PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HERINDELING VOORTGEZET Via atheneum naar alle universitaire examens ONDERWIJS School- en beroepskeuze stelt de capaciteiten op de voorgrond BILT Naar vwo, havo, mavo en lavo FINANCIËLE GELIJKSTELLING WORDT ALGEMEEN NOBELPRIJS GENEESKUNDE VOOR DRIE AMERIKAANSE GELEERDEN VERWERPING VAN DE GAULLE'S VOORSTEL TE BETREUREN INBREKERS STALEN VOOR EEN HALVE TON AAN SIERADEN 201e jaargang - no. 257 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. (Van onze parlementaire redacteur). De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet op het voort gezet onderwijs ingediend. Hij is hierdoor met het streven naar één algemene wettelijke regeling voor het voortgezet onderwijs dus verder gekomen dan een aantal van zijn voorgangers, die wat dit betreft, niet gelukkig geweest zijn. In de nieuwe indeling omvat het voortgezet onderwijs Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (V.W.O.) Het hoger, middelbaar en lager algemeen voortgezet onder wijs (H.A.V.O., M.A.V.O. en L.A.V.O.). Het hoger, middelbaar en lager beroepsonderwijs. Andere nader aan te wijzen vormen van voortgezet onderwijs. De twee belangrijke hoofdpunten van het ontwerp zijn, dat het in ons land een goed sluitend onderwijsstelsel met zeer gedifferentieerd onderwijs be doelt te bevorderen dat laatste is nodig, omdat ons kleine landje kwa- liteitsprodukten moet leveren, waarvoor hoog gekwalificeerde vakmensen op elk terrein vereist zijn en dat de financiële gelijkstelling wordt door getrokken tot het gehele gebied van het voortgezet onderwijs. In totaal zal een sluitend stelsel van onderwijs verkregen zijn, als voor het kleuter onderwijs, het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs en het wetenschap pelijk onderwijs elk één wettelijke regeling tot stand gekomen is. verre deze een voorbereiding geeft voor hoger (wetenschappelijk) onderwijs. Teneinde het voorberei dend wetenschappelijk karakter van het atheneum te accentueren, is (eenvoudig) latijn als verplicht vak voor die school in de wet op genomen. Twee functies van h.b.s. gesplitst Het V.W.O., dat een voorbereiding geeft voor het onderwijs aan universi teit en hogeschool, zal gevolgd kun nen worden aan het gymnasium, in de hogere klassen gesplitst in een alpha en beta richting; aan het atheneum met dezelfde splitsing in de hogere klassen en aan het lyceum met een „onderbouw" van tenminste één jaar en een „bovenbouw" van gymnasium en atheneum. De cursusduur van alle v.w.oa.-scho- len is zes jaren. Het eerste leerjaar van elk dier scholen is 't zogenaamde brugjaar, waarin in dezelfde vakken onderwijs wordt gegeven. Aan gym nasia kan de mogelijkheid worden ge opend daarnaast enkele wekelijkse uren latijn te geven. Het atheneum dient ter vervan ging van de huidige h.b.s., in zo- Vrijheid Weinigen in Nederland kennen het werk van de Russische schrijver Pasternak en het ziet er niet naar uit, dat die kennis snel zal vermeerderen. Wel zal binnen kort een Nederlandse vertaling ver schijnen van zijn roman „Dokter' Schiwago", maar men mag veilig aannemen, dat daardoor geen storm loop op de boekwinkels ontketend wordt. Ook niet nu „Dokter Schi wago" met de Nobelprijs is be kroond. En ook niet omdat de schrij ver in dat boek een soort milde, maar hardnekkige kritiek uitoefent op het Sowjet-regime. Er verschenen reeds eerder vertalin gen van Russische boeken, waarin kritiek werd uitgeoefend, zonder dat die boeken bijzonder veel succes had den in de westerse wereld. Veel belangrijker dan het boek van Pasternak is de politieke wrijving, die zich daarom heeft afgespeeld en vooral het feit, dat Pasternak in Moskou deze wrijving heeft durven riskeren. Hij wist, dat zijn boek geen genade had gevonden bij de Russische schrij versbond, die hem wilde dwingen be paalde gedeelten te wijzigen. Desondanks liet Pasternak het (on gewijzigde) boek naar Italië smok kelen en nadien is het verschenen in het Russisch en in enkele andere talen. Daarmee kwam hij openlijk in strijd met de Russische schrijversbond. Toen hem de Nobelprijs werd toege kend en hij bovendien nog de stout moedigheid had die prijs te aanvaar den, wierp de schrijversbond hem uit en bestempelde hem als een „vreem deling". Nadien heeft Pasternak de Nobelprijs geweigerd en dus gecapi tuleerd. Dat Pasternak overhoop gelegen heeft met de Russische schrij versbond is op zichzelf niet be langrijk. Er zijn overal ter wereld onder romanschrijvers literaire en politieke ruzies gaande. De wereld zal daaraan waarlijk niet ten onder gaan. Wel belangrijk is echter, dat Paster nak steun gezocht heeft bij het Wes- CZie slot pag. 3 kol. 1) Verruiming van rechten De universitaire examënrechten. ver bonden aan bet bezit van het eind diploma van een v.w.o.-school wor den aanzienlijk verruimd. De minister wil bevorderen, dat voor alle afdelingen van het v.w.o. in het vervolg de einddiploma's aan de be zitters de mogelijkheid bieden tot het afleggen van examens aan alle facul teiten of afdelingen van universitei ten of hogescholen. Het hoger algemeen voortgezet on derwijs wordt gegeven aan de h.a.v.o. school met een cursusduur van vijf jaren. Deze school dient ter vervan ging van de huidige h.b.s. met vijfja rige cursus, in zoverre deze tot taak heeft het geven van een algemene vorming ter voorbereiding op de in trede in de maatschappij. De huidige middelbare school voor meisjes is als een h.a.v.o.-school voor meisjes te beschouwen. In het eerste leerjaar van de h.a.v.o.- school zullen dezelfde vakken gege ven worden als in dat van de v.w.o.- scholen (brugjaar). Het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs zal de plaats innemen van het tegenwoordige u.l.o«- en drie of vier jaren duren. Het m.a.v.o. zal al- gemeend vormend onderwijs moeten zijn, al kan in het derde en vierde leerjaar een differentiatie optre den, die enigermate vooruit loopt op eventueel verder te volgen beroeps opleidingen. Ook in de m.a.v.o.-scholen zal het eer ste leerjaar een brugjaar zijn. Voor het lager algemeen voortgezet onderwijs biedt het wetsontwerp twee mogelijkheden. Het kan zowel gege ven worden in het eerste of in het eerste en tweede leerjaar van scholen voor lager beroepsonderwijs als in af zonderlijke La.v.o.-scholen met een cursusduur van twee jaren. Het wordt aan de toekomstige ontwikkeling overgelaten of aan één der geboden mogelijkheden definitief de voorkeur moet worden gegeven, of dat zij naast elkaar dienen te blijven bestaan. Voor de sector beroepsonderwijs is een grotere differentiatie dan thans in het wetsontwerp neergelegd. De scholen voor beroepsonderwijs wor den onderscheiden in: Scholen voor technisch onderwijs (hogere, middelbare en lagere); scholen voor huishoudonderwijs en (Zie slot pag. 3 kol. 2) Het Karolinska-instituut te Stock holm, dat de jury vormt voor de toe kenning van de Nobel-prijs voor ge neeskunde, heeft de prijs voor 1958 toegekend aan de drie Amerikaanse biologen George Beadle, Edward Ta- tum en Joshua Lederberg, wegens hun werk op het gebied van genen en chromosomen. De geleerden hebben zich onder meer beziggehouden met de invloed van erfelijkheidsfactoren op bacteriën. De prijs bedraagt ongeveer 161.000, gulden. Dr. George Beadle was van 1937 tot 1946 als hoogleraar in de biologie verbonden aan dé universiteit van Stanford, in Californië. Sinds 1946 is hij hoogleraar aan het Californisch Technologisch Instituut. Hij is in 1903 geboren. De in 1909 geboren dr. Edward Ta- turn is hoofd van de afdeling genees kundig onderzoek van het Rockefel- ler-instituut te New York. Dr. Joshua Lederberg, die in 1925 is geboren, is sinds 1954 als professor in de genetiek (afstammingsleer) aan de Universiteit van Madison, in de Amerikaanse staat Wisconsin, verbonden. De helft van de toegekende prijs is voor dr. Beadle en dr. Tatum teza men, voor hun ontdekking dat genen een rol spelen door het regelen van bepaalde chemische reacties. De an dere helft is voor dr. Lederberg voor zijn ontdekkingen over genetische hercombinatie en de organisatie van de genetische stof van bacteriën. Het werk van de drie geleerden be treft de feitelijke basis van de erfe lijkheid, namelijk de manier waarop Professor Edward, Laurie Tatum. een der drie Amerikaanse geleerden, die de Nobelprijs voor de geneeskunde delen. karakteristieken van de ene genera tie op de andere overgaan. Dr. Tatum dr. Lederberg. Laatstgenoemde en begon ermee in samenwerking met zijn medewerkers toonden later aan dat hoeveelheden genetische stof, in bacteriën ingebracht, door deze aan genomen kunnen worden en gecombi neerd met hun eigen stof die dan een andere samenstelling krijgt. Dit proces heeft bestudering van het functioneren van organismen onder normale en pathologische omstandig heden mogelijk gemaakt en aldus de weg geopend naar een beter begrip van bepaalde problemen omtrent het ontstaan van gezwellen. Volgens de Westberlijnse organisatie van „vrije juristen" bevat de lijst van kandidaten voor de Oostduitse volkska mer de namen van 45 voormalige natio- naal-socialisten. In de tegenwoordige volkskamer hebben 29 oud-nazi's zitting. Mr. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen wijst met een stok op een kaart aan, hoe het voort gezet onderwijs, naar hij hoopt, zal worden. Er wordt thans voor het gehele voortgezet onderwys een sluitend geheel van voorzieningen voorgesteld. Verstekeling op tanker mag niet in ons land De minister van justitie heeft beslist dat de 20-jarige Indonesiër Maximili- aan Eoementas uit Palembang, die kans heeft gezien zich in deze Indo nesische haven aan boord van het Shelltankschip „Torao Cyclus" te verbergen, aan boord van dit schip moet blijven. Het tankschip is in de tweede petro leumhaven te Rotterdam aangeko men en zou in de afgelopen nacht haven weer verlaten. In opdracht van het ministerie van justitie moest de Rotterdamse rivier politie er voor zorgen dat Koementas aan boord zou blijven. De verstekeling, die om asyl heeft gevraagd, beriep zich erop familie in ons land te hebben. De commissie die de minister in dergelijke geval len moet adviseren en de jongen aan boord gehoord zou hebben, schijnt tot een andere conclusie te zijn ge komen. Hem zal dus geen asyl wor den verleend. Dit houdt dan in dat hij met hetzelfde schip als waarmee hij gekomen is, teruggestuurd zal worden. BOURGUIBA: President Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zijn wekelijkse verklaring gezegd, dat de verwerping van het geheel van de voorstellen van de Franse minister-president, ge neraal De Gaulle, door de Algerijnse opstandelingenregering „betreurens waardig" is. „De Gaulle is de enige, die een eind kan maken aan de huidige toestand in Algerije," aldus Bourguiba. De Tune sische president herinnerde aan het Eoka wil einde aan gewelddaden op Cyprus De Grieks-Cyprische verzetsorgani satie E.O.K.A. heeft donderdagavond te Nicosia pamfletten verspreid, waarin wordt aangeboden een einde te maken aan dé gewelddaden op voorwaarde, dat Groot-Brittannië de tegenmaatregelen op Cyprus intrekt. Franse bombardement op het Tune sische grensdorp Sakjet en aan het onvermogen van de achtereenvolgen de Franse regeringen te besluiten tot terugtrekking van Franse troepen uit Tunesië. „Generaal De Gaulle had echter genoeg gezag om deze kwestie te regelen zonder dat iemand pro testeerde," zo voegde hij eraan toe. Verder drong hij er bij de Franse re gering op aan Ben Bella en andere Algerijnse opstandelingenleiders in vrijheid te stellen en naar Marokko te zenden. Een dergelijke daad zou de sfeer verbeteren. „De Franse pre mier weet, dat hun gevangenhouding geen eer voor Frankrijk is," aldus Bourguiba. In de nacht van woensdag op don derdag is in een juwelierszaak aan de Nieuwendijk te Amsterdam inge broken. Voor een bedrag van bijna een halve ton aan sieraden is buitge maakt. De inbrekers kwamen via een twee meter hoog muurtje naast het per ceel aan de achterkant van een aan grenzend warenhuis terecht. Langs de brandladders klommen zij naar 't dak, kropen door een dakraam en kwamen zo in het onbewoonde pand boven de juwelierszaak. In de winkel, waar zij alles overhoop haalden, stop ten zij wat van hun gading was zo als gouden horloges, arbanden en rin gen in meegebrachte zakken. Langs dezelfde weg brachten zij zichzelf en hun buit in veiligheid, 's Ochtends werd de inbraak bij de komst van het personeel ontdekt. In de zaak be vindt zich een alarminstallatie. De inbrekers hadden deze buiten wer king gesteld. Bij haar onderzoek heeft de politie alvast enige voetspo ren ontdekt. NA SCHOOLWAT DAN Ouders en schoolbesturen vragen steeds meer om voorlichting NA SCHOOLwat dan? Een simpele vraag, waarmee een door het ministerie van Sociale Zaken uitgegeven folder begint. Voor vele ouders echter is het beantwoorden er van bepaald niet eenvoudig, want zij moe ten hierbij één der belangrijkste beslissingen nemen in het leven van hun kinderen. Talloze jonge mannen en vrouwen hebben vandaag-de-dag geen plezier meer in hun werk, of kunnen het niet aan, omdat na de lagere schoolopleiding niet de juiste beslissing is genomen voor hun later beroep. En hoeveel jongens en meisjes worstelen op middelbare scholen, terwijl die opleiding eigenlijk veel te moeilijk voor hen is Om dit alles te voor komen, kan een beroepskeuzevoorlichting uitkomst geven. De school- en beroepskeuze, die de laatste jaren in Zeeland steeds meer veld wint, ge schiedt van overheidswege via de gewestelijke arbeidsbureaus, en voorts door de protestants-christelijke stichting voor school- en beroepskeuze. De gewestelijke arbeidsbureaus be wegen zich reeds meer dan tien jaar op het terrein van de school- en be roepskeuze, aldus vertelde ons de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Middel burg. Het hoofdbureau is gevestigd bij de directie voor de arbeidsvoor ziening in Den Haag, terwijl de lei ding in handen is van een chef-psy choloog, bijgestaan door enkele aca demisch gevormde psychologen. De arbeidsbureaus geven inlichtingen over de beroepen en over de schooi en beroepskeuze. De adviezen worden kosteloos gege ven aan hen, die ingeschreven staan bij de bureaus als werkzoekende of voor positieverbetering. Zij, die niet ingeschreven staan, moeten voor het onderzoek betalen volgens hun inko men; deze bedragen lopen uiteen van 1 tot 25, terwijl voor de klassikale schooladviezen 1 betaald moet wor den. In Zeeland zijn van overheidswe ge drie beroepskeuze-adviseurs werkzaam, die alle drie hun stand plaats in het Middelburgse G.A.B. hebben en van daaruit de gehele provincie bewerken. Dit zijn mej. M. J. Dootjes en de heren J. P. J. op den Akker en J. C. B. de Bruij- ne. Van grote betekenis noemde de heer Van Dijk de groeiende be langstelling, die de ouders en het onderwijzend personeel voor de school- en beroepskeuze aan de (Zie slot pag. 2 kol. 5) In het Westduitse plaatsje Schwalen- berg is een fonteintje opgericht, dat bekroond wordt door een ridderfiguur gemaakt van staafijzer. VERWACHT. TIJDELIJKE REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met ~>laatselijk wat regen en later op de !ag van het westen uit enkele ver spreide opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. ZON EN MAAN 1 november Zon op 7.33 onder 17.13 Maan op 20.45 onder 11.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1