Opening K.L.M.-poolroute staat in teken van de Europese gedachte DE KERKEN DUKE ELLINGTON, NA DERTIG JAAR NOG AAN DE TOP maatschappij DEUGDELIJKE STELLING OP DE KORREL GENOMEN Samenkomsten als methode van evangelisatie verouderd AMERIKA KRIJGT BOLLENTUIN MAR NEDERLANDS VOORBEELD ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 GEMENGDGEZELSCHAP BLIJFT EEN WEEK IN JAPAN Beroemdheden uit verscheidene landen mee als genodigden (Van een onzer verslaggevers) Toen de K.L.M. besloot met ingang van vandaag- tweemaal per «eek via de Pool naar Tokio in Japan en vandaar naar Biak op Nieuw-Gnïnea te gaan vliegen, wist ze, dat de Zweedse S.A.S. en de Air France haar op deze „koude route" al waren voorgegaan, en dat haar initiatief dus niet direct een wereldwonder zou zijn. Met de moderne navigatiemiddelen, be kwame mensen en goede machines is het als evenement nog wel iets bij zonders, maar als technisch gebeuren niet veel anders dan een regelmatige dienst over de Noordatlantische Oceaan of naar het Verre Oosten. Toch moei de K.L.M. in grootte de derde luchtvaartmaatschappij ter we reld op verantwoorde wijze rucht baarheid geven aan een nieuwe acti viteit als deze Pooldienst. Daar komt de Public Relations Dienst onder lei ding van de heer R. J. Vogels voor ip het geweer. De opgaaf aan deze dienst is immers de naam en de repu tatie van onze Nationale Luchtvaart maatschappij te versterken. Op welke manier dat gedaan is voor die eerste officiële vlucht van de K.L. M. die op vandaag is bepaald, heeft de heer Vogels ons verteld. We heb ben de indruk, dat de P.R. Dienst van de K.L.M. met die eerste feestelijke vlucht via de Poolroute meer heeft gedaan dan alleen maar K.L.M.-be- langen dienen. Zij levert er een posi tieve bijdrage mee aan de Europese gedachte en bevordert er een nauwe re samenwerking mee in alle op zichten tussen Europa en Japan. „Je kunt op een heel eenvoudige manier zo'n openings vlucht orga niseren", vertelde ons de heer Vo gels. „Nodig maar een aantal men sen uit, stuk voor stuk exponenten van onze samenleving, en laat hen in het vliegtuig stappen. Maar op deze wijze leek ons de betekenis van deze nieuwe Pooldienst niet voldoende geaccentueerd. Nadat we het hele bedrijf van de K.L.M. nog eens hadden geanalyseerd, en ons nog weer eens bezonnen had den op de plaats van dit bedrijf, nationaal, Europees, en in de we reldgemeenschap, kwamen we tot de conclusie, dat er wel eens be hoefte aan zou kunnen bestaan het veel gehekelde West-Europa te bundelen, een soort United Wes tern Europa te laten optreden". Beethoven inspireerde „Wel waren we ons bewust daar zeer zorgvuldig bij te werk te moeten gaan. West-Europa heeft immers tal van facetten en een vliegtuig heeft maar een uiterst beperkte accommo datie. We hebben ons dus afgevraagd hoe we de Europese samenleving re presentatief konden samenbrengen. Terwijl ik luisterde naar een Beetho ven-plaat, is toen het idee geboren de Europese gemeenschap door zoveel mogelijk geledingen te laten verte genwoordigen. Sinds 15 januari van dit jaar is er aan de uitvoering van dit idee gewerkt. Prominente figuren, elk vertegenwoordigend een karakte ristiek van hun land, werden uitgeno digd". Uit Oostenrijk, het land van de mu ziek, komt prof. dr. Bernhard Baum- gartner, president van het Mozart- teum in Salzburg, componist van twee opera's en schrijver van boeken over Mozart, Schubert en Bach. Bel gië is vertegenwoordigd door een ar beider: Frans Cools, monteur van het Atomium op de Expo, Denemarken door een landbouwer, Finland met een vertegenwoordiger van de werk gevers, Frankrijk met de Parijse schilder- en tapijtontwerper Jean Lurgat, Duitsland met een journalist Ierland met een vooraanstaand pries ter, Noorwegen met een representant van de Protestantse Kerk, Italië met de filmster Amedeo Nazzare, Portu gal met een representant van Onder wijs en Opvoeding, Zweden met een litterator, Zwitserland met een we tenschapsman, Engeland met een sportfiguur, Spanje met een vertegen woordiger van de nationale folklore, Nederland met figuren uit handel en verkeer, Luxemburg met een toeristi sche specialist, Liechtenstein met dr. A. Frich, hoofd van de regering, Mo naco met kolonel R. Severac, eerste Aide de Camp van Zijne Serene Hoogheid Prins Rainier HI, San Ma rino (met zijn wereldreputatie op postzegelgebied) met prof. F. Bigi, staatssecretaris van buitenlandse za ken, belast met postaangelegenheden, en het Vaticaan met pater A. Stefa- nizzi, directeur van Radio Vaticano. In de goede taal Tijdens de reis zijn de gasten met alle zorgen omringd. Zo zal ge zagvoerder A. H. Snitslaar precies weten in welke taal hij hen via de luidspreker moet toespreken, en bij aankomst op het vliegveld in Ancho rage, waar men een uur oponthoud zal hebben, wacht het gezelschap een ontvangst van de Kamer van Koop handel, hoewel het op dat ogenbük half vijf in de morgen is In Tokio hebben de vertegenwoordi ger van de K.L.M., de heer H. Burg hard, en diens naaste medewerker, de heer E. Heyning, een grandioze ontvangst op touw gezet, waaraan wordt deelgenomen door alle diplo- GEZAGVOERDER SNITSLAAR met „Europese Gemeenschap"... matieke vertegenwoordigers. Zeven dagen zullen de gasten vervol gens in Japan kunnen rondkijken. Bijzonder instructieve trips staan op het program, waarbij kennis geno men kan worden van de voortvarend heid, die Japan zowel op technisch en commercieel als op cultureel terrein demonstreert. Zo heeft deze openings- poolvlucht een karakter gekregen, waarvoor iedereen, op welk niveau dan ook, oprechte belangstelling kan hebben. „Public Relations is een bewust sys teem in een groot bedrijf, om de naam en de reputatie van zo'n bedrijf te vergroten en de goodwill en sympa thie voor dat bedrijf te versterken", aldus besloot de heer Vogels dit ge sprek. „Het is niet gebaseerd op stuntjes en grapjes, maar een zeer ernstig vak, dat zich met alle pro blemen in het bedrijf moet bezig hou den. Maar toch leunen verbeelding en enige goede ideeën van tijd tot tijd van kolossaal nut zijn voor een be drijf. Ik geloof, dat onze dienst met de „versiering" van deze openingsvlueht de gewenste verbeelding en ideeën heeft opgeleverd om bij tal van nieu we groepen van het publiek de be langstelling voor de K.L.M. op te wek ken". VANDAAG EN MORGEN IN NEDERLAND en de „Doeken van klank" hebben hun glans behouden. Duke Ellington ofwel „the Duke": er is in de geschiedenis van de jazz geen naam te vinden, die in zo nauwe rela tie staat met zoveel facetten in de ontwikkeling van deze muziek. Zijn werk mankte ondanks de progressie ve inslag ook luisteraars, die eerst niets voor de jazz voelden, tot tnthousiaste aanhangers. NIEUWE VLUCHTEN EN POSTSTEMPELS Aan boord K.L.M.-vliegtuig honderdduizend enveloppen Staatssecretaris prof. F. Bigi van Europa's kleinste staat, San Ma rino, die in zijn land o.ni. belast is met postaangelegenheden, zal op de openingsvlueht van de K.L. M. over de Noordpool naar Tokio een brief van het regeringshoofd van San Marino (15.00(1 inwo ners) meenemen, gericht aan Z.M. dp keizer van Japan (93 miljoen inwoners). Minister Witte, die aan het hoofd staat van de Nederlandse delega tie gedurende het verblijf in Ja pan, zal aan de minister van tran sport van dit land een model van eén 17e eeuwse Oosiandiëvaarder aanbieden, ter herinnering aan de oude handelsrelaties tussen Japan en Nederland. De president-directeur van de K. L.M., de heer I. A. Aler, zal tij dens een ontvangst op liet stad huis aan de gouverneur van Tokio een prachtige, door Leerdam ver vaardigde kristallen bokaal met toepasselijke motieven ten ge schenke geven. Aan de gouver neur van Nagasaki zal een Delfts blauw bord aangeboden worden. Aan andere hoogwaardigheidsbe kleders zullen eveneens geschen ken overhandigd worden. De nationale Portugese wijnbouw- organisatie heeft de K.L.M. port en sherry van eigen bodem aan geboden," ter gelegenheid van de openingsvlueht over de pool naar Tokio. Tenslotte zal het toestel meer dan lOO.OOp eerste vlucht en veloppen meevoeren op zijn vlucht. Door dè K.LJVI.-kantorcn in de gehele wereld werden ruim 60.000 enveloppen verkocht van de zes verschillende couverts, die voor deze gelegenheid werden ver vaardigd. In Nederland verkocht de postzegelhandcl '15.000 envelop pen voor de trajecten Amsterdam- Tokio en Amsterdam-Biak. Voor de eerste vluchten heeft de P.T.T. een serie speciale poststem pels uitgegeven. Wij geven in onze kaart de nieuwe verbinding die dus van Amsterdam dwars door de poolcirkil naar de evenaar loopt- met de openingsstempels. Een dergelijke omstandigheid wekt gemakkelijk het vermoeden, dat con cessies zouden zijn gedaan aan de smaak van het publiek. Maar bij de Duke is nooit sprake geweest van enige commercie, van toegeven aan een bepaalde smaak. Hij heeft dat zelf herhaalde malen gezegd en zijn muziek heeft dat duidelijk bewezen; anders was de invloed van zijn mu ziek op de ontwikkeling van de jazz, zelfs in zijn modernste vorm. nooit zo groot geweest. Duke Ellington is componist, maar hij heeft er altijd een merkwaardige manier van wer ken op na gehouden. De composities kwamen doorgaans tot stand tijdens de repetities van zijn orkest. Hij gaf (18 oktober 1958). D. Ypma: Halfzacht. Men zal niet gauw christenen vin- uien, die niet beweren anti-milita rist te zijn; het merkwaardige daarbij is, dat de meesten daarbij wel afwijzend of achterdochtig reageren op pacifistische uitingen, zo schrijft D. Ypma in Evange lisch Luthers Weekblad. Het is geen gemakkelijke zaak; vooral niet omdat in deze kwes tie voor- en tegenstanders elkaar om de oren plegen te slaan met leuzen als „de overheid draagt het zwaard niet tevergeefs" of „wie het. zwaard trekt, zal door het zwaard vergaan". Misschien is het wel zo, dat elke. stelling in deze enkel in theorie houdbaar is. We zijn wel zoveel heiden dat we in de praktijk ons in allemenselijke en onmenselij ke bochten wringen. Laten we de deugdelijke stelling maar eens op de korrel nemen. Van kerkelijke zijde wordt over het algemeen er aan vastgehouden, dat enkel een verdedigingsoorlog gerechtvaar digd is. De grond daartoe is wel bekend, verdedigen van de vrij heid enz; Een stevig en goed sluitend ge heel waaraan de pacifisten een hele kluif hebben. In theorie goed handteerbaar, maar in de praktijk tamelijk waardeloos. Er zal wel niemand, ook in Duitsland, zijn, die eraan twijfelt, dat dat land die gruwelijke Tweede Wereldoorlog is begonnen. Volgens de theorie hadden de miljoenen Duitse katho lieken en protestanten onder lei ding van de kerken moeten zeg gen: ons niet gezien. Dat is een onmogelijke eis. Het marsbevel was al gegeven, je bent onderdeel van een troep die op be vel en gehoorzaamheid is inge steld. Ook al hadden de kerken gesproken, men zou, op een enke le uitzondering na, niet geluisterd hebben. Het geweld gaat als een rode streep door de geschiedenis, van Eerste steen gelegd voor centraal kerkelijk gebouw Dezer dagen is in New York City de eerste steen gelegd voor een centraal kerkelijk gebouw. Het is bestemd voor de huisvesting van een groot aantal confessionele en interconfessionele lichamen, zoals b.v. het bureau van de Nationale Raad van christelijke kerken in de Verenigde Staten van Amerika, de landelijke afdeling in de Ver enigde Staten van de Wereldraad van Kerken. Op 1 december 1959 moet men met de bouw klaar zijn. Het pro ject zal 20 miljoen dollar kosten. Kaïn tot Sachenhausen en Nico sia. Geweld heeft een enorme aan trekkingskracht op de mens. Kijk naar uw kinderen, lees hun strip verhalen, zie naar de fantastische oplagen die de oorlogsboeken be reiken, Iets lekker in elkaar ra- meien, dat ligt ons. Het probleem oorlog is een moei lijke zaak, die thans dagelijks in gewikkelder wordt. Niemand mag zich eraan ergeren, dat de syno de nog niet tot een oordeel is ge komen over het stopzetten van atoomproeven en het uitbannen van de atoomwapens. Alle argumentatie voor en tegen heeft momenteel misschien weinig zin. Het is wellicht beter alle aan dacht te concentreren op het le ven. Naar Genesis de aarde te be volken en vruchtbaar te maken,, alle krachten te richten op eerbied voor het leven, op straat, in de school en niet in het minst in de kazerne. Een nogal halfzachte conclusie, zullen de militaristen, de realisten en de pacifisten zeggen. Voorlo pig heb ik nog geen betere gevon den. Een andere gezindheid lijkt mij een eerste vereiste. Pas dan kunnen argwaan en angst, onze huidige drijfveren plaats maken voor vertrouwen. Jazz in jeugddienst te Leeuwarden in de (hervormde) Westerkerk te Leeuwarden heeft een jazz-combo op zondag 19 ojttober bijgedragen tot het welslagen van de jeugd dienst. De Leeuwarder jeugd dienstcommissie die elke veertien dagen een groot aantal jongelui naar de Westerkerk weet te trek ken, liad overwogen, dat de he dendaagse jongeren sterker wor den geboeid door jazz dan door eeuwenoude muziek, hoe schoon deze ook is. Deze overweging is zondag bevestigd; met grote be langstelling hebben de kleine dui zend jonge kerkgangers naar het bescheiden, maar overtuigend im proviseren van de combo geluis terd. Behalve de fluit, de piano, dc stringbas en de drums vielen nog enkele dingen in de jeugddienst op; voor de kansel stond een ver keersbord met het teken dat op gevaar duidt. De voorganger, die zijn toga klaarblijkelijk niet pas send in deze dienst vond en hem daarom niet had aangetrokken, preekte over het onderwerp„Hoe gebruiken wij de weg?" Ook de gebruikelijke liturgie was achter wege gelaten. Vele van onze gemeenten hebben de „samenkomsten" als methode van. evangelisatie afgeschaft, zo wordt in „De Christen" onder de titel „Verouderde methode?" ge schreven. „Het wil niet meer". Is deze methode van evangelisatie verouderd In onze tijd benadrukt men de „meer-omvattende benadering" (d.i. een ongelukkige vertaling van een niet te vertalen Engels begrip) van de mens. Daarmee wordt, vooral in de reclame-tech niek, bedoeld: raak de mens daar waar hij gevoelig is. (Zeg niet al leen dat „Odenf'-tandpasta de tanden gezond maakt, maar zegt dat het frisse adem en ivoor-witte tanden geeft; dat is de directe in teresse van de mens). In onze evangelisatie-samenkoms ten wordt geappelleerd tot de be kering van de ziel, wordt gespro ken over de hemelse heerlijkheid. Dat is geweldig! Maq,r het is te „jenseitig", het gaat in het algemeen gesproken buiten de directe aanspreekbaarheid van de ongelovige mens om. De ongelovige mens, die mogelijk op onze uitnodiging gekomen is, worstelt met andere dingen dan de zaligheid van zijn ziel. We vin den dat wellicht jammer, maar het is nu eenmaal zo. Die mens worstelt met huwelijks- en gezinsproblemen tobt over de afbetalingstermijnen en zijn te kleine behuizing, mokt over een vermeende achteruitzetting in zijn werkkring, enzovoorts. Omdat hij over deze dingen hoort op „Evan gelisatiesamenkomsten", omdat hij zo weinig direct wordt aange sproken in zijn eigen omstandig heden komt hij daar niet. Zijn samenkomsten verouderd We geloven, dat deze vraag niet gesteld behoeft te worden. Eerder zó: zijn onze toespraken niet te „jenseitig"; teveel gericht op ge heide én geijkte kerkgangers? Veel betere methode van evange lisatie lijkt ons 't directe contact dat de leden der gemeente heb ben: zij benaderen de mens op het werk en in het gezin; daar ligt de aanspreekbaarheid. Het blijft overigens: het geloof is uit het gehoor (woordverkondi ging); maar dan het Woord ais totale Ontmoeting. dan de bandleden een thema op, dat iedereen op zijn manier uitwerkte. De Duke hoorde deze kakafonie aan eii zodra een van de musici de juiste snaar trof nam hij diens im provisatie als uitgangspunt voor het hele nummer. Dit wil niet zeggen dat hij anderen het werk liet doen dat hem beroemd maak te. De afwerking, het vormen van de klankkleur was het werk van de bandleider zelf, de man. die eens, toen hem werd gevraagd of hij piano speelde, antwoordde: „Neë, ik speel orkest". De thans bijna zestig jarige Edward Kene dy Ellington heeft altijd gezorgd voor bijzondere kleurencombina ties. Toen hij vijftien jaar was volgde hij thuis in Washington tekenlessen aan de academie, maar de „ragtime"-pia- nisten van de clubs in Washington oefenden een onweerstaanbare aan trekkingskracht op hem uit. Reeds toen kon hij piano spelen, want van zijn zevende jaar af had hij lessen gevolgd. Op zijn zestiende jaar werd hij jazz-pianist, maar daarmee kon hij niet in zijn onderhoud voorzien, zodat hij in het begin als reclame schilder voor aanvullende inkomsten moest zorgen. In 1927 begon zijn vic torie en dertig jaar lang handhaafde de Duke zich aan de top van de jazz- wereld. Zijn „doeken van klank" hebben bun glans behouden en zijn ,nog even sprankelend als vroeger. Hij zal ze vandaag in eigen persoon laten beluisteren in de Haagse. Hout- rusthallen, en morgen zal bet Am sterdamse Concertgebouw twee keer in het teken van Duke Ellingtons be zoek aan Nederland staan. EDWARD STONE ONTWERPT RESTAURANT Uitbreiding bollenexport te verwachten Amerika krijgt zijn eigen Keuken hof. Onder leiding van Nederlanders zal in de 800 ha grote „Sterling Fo rest Gardens", vijftig kilometer ten noorden van New "York, een stuk grond worden herschapen in een gro te bloembollentuin. De schepper van de keukenhof in Lisse, de heer Wil lem van der Lee, en de tuinarchitect de heer Carl van Empelen jr. uit Heemstede, zullen de aanleg verzor gen. Ongeveer 200 Nederlandse bloembollenliandelareu, die bij de ex port naar de Verenigde Staten zijn betrokken, leveren de produkten voor dit nieuwe park. Het plan beoogt de aanleg van een tuin die zes maanden per jaar zal bloeienop het terrein wordt ook een „wintertuin" gebouwd. Er zal voorts een groot res taurant verrijzen, ontworpen door Stone, schepper van het Amerikaan se paviljoen op de Expo. Men hoopt het terrein reeds in 1960 voor het publiek te kunnen openstellen en ver wacht in dat jaar reeds een miljoen bezoekers. Ook de City Investing Company, dc eigenaresse van „Sterling Forest Gardens", verleent haar medewer king aan dit project. Het kan een belangrijke uitbreiding van de Neder landse bollenexport opleveren. Op het tentoonstellingsterrein, in een geacci denteerde omgeving gelegen, zullen ook waterpartijen, een stuwdam, een rosarium en rotstuinen worden aan gelegd. Het gehele gebied van de „Sterling Forest Gardens" in de om geving van de nieuwe bollentuin, wordt ontgonnen voor de bouw van een aantal laboratoria voor grote on dernemingen. 1 Witle de With wordt herdacht te Rotterdam Het zal 8 november 300 jaar geleden zijn, «lat de Nederlandse admiraal Witte de With sneuvelde tijdens de, slag in de Sont. Op deze 300-ste sterfdag zal 's mid dags om drie uur een krans worden gelegd bij het grafmonument van de vlootvoogd in de Grote Kerk te.Rot terdam. Bij deze plechtigheid zal het woord voeren dr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van het historisch genoot schap „Roterodamum". Het praalgraf is thans geheel geres taureerd. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, die de herdenking van de slag in de Sont (1658) te Kopenhagen bijwóonde heeft een souvenir van deze slag aangeboden gekregen. Het aandenken bestaat uit een stuk wrak hout van het Nederlandse oorlogs schip ,fBrederode", dat in de Sont onderging en een kanonskogel. Van Nederlandse zijde werd aan Dene marken een tweetal portretten aan geboden. Men ziet de vice-admiraal hier met het aandenken; achter de portretten staat de Deense admiraal Pontoppi- dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15