PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie over verbod op proeven met kernwapens te Genève begonnen Duizend Algerijnse gevangenen vrij Wetenschappelijk pleidooi voor lagere veertarieven Radio Moskou: Sowjet-Unie tegen Westers voorstel IN BELGIË OPENBAAR EN VRIJ ONDERWIJS GELIJKGESTELD os BILT VERWACHT... 201e jaargang - no. 258 Dagblad, uitgave *-an de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 nov. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, teL 3841; Goes, L. Vorststr. 63,-tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben vrijdag te Genève op de eerste bijeenkomst van de conferentie over een verbod van proeven met kernwapens zeer uiteeblopende voorstellen inge diend voor de grondslag van een internationale overeenkomst over een dergelijk verbod Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging, Wads- worth, zei, dat de Verenigde Staten op basis van wederkerigheid bereid zijn de proeven met kernwapens te staken en wel op grond van een regeling, waarbij na verloop van elk jaar tel kens weer zal worden vastgesteld of in het ko mende jaar geen proeven zullen worden ge nomen. Uiteenlopende voorstellen door Amerika en Rusland ingediend Voorwaarden voor een verlenging van de regeling zijn, dat een overeengekomen stelsel van toezicht doelmatig werkt en bevre digende vooruitgang wordt gemaakt in de richting van een eigenlijke ontwapeningsovereenkomst. Een akkoord moet ook ontploffingen voor vreedzame doelen betreffen. Opschorting van de proeven zelf is geen ontwapeningsmaatregel, aldus Wads- worth. De openbare bijeenkomst duurde ruim drie kwartier. Na een pauze van tien minuten kwamen de afge vaardigden bijeen voor de eerste werkbijeenkomst achter gesloten deuren. Tsarapkin trad op de gehei me vergadering als voorzitter op. De Russische delegatie heeft een ont werp van overeenkomst voorgelegd betreffende een algeheel verbod op Radio-Moskou had reeds kort voor dat de eerste zitting die openbaar was geopend werd, in een voor Europa bestemde uitzending ver klaard, dat de Sowjet-Unie het wes telijke plan voor jaarlijks te ver nieuwen opschortingen categorisch van de hand wijst. De Russische delegatieleider Tsarap kin herhaalde wat Radio-Moskou had rondgebazuind. Maar dc Sowjet-Unie is bereid, zo voegde hij eraan toe, on middellijk een akkoord te sluiten over permanente beëindiging van de proeven onder een controlestelsel, zoals is voorgesteld op de deskundi genconferentie, die in juli en augus tus te Genève werd gehouden. „Onze afvaardiging heeft een ont werp voor een dergelijk akkoord op gesteld en zal voorstellen het op deze conferentie te bespreken," aldus Tsa rapkin. De Sowjetregering blijft bij haar voorstel, dat de landen die atoomwapens bezitten, onmiddellijk en voor altijd de proeven met derge lijke wapens staken. De belangrijkste Britse afge vaardigde, Ormsby-Gore, zei, dat de conferentie niet alleen de drie deelnemende landen aan gaat. Er zal worden onderhan deld over een stelsel van toe zicht, waarbij tenslotte vele landen betrokken zullen worden, die niet op de conferentie ver tegenwoordigd zijn. Zullen 37 verstekelingen op Fiji worden toegelaten? Vooraanstaande geestelijken en het blad „Daily Mirror" hebben vrijdag een beroep gedaan op de Britse en Australische regering hun steün te verlenen om de 37 uit Nederland ge weerde Indonesische verstekelingen toe te laten in het Britse protecto raat Fiji. Australische regeringsfunctionaris sen hebben reeds meegedeeld, dat de Indonesiërs niet in Australië kunnen blijven, omdat Australië een blank land wil blijven. De Methodistische geestelijke Alan Walker stelt nu voor de 37 voor kor te tijd in Australië toe te laten, zo dat de Verenigde Naties de gelegen heid krijgen hun lot te bespreken. De Presbyteriaanse geestelijke Gordon Powell is van oordeel, dat overleg op het hoogste diplomatieke niveau no dig is. In de kinderleeszaal te Amsterdam is onder leiding van de directrice in verband met de kinderboekenweek een gekostummeerde voorlees- middag gehouden. Fotokapitein Cadillo vertelt het verhaal vn Ro binson örusoë. proefnemingen met kernwapens en een controlesysteem voor het toezicht op naleving van het verbod. Aan het begin van de openbare bij eenkomst had de Indiër Narajanan de afgevaardigden namens de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjöld, welkom geheten in het Volkerenpaleis te Genève. Maandagmiddag komt men weer bijeen. Waarnemers zijn van mening, dat tot nu toe slechts de bekende me ningsverschillen tussen oost en west betreffende het doen staken van de proefnemingen met kern wapens opnieuw aan de dag zijn getreden. Zij zien echter enige grond voor een gematigd optimisme in de ver zoeningsgezinde toon, waarin de verklaringen der vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië waren gesteld. Deze hebben name lijk allen verklaard, dat zij alles in het werk stellen om de besprekin gen te doen slagen. NA MAANDEN VAN ONDERHANDELING Maandag ontslag van minderheids regering De reeds maandenlang durende sprekingen tussen de Bi_„_.. tieke partijen caangaande akkoord be- ielgische poli- o tussen de partijen <hanga ovèr de schoolkwestie en de vorming van een nieuw kabinet hebben feite lijk tot een compromis geleid, aldus wordt vrijdag uit Brussel gemeld. Over de onderwijskwestie is overeen stemming bereikt tussen de drie gro te politieke groeperingen,- namelijk de Christelijke Volkspartij, de Socia listische en de liberale partij. Voor de tijd van twaalf jaar hebben dë Na opklaringen weer regen (Van onze weerkundige medewerker) De gemiddeld zachte, maar sombere oktobermaand is gis teren met een regendag ge ëindigd. Overdag viel er vrijdag in vrijwel geheel Zeeland 14 tot' 16 mm regen. In Engeland scheen de zon, veroorzaakt door een rug van hoge lucht druk, die nu naar ons land on derweg is. De wind is naar west tot noordwest gedraaid en voert nu iets koudere, maar ook drogere lucht aan, waarin flinke opklaringen voorkomen. Toch betreft het een tijdelijke weersverbetering, want met de westelijke luchtstroming trekt een nieuwe oceaandepressie naar. de Britse eilanden. Het warmtefront kon zondag de bewolking al weer doen toene men en het laat zich aanzien, dat er voor zondagavond op nieuw enige regen gaat vallen. November begint dus met een sterk wisselvallig weertype, waarbij de regenkansen groot blijven maar ook af en toe zon nige perioden voorkomen. partijen besloten de schoolkwestie niet in verkiezingsprograms op te ne men. Het vrije en het openbare on derwijs worden gelijkgesteld. De re gering zal de vrije scholen een* aan vullend subsidie verstrekken.. Dit akkoord heeft tot gevolg, dat de vorming van een nieuw kabinet niet lang meer op zich zal laten wachten. Volgens waarnemers zal minister president Eyskcns maandag het ont slag van de minderheidsregering in dienen en daarna een nieuwe minis- terslijst indienen met elf tot twaalf le comité van de Christelijke Volks- en zes of zeven liberalen. Een liberaal zal de portefeuille van openbaar on derwijs krijgen. Buitenlandse zaken zal in handen van Wigny blijven. Na een bijeenkomst van het nationa le comité van de christelijke volks partij heeft voorzitter Lefèvre vrij dag meegedeeld, dat het comité zijn volledig vertrouwen heeft betuigd in Eyskens wat betreft de vorming van een kabinet. Men gaf echter uiting aan zijn spijt, dat de portefeuille van openbaar onderwijs in handen zal ko men van iemand van de linkerzijde. Tenslotte zei Lefrève, dat hij maan dag zal kunnen zeggen wanneer de Christelijke Volkspartij en' de Li berale Partij het protocol zullen tekenen, dat de grondslag van het regeringsprogramma zal vormen. Achtjarig meisje redde drenkeling Een 5-jarig jongetje te Arcen H viel vrijdag tijdens het spelen p met 2 vriendinnetjes in de n Maas op een plek waar het water 2 meter diep is. Een van zijn speelgenoten, het 8-jarig dochtertje van de Arcense fa- mille Craanen, raakte niet in m Ïianiek, doch sprong in het wa- er en wist het knaapje bij de haren vast te grijpen. Zij heeft haar speelkameraad- je op deze wijze net zo lang weten vast te houden tot haar reddende hulp had ge- zusje m. naald. Benzineprijzen worden verlaagd Als gevolg van de recente prijsda ling op de wereldmarkt zullen met ingang van heden de benzineprijzen worden verlaagd. Gewone benzine wordt 0.6 cent per liter en super- benzine 0.1 cent per liter goedkoper. De geringe verlaging van de prijs van super-benzine houdt verband met een gelijktijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produlct aan de steeds hogere eisen, welke hieraan door de ontwikkeling van de motor- tecliniek worden gesteld. Sabena-vliegtuig door bliksem getroffen De bliksem heeft een gat van 5 c.m. geslagen in de neus van een Convair- passagiersvliegtuig van de Sabena, op het ogenblik, dat het toestel in Manchester wilde landen. De lan- dingsinstrnmenten werden buiten werking gesteld, maai* het vliegtuig dat van Brussel naar Dublin onder weg was. met acht passagiers en vier leden van de bemanning aan boordt landde toch veilig dank zij de nood- instrumenten. De bliksem trof het vliegtuig precies op het moment, dat het uit een dichte wolkenbank te voorschijn kwam. De vlucht naar Dublin kon niet wor- deiï-A'oortgezet, Het toestel is naar Brussel teruggekeerd. Het wordt daar om 16 uur verwacht. Een van de twaalf geredde H mijnwerkers uit Springfield in p Nieuw Schotland, Eldred Low- ther, gefotografeerd in het zie- henhuis, terwijl een zuster het flesje toont, dat zijn vjater- H voorraad bevatte op het mo- ment van de instorting, Low- i ther deelde de inhoud met zes m kameraden... Jongen ontsnapt uit gevangenis te Zutphen De 18-jarige A. G. de G., pupil van de bijzondere strafgevangenis voor jon gemannen te Zutphen en afkomstig uit Amsterdam, is gisteren ontsnapt. Te Warns veld bij Zutphen wist hij met een even onbeheerd gelaten auto weg te rijden. Bij de IJselbrug ne geerde hij een stopteken van een politieman. Hij reed in snelle vaart in de richting Arnhem. Bevel van De Gaulle: 0 De Amerikaanse dichteres en toneel schrijfster Zoe Alcins is op 72-jarige leef tijd in Los Angeles overleden. Zij kreeg in 1935 de Pulitzerprijs voor toneel voor haar toneelbewerking van Edith Whar- tons verhaal „The old maid". Te Algiers is vrijdagavond van offi ciële zijde medegedeeld, dat premier generaal De Gaulle opdracht heeft gegeven duizend in Algerijnse kam pen geïnterneerde personen op vrije voeten te stellen. Het is nu vier jaar geleden, dat de Algerijnse opstand, in de nacht van 31 oktober op 1 november 1954, uit brak met het door de rebellen doen ontploffen van een bom voor het ge bouw van het radiostation van Al giers, hetgeen verscheidene mensen het leven kostte, terwijl er ook een aantal werd gewond. De opstand heeft tot nu toe aan bijna honderdduizend Fransen en Algerij nen het leven gekost. De aangerichte schade en de kosten der oorlogvoe ring worden voor de afgelopen vier jaar gesteld op tien en een half mil joen gulden per dag geschat. Aan de vijf in Parijs gevangen ge houden Algerijnse opstandelingenlei ders, die een hongerstaking zijn be gonnen, zijn vrijdag hun privileges ontnomen. Zij waren de hongersta king begonnen uit solidariteit met een andere Algerijnse gevangene, Bi- tat, die bepaalde voorrechten o.a. een dagblad eiste. De opstandelingen leiders krijgen nu zelf geen krant meer, geen voedselpaketten van bui ten no.ch bezoeken van bun advocaten op hun eigen wens. OUD-SECRETARIS VAN BRESKENS LEVERT: Maar het is in de praktijk moeilijk te verwezenlijken Dr. J. G. Ramaker, oud-secretaris van de gemeente Breskens, thans se dert vele jaren directeur van het Nederlands Verkeersinstituut, heeft on langs in het tijdschrift „Verkeer en Vervoer" een korte bijdrage gewijd aan de „Veergelden". De belangen van het onderwerp is van meer weten schappelijke dan van direct praktische waarde. De wetenschappelijkheid leidt zelfs tot een onbruikbare „knoop", die de overheid uit praktische overwegingen zal moeten doorhakken. De wetenschap heeft evenwel tot taak de chaos van feiten te ordenen en uit dit geordende materiaal con clusies te trekken. Zij geeft bovendien algemeen geldende beschouwingen die voor het praktische beleid een richtsnoer kunnen zijn. Daarom zullen wij het betoog van de heer Ramaker vrij weergeven. Principiële argumenten over de veer tarieven worden weinig te berde ge bracht. De historische argumentatie eens zijn de veren vrij geweest gaat voorbij aan de vraag of zij wel licht berust op een historische fout. Gevoelsoverwegingen als: Zeeuwsch- Vlaanderen hoort bij Nedeiiand lo pen volgens sommigen stuk op de nog moeilijker geografische positie van Beerta of Texel. De veersommen komen tenslotte neer op de stelling, dat drie miljoen gulden meer is dan twee miljoen... De tarieven zelf zijn ook weinig principieel. Zij vertegen woordigen n.l. een bijdrage in de kosten, die evengoed hoger dan la ger kan zijn. Zij dekken niet de kos ten van een veer, maar zijn toch weer meer dan een eenvoudige heffing ook dit is dan geen beginsel, maar een stuk (in zeker opzicht willekeu rig) beleid. x. Waar ligt het beginsel dan wel? In Nederland is de stelling dat elke ver voerstak zijn eigen kosten draagt door wetenschap, overheid en be drijfsleven algemeen aanvaard. De vraag of ze dit werkelijk doet wordt verschillend beantwoord. Voor de spoorwegen is 't antwoord gemakke lijk te geven, omdat het hier één bedrijf betreft, die de kosten maakt en tevens dekt. Voor het wegverkeer daarentegen is het veel moeilijker. De overheid rijk, provincie, ge meenten en waterschappen betaalt de weg. De weggebruikers betalen het transportmiddel en de energie, inclusief de heffingen op benzine, de invoerrechten en de omzetbelasting. De kosten van aanleg en onderhoud van de wegen verhaalt de overheid op de gebruiker door middel van de motorrijtuigenbelasting, een bestem- ming3bclasting dus waarmee de we gen worden aangelegd en onderhou den. Ruim 30 jaar geleden is dit stel sel in Nederland gekozen en niet wat ook mogelijk was geweest en bv. in Italië voor de autowegen geldt het onpraktische systeem van tolhef fing, telkens als de weg wordt ge bruikt. In Nederland zijn dus de tollen afgekocht en is daarvoor in de plaats gekomen een algemeen „abonnement" (de motorrijtuigen belasting), dat recht geeft op liet gebruik van alle wegen. Ook het gebruik van grote kunstwerken als bruggen en tunnels is in de abonnementsprijs begrepen. Hier in past het niet betalen voor veerboten, die evengoed als de (Zie slot pag. 4 kol4) KORTE PREDIKATIE Verenig mijn hart om Uw Naam te vrezen. (Psalm 86 11) Wat kan er niet allemaal in een dag omgaan Daar zijn de mensen, die wij ontmoeten vluchtige be groetingen: hoe gaat het thuis? Hoe gaat het in je werk? een korte woordenwisseling <?e?t diepgaand gesprek een belangrijke bespre king een vergadering een con ferentie. Daar zijn de dingen, waar voor wij gestéld worden: allerlei kleine en onbelangrijke zaken, waar we mee te maken hebben, de moeite niet waard de beslissingenwaar voor wij komen te staan en die diep ingrijpen de keuze, die gedaan moet worden. Daar zijn de vragen en problemen, die op ons afkomen: hoe moet dit t en: hoe zullen loij dat doen? Wat kan er er niet allemaal in een enkele dag van de ochtend tot de avond passeren? Onze aandacht is voortdurend over mensendingen en problemen verdeeld. En wij zoeken ook verstrooiing, af leiding, vertier en vermaak. Het le ven zou anders eentonig worden. Wij moeten er ook eens een avondje uit: de film, het concert, het toneel, een lezing en de schaakclub, het bridge- avondje of gewoon een visite, een be zoek aan vrienden en kennissen. Wij ivillen ook wel eens wat anders dan onze gewone dagelijks werkzaamhe den. En bovendien: we zoeken ook afleiding, omdat alles zo donker en dreigend is in de wereld, omdat wij verschrikt worden door wanhoop en angst, of wij het ons bewust zijn of niet. Daarom lezen wij de geïllustreer de bladen. Daarom reizen wij zoveel, naar alle kanten, liefst zo ver mo gelijk van huis. Men heeft gesproken van de „hysterie van het reizen". En wij storten ons in genoegens en ver makelijkheden om'ons te ontspannen. Zo komt er een beetje licht en leven in het bestaan en kunnen wij het nog een poosje uithouden in de wereld voordat wij de hand aan onszelf slaan. (Er sterven meer mensen door zelfmoord dan door verkeers ongelukken of tuberculose) Tegenover de verstrooiing van de aandacht staat de concentratie. Daarover gaat het in psalm 86: de concentratie op de Naam. Wij zoeken het in alle richtingen, maar de bij bel zegt ons, dat wij „het" maar in één richting moeten zoeken. De bij bel zegt, dat er één Naam is, waar door het in de wereld en ook in ons eigen leven licht wordt. Wij moetén temidden van ons drukke, bezette, verwarde leven zo nu en dan die kant opkijken: 's morgens, voordat wij weer het leven instappen, of 's avonds, als wij de dag nog eens over zien, en zeer zeker 's zondags. De Kerk verkondigt de éne Heer en het éne geloof, ondanks haar ver scheurdheid en haar schuld. Eén Naam is ons gegeven. Als wij deze Naam kennen, wanhopen wij niet aan de dingen; dan vertwijfelen wij ook niet. Want door deze Naam en door deze Naam alléén wordt alles rondom ons licht en goed. A. VAN HAARLEM. Nieuw- en St. Joosland. OPKLARINGEN Opklaringen maar aanvankelijk nog een enkele verspreid voorkomende bui, matige tot zwakke wind tussen noord en west. Dezelfde middagtem- peraturen als vrijdag of iets togere. ZON EN MAAN 2 november 7.35 onder 17.11 21.44 onder 12.29 Zon op Maan op 3 november Zon op Maan op 7.37 onder 22.48 onder 17.10 13.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1