PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Vertrekken zou gelijk staan met sterven" „Hendrikskinderen" in Zeeland PASTERNAK: VERBAN ME NIET ZEVEN MIJNWERKERS GERED NA 8 DAGEN OPSLUITING FEESTELIJKE START VAR EERSTE OFFICIËLE K.LM.-POOLVLIJCHT De Russische schrijver Boris Pasternak heeft, naar het Russi sche persbureau Tass zaterdag meldde, een brief geschreven aan de Russische premier en partijleider Nikita S. Kroesjtsjew, waarin hij vraagt, niet het lot van verbanning te moeten onder gaan. „Wat ook mijn fouten en vergissingen zijn, ik kon me niet voorstellen dat ik het middelpunt zou worden van een politieke campagne als rondom mijn naam in het westen is aangewak kerd". De auteur zei dat een vertrek over Ruslandsgrenzen voor hem gelijk zou staan met de dood en hoopte nog van nut te kun nen zijn voor de Sowjet-letterkunde. Geen herroeping van „Dr. Zjiwago" De Moskouse correspondent van het Westduitse blad „Welt am Sontag" schreef gisteren dat Pasternak hem zaterdag in een vraaggesprek had toevertrouwd ,blij te zijn zijn boek dr. Zjiwago te hebben geschreven. Volgens de correspondent van het Duitse blad was de woning van Pas ternak te Peredalkino onbewaakt. Pasternak zei, telkens en telkens weer bekommerd te zijn om het ru moer, dat door de toekenning van de Nobelprijs aan hem was ontstaan. Er werd hoegenaamd geen dwang op hem uitgeoefend, aldus Pasternak, die hoopte binnenkort op een pers conferentie te Moskou alles te kun nen uitleggen. Tass schertst Het Russische persbureau Tass ver klaarde zaterdag over de mogelijk heid voor Pasternak om de Sowjet- Unie te verlaten, dat de schrijver tot op heden nog geen verzoek om een Adenauer greep in Negenentwintig meisjes van j een middelbare school in Bonn j hebben van kanselier Adenauer i een kaartje voor een film ge- j kregen. Hun studiegenoten mochten er gratis heen, maar i de 29 waren door de school uit- i gesloten. Zij hadden gespijbeld om naar een vei'kiezingstoe- i spraak van Adenauer te kun- i nen luisteren. Illlllllllllllllllllll Weer belangrijke melkorder voor Nederland. In de eerste helft van het jaar 1959 zullen de in Europa aanwezige Ame rikaanse troepen per weck bijna een miljoen liter Nederlandse melk drin ken. Sterovita-Dordrecht en de coöpera tieve Tilburgse melkinrichting en zui velfabriek, die respectievelijk 800.000 en 175.000 liter zullen leve ren, zijn de Nederlandse leveranciers. Behalve Nederland zullen voorts De nemarken, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk een deel der behoefte dek ken. Nederland levert een groter hoeveelheid dan elk der andere lan den. Sterovita, dat een halfjaarlijks con tract heeft afgesloten, betrekt de melk in het z.g.n. Domogebied in Drente. De Tilburgse firma die de melk uit Tilburg en omgeving betrekt, sloot een jaarcontract" af. Verscherpt politietoezicht op verlichting voertuigen. Iu aansluiting op de door het Ver bond van Veilig Verkeer in oktober gehouden landelijke verlichtingsactie zal de Nederlandse politie met ingang van heden een verscherpt toezicht houden op de verlichting van alle soorten voertuigen. Er zal niet ge schroomd worden met het opmaken van een proces-verbaal. visum voor een reis naar het buiten land had ingediend. Er bestaan geen bezwaren tegen het verstrekken van een visum. Ook als Paster nak voorgoed zou willen vertrekken uit de Sowjet-Unie en het sociale stel sel en het volk, dat hij met zijn boek „Dokter Zjiwago" heeft belasterd, zou willen verlaten, zouden de' offi ciële instanties geen bezwaar maken. Voor Pasternak bestaat de mogelijk heid om de Sowjet-Unie te verlaten om „alle charmes van het kapitalis tische paradijs aan den lijve te on dervinden". De brief De brief van Pasternak aan Kroesjtsjew luidt: „Het centrale comité van de com munistische partij der Sowjet- Unie. Aan Nikita Sergejewitsj Kroesj tsjew. Geachte Nikita Sergejewitsj, „Ik richt mij tot U persoonlijk, tot het centrale comité van de Sowjet-communistische partij en tot de Sow jet-regering. Ik heb uit een rede van T. Semitsjastny (de eerste secretaris van de Sowjet- jeugdliga) vernomen dat „de rege ring aan mijn vertrek uit de Sow jet-Unie geen enkele belemmering in de weg zou stellen. Voor mij is dit onmogelijk. Ik ben met Rus land verbonden door mijn geboor te, leven en werk. Ik kan me mijn lot niet los van en buiten Rusland voorstellen. Wat ook mijn fouten en vergissingen zijn, ik kon me niet voorstellen dat ik het middel punt zou worden van een politieke campagne als rondom mijn naam in het westen is aangewakkerd. Toen ik me daarvan bewust werd, heb ik de Zweedse academie van mijn vrijwillig afzien van de No belprijs op de hoogte gebracht. Een vertrek over de grenzen van mijn land staat voor mij gelijk met de dood en om die reden vraag ik U met betrekking tot mij niet die uiterste maatregel te nemen. Met mijn hand op het hart ik heb iets voor de Sowjet-letterkun de gedaan en ik kan nog nuttig voor haar zijn. w.g.) B. PASTERNAK". De secretaris van de Komsomol, Se mitsjastny, naar wie Pasternak in zijn brief verwijst, heeft vorige week volgens Radio-Moskou verklaard, dat Pasternak „de Sowjet-Unie diende te verlaten en de kapitalistische lucht in te ademen". Haagse exemplaren Een Haagse drukkerij (de firma Mouton en Co) zal 3000 exemplaren drukken van Boris Pasternaks boek „Dr. Zjiwago" voor de Italiaanse uit gever dr. Giangiacomo Feltrinelli. Het zal een editie in de Russische taal worden. Een zegsman van genoemde drukkerij heeft zondag tijdens een persconferentie meegedeeld dat het contract met dra Feltrinelli zaterdag is getekend. Hij wees er op, dat de uitgave uitsluitend is bedoeld voor de buiten de Sowjet-Unie levende Rus sen. DE RAMP TE SPR1NGHILL „Gezongen en gebeden" Zaterdag zijn zeven mijnwer kers gered die acht dagen op meer dan 4000 meter diepte in de door een instorting getroffen kolenmijn te Springhill (Nienw- Schotland Canada) opgeslo ten hebben gezeten. Door hun wonderbaarlijke redding is het aantal overlevenden van de instortings-ramp van Springhill gestegen tot 100. In de eerste 24 uur na het grote ongeluk wisten 81 arbeiders de mijnuitgangen te bereiken, donderdag werden nog twaalf mannen gered. Voor zover bekend zijn 44 mannen om het leven gekomen en worden er nog 30 vermist. Een der geredden die zaterdag uit de mijn is gehaald, verklaarde met ge zwollen lippen, dat hij acht en een halve dag in een kleine ruimte van twee vierkante meter had opgesloten gezeten, zonder eten of drinken „Goddank, ik leef", waren de eerste woorden die hij sprak, die toen hij zaterdag op een draagbaar uit de mijn naar een ziekenhuis werd ver voerd. Enige meters bij hem van daan hadden de zes anderen gezeten. Zij hadden eten en water dat voor de eerste vier dagen toereikend was. Een der andere geredden is vader van twaalf kinderen. De eerste dagen hadden zij gezon gen en gebeden. De mannen waren geblinddoekt toen zij uit de mijn werden gehaald, om hun ogen te beschermen tegen het daglicht. Voor een achtste man van de groep kwam de redding te laat. Hij was donderdag van uitputting overleden, zo hebben zijn kamera^- den verteld. Men vermoedt, dat circa 30 van de 40 vermisten op dezelfde diepte waar deze mannen zich bevonden, op gesloten werden. De resterende tien Bevonden zich verspreid over de an dere mijngangen toen de ramp zich voltrok. Reddingsbrigaden hebben zaterdag avond en zondagavond zeven lijken geborgen van mijnwerkers, die bij de ramp om het leven zijn gekomen. Zaterdag is een DC-7G van Schiphol vertrokken voor de eerste officiële vlucht over de Pool naar Tokio. Foto: om in de krant te komen een op gave voor zij in het dispuut zouden worden betrokken kwam een aantal jonge studenten van het ,fLit- terarisch dispuutgezelschap Beets" stewardes Puck Rijpstra een minia tuur ijsbeertje aanbieden. Communisten onderbreken beschieting Quemoy. Communistisch China heeft de <4ue- moy-eilanden 24 uur lang niet be schoten, aldus heeft het ministerie van defensie van nationalistisch Chi na zondag bekendgemaakt. Dit is de eerste onderbreking van een dag in het bombardement sinds de communisten hun bestand twee we ken geleden eindigden. Elfhonderd Afrikaanse vrouwen voor rechter. Bijna 1100 Afrikaanse vrouwen zullen vandaag in een massaproces te Johan nesburg terechtstaan op beschuldiging van deelneming aan betogingen tegen het gedwongen bezit van persoonsbe wijzen. Donderdag begon het proces reeds voor 133 vrouwen; de overige 960 zullen heden voor het eerst ge hoord worden. Laatste Britse troepen verlieten Jordanië. uitgeleide gedaan door koning Hoes sein hebben de laatste nog in Jorda nië overgebleven Britse troepen zich zondag te Akaba ingescheept. HARMONIE DEED GASTEN UITGELEIDE Gezagvoerder sprak elf talen Nog even wuifde gezagvoerder Snits laar zaterdag naar de honderden be langstellenden op het platform van Schiphol, waar het geluid van de vier machtige motoren van de DC-7c, de PHDSH „Caraïbische Zee" nauwe lijks boven dat, van de feestelijk spe lende K.L.M.-harmonie uitkwam, en toen taxiede het vliegtuig om 22.3f uur naar de startbaan: de eerste etap pe van de officiële openingsvlucht van de K.L.M. van de nieuwe lijn tussen Amsterdam en Tokio/Biak over de Noordpool was begonnen. En tijdens het rollen naar de start baan vertelde captain Snitslaar aan zijn passagiers, onder wie zich de mi nister van verkeer en waterstaat ad interim mr. H. J. B. Witte bevond, dat de etappe naar Anchorage in Alaska in twee stukken moest wor den afgelegd in verband met de heer sende winden. Een tussenlanding voor het bijvullen van de brandstoftanks te Stavanger was ingelast. Tot verbazing van de passagiers, die allen vertegenwoordigers wa ren van het Europese culturele en maatschappelijke leven, vertelde de K.L.M.-captain deze bijzonder heden via het boord-omroepsys- teem ook in het Frans, Duits en Engels, Spaans, Portugees, Itali aans, Noors, Deens, Zweeds Fins Bij het vertrek waren enkele honder den genodigden aanwezig, die gedu- Studentikoze plechtigheid in Zuidbevelandse gemeente ELF KAALHOOFDIGE JONGEMANNEN, eerstejaars-studenten van het Utrechts Studenten Corps en lid van de jaarclub „Hendrik" hebben zaterdagmiddag in het landelijke dorpje 's-Heer Hendrikskinderen de oud ste inwoners Hendrik en Hendrika het erelidmaatschap van de club aangeboden en hen tevens een oorkonde uitgereikt. Daardoor werd de ver bondenheid van de uit de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland af komstige studenten met Zeeland en met name met 's-Heer Hendrikskin deren wel op bijzondere wijze gemanifesteerd. Het is namelijk te doen gebruikelijk, dat de Corpsleden na de ontgroe- ningstijd verschillende clubjes vor men. In dit geval waren dus elf jon gemannen van gemiddeld 22 jaar bij eengekomen, die hun club de naam „Hendrik" gaven. De reden hiervan was, dat een van de leden als club symbool een oud zwaard beschikbaar stelde, welk zwaard met een ridder figuur was getooid. Indachtig de ve le roemruchte Hendrikken uit de rij ke geschiedenis van West-Europa kreeg de ridderfiguur de naam „Hen drik". Men kon de club toen dus be zwaarlijk anders noemen. Het is evenwel te doen gebruikelijk, dat dergelijke studentenjaarclubs zich dan een plaats uitkiezen, waar hun sympathie in het bijzonder naar uitgaat. De elf eerstejaars studenten voelden zich na oprichting van hun jaarclub als de kinderen van „Hen drik", zodat het geen verwondering wekt, dat zij bij de plaatskeuze het oog lieten vallen op 's-Heer Hen drikskinderen. Onmiddellijk werd tot actie over gegaan; een drukke corresponden tie volgde met burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer Arends- kerlio tot welke gemeente 's-Heer Hendrikskinderen behoort en gemeentesecretaris G. M. de Schipper. De jongelui kregen alle beschikbare gegevens over de ge- 's Heer-Hendrikskinderen kreeg za terdagmiddag bezoek van een illuster gezelschap Utrechtse studenten, die verenigd zijn in de jaarclub ^Hen drik". De oudste Hendrika en de oudste Hendrik uit dit Bevelandse dorpje werden bij deze gelegenheid benoemd tot erelid van de club. Uit handen van de praeses mochten zij een oorkonde in ontvangst nemen. V.l.n.r. gemeente-secretaris G. M. de Schipper, burgemeester D. M. Ver met, mevrouw Sonke, wed. H. Paau- we-Zweedijk (Hendrika)praeses, N. M. A. Ter Linden en de heer H. Son ke (Hendrik)Op de achtergrond de studenten. {Foto P.Z.C.)* schiedenis van 's-Heer Hendriks- kinderen, zodat zij zaterdag tij dens de installatie en de uitrei king van de beide oorkonden vol ledig beslagen ten ijs kwamen. Het reglement bepaalt namelijk, dat de club zich in het dorp van zijn keuze moet installeren. Het geen uiteraard gepaard gaat met de nodige feestvreugd.! Hendrik en Hendrika Ter gelegenheid van deze installatie hadden de eerstejaars-studenten uit Utrecht, die de ontgroeningstijd nog maar nauwelijks achter de rug heb ben, besloten de oudste Hendrik en de oudste Hendrika van 's-Heer Hen drikskinderen tot erelid van de club te benoemen. Zo kon hét gebeu ren, dat de 77-jarige weduwe Hen drika Paauwe-Zweedijk en de 67-ja- rige Hendrik Sonke zaterdagmiddag plotseling naar het Dorpshuis te 's-Heer Hendrikskinderen werden geroepen, waar de elf studenten en burgemeester Vermet en gemeente secretaris De Schipper hen opwach ten. Met een toepasselijk speechje vertelde de praeses van de club, de voor theoloog studerende N. M. A. ter Linden uit Den Haag, hoe een en ander In zijn werk is gegaan. Hij overhandigde de oudste Hendrika en de oudste Hendrik hierna de oorkon den. Tevoren was de jaarclub tijdens een besloten zitting geïnstalleerd. Kort hierna kon de praeses burgemeester Verniet en gemeentesecretaris De Schipper welkom heten, die hij in een vlot en geestig toespraakje dank en hulde bracht voor hun medewerking. Als blijk van waardering bood hij hen een doos sigaren aan, die als merk ook al de naam „Henry" ver meldden. Burgemeester Vermet wees eveneens op de prettige contacten met de jeugdige studenten, die hij de „brave Hendrikken" noemde. In het kort stipte hij het Deltaplan aan, dat straks grote veranderingen in Zee land teweeg zal brengen. We hopen dat jullie in Utrecht de roem van Zeeland zult uitdragen, want wij ont vangen graag toeristen, aldus de heer. yermet. rende enkele uren tezamen zijn ge weest in de grote wachtkamer van de intercontinentale hal. Dr. A. A. L. Rutgers, president commissaris van de K.L.M., hield een rede waarin hij onder meer zei dat West-Europa en het Verre Oosten er een nieuwe luchtdienst bij hebben gekregen welke de economi sche en culturele betrekkingen tussen beide gebieden zal bevorderen en een bijdrage levert tot een betere ver standhouding". Een vrolijke noot vormde het be zoek van een aantal studenten van de Amsterdamse universiteit, le den van het Litterarisch Dispuut gezelschap Beets. Een van hen, de neer S. J. Blaisse hield o.m. een geestige toespraak en vroeg aan ae K.L.M.-directie de mogelijkheid onder het oog te willen zien een van de nieuwe vliegtuigen de naam van „Nicolaas Beets" te wil len geven, natuurlijk onder nadere goedkeuring van het „Dispuutge zelschap". De aanwezigheid van de studentendeputatie viel te verkla ren uit het feit, dat tijdens de ont groeningsprocedure deze „nulde- jaars" iets moesten doen, waar door zij in de krant zouden ko men. In Anchorage De burgemeester van Anchorage, een comité van ontvangst en een groep eskimo's waren gistermorgen ter ver welkoming van de passagiers in het stationsgebouw van het vliegveld al daar aanwezig. Met een hartelijke toespraak zorgde de burgemeester van Anchorage er voor, dat allen zich onmiddellijk in Alaska thuis gevoel den. Cubaanse rebellen dwongen vliegtuig tot landing. Toestel verongelukte 17 mensen gedood Zaterdagavond is een vliegtuig van de Cubaanse burgerluchtvaartmaat schappij in de Cubeense Nipe-baai verongelukt bij een m'slukte landing een in duisternis gehuld vliegveld het door de opstnn - ngen beheer ste gebied. Het vlieg? dg was „ont voerd" door passagiers, die aanhan gers waren van de opstandelingenlei der Fidel Castro. Er waren 20 personen aan boord; 8 brachten het er levend af. De machine was uit Miami onderweg naar Havana. Tijdens de reis ontpop ten vijf passagiers zich als aanhan gers van Castro. Zij dwongen de pi loot, koers te zetten naar de Nipe- baai in Oriente en hielden de overige passagiers in bedwang. Het vliegtuig landde in het donker te snel en kwam in het water terecht. De noodlottig geëindigde .ontvoering* van het vliegtuig is slechts één fase in de weer oplaaiende strijd van Cas tro. Ook op de begane grond zijn de opstandelingen weer zeer actief. Hun voornaamste doel is, de kiezers af te schrikken van een gang naar de stembus nu vandaag de verkiezin gen gehouden worden. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later ver spreide opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 4 november Zon op 7.39 onder. 17.08 Maan op.23.58 ondei; 13.41 201e jaargang - no. 259 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 26 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Brief aan premier Kroesjtsjew

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1