PROVIHCIAIE ZEEUWSE COURANT NAAR T0P0VERLEG VRIJHANDELSZONE Premiers moeten weg zoeken uit impasse Werkdassificatie bracht rust in de Zeeuwse landbouw TWEE SCHEPEN IN BRAND NA AANVARING IN HET KANAAL SOMBERE SITUATIE VOOR INDONESISCHE INDUSTRIE JEMENITISCH VLIEGTUIG BIJ ROME VERONGELUKT 201e jaargang - no 260 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse i WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 nov. 1938 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. biad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Streven van West-Duitsland, België en Nederland West-Duitsland, België en Nederland zullen waarschijnlijk over wegen stappen te doen om te bereiken, dat Macmïllan, generaal De Gaulle en dr. Adenauer een „topconferentie" beleggen tenein de te trachten het Franse verzet tegen een Europese vrijhandels zone te overwinnen, zo wordt te Brussel van de zijde der Euro pese Economische Gemeenschap vernomen. Volgens deze bron wordt een dergelijke topconferentie het enige middel geacht om het plan voor een vrijhandelszone te redden en een economische en politieke splitsing van Europa te voorkomen. Het wordt als zeer waarschijnlijk beschouwd, dat in de vandaag te Brussel te houden bijeenkomst van de raad van ministers der E.E.G. de meningen over de wenselijkheid van een topconferentie zullen worden gepeild. Uit dezelfde bron te Brussel wordt vernomen, dat de leider van de Belgische delegatie, De- quae, en de leider van de Neder landse delegatie, drs. E. H. van der Beugel, staatssecretaris van buitenlandse zaken, de vorige week te Parijs de Engelse pay master-general, R. Maudling, als hun mening te kennen hebben gegeven, dat een topconferentie noodzakelijk is om uit de impasse te komen, waarin de on derhandelingen over hetplan voor een Europese vrijhandels zone zijn geraakt. De Amerikaanse, Britse en Fran se regering plegen door middel van diplomaten overleg over het voorstel van de Franse minister president, generaal De Gaulle, tot nauwere samenwerking tussen de di-ie landen bij het nemen van be langrijke beslissingen op het ge- Tweejarige viel tijdens spelen uit het raam Te Rotterdam is gisteren de tweeja rige Adrianus van de Burgt bij het spelen uit een raam van de ouder lijke woning aan de Spangensekade op straat gevallen, een val van veertien meter hoogte. De jongen werd naar het Westerziekenhuis overgebracht, waar hij later is over leden. Russen waarschuwen Italië voor raketbases. De Sowjet-regering heeft de Ita liaanse regering in een nota ervoor gewaarschuwd, dat aanleg van Ame rikaanse bases voor raketten en kern wapens in Italië „het gevaar voor de vrede in Europa tjoet toenemen en in de eerste plaats een gevaar voor Ita lië zelf is". - Jn verband met een grootscheepse verkoopactie, welke de middenstand van de Haarlemmerstraat en de Haarlemmerdijk in Amsterdam bin nenkort gaat voeren, een actie, wélke zich geheel zal afspelen om de roem ruchte figuur van Piet Hem, laten de winkeliers in deze buurt sinds eni ge tijd de baard staan. De kappers hebben hierdoor, in tegenstelling tot wat men zou denken, handen vol werk. gekregen met de verzorging van de stoere kingewassen. Op deze foto, toelke %oat herinnert aan de Anatomische les", zien we hoe de heer Scholte uit Amsterdam, die men Piet Hein gaat uitbeelden, temidden van bebaarde volgelingen door de kapper wordt gestileerd. bied van de buitenlandse politiek, aldus is maandagavond in rege ringskringen te Parijs vernomen. In ambtelijke kringen in de Fran se hoofdstad werden persberichten tegengesproken volgens welke er een diplomatieke koehandel tussen Groot-Brittannië en Frankrijk wordt voorbereid, waarbij het eei'stgenoemde land concessies zou doen in de richting van een nau wer contact tussen de drie grote mogendheden en het laatstge noemde land toeschietelijker zou worden wat een vrijhandelszone betreft. Verandert Frankrijk van standpunt Prof. A. Müller-Armarck, staatsse cretaris van economische zaken van West-Duitsland, heeft in een perscon ferentie te Bonn desgevraagd ver klaard dat een ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap zonder een vrijhandelszone niet den baar is. Hij verweet Frankrijk tij dens de jongste conferentie te Parijs de onderhandelingen te hebben be moeilijkt. Zonder Frankrijk echter kan een vrijhandelszone niet tot stand komen, zo zeide Müller-Armack hieraan toegevoegend, dat men alleen nog kan hopen, dat de Franse hou ding na de verkiezingen in Frankrijk veranderen zal. Müller-Armack onderstreepte echter, het E.E.G.-verdrag in geen geval op losse schroeven zal komen, te staan, indien de vrijhandelszone niet door mocht gaan. Het duidelijke standpunt van de andere E.E.G.-landen zal vol gens de Duitse staatssecretaris hope lijk zijn uitwerking op Frankrijk niet missen. IIIIIIII Giethoorn zag „Fanfare" M De nieuwe Nederlandse speel- film „Fanfare" is gisteravond voor het eerst vertoond in de H plaats waar zij geboren werd, Giethoorn, dat ter gelegenheid van de opnamen was omgeto- verd in „Lagervviede". Nadat de rolprent vooraf reeds drie dagen in Steenwijk in uit- m verkochte zalen had gedraaid, vonden verscheidene Giethoor- ners zichzelf in eigen gemeen- §j te op het witte doek terug en H herleefden voor hen de vele da- gen waarop Bert Haanstra en ;np-ericht is voor 1 zijn team in de afgelopen zo- lIlg ,..1 voor mer in het dorp van de punter hebben geopereerd.Het he li hoeft geen betoog, dat dit weer zien tot een daverend applaus aanleiding gaf. De Giethoorners vonden una- niem dat de film zeer goed ge il slaagd was en reeds lang van te voren was ook hier de zaal waarin de film vertoond werd, uitverkocht. Spoedig nieuw Amerikaans schot op de maan Officieel is te Washington meege deeld, dat Amerika over enkele da gen een derde maanraket zal lance ren. De kans dat de raket werkelijk in de nabijheid van de maan komt, wordt kleiner dan één op vijfentwin tig geacht. In Sao Paulo zijn relletjes uitge broken uit protest tegen de verho ging van de bus- en tramtarieven. Duizenden bewoners van de buiten wijken der stad wierpen met stenen naar bussen en trams, waarvan een aantal in brand werd gestoken. Vier mensen zouden gedood zijn. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN VEELAL WERKWEEK VAN DRIE DAGEN Nog dit jaar aanneming wet op nationalisatie Nederlandse bedrijven De Indonesische nationale industrie ën staan voor een ernstige crisis, als gevolg van gebrek aan uit het bui tenland in te voeren grondstoffen. Tal van bedrijfsleiders van fabrieken uit de middenklasse vrezen genood zaakt te zijn binnenkort tot sluiting van hun bedrijf over te gaan, als de regering de invoerkraan gesloten blijft houden. Vrijwel elke dag brengen de dagbla den alarmerende berichten' over in dustrieën, die tot een werkweek van drie dagen zijn overgegaan of zelfs hun bedrijf tijdelijk geheel hebben moeten sluiten, als gevolg van ge brek aan essentiële grondstoffen, die in 't buitenland moeten worden aan gekocht. Er zijn textielfabrieken, die hun pro- duktie tot veertig procent van het normale hebben moeten beperken. Batikkerijen, waar de Indonesische sarongs worden vervaardigd, hebben hun produktie tot twintig procent in gekrompen en in verschillende siga- rettenfabrieken zou de situatie nog ernstiger zijn. Politieke kringen te Djakarta zeiden maandag te verwachten, dat 't wets ontwerp Inzake nationalisatie van Nederlandse bedrijven nog voor het einde van het jaar door het parle ment zal worden aangenomen. Zij wezen er op, dat volgens de rege ringstoelichting op het wetsontwerp, de nationalisatie van de Nederlandse bedrijven (waarvan de waarde verle den jaar voor het begin der anti-Ne derlandse campagne werd geschat op anderhalf miljard dollar) zowel de hoofdkantoren als de bijkantoren der in Indonesiëë gevestigde Nederland se bedrijven zal raken. Regeringsgezinde dagbladen in Dja karta meldden maandag nog eens, dat naar verluidt over compensatie alleen kan worden gesproken „nadat West-Ivian aan Indonesië is overge dragen". De wet zal, met terugwerkende kracht, in werking treden op 3 de cember 1957, aldus de memorie van toelichting. Op die dag werd de actie ingezet met de bezetting van het hoofdkantoor van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Djakarta door de Indonesische arbeiders van dit bedrijf, welke werd gevolgd door een zelfde optreden tegen tal van an dere Nederlandse bedrijven. Inzittenden van twee reddingsboten opgepikt Het 5.463 ton metende Noorse vrachtschip „Faiwan" dat o.a. het vervoer van oliën, is maandagochtend ten noorden van Brest in aanva ring gekomen met het 21.992 ton metende Zweedse tankschip „Stora". Beide schepen vlogen in br&nd. Westberlijnse politie arresteerde spion De Westberlijnse politie heeft maan dag medegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeeit geslepen spion, die achtereenvolgens of tegelijkertijd voor drie opdrachtgevers heeft ge werkt, heeft gearresteerd. De arrestant, de 37-jarige Alexan der Fuss, werkte in de Tweede We reldoorlog als geheim agent voor de Duitse tegenspionagedienst, onder admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geallieerden zijn diensten aan. Deze werden aanvaard en hij werd agent van een Westerse geheime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw overstag, hij werd spion voor de Sowjetrussi- sche geheime dienst. In 1956 meldde hij zich bij Westberlijnse autoritei ten met het verhaal, dat hij ontvoerd, en naar Oost-Düitsland was overge bracht, waar hij tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit door de Russische geheime dienst verzonnen verhaal werd indertijd ge loofd, Fuss mocht als politiek vluch teling in West-Duitsland blijven. De spion zou bekend hebben, dat hij maandelijks spionageberichten zond aan het Sowjet-hoofdkwartier in Oost-Berlijn, waarvoor hij per rap port duizend mark kreeg uitbetaald. Het Noorse schip seinde dat het eer ste ruim geheel in brand stond en dat het leek of het vaartuig zou zin ken. Er werden twee reddingsboten gestreken met een deel van de opva renden. (Volgens de reders te Oslo bevonden zich een bemanning van 48 koppen en een onbekend aantal pas sagiers aan boord van de „Taiwan"). Een sloep met tien bemanningsleden werd opgepikt door de 493 ton me tende Nederlandse kustvaarder „Hen. ny T". Veertien opvarenden van de an dere reddingsboot gingen aan .boord van het Finse schip „Regulus". De brand op de Noor is in de loop van de dag geblust. Tevoren had de „Stora" al gezegd dat zij geen hulp nodig had, nadat men een brand die door de aanvaring was ontstaan, spoedig meester geworden was. Naar het schijnt is bij dit scheepsohgeluk niemand gewond geraakt. De Taiwan heeft op eigen kracht koers gezet naar Antwerepen. De „Stora" voer met veertien geredden aan boord naar Cherbourg. Twee Amerikaanse soldaten hebben in een geheim proces te Praag gevangenis straffen gekregen op beschuldiging van schending van de Tsjechische grens, zo is van Amerikaanse zijde vernomen. Zeven maanden geleden werd in de Poolse stad Krakau de vierling An na, Otylia, Jozef en Franciszek ge boren, wélke het, getuige deze foto, uitstekend maakt. De kinderen wor den evenwél nog steeds verzorgd in de eerste kliniek van Krakau, waat de vrouwelijke arts, dr. Stanislawa Bakowa met de bewaking van hun gezondheid is belast. De foto toont 'de arts bezig met haar patiëntjes. Poging van boekhouder tot moord te Winterswijk De 36-jarige procuratiehouder J. B.. K. uit Winterswijk heeft zondag avond tegenover de politie bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn vrouw van het leven te hebben willen beroven. Hij deed deze bekentenis na een verhoor van drie uur, het eer ste dat de politie hem had kunnen afnemen, nadat de man in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel over stuur in het r.-Ic. ziekenhuis te Win terswijk was opgenomen.' De man heeft toegegeven, dat hij vrijdagavond van plan is geweest zijn vrouw met een hamer buiten be wustzijn te slaan en haar daarna voor de geopende gaskraan te leggen, teneinde de indruk te vestigen dat zij zelfmoord zou hebben gepleegd. De slag met de hamer kwam echter niet hard genoeg aan. K. heeft ver volgens nog geprobeerd haar te wur gen, maar zij slaagde erin naar de buren te ontkomen. Vermoedelijk heeft een verhouding met een andere vrouw K. tot zijn misdaad gebracht. Acht inzittenden kwamen allen om Een DC-3 van de Jemenïtische luchtvaartmaatschappij is maandagavond kort na het vertrek van Rome naar Belgrado op honderd kilometer ten noord-oosten van de Italiaanse hoofdstad op de Monte Maggïo brandend neergestort. De acht inzittenden kwamen allen om het leven. Onder de vier passagiers bevonden zich de directeur-generaal van het Je- menitische ministerie van buitenlandse zaken, Sajed Mohammed Asjani, en twee Roemeense tandartsen, die koning Ahmad van Jemen hadden be handeld. De bemanning bestond uit twee Jeniten en twee Zuidslaveu. INVOERING PRAKTISCH „GERUISLOOS" Gezamenlijk advies over indeling voorkwam vele moeilijkheden Zonder dat dc buitenwacht er eigenlijk veel van bemerkt heeft, is de laat ste maanden in de Zeeuwse landbouw een opmerkelijke rust ingetreden. Niet op de bedrijven zelf, waar in deze eerste novemberdagen op de door drenkte akkers de hipten als laatste vruchten van dit seizoen worden ge oogst, maar mee in de sociale sector. De werkdassificatie, voor velen mis schien nog een onbekend begrip, is voor de landbouw realiteit geworden. Met name voor de landarbeiders betekent dit, dat de reeds jaren gewenste financiële gelijkstelling met werkers in industrie en bouwvakken thans ccn feit is. Tevens is hiermee een belangrijke bijdrage geleverd om de vaak zo gevreesde trek van werkers uit de landbouw een halt toe te roepen. Sinds augustus is in Zeeland deze werkdassificatie van kracht, de voorbe reidingen zijn heus niet zo eenvoudig geweest, ook zijn alle plooitjes nog wel niet glad gestreken, over en weer blijven er wensen, maar na een paar maanden praktijk zegt men nu toeli zo wel in werkgevers- als werknemers- kringen onomwonden, dat de invoering van de nieuwe regeling in deze provinde vlot verlopen is en aan haar doel beantwoordt. Na de oorlog is er ontelbare malen over gesproken en geschreven, dat het met de beloning "van de landar beid, in vergelijking met industrie en bouwvakken, scheef zat. De gevolgen van een lagere geldelijke beloning bleven niet uit: bij honderden zegden 1de landarbeiders de akkers vaarwel om in andere vakken meer te gaan verdienen. Er is daarna de strijd om de mankracht gevolgd, waarbij de landbouw-C.A.O.'s veelal alleen maar werden gehanteerd als richtlijn om daar de lagere zwarte lonen op af te stemmen. Ongezonde toestanden ont stonden, welke trots de hogere finan ciële beloningen voor de landarbeiders toch ook in deze kringen niet als ideaal werden gezien. Er moest iets anders komen om uit de steeds moeilijker wordende situatie te geraken. Een werkdassificatie kon uitkomst brengen, dat wil zeggen, een grotere differentiëring van de klassen, waarbij vakmensen een ho gere beloning ontvangen, op een {>eil van gelijkwaardige functies n industrie en bouwnijverheid. Hogere lonen Dit jaar kwam men op landelijk niveau hierover tot overeenstem ming. In plaats van twee catego rieën (geschoolden en ongeschool den), kwamen er vier (vakarbei der A, vakarbeider B, seizoenar beiders, ongeschoolden). De nieu we indeling ging gepaard met een zeer aanzienlijke loonsverhoging, want het weekloon van een paar- deknecht en trekkerchauffeur kwam bijvoorbeeld van 75,37 op 84.23 en het uurloon van een vakarbeider A werd gesteld op 1.46% (voordien 1.28% 1.30%). De moeilijkheid voor de praktijk was nu echter om te be palen, tot welke groepen de onder scheidende arbeiders moesten wor den ingedeeld. De zes agrarische werkgevers- en werknemersorganisaties in Zeeland, samenwerkend in het Landbouwschap hebben daarom in het voorjaar het verstandige besluit genomen om te tTachten hierover gezamenlijk een ai vies voor de praktijk samen te stel len. De besprekingen hebben veel tijd gevergd, in vergelijking met andere provincies duurde het zelfs wel zeer lang, doch men plukt er nu ruim schoots de vruchten van. Terwijl in $ndere delen van het land waar geen (Zie slot pag. 5 kol. 1 Betere vooruitzichten voor economische situatie in V.S. De Dodge Corporation een voor aanstaand Amerikaans bureau voor marktonderzoek heeft een econo misch rapport gepubliceerd, waar aan 212 Amerikaanse economisten hebben medegewerkt. Deze economisten verklaren, dat de Amerikaanse economische barometer zich naar „mooi weer" beweegt en dat 1959 een veel beter jaar zal wor den dan 1958. Ondanks de hausse op de effecten beurs van Wallstreet, waar dagelijks 4 miljoen aandelen in andere handen overgegaan, waarschuwen de econo misten tegen gevaren die aan de ho rizon dreigen. Zo geloven zij dat de inflationaire druk zal aanhouden, waarbij het prijsniveau tegen het eind van het volgende jaar scherper zal stijgen. Zij waarschuwen even eens tegen de mogeliijkheid van een voortdurend stijgen van de loonsom en de belastingen. Te sterke beperking van de krediet verlening en een langzame daling van het aantal werklozen, wordt ech ter ook Onjuist geacht. WEINIG WIND Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolkenvelden en slechts enkele opklaringen. Plaatse lijk mist. Weinig wind en tamelijk zacht. ZON EN MAAN 5 november Zon op 7.40 onder 17.06 Maan op onder 14.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1