor den vrijgelaten, dat ongeveer an derhalve meter breed is. De kerk is niet gehee! rechthoekig: voorgevel en achtergevel lopen niet paralel. Dit werd vóór de restaura tie nog geaccentueerd, doordat de galerij evenwijdig 'liep mgt de aan de Walstraat grenzende gevel. Thans loop de galerij evenwijdig met de achtergevel, waardoor het kerkinte rieur èen volkomen rechthoekige in druk maakt. Voorheen diende de onderzijde van het orgel als klankbord: nu het orgel een andere plaats is toegedacht is boven de preekstoel een nieuw klank bord aangebracht. Vernieuwd worden ook de ramen, die van kathedraalglas werden voorzien. De wandverlichtlng werd, passend hij de fraaie kope ren kronen de centrumverlloli- tlng uitgebreid. De koperen kronen, die reeds na de ramp werden opgeknapt, maken mét de nieuwe wandverlichtïng een voor treffelijke indruk. Bij de restauratie werd eèn nieuw plafond aangebracht, de muren werden opnieuw gepleisterd, zoals uiteraard ook het schilder werk geheel werd vernieuwd. De ver warming van de kerk, die thans ruim 150 zitplaatsen telt, geschiedde vroe ger door een kolcnkachel. Deze moest plaats maken voor vier gaskachels, hetgeen ccn aanzienlijke vooruitgang betekent. Het werk werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf FÏipse uit Kóude- kerke; architect van deze geslaagde restauratie was de heer W. Messer uit Vlissingen. Gedurende dc restau ratic heeft men kerk gehouden in het vporzaaltje van het Maarten Luther- huls in het Grocnewou'd. ËULAN voormolochto behandeling „3* .„v** van wol en ander* dierlijke vetelsi een wetemchappelijke plonlori-prottalie von BA^ER) Dentallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd, luimt op maandag, woen»dag, vrij do g en zaterda om 9.52 uur naar hei SUIAN-PROGRAMMA over-Radio LUXEMBURG 206 r EMjlLLLTHA DOOR ANDREW GARVE. „Ik geef toe, dat et' op het ogenblik geen motief bekend is", zei Haines voorzichtig, „maar er kan nog van 'alles aan het licht komen. Wat houdt U achter ten opzichte van Hind?" ..Niets". Haines keek hem onderzoekend aan. ..Zelfs als dat waar is, bestaat er nog zo iets als je voordeel doen met een reeds bedreven moord en met de daarbij gevolgde methode. Dat is vaak gedaan. A. vermoordt B; C die reeds lang D wilde vermoorden, rea liseert zich, dat hem nu de weg ge wezen is en dat met enig geluk A ook nog van de moord op D zal wor den verdacht. Er schijnt heel wat blauwzuur rond te slingeren en meer dan één persoon kon zich er wat van verschaffen". „Het is veel waarschijnlijker, dat er een krankzinnige in het gebouw rondloopt, die beide daden heeft be dreven". „Dat is ook een mogelijkheid. De moeilijkheid is een krankzinnige te herkennen als je er een ziet. Gevoels- onstandvastigheid, nu, is veel mak kelijker te ontdekken". Haines lachte Cardew tamelijk grimmig toe. „We zullen de zaak nu voor een ogenblik laten rusten en ik zal nog verder na vraag doen. In die tussentijd zult U mij verplichten door nergens heen te. gaan zonder liet mij te laten weten. Is dat begrepen?" „Ik schijn geen andere keus te heb ben", zei Cardew. Hij stond op en verliet met zo'n pijnlijk gezicht het vertrek alsof hij was gegeseld. Toen de deur zich achter hem had gesloten, zei Ogilvie: „Toen ik ze ventien jaar oud was, herinner ik me een zelfde gevoel tegenover een meis je te hebben gehad. Maar op zijn leeftijd moest hij beter weten. Wat denkt U ervan, chef?" Haines weifelde. „Ik zal meer weten als ik de dame in kwestie heb ge sproken. Ik vind dat ik onmiddellijk een onderhoud met haar moet heb ben". „Denkt U, dat ze belden bij deze Izaak zijn betrokken?" „Indien dat zo was, kan ik me niet voorstellen, dat Cardew zoveel zou hebben losgelaten. Ze zouden tevoren de dingen hebben uitgewerkt hij zou nooit in die hysterische toestand hebben verkeerd". Haines schudde langzaam het hoofd. „Ik ben ge neigd om aan te nemen, dat dit re laas over mrs. Ede waar is. Hij kon haar gemakkelijk hebben verlaten in een stemming van teleurstelling en wanhoop en Ede uit jaloezie hebben vermoord. Dan zou hij zich vermoe delijk hebben gedragen, zoals hij vandaag derd, Maar wc zijn nog lang niet zover, dat wc het kunnen bewij zen. Het is duidelijk, dat Cardew het eerst onder verdenking viel, maar het kan zijn dat hij niet de enige in deze zaak is en voorlopig zouden we er beter aan doen met aan te nemen, dat hij het niet is". Haines overwoog, waarmee nu moest worden begonnen. „Kijk eens, Ogilvie, wil jij even uit zoeken, waar Sarge Vickers woont en dan een praatje met hem maken? Tracht alles te weten te komen over de sleutels en wat daarmee de laatste tijd is gebeurd. En tracht ook nog eens na te gaan of iemand anders op enig ogenblik kans kan hebben ge zien om in de kamer van -Ede te ko men. En vors ook uit of de werksters vanmorgen in de douchecel zijn ge weest. Als je enige aanwijzing vindt, volg die dan verder. Dan ga ik nu mrs. Ede bezoeken. In orde?" Ogilvie knikte, blij met het vooruit zicht, dat hij nu eens zelf op dhder- zoek kon uitgaan. „Goed", zei Haines. „Ik zie 'je hier morgenochtend weer terug". HOOFDSTUK 23 Ogilvie verloor geen tijd met het opsporen van Vickers' adres en een huif uur later beklom hij reeds de trappen van een blok gemeentewo ningen in Paddingston, waar de por tier woonde. Onder het drinken van eon kop- cacao vertelde hij van de poging tot moord op Ede. Vickers was diep geschokt en klaarblijkelijk zeer verlangend om. tc helpen, maai' de antwoorden, die hij op Ogilvies vragen gaf. waren allemaal negatief. Het was onmogelijk, zei hij, dat een van de reservesleutels of de loper aan een onbevoegd persoon zou zijn afgegeven of dat de een of ander dio zonder verlof had weggenomen. Wat het eerste punt betreft, waren de instructies zeer strikt en de por tiersloge werd nooit onbeheerd ge laten. Hijzelf had ze niet afgegeven en hij betwijfelde ten zeerste, of een van zijn béide collega's Peach en Granger die de nachtdienst onderling verdeelden, dat wol zou hebben ge daan. Hij maakte er nog gewag van, dat de eigenaar en enlcelen van de directeuren ook lopers hadden cn Ogilvie maakte in zijn geest een aantekening om dat na te gaan, hoe wel hij daarin geen enkel hoopgevend vooruitzicht kon zien. Tenslotte moest de inspecteur V'okers' verze keringen wel aanvaaiden. Ee oude portier was klaarblijkelijk een man, die zijn verantwoordelijkheid ernstig opvatte en die zijn domein trouw zou blijven. Afgezien dan van hetgeen de beide andere portiers zouden vertel len, scheen het zeer onwaarschijnlijk, dat de moordenaar Inderdaad in het bezit van een sleutel kon zijn ge komen. Ogilvie ging dc situatie nog eens na. Iemand was do kamer binnengegaan. Cardew buiten beschouwing gelaten en aannemend, dat miss Timmens' getuigenis geloofwaardig was, moest nu nog één mogelijkheid worden na gegaan en die was zeer klein. „Vertel me eens, Sarge, wanneer wordt mr. Edes kamer schoonge maakt en hoe doen de werksters met de sleutels? Is er een of andere bij zondere regeling?" „Mrs. Little en haar dames komen iedere morgen precies om zeven uur", zei Vickers, „dat is tijdens de dienst van Granger en dan geeft hij haar dc loper, zodat zo niet met een grote bos sleutels wordt lastig geval len. Zij houdt de loper in haar bezit totdat het schoonmaken is afgelopen tegen ongeveer negen uur en geeft hem clan aan mij terug". „Jawel. En heeft zc vanmorgen zoals anders de loper' aan je teruggege ven?" „Ja, inspecteur. Iets na negen uur. Zij is een zeer betrouwbare vrouw ze Iaat hem niet'* rondslingeren, zoals U misschien zou denken. Zij houdt de kantoren reeds bijna tien jaar schoon, wed ik, en nooit van iemand één klacht gehoord". Diep in gedachten nam Ogilvie een slok van zijn chocolade. „Kan het zijn, dat iemand van de nachtredactie nog aan het werk was, toon de werksters vanmorgen arri veerden?" Vickers schudde het hoofd, „De laat- sten van hen zijn dan al lang ver trokken. Reeds uren eerder". „Of zou een van de redacteuren zo vroeg kunnen zijn begonnen?" „Zij in geen geval!" zei de portier. „Die eindigen laat en beginnen laat. zoals alle krahtonmensen. De loop jongens komen het eerst binnen en vast niet vroeger dan half tien. Dan komen er een paar typistes aantrip- polen en daarna komen allen binnen vallen. Maar tijdens het schoonmaken van de lokalen is het gebouw leeg". Ogilvie hield aan. „Je vertelde de chef gisteren, dat je alle vreemden, die in het gebouw arriveren, in het oog houdt, maar dat je niet altijd let op het komen en gaan van de redac tiestaf. Veronderstel, dat een van hen, die je goed kent, nu eens van morgen om acht uur, voor één keer, het gebouw waé binnengegaan zou je dat hebben opgemerkt?" „En of en ik zal U vertellen waar om omdat het nog nooit is ge beurd. Bovendien zou er iets gezegd zijn, daar kunt U zeker van zijn. O Ja, het zou zeker onze aandacht hebben getrokken". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4