Ook p.v.d.a.-motie ingediend over marktrisico voor de veehouders mmoRV NATIONALE VROUWENRAAD VIERDE 60-JARIG BESTAAN MAN VERMOORD TIJDENS NACHTELIJKE VECHTPARTIJ Driehonderd jaar geleden: de slag in de Sont DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEHANDELING BEGROTING VAN LANDBOUW VOORTGEZET Motie tot verlichting belastingdruk voor ongehuwden aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de woensdag voortgezette behandeling van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening in de Tweede Kamer, heeft ook de heer Vredeling p.v.d.a.) een motie ingediend over de overdracht van een deel van het marktrisico aan de veehouders. Deze motie, die alleen door partijgenoten van de heer Vredeling is ondertekend, overweegt, dat het meedelen in het marktrisico door de veehouders om sociale redenen en tevens in verband met de gedane toezeggingen, slechts in beperkte mate verantwoord is. Daarom wordt de regering uitgenodigd voor het melk prijsjaar 1958-1959 aanvullende maatregelen te treffen, die het markt risico voor de boeren beperken tot een in overleg met het landbouwschap nader vast te stellen percentage van de beloningsuonnen, die voor de producenten zijn vastgesteld. De heer Vredeling noemde de motie van de heer Engelbertink (k.v.p.), die dinsdag was ingediend en waarin aan de regering werd gevraagd een „bodem" vast te stellen, beneden waarvan het risico niet mocht gaan, niet principieel. De heer Kikkert (cli.u.) was van me ning, dat er meer verkoopplaatsen van kip in het land moesten komen. Hij verzocht minister Vondeling een wijziging van de vestigingswet te be vorderen, opdat kip ook door kruide niers zou kunnen worden verkocht. Ten aanzien van de oplossing van het probleem van de te kleine bedrij ven in de landbouw, stelde de chris telijk historische afgvaardigde en ook de K.VP.-er Van Meel, dat geen vestigingseisen moesten worden vast gesteld. De heer Van Meel wees er op, dat het aantal te kleine bedrijven in vijf jaar tijds belangrijk was te ruggelopen. Ingrijpen van staatswege achtte hij schadelijk en daarom niet wenselijk. Mevrouw De Roos-Oudegeest (p.v.d.a) betreurde het, dat de Nederlandse huishoudraad een la ger subsidie zou krijgen, hetgeen een inkrimping van het werk van deze raad tengevolge moest heb ben. Zij vroeg de minister de hui dige subsidie ongewijzigd te la ten. Minister Vondeling zal van daag de sprekers van dinsdag en woensdag beantwoorden. Financiën De Tweede Kamer heeft woensdag avond zonder hoofdelijke stemming de motie-Peschar aanvaard, waarin de regering wordt uitgenodigd bij haar sociale en financiële beleid te overwegen, welke verlichting van de belastingdruk op de ongehuwden in het komende jaar tot stand kan wor den gebracht. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de Kamer de motie niet zonder wijziging zou aanvaarden. Hoewel men over het principe geen verschil Twaalf mijnwerkers overleefden ramp Reddingsploegen die in de rampmijn bij Springhill in Canadees Nieuw- Schotland, waar donderdag vele mijnwerkers door instorting om het leven kwamen, nog naar overleven den zochten, hebben woensdag heu gelijk nieuws kunnen melden. Op de 4000-meterverdieping maak ten zij door een buis plotseling con tact met een groep van twaalf opge slotene»], die men reeds als verloren had beschouwd. Men heeft nieuwe hoop gekregen dat er nog meer over levenden zijn en dat het dodental van 95 dus te hoog is geschat. Volgens mijnbeambten zitten de op gesloten mannen achter een achttien meter dikke hoop stennen. Zij schat ten dat men de mannen donderdag ochtend zal kunnen bereiken. Men voorziet de mannen door de buis van drinkbaar voedsel. Het is de diepste mijn van Noord- Amerika. Weer ontploffing Een gasontploffing in een ko lenmijn van Richwood in de Ame rikaanse staat West-Virgina heeft dinsdag aan dertien mijnwerkers het leven gekost. In de schacht waar de ontploffing zich voordeed werkten 54 arbeiders. Van hen ont snapten 37 ongedeerd. Vier moes ten naar boven gebracht worden. Twee van hen verkeren in ernstige toestand vanwege brandwonden en rookvergiftiging. Nog geen 24 uur eerder, veroorzaakte een soortgelij ke ontploffing de dood van 22 ar beiders in een kolenmijn van Bishop, eveneens in West-Virginia. ERGENS GOED VOOR. Een klein incident is dinsdag bij de opening- van het Britse parlement aan de ca mera's en microfoons ontgaan. Toen lord Waverly ging zitten na de bin nenkomst van de koningin, bleef de mouw van zijn robe haken en kwam er een scheur in. Een van de nieuwe vrouwelijke „peers", die vlak bij hem zat, zag de bengelende mouw', haalde een veiligheidsspeld uit haar handtas en fluisterde: „In elk geval zijn wij hier wel ergens goed voor". GEEN STUNT. De Londense politie is niet eens erg verbaasd, dat dieven er dezer dagen in geslaagd zijn een scheepsschroef van 5 ton en vier me ter lengte te stelen. De 16-tons vrachtauto, waar de schroef op lag, wordt namelijk ook vermist. van mening had, voelde men het wel als een leemte, dat de motie niets in hield over een compensatie. Zo meen de de heer Van Eysden (a.r.) dat de voorsteller het probleem van de com pensatie niet uit de weg kon gaan. Wil de motie geen slag in de lucht zijn, dan moet er een redelijke kans bestaan, dat zij wordt gerealiseerd. De heer Van Leeuwen (v.v.d.) had uitgerekend, dat een verlaging van het ongehuwdentarief wel een 50 60 miljoen-gulden zou kosten. Per soonlijk zoü hij tegen deze verlaging geen bezwaar hebben, maar hij vreesde, dat de huidige omstandig heden minder geschikt waren om de vrijgezellen tegemoet te komen. In dit verband verweet hij de P.v.d.A. in het goede jaar 1955 verzuimd te hebben het ongehuwdentarief te ver lagen. Minister Hofstra wilde, na hetgeen hij in eerste termijn over de motie had opgemerkt, hierover niet veel meer zeggen. Wel vond hij de voor stelling van de heer Van Leeuwen onjuist, doch deze kwestie raakte, naar zijn mening, meer de fractie van de P.v.d.A. dan de regering. De minister zei in verband met een opmerking- van de heer Lucas (k.v.p.) dat hij meer vertrouweu moest heb ben in de overheid. De l>e\vindsman bleef van oordeel, dat als men reke ning houdt met het Deltaplan en de hogere uitgaven voor het onderwijs, waartoe de Kamer heeft besloten, een zekere stabiliteit is te constateren Ju de overheidsuitgaven. Voor verdere verlaging van de uitgaven ziet de mi nister momenteel geen mogelijkheid. Verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen is noodzakelijk. Met het aanvaarden van de motie-Peschar werden de algemene financiële be schouwingen gesloten. BIJEENKOMST TE UTRECHT Vijfhonderd organisaties in N.V.R. vertegenwoordigd. De Nationale Vrouwenraad van Ne- land heeft gisteren in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht zijn 60-jarig bestaan ge vierd. Ter gelegenheid van het jubi leum sprak de presidente, mej. mr. E. B. Ten Bruggen Cate, een herden kingsrede uit. De Nationale Vrouwen raad is ontstaan uit de in 1896 opge richte vereniging nationale tentoon stelling voor vrouwenraad. Deze be paalde zich in de eerste jaren van haar bestaan tot het organiseren van tentoonstellingen en bijeenkomsten, waarin verschillende aspecten van het maatschappelijk leven naar voren werden gebracht. In 1898 werd de N.V.R. opgericht met het doel, „een middel van ge meenschap te vormen tussen de ver schillende vrouwenverenigingen van Nederland en van alle andere landen en om aan vrouwen uit alle delen van de wereld de gelegenheid te verschaf fen elkaar te ontmoeten, teneinde ge zamenlijk te beraadslagen over de vragen die het welzijn van huis, ge zin en gemeenschap raken". In 1898 traden 25 vrouwenverenigin gen tot de N.V.R. toe. Op het ogen blik zijn 500 organisaties in de NVR vertegenwoordigd. Bij het 5e lustrum in 1924 verklaarde de toenmalige pre sidente, mej. J. Naber, dat het be wustzijn van de vrouw als gemeen schapswezen nog zwak en onontwik keld was, om niet te spreken van haar solidariteitsgevoel. Na 1924 wer den er steeds meer vrouwenorganisa ties opgelicht, die streden voor. de emancipatie van de vrouw mej. Ten Bruggen Cate wees vervolgens op de veel voorkomende klacht, dat het werk van de N.V.R. voor de meeste leden van de aangesloten verenigin gen een gesloten boek is. Ook de be langstelling van jonge meisjes voor de vrouwenorganisaties laat wel iets te wensen over. Ter geruststelling, voegde mèj. Ten Bruggen Cate hier aan toe, dat de meisjes, naarmate zij ouder worden, vanzelf belangstelling krijgen voor de vraagstukken die speciaal de vrouw betreffen. Op de vergaderingen van de N.V. R. verzette men zich vroeger fel tegen schoonheidswedstrijden en modeshows, die onterënd werden geacht voor de vrouw. De publie ke opinie is in dit opzicht wel enigszins gewijzigd, en' mej. Ten Bruggen Cate kondigde met trots de show van nationale en streek- kostuums aan. die het 60-jarig ju bileum opluistert. Mej. Ten Bruggen Cate uitte tenslot te liaar vreugde over het feit, dat in de laatste 10 jaar is gebleken, dat het mogelijk is met vrouwen van al lerlei richtingen en geloof samen te werken. Na de bekendmaking van Frankrijk, dat het van plan is Frans ^Kameroen op 1 januari 1960 onafhankelijkheid te ge ven. hebben de afgevaardigden var Frans en Brits Kameroen, Moemie en Ntoemazah, in de beheerscommissie van de V.N. erop aangedrongen dat Brits en Frans Kameroen onmiddellijk tot een geheel worden gemaakt. Een verstandige schilder aan het werk in een van de nauwe §f straatjes van het Duitse plaats- M je Tauber: hij wachtte tot de H grote toeristenstroom afgelo- pen teas, zodat hij zich nu in H de late herfstzon volledig kan p M concentreren op 'zijn fraaie on- IÜIIUIIIIIII In Johannesburg zijn enige Afrikaanse vrouwen veroordeeld die gearresteerd zijn In verband met betogingen tegen het dragen van persoonsbewijzen. Drie vrouwen kregen drie maanden en een vrouw vier maanden gevangenisstraf. Dr. Smits en dr. Beerling opvolgers van prof. Banning In de vacante leerstoel in de kerke lijke sociologie die tot dusverre door prof. dr. W. Banning is vervuld, ïs benoemd tot buitengewoon hoogle raar in- de faculteit der godgeleerd heid van de Leidse universiteit: dr. P. Smits. In de vacante leerstoel in de wijsge rige sociologie, die tot duverre ook door prof. dr. W. Banning is ver vuld, werd benoemd tot. gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsge leerdheid van de Leidse universiteit: prof. dr. R. F. Beerling. MET KEIEN RUIT VERBRIJZELD Dader ernstig gewond in ziekenhuis. Dinsdagnacht omstreeks half drie is in een woning aan het Timorplein te Amsterdam een vechtpartij ontstaan, waarbij de 57-jarige olieman K. Glas door een messteek in de hartstreek om het leven is gekomen. De dader, de C0-jarige Rus Th. S., heeft zich na de vechtpartij bij de politie ge- sr meld. Hij had ernstige hoofdwonden en Is in het Wllheimina Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Uit de eerste verklaringen van de 48- jarige echtgenote van het slachtoffer en een taxichauffeur, die toevallig passeerde tijdens de vechtpartij, is gebleken, dat de dader omstreeks half drie op de deur van het perceel Timorplein 12 (huis) heeft gebonsd. Hij kreeg geen gehoor, heeft toen een van de grote ruiten van de voor kamer met vier volgens de poli tie kennelijk voor dit doel meege brachte keistenen verbrijzeld en is dooi- het raam naar binnen gegaan. Inmiddels was de heer G. uit zijn bed gekomen. In de voorkamer ontstond in het donker de vechtpartij,, waarbij meubels, onder meer een grootbeeld- televisietoestel, van hun plaats wer den gestoten. De taxichauffeur W. Hodde te voet op weg naar huis had het glasgerinkel en het direct volgende rumoer van de vechtenden gehooid en had de inzittenden van een juist passerende auto verzocht de politie te waarschuwen. Terwijl de taxichauf feur naderbij kwam, rende de echtge note van het slachtoffer, die zich aanvankelijk met haar tienjarig zoontje in het toilet had opgesloten, door de voordeur naar buiten. Vlak achter haar kwam S.. die de vrouw wilde grijpen. „Ik heb hem een schop gegeven, waarop hij weg liep", aldus de taxichauffeur. De aanvaller had de kortste route naar het politiebureau aan de Lin- naeusstraat genomen. Op het bureau vertelde hij wat hij gedaan had en zakte toen in elkaar. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en kon nog niet verhoord worden. Zijn toestand is ernstig. De politie heeft al eerder met de betrokkenen te maken gehad. De laatste drie weken zijn agenten enkele malen ter assistentie ge roepen omdat er vechtpartijen in het huis waren en ook zijn 'de be trokkenen beurtelings op" het bu reau geweest om zich over elkaar te beklagen. Volgens de politie had S., die bij de familie G. in pension was ge weest, een verhouding gehad met de vrouw. De echtgenoot was hier van op de hoogte gekomen en had S. ook een zeeman de toe gang tot het huis ontzegd. In Denemarken wordt op het ogenblik de slag in de Sont. (1658) herdacht. Op deze combinatie ziet men boven 'n schilderij, dat een beeld van de slag geeft. Een Nederlandse vlöoteenheid nam in 1658 aan de zijde van de De nen deel aan de zeeslag tegen de Zweden. Onder: Een batterij kanon nen uit de tijd van de slag, die nu sa luutschoten afvuurt naar het Neder landse smaldeel, dat Kopenhagen, be zoekt ter gelegenheid van de herden king van de slag. Het Wereldgebeuren Dam Toen generaal Abdel Hakim Amer dezer dagen als vice-president van de Verenigde Arabische Re publiek in Moskou vertoefde, belde iiij president Gamal Abdel Nasser op met de mededeling: ..De Russen wil len vierhonderd miljoen roebel beta len voor de bouw van de dam bi;i Assoean. Premier Kroesjtsjew dringt erop aan, dat hij de aankondiging nog vanmiddag kan doen bij de re ceptie in het het Kremlin". Nasser talmde niet lang, maar zei dat het aanbod in dank zou worden aanvaard. De lening zou dienen voor uitgaven in verband met leveranties van ma chines, uitrusting en ander materieel uit de Sowjet-Unie, waarover de Ver enigde Arabische Republiek zelf niet beschikt. Dat Rusland ook technici en deskundigen ter beschikking zou stel len, zag Nasser geenszins als een be dreiging van de soevereiniteit der V. Ait., en zelfs achtte hij klaarblijke lijk niet 't gevaar aanwezig, dat zijn politiek van „positieve neutraliteit" daardoor in het gedrang kan komen. De conflicten en intrige rond het As- soeanproject zijn zo in een nieuwe fase gekomen. Uitvoering van dit plan wordt door de Egyptische regering een eco nomische noodzaak genoemd. Het is de bedoeling, bij Assoean een waterreservoir met een oppervlakte van ruim 1300 vierkante kilometers te doen ontstaan, waarin men per jaar gemiddeld 32.000 miljoen kubie ke meter Nijlwater zou kunnen op slaan. Het niet direct benodigde wa ter van verschillende „goede" jaren zou men op deze manier kunnen be waren en ongeveer 2 miljoen acres land zou men permanent in cultuur kunnen brengen, de produktie van» elektriciteit kon worden verdubbeld en in plaats van de wisselvalligheid der oogstopbrengsten van de ver schillende jaren zou menselijkerwijs gesproken wat meer zekerheid ko men. Behalve een economische, heeft het plan echter in de loop van de jaren een belangrijke politieke kant gekregen. Voor de Egyptenaren is de verwezenlijking van dit project een prestigekwestie van groot 'ge wicht geworden. De eigenlijke politie ke moeilijkheden rond het Assoean- project begonnen in de zomer van 1956. toen de Amerikanen en de En gelsen hun eind 1955 gedane aanbod om resp. 50 en 210 miljoen gul den te schenken voor de eerste fase van het werk introkken. Deze me dedeling, het eerst door de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles gedaan, wek te niet weinig opschudding in Egyp te, waar president Nasser een maand tevoren, na een Russisch leningsvoor stel te hebben overwogen, bekend had gemaakt dat hij de westerse hulp zou aanvaarden. Als reactie op de wes terse weigering volgde Nassers na tionalisering van het Suezkanaal, en daaruit vloeide weer het gewapend conflict voort, dat in november 1956 in het Midden-Oosten de aandacht voor'zich opeiste. Het Russische kredietaanbod van maximaal ongeveer 330 miljoen gulden betekent dat de Russen het initiatief weer in handen willen nemen op het schaakbord van het Midden-Oosten. Het was in 1955 de be doeling van Dulles om met zijn weige ring Nasser af te straffen voor het feit. dat die door zijn wapenaankopen meer verstrikt was geraakt in de fi nanciële netten van het Sowjet-blok, dan men eerst had aangenomen. Wordt de Russische lening gereali seerd, dan ontstaat nu echter het ge vaar dat Dulles' strafmaatregel leidt tot het tegendeel van wat de bedoe ling was, en dat Nasser en de zijnen in de toekomst juist, nauwer met de Russen zullen samenwerken. The New-York Times heeft inmiddels al bericht, dat het Midden-Oosten diep onder de indruk is van het Rus sische aanbod. Het Amerikaanse blad drukte veelzeggende citaten uit kran ten in dat deel van de aardbol af. Zo schreef de onafhankelijke, invloed rijke en niet anti-westerse An Na har in Beiroet onder meer: „Als Egypte de gift van de Nijl kan worden ge noemd, dan zal de Assoean-dani de gift van Moskou zijn en misschien tegelijk een machtige afsluitdam voor de invloed van het westen, niet alleen in de Arabische wereld, maar in ge heel Azië en Afrika, die, als zij naar Egypte kijken, alleen het gezicht van Rusland zien aan de oevers van de Nijl". Men kan zich afvragen of het zo'n vaart zal lopen. Voor de volledi ge uitvoering van het Assoean- project is niet minder dan vijf mil jard gulden nodig en er zijn nog geen tekenen, dat de Russen dat ge hele bedrag beschikbaar willen stel len stellen of dat de Egyptenaren met de tolgelden van het Suezkanaal de rest bij elkaar kunnen krijgen. Maar het is te begrijpen, dat het zelfde Amerikaanse blad nogeens een vurig betoog houdt voor het ontwer pen van een groots programma van economische hulpverlening, niet ai- leen aan de bondgenoten en vrienden der Verenigde Staten, maar ook aan de neutrale landen in Azië en Afrika. GAMAL ABDEL NASSER telefoontje uit Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5