WENNEKER Vlissingse artsen mogen niet vóór 15 februari ontslagen worden sanatogen Zeeuwse Almanak Ballograf ff/ K mmum. Imn VehhcJk oude- en jonge genever DRIE AANVARINGEN IN EN BIJ HAVEN VAN WEMELDINGE SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1058 UITSPRAAK KORT GEDING ZIEKENFONDSZAAK Artsen schromelijk tekort geschoten in nauwkeurige administratie De president van de Middelburgse rechtbank, mr. P. van Empel, lieeft donderdagmiddag uitspraak gedaan in de Vlissingse ziekenfondszaak, die vorige week in kort geding diende. Zoals bekend, werd aan de specialisten- zenuwartsen G. J. W. P. en A. J. B. ongevraagd ontslag verleend als medewerkers aan het Ziekenfonds Walcheren. Beide artsen hadden het ziekenfonds gedagvaard, omdat dit met het ontslag niet had gewacht totdat de Ziekenfondsraad een uitspraak had gedaan. De president heeft uitspraak gedaan en het ziekenfonds bevolen om de ten uitvoerlegging van het besluit tot beëindiging van het medewerkerschap van de artsen op te schorten tot 15 februari 1959. De opschorting zal zoveel eerder gesteld worden als door de commissie uit de Ziekenfondsraad eventueel zal worden beslist op het beroep, dat de specialisten hebben ingesteld tegen de weigering van het ziekenfonds, om hen als medewerkers toe te laten. De president bepaalde voorts, dat het ziekenfonds een dwangsom van 250 aan elk der eisers zal moeten betalen voor iedere dag, gedurende welke het ziekenfonds na de uitspraak in gebreke mocht blijven aan dit bevel te voldoen. De president veroordeelde het zieken fonds in al de kosten van het geding tot een totaal van 376. In het in ex- tenso voorgelezen vonnis overwoog de president, dat in het algemeen de mogelijkheid tot een eenzijdige op lossing van een dergelijke overeen komst niet kan worden ontkend. Bij de overeenkomst tussen de beide artsen en het ziekenfonds is niets bepaald over de wijze, waarop die overeenkomst kan worden beëindigd, verklaarde mr. Van Empel. Ook lan delijk is het niet tot een regeling van deze materie gekomen; dit in tegen stelling met de positie der huisartsen. Mr. Van Empel betoogde vervolgens, dat het ontbreken van een regeling echter niet tot de conclusie voert, dat een eenzijdige oplossing uitgesloten is. Voorts wees de president er op, dat het beginsel der eenzijdige op zegging niet in strijd is met de be ginselen van het ziekenfondswezen. Mr. Van Empel merkte op, dat het ziekenfondsbestuur ten aanzien van het ontslag niet buiten zijn boekje is gegaan. Voldoende onderzocht De president betoogde, dat het zie kenfonds de zaak voldoende heeft onderzocht om een oordeel te ver- prijsverhoging. raag uw drogist. MEENK"S POEDSfiS helpen! Er rijn Meenk's Poeders®?® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep. ^Rrrhee, influenza, rheumatic*. koortsipeid bij gevatte kon. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in et* handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6poeders», zooder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn ^Vyk^gbaar ™ltlEEK krijgen over het optreden der bei de artsen. Bij een steekproef is immers gebleken, dat 79 van in to taal 186 herhalingskaarten, waarbij 71 patiënten waren betrokken, on juist waren Ingevuld, zodat er 42% te veel berekend was. De eisers, zo voerde de president aan, zijn er niet in geslaagd de onjuist heid van dit onderzoek aan te tonen of van de fouten een bevredigende verklaring te geven. Voorts achtte mr. Van Empel geen gronden aan wezig om de uitslag van enig ander onderzoek af te wachten. Het kwam de president voor, dat de artsen niet ontvankelijk zijn in een vordering om de beëindiging van de overeenkomst op te schorten, tot de beslissing zal zijn verkregen in een nog niet door de specialisten aan hangig gemaakt rechtsgeding. Het ziekenfonds heeft er volgens de pre sident terecht op gewezen, dat er naast de burgerlijke rechter geen in stantie is, die bevoegd is (in beroep) te beslissen over de geldigheid en of grondigheid van het ziekenfondsbe- sluit de medewerking op te zeggen. „Een instantie, die bevoegd is over de geldigheid en of gegrondheid van dit besluit te beslissen, bestaat der halve niet." aldus verklaarde mr. Van Empel, die vervolgens opmerkte, dat het dan ook geen zin heeft met de effecterlng van het besluit te wach ten tot een beslissing zou zijn ver kregen. Op deze gronden zal dus vol gens de president de vordering van de eisers ongegrond moeten worden verklaard. Aan de andere kant gaf de presi dent echter toe, dat de artsen door de beëindiging der medewerking belangrijke financiële schade lij den. De basis voor hun bestaan kan ontvallen, aldus mr. Van Em pel, daar toch 80% der bevolking verzekerd is, zodat bij handhaving van het opzeggingsbesluit de art sen eiders een bestaan zullen moe ten zoeken. In dit verband stipte de president nog aan. dat de mede werking der specialisten aan an dere ziekenfondsen gehandhaafd is gebleven en dat zij tevens een par ticuliere praktijk uitoefenen. Weliswaar heeft het ziekenfonds de president verzekerd, dat in de me dische verzorging der patiënten is voorzien op een wijze, die de inspec teur der volksgezondheid heeft goed gekeurd. Desondanks aarzelde de pre- VAN TOT GEEST VISSERSLATIJN. De Goese hengelaars, die dezer dagen op een concours in Oostende uitkwa men, zijn niet met lege handen naar huis gegaan. De heer J. Stokmans had wel een bijzonder gelukkige dag, want hij sloeg een kabeljauw en twee palingen aan de haak, waardoor hij tweede werd en bovendien nog de hoogst geklasseerde buitenlander. De ze successen leverden hem een fraaie beker, een werpmolen en een plaquet te op. Ook de andere Goese deelne mers wonnen verschillende prijzen, terwijl er tevens een geschenk voor haar vereniging was. Het ging er al lemaal gezellig toe, daar in Oostende. Alle deelnemers aan het concours werden officieel ontvangen in*het stadhuis, waar de erewijn werd geof freerd en niemand minder dan de mi nister van visserij de deelnemers dankte voor hun opkomst. VERRAAD Het jochie uit Terneuzen had zich suf ■gepeinsd over de vraag vjat hij voor zijn verjaardag zou krijgen. Voort durend oefende hij druk uit op zijn vader, moeder, oma's en opa's als mede ooms en tantes, teneinde reeds hij voorbaat op de hoogte te zijn van het (de) geschenk)en)die hem ter gelegenheid van het heugelijke feit zonden worden overhandigd. Maar de hele familie hulde zich in stilzwijgen en Jantje ging als een gekweld mens dóór het leven. Totdat hij twee da,gen voor de be wuste dag opgewekt de huiskamer binnenstapt en iedereen verbaasde met de mededeling: „Ik krijg een fiets!" ..Wie heeft je dat gezegd," vroeg 'mamma grimmig, verraad in eigen familiekring vermoedend. Niemand," zei Jan, „maar ik heb het karton in de schuur gevonden..." VOOR DE TOREN. Het is overdreven om te zeggen dat de bevolking van Waarde bij duisternis van geen-uur-of-tijd weet. Maar toch voelt men het daar als een gemis, dat 's avonds en 's nachts de wijzerplaten van de dorpstoren in duisternis zijn gehuld. Een torenverlichting, zo als in vele andere gemeenten, zou zeer aantrekkelijk zijn, maar de gemeentefinanciën laten het niet toe om hiervoor gelden uit te trekken. Een damescomité is nu op het sympathieke idee gekomen om gelden in te zamelen, teneinde het gemeentebestuur een verlich ting voor de. toren aan te bieden. ONGEWONE VERSCHIJNING. Motorschepen, sleepboten, sleepsche- pen en allerlei andere binnenvaartui gen zijn in de vluchthaven van Zijpe alledaagse verschijningen. Het komt echter niet vaak voor, dat er een zeeschip binnenloopt. Woensdagmid dag was dat het geval. Maar even ongewoon als haar verschijning in de tramhaven, was het doel van de reis van dit schip. Het was namelijk de oude Panamese vrachtboot „Linda", die van Vlissingen uit haar laatste reis naar de sloper in Hendrik-Ido- Ambacht maakte PECH. De bergers die het in de Vluchthaven van Zijpe gezonken landingsvaartuig van de Rijkswaterstaat moeten lich ten, worden lelijk door het pechdui- veltje achtervolgd. Reeds driemaal is de strop gebroken toen het vaartuig in de takels hing, zodat het weer on der water verdween. sident niet om aan het bezwaar der eisers in dit opzicht betekenis toe te kennen. „Juist voor de patiënten van een zenuwarts moet de verandering hierin buiten de patiënt om zoveel mogelijk vermeden worden," aldus mr. Van Empel. Van het Ziekenfondsbestuur zou echter worden gevergd, zo vervolg de de president, dat het de samen werking zij het ónder opschor tende voorwaarde moet voort zetten met personen, die het in hen gestelde vertrouwen zozeer hebben geschonden. „De eisers zijn in de dagvaarding en in het pleidooi niet al te diep Ingegaan op hetgeen hen door het Ziekenfondsbestuur Is ver weten, maar zij hebben al hun energie en welsprekendheid aange wend om te ontkomen aan de ge volgen, die hun handelwijze bleek te hebben," aldus betoogde de pre sident verder. Tekort geschoten Op het punt van een nauwkeurige en waarheidsgetrouwe administratie zijn de artsen schromelijk tekort gescho ten, verklaarde mr. Van Empel. Hij wees er vervolgens op, dat het zie- BAKT SPECULAAS hec Oudhollandse recept Afdeling Schouwen van plattelandsvrouwen 25 jaar De afdeling Schouwen van de Bond van Plattelandsvrouwen zal maandag 10 november aanstaande het zilveren jubileum van de afdeling herdenken met een grote feestavond in de Gvaanbeurs van het Huis van Nas sau te Zierikzee. Na het officiële gedeelte en de ver schillende toespraken, zal een aantal leden van de afdeling een revue op voeren, getiteld „Nou moe..." kenfonds slechts in uitzonderingsge vallen de toelating als medewerker weigeren kan, daar het fonds geen zuiver particuliere instelling is. Enerzijds, zo betoogde de president, moeten voor de opzegging dus ern stige gronden bestaan, anderszijds moet de mogelijkheid bestaan om via de omweg van een beroep de uit spraak van een deskundige commis sie uit de Ziekenfondsraad uit te lok ken. Daar beide partijen gediend zijn met een spoedige oplossing, beval de president tot slot dan ook de gevraag de opschorting, tot 15 februari a.s. De uitspraak voor dokter B. was nagenoeg eensluidend aan die voor dokter P. De president verklaarde voor dokter B. nog een extra over weging eraan toegevoegd te heb ben betreffende omstandigheid, dat de administratie gevoerd is door dokter P., waardoor dokter B. vol gens diens raadsman niet debet zou zijn aan de eventueel gecon stateerde fouten. De president meende, dat dokter B. mede verant woordelijk was voor de gepleegde verzuimen van zijn associé. Boven dien was het de president niet ge bleken, dat de gang van zaken aan dokter B. o.nbekend was. aÓycó e*t 0veaz£, extra zacht en belegen een merk met wereldreputatie DRUKTE NA DE MIST Veel schade; geen persoonlijke ongelukken Op de Oosterschelde en rond de ha ven van Wemeldinge, waar het don derdagmorgen na het optrekken van de mist buitengewoon druk was met de vaart, ontstonden niet minder dan drie aanvaringen. In twee gevallen werd hierbij vrij ernstige materiële schade aangericht. De eerste aanvaring was reeds in alle vroegte om kwart over zes op de Oosterschelde. Het ruim 300 ton metende motorschip „Agatha" van de N.V. Schelde uit Terneuzen. dat leeg op weg was van Goes naar Mook, voer in de richting Stavenisse, toen van tegenovergestelde zijde de Belgische sleepboot „Lion", met als sleep het 1436 ton metende sleep- schip „Stad Namen" met 130 auto's aan boord, naderde. De schippers hadden elkaar wel vroegtijdig gezien en seinen uitgewisseld, doch door een verkeerde manoeuvre, ontstond er toch een aanvaring tussen de „Aga tha" en de „Lion"-, die beide ernstige averij opliepen. De „Agatha" heeft de reis niet voortgezet, doch is naar Wemeldinge gegaan voor onderzoek. Minder schade ontstond, toen het ge laden Zwitserse tankmotorschip „Jean-Luc", dat voor de haven van Wemeldinge lag te wachten, als ge volg van motorstoring, dwars voor het geladen m.s. „Cornelia" kwam te liggen, waarbij de schepen op elkaar botsten. De derde aanvaring speelde zich af aan de Westsiuis te Wemeldinge, waar het 352 ton metende motorschip „Onderneming II" (schipper J. de Korte uit Tholen), met bieten op weg van de N.O.P. naar Sas van Gent, naast het Zwitserse m.s. „Genf" meerde om de sluis binnen te varen. Even later kwam ook het 400 ton grote Zwitserse m.s. „Pilatus" voor de sluis. Om het achterschip wat op te sturen, had de „Pilatus" de snel heid opgevoerd tot ongeveer 10 km per uur, doch toen achteruit moest worden gedraaid, bleef de „Pilatus" doorlopen en boorde zich met de voorsteven in het achterschip van de „Onderneming II". Er ontstond een geweldige ravage; het achterschip werd in elkaar gedrukt en de betim mering van de kajuit werd versplin terd. De verloofde van de schipper, die 's nachts tijdens de vaart niet had geslapen en juist naar de kooi was gegaan, werd door rondvliegen de houtsplinters gewekt. Verder kwam zij gelukkig met de schrik vrij. De „Onderneming" waarvan ook de meerdraden afknapten, botste nog tegen de sluisdeur, die hierdoor ge deeltelijk werden opengeduwd. De „Pilatus" had geen schade. (Slot van pag. 1 Vraag overtreft aanbod? Dit komt sterk tot uitdrukking in de verzoeken van oudercommissies of schoolbesturen om op vergaderingen ingelicht te worden over het doel en werkwijze van de beroepskeuze-voor lichting. Hieraan wordt zoveel moge lijk voldaan en na de vergaderingen komt dan spoedig het verzoek om de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen te testen. Dit ge beurt klassikaal en individueel. En niet alleen in de grote Zeeuwse ge meenten, maar ook in de kleine. De heer Van Dijk stipte hierbij aan, dat de belangstelling groter is dan door de drie adviseurs verzorgd kan wor den. Niet alleen de lagere scholen, maar ook de middelbare zoals h.b.s. en ly ceum en ook mulo worden steeds meer bij het onderzoek betrokken, waarbij nauw contact onderhouden wordt met de psychologen uit Den Haag. Verder wordt de laatste jaren met toenemend succes gestreefd naar samenwerking met de schoolartsen teneinde na te gaan of er medische bezwaren bestaan tegen een beroep, dat de adviseur voor de leerlingen geschikt acht. Naast schooladviezen worden er be middelingsadviezen gegeven door de G.A.B.'s, particuliere adviezen en ad viezen aan kandidaten voor de regio nale werkplaats vakontwikkeling voor volwassenen te Middelburg. Dus aan hen, die reeds een schooloplei ding achter de rug hebben en een nieuw of voor het eerst een beroep kiezen, aan hen. die nooit bewust een beroep kozen, maar dit automatisch deden „omdat vader er nu eenmaal inzat" of via een jeugd-hobby, en aan hen, die wensen deel te nemen aan een her- of omscholingscursus. Met nadruk stelde de heer Van Dijk, dat de adviezen volkomen los worden gegeven van de voor uitzichten, die er op de arbeids markt bestaan op het moment, dat het advies wordt gevraagd. „Het is een zuiver objectief on derzoek van de eigenschappen der kandidaten om tot uitdrukking te brengen hoe zijn bekwaamheden het best tot ontplooiing gebracht kunnen worden", verklaarde hij. Wel wordt er uiteraard op de hui dige toestand van de arbeids markt gewezen, maar het uit gangspunt is de aanleg en de ca paciteiten van de kandidaat. 1000 adviezen In de periode van 1 oktober 1957 tot 1 oktober 1958 gaven de drie advi seurs van het Middelburgse G.A.B. rond duizend adviezen. Ruim 250 konden er niet afgewikkeld worden. Uitbreiding van het aantal adviseurs is niet mogelijk, daar niet voldaan kan worden aan de vraag naar psy chologen en beroeps-adviseurs. In verband met geografische gesteld heid van Zeeland zou het te tijdro vend zijn om de individuele aanvra gers in hun eigen gemeente te bezoe ken. Het onderzoek gebeurt daarom op de dichtstbijzijnde G.A.B.'s. De protestants-christelijke stichting voor school- en beroepskeuze is bijna 5 jaar geleden met haar arbeid in Zeeland begonnen en zo vernamen wij van de administrateur, de heer A. M. Gillissen uit Goes het, bureau werkt tot ieders tevredenheid. Tot nu toe zijn reeds 450 gevallen afge werkt; in hoofdzaak betreft het hier schoolkeuze van jongens en meisjes van 11 tot 14 jaar. Overigens geeft ook de schoolkeuze min of meer be roepskeuze aan, zoals bijvoorbeeld bij diegenen, die worden geadviseerd een technische schooi te bezoeken. Met name in mei en juni melden zich talrijke kandidaten "voor een onder zoek, hetgeen de stichting wel eens voor problemen plaatst. Niet zelden komt het voor, dat ouders van kinde ren nog dezelfde dag waarop zij con tact opnemen met het bureau, hun Donderdagmiddag heeft de burge meester van Koudekerke, de heer L. Dregmans, in het gemeentelijk verenigingsgebouw onder zeer grote belangstelling een bejaardensociëteit geopend. Na het officiële gedeelte maakten de bezoekers druk gebruik van de ver schillende spelen, waarvan vooral de sjoelbak erg in trek was. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) kroost getest willen zien. Dit is even wel onmogelijk, want de betreffende psycholoog, de heer G. C. J. Keule- mans uit Bilthoven, komt slechts op gezette tijden naar Zeeland. Hij wordt bijgestaan door de beroepskeu ze-adviseur, de heer B. van Gelderen lilt Utrecht. Goede samenwerking De samenwerking tussen de in stanties is uitstekend. Er is een cursus voor beroepskeuze-advi seur, die gegeven wordt door de stichting tot opleiding van maat schappelijk werker te Haarlem, onder auspiciën van het ministerie van Sociale Zaken met het cen traal comité van samenwerking inzake voorlichting bij beroeps keuze, waarin alle levensbeschou welijke richtingen vertegenwoor digd zijn. Wat zijn nu de resultaten van deze beroepskeuze-voorlichting? Zowel de heer Van Dijk als de heer Gillissen zijn er zeer tevreden over. De erva ring van de afgelopen jaren heeft reeds geleerd, dat degenen, die het advies opvolgden, over het algemeen een juiste voorlichting kregen. Het verdient echter aanbeveling om het advies voor een juiste beroepskeuze zo vroeg mogelijk in te winnen. het zenuwsterkend tonicum Secretaris Vrije Veren comité treedt af Bezwaren tegen gang van zaken De secretaris van het Vrije-vereneo- mité, de heer N. de Kunder uit Axel, heeft in een schrijven aan de leden meegedeeld, dat hij in verband met de activiteiten van de laatste weken, zijn functie neerlegt. Voor zover hem bekend, zullen twee andere comité leden dit voorbeeld volgen. De heer De Kunder bleek bezwaren te hebben tegen het organiseren van de laatste meetingen in Hulst, Sluis kil en Breskens. Voorts tegen het feit, dat de voorzitter, de heer H. J. Colsen, met de heer P. Stevens de Statenkringvergadering van de KVP te Hulst heeft bezocht en daar ver schillende opmerkingen over de ve renkwestie heeft gemaakt, die naar de mening van de heer De Kunder, niet toelaatbaar geacht kunnen wor den. Voorts had de aftredende secre taris bezwaren tegen de financiële gang van zaken in het comité. Man te Brouwershaven gleed in pot kokend water. De heer C. v. W. had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden bij het garnalenbedrijf fa. J. te Brouwersha ven uit te glijden en met een been in een kookpot met kokend water te geraken. Met hevige brandwonden moest de man in het ziekenhuis wor den opgenomen. Advertentie ballpoints I HM Z-zqq-C, cLz, VANDAAG. Middelburg Electro: „Het schandaal van Clochemerle", 19 en 21.16 uur, 14 Jaar; Schouwburg: „The tin star", 20 uur, 14 Jaar; Schuttershof: Lezing Natuurkundig Gezelschap, 20 uur; Van Benthem en .Tutting: Tentoon stelling kinderboeken, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „De gebroeders Karamazov", 19 en 21.15 uur, 18 Jaar; Luxor: „Laat me niet alleen", 20 uur, 14 Jaar; Scheldekwartler: Feestavond E.HB.O., 20 uur; St. Jacobskerk: Herdenking hervorming, 20 uur. Goes Grand: „Overtreding artikel 251 bis", 20 uur, 18 Jaar; Prins van Oran je: Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk, 20 uur: Schuttershof: Uitvoering buurtvereniging bouwplan 8, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2