GROOTMEESTER VAN DE JAZZ IN HAAGSE HOVTRVSTHAL RDTERSEPT tc RESOLUTIE VER. NATIES: GEEN A-PROEVEN TIJDENS OVERLEG oren, yen Tekko Taks op de vliegende hollander KLMEl ut de ETHER t> ii U l A L k. 2 li'JS 't/.-V/ 6' bj O U U R A N T MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 Muziek van „oude" Ellington blijft springlevend (Van een speciale verslaggever) De muziek van Duke Ellington i9 In de loop van dertig jaren geëvolueerd, maar de specifieke Ellingtoniaanse sfeer heeft de nu bijna 60-jarige grootmeester der jazz nog steeds we ten te bewaren. Dat bleek zaterdag avond In de Haagse Houtrusthallen overduidelijk tijdens het bijzonder ge slaagde concert van de machtige 15- man sterke band, die wederom het bewijs leverde, dat de muziek van Ellington een geheel apart hoofdstuk vormt in de jazzhistorie. En boven dien, dat dit orkest al die jaren door niet te vergelijken is met enige an dere combinatie op het gebied van de jazz, ook al is er van de roemruchte oude garde niet veel meer overgeble ven. Onmiskenbaar zijn er moderne in vloeden aan te wijzen in Ellingtons muziek, maar dat wil niet zeggen, dat Duke zich heeft laten beïnvloeden door indrukken van buitenaf, door de na-oorlogse invloeden als be-bop, cool of Westcoastjazz. Integendeel, Elling ton heeft immers baanbrekend werk gedaan op het gebied van de big band-jazz. Hij volgde de „mode" niet, hij gaf de „mode" na de oorlog in nauwe samenwerking met arrangeur Billy Strayhorn zélf aan. Trou- Advertentie) Al gerookt? "MTTTthon_ die had er eerder moeten zijn... Wolphaartsdijk en Kloetinge deelden (voorlopig?): 1-1. Regen spelbreker bij twintig wedstrijden De regen heeft het gehele zaterdag- voetbalprogramma in de war gegooid. Van de 37 vastgestelde wedstrijden gingen er slechts 7 door, die weinig verrassingen opleverden. In de le klas traden Krabbendijke en Seroos- kerke in het veld. De wedstrijd ein digde zoals hij begonnen was, name lijk in een 00 gelijk spel. Aan de stand veranderde hierdoor niets, zij het da» dat elke ploeg een puntje rijker werd. In de 2e klas B is nog een doelpun- tenrijke wedstrijd te vermelden en wel die tussen Wissenkerke en Mevo, die de Zierikzeese ploeg met 94 won. Het belangrijkste duel van deze regendag ging tussen Wolphaarts dijk en Kloetinge en na een bijzon der spannende strijd deelden beide ploegen de buit eerlijk (11). Overi gens tekende Wolphaartsdijk protest aan. Ook deze uitslagen brachten geen verschuiving op de ranglijst te weeg. Kats-'s Heer Hendrikskinderen zou ook doorgang gevonden hebben, ware 't niet, dat ae bezoekende ploeg er niet in slaagde om een elftal bij elkaar te krijgen. In de 2e klas C kreeg Bruse Boys bij Burgh Hl de kous op de kop (10), in de 3e klas A won Nieuw- land ternauwernood met 43 van Heinkenszand, in de 3e klas B ver sloeg Rillandia n Krabbendijke n met 30 en in de 3e klas D moest AZW in in eigen huis genoegen nemen met een 43 nederlaag tegen Driewegen H. Arnemuiden verpletterde Dinteloord met 11-3. Voor de 2e voorronde van de wed strijden om de zaterdagbeker (K.N. V.B.) speelde Oranje Wit uit Dor drecht tegen The Gunners. De Dord- tenaren, die destijds in Nieuwdorp met 4-2 de vlag moesten strijken, trokken tegen de Bredanaars met 7-2 aan het langste eind. De situatie is nu zo, dat- Nieuwdorp op 10 januari, wanneer de 3e voorronde wordt ge speeld, in de nitwedstrijd tegen The non opn crpliilf «npl Cpïl flP P" zal hebben om zich voor de ronde te plaatsen. In de andere groep, waar Arnemui den en Dinteloord de zaak onder elkaar moeten uitvechten, is er met veel twijfel meer mogelijk over de vraag wie verder gaat „bekeren". Arnemuiden won namelijk de eerste wedstrijd met liefst 11-3. Gezien het grote krachtsverschil, dat werd aan getoond en in de uitslag tot uitdruk king komt valt wel te concluderen, dat de ploeg uit Arnemuiden de laat ste tijd aan kracht heeft gewonnen want voor de competitie verloten de Zeeuwen enkele weken terug van de zelfde tegenstander met 1-0. Ditmaal werd het een spel van kat en muis waar de Brabanders hoegenaamd niet aan te pas kwamen. Met de rust was de stand al 6-1 door doelpunten van Van de Ketterij, C. van Belzen, Schroevers (3x) en spil Botbijl van Dinteloord, terwijl Jongbloed het eni ge Dinteloord-doelpunt maakte. Na de rust scoorde midvoor Schroevers, die een nuttige partij voetbal speelde, tweemaal achtereen waarna Poort vliet met drie treffers de stand op 11-2 bracht want even voordien had Bruynzeel het tweede Brabantse doel punt gemaakt. Kort voor het einde bracht Jongbloed de eindstand op 11-3. Het programma voor volgende week: Dinteloord-Good Luck, The Gunners-Sprang, Vrederust-Zwaluw- se Boys, SSC-Nieuwdorp, Col. Boys- Arnemuiden. (Advertentie) Al gerookt? dié had er eerder moeten gfln.. wens, die moderniseringen waren in de eerste plaats voor zijn eigen or kest bestemd en niet voor anderen, al maakten die er soms wel gebruik van. Daarom is het niet overdreven te be weren, dat Duke veranderd is, en toch dezelfde is gebleven. Daarom ook, blijven de oude Ellington-lief- hebbers hem trouw, maar telt hij ook talloze aanhangers onder de z.g. „mo dernisten". En het is tenslotte ook daarom, dat het orkest van Duke El lington zich gedurende 30 jaar aan de top heeft weten te handhaven. Een andere en toch dezelfde Duke EU lington dus. Het concert was daar een afspiegeling van. Het kan niet anders of de bewonderaars van de „oude" Ellington zullen veel genoegen hebben beleefd aan de uitvoering van klassieken als Mood Indigo, Solitude, Black and Tan Fantasy, Creole Love Call en The Mooche; de „andere" Duke werd verpersoonlijkt in de ver tolking van werkjes uit de recente Newport-albums (Newport is de Amerikaanse stad, waar elk jaar het grootste jazzfestival ter wereld wordt gehouden). SOLISTISCH OPTREDEN. Een groot deel van de eer liet Duke Ellington zaterdagavond over aan zijn solisten, onder wie zich nog de veteranen Johnny Hodges, een van 's werelds grootste altsaxofonisten, en Harry Carney bevonden, alsmede andere Ellington-sterren als Ray Nance, trompet, Jimmy Hamilton, klarinet en Russell Procope, altsax. Niet een van zijn 14 musici bleef verborgen; allen werden ruimschoots in de gelegenheid gesteld hun kun nen te demonstreren. Maar ook hier was vrijheid in gebondenheid een stelregel: binnen de door Ellington gegeven mogelijkheden mochten de solisten zich uitleven. De Duke zelf beheerste, met een enkele handbe weging soms, het geheel, de piano begeleiding dikwijls staande uitvoe rend en dan weer van zijn instru ment weglopend om ergens een "aan wijzing te geven. Ondanks de talrijke soli bestond er een magnifieke een heid, die met een niet te evenaren klankkleur, vele verschillende stem mingsbeelden opriep. De ovatie, die de honderden bezoe kers na afloop van het concert in de nogal koude acoustisch niet ideale Houtrusthal Ellington en zijn musici staande brachten, was dan ook wel verdiend, evenals de aardige geste van de Haagse Jazzclub om de Duke tot erelid te benoemen. liet gezonde gebaan •voor mond- ën keelontsmetting Laatste reis van kapt Riemens met de Westerdam. Kapitein L. A. M. Riemens, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, maakt thans zijn laatste reis met het m.s. Westerdam, dat vandaag in Rotterdam aan de Wilhelminakade bij de Holland Amerikalijn wordt verwacht. Kapitein J. Jumelet, die het com mando voerde over het s.s. Diemer- dijk, zal hem als gezagvoerder op de Westerdam opvolgen. Mr. Algera Grootofficier Orde Oranje-Nassau. De minister-president dr. W. Drees heeft zaterdagmorgen aan de oud-mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, de versierselen uitgereikt, behorende bij de koninklijke onder scheiding van Grootofficier in de Or de van Oranje-Nassau. De uitreiking geschiedde ten huize van mr. Algera te Den Haag. Al gerookt? UTTalhon die had er eerder moeten zfln... „VAN HARTE GEFELICITEERD MET JE DROOMHUIS"! ..Ontel bare malen heeft de 59-jarige heer J. W. Dusebout, fruitsorteerder hij de Terneuzense vruchtenveiling, zaterdagmorgen deze gelukwensen in ontvangst mogen nemen, nadat bekend was dat hij de avond te voren wintiaar was geworden van de topprijs uit de ijst andactie". Zoals bekend bestond deze prijs uit een woonhuis ter waarde van 25.000 gulden, volledig gemeubileerd en gestoffeerd, terwijl daar naast een auto, televisietoestel, scooter en tientallen andere ge bruiksvoorwerpen zijn deel werden. Hoewel de gelukkige winnaar „bar slecht" had geslapen „ik heb het nog drie uur horen slaan vannacht", was hij de volgende morgen toch weer op zijn werk om de appels en peren te sorteren. Op de foto wordt de winnaar gefeliciteerd door de heer A. van Kou teren, werkzaam op het veilingkantoor, die de loten had gekocht en onder het personeel had gedistribueerd! Tot voor kort had het vei ling personeel gezamenlijk aan loterijen deelgenomen, maar enige tijd geleden besloot men individueel te gaan „meespelen" COMMUNISTISCH BLOK STEMDE TEGEN Beroep op Engeland, Amerika en Rusland De politieke commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft zaterdagmorgen vroeg een beroep op de Sowjet-Cnie, de Verenig de Staten en Groot-Brittannië gedaan om geen nieuwe kernproeven te doen, zolang de besprekingen in Genève, die vrijdag zijn begonnen, duren. In de desbetreffende resolutie wordt ook de aandacht gevestigd op het belang en de noodzaak om bij de komende be studering van de technische aspecten van de maatregelen ter voorkoming van een onverwachte aanval, tot een zo groot mogelijke mate van overeen stemming te komen. Agressief Corn Boys won verdiend van Internos: 3-1. Bij rust hadden Zeeuwen voorsprong van 21 Corn Boys heeft het bezoekende In ternos met een 31 nederlaag naar huis teruggestuurd. Reeds dadelijk bij de aanvang liet Corn Boys er geen twijfel over bestaan, wat zijn bedoeling was. De Sassenaren gingen direct tot de aanval over, daarmee trachtend de strijd in de beginfase tot een beslissing te brengen. Regel matig verschenen de Corn Boys aan vallers voor de lange Internosdoel man. Mede door het misgrijpen van de Internos verdediging en het gladde speelveld kwamen er al spoedig goe de scoringskansen. De Internos-keeper gaf vooralsnog „geen thuis". Zoals het vaak voor komt viel het eerste doelpunt juist aan de andere zijde. Een van de eer ste Internos-aanvallen leverde suc ces op, door een misverstand tussen de doelverdediger en enkele achter spelers. Zodoende kon Schrauwen in de negende minuut zijn ploeg aan de leiding helpen (01). Toch veran derde door dit doelpunt het spelbeeld niet. De Sassenaren bleven in de aanval. Veel plezier hadden de Ettenaren toen niet van hun voorsprong en bin nen korte tijd keken ze zelfs tegen 'n 21 achterstand op, door doelpunten van C. Verhelst in de 19de minuut •(11) en van de debutant R. Reni- que (21), 3 minuten later. Direct na de hervatting gingen de bezoekers in het offensief en er ont stond behoorlijk druk op het Sasse- doel. Toen het Internoskwartiertje voorbij was, herstelden de Sassena ren de verbroken lijnen en toen vijf tien minuten voor het einde De Smit een verre pass kreeg kon hij alleen doorbreken en via de doelverdediger Corn Boys aan een veiligere voor sprong helpen (31). Na dit doelpunt was Internos een geslagen ploeg en dat de score niet hoger werd, is te wijten aan het slechte benutten van enkele opgeleg de kansen der oranjehemden. Toen scheidsrechter Withagen het einde floot van deze sportieve ontmoeting, konden de Sassenaren twee kostbare puntje op hun debet boeken. Bouwmeester behaalde remise tegen Botwinnik. In de internationalee schaakzeskamp te Wageningen, waaraan behalve vier Nederlandse schakers ook Bot winnik en Flohr deelnemen, is de jonge Bouwmeester er in geslaagd om de wereldkampioen een remise af te dwingen. Donner bewerkstel ligde eenzelfde resultaat tegen Flohr, terwijl Flohr eveneens genoegen moest nemen met remise tegen Van Scheltinga. De uitslagen van de le ronde zijn: Botwinnik-Roessel 10. Flohr-Don- ner Van Scheltinga-Bouw- meester V2 2e ronde: Donner- Roessel 10, Bouwmeester-Botwin- nik V1—V1, Flohr-Van Scheltinga Y2V2. De stand is thans: 1 en 2 Botwinnik en Donner 1%, 3 Flohr. Van Scheltinga en Bouwmeester 1, Roessel 0 pnt. Sultan Hamid II van Pontianak wordt donderdag 6 november per K.L.M.- vliegtuig uit Indonesië op Schiphol verwacht. Hij wil zich, zoals bekend, na een gedwongen scheiding van meer dan acht jaar bij zijn gezin in Den Haag voegen. De resolutie, die voorrang kreeg bo ven alle andere ontwerpresoluties, werd met 49 tegen 9 stemmen bij 23 onhoudingen aangenomen. De landen van het communistische blok stemden tegen. VERWIJTEN De Sowjet-Russische afvaardiging naar de Verenigde Naties heeft in een zaterdagavond uitgegeven vei'- klaring de mening geuit dat het bij het vrijdagavond j.l. in de po litieke commissie der algemene vergadering gevoerde ontwape ningsdebat „niet eerlijk" is toege gaan. „De besprekingen werden gevoerd in een abnormale toestand, waar bij de Amerikaanse vertegenwoor digers druk op de afgevaardigden uitoefenden en zich schuldig maakten aan onbehoorlijke poli tieke manoeuvres", aldus onder meer da Sowjet-verklarlng. In westelijke kringen der atoomcon ferentie, die in Genève gehouden wordt, begon men zondagavond meer hoop te krijgen, dat er tenslotte toch een overeenstemming met de Sowjet- Unie over een verbod van kernproe ven uit de bus zal komen. Aanleiding tot dit optimisme was het feit, dat sedert drie volle etmalen een ononderbroken „wapenstilstand" op het gebied der proefnemingen heerste. Al gerookt? -~M~T7a t h o n_ die had er eerder moeten zijn... Betaald voetbal Voor het betaald voetbal werden In de 2e divisie B twee wedstrijden ge speeld. Velocitas en Tubantia eindig den zoals ze begonnen waren, terwijl Oldenzaal, te gast bij Zwartemeer, met een 2-1 nederlaag de thuisreis moest aanvaarden. Voor het ama teurvoetbal won De Spartaan in de le klas A met 2-1 van DWV en in de le klas B waren de uitslagen: WVC ZAC 2-1; Zwaag WesteindeBorne i-Ö. Belgische competitie De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Belgische ere-divisie luiden: Beringen FCVerviers 30; SC Anderlecht—St. Truiden 71; RC Doornik-Olympie Charleroi 11; La. GantoiseBeerschot AC 24; Tilleur FC—-Lierse SK 5—1; Water schei ThorInion Gilloise 24; Standard LuikAntwerp FC 21; Berchem SportFC Luik 03. Union Gilloise heeft de leiding met 11 punten gevolgd door La Gantoise, Waterschei, Anderlecht en Standard met 10 pnt. Tilleur bezet de laatste plaats met 2 punten. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK IWWWWWVWWWW«« Clt K.R.O. begint er te komen De K.R.O. heeft in het verleden nogal wat teleurstellingen te verwerken ge had met haar zaterdagavondprogram ma's. De verschillende mislukkingen hebben het haar niet gemakkelijk ge maakt. De kijker is nu eenmaal ge makkelijk bevooroordeeld en zegt dan met Jan de Cler: „Oh, de K.R.O,, (laar blijf ik niet voor thuis". Toch begin nen zij, die zo redeneren langzamer hand ongelijk te krijgen. Was de tweede avond in het nieuwe schéma al beter dan de eerste, de derde toon de weer een verbetering. Opmerkelijk is vooral, dat.de programmaleiding van de K.R.O. zich er niet voor schaamt, de kritiek ter harte te ne men. Zij had ook nu weer een paar van de in vele kritieken genoemde zwakke punten verbeterd. Zoals bij voorbeeld het aandeel van Joekie van der Valk, die veel minder schreeuwe rig door de musical wandelde dan voorheen. Dat komt niet alleen Joekie maar ook juffr. Van Boven ten goe de. De hele musical, die uitermate zwak startte, begint trouwens veel meer vorm te krijgen. Aan de prestatie vooral wordt meer aandacht besteed. Men herkent daarin de hand van Jack Bow, die zorgt voor de instruc ties, waar het de bewegingen van de medewerkers voor de camera be treft. Het muziekje is nog wat erg schraal, maar dat kan wellicht ook nog veranderen. In ieder geval zijn we nu al een_ heel. eind op de goede weg. Het T.V.-spelletje van Willy Corsari was wederom rijk aan spannende mo menten, maar als geheel was het ons toch te geforceerd. Al gerookt? -"mTT"Tthoo^. die had er eerder moeten zijn.. 4 november Vlisslngen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap uur meter 6.21 1.53 1.71 1.87 7.25 1.15 6.48 7.14 nap uur meter 19.02 1.57 19.26 1.75 19.54 1.91 20.03 1.34 7.58 1.35 20.29 1.54 nap uur meter 0.20 1.50 0.42 1.67 1.14 1.80 1.20 1.19 1.21 1.36 nap uur meter 12.53 1.76 13.14 1.92 13.45 2.05 13.44 13.4; 1.56 29. Eindelijk was het grote moment aangebroken voor de opname van het televisie spel. „De laatste tocht van de Vliegende Hollander". In de verte naderde tenminste met grote snelheid 'n mooie, witte motorboot met aan boord een paar geweldige televisiecamera's. Ja hoor, het was zo ver, want op de voorplecht stond breed en belangrijk, de beroemde re gisseur van massaspelen der televisie. „Hello!" schreeuw de Charles Brills naar bo ven tegen onze vriend. „Het beeld is nog niet wat het zijn moet! We moeten een paar honderd meter verder uit de kust. Probeer, maar op je eigen kracht vooruit te komen, richting televisie boot!" „Oké!" gilde Tekko terug, die zich niet wilde laten kennen, alhoewel hij terdege besefte dat zoiets met onervaren zee lieden geen gemakkelijk werkje was. Naar zijn beste weten gaf hij zijn mannen nu de nodige aanwijzingen en terwijl enkelen met de kaapstander het anker lichtten klauterden anderen in het want om de zeilen vast te ■zetten. senrijven Jan Blaaser tenslotte raakt aardig uit de plooi. Enkele bezwaren tegen, zijn quiz blijven bestaan zoals de eenvoud van vele vragen en het ont breken van het spontane element maar hijzelf maakt door zijn vlotte manier van introduceren van de deel nemers veel goed. Daarbij kwam deze zaterdag nog, dat men bijzonder ge schikte „slachtoffers" had weten te vinden, die bovendien alleraardigste hobby's en favoriete artiesten mee brachten. Al met al was het een leuke zater dagavond. DINSDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40. Gram. 7.45 Morgengebed en Ut, kal. 8.00 Nws. 815 Hoogmis. 0.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram- 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12-00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- terinieuws. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14-35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Re- geringsuitz.: Uitwisselingsprogr. In sa menwerking met Radto Nederland We reldomroep. 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20 30 Ja, met mij, schets. 20.35 Het jaar La- zertls,. hoorspel. 21.40 Fluit en plano. 22.10 Gram. 22.35 Wat hebben wij nog van Sint Wtuibrord, caus. 22.45 Avondgebed en ut. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7-10 Gym. 7-20 Gram.: VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws. 815 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 910 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Een boek voor het geeste lijk leven, caus. 10,00 Gram. 10-50 Voor ■de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zie ken, 12 00, Spaanse muz. 12.20 Regerlngs- uitz. Landb-rubriek. Van welde naar stal. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgèlspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gr. 13,20 Promenade ork. en solist. 13 55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00Voor de vrouw. 15 30 Strijkkwart. 16.00 Voordr. 16 15 Hawailanmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij;'caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 10.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. -19.05 Gevar. progr. voor de mil. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pro gramma. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22,00 Film- praatje. 22.15 Sopr. en harp. 22.35 Altviool en. piano. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 —24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 1930 Land- en tuinbouwrubrlek. 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20 20 Filmprogramma. Al gerookt? "SïTrTthon <Be had er eerder moeten rijn.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8