Denen zijn bijzonder gesteld op moderne woninginrichting VENEZUELA rijk land met een zeer arme bevolking P 1 WYBERT mi PHILIPS PHILISHAVE ISO CONCURRENTIE RADI0-T.V.- DAGBLADPERS IN AMERIKA AMERIKANEN ONTWIERPEN REEDS EEN „MAANGEB0UW" MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BOORTORENS SYMBOLEN VAN WELVAART Modern en van marmer zijn de nachtclubs in Caracas ONBARMHARTIG schijnt de r.on boven het meer van Maracai bo, waar de mens zwoegt en zweet. De bergen, die het op zee niveau gelegen meer omsluiten, houden de warmte gevangen. Uit deze streek put Venezuela, een van Zuid-Amerika's onrus tigste landen zijn grote rijkdom. Het geld, dat hier ten koste van zeer veel inspanning wordt verdiend heeft echter niet Ma- racaibo, maar de hoofdstad Caracas rijk gemaakt. In Maracaibo is het even warm als op het meer, waar in lange rijen de boor torens verrijzen, maar in Caracas hoog in de bej-gen is het be haaglijk koel. Met Sao Paulo, de Braziliaanse koffiestad is Cara cas de snelst groeiende stad van het continent. Enorme moderne gebouwen, kantoren en hotels, waarin het ijskastkoel is, thea ters, universiteitsgebouwen, alles wit en modern-hoekig, gezel lige nachtclubs, wellicht de duurste van de wereld, brede „avenïdas"en kazernes, dat is Caracas. De kazernes zijn er zeer groot, want al is het dan al weer maanden geleden, dat dictator Perez Jimenez werd onttroond, rustig is het nog geens zins in dit land dat de tweede olieproducent van de wereld is. „Equador", schreef Hans Herbert Götz onlangs in de Frankfurter All- genieine, „is het klooster van het continent, Columbia is de universi teit en Venezuela de kazerne". De macht van het leger is er groot. Vele politieke beslissingen worden genomen in luxueuze officiersclubs aan de Avenïda los Progeres. Daar is waarschijnlijk ook het plan tot de staatsgreep gesmeed, die een ein de maakte aan de heerschappij van Jimenez. Vermoedelijk stal hij teveel bij eikaar gedurende de tien jaar, dat hij aan de macht was en viel hij in ongenade bij zijn officieren. Het vermogen van de ex-dictator wordt op tweehonderd miljoen dollar geschat. Jimenez regeerde met straffe hand, Hij hield er concentratiekampen op na aan de mond van de Orinoco, zo wordt verteld. Gearresteerd werd naar willekeur. De universiteit was een jaar lang gesloten. Ja, het regiem wist wel raad met zijn politieke tegenstanders. Ruim tweeduizend politici zochten een goed heenkomen in het buiten land. Velen van hen zijn nu weer teruggekeerd. Ook de rooms-katholie- ke kerk joeg Jimenez tegen zich in het harnas. En nog is de rust niet weer gekeerd. Maar wat ook de fouten van de dictator waren, zijn hoofd stad heeft hij groot gemaakt. Beter monument kon hij voor zichzelf niét oprichten. Naar Amerikaanse en Eu ropese voorbeelden is men er te werk gegaan. Prachtige gebouwen verre zen, vele in kostbaar marmer opge trokken. Wegen met zes rijbanen naast elkaar doorsnijden de stad. Enkele jaren geletien kwam ook «Ie nieuwe grote verkeersweg ge reed, die de hoofdstad met zijn ha ven La Guaira verbindt. De oude weg, kronkelend door de bergen, mocht dan de reiziger, die per auto bus naar Venezuela's le stad reis de na in La Guaira aan wal te zijn lllllllllllllllllllllllllltlllllHl In de Parijse kindersalonis dit nieuwe muziekinstrument te zienhet is de „clavietta", die het midden houdt tussen een mondharmonika, een fluit en een halve hccordeon. Het klavier is gelijk aan dat van een kleine accordeon; voor de benodigde lucht moet de speler of speelster echter zelf zor- gestapt, een mooier panorama bie den de nieuwe weg geeft meer veiligheid eu een snellere verbin ding, waarin ook het vliegveld bij La Guaira is opgenomen. Overigens maakt deze havenstad nog een typisch Spaans-koloniale indruk met zijn smalle bergopwaarts gaan de straatjes, waar de vensters van de gepleisterde huizen getralied ziin en de meisjes zich alleen vergezeld van haar mama's of andere chape ronnes op straat wagen, wanneer het donker is. Maracaibo Maar ook hier bespeurt men de snel le vooruitgang. De haven breidt zich steeds meer uit evenals die van Maracaibo, de tweede stad van Ve nezuela. die circa 350.000 inwoners telt. Men wordt er getroffen door de felle contrasten. Als overal in het land leven steenrijk en straatarm hier dicht naast elkaar. Vele stra ten hebben geen plaveisel en wan neer ge in zo'n achterbuurt eens door een deur naar binnen gluurt ont waart ge in een donkere ruimte misschien met moeiteenkele hangmatten. De Zuidamerikaan geeft weinig om zijn interieur. Een ijskast en een slee van een aüto worden ook in Venezuela belangrij ker geacht. Toch leeft men in het uit 1571 stammende Maracaibo beschei dener en werkt men er harder dan in het mondaine Caracas. Alles draait er om de olie. Ecu Duits-Venezolaanse maat schappij is momenteel bezig aan de bouw van een ruim acht-en- een-halve kilometer lange brug over het smalste deel van het meer hij de stad. Deze brug zal Maracaibo verbinden met de vind plaatsen van de olie. Het midden stuk zal gedragen worden door ,.N Advertentie compleet in etui Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 Studentenhuis met experiment in Eindhoven Vandaag wordt aan de Boutenslaan in Eindhoven een begin gemaakt met de bouw van het eerste hospitium voor de studenten aan de Eindhoven- se Technische Hogeschool. Het gebouw, dat op 154 betonnen pa len komt te rusten, zal uit twee vleu gels bestaan die tezamen voor 150 studenten plaats zullen bieden. De opzet bij het bouwplan (van ar chitect J. W. H. C. Pot) is de 150 in woners te verdelen in tien groepen van vijftien. Deze groepen zullen het karakter moeten krijgen van een ge meenschap. Vermoedelijk zal in elke afdeling de oudste student een zeker gezag worden verleend en zullen on derling maatregelen van orde worden vastgesteld. Het wordt voor de algemene ontwik keling van de studerenden nuttig ge acht om gemeenschappelijk een sfeer te scheppen, waarin de studenten met elkaar kunnen leVen en werken. Per groep zullen bepaalde kosten worden doorbelast, waardoor de bewoners van het hospitium tezamen kunnen trachten deze kosten te beperken. Dit zal bijvoorbeeld kunnen geschieden door per groep van vijftien elektrici- teits-, gas- en watermeters aan te brengen. De totale kosten die een student in het hospitium voor huisvesting zal moeten betalen, liggen volgens ramin gen tussen vijftig en tweeënvijftig gulden. twee pijlers van honderd meter hoogte. Tussen deze pijlers is een vaar wijdte van vierhonderd meter geprojecteerd. Verder op het meer varen deze tan kers tussen lange rijen boortorens, de stalen symbolen van Venezuela's welvaart. Olie en aardgas De olie komt hier, vermengd met aardgas omhoog. Het gas wordt gescheiden van het produkt waar het om gaat en wordt dan opnieuw on der de aardoppervlakte geperst. Door de druk van het gas wordt weer ande re olie naar boven gebracht. De mannen, die deze persstations bedie nen werken ongelofelijk hard. Ro ken is er ten strengste vei'boden en om de vijf meter hangt een brand- blusapparaat aan de wand. Zo brengt men per jaar in Vene zuela 146 miljoen ton ruwe olie aan de oppervlakte. De jaarproduktie in de Verenigde Staten is 352 miljoen ton per jaar. Derde op dc ranglijst is Rusland met 98 miljoen -ton. De ruwe olie wordt voor het groot ste deel niet in het land zelf geraf fineerd. Curasao en Aruba varen daar wel bij. Sinds enkele jaren is echter ook in de Venezolaanse haven Punta Card on een grote moderne raffinaderij gevestigd. AI met al heeft de staat zeventig procent van zijn inkomsten te danken aan de olie en de staatskas is welgevuld. De Bolivar, de Venezolaanse munt is de „hardste" ter wereld. Venezuela is een rijk land, alleen zijn bevol king is arm. (Advertentie) an Maracaibo varen Op het meer de tankers tussen lange rijen boor torens. De symbolen van Venezuela's welvaart. Het onrustige land is de tweede producent van ruwe aardolie in de wereld. Bescherm i Uw keel en voorkom verkoudheid met Inkomen aan advertenties neemt steeds toe Sinds 1929 is het aantal dagbladen in de Verenigde Staten gedaald van 1.944 tot 1.755, maar .deze daling be gon al ver voor de geboorte van de televisie in 1948 en bovendien is de verkoop van dagbladen sinds 1929 gestegen van 39 tot 58 miljoen en in 1957 was het inkomen van de kran ten uit advertenties .nog bijna drie keer zo groot als dat vjfi*le televisie (namelijk S,g miljard do Har tegen 1,3 miljard. De radio ontving 622 mil joen aan advertenties). Ondanks alle pessimisme handhaaft de radio zich uitstekend. Sinds'1948 nam het aantal radiostations toe van 2.034 tot 3.238. Ondanks het ontstaan van 519 televisiestations in deze pe riode. Het inkomen aan advertenties daalde eerst van 624 miljoen in 1952 tot 545 in 1955, maar is daarna weer gestegen tot 622 miljoen. Het inkomen uit de advertenties van de televisie vertoont een stijgende lijn. In 1953 was het nog ongeveer gelijk aan dat van de radio, name lijk 606 miljoen, het volgende jaar bedroeg het 809 miljoen, in 1955 was het miljard gepasseerd en in 1957 was het 1.290.900.000. Het inkomen aan advertenties van de kranten nam van^ 1953 af elk jaar toe, van 2,6 miljard in dat jaar tot 3,3 mil jard in 1957. Maar ondanks deze stijging ko men steeds meer kranten in finan ciële moeilijkheden. Uit gegevens van het departement van finan ciën blijkt dat 26 procent van de NIEUWE VORMEN WORDEN POPULAIR Duitse minister Erhard verloor zijn hart aan Deense meubels In Duitsland, dat bijzonder veel zuivelprodukten uit Denemarken impor teert, keek men een beetje verbaasd, dat minister Erhard tijdens een be zoek aan Kopenhagen verklaarde, zijnkatoor met Deense meubelen te wil len inrichten. Als hij nu met kaas was teruggekomen, had men het be grepen. Maar meubels Pas als men eens rondgekeken heeft In de Deense meubelzaken, kan men de wens van minister Erhard en van zovele andere buitenlanders, die dit land bezoeken begrijpen. Of het nu gaat om stoelen, tafels, boeken kasten of lampen alles wat te maken heeft met interieur vertoont moder ne, aangename vormen. Wat in andere landen slechts moedi ge kopers op de markt durven te brengén, wordt in Denemarken door de consumentencoöperaties gefabri ceerd en aangeboden. En ziet: het wordt ook gekocht. De Denen weer leggen daarmee de bewering, dat het koperspubliek de voorkeur geeft aan een conservatieve of smakeloze stijl. De nieuwe vormen hebben zich ook doorgezet in de kunstnijver heid. „Den Permanente' 'heeft een permanente verkoopstentoonstel ling aan de Kopenhaagse Vester- brogade, een der belangrijkste winkelstraten. De vereniging, die deze tentoonstelling organiseert en die onder de hoge bescherming staat van de koningin, geeft alle Deense kunstenaars en makers van kunslnijverheidsprodukten de gelegenheid, hun produkten te ex poseren. Een jury beoordeelt, of de inzendingen aan het publiek mogen worden aangeboden. Dat daarbij zeer streng op kwaliteit wordt gelet, blijkt wel uit het feit, dat driekwart der inzendingen wordt afgewezen. In deze exposi tieruimte is van een simpele as bak tot elegant gesmede sleutels en kannen van Mexicaans zilver van Georg Jensen stukken, waar een edelsmid drie maanden aan werkt alles te zien, wat Deense kunstenaars en hands werklieden aan werkelijk belang rijks te bieden hebben. Echter niet alleen aan het interieur, ook aan de huizen zelf geven de De nen een moderne vorm. Aan de wo ningbouw stelt men zeer hoge eisen, ondanks het feit, dat in de oorlog geen huizen verloren gingen. Jaar lijks worden ongeveer 20.000 wonin gen gebouwd. De staat geeft hiervoor subsidies. Overal aan de periferie van de steden rijzen gladde, vaak gla zen facades op. Enkele Deense architecten hebben een wereldnaam. Een van hen, pro fessor Arne Jacobseu, bezochten wij aan de oostkust van het eiland See- land, iu zijn prachtige, hoog boven de zee gelegen villa. „Uw huis, pro fessor?". „Welnee. Wat denkt U wel? Zo'n huis kan ik me niet per mitteren. Ik heb het slechts ge bouwd". De eigenaar, een koffie-importeur, gaf er 360.000 gulden voor uit. Ja- cobsen bouwde niet alleen het uit één verdieping bestaande huis, waarvan de wanden voor een deel van glas zijn, hij ontwierp ook de inrichting: geraffineerd eenvoudig! Een paar kilometer verder staat de door Jacobsen gebouwde school. Of schoon deze door 1200 leerlingen be- SIGAARVORM1G EN ZONDER RAMEN Een Amerikaanse ge leerde heeft onlangs voorspeld dat binnen tien jaar een kolossaal, sigaarvormig gebouw zonder ramen, met woon- en werkruimte voor eeu groep ruim tepioniers, kan worden opgericht op de maan. Het ontwerp is al ge reed. Deze geleerde, dr. John S. Rinediart, zeide dat het bouwsel, dat een lengte van ruim 170 me ter zal hebben, door ra ketten naar de maan ge bracht kan worden in kleine geprefabriceerde stukken. De montage zou op eenvoudige wij ze kunnen geschieden. Op een lunchbijeen- komst van geleerden en regeringsfunctionaris sen die zich met ruim teprogramma's bezig houden, werd een schaalmodel van twee meter getoond. Het is ontworpen door de Wonder Building Corp of America, gevestigd te Chicago. Het van een alluminiumlegering ge maakte gebouw, zou te gen het fijne stof dat voortdurend op de maan neerregent, beschermd worden door een para- pluvormig schild. Rinehart die directeur is geweest van het „Smithsonian Astrophy- sical Observatory", en thans verbonden is aan de „School of mines" van Colorado, zeide dat het gebouw ontworpen is met het oog op de moeilijkste omstandig heden die verwacht kunnen worden een stofzee, waarmee de maan volgens de mening van sommige geleerden bedekt R 3.03/ dag- en weekbladen in het fiscale jaar 1955'56 geen winst maakte. Er zijn nog steeds enke le figuren uit de wereld van de pers die alle onheil wijten aan de opkomst der televisie, maar in werkelijkheid zijn de moeilijkhe den waarschijnlijk veroorzaakt door een complex van omstandig heden, waarin de stijging der kos ten een belangrijke rol speelde. De salarissen zijn sinds 1929 drie vier keer zo hoog geworden, de in voering van de werkweek van vijf dagen rondom 1938 maakte een uit breiding van het personeel nodig en de materiaalkosten stegen op enor me wijze. Deze stijging der kosten is waarschijnlijk niet 'geheel opge vangen door de verhogingen der ad vertentietarieven. De grotere mecha nisering en de stijging der abonne mentsgelden (de meeste kranten kos ten nu vijf tot tien dollarcents (19 tot 36 cent). De opkomst van nieuw- en amuse mentsmedia is zeker van invloed ge weest op de vorm van krant en ra dio. Sinds de opkomst van de radio zijn de extra-edities van de kranten min der geworden en besteden de bladen meer aandacht aan artikelen over de achtergrond van het nieuws cn ver der aan reportages. Opzienbarender is de vormwijzï- ging die de radio heeft ondergaan sinds 1948. De meeste stunt-pro gramma's zijn verdwenen, het aandeel van de muziek is enorm toegenomen. Vervolghoorspelen zijn zeer in de mode en over het algemeen .-ordt veel meer ge werkt met opgenomen program ma's dan met directe uitzendin gen. Enkele radiostations moeten het uog in hoofdzaak hebben van de laatste tophits, maar daarnaast zijn er ook steeds meer die klassieke muziek uit zenden en rustiger amusementsmu ziek. De radio is tot de verrassende ontdekking gekomen, dat er nog steeds een groot aantal Amerikanen is dat liever rustig naar muziek luis tert dan kijkt naar dé" televisie. zocht wordt, heeft men niet de in druk, te maken te hebben met een massa-bedrijf. De school bestaat na melijk uit een aantal, met elkander verbonden, aparte gebouwen. Twee klassen hebben steeds samen een speelplaats. Een moedige architectonische onder neming is ook de Aalborg-hal op Jut land. Daar, in die slechts 110.000 in woners tellende stad, werd een feest gebouw-hotel neergezet met 800 ka mers en een zaal voor 3.400 bezoe kers. Alle moderne hulpmiddelen vindt men er. Een circus kan er evengoed optreden als een symfonie orkest. De zaal kan door een ver schuifbare achterwand kleiner ge maakt worden. In dit gebouw, dat zich bezig is te ontwikkelen tot het culturele middelpunt van Jutland, heerst een voortdurende bedrijvig heid. Datzelfde kan niet gezegd worden van de wereldberoemde Aalborgse Aquavitfabriek. Twee maanden per jaar wordt deze stilgelegd. Want de Denen kunnen zich niet zoveel borrel tjes permitteren als de fabriek ma ken kan. Dat heeft financiële rede nen: de produktie van een fles kost 3 kronen, maar men betaalt er 25 kronen voor. Het grootste deel hier van steekt de fiscus in zijn zak. Niet alleen is het een welkome belasting, maar bovendien rantsoeneert vader tje staat op deze wijze zijn, op alco hol, soms wat al te verzotte kinderen. Prettig vinden de Aquavit-fabri- kanten dit niet. Toch doet ook zij, wat verschillende andere grote Deense bedrijven ook doen: het bestemmen van een deel van de winst voor de gemeenschap. De grootste naam heeft in dit opzicht de Kopenhaagse Carlsberg-brou- werij gemaakt. Niet alleen schonk zij de Deense hoofdstad zijn be roemde symbool, de kleine char mante zeemeermin aan het prach tige havenfront, maar ook de be kende kunstverzameling, de glyp- thotheek. Maar bovendien stelt zij voortdurend aan een beroemd geleerde een huis met een groot park, alsmede een jaar geld ter beschikking, opdat hij zich ongestoord aan zijn wetenschappelij ke arbeid wijden kan. Op het ogen blik woont de atoomgeleerde en no- belprijswinnaar Nils Bohr in deze villa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11