Voorstel Sowjetschrijvers: beroof Pasternak van staatsburgerschap Onze toekomstige samenleving ook een zaak voor de Kerk mmoRD Nederlandse bedrijven in Indonesië worden genationaliseerd PAUL DE GROOT VERSTERKT ZIJN MACHTSPOSITIE IN C.P.N. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ONDANKS WEIGERING NOBELPRIJS Belasterd als binnenlandse emigrant en lasteraar Ondanks het feit, dat Boris Passternak de hem toegewezen Nobelprijs heeft afgewezen, wordt hij nog steeds gehoond. Radio-Moskou berichtte vrijdagavond dat op een bijeenkomst van Moskouse schrijvers op de Sowjetregering een beroep is gedaan Boris Pasternak van zijn Russische staatsburgerschap te beroven. Deze korte mededeling van Radio-Moskou werd gegeven in de Griekse uitzending en bevatte geen verdere details. Deze mededeling kwam echter op de hielen van eep bijeenkomst van.Jhet Centrale Comité van de Komsomol de Russische jeugdorganisatie waar de eerste secretaris voorstelde, dat Pasternak maar eens „de kapitalistische lucht" moest proberen, die hij toch zo graag schijnt te mogen. De komsomolsecretaris zei voorts, er zeker van te zijn, dat de Sowjetrege ring' Pasternak geen hinderpalen in de weg zal leggen indien hij het land zou wensen te verlaten. Later ging Radio-Moskou nader in op het beroep van de schrijvers. De bijeenkomst van de schrijvers van de hoofdstad was gewijd aan het be sluit, genomen door het presidium van de raad van de Unie van Sowjet schrijvers van de U.S.S.R. Pasternak te royeren, aldus Radio-Moskou, „al le Moskouse schrijvers waren aan wezig." Veertien schrijvers, onder wie Ana toli Sofronow, Boris Polewoi en an deren, spraken op de bijeenkomst. Zij zeiden met „ontstemming en ver ontwaardiging, dat Pasternak dat gene had belasterd, wat de Sowjet- mens en de hele progressieve wereld het dierbaarst is, de oktoberrevolu tie." De vergadering hechtte eenstemmig haar goedkeuring aan het besluie Pasternak uit de unie van Sowjet schrijvers te zetten. De vergadering verzocht de regering de verrader Boris Pasternak van zijn Sowjet- staatsburgerschap te beroven. Radio- Moskou onthield er zich van erbij te zeggen, dat Pasternak de prijs had afgewezen... Het bestuur van de Russische bond Samenwerking tussen Engeland en Joego-Slavië Er is op verscheidene gebieden een vruchtbare samenwerking ontstaan tussen Groot-Brittannië en Joego- Slavië, aldus een vrijdag te Londen uitgegeven gemeenschappelijk com muniqué over de besprekingen tus sen de Britse en de Joego-Slavïsche minister van buitenlandse zaken, Lloyd en Popovic. De ministers spraken, aldus het com muniqué, over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee lan den en over internationale proble men van wederzijds belang. De on derwerpen omvatten de betrekkin gen tussen oost en west, ontwape ning. het Midden-Oosten, Cyprus en het Verre Oosten. De betrekkingen tussen Groot-Brit? tannië en Joego-Slavië geven „een voorbeeld van een geslaagde samen werking tussen» landen met een ver schillend sociaal stelsel", aldus het communiqué. van arbeiders in de filmindustrie heeft Nobelprijswinnaar Pasternak in een open brief een „binnenlandse emigrant en lasteraar" genoemd. In de brief wordt de Russische schrijver beschuldigd .van „verraderlijke da den". Een Westberlijns dagblad heeft melding gemaakt van geruchten, dat de Russische geheime politie de Nobelprijswinnaar Boris Pasternak gearresteerd heeft. Deze geruchten zouden hardnekkig de ronde doen in Oost-Berlijn en grote consterna tie veroorzaakt hebben onder Oost- duitse intellectuelen. De schrijver zou gearresteerd zijn in zijn wo ning in de schrijverskolonie Pere- delkino bij Moskou. De burgemeester van Wellington in de Amerikaanse staat Kansas heeft Pasternak telegrafisch uitgenodigd zich ïn Wellington te komen vestigen. Alleen burgerlijk huwelijk geldig in Polen In het Poolse parlement is een wets ontwerp van de regering ingediend waarin bepaald wordt, dat alleen burgerlijke huwelijken rechtsgeldig zijn, aldus een bericht van het offi ciële Poolse nersbureau P.A.P. Het wetsontwerp voorziet tevens in gevangenisstraf of boete voor een priester, die een kerkelijk huwelijk sluit zonder zich er eerst van te heb ben vergewist, dat het bruidspaar reeds in het bezit is van een door de overheid verstrekt trouwboekje. De Indonesische regering heeft beslo ten alle Nederlandse zaken en bedrij ven in Indonesië te nationaliseren. Het wetsontwerp werd vrijdag door het kabinet goedgekeurd, en zal zo spoedig mogelijk bij het parlement worden ingediend. In een na de kabinetsvergadering uitgegeven communiqué werd meege deeld dat gehoopt wordt dat het par lement het nog voor het einde van het jaar zal goedkeuren. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft verklaard de Australische uitnodi ging voor een bezoek aan Australië voor een gedachtenwisseling over westelijk Nieuw-Guinea te hebben aanvaard. Soebandrio verklaarde dit vrijdag voor zijn vertrek naar de Verenigde WEER TERUG NAAR „CELLENBOUW" Systematisch werd ik in het verzet uitgeschakeld (Van onze speciale verslaggever) Steeds duidelijker wordt het dat het C.P.N.-congres van 26-29 december in Amsterdam zich uitsluitend zal bezighouden met de hpr-oriëntering in de partij volgens het recept vau partijsecretaris Paul de Groot. Open lijk is in „De Waarheid" van don derdag' geproclameerd, dat de „sek tarische en beltrompen" bezwaren te gen het deelnemen van de commu nisten aan het werk van de unie- bonden moeten worden afgewezen, en dat infiltratie in de unie-bonden noodzakelijk is. De oude, vertrouwde methode van de cellenbouw moet dus weer in het vakverenigingswerk worden toege past, nu de versplinterde E.V.C. '58 geen vat meer op de arbeiders krijgt. De definitieve afrekening met de „revisionisten" Gortzak, Wagenaar, Reuter" en Brandsen, komt tot uiting in het thans verschenen rapport over de politiek van de C.P.N. in de be zettingsjaren, welk rapport dezer da gen is „behandeld" in het partijbe stuur. Dit rapport is bedoeld als discussie basis voor het negentiende congres, waar overigens op voorstel van het partijbestuur een commissie zal móe ten worden gevormd van de in hoofd zaak oud-illegale werkers om de voor het rapport gebruikte gegevens te controleren. In „De Brug", het maandblad van de uitgestoten C.P.N.'ers Gortzak. Wa genaar c.s., werd kortelings onthuld, dat de houding van Paul de Groot gedurende de oorlog verre van bril jant is geweest. Hoewel de overige partijbestuurders weinig bewondering hadden gehad voor de houding van secretaris Paul de Groot werd hij na de bevrijding, ingevolge een besluit van een onder zoekcommissie, weer geaccepteerd, omdat de partij zoveel verliezen had geleden, dat men de overgebleven be kwame functionarissen niet kon mis sen, aldus „De Brug". Hoewel de heer De Groot reeds ter loops van repliek diende -op be schuldigingen over zijn weinig dappere houding in het verzet, wórdt nu middels het rapport „De C.P.N. in oorlogstijd" vernomen, dat voornamelijk de illegaal wer kende C.P.N.'ers Van der Gaag. Goulooze en Van Extcr na 1943 systematisch hebben geprobeerd de illegale Paul de Groot uit te scha kelen. Staten, .waar hij als hoofd van de In donesische delegatie de conferentie der Columbopian-landen in Seattle zal bijwonen. Op 5 november zal hij een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, over het geschil met Neder land over westelijk Nieuw-Guinea. Op de terugreis uit de Verenigde Sta ten zal hij hetzelfde onderwerp in Londen bespreken met zijn Engelse collega, minister Selwyn Lloyd. Soe bandrio heeft ook een uitnodiging voor een bezoek aan Moskou aan vaard. De Indonesische regering heeft be sloten het in Den Haag gevestigde „verkoopkantoor voor 's lands mijnbouwprodukten" in December op te heffen. Scooter botste tegen auto: één dode In Hazerswoude op de rijksweg Al phen aan de Rijn-Leiden is gisteren een scooter, bereden door twee mili tairen, tegen een truck met oplegger gebotst die al kerend dwars op de weg stond. De bestuurder van de scooter, de 28- jarige G. J. Kievit uit Den Haag werd op slag gedood. Zijn duo-passa gier, de 28-jarige H. J. Cornelissen, eveneens uit Den Haag, is in ernstige toestand naar het academisch zieken huis Leiden vervoerd. Een bijna unieke auto gestolen Degene die in de nacht van ff dinsdag op woensdag de auto m van een inwoner uit Ooster ss hout gestolen heeft aan de Pa- H rallelstraat, zal er waarschijn- ee lijk niet ver mee komen. Het is een cabriolet, uit 1931, waar- van er nog een heel enkele in Nederland rondrijdt. De wagen m -3 groen met Oen witte kap en H zwarte spatborden. Het kente- m ken is UK 33-37. Het ding was bestemd voor de verkoop en stond daarom aan de Parallelstraat in Rotter- H dam geparkeerd. Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüï1 H In het Finse plaatsje Vuoksen- niska is een ultra-moderne kerk getouwd naar een ont- H werp van Alvar Aalto. De ar- chitect heeft ruimschoots ge- li bruik gemaakt van verschillen- de lichtvallenwaardoor in de kerk een harmonische sfeer M heerst. De bijgaande foto geeft s §1 het extérieur weer van de kerk. p De meningen van de inwoners van het plaatsje over hun nieu-, M we kerk lopen nogal uiteen... |f llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||!lll||||||||||||ii[ Griekse C AO.'s geldig voor schepen onder goedkope vlag Reders monsteren bij voorkeur landgenoten aan Op verzoek van het Panhelleense zeeliedenverbond heeft het Verbond der Griekse reders verklaard bereid te zijn bij het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten onder de Griekse wet deze ook te doen gelden voor de bemanningen van Griekse schepen, die onder goedkope vlaggen varen. Dit werd medegedeeld in een te Piraeus gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers der beide or ganisaties. Van rederszijde werd hieraan toege voegd dat tot dusverre voor de be manningen van ongeveer 130 onder goedkope vlaggen varende Griekse schepen collectieve arbeidsovereen komsten zijn gesloten. De reders zijn- alleen niet bereid de speciale heffing voor de internationale transportfede ratie te betalen, die voor ieder be manningslid varieert van 1 pond tot 3 pond per maand. Deze heffing zou volgens de reders een te grote stij ging van de exploitatiekosten, in de huidige crisis betekenen. Op verzoek van de Griekse minister voor de koopvaardijvloot hebben de reders zich voorts bereid verklaard, voortaan op hun schepen bij voor keur Griekse zeelleden aan te mon steren. De minister had daarom ver zocht, omdat er ongeveer 10.009 Griekse zeelieden werkloos zijn. Rijkssubsidie voor tijdschrift „De Tsjerne" De staatssecretaris voor onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de principiële subsidietoezegging, des tijds door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de „Stichting Je Maintiendrai" te Leeu warden gedaan, onlangs geeffectu- eerd door deze stichting een rijkssub sidie voor haar tijdschrift „De Tsjerne" toe te kennen. Ook over de jaren 1957 en 1958. STEMMEN UIT DE KERKEN NIET VOORBEELDIG. Politieagent Charles Laubrich lcrecg in Pctoskey (V.S.) een boete van vijfentwintig dollar omdat hij achter het stuur van een patrouillewagen in slaap was ge vallen cn tegen een verkeersbord was gereden. WAT ZE ZEGGEN. De Russische schrijver Boris Pasternak over de Sowjet-regering „Zij verlangen maar heel weinig. Eigenlijk maar één ding men moet haten wat men liefheeft en liefhebben wat men ver afschuwt". Curt Goetz „Onder dis cretie verstaan de vrouwen de kunst, om een geheim zo te bebabbelen, dat het niet buiten de sfeer van vertrou welijkheid geraakt". Zwitserse ingenieurs hebben een loei zeer moderne oplossing gevonden voor de problemen waarvoor zij kwa men te staan, toen in de Zwitserse Alpen bij Rothe Brunnen een nieuwe hoogspanningsleiding moest worden aangebracht. De deskundigen char terden een helikopter en lieten de wentelwiek een nylon-koord over de toppen vun de 27 meter hoge stalen masten trekken, met welk koord, la ter de metalen draden op hun plaat sen werden gebracht. De linkerfoto toont de helikopter op weg met het nylon-koord, de rechter foto laat zien hoe op de grond het keurig opgevou wen nylon koord werd uitgevierd, terwijl de bewegingen van de heli kopter met de verrekijker wei-den ge volgd. Kanttekening bij benoeming van nieuwe provinciale commissie Deze week heeft er in dit dagblad een bericht gestaan dat de Prov. Kerk vergadering van-Zeeland zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk van kerk en samenleving en dat er toen besloten is om aan het Breed Modera- men opdracht te geven een zodanige commissie voor onze provincie te be noemen. Weer een nieuwe commissie, heeft misschien menigeen gedacht. Hoeveel hebben we er zo langzamerhand al! Gaat de Hervormde Kerk ver loren in al die commissies en blijft daardoor niet achterwege datgene, wat liet eigenlijke werk van de kerk is, te waken voor het zielenheil van hen, die nog aan liaar zorgen zijn toevertrouwd? In aansluiting hierop kan men dan soms een hele reeks van klachten horen. jeugdwerk, voor de bejaardenzorg, voor de geestelijke volksgezondheid en nu dan weer die commissie voor kerk en samenleving. Wc weten dat cr mensen zijn en dat zijn er. niet alleen die buiten de kerk staan, die wat kregel worden van al die commissies en die vragen of de kerk nu overal haar neus in moet ste ken. Laten we hen die zo spreken maar direct een anttvoord geven, zij het dan ook een algemeen antwoord. Wanneer de kerk zich niet met deze dingen bemoeide, zou zij niet meer in de samenleving, maar er naast komen te staan. Ontwend Dat een Prov. Kerkvergadering een commissie heeft voor kerk en theolo gie, is vanzelfsprekend, want de god geleerdheid is van oudsher het ter rein waarop de kerk zich te bewegen heeft. Dat men zich in de kerk bezig houdt met gemeentevorming, zoals de Prov. Kerkvergadering dat in haar samenkomsten en in een conferentie op Hedenesse heeft gedaan, is ook een natuurlijke zaak. Dat zij tracht een cursus voor catecheet in onze provincie te krijgen, wekt geen vel zet. Maar, al die andere commissies! Daar is bijvoorbeeld de culturele com missie, die zich bezig houdt met het culturele leven in ons gewest. Kan een kerkvergadering dit terrein niet be ter aan anderen over laten? Dan is er de stichting werkverband van prot. bibliotheken, die enige jaren geleden in het leven is geroepen door de Prov. Kerkvergadering, welke stichting zich bezig houdt met de bibliotheek voorziening. Is dat nu direct kerke- werk? Dan zijn er commissies voor het maatschappelijk werk, voor het We zijn er aan ontwend geraakt dat de kerk bemoeienis hééft met allerlei facetten van het leven en als zij er zich mee gaat bemoeien vraagt men direct: waarom dat nu weer? Doch eigenlijk is het zeer wonderlijk dat een kerk, die voor haar leden als een loods wil zijn die hen helpen wil om het rechte vaarwater te vinden te midden van de vele zandbanken waar ze zou den kunnen stranden, zich niet zou bemoeien met het leven van alle dag. Vroeger deed de kerk dit wel en toen vond men het vanzelfsprekend dat dit gebeurde. In de begintijd van de Re formatie in ons land, zijn er velen weg gevlucht naar het buitenland, ge dwongen door de zware plakaten. Daar hebben zij de z.g.n. vluchtelin gengemeenten gevormd. In Engeland waren er in die tijd heel wat. In de gemeente van Noordwijk, het tegen woordige Norwich, keurde de kerke- raad het linnen dat door de wevers, die tot de gemeente behoorden, werd gemaakt en als het goedgekeurd werd, kwam er het stempel van de kerkeraad op te staan, welk linnen op de markt de hoogste prijs op bracht. Nu zouden we vreemd opkij ken wanneer zo iets gebeurde. Lang zamerhand is dit alles veranderd en is de kerk komen te staan aan de rand van de samenleving. Wel heeft zij zich bewogen op de terreinen van bijbel en theologie, die natuurlijk niet zijn los te denken van de samenle ving, want daarmee moet zij de men sen, als het goed is, de weg wijzen waarlangs zij moeten gaan, zij het dan ook dat die weg niet van stap tot stap door de strepen van de moraal is afgebakend. Maar in het geheel van de samenleving heeft de kerk steeds minder haar stem laten horen. Zo is, om iets te noemen, heel de in dustriële ontwikkeling buiten de kerk omgegaan en de mens, die hierdoor in verdrukking kwam, heeft van de kerk niet de steun gehad die hij had mogen verwachten. Hiermee willen (Zie slot pag 4 kol. 5) Het Wereldgebeuren Twee miljonairs Twee miljonairs zijn in de Ame rikaanse staat New-York in een hevige strijd gewikkeld. Wil liam Avercll Harriman (67) en Nel son Rockfeller (51) wensen op. 4 no vember tot gouverneur van die staat te worden gekozen. Voor Harriman zou dat een herverkiezing beteke nen; voor Rockefeller zou het de al lereerste keer zijn dat hij door ver kiezing een staatsambt verkreeg. Harriman heeft, in het algemeen ge sproken, de wind mee. Uit allerlei onderzoekingen en opiniepeilingen is gebleken, dat de Democraten dinsdag bij de verkiezingen de meeste kans hebben om zetels in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat en gouverneursplaatsen te veroveren. Waren cr geen bijzondere factoren in het spel, dan zou het dus vrij van zelfsprekend zijn dat Harriman als Democraat zijn gouverneurstitel be hield. Maar inmiddels is duidelijk ge worden dat de Republikein Nelson Rockefeller „de mensen mee" heeft gekregen nu hij, zoals in Amerika ge bruikelijk, persoonlijke bezoeken aan kiezers brengt, hanaen schudt en ba by's zoent. Klaarblijkelijk heeft hij de juiste toon getroffen. Hij heeft begrepen, dat zijn landgenoten eer der wat Wantrouwig dan geïmpo neerd worden door verkiezingsacties van miljonairs. Wie het kiezerskorps wil winnen moet bewijzen een „ge wone man te wezen en zoveel be grip te hebben voor de moeilijkheden van eenvoudige mensen dat zij zeg gen: „Hij kon een van ons zijn". Harriman was in deze kunst, al be dreven, maar Rockefeller heeft zich klaarblijkelijk als een bijzonder goed beginneling ontpopt. Rockefeller, kleinzoon van de man die een fortuin bijeenbracht met oliebesognes, en Harriman, zoon van een spoorwegmagnaat, hebben elkaar overigens al bij vele gelegen heden ontmoet; menigmaal als me dewerkers van een president voor één en hetzelfde doel. In 1941 toen Har riman als bijzonder vertegenwoordi ger van Roosevelt naar Londen toog, belast met het toezicht op de uitvoe ring van de Leen- en Pachtwet, werd Rockefeller tot assistent van de pre sident benoemd. Niet minder dan vijf tien jaar heeft Rockefeller sedertdien de Democratische presidenten Roose velt en Truman en de Republikeinse president Eisenhower gediend. Het eerste ontwerp van Trumans „Punt Vier programma" heeft Rockefeller moeten opstellen, in Eisenhowers dienst behoorde hij als speciale advi seur tot de mannen die belangrijke plannen als „Atomen voor de vrede" en het voorstel tot luchtinspectie bij een eventuele ontwapeningsovereen komst uitwerkten. In Trumans tijd heeft Harriman zich na onder meer ambassadeur in Moskou en in Londen te zijn geweest verdien stelijk gemaakt als reizend ambassa deur voor het Marshallplan. Van 1951 tot 1953 was hij directeur van het bureau voor wederzijdse Veiligheid, dat de militaire steun aan de bond genoten regelde, Als gouverneur van de staat New. York had Harriman vanzelf sprekend een belangrijke voor sprong op zijn Republikeinse concur rent. Eigenlijk kon elk optreden in deze functie propagandistische uit werking in zijn voordeel hebben. En die kansen heeft hij wel uitgebuit. Maar Rockefellers innemende cam pagne heeft veel van dat effect weg genomen. De olie-miljonair heeft on langs een uitspraak gedaan, die hem ongetwijfeld de sympathie van vele weifelaars heeft opgeleverd: „Mijn grootvader", zo zei, „leefde om geld te verdienen, mijn vader (John D. Rockefeller, die stichtingen opzette voor filantropische, wetenschappelij ke en artistieke doeleinden) leefde om geld uit te geven en zelf zie ik geen van deze leuzen als mijn taak: ik wil op grond van mijn persoonlij ke financiële onafhankelijkheid mij zelf actief aan het maatschappelijk leven ter beschikking stellen". Om dat hij de laatste jaren het gevoel had, niet altijd serieus te worden ge nomen omdat men zou menen dat hij zijn ambtelijke posten aan zijn in vloed op financieel gebied te danken zou hebben, wil hij nu een positie verkrijgen op grond van een algeme ne verkiezing. En reeds wordt gefluisterd, dat Rockefeller bij een toekomstige pre sidentsverkiezing weieens een ernsti ge concurrent kon worden voor zijn mede-Republikein Richard Nixon, die nu vice-president is. Terwijl Rocke feller met klem ontkent, dat hij pre sidentiële aspiraties zou hebben, wij zen anderen erop dat het gouverneur schap van de staat New York ook voor Franklin D. Roosevelt de spring' plank was naar de hoogste post ïn net land NELSON ROCKEFELLER lm... innemende campaguestijl^g

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13