WJt Zeeuwse studentenvereniging uit Wageningen vierde feest sffill Zeeuwse Almanak in QUIZ-WINNARES VIT NEW YORK NV IN VUSSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 „LUCTOR ET EMERGO" VIJFTIG JAAR Ontvangst in Middelburg l)e Zeeuwse studentenvereniging „Luctor et Emergo" van de Wage- ningse Landbouwhogeschool bestaat dit jaar vyftig jaar en ter viering van dit tiende lustrum waren leden en oud-leden van „Luctor" zater dag naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. Het festijn begon met een ontvangst door burgemeester mr. Joh. de Widt in de kamer van B. en W. In het stadhuis. Het is een prettige gedachte, aldus de burgemees ter, dat de Zeeuwen zich verenigen om aldus de banden met de provin cie te onderhouden. „Al moet dit niet tot exclusiviteit leiden", meende hy. „Maar dat neem ik ook niet aan", aldus mr. De Widt. Vervolgens wees de burgemeester er op, dat Zeeland mensen nodig heeft, die agrarisch onderlegd ziln. Hij hoop te, dat de afgestudeerden ook hun werkkring in de provincie zullen zoe ken. Voorts stipte mr. De Widt aan, dat Zeeland in het aantal jongelui, dat academische- vorming zoekt, niet het landelijk niveau bereikt, hoewel de burgemeester hoopte, dat dit in de toekomst beter zal worden. Hierna ging mr De Widt nader ln op enkele hoofdtrekken van de geschie denis van de Zeeuwse hoofdstad en vertelde enkele hjjzonderehden over de geschiedenis van het stadhuis. Namens de Wageningse Zeeuwen dankte de heer A. Luteijn, vroeger in Zuidzande wonend, voor de ont vangst. Hij memoreerde dat 50 aan burgemeester De Widt de alma nak 1958 van het studentenkorps te Wageningen. Drie kezen Ir. Geuze vertelde vervolgens enkele bijzonderheden over „Luctor et Emergo". „De vereniging is opge richt door drie Rezen", begon de Z.L.M.-voorzitter te vertellen. Dat waren Kees van Dalen uit Wilhelmi- nadorp, Kees Kole uit Schouwen en Kees Spaan uit Tholen. De heer Geuze stipte aan, dat de Zeeuwse vereniging enige tijd „ter ziele" geweest is, maar na 1938 weer tot leven gekomen U. „Luctor" heeft zich immer bijzonder geïnteresseerd voor de moeilijke tij den, die de provincie na 1938 heeft meegemaakt", verzekerde ir. Geuze, laftr gèïedÊn WJ dat da andbouwstudenten „Luctor et afgestudeerden uit Zeeland weliswaar niet naar de provincie terugkeren in die mate zoals men dat zou wensen, maar dat zij niettemin op allerlei hoge Sosten in overige Nederland te vin- en zijn. Nadat onder leiding van de burge meester het stadhuis was bekeken, merkte de secretaris van de Wage ningse senaat, de heer H. Koster op, dat Middelburg zeker in aanmerking zou komen als universiteitsstad. „Ge zien het grote aantal lege herenhui zen, dat u bezit, zult U de studenten stellig onderdak kunnen verschaffen", meende de heer Koster. „Als wij ons volgende lustrum vieren, zet het Wa geningse korps graag het studenten leven in.de Zeeuwse hoofdstad op po ten", verzekerde hijBurgemees ter De Widt dankte de heer Koster hartelijk voor deze toezegging. Het verdere gedeelte van de dag werd in gepaste vreugde doorge bracht. Na de ontvangst in het stadhuis werd een rijtoer gemaakt, voorafgegaan door een dansje op de tonen van het Middelburgse draaiorgelIn een der zalen van het Nederlands Koffiehuis vierde men het intieme gedeelte van dit lustrumfeest. Het gezel schap werd hier gecompleteerd door een aantal oud-leden. Emergo" opericht hebben. Daar er weinig Zeeuwen aan de universi teit in Wageningen studeerden en nog studeren, vormde de Zeeuwse groep dan ook een relatief klein deel. Zonder een aparte groep in het Wageningse studentenkorps te vormen, verklaarde de heer Lu teijn er niettemin trots op te zijn, dat de Zeeuwse studenten het Zeeuwse wapen in hun petjes voe ren. Voorts verheugde het de heer Luteijn het «re-lid der vereniging, ir. M. A. Geuze, de voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij te mogen be groeten. „V bent één der voortreffe lijkste van onze oud-leden", verklaar de de heer Luteijn tot. ir. Geuze. Voorts verwelkomde de heer Luteijn twee leden van de senaat van het korps uit Wageningen. Tot slot over handigde hij als blijk van waardering (Advertentie) Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje Inwreven met VAN TOT UIT DE KOERS. Het is vandaag bijna over de hele li nie „sclieepsnieuws" wat de klok In „Van Zwin tot Zijpe" slaat! Om te beginnen was daar de mosselkweker v. d. Plasse, die zich helemaal niet gelukkig voelde met de ontdekking, welke hij zondagmorgen deed. In zijn mosselpercelen in de zogenaamde „Harde Hoek" onder Yerseke waren grote, kale stukken, terwijl er ook grote gaten ln de bodem waren ge slagen. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat de schade veroor zaakt werd door een binnenvaartuig, dat op weg was naar Krabbendïjke. Een vijftal mosselkwekers hadden het schip vrijdagmiddag In die om geving gesignaleerd, buiten de nor male vaarroute. Het voer dwars over de afgebakende mosselpercelen, ter wijl het tamelijk laag water was. De aangerichte schade wordt op rond f 2000.begroot. SUPERTANKER. Wél in de koers bleef de Italiaanse TALENT Het blad „Hervormd Leeuwarden" schreef onlangs o.m., dat een predi ker, die over een fors stemgeluid be schikt vaak wordt beschouwd als een dominee met „talent". Het haal de zo lazen wij op onze beurt in ,Jfet Parool" enkele staaltjes uit de historie aan en een daarvan en ni» schrijven wij alles verder domweg over „verhaalt van een predikant in een Zeeuws dorpdie in theologi sche kringen bekendheid genoot van wege zijn vele goede preken. Steeds goed voorbereid, wèldoordacht en 'zeer schrift getrouw. Maar naast de- se goede eigenschappen had hij ook een groot gebrek. Hij bezat n.l. niet. veel „talent", zei men. /Jammer, dat U niet wat meer talent heeft, domi nee", zei eens een lid van de kerke- raad tegen hem. Nu had onze dominee het geluk geen Jantje tenen" te hebben. Maar wel beschikte hij over een goede dosis humor. Eens werd er kerkeraads ver gadering gehouden in de pastorie. Toen de kerkeraadsleden binnenkwa men, stond de radio aan. Er werd ge preekt en hoe! .firoeders", zei de do minee, „hier kunnen jullie nu eens een dominee horen met „talent". De broeders luisterden en waren stom verbaasd. Ja, dat was wat, zo iets hoorde men zelden. Het was dan ook geweldig. Wat een stem! „En nu", zei dominee, „zal ik hem 'vog een beetje meer talent geven". En meteen zette hij de radio op het allerhardst supêrtanker „Agip Ravenna", die zaterdagmiddag de rede van Vlissin- gen passeerde op weg naar Antwer pen, komend van Bandar Mashur. Dit scheepje, een van de grootste tankers, die tot dusver de Wester- schelde bevaren hebben, meet 23.000 brt. en 14.300 netto ton. Het heeft een diepgang van 10.80 meter en is nog slechts acht maanden oud. De „Agip Ravenna" kwam naar de rede van Vlissingen via de Wielingen. AAN DE GROND. Zaterdagmorgen rond half zeven is het met gasolie geladen binnentank- schip „Lugano" (246 ton) van Phs. Van Ommeren, ter hoogte van de witte tonnen „Vlije" onder Stavenis- se op een zandbank gelopen. De „Lu gano", die op weg was van Pernis naar Moens (België) zat kennelijk op een slechte plaats, want op vier plaatsen begon al olie naar buiten te sijpelen. Het bergingsbedrijf Jac. Smit Zn. te Wemeldinge heeft met de sleepboot „Adja" het schip zon dag morgen om zes uur vlot getrok ken en behouden in Wemeldinge bin nengebracht. VISSERSSCHEEPJE. Zaterdag zijn nog pogingen gedaan om het vrijdag in de Zandkreek ge zonken vissersscheepje van schipper J. B. uit Yerseke op te sporen en vandaag zullen deze pogingen wor den voortgezet. Naar wij nog nader vernamen bedroeg de waarde van het schip rond f 8000.en was geladen met rond 3000 oesterpannen. Zoals wij zaterdag reeds meldden konden de beide opvarenden gered worden. STATION WAS „DICHT" Toen dé trein van half zes vrij dagmorgen het Middelburgse sta tion binnendenderde, moet de be stuurder wel vreemd opgekeken hebben. Niemand was er op het p< ron te zien, hoewel er op andere dagen reeds een flink aantal rei zigers op de trein staat te wach ten. Dat deden de reizigers ook nu, maar voor de gesloten deuren van het station. De ambtenaar, die om vijf uur aan zijn dagtaak beginnen moest, was niet komen opdagen, daar hij zich verslapen had. Op eigen initiatief zijn de reizi gers toen maar via de rijwielloods en aan de andere kant langs de stationsrestauratie het perron op gestormd. En toen de hoofdstede lijke stationschef, gewaarschuwd door de steeds maar doorrinkelen- de bel, die de aankomst van de trein aankondigde, diezelflrle trein dan toch wegzwaaide. hadden alle reizigers gelukkig een plaatsje bemachtigd. In de trein kregen ze een kaartje; zonder bijbetaling.... Namens de Zeeuwse studentenvereni ging ,JLmctor et Emergo" van de Wa geningse Landbouwhogeschool, over handigde de heer A. Luteijn tijdens de ontvangst in het Middelburgse stadhuis aan burgemeester mr. Joh. de Widt de almanak 1958 van het Wageningse studentenkorps. (Foto P.Z.C.). L A. Schenk te Middelburg overleden. Vooraanstaande figuur in verenigingsleven Te Middelburg is zondag op de leef tijd van 58 jaar overleden de heer L. A. Schenk, in leven directeur van de Nutsspaarbank te Middelburg. Gedu rende vele jaren heeft de heer Schenk zijn krachten gegeven voor de behar tiging van het verenigings- en poli tieke leven in de Zeeuwse hoofdstad en ook daarbuiten. Met name in zijn functie als bestuurslid van de konink lijke vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk" heeft de heer Schenk zich ruim 26 Jaar waaronder talrijke jaren als voorzitter ingezet voor de belangen van de hoofdstedelijke Inwoners. De hoer Schenk werd op 2 juli 1900 te Vianen geboren. Hij deed in 1917 eindexamen aan de r.h.b.s. te Middel burg en was van 1923 tot 1946 werk zaam bij het agentschap Middelburg van de Nederlandse Bank. Daarvóór was hij nog werkzaam op een bank kantoor te Middelburg en een accoun tantsbureau te Utrecht. In 1946 werd hij benoemd tot directeur van de Mid delburgse Nutsspaarbank. Als vrijzinnig democraat was de heer Schenk van 1945 tot 1946 lid van de noodgemeenteraad van Middelburg en voor de P. v. d. A. werd hij in 1946 tot raadslid gekozen. In 1948 legde hij die taak neer, omdat hij overging naar de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Voor deze partij kreeg de heer Schenk hierna weer zitting in de gemeenteraad. Onder zijn actieve leiding zette „Uit het Volk-Voor het Volk" zijn arbeid tep, speciaal die ter gelegenheid van voor de regeling van openbare fees hoogtijdagen van het koninklijk huis, voort. Voorts is de heer Schenk mede oprichter en gedurende 25 jaar voor zitter geweest van Het Middelburgs Dilettanten Toneel. De heer Schenk was de laatste jaren ook ambtenaar van de burgerlijke stand in Middel burg. In de Vereniging van Vrijzinnig-Her vormden nam dë heer Schenk even eens een vooraanstaande plaats in. Zo was hij secretaris van de provin ciale Vereniging van Vrijzinnig-Her vormden, en eerst penningmeester, later voorzitter van de plaatselijke af deling dezer vereniging. Verder telde ook de sociëteit „De Vergenoeging" de heer Schenk onder haar bestuur ders. Tijdens de kerkdienst van zondag morgen ln de Koorkerk heeft de vice- voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden te Middel- - m - m gesproken. De begrafenis Is vastge steld op woensdag a.s. des middags om drie uur, op de algemene begraaf plaats. kantoormachines Koninklijke onderscheiding voor 40-jarig dienstbetoon De heer A. v. d. Meer te 's Heer Hendrikskinderen, fruitkwekers knecht op het bedrijf van de familie J. Kakebeeke, is zaterdag onderschel den met de ere-médaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De heer Van de Meer was op die dag namelijk 40 jaar in dienst als fruitkwekersknecht. De onder scheiding werd hem te zijnen huize, in aanwezigheid van het voltaillige personeel van het fruitkwekersbe- drijf, uitgereikt door burgemeester D. M. Vermet van 's Heer Arends- kerke. De heer Van de Meer heeft ook in het kerkelijk leven een be langrijke plaats ingenomen. Zo was hij gedurende verschillende jaren president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Kerk te 's Heer Hendriks kinderen. Auto tuimelde in sloot bij Schore Op de rijksweg onder Schore is za terdagmiddag omstreeks kwart voor twee bij het passeren, de heer J. D. v. d. P. uit Goes met zijn personen auto de sloot ingereden. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet vóór. De heer M. B. uit Krabbendijke die uit de richting Vlakebrug kwam, werd op dit weggedeelte ingehaald door een busje, bestuurd door de heer P. J. v. S. uit Yerseke, terwijl deze laatste op zijn beurt weer werd ingehaald door de heer J. D. v. d. P. uit Goes. Bij het passeren hebben beide auto's elkaar nog geraakt, waarbij v. d. P. met zijn wagen ln de grasberm terechtkwam, aan het slingeren raakte, en tn de sloot -be landde. Een kraanwagen heeft de auto weer op de weg gehaald. De schade bleef beperkt. „Luctor" te Middelburg krijgt kleedlokaal. Ongeveer 150 loten van de N.O.C.-lo- terFj hebben de Middelburgse zwem sters en zwemmers van „Luctor et Emergo" verkocht en daarmee had den ze drie kansen op een van de eli kleedlokalen, die de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf in het kader van deze loterij beschikbaar gesteld had voor één sportvereniging in elke pro vincie. Met een van die kansen neb ben de hoofdstedelingen geluk gehad, want binnenkort krijgen ze ae be schikking over een kleedlokaal, com pleet met douches. De hoofdstedelijke zwemploeg is bij zonder blij met dit buitenkansje, zo vertelde ons voorzitter P. A. Bouwen- se. die nog niet precies wist te vertel len, wat er met dit gebouwtje zal ge beuren. Deze week wordt er tijdens een bestuursvergadering over beslist. Het is erg moeilijk om het gebouw bij het zwembad aan de Poelendaeleweg te plaatsen, omdat daar geen plaats is. Maar „Luctor" liecft nog andere plannen: deze winter begint inen voor liet eerst met een wintertraining en als plaats hiervoor heeft men de speelweide bij de Griffioen op het oog. Misschien is het nu mogelijk om het kleedlokaal daar te plaatsen, hetgeen bij slecht weer gedurende de winter maanden uiteraard bijzonder veel ge mak zal opleveren. De zwemmers moeten céhter nog afwachten of het gemeentebestuur genegen is de grond af te staan. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Dalfsen: A. van der Deijl, kand. te Overveen, die be dankte voor Bergen (N.H.), Maar tensdijk en Reitsum. VANDAAG IN HULST Stad van geëmigreerde voorvader Van der Hulst DE' AMERIKAANSE én 71-jarige miss Aletta Crump, winriaresse van een televisie-quiz in de Sta tes, is ttians in zeeland. Het is 'n innemende, allerminst „oude" da me, die tweeduizend van de zes tienduizend gewonnen dollars üeeit uitgetrokken om een reis naar de Oude Wereld te maken. Haar bezoek aan zeeland en in net bijzonder aan Vlissingen waar zij in botel „Noordzee-Bou- levard" baar intrek heeft geno men is niet zó maar, omdat zij oeeland nu zo aardig zou vinden. Hoewel dit, na twee weekend- lagen al bet geval is... Neen, Vlissingen werd bewust'ge kozen als rustpunt in haar Ameri kaans opgezette trip door Euro pa, omdat hier één van haar voor vaderen heeft gewoond, die in 1670 ie „grote stap" waagde en zich op Long Island (thans New York) vestigde. De moeder van de on dernemende miss Crump droeg de -raam „Vanderhulst", de Ameri kaanse versie van „Van der Hulst", de naam. die de in 1670 geëmi greerde Vlissinger Jacobus van der Hulst droeg. In Amerika leven nu geen na komelingen meer van Jacobus, die de naam „Vanderhulst" dragen. De laatste Vanderhulst, de grootvader van miss Crump dus, bezat vier dochters, maar geen zonen. Maar Vanderhulst óf Van der Hulst: miss Crump was uiteraard nieuwsgierig of er in Vlissingen nog mensen woonden, die zij tot haar familie mag rekenen. Vlissingens burgemeester, mr. B. Kolff, dié de Amerikaanse quiz- winnares dit weekend zowel in i Vlissingen als in Middelburg en Veere heeft rondgeleid, heeft haar bij die nasporingen die uiter aard leidden naar de Vlissingse bevolkingsregisters alle hulp verleend. De beruchte brand van i809 heeft echter een sluier ge worpen over de verwanten van I Jacobus.. i In Middelburg bracht miss Crump zondagmorgen burgemeester Kolff had haar eerst de Abdijge- bouwen laten zien een bezoek i aan de heer J. van der Hulst, die I tot voor kort als leraar aan de j technische school te Middelburg was verbonden. De heer Van der Hulst kon miss Crump een stam- boom tonen, die tot 1702 terugging. 1 Ook hier dus geen enkel aankno- Zondagmiddag bezocht de Ameri kaanse miss Aletta Crump af stammelinge van de in 1670 uit Vlissingen naar New York geëmi greerde Jacobus Van der Hulst sen bezoek aan Veere. Een druile rige regen weerhield haar er niet van alle monumenten, zoals hier het stadhuis van trap tot spits te bezichtigenLinks burge meester mr. B. Kolff van Vlissin gen, die haar rondleidde. (Foto P.Z.C.). pingspunt. Evenzeer is de ver- meende familierelatie met Abra- j ham van der Hulst, die in de ze- /entiende eeuw vice-admiraal van Holland en West-Friesland was, niet vast komen te staan. Wat wel vaststaat is, dat de Ame- j rikaanse dame Nederland en in het bijzonder Zeeland prachtig j vindt. „Erg vlak?" „Weineen, juist rustig en -vre dig. In New York is alles ge jaagd. Hier heeft iedereen de tijd. Niemand heeft haast", llveral vond miss Crump bloemen voor de ramen en na een dag Vlis singen verklaarde zij reeds, hier baar verdere leven te willen blij ven wonen. Na 49 jaar New tork is dat echter niet zo gemakkelijk... Wel verklaarde miss Crump, die naar voornaam Aletta zelf uitge sproken Nederlands vindt „ik ben hier trots op de wolken- krabbers en bet gejaag van New ïork moe te zijn. En misschien ook daarom heeft zij er altijd naar verlangd nog eens een Teis naar Nederland en de Ou de Wereld te maken. Een wens, die dank zij de televisie-quiz, waarin zij vragen over New York goed wist te beantwoorden, kon i worden vervuld. Ondanks de vier- duizend dollar, die de Amerikaan- e belastingen zelf noemde zij leze dienst „Uncle Sam" van laar zestienduizend dollar opeiste. VTaar er bleef gelukkig genoeg jver om op 18 oktober j.l. met de .Statendam" „een prachtig Hol- ands schip" in Rotterdam te irriveren. conaag werd na Middelburg het )ude Veere bezichtigd, waar miss Lrump onder meer een bezoek nacht aan het huis van Hendrik wuiem van Loon, die zij persoon lijk goed heeft gekend. Voor van- laag staat een bezoek aan Hulst ook al door de naam „Van der Hulst'* op het programma. En aa zeeland en Huist komen nog varijs en liane.... Personenauto's botsten bij Lewedorp. Zaterdagmorgen is onder Lewoclorp een personenauto, bestuurd door W. L. uit Middelburg tegen een voor hem rijdende personenauto gereden, die werd bestuurd door de 25-jarige J. B. uit Lewedorp. Het ongeluk ge beurde, toen B. komende uit de rich ting Middelburg op de kruising Rijksweg-Kraayertse dijk links af wilde slaan, maar vaart moest ver minderen om een hem tegemoet ko mende auto te laten passeren. W. L., die achter B. reed, remde krachtig, maar door de gladheid van het weg dek kwam hij te slippen. Beide auto> waren vrij aanzienlijk beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Advertentie Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP Gedeelte van dijk in Yerseke verzakte Zaterdagmiddag had op de Haven- dijk te Yerseke, ter hoogte van de Kaaistraat een verschuiving plaats van een gedeelte dijk. Gp genoemde plaats stonden enkele Belgische per sonenauto's geparkeerd, toen een grote vrachtwagen moest passeren, aar het ter plaatse niet zo breed is, kwam de vrachtwagen op de berm van de dijk. Mede door het gewicht en de zachtheid van de berm. ver zakte een gedeelte van de dijk. Na veel moeite gelukte het om de vrachtwagen weer op het harde ge deelte tc krijgen. Ter waarschuwing voor deze verzakking werden ter stond enkele witte palen aange bracht. VANDAAG Middelburg Electro: „Het schandaal van Clochcmerle", 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Schouwburg: „The tin star", 14 jaar. Vlissingen Alhambr*: „De gebroeders Karamazov", 19 en 21.30 uur, 18 j.; Luxor: „Laat me niet alleen", 20 u„ 14, jaar; Monument Marinedsn-i: Icranslegglng. 1930 uur; Maarten Lu- therhuis: Lezing Hersteld Apostoli sche Zendingskerk, 20 uur. Goes Grand: „Overtreding Artikel'231 Bis". 20 uur, 11 J»»r.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2